نسخه شماره 2494 - 1389/08/15 -


1+5 بايد براي مذاکره پيشگام شود

محمود احمدي نژاد :
حرکت ايران ايجاد فرصت براي تمام ملت هاست

درمراسم بزرگداشت 13 آبان مطرح شد
همچنان آمريکا را شيطان بزرگ قلمداد مي کنيم

سردار نقدي:
دولت ايران حرف دل ملت ها را مي زند

سيد احمد خاتمي :
آمريکا آرزوي مذاکره را به گور خواهد برد


اخبار کوتاه


الو مردم سالاري


لزوم آسيب شناسي عملکرد اصلاح طلبان و اصولگرايان

آمريکا درباره پيشنهاد جديد به ايران با انگليس و فرانسه اختلا ف دارد
پيشنهاد انتقال 2000 کيلوگرم اورانيوم از ايران


ديپلماسي

روح الاميني:
نيازي نيست همه ناگفته هاي سال پيش را حالا بگوييم


دو مرجع تقليد حوادث تروريستي عراق را محکوم کردند


روزنگار


زير پوست خبر


کاريکاتور


 1+5 بايد براي مذاکره پيشگام شود 

منوچهر متکي وزيرامورخارجه جمهوري اسلامي ايران در گفت وگو با مهر و در تشريح بهترين شرايط براي مذاکره ايران با گروه 1+5 اظهار داشت: بهترين شرايط براي مذاکرات زماني است که بر روي محتوا و دستورکار مذاکرات يک تفاهم طرفيني حاصل شود. وي اضافه کرد: به عبارتي ديگر ما نبايد خيلي درگير شکل و فرم يک مذاکره شويم ، اينکه محل و تاريخ مذاکره کجا باشد بلکه آنچه که مهم است اين است که ما بر سر دستور کار  و محتواي مذاکرات به تفاهم برسيم تا مذاکرات ثمربخش باشد. رئيس دستگاه ديپلماسي ايران در خصوص افزايش طرفهاي مذاکره کننده نيز گفت: طرفين در حال رايزني هستند و بايد بر سر اين موضوع و ساير موضوعات با يکديگر تفاهم کنند. وي همچنين در رابطه با مذاکره با گروه 1+5 عنوان کرد: هنوز گروه وين پيشنهاد جديدي را براي انجام مذاکرات مطرح نکرده است و قاعدتا آنها بايد براي انجام مذاکره پيشگام شوند. متکي در ادامه اين گفت وگو در خصوص احتمال تغيير سياست نگاه به شرق دستگاه ديپلماسي کشور درپي کارشکني روس ها در تحويل سامانه موشکي اس 300 بيان داشت: اصطلاحا اين شرقي که بنده در دولت نهم در برنامه وزارت خارجه مطرح کردم شرق جغرافيايي نيست بلکه شرق سياسي و اقتصادي است يعني يک جهت گيري جديد با هدف متوازن کردن روابط خارجي . وي خاطرنشان کرد: وقتي ما مي گوييم شرق يعني کشورهايي که بدنبال نوعي انحصاري کردن ايران در روابطشان با ما نباشند چيزي که در روابط يکصد ساله ايران با غرب اتفاق افتاد به طوري که غرب ايران را انحصاري خود کرده بود. وزير امورخارجه  تصريح کرد: ما مي خواهيم اين ايران باشد که براي روابط خارجي خود تصميم بگيرد که اين روابط خارجي نيز بايد مبتني بر يک توازن باشد هم توازن جغرافيايي و هم کساني که در حوزه سياسي و اقتصادي براي ما مقرون به صرفه ترند. وي اضافه کرد: البته نام هيچ کشوري در اين تعريف قرار نمي گيرد و يا خارج نمي شود مگر اينکه ما در مقاطع مختلف ، منافع خود را در نظر بگيريم.


 محمود احمدي نژاد :
 حرکت ايران ايجاد فرصت براي تمام ملت هاست 

رييس جمهور، تاکيد کرد که اراده ها براي ساختن ايران بايد با هم پيوند بخورد.
به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد در گردهمايي سراسري نوجوانان عاشورايي استکبارستيز که در سالن 5 آذر مجموعه فرهنگي ورزشي شهيد فهميده برگزار شد، با تبريک 13 آبان و اظهار خرسندي از حضور در اين جمع گفت: خيلي خوشحال هستم که در جمع شما فرزندان انقلابي امام (ره) و رهبري حاضر شده ام. ياد همه شهداي دانش آموز را گرامي  مي دارم که براي عزت ايران و انسان و براي يگانه پرستي و عدالت قيام کردند.
وي ادامه داد: امروز دو صف در عرصه جهاني وجود دارد، البته هميشه دو صف بوده است، يک صف خوبان، پاکان ، عدالت طلبان و ديگري صف شياطين. امروز همه مي دانند ملت عزيز ايران ، انقلاب عزيز اسلامي ، جوانان و نوجوانان مومن و برومند ايران در محور اين صف (پاکان و خوبان) حضور دارند. حرکت ملت ايران به سمت قله ها باز کردن راه براي تمام ملت ها و ايجاد فرصت براي ملت ها در مسير بالندگي و شکوفايي است.
احمدي نژاد افزود: امروز هر اتفاق مبارکي که در ايران رخ مي دهد دل ملت ها را شاد مي کند و روحيه دشمنان بشريت را تضعيف مي کند و امروز هر دستاوردي که ما به دست مي آوريم، به معناي يک دستاورد مادي، علمي و اقتصادي نيست، بلکه به معناي دستاورد بشري، آرماني در جبهه حق طلبان است.
رييس جمهور با طرح اين پرسش از نوجوانان و جوانان شرکت کننده در اين همايش، که ايران را بايد چه کسي بسازد، ديگران بايد بسازند يا خودمان؟ گفت: فرض کنيد که مي خواستند ايران را ديگران بسازند و چشم اميدمان به استکبارگران بود نتيجه چه مي شد؟ 150 سال آنها در ايران بودند و ايران تبديل به يک کشور عقب افتاده شد. ايران را بايد خودمان بسازيم.
رييس جمهور با بيان اين که ما بايد همه کنار هم جمع شويم و کمک کنيم تا ايران ساخته شود، گفت: براي ساختن ايران بايد ايمان مان به خدا باشد و در واقع راه ساختن بر پايه ايمان بر خدا است. ما بدون ايمان به خدا نمي توانيم ايراني قدرتمند و سرافراز داشته باشيم.
احمدي نژاد ادامه داد: اگر کسي براي خدا کار کند همه نيروهاي عالم هستي و همه قوانين حاکم بر هستي به نفع او دست به کار مي شوند، پيامبر ما آمد در يک نقطه دور و بسيار عقب  افتاده آنقدر عربستان در آن زمان عقب افتاده ، فقير و ضعيف بود که کشورهاي قدرتمند آن زمان نه آن را مي شناختند نه براي آن حساب باز مي کردند، اما پيامبر(ص) آمد در بين بدترين و عقب افتاده ترين اقوام در عرض 23 سال کاري کرد که تمام قدرت هاي استکباري آن زمان در برابر پيام پيامبر اسلام شکست خوردند.
رييس جمهور تاکيد کرد : کسي که براي خدا کار مي کند هميشه پيروز است و شکست براي انسان مومن معنايي ندارد. کسي که با ايمان به خدا و براي خدا کار مي کند ،تمام اتفاقات برايش يک فرصت است.
وي اضافه کرد: تک تک دانش آموزان بسيجي يک لشکر، حرکت، پرچم و افتخاري براي ايران، اسلام، يگانه پرستي و عدالت هستند. من از تمام شما دانش آموزان که تصميم گرفته ايد، در مسير ساختن و تعالي و پيشرفت کشور قدم برداريد، تشکر مي کنم.ما با هم عهد مي بنديم که در مسير حرکت به سمت عزت و افتخار در کنار هم و پشتيبان هم باشيم و انشا»الله در ساختن فرداي پرافتخار ايران همه مشارکت داشته باشيم.


  درمراسم بزرگداشت 13 آبان مطرح شد
 همچنان آمريکا را شيطان بزرگ قلمداد مي کنيم 

مراسم بزرگداشت يوم الله 13 آبان- روز مبارزه با استکبار جهاني  با حضور هزاران تن از دانش آموزان و دانشجويان و اقشار مختلف مردم تهران، صبح پنج شنبه هم زمان با سراسر کشور در مقابل مجموعه 13 آبان- لانه جاسوسي- برگزار شد.
به گزارش ايسنا، اين مراسم با حضور تشکل هاي دانشجويي و دانش آموزي به همراهي اقشار مختلف مردم برگزار شد و در آن دسته هاي دانش آموزي از مدارس مختلف دخترانه و پسرانه با در دست داشتن پلاکارت هايي با مضامين «مرگ بر آمريکا»، « مرگ بر اسراييل»،  «ما همه سرباز توييم  خامنه اي گوش به فرمان توييم خامنه اي» ، «13 آبان روز مبارزه با استکبار جهاني» به اعتراض خود عليه استکبار و انزجار از سياست هاي سلطه طلبانه  آمريکا پرداختند.  هم چنين راهپيمايي کنندگان عکس هايي از امام (ره) ، مقام معظم سيدحسن نصرالله و پرچم ايران را در دست داشتند.  در اين مراسم بيانيه  کميته دانشجويي ستاد برگزاري مراسم يوم الله 13 آبان، قرائت شد که در متن آن آمده است: سيزدهم آبان ماه يادآور حماسه اي است از جنس صبر با رنگ و بوي غيرت که به تبعيد ولي مان از خاک وطن انجاميد. حماسه اي است از جنس شهادت آن هم مظلومانه در بدو انقلاب باز هم از همان غيرتمندان که در زمان دوري رهبر در گهواره بودند. دانش آموزاني که به قول آن شهيد عاقلانه تصميم گرفتند و عاشقانه عمل کردند و سينه هاشان سپر دفاع از انقلاب شد و سرانجام در سال 1358 حرکتي آغاز شد با بالا رفتن از حصار شيطاني توسط غيرتمندان مسلمان ايراني ، آري در اين روز ما جشن پيروزي مي گيريم البته نه از جنس برتري طلبي مستکبرانه بر همه عالم بلکه از نوع خوشحالي مستضعفان و شروعي براي ظهور عدالتي عالم گستر.
در ادامه عزت الله ضرغامي که از دانشجويان پيرو خط امام و تسخيرکننده لانه جاسوسي در سال 58 بوده است، طي سخناني در جمع راهپيمايان، گفت: امروز استکبار با همه وجودش که مصاديق آن را در چند ماه گذشته در کشور ديده ايد در مقابل ملت ايران به زانو درآمده است و اين به دليل همان اقدام انقلابي اي بود که با تسخير لانه جاسوسي، ابهت آمريکا را در سال 58 شکست. ضرغامي ضمن گرامي داشت ياد و خاطره شهداي دانشجو و دانش آموزي که در تسخير سفارت آمريکا حضور داشتند، خاطرنشان کرد: امروز اين درخت تناور و اين شجره طيبه به برکت خون هاي پاک آن عزيزان به حيات خود ادامه مي دهد.  پس از سخنراني ضرغامي، قطعنامه پاياني راهپيماي 13 آبان توسط يک دانشجو قرائت شد که پس از پايان هر بند شعار «الله اکبر، خامنه اي رهبر» توسط راهپيمايان سر داده شد.  در متن قطع نامه پاياني آمده است:  ما تظاهرکنندگان، مقاومت، ايستادگي و پايداري را رمز پيروزي و سربلندي در برابر آمريکا و ديگر قدرت هاي زورگو و سلطه جو دانسته و با نهراسيدن از حربه هاي تهديد، تحريم و تجاوز قدرت هاي استکباري، همچنان آمريکا را شيطان بزرگ و دشمن شماره يک خود قلمداد و بر ادامه هوشمندي و هوشياري دولت و مردم برابر سياست هاي مزدورانه،  فريبکارانه و ضد اسلامي آن تاکيد مي کنيم. همچنين آمده است ما شرکت کنندگان در تظاهرات بزرگ يوم الله 13 آبان، وحدت، هم گرايي و وفاق ملي حول محور ولايت فقيه و تمسک به وصاياي جاودان حضرت امام (ره) و رهنمودهاي مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) را عامل ناکامي دشمنان و پيشبرد اهداف انقلاب و نظام دانسته و بر ضرورت تعميق و ارتقاي آن بين آحاد جامعه به  ويژه نخبگان، برجستگان و خواص کشور تاييد مي کنيم.  در ادامه خاطرنشان شد: ما شرکت کنندگان در مراسم ضد آمريکايي 13 آبان ، استقبال تاريخي و بي نظير مردم شهر مقدس قم از مقام معظم رهبري و نيز استقبال شگفت انگيز مردم مقاوم لبنان از رييس جمهور محترم را نماد مقبوليت و مشروعيت نظام و محبوبيت انقلاب اسلامي و مظهر عشق و ارادت بي پايان به ولي فقيه زمان دانسته و حاصل آن را پيام اقتدار و ايستادگي در برابر دشمنان و فداکاري و جانبازي امت اسلامي از طريق ولايت و رهبري مي دانيم.


 سردار نقدي:
 دولت ايران حرف دل ملت ها را مي زند 

رييس سازمان بسيج مستضعفين کشور، يادآور شد: تا زمانيکه در برابر زورگويان بايستيم، برشکوه و عظمت جمهوري اسلامي ايران افزوده مي شود.  به گزارش ايسنا، سردار نقدي در گردهمايي سراسري نوجوانان عاشورايي استکبارستيز که با حضور رييس جمهور در سالن 5 آذر مجموعه فرهنگي ورزشي شهيد فهميده برگزار شد، با گرامي داشت ياد شهدا و ايثارگري ، ايثارگران گفت: شکي نيست عزت، افتخار و شکوهي که امروز ملت ايران دارد حاصل ايستاد و مقاومت آن بزرگواران و عزيزان است.  وي افزود: شما ديديد وقتي که رژيم استکباري شوروي در آن موقع به دروغ شعار ضد استکباري مي داد، چقدر در ميان ملت ها جا باز کرد و وقتي در برابر استکبارگران کوتاه آمد ديگر ملت ها ارزشي براي آن قائل نبودند و امروز ملت ايران، دولت ايران و مسوولان ما حرف دل ملت ها را مي  زنند حرف ملت هايي که در زير بار استکبار تحقير شده اند و پاسخ به نداي آنها مي دهند و اين ايستادگي در برابر استکبار مورد خوشايند ملت هاست و تا وقتي که اين مسير عزت را ادامه دهيم و در برابر زورگويان بايستيم، برشکوه و عظمت جمهوري اسلامي ايران افزوده مي شود.  وي با بيان اين که ما در واقع نداي فطرت ملت ها را سر مي دهيم و اين بر دل ملت ها مي نشيند، افزود: اگر قوميت و مليت خود را پيش مي کشيديم، اين طور ملت هاي مسلمان و به اين اندازه عکس العمل نشان نمي دادند.  وي در عين حال خاطرنشان کرد: اين عکس العمل ها فقط مخصوص به لبنان نيست، همانطور که رهبري فرمودند اگر رييس جمهور ما به مصر ، اردن و به هر کشور اسلامي ديگري نيز برود، همين طور مورد استقبال قرار مي گيرد.


 سيد احمد خاتمي :
 آمريکا آرزوي مذاکره را به گور خواهد برد  

خطيب نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به توطئه هاي 31 سال اخير آمريکا عليه ايران ، تصريح کرد: تا اين گونه است آمريکا آرزوي مذاکره با ايران را به گور خواهد برد.  به گزارش ايسنا،سيد احمد خاتمي در خطبه دوم نماز جمعه  تهران تاکيد کرد: نگاه ما به مراجع بايد نگاه به يک سرمايه نفيس باشد و همه بايد حريم اين نهاد را نگه داريم. مقام معظم رهبري در ديدار با مراجع و نخبگان، مساله اهتمام به مراجع و تکريم آنها را مورد تاکيد قرار دادند. مراجع قبل از انقلاب سرمايه بودند و الان هم هستند. آنها سرمايه دين، عزت و افتخار ملتند. روحانيت هم در پي مراجع عظام تقليد، نماد استقلال کشور بوده است. مبادا کساني اين سرمايه هاي نفيس را کم ببينند و يا تحقيرآميز برخورد کنند.  وي همچنين تصريح کرد: 31 سال است در هر مناسبتي مردم ايران شعار مرگ بر آمريکايشان ترک نمي شود. تا وقتي که خوي استکباري در آمريکا است يعني بدون هيچ دليلي خود را همه کاره دنيا مي داند و با شعار امنيت و دموکراسي آوردن به کشورها حمله مي کند، هيچ موفقيتي به دست نمي آورد. 31 سال است توطئه عليه ايران اسلامي را دنبال مي کند; فقط به خاطر اين که ايران مي خواهد مستقل باشد و تا اين گونه است، آمريکا آرزوي مذاکره با ايران را به گور خواهد برد.  خاتمي در ادامه به حوادث تروريستي در عراق اشاره کرد و گفت: هيچ انسان باوجداني نمي تواند اين حوادث در عراق را ببيند و از کنارش ساده عبور کند. در يک روز بيش از 20 انفجار، صدها کشته و زخمي بر جاي مي گذارد. اين يک توطئه حساب شده است.


 اخبار کوتاه 

 ورود سعيد مرتضوي به گود برخورد با سودجويان

رئيس ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تشکيل کارگروههاي  تخصصي براي کاهش صرفه و سودآوري شبکه هاي سودجو در آستانه اجراي قانون هدفمندي يارانه ها خبر داد.  به گزارش باشگاه خبرنگاران، سعيد مرتضوي نماينده ويژه رييس جمهوري در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: «سياست هاي پيشگيرانه خوبي در نظر گرفته شده است که اميدواريم با همکاري نهادها و سازمان ها موثر باشد.» وي درباره لايحه جامع مبارزه با قاچاق کالا گفت: «قانون فعلي، بسيار ناکارآمد است و خروجي مطلوبي ندارد.» وي درباره برخورد با قاچاق ارز در هفت ماه امسال اظهار کرد مبارزه با قاچاق ارز در قالب شرکت هاي هرمي و بازاريابي شبکه اي در کشور و به ويژه تهران رشد خوبي دارد و اقدامات اطلاعاتي گسترده در اين زمينه کشف قابل توجهي داشته است.

توزيع عادلانه ثروت
از اهداف هدفمند کردن يارانه هاست
 

وزير کشور هدف از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها را صرفه جويي اقتصادي در بخش هاي مختلف، بهره وري بالا، گسترش صنعت، ايجاد رقابت و افزايش خلاقيت ذکر و بيان کرد: توزيع عادلانه ثروت از مهمترين اهداف اين قانون است.  به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور،مصطفي محمدنجار در نشست شوراي اداري شهرستان بجنورد افزود: در هيچ کجاي دنيا براي اجراي يک طرح اقتصادي، به اندازه قانون هدفمند کردن يارانه ها کار نشده است.  وي گفت: رييس جمهور و وزرا براي اجراي چنين طرح اقتصادي بزرگي ساعت ها وقت گذاشته اند.  وزير کشور تاکيد کرد: امروز نظام جمهوري اسلامي ايران در دنيا الگو است و بسياري از کشورهاي دنيا از ايران اسلامي الگو مي گيرند.  نجار از سفرهاي رييس جمهور و هيات دولت به استانها به عنوان مهرورزي و عدالت گستري ياد و بيان کرد: امام خميني(ره) با هدف گسترش عدالت انقلاب کردند و اکنون راه دولت امروز نيز گسترش عدالت است.  وزير کشور اظهار داشت: در دور سوم سفر رييس جمهور قرار داريم و رييس جمهور در دور چهارم سفرها نتيجه گيري از تمامي مصوبات را  خواهد داشت.  وي افزود: در هيچ کجاي دنيا مردم به راحتي نمي توانند با مقام عالي کشور ارتباط برقرار کنند اما رئيس جمهور حتي به روستاها نيز سفر مي کند و مشکلات را بررسي مي کند.  وزير کشور در ادامه گفت: در راستاي بهبود شاخص ها در بخش هاي مختلف استان خراسان شمالي 455 ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است.  نجار افزود: اين ميزان اعتبار براي اجراي طرح هاي زيربنايي، اردوگاه اسکان اضطراري،ايجاد سالن هاي چندمنظوره، بيمارستان صحرايي، بهبود حمل و نقل عمومي، ساماندهي گذرگاه ها و ساير موارد هزينه خواهد شد.

بعضي ها از ولايت دم مي زنند
ولي با آمريکا هم ارتباط دارند

امام جمعه مشهد گفت: آن هايي که در گوشه و کنار اين جامعه، از ولايت و امام زمان(عج) دم مي زنند و از طرفي با انگليس و آمريکا ارتباط دارند، بدانند نه تنها وابسته به امام زمان(عج) نيستند بلکه دشمن امام زمان(عج) هستند.  به گزارش ايسناحجت الاسلام  والمسلمين "سيداحمد علم الهدي" در خطبه هاي نماز جمعه مشهد افزود: استکبارستيزي سهم امام زمان(عج) در انقلاب است و انقلاب ماهيت خود را از دست ايشان دارد.  وي ادامه داد: دو نکته اصلي و اساسي در حرکت استکبارستيزي براي نسل امروز ما وجود دارد; يکي اينکه امروز در کجاي حرکت استکبارستيزي قرار داريم و ديگري، آينده اين حرکت استکبارستيزي است.  حجت الاسلام علم الهدي خاطرنشان کرد: اين کشور، کشور امام زمان(عج) است و اين مردم به دنبال امام زمان(عج) راه افتاده اند و اين راهي است که امام(ره) پيغمبر گونه ما، آن را به ما نشان داده است.  وي افزود: مبارزه با استکبار و استکبارستيزي بايد تا آنجا ادامه يابد که در تمام دنيا فراگير شود چرا که تنها راه ظهور امام زمان(عج) و زمينه سازي براي فرج ايشان، استکبارستيزي و مبارزه با استکبار است.  امام جمعه مشهد گفت: تنها ابزار ما استکبارستيزي است و اين اصل قطعي انقلاب است تا روزي که چشمان ما به آثار اين استکبارستيزي که فرج امام زمان(عج) است، روشن شود.
مقابله با باندهاي قاچاق انسان
نيازمند هماهنگي گروه پشتيبان است

معاون امنيتي و انتظامي وزير کشور ضمن اشاره به توانايي جمهوري اسلامي ايران در برخورد با پديده اتباع خارجي غير قانوني خواستار هماهنگي گروه پشتيبان در مقابله با باندهاي قاچاق انسان شد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، علي عبداللهي معاون امنيتي و انتظامي وزير کشور در ديدار سفيران نروژ، سوئد، فنلاند، استراليا و کانادا که رئيس هيات نمايندگي کميسارياي پناهندگان در ايران نيز حضور داشت اظهار اميدواري کرد رويکرد جديد کشورهاي عضو گروه پشتيبان بتواند به بازگشت پايدار پناهندگان افغاني به کشورشان، افزايش سهميه اسکان مجدد و نيز بهبود وضعيت زندگي آنان بينجامد.  عبداللهي ضمن برشمردن علل طبيعي و غير طبيعي مهاجرت و پناهندگي، اين پديده را يکي از موضوعات مهم جهان امروز برشمرد که نيازمند همکاري کشورهاست.  معاون امنيتي و انتظامي وزير کشور گفت: هم اکنون يک ميليون پناهنده و دو ميليون اتباع خارجي غير قانوني در ايران حضور دارند که برخلاف بسياري از کشورها 97 درصد آنها در ميان مردم و فقط 3 درصد آنها در اردوگاه ها زندگي مي کنند.  عبداللهي ضمن اشاره به توانايي جمهوري اسلامي ايران در برخورد با پديده اتباع خارجي غير قانوني خواستار هماهنگي گروه پشتيبان در مقابله با باندهاي قاچاق انسان گرديد.  معاون امنيتي وزير کشور بر ضرورت تمرکز اين گروه بر فعاليت هائي که بازده اي موثر داشته باشند تاکيد کرد و افزود: هم اکنون 65 درصد پناهندگان افغاني در 20 شهر کشور اسکان دارند که گروه پشتيبان مي تواند براي بهبود زندگي اين پناهندگان، اجراي پروژه هاي عمراني از جمله احداث مدرسه، آموزشگاه، درمانگاه، مراکز جمع آوري مکانيزه زباله، پارک و فضاي سبز را در اين مناطق در دستور کار خود قرار دهد. 

189 مصوبه هيات دولت در سفر سوم به خراسان شمالي

معاون اول رئيس جمهور گفت: هيات دولت در هفتاد و هفتمين سفر استاني که به خراسان شمالي اختصاص داشت 189 مصوبه براي رشد و توسعه اين استان مصوب کرد. به گزارش ايسنا، 'محمدرضا رحيمي' در پايان سومين دور نشست استاني هيات دولت درخراسان شمالي به خبرنگاران در بجنورد گفت: آمارمصوبات هيات دولت درسفر سوم براي رشدوتوسعه استان بيش از سفرهاي قبلي است.  وي اضافه کرد:هيات دولت يکهزار و 500 ميلياردريال اعتبار براي بخش فرهنگي استان خراسان شمالي مصوب کرد که در مدت پنج سال علاوه بر بودجه سالانه براي انجام فعاليتهاي فرهنگي در اختيار استان قرار مي گيرد.  معاون اول رئيس جمهور گفت:هيات دولت اين اعتبار را براي ارتقاي فرهنگ عمومي،فعاليت فرهنگي بانوان،ترويج فرهنگ ايثار و توليد زيرساخت هاي فرهنگي براي استان خراسان شمالي در نظر گرفته است.   رحيمي همچنين افزود:هيات دولت 320 ميليارد ريال براي فعاليتهاي دستگاه فرهنگي و هنري و کانونهاي مساجد، تجهيز مراکز فرهنگي و مرمت بافتها تاريخي تصويب کرد.  وي ساخت سه موزه درشهرهاي شيروان،اسفراين و مانه و سملقان، ساخت هشت گود باستاني و ساخت بازارچه بين المللي صنايع دستي را از محل بودجه سال 89 و 90 ازمصوبات بخش فرهنگي هيات دولت براي استان خراسان شمالي برشمرد.  معاون اول رئيس جمهور اختصاص 250 ميليارد ريال اعتبار براي ساخت 140 فرستنده تلويزيوني، 80 ميليارد ريال اعتبار براي ايجاد مجتمع ورزشي و توانبخشي و ساماندهي گلزار شهدا و ساخت 12 مجتمع فرهنگي در گلزار شهداي از ديگر مصوبات اين نشست بيان کرد.

استقبال ايران از درج نام گروه ريگي
در فهرست ملي گروه هاي تروريستي آمريکا

سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان درج نام گروه تروريستي ريگي در فهرست ملي گروه هاي تروريستي ايالات متحده آمريکا را اقدامي در جهت صحيح تلقي  کرد.  به گزارش ايسنا، رامين مهمان پرست در واکنش به درج نام گروه تروريستي ريگي در فهرست ملي گروه هاي تروريستي ايالات متحده آمريکا افزود: مبارزه با تروريزم مسووليت عام همه ملت هاست و جمهوري اسلامي ايران در اين چارچوب درج نام گروه تروريستي ريگي در فهرست ملي گروه هاي تروريستي ايالات متحده آمريکا را اقدامي در جهت صحيح تلقي مي کند.  سخنگوي وزارت خارجه افزود:  جمهوري اسلامي ايران تغيير در سياست  آمريکا نسبت به حمايت از گروه هاي تروريستي مانند جندالله، تندر و پژاک را در صحنه عمل مورد ارزيابي قرار خواهد داد.

وزارت اطلاعات اعلام کرد:
دستگيري 4 تروريست  در غرب ايران

4 نفر تروريست وابسته به انگليس در شهر مريوان در غرب ايران دستگير شدند، اين افراد تاکنون 5 تن را به قتل رسانده اند.  به گزارش ايسنا، وزارت اطلاعات ضمن اعلام خبر اين دستگيري، از کشف مقاديري سلاح و اسناد از اين گروه تروريستي خبر داد.  افراد دستگير شده اعتراف کرده اند که در دو سال گذشته 5 ترور انجام داده اند و قرار بود بابت هر عمليات 20 هزار دلار دستمزد بگيرند، ولي تا زمان دستگيري، تنها 8000 دلار آن را دريافت کرده بودند.  بر پايه اعترافات اين گروه، آنان دستورات خود را در سليمانيه عراق از فردي به نام جليل فتاحي دريافت کرده بودند که اکنون ساکن انگليس است. فتاحي يکي از رهبران گروهک تروريستي کومله است که از سال 1357 (1979 ميلادي) مسئوليت صدها ترور و عمليات تروريستي را در غرب ايران بر عهده داشته است.  طبق اعلام وزارت اطلاعات، 4 دستگير شده به نام هاي بختيار معماري، هژير ابراهيمي، لقمان مرادي و زنيار مرادي خود نيز از اعضاي گروهک کومله هستند.  به گفته دستگير شدگان، جليل فتاحي رهبر آنان خود نيز پيش از اين چندين ترور انجام داده است.  وي پس از توجيه اعضاي اين هسته تروريستي در سليمانيه، پول و سلاح لازم را هنگام عزيمت ترويست ها به ايران در مرز عراق تحويل آنان داده است. به گزارش ايسنا به نقل از پرس تي وي جان سورز رئيس سازمان اطلاعات خارجي انگلستان (ام آي-6) چندي پيش در بيست و هشتم اکتبر (6 آبان) اعلام کرده بود که اين تشکيلات در حال انجام عمليات جاسوسي با هدف توقف برنامه هسته اي ايران است.  وزارت اطلاعات اعلام کرده است که انگليس علاوه بر انجام عمليات جاسوسي در ايران، در حمايت و تامين مالي برخي از گروه هاي تروريستي مخالف دولت ايران دست دارد.

ايران و گرجستان سند لغو رواديد
ميان دو کشور را امضا کردند

وزيران امور خارجه ايران و گرجستان سند لغو رواديد ميان دو کشور را امضا کردند.  به گزارش ايسنا، منوچهر متکي وزير امور خارجه کشورمان که در پاسخ به دعوت «گري گول واشادزه»، همتاي گرجي خود و در پاسخ به سفر سال گذشته وي به منظور انجام سفري دو روزه عازم تفليس شده است با همتاي خود ديدار و گفت وگو کرد.  در اين ديدار آخرين تحولات منطقه اي و بين المللي و موضوعات مربوط به روابط دو جانبه تهران و تفليس مورد بحث و تبادل نظر دو طرف قرار گرفت.  هم چنين روز پنج شنبه سرکنسولگري ايران در شهر بندري باتومي در گرجستان با حضور متکي افتتاح شد.


 الو مردم سالاري 

تقاضا از مسوولا ن روزنامه

از دست اندرکاران روزنامه مي خواهم براي آگاهي بخشي به جوانان و دانشجويان در مورد تغييرات رشته علوم انساني مطالب بيشتري چاپ کنيد.
شهروندي از تهران

رسالت روزنامه نگاري

روزنامه نگاري رسالت مقدسي است که اميد است روزنامه نگار بدون توجه به جناح بندي هاي سياسي حقايق را منعکس کند تا در جامعه نقش آنانآشکار شود.
حاجي پور

تهيه گزارش از دانشگاه آزاد

اينجانب دانشجوي  دانشگاه آزاد هستم. از مسوولا ن روزنامه مي خواهم درباره خدمات دهي  دست اندرکاران دانشگاه آزاد به دانشجويان گزارش تهيه کنند.
 يک دانشجو

يک پيشنهاد براي فروش روزنامه

بهتر است مسوولا ن روزنامه با دادن اشتراک به فرهنگيان و بازنشستگان وهمچنين تخفيف به آنان دسترسي  آسان به روزنامه را براي اين قشر فراهم سازند، لطفا به اين نکته توجه بيشتري مبذول کنيد.
جمعي از خوانندگان روزنامه

پر داخت سهام عدالت

لازم است سهام عدالت به کارگران قراردادي و پيماني کارخانه ها نيز پرداخت شود زيرا حقوق آنان  به مقدار کافي نيست.
اسدي

قابل توجه پزشکان

از اصفهان  تماس مي گيرم. بي توجهي برخي پزشکان عمومي و متخصصين به مراجعين و بيماراني که دفترچه هاي بيمه تامين اجتماعي در دست دارند در بيمارستان هاي دولتي که حتي از معاينه بيماران خودداري مي کنند و دادن نسخه چند قلم داروي ساده و ارزان قيمت به آنها سبب طولاني تر شدن دوره درمان و به زحمت افتادن آنها و مخارج بيشتر هزينه هاي  درماني براي دولت و مردم مي شود. لا زم است دست اندرکاران وزارت بهداشت در اين مساله به پزشکان تذکر لا زم را ارائه دهند.
محمود بليغيان
قدرداني

از نماينده سمنان در مجلس شوراي اسلا مي که همواره در مجلس از حقوق ملت دفاع مي کنند تشکر و قدرداني مي کنم و براي ايشان آرزوي موفقيت د ارم; پاينده باشيد.
چند پيام مشابه


 لزوم آسيب شناسي عملکرد اصلاح طلبان و اصولگرايان  

يک فعال سياسي اصلاح طلب با ضروري خواندن آسيب شناسي در جريانات سياسي کشور گفت: هم اصلاح طلبان و هم اصولگرايان بايد در مورد عملکرد خود آسيب شناسي کنند.  حجت الاسلام والمسلمين سيداحمد هاشمي نژاد در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: اصل آسيب شناسي اصلي است که به آن اعتقاد داريم و اين طور نيست که فقط جريان اصلاح طلب به آن نياز داشته باشند.  وي تصريح کرد: اين طور نيست که اصولگرايان نيازي به آسيب شناسي نداشته باشند، بلکه نياز آن ها اگر بيشتر از اصلاح طلبان نباشد، کمتر نيست. اين کار بايد در بين جريان اصلاح طلبي نيز انجام شود تا با برطرف کردن ضعف هاي احتمالي، بتوانيم با قوت بيشتري وارد صحنه سياسي کشور شويم.  برادر شهيد هاشمي نژاد در ادامه برخي تحليل ها مبني بر اين که اصلاح طلبان سکوت کرده اند را نادرست دانست و تاکيد کرد: اصلاح طلبان سکوت نکرده اند، بلکه وظيفه خود در قبال دولت، حاکميت، مردم و مجلس انجام مي دهند، ولي شرايط به گونه اي است که شايد همه نتوانند به راحتي حرف بزنند ولي قبول ندارم که اصلاح طلبان سکوت کرده باشند.  اين فعال سياسي با تاکيد بر اين که «اگر شرايط سياسي و اجتماعي بيشتر فراهم شود، اصلاح طلبان آزادانه تر صحبت خواهند کرد» گفت: نه تنها عقلاي اصلاح طلب بلکه چه عقلاي اصلاح طلبان و چه عقلاي اصولگرايان بايد در مقابل جريان هاي افراطي راه حل منطقي و مناسبي را پيدا کنند و به جامعه ارائه دهند. ما در جريان اصلاح طلب، افراد زيادي داريم که عقلاي اين جريان محسوب مي شوند و بايد دور هم بنشينند و راه حلي را براي شرايط فعلي ارائه دهند.  وي خاطرنشان کرد: در آينده نه چندان دور، انتخابات مجلس و بعد هم رياست جمهوري است و طبعا اين پرسش ها مطرح مي شود که اصلاح طلبان شرکت خواهند کرد يا خير؟ همه اين ها به شرايط سياسي و اجتماعي جامعه و حساسيت هاي احتمالي موجود برمي گردد و تکليف اين مسايل بايد روشن شود ولي به نظر من صحبت کردن در مورد بحث انتخابات هنوز زود است، ولي به هر حال بايد شرايط را فراهم کرد و با نزديک شدن به زمان انتخابات ، شرايط حضور خود در انتخابات را اعلام کنيم.


  آمريکا درباره پيشنهاد جديد به ايران با انگليس و فرانسه اختلا ف دارد
 پيشنهاد انتقال 2000 کيلوگرم اورانيوم از ايران 

روزنامه لوموند گزارش داد: آمريکا در حال بررسي تغييرات و سختگيرانه تر کردن مفاد پيشنهادي است که يک سال قبل براي تبادل اورانيوم به تهران داده شد، البته انگليس و فرانسه با آن مخالفند.
به گزارش ايسنا، لوموند افزود: دولت باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا پيشنهاد جديدش براي حل مساله مربوط به برنامه هسته اي را با روسيه و چين در ميان گذاشته است در حالي که فرانسه و انگليس از اين که در گفت وگوهاي ابتدايي در اين باره از قلم انداخته شده اند، ناراحت هستند. واشنگتن اين مساله را در سفر رابرت اينهورن به مسکو و پکن و پيش از بررسي آن با فرانسه و انگليس مطرح کرده است.
به نظر مي رسد اين پيشنهاد جديد ، پيشنهاد ارايه شده به ايران در سال گذشته براي انتقال اورانيوم با غناي پايين خود به روسيه و فرانسه را به روز مي کند. تنها تفاوت در ميزان اورانيومي است که بايد منتقل شود،که در پيشنهاد قبلي 1200 و در پيشنهاد جديد بنا به نوشته لوموند 2000 کيلوگرم است. خبرگزاري فرانسه در اين باره نوشت: به نظر مي رسد گزارش لوموند مشابه گزارشي است که هفته گذشته نيويورک تايمز منتشر کرد مبني بر اين که دولت اوباما و متحدين اروپايي اش در حال آماده کردن پيشنهادي جديد به ايران هستند. لوموند گزارش داد: فرانسه و انگليس اين پيشنهاد را با اين بهانه که به مشروعيت بخشيدن به برنامه غني سازي ايران کمک خواهد کرد ، نپذيرفته اند. واشنگتن اين گزارش را تاييد و تکذيب نکرد و فقط اين گونه عنوان شد که رابرت اينهورن ، ديپلمات آمريکايي که در لوموند به نامش اشاره شده سفرهايي به مسکو و پکن داشته است.
فيليپ کراولي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد: تلاش هاي جاري ما در رابطه با ايران بخشي از آن گفت وگوها بوده است. وي افزود: من قصد ندارم به جزييات درباره اين ايده هاي خاص بپردازم.  وزارت امور خارجه فرانسه تاکنون درباره اين مقاله اظهارنظري نکرده است.  از سوي ديگر معاون وزير انرژي آمريکا اعلام کرد که واشنگتن اميدوار است گفت وگوها با ايران به زودي از سر گرفته شود.  رويتر به نقل از دنيل پونمن گزارش داد: ما اميدواريم که به زودي زمان و مکان براي انجام آن گفت وگوها تعيين شود.  کاترين اشتون ،رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا در تاريخ 29 اکتبر اعلام کرد که آماده است گفت وگوها با ايران را پس از گذشت بيش از يک سال از سر بگيرد.  اين  گفت وگوها در صورتي که محقق شود اولين دور مذاکرات پس از آن است که سازمان ملل ، آمريکا و اتحاديه اروپا به اعمال تحريم ها عليه ايران دست زدند.  پونمن افزود: ما حاضريم با ايران وارد تعامل شويم. از سرگيري گفت وگوها و پرداختن به آن مسائل مهم صحيح ترين کاري است که بايد انجام گيرد. پونمن مدعي است: آمادگي مجدد ايران براي ورود به گفت وگوها ناشي از تحريم هاي اخير سازمان ملل است. شما شاهد تاثير آن سياست هستيد. به همين دليل است که به نظر مي رسد در نهايت خانم اشتون پاسخ مثبتي را از جانب ايراني ها براي ورود دوباره به آن گفت وگوها دريافت مي کند. به گزارش ايسنا اين در حالي است که مقامات ايراني بارها تاکيد کرده اند که تحريم ها تاثيري بر کشورمان نداشته است.
معاون وزيرانرژي آمريکا گفت: بسيار مهم است که ايران با پايبندي کامل به تعهداتش (به ميز مذاکرات) باز گردد.  پونمن هم چنين مدعي شد: ايده  تبادل سوخت هسته اي هم چنان گزينه اي معتبر است. مي خواهم در اينجا استراتژيک باشم و بگويم که آن چه سال گذشته مهم بود اين بود که بخش عمده  موادي که در ايران توليد شده است از ايران خارج شود تا اين که ما بتوانيم اين اعتماد را به دست آوريم که نيات ايران در جهت گزينه هسته اي نظامي نيست.  اين مقام آمريکايي افزود: ما از آژانس بين المللي انرژي اتمي در عمل به مسووليت هايش با استفاده از همه منابع در دسترسش قاطعانه حمايت مي کنيم.
وي گفت: بار ديگر اميدوارم که آن ها به شکلي سازنده وارد تعامل شوند.


  ديپلماسي 

 عربستان به واشنگتن هشدار داد:
حمله به ايران موجب بروز فاجعه خواهد شد

رييس سابق سازمان اطلاعات عربستان با هشدار به واشنگتن نسبت به هرگونه حمله عليه تهران گفت: حمله به ايران موجب بروز "فاجعه" در منطقه خواهد شد.  به گزارش ايسنا، امير ترکي الفيصل در سخناني درباره روند صلح در موسسه بين المللي کارنگي در واشنگتن با اين ادعا که «کسي منکر اين مساله نيست که يک کشور هسته اي خطر اصلي براي جهان به شمار مي رود» ادامه داد: اما اين مساله که آمريکا به منظور حمايت از روند صلح ميان اسراييلي ها و فلسطيني ها اقدام نظامي عليه ايران انجام دهد همانند چيدن سيب از درخت از طريق قطع کردن درخت است.  به گزارش روزنامه السفير چاپ لبنان، وي ادامه داد: بروز جنگ به دليل برنامه هسته اي ايران نه تنها يک مصيبت بلکه يک فاجعه خواهد بود. علاوه برآن زمان را براي اجراي روند صلح در منطقه به عقب برمي گرداند.  سفير سابق عربستان در آمريکا در ادامه عملکرد ايران در برنامه هسته اي اش را قابل انتقاد دانست.

مخالفت سوريه با ادعاهاي ضد ايراني آمريکايي ها

خبرگزاري سوريه به نقل از يک مقام عاليرتبه سوري اظهارات جفري فلتمن، معاون وزير امور خارجه آمريکا مبني بر اعمال فشار دمشق بر ايران و حزب الله براي توقف فعاليت ها در لبنان را رد کرد.  به گزارش ايسنا، اين مقام عاليرتبه سوري با توصيف آن چه آن را "توصيه هاي" فلتمن ناميد، گفت که وي در توهم به سر مي برد.  معاون وزير امور خارجه آمريکا در اظهاراتي در گفت وگو با روزنامه واشنگتن پست از سوريه خواست که به عنوان يکي از شروط بهبود روابط با واشنگتن از ايران و حزب الله بخواهد که فعاليت هاي شان را در لبنان متوقف کنند.  اين در حالي است که مقام سوري بيان کرد: ما نيازي به توصيه هاي فلتمن نداريم; چراکه سوريه با تصميم گيري هاي مستقل خود در راستاي منافع ملتش و امنيت و ثبات در منطقه به ايفاي نقش مي پردازد.  وي ادامه داد:  به نظر مي رسد فلتمن در توهم به سر مي برد. بله سوريه به امنيت و ثبات لبنان توجه دارد; چراکه امنيت و ثبات لبنان براي امنيت و ثبات سوريه امري حياتي به شمار مي رود و چه بسا اين مقام آمريکايي نيازمند به شناخت حقايق جغرافيايي و تاريخي است چون سوريه همسايه برادر لبنان است در حالي که آمريکا بيش از 10 هزار مايل از آن فاصله دارد.

آغاز به کار سرکنسولگري ايران در باتومي پس از 83 سال

سرکنسولگري ايران در شهر باتومي مرکز جمهوري خودمختار آجاريا در گرجستان، روز پنجشنبه پس از 83 سال با حضور منوچهر متکي افتتاح شد.  به گزارش ايسنا به نقل از نووستي، الکساندر نلبندوف، معاون وزير امور خارجه  گرجستان بعد از مراسم افتتاح گفت: گشايش کنسولگري در وحله  اول به توسعه ارتباطات جهانگردي کمک خواهد کرد. ما به همراه ايران به توسعه روابط اقتصادي دوجانبه تمايل داشته و براي همين منظور از ظرفيت هاي اين منطقه استفاده خواهيم کرد.  منوچهر متکي، وزير امور خارجه  ايران که در اين مراسم حضور داشت افتتاح کنسولگري ايران در باتومي را واقعه اي تاريخي ناميد.  در چارچوب سفر دو روزه  متکي به گرجستان توافقنامه رژيم بدون ويزا ميان دو کشور به امضا رسيد.  متکي گفت: بار ديگر بعد از 83 سال در باتومي کنسولگري ايران آغاز به کار مي کند. دو ملت پيشينه تاريخي مشترکي دارند. منافع اقتصادي دو کشور نيز بر هم منطبق است. گرجستان به عنوان کشوري ترانزيت کننده که خليج فارس را به اروپا مرتبط مي کند، اهميت بسزايي دارد. به غير از اين باتومي يکي از مناطق محبوب ايراني هاست.

ديدار سفير ايران در بحرين با شيخ علي بن خليفه آل خليفه

سفير جمهوري اسلامي ايران در منامه با شيخ علي بن خليفه آل خليفه معاون نخست وزير بحرين ديدار و طي آن روابط دوجانبه بين کشور در زمينه هاي مختلف و راه هاي توسعه و پيشرفت آن را مورد بحث و بررسي قرار داد.  به گزارش ايسنا، شيخ علي بن خليفه معاون نخست وزير بحرين در اين ديدار از انتصاب مهدي آقاجعفري به عنوان سفير جديد جمهوري اسلامي ايران در بحرين استقبال و براي وي در ماموريت جديد خود در بحرين و توسعه و تحکيم هرچه بيشتر روابط دوکشور، آرزوي توفيق کرد.  طرفين در اين ديدار ساير تحولات منطقه اي و بين المللي را مورد بحث و بررسي قرار دادند.


 روح الاميني:
 نيازي نيست همه ناگفته هاي سال پيش را حالا بگوييم 

دبيرکل حزب توسعه و عدالت ايران اسلام اظهارداشت: جريان ناجوانمردي رسانه اي در کشور وجود دارد که نيازمند اصلاح و تغيير به جوانمردي رسانه اي است.
به گزارش ايسنا روح الاميني در برنامه اي که با عنوان "گفته ها و ناگفته هاي تسخير لانه جاسوسي و روايتي از فتنه 88" در دانشگاه شيراز برگزار شد، خاطرنشان کرد: 13 آبان حماسه اي بود که به عنوان يکي از دانشجويان شرکت کننده در تسخير لانه،همواره در 31 سال گذشته سعي داشته ام در بزرگداشت آن شرکت داشته باشم.
وي افزود: در 13 آبان که انقلاب دوم نام گرفت 400 دانشجو شرکت داشتند، اما پس از خرداد 76 با وجود اين که تعدادي از اين دانشجوها به سمت هاي مختلف در دولت و مجلس رسيده بودند، اين روز در غربت فرو رفت و بسياري از اين افراد حاضر نمي شدند از حماسه 13 آبان دفاع کنند يا در مراسم هاي بزرگداشت آن شرکت داشته باشند.
اين فعال سياسي ادامه داد: در اين سال ها بسياري از دانشجويان حاضر در جريان تسخير لانه جاسوسي در نقاط مختلف کشور مشغول به زندگي بودند و تعدادي هم در سال هاي دفاع مقدس به شهادت رسيدند، مواضع آنان نسبت به تسخير لانه جاسوسي تغييري نکرد و گاهي اوقات اعتراض هم داشته اند که چرا در مراسم ها براي سخنراني دعوت نمي شوند تا از واقعيات تسخير لانه براي مردم بگويند.
اين فعال سياسي اضافه کرد: جا دارد دانشجويان بيايند درباره انقلاب و حوادث آن از جمله همين 13 آبان کار محتوايي و انطباقي انجام دهند و در اين ميان مواضع افراد مختلف در آن زمان و امروز را بررسي کنند که حقيقت ها بر همگان روشن شود.
روح الاميني درباره حوادث سال گذشته نيز اظهار کرد: با وجود اين که حوادث سال گذشته را دنبال مي کردم، اما بعد از ديدن جنازه پسرم با دو نفر تماس گرفتم; با يکي از دوستانم که از او خواستم مرا راهنمايي کند تا چه کنم و دومين تماس را با بيت رهبري گرفتم که جان و مال ما همه فداي انقلاب و امام و رهبري باد، اما بچه هاي مردم را دريابيد.
وي ادامه داد: اين دستاوردها از همه ما و فرزندان ما عزيزتر هست، زيرا اين انقلاب حاصل تلاش هاي چندين ساله و خون هزاران شهيد است که از اين نگاه مسائل سال پيش را نظاره کردم، تاکنون نيز گفته و ناگفته هاي زيادي وجود دارد که نيازي هم نيست همه را همين الان بگوييم.
اين فعال سياسي افزود: بعدها مي توان مسائل سال گذشته را با فراغ بال بهتري دنبال کرد و الان نمي توان همه حرف ها را با سند بگويم، ولي دست عوامل خارجي مطمئنا وجود داشت و شواهد و قرائن نيز گوياي اين امر است که عده اي مي خواستند کشور را به بن بست برسانند و آن اتفاق ها نقطه مشترک همه مخالفان نظام جمهوري اسلامي شده بود.
وي معتقد است: اگر فرزندان ما کشته نمي شدند، بايد اين احتمال را داد که مرگ هزاران نفر رقم مي خورد که مطمئنا کشته شدن فرزندان ما از اين اتفاقات جلوگيري کرد.
وي در عين حال با بيان اين عقيده که «حوادث سال گذشته موجب افزايش هزينه ها شد» تصريح کرد: اين که فضا امنيتي شد و مي شد وضعيت را بهتر مديريت کرد، صحيح است، اما نبايد اصل و فرع را با هم يکي کرد، البته سو»مديريت موجب اين اتفاقات شد.
روح الاميني با انتقاد شديد از فرستادن بازداشت شدگان به کهريزک گفت: وقتي دليل را از آن ها پرسيديم، گفتند جا براي بازداشت شدگان نداشتيم. اين پرونده را پيگيري کرديم که قتل عمد در کهريزک به تاييد دادگاه رسيد، اما به دلايلي از مجرمان گذشتيم.
وي با تاکيد بر اين که « بايد ناجوانمردي رسانه اي به جوانمردي تبديل شود» ادامه داد: نمي شود بسياري از خانواده بزرگ انقلاب به دليل تفاوت سليقه بايکوت شوند و اين ناجوانمردي است. همه را به چند دسته تقسيم کرده اند که فلاني سبز است يا سبز منحرف يا سبز محترم اما نبايد اين گونه باشد که بگوييم يا همه با من هستند يا عليه من.
وي با اشاره به اين که « نظام متحمل ضربات زيادي شد و با مظلوميت حلم را پيشه کرد» افزود: خوشبختانه فضا دوباره آرام مي شود و نشاط سياسي  که از دستاوردهاي اصلي انقلاب ماست  در حال شکل گيري دوباره است.
اين فعال سياسي خاطرنشان کرد:در صورتي که همه چيز را بياييم با افراط و تفريط در يکديگر قفل کنيم، مسيري نادرست و مقابل رهبري که مي فرمايند جذب حداکثري و دفع حداقلي را پيش گرفته ايم. در صورتي که اگر حکم شود مست گيرند در شهر هر آن که هست گيرند، و اين فضا نيازمند اصلاح است.
وي در پاسخ به سوالي مبني بر اختلاف نظرش با احمدي نژاد اظهار کرد: خانواده اصولگرايان مشترکات زيادي دارند اما اگر اختلاف نظري هست بر سر اداره امور کشور است ولي به خاطر اندک اختلاف سليقه نبايد ديگران را متهم کنيم زيرا مواضع من کاملا روشن است و همان سال گذشته هم گفتم بهتر بود ايشان ديگر وارد صحنه نمي شدند و به همان چهار سال اول کفايت مي کردند.


 دو مرجع تقليد حوادث تروريستي عراق را محکوم کردند  

آيت الله صافي گلپايگاني با حضوردر بيت آيت الله سبحاني با ايشان ديدار و پيرامون مسائل مختلف جهان اسلام و مباحث کلان حوزه هاي علميه گفت وگو کردند.  به گزارش ايسنا، اين دو مرجع تقليد در اين ديدار که بيش از يک ساعت به طول انجاميد،  پيرامون مسائل مختلف جهان اسلام و مباحث کلان حوزه هاي علميه به تبادل نظر پرداختند.  آيات عظام صافي گلپايگاني و سبحاني دراين ديدارهمچنين تاثر و نگراني شديد خود را از گسترش حملات تروريستي درعراق که منجر به جراحت و شهادت تعداد زيادي ازمردم بي گناه شده است، ابراز کرده و ضمن محکوم کردن اين حملات تروريستي، سکوت مجامع بين المللي به خصوص جهان اسلام و سازمان هاي مدافع حقوق بشر در قبال اين جنايات وحشيانه را محکوم کردند.  به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر حضرت آيت الله صافي، ديدار اين دو مرجع تقليد به صورت خصوصي و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.


 روزنگار 

سپاهيان ايران پيش به سوي قسطنطنيه 

واحدهايي از ارتش ايران که مامور تصرف قسطنطنيه (استانبول امروز) و پايان دادن به حکومت روميان بر گوشه شمال غربي آسيا شده بودند ششم نوامبر سال 608 ميلادي از کوههاي توروس (ترسوس واقع در جنوب غربي ترکيه امروز) گذشتند. فرماندهي ارتش امپراتوري ايران پس از بازپس گرفتن سوريه، نيروهاي خود را دو دسته کرده بود; يک سپاه مامور تصرف همه فلسطين و دو سپاه راهي تصرف قسطنطنيه شده بودند و سپاهياني که مامور تصرف قسطنطنيه شده بودند در اين روز ازکوههاي توروس گذشته بودند. اين خبر، فوکاسPhocas  امپراتور بيزانتين (روم شرقي) را سخت نگران کرد و در پي اين تزلزل و چند شکست پي در پي نظامي از ايران، کشورش دچار هرج ومرج گرديد به گونه اي که هراکليوس حکمران رومي شمال آفريقا با کشتي خود را به قسطنطنيه رسانيد تا امپراتوري را نجات دهد. پس از رسيدن هراکليوس به قسطنطنيه مردم شهر به او پيوستند و فوکاس را گرفته و اعدام کردند. در آن زمان نه تنها ارتش ايران، بلکه طوايف آلوار و اسلاو نيز از شمال، قسطنطنيه را تهديد مي کردند.  سپاه ديگر ايران پس از تصرف همه فلسطين از جمله اورشليم (بيت المقدس)، صليب اصل را از اين شهر به تيسفون فرستاد. 
 
شش روز پس از اعلان جنگ انگلستان به ايران بر سر هرات
 
ششم نوامبر سال 1856 ميلادي  شش روز پس از اعلان جنگ انگلستان به ايران بر سر هرات، نيروهاي انگليسي مستقر در هند عازم جنگ با ايران شدند. اين عمليات ضد ايران را "سر جيمز آوت رام" فرماندهي مي کرد. در آن زمان لرد "پالمرستون" نخست وزير انگلستان بود. نيروهاي انگليسي يکم ژانويه سال 1857 (درست دو ماه پس از روز صدور اعلان جنگ) بوشهر را تصرف کردند و دولت وقت ايران را مجبور به صرف نظر کردن از هرات ساختند که قرنها حاکم نشين خراسان و زادگاه شاه عباس و يکي از مراکز فرهنگ و ادب ايران بوده است. انگليسي ها در سال 1855در پيشاور با دوست محمد خان (افغان) قرار داد صلح امضا کرده بودند و سياستشان بر اين بود که يک افغانستان مستقل هوادار انگلستان که حايل ميان روسيه و هند باشد به وجود آيد. انگليسي ها با ادامه يکپارچه بودن ايران که دربار آن متمايل به روسيه بود مخالف بودند و به همين سبب هرات و نواحي ديگر افغانستان و همچنين بخش شرقي بلوچستان (مکران) را از ايران جدا کردند. "افغانستان" نامي است که انگليسي ها بر ايران خاوري گذارده اند. 
 
کابينه نظامي ازهاري که تنها دو ماه عمر کرد 

در جريان انقلاب و در پي کناره گيري شريف امامي از نخست وزيري، شاه در اين روز در سال 1357 (6 نوامبر 1978) يک کابينه نظامي به رياست ژنرال غلامرضا ازهاري را روي کار آورد که نتوانست بيش از دو ماه دوام آورد. ازهاري که در آن زمان 61 ساله بود قبلا دوره کالج فرماندهي ارتش آمريکارا به پايان رسانيده بود. وزيران کابينه ازهاري ژنرالهاي ارتش و از جمله فرماندهان نيروهاي سه گانه با حفظ سمت نظامي خود بودند، ولي در آن دو ماه سازمانهاي دولتي عموما درحال اعتصاب بودند و عملا فعاليت اداري وجود نداشت و چون روزنامه ها هم در حال اعتصاب بودند، فعاليت اين کابينه جز درگيري هايش با تظاهرکنندگان و مقابله بي نتيجه با شعارهاي شبانه در پشت بام ها، و رو به رو بودن با کمبودها به ويژه نبودن بنزين و سوخت هاي خانگي انعکاسي نداشت. در اين دوره، حفاظت از تاسيسات نفت نيز برعهده ارتش قرار گرفته بود. در اين زمان، بيشتر کارکنان صنعت نفت در اعتصاب بسر مي بردند. هدف از سپرده شدن امور نفت به ارتش اين بود که قوانين نظامي در آنجا حاکم و اجرا شود و اعتصاب ادامه نيابد که اين نتيجه حاصل نشد، و حتي واحدهاي ارتش دچار کمبود بنزين شده بودند. 

يک روزنامه وسيله تامين وحدت ايتاليا شد 

ششم نوامبر سال 1852 ميلادي "کاميلو کاوور" روزنامه نگار 42 ساله نخست وزير پيه مونته و ساردنياي ايتاليا شد. وي بزرگترين نقش را در احياي ايتالياي واحد نزديک به چهارده قرن پس از زوال امپراتوري روم غربي ايفا کرد و با اعزام 15 هزار سرباز به جبهه کريمه، وطن خودرا وارد باشگاه قدرت هاي اروپايي ساخت. حربه او درمتحد ساختن ايتاليايي ها که تا زمان او بر هر گوشه اش يک قدرت اروپايي حکومت داشت روزنامه او "ريسورجي منتو" و مقالات آتشين و ميهني اش بود. اين نخستين مورد در طول تاريخ است که يک روزنامه تا اين حد در تامين وحدت يک کشور و اقتدار آن موثر واقع شده است. "کاوور" که يک ملي گراي چپ بود در امور ديپلماتيک کاملا مهارت داشت. در جواني افسر ارتش بود و جنگ را خوب مي شناخت. کاوور در باره دمکراسي و حکومت پارلماني در انگلستان مطالعه وبررسي کرده بود. هنر او شناخت وطندوستان واقعي و شرکت دادن آنان در کوشش هاي تامين وحدت وطن بود. گاريبالدي ميهندوست بنام ايتاليايي از ياران کاوور در تامين وحدت ايتاليا بود. 


 زير پوست خبر 

نامه اساتيد دانشگاه علوم پزشکي ايران به احمدي نژاد

اعضاي هيات علمي دانشگاه منحل شده علوم پزشکي ايران در نامه اي به دکتر محمود احمدي نژاد رئيس جمهور از وي براي بررسي موضوع انحلال دانشگاه علوم پزشکي ايران درخواست ملاقات کردند. به گزارش مهر در اين نامه آمده است: "اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران زماني که براي انجام وظايف آموزشي، پژوهشي و اجرايي خود به محل دانشکده ها مراجعه کردند با خبر بهت آور انحلال دانشگاه خود با قدمت 35 ساله فعاليت آموزشي و پژوهشي مواجه شدند. "  اين افراد در نامه خود سوالاتي را در 9 بند مطرح کرده و يادآور شده اند: اعلام خبر در ساعت 19/30 عصر جمعه 7 آبان از طريق سايت وزارت بهداشت چه مفهومي داشته است.  در اين نامه همچنين با اعتراض به نحوه برخورد با اعضاي هيئت علمي و تغييرات شتاب زده همچون جابجايي و برکناري مسئولان و معاونان، تغيير نام، کندن سر در، تغيير سايت و ساير موارد، اين مسائل را توهين آميز برشمردند و خاطرنشان کردند: اتخاذ تصميم در پشت درهاي بسته و ناديده گرفته شدن مقام علمي، اجتماعي و فرهنگي 724 عضو هيئت علمي که غالبا داراي رده هاي شناخته شده آموزشي و پژوهشي در سطح کشور و جامعه بين المللي هستند، آيا معنايي جز بي حرمتي، بي هويت کردن و توهين به اين اعضا را نداشته است؟ اين افراد در بخش ديگري از اين نامه با اشاره به افتخارات دانشگاه علوم پزشکي ايران در حوزه پژوهش و کسب بالاترين رشد علمي در ميان دانشگاههاي علوم پزشکي کشور، قدمت 40 ساله چهار دانشکده اين دانشگاه و کسب رتبه برتر در ارزيابي آموزشي، انحلال و تغيير نام، سردر، آرم و سايت دانشگاه را ناديده انگاشتن اين تلاش ها اعلام کردند. اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران سابق در اين نامه از رئيس جمهور پرسيده اند: " آيا به اعتقاد جنابعالي ناديده گرفتن حقايقي از جمله گستره موفقيت آميز آموزشي، درماني و پژوهشي علوم پزشکي ايران، حضور 724 عضو هيات علمي و تعداد زياد دانشجويان و کارمندان اين عرصه از خدمت و "منحل نمودن دانشگاه" که در اقدامي سريع و به منظور تلطيف فضا به سرعت به "ادغام" تغيير و تعبير يافت، در راستاي تحقق چشم انداز 20 ساله کشور است." دانشگاه علوم پزشکي ايران از روز شنبه 8 آبان ماه 89 بر اساس ابلاغ مصوبه شماره 110/677 معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور منحل شده است. کليه فعاليتهاي بهداشتي، درماني دانشگاه علوم پزشکي ايران واقع در استان البرز به دانشکده علوم پزشکي کرج، کليه واحدهاي بهداشتي، درماني دانشگاه علوم پزشکي ايران به دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و کليه واحدهاي آموزشي و پژوهشي و دانشجويي به دانشگاه علوم پزشکي تهران منتقل شد.

وب سايت شخصي رئيس جمهور سابق فيلتر شد

از ادامه فعاليت سايت رئيس جمهور سابق در داخل ايران جلوگيري شد. براساس تصميم کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه، اين سايت مشمول ماده 23 قانون جرايم رايانه اي شده و به موجب ابلاغ رسمي اين کارگروه از روز چهارشنبه 12 آبان ماه 1389 از ارائه خدمات ميزباني به اين سايت در داخل ايران جلوگيري خواهد شد. پيش از اين هيچگونه اعلام کتبي يا شفاهي به دست اندرکاران سايت مبني بر تخطي از قانون صورت نگرفته و درخصوص مستندات صدور اين ابلاغيه نيز توضيحي داده نشده است. گفتني است، ماده 23 قانون جرايم رايانه اي، مصوب مجلس هشتم گوياي آن است که ارائه دهندگان خدمات ميزباني موظفند به محض دريافت دستور کارگروه (کميته) تعيين مصاديق مذکور در ماده فوق يا مقام قضائي رسيدگي کننده به پرونده مبني بر وجود محتواي مجرمانه در سامانه هاي رايانه اي خود از ادامه دسترسي به آن ممانعت به عمل آورند. کميته تعيين مصاديق محتواي مجرمانه با حضور وزير يا نماينده وزارتخانه هاي آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوري اطلاعات، اطلاعات، دادگستري، علوم، تحقيقات و فناوري، فرهنگ و ارشاداسلامي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي، رئيس سازمان صدا و سيما و فرمانده نيروي انتظامي، يک نفر خبره در فناوري اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي و يک نفر از نمايندگان عضو کميسيون قضائي و حقوقي به انتخاب کميسيون قضائي و حقوقي و تاييد مجلس شوراي اسلامي تشکيل مي گردد. رياست کارگروه (کميته) برعهده دادستان کل کشور است.

يهوديان آمريکا ، ايران را تهديد نمي دانند

نتايج يک نظر سنجي جديد در آمريکا نشان مي دهد که يهوديان آمريکا موضوع آنچه را که "تهديد ايران" خوانده مي شود، اصلا جدي نمي گيرند. به گزارش عصر ايران اين نظرسنجي که در آستانه انتخابات اخير مياندوره اي کنگره آمريکا و از جامعه آماري  راي دهندگان يهودي ساکن آمريکا انجام شده نشان مي دهد که براي يهوديان آمريکايي موضوعاتي همچون مشکلات اقتصادي، بيمه درماني و ساير معضلات داخلي بسيار پر اهميت تر از تهديد ايران است. اين نظرسنجي که از سوي يک موسسه طرفدار اسراييل در آمريکا انجام شده( Jstreet )  نشان مي دهد که لابي اسراييلي آيپک و بسياري از اعضاي کنگره آمريکا که داعيه حمايت از يهوديان و دولت تل آويو را دارند در بزرگ کردن تهديد ايران بسيار اغراق مي کنند. نتايج اين نظر سنجي نشان مي دهد که جامعه يهوديان آمريکا همچون بسياري ديگر از شهروندان آمريکايي موضوعات اقتصادي و مسايل مبتلابه خود در زندگي شخصي را بسيار مهم تر از مسايلي چون تهديد ايران يا تعهد دولت آمريکا به تامين امنيت اسراييل و يا حتي جنگ هاي عراق و افغانستان و... مي دانند. کمتر از 10 درصد شرکت کنندگان در اين نظرسنجي تامين امنيت دولت تل آويو از سوي آمريکا را يکي از دو اولويت اصلي خود در انتخابات اخير مياندوره اي آمريکا مي دانستند و هيچ يک از افراد شرکت کننده در اين نظرسنجي موضوع آنچه که تهديد ايران و يا خطر دست يابي اين کشور به سلا ح هسته اي خوانده مي شود را جزو اولويت هاي خود براي راي دادن به نامزدهاي انتخاباتي مورد نظر خود ندانسته اند.

چرا قهوه تلخ به بازار نيامد؟

قسمت هفتم مجموعه تلويزيوني «قهوه تلخ» به کارگرداني مهران مديري براساس شنيده ها به دو دليل هفته گذشته وارد بازار نشد. به گزارش خبرآنلاين، شنيده ها حاکي است يکي از دلايل عرضه نشدن «قهوه تلخ» در شبکه نمايش خانگي مميزي هاي احتمالي آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بوده است. گويا مميزي هاي وارد شده به قسمت هاي نوزدهم تا بيست و يکم موجب شده عرضه آن به بازار همراه با تاخير باشد. ديگر خبر شنيده شده در مورد تاخير يک هفته اي عرضه اين مجموعه، وارد شدن کپي هاي غيرمجاز آن به بازار است. شنيده مي شود يک دي وي دي شامل شش قسمت اخير اين مجموعه هفته گذشته در سوپرمارکت ها به قيمت 2000 تومان و در بساط دستفروش ها به قيمت 1000 تومان فروخته مي شد که اين تهديد جدي، سازندگان و پخش کننده مجموعه را برآن داشته در ارائه قسمت هاي جديد با احتياط بيشتر وارد عمل شوند. رسيدن به راهکاري براي مقابله با عرضه غيرمجاز فيلم موجب تاخير در ورود قسمت جديد به بازار شده است. مهران مديري از قسمت نوزدهم در نقش بلوتوث به عنوان بازيگر وارد اين مجموعه مي شود.

ماموران سعودي در فرودگاه جده به زنان بازيگر ايراني تذکر دادند

سايت آتي نيوز نوشت:برخي از هنرمنداني که براي انجام فريضه حج به تازگي به مکه عزيمت کرده اند، در بدو ورود به فرودگاه جده براي رعايت حجاب اسلامي از سوي مسوولان ايراني تذکر گرفتند. عربستان سعودي قوانين بسيار سخت گيرنه اي را براي رعايت پوشش حجاب اعمال مي کند به گونه اي که در اين کشور همه زنان حجاب اسلامي راکاملا رعايت مي کنند. هنرمندان مورد اشاره جايگزين بخشي از زايراني شده اند که به دلايل مختلف از جمله حمل مواد مخدر، بيماري و ممنوع الخروج بودن از اعزام به عربستان سعودي باز مانده اند.


 کاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي