نسخه شماره 2490 - 1389/08/10 -


جمع آوري 23هزار ميليارد ريال نقدينگي براي توسعه پارس جنوبي

نهاونديان در اختتاميه اکسپو:
ايران امروز در تحول جهاني مي تواند سهيم باشد


توليد گاز در زمستان امسال افزايش مي يابد


کاهش سرمايه گذاري در شهرک هاي صنعتي


هزينه هاي دولتي سرو سامان داده مي شود


جايگاه صادرات خدمات فني و مهندسي در اقتصاد ايران


بازار دوباره در ابهام


اخبار کوتاه


 جمع آوري 23هزار ميليارد ريال نقدينگي براي توسعه پارس جنوبي  

عرضه سري جديد اوراق مشارکت ريالي توسعه ميدان بزرگ گازي پارس جنوبي از روز شنبه هفته آينده در شعب منتخب بانک هاي ملي و صادرات ايران آغاز مي شود.  حسين نصرت زاده رئيس روابط عمومي شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اين خبر گفت: به دنبال استقبال هموطنان از عرضه مرحله نخست اوراق مشارکت ريالي، مرحله جديد انتشار اين اوراق از روز 15 آبان ماه در شعب منتخب بانک هاي ملي و صادرات آغاز خواهد شد.  وي حجم انتشار اوراق مشارکت در اين مرحله را بيش از 23هزار ميليارد ريال عنوان کرد و افزود: اين اوراق سه ساله و با سود علي الحساب 16درصد است که در قطعات 5، 10 ، 20، 50 و 100 ميليون ريالي و به قيمت اسمي عرضه خواهد شد.  نصرت زاده ميزان تقاضا و استقبال از خريد اوراق مشارکت دور گذشته را بسيار چشمگير خواند و گفت: مطابق هماهنگي هاي انجام شده با بانک مرکزي، سري جديد اوراق مشارکت براي پوشش تقاضاي گسترده هموطنان ايراني علاقمند به سرمايه گذاري در پارس جنوبي منتشر مي شود.  وي افزود: در مرحله اول 1774 ميليارد تومان اوراق قرضه منتشر شد که در مدت زمان کوتاهي در شعب بانک صادرات از سوي مردم خريداري شد.  اين اوراق به گفته او بي نام، بدون ماليات و قابل انتقال به ديگران بوده و با قابليت بازخريد در هر زمان همراه با پرداخت سود 15/5در صد تعريف شده که تفاوت سود علي الحساب و قطعي اين اوراق حداکثر 5 ماه پس از تاريخ سررسيد نهايي، پرداخت خواهد شد.  نصرت زاده با اشاره به اينکه اوراق مشارکت پارس جنوبي با ضمانت و پشتوانه شرکت ملي نفت ايران انتشار مي يابد ، گفت : سرعت گرفتن توسعه فازهاي گازي در ميدان مشترک پارس جنوبي و تقاضاي فزاينده گاز در بازارهاي بين المللي از جمله محورهايي است که اقتصادي بودن سرمايه گذاري در اين حوزه را توجيه کرده است.


 نهاونديان در اختتاميه اکسپو:
 ايران امروز در تحول جهاني مي تواند سهيم باشد 

رييس اتاق ايران عنوان کرد: ايرانيان امروز هم به مانند گذشته بايد نشان دهند که در تحول جهاني مي توانند سهيم باشند.
به گزارش ايسنا،  محمد نهاونديان که در همايش اختتاميه  اکسپو 2010 شانگهاي چين سخن مي گفت با بيان اين جملات اظهار کرد: اين چنين ظرفيت ها را بايد با حضور در نمايشگاه هايي مانند اکسپو ارائه کنيم. حرکت در اکسپو شانگهاي در بقيه فرصت ها و نمايشگاه هاي آينده هر چه بيشتر بايد به نمايش گذاشته شود.
وي ادامه داد: در کنار حضور در اکسپوي شانگهاي هيات هاي تجاري  نيز از ايران بازديد کردند که اين نشان مي دهد ما اگر تلاش کنيم مي توانيم همه  توانمندي هاي خود را در اين چنين نمايشگاه هايي به يک فرصت تبديل کنيم.
وي اضافه کرد: از سوي ديگر ما نبايد خود را با عنوان يک همايش محدود کنيم و مثلا در يک همايش فرهنگي مي توان بعد اقتصادي موضوع را هم به آن اضافه کرد.
رييس اتاق ايران در ادامه اکسپو را يک ميدان مسابقه  پنهان دانست و افزود: برخي از کشورها با اينکه مي دانيم توانمندي هايي در برخي از زمينه ها ندارند اما مثلا وامي دريافت کرده و آن توانمندي  را عرضه کرده اند. اين در حالي است که من مي دانم آنها توانمندي اين چنين کاري را ندارند.
وي در پايان سخنانش يادآور شد که سرمايه هاي ايرانيان در خارج از کشور به خوبي قابل جذب است و بايد به اين موضوع توجه خاصي شود.
به گزارش ايسنا، اسدالله  عسگراولادي هم در اين همايش در سخناني عنوان کرد: آنچه باعث شد حضور فعالانه اي در اکسپو داشته باشيم شروع اش به شهريور سال 88 بار مي گردد.
وي ادامه داد: آن موقع هيچ برنامه اي براي حضور نداشتيم اما آنقدر التماس کردم تا پذيرفتند در اين نمايشگاه شرکت کنيم و در دي ماه 88 برنامه ها شروع و طي چند ما توانستيم در اکسپو حاضر شويم. 
وي ادامه داد: در طول اين مدت نمايشگاه تعداد زيادي را براي بازديد به اکسپو برديم و اين چنين اقداماتي باعث شده که ميزان صادرات ما به کشور چين طي اين مدت 25 تا 30 درصد افزايش پيدا کند.  رييس اتاق مشترک ايران و چين در ادامه خواستار حضور ايران در اکسپو 2015 ميلان شد و گفت: در اکسپو شانگهاي غفلتي شد ولي براي حضور در ميلان ديگر نبايد اينچنين شود.  وي در پايان يادآور شد: در غرفه ايران در اکسپو 25 ميليون دلار فرش ايراني به فروش رسيده و از کشور چين خواسته شده که غرفه ايران تا شش ماه ديگر براي عرضه کالاهاي ايراني حفظ شود.  وزير جهاد کشاورزي گفت: ما براي تمامي اقلام کشاورزي شرايط و ضوابط ورود را اعلام کرده ايم که نزديک 400 محصول را در برمي گيرد اما متاسفانه اين اقدام به اشتباه ممنوعيت اعلام شده است.  به گزارش ايسنا، دکتر صادق خليليان افزود: در واقع جلوي چند قلم کالاي کشاورزي همچون سير چيني که ورود آنها ضرورتي نداشته است، گرفته شده و مابقي ضابطه مند شده اند، به طور مثال اگر کشور نياز به واردات برنج دارد بايد اين واردات به اندازه نياز کشور انجام شده و به توليد لطمه اي وارد نکند.
وزير جهاد کشاورزي درباره تبليغ برنج هاي خارجي با برند ايراني در کشور نيز اظهار کرد: طبيعتا نبايد اين کار انجام شود يعني وقتي کشورمان خود بهترين برنج هاي دنيا را توليد مي کند بايد جلوي اينگونه تبليغات که ممکن است به مصرف کنندگان اطلاعات درستي ندهد، گرفته شود.
خليليان با اشاره به اينکه اين وزارتخانه مسوول توليد کمي و کيفي محصولات کشاورزي و البته ضابطه مند کردن واردات اين محصولات است، ادامه داد: در خصوص تبليغات برنج هايي که از خارج وارد شده و به اسم برنج هاي ايراني تبليغ مي شود نيز بايد دستگاه هايي متولي اين کار باشند.
وزير جهاد کشاورزي با اشاره به اينکه در بحث هدفمند کردن يارانه ها پيش بيني شده که در حال حاضر راجع به قيمت آب کشاورزي براي سال اول که از زمان شروع طرح تا بازه دوازده ماهه را شامل مي شود، افزايشي نداشته باشيم، افزود: به تدريج بايد زيرساخت هاي بخش کشاورزي را آماده کنيم تا بتوانيم پوشش آبياري مناسبي داشته باشيم و از هدر رفت آب جلوگيري کنيم.
وي در ادامه با اشاره به اينکه برنامه چهارم توسعه قبل از روي کار آمدن دولت نهم طراحي شده اما اجراي آن برعهده دولت نهم بود، اضافه کرد: در اين برنامه شرايط به گونه اي بود که براي ورود محصولات محدوده اي را تعيين کرده و از يک آزادي بي حد و حصري برخوردار بود اما با تذکر مقام معظم رهبري در رابطه با ضابطه مند شدن و مديريت واردات که با تصويب قانوني در مجلس شوراي اسلامي همزمان شد، وزارت جهاد کشاورزي با اختياراتي که بدست آورده بود به ضابطه مند کردن واردات پرداخت.
خليليان تاکيد کرد: پس از به پايان رسيدن تمام ثبت و سفارش هايي که قبلا انجام شده ديگر شاهد حضور محصولاتي همچون گلابي چيني، انگور شيلي و سيب فرانسوي نخواهيم بود.


 توليد گاز در زمستان امسال افزايش مي يابد 

اگرچه فازهاي 6 تا 8 پارس جنوبي از ابتدا با هدف تزريق گاز ترش به مخازن نفتي توسعه داده شد و به اين منظور خط لوله پنجم سراسري از عسلويه تا آغاجاري به طول بيش از 500 کيلومتر کشيده شد، ولي با افزودن برنامه نصب دو انشعاب از خط لوله پنجم به پالايشگاه فجر جم و پالايشگاه بيدبلند1، در زمستان امسال شاهد افزايش نسبي توليد گاز از محل انتقال گاز ترش عسلويه به اين دو پالايشگاه خواهيم بود.
به گزارش ايسنا، درحالي که توليد پالايشگاه فجرجم در مهرماه سال گذشته (1388) روزانه 101 ميليون متر مکعب بوده، با دريافت گاز عسلويه و حوزه نار و کنگان اين رقم امسال به 117 ميليون متر مکعب در روز رسيده است.
به اين ترتيب در مهرماه امسال بيش از 309 ميليون مترمکعب گاز از فاز 6 تا 8 پارس جنوبي به پالايشگاه فجر جم انتقال پيدا کرده که با دريافت گازهاي حوزه هاي نار و کنگان و تصفيه آن ها، درمجموع توليد اين پالايشگاه حدود هفت درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان مي دهد.
به گزارش ايسنا، از سوي ديگر پالايشگاه بيدبلند1 نيز با دريافت گاز از خط لوله پنجم سراسري از خرداد امسال با افزايش توليد روبه رو بوده است; به گونه اي که با دريافت روزانه پنج ميليون مترمکعب گاز ترش عسلويه روند افزايش توليد گاز شيرين در اين پالايشگاه آغاز شد که متوسط توليد گاز در تابستان را به روزانه بيش از 18 ميليون متر مکعب رساند.
در اين رابطه براي افزايش توليد گاز در اين پالايشگاه به روزانه 26 ميليون متر مکعب برنامه ريزي شده که به اين منظور دريافت گاز ترش هم اکنون به حدود 18 ميليون متر مکعب گاز در روز افزايش پيدا کرده است.


 کاهش سرمايه گذاري در شهرک هاي صنعتي  

پايان نيمه نخست سال جاري، سرانه سرمايه گذاري براي ايجاد هر شغل واحدهاي صنعتي مستقر در شهرک ها و نواحي صنعتي با کاهش پنج درصدي به دو ميليارد و 897 ميليون ريال رسيد.
به گزارش ايلنا، اين در حالي است که اين رقم در مدت مشابه سال گذشته سه ميليارد و 52 ميليون ريال بوده است.
بر اساس آمارهاي ارائه شده، تعداد شهرک ها و نواحي صنعتي مصوب تا پايان شهريور ماه با 9 درصد رشد به 869 شهرک و ناحيه صنعتي رسيد.در همين حال 621 شهرک و ناحيه صنعتي به بهره برداري و واگذاري زمين رسيده است که نشان از رشد 6 درصدي دارد.
بنابراين گزارش، در اين مدت 47 شهرک و ناحيه صنعتي تخصصي نيز به بهره برداري رسيد و شهرک هاي فناوري در دست ساخت از يک شهرک به پنج شهرک افزايش يافت.
در پايان نيمه نخست سال جاري تعداد قراردادهاي واگذاري زمين 54 هزارو 490 قرارداد بوده که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل چهار درصد رشد داشته است.
در همين حال 24 هزارو 551 هکتار زمين واگذار شده و 24 هزارو 576 واحد صنعتي به بهره برداري رسيده ضمن آنکه در اين واحدها 512 هزارو 698 اشتغال نيز ايجاد شده است.
بر اساس اين گزارش، در اين مدت دو هزارو 572 واحد کارگاهي تکميل و 9 مرکز خدمات فناوري به بهره برداري رسيده است.


 هزينه هاي دولتي سرو سامان داده مي شود 

وزير بازرگاني با اشاره به راه اندازي طرح ميزان دو عنوان کرد که با اين سامانه براي اولين قصد دارند هزينه هاي دولتي را سروسامان بدهند.
به گزارش ايسنا، مهدي غضنفري در حاشيه  افتتاح طرح ميزان دو (طرح خريد الکترونيکي دولت) در سخناني عنوان کرد اين سامانه در آينده مي تواند قيمت مرجع در سطح کشور باشد و ما براي اولين بار مي خواهيم به هزينه هاي دولتي سر وسامان دهيم که اگر همکاري هاي سازمان هاي دولتي نباشد کار ما سخت خواهد شد.
وي ادامه داد: در شش ماهه اول اجراي اين طرح دو وزارتخانه  بازرگاني و ارتباطات آن را پياده خواهند کرد و پس از آن در ساير وزارتخانه ها نيز پياده خواهد شد.
غضنفري اضافه کرد: در فاز اول خريدهاي جزئي کالا و سپس خريدهاي عمده و در فاز سوم نيز خدمات مد نظر خواهند بود.
وي يادآور شد: در حال حاضر نيز از همه  توليدکنندگان و تامين کنندگان کالاها درخواست کرديم که براي حضور در اين سامانه ثبت نام کنند و فراخوان براي ثبت نام آنها عرضه شده است.
وزير بازرگاني در اين همايش نيز با اشاره به راه اندازي 35 سامانه الکترونيکي عنوان کرد: اگر در فاز اول طرح ميزان دو حوصله کافي به خرج ندهيم کار ما سخت خواهد شد. سامانه ها وقتي که به بلوغ و تکامل برسند مي توانند مجريان را راضي نگه دارند.
به گفته غضنفري کشورهايي که اين سامانه را اجرا کردند 34 درصد در هزينه مديريت، 48 درصد در درخواست سفارش ها و 50 درصد در زمان سيکل تجاري کاسته اند.
وي در پايان سخنانش خاطرنشان کرد که اين طرح موجب شفافيت در خريدها مي شود.
همچنين مديرعامل شرکت سهامي نمايشگاه هاي بين المللي ايران از بازديد بيش از 7 ميليون نفر از غرفه ايران در نمايشگاه بين المللي اکسپو خبر داد.
به گزارش ايسنا، کاظم اکبرپور که در همايش اختتاميه اکسپو 2010 شانگهاي چين سخن مي گفت عنوان کرد: اکسپوي قبلي که در سال 2005 در آلمان برگزار شده بود در مجموع 20 ميليون نفر بازديد کننده داشت اما در اکسپو 2010 شانگهاي چين بيش از 68 ميليون نفر تا پايان مهر ماه بازديد کرده اند.
وي ادامه داد: اين در حالي است که پيش بيني مي شد 70 تا 100 ميليون نفر از اين نمايشگاه بازديد کنند.
اکبرپور در ادامه در مورد سهم ايران از اين ميزان بازديد اظهار کرد: پيش بيني مي شد که سهم ايران از اين بازديد ها 10 درصد باشد که تا پايان مهر ماه امسال حدود هفت ميليون و 115 هزار نفر از غرفه ايران دراکسپو بازديد کردند که اين از پيش بيني هاي ما فراتر بوده است.


 جايگاه صادرات خدمات فني و مهندسي در اقتصاد ايران 
نويسنده : مجيد سليمي بروجني

موج جديد توسعه خواهي در همه کشورهاي دنيا و الزام اقتصادهاي در حال توسعه الحاق به دهکده بزرگ جهاني و سياست هاي واحد اقتصادي که نيازمند توسعه زيرساخت هاي لازم براي تحقق اين هدف است، جايگاه ويژه اي را براي خدمات فني و مهندسي در روابط تجاري کشورها رقم زده است.
امروز تاجران اينگونه خدمات، پيشرو محسوب مي شوند و در رقابتي که بر سر تحقق اين هدف مهم ايراد شده است، کشورهايي که مبتني بر توان بالا ي فني و ارايه روشهاي علمي توسعه زيرساختي هستند، حرفه اي فراواني براي گفتن خواهند داشت. سوال آن است که آيا کشور ما از توان رقابتي بالا يي در زمينه خدمات فني و مهندسي در مقايسه با کشورهاي صاحب نام دنيا برخوردار است يا خير؟ اين موضوع مهم است چرا که اگر نيست، کسب درآمدهاي ارزي مناسب و پايدار از محل صادرات اين خدمات و ايجاد اشتغال و کارآفريني است و اگر به توسعه همزمان زيرساخت هاي داخلي خود اعتقاد داريم، بايد براي موضوع رقابت و اثرات آن بر فرآيند صادرات اهميت ويژه قايل شويم. واردات سالهاي اخير با کشورهايي نظير روسيه، کشورهايي آفريقايي و کشورهاي مشترک المنافع حکايت از بازيابي گسترده کشورمان در مناطقي دارد که اولا  نيازمند شديد توسعه زيرساختي خود هستند و بدين ترتيب از ظرفيت هاي بسياري در زمينه جذب توان فني و مهندسي بهره مند بوده و ثانيا از پتانسيل هاي خوبي براي استفاده از توان نسبتا محدود خدمات دهي ما برخوردار هستند.
بر اين اساس، نگاهي به بازارهاي هدف صادرات اينگونه خدمات، حکايت از آن دارد که طي سالهاي 80 تا 88 به ترتيب کشورهاي آسياي ميانه، حوزه خاورميانه، آمريکاي جنوبي و کشورهاي آفريقايي بيشترين سهم را از صادرات خدمات فني و مهندسي ايران به خود اختصاص داده اند.
مهمترين موانع صادرات خدمات فني و مهندسي در کشور را مي توان در حوزه هاي داخلي و ملي و بين المللي تعقيب کرد. کشورما از استعدادها، مديريت دانش فني، نيروي انساني ماهر، توان بالا ي بازاريابي متنوع و جايگاه تجاري مناسب به خصوص در پيمان هاي مهم منطقه اي برخوردار است.
اين امر از آن جهت که مي تواند به روان سازي و توسعه تجارت- به خصوص در زمينه خدمات فني و مهندسي- بينجامد، نيازمند حمايت و مديريت است. چنين موضوعي با توجه به تداوم نگرش سنتي مديريتي در اقتصاد کشور، بيشتر نمود مي يابد، چرا که با اين نگاه نمي توان در عرصه هاي نوين جهاني فعاليت کرد. به علا وه، آموزش هاي نيروي کار نيز به همين نسبت روالي سنتي و خواهند يافت. ضعف پوشش هاي بيمه اي، بالا بودن هزينه هاي بانکي و رقابتي نبودن خدمات سيستم پولي در قياس با ساير کشورها به همراه نگاهي درون نگر به بازارهاي داخلي که اين موضوع نيز از همان نگاه سنتي، ناشي مي شود، دست به دست هم داده اند تا مشکلا ت بخش صادرات را به خصوص درحوزه مورد بحث تقويت کنند. در حال حاضر کشورهاي دنيا در رقابتي چشمگير، بازارهاي جهاني را براي ارايه خدمات مختلف فني و مهندسي تعقيب مي کنند.
اين امر به خصوص در شرايطي که بازارهاي منطقه خاورميانه از ظرفيت بالا يي براي جذب اين قابليت ها برخوردارند، ضرورت ارايه راهکارهاي جديد را گوشزد مي کند، دراين راستا حمايت از خدمات پيمانکاري از طريق کاهش بوروکراسي هاي دست و پاگير و حذف مقررات زايد، حمايت هاي صادراتي و کمک به فرآيندهاي بازاريابي بين المللي مي تواند از جمله اقدامات حمايتي دولت باشد. ضمن اينکه مناسبات جهاني را هم بايد در نظر داشته باشيم و وضعيت خودمان را در اين مناسبات ارزيابي کنيم.
بحث صادرات خدمات فني و مهندسي به قدري جدي است که حتي چين با حجم بالا ي صادراتي که در اختيار دارد، جزو10 کشور اول جهان در اين عرصه محسوب نمي شود.
بازار اصلي اين صادرات در اختيار کشورهاي توسعه يافته جهان نظير آمريکا، انگليس، آلمان و فرانسه است و اين امر احاطه مطلق اين کشورها را بر بازارهاي هدف اين نوع صادرات نشان مي دهد. خوشبختانه مزيت هايي چون امکانات صدور، اجراي خدمات، قيمت هاي رقابتي، نزديکي کشورها به بازارهاي هدف، توان بالا ي ارايه خدمات قيمت هاي رقابتي، نزديکي کشورها به بازارهاي هدف، توان بالا ي ارايه خدمات مشاوره اي و پيمانکاري و همچنين دارابودن وجوه مشترک فرهنگي و گاه همزباني، پيمانکاران ايراني را در ارايه هرچه بهتر خدمات ياري رسانده است و در اين شرايط، استفاده از روش هايي براي ايجاد برند هاي جهاني و همچنين روش هاي مديريت صادرات خدمات فني و مهندسي از طريق هم افزايي ميان شرکت هاي داخلي مي تواند شرايط را براي توسعه فراگير صادرات اين خدمات فراهم سازد. براي موفقيت بيشتر بايد از ابزارهاي حمايتي از قبيل معافيت هاي مالياتي، تخفيف هاي تعرفه اي، کمک هاي بازاريابي، تسهيل در مبادلا ت،اطلا عات و مواد اوليه، ايجاد فضاي مناسب در برقراري روابط تجاري و اقتصادي، حمايت هاي بيمه اي، تضمين هاي صادراتي و حتي يارانه هاي نقدي و مستقيم صادراتي  و موارد مشابه که در کشور ما ، در خلا ل سال هاي گذشته از آنها استفاده نشده بهره برد.
متاسفانه بخش خصوصي ما در اين زمينه هنوز ضعيف است، ولي وضعيت، اميداور کننده است. شرکت هاي ايراني بايد همکاري را در قالب تشکيل کنسرسيوم هاي بين المللي سرلوحه کار خويش قرار دهند و در اين راستا نبايد استفاده از تجربيات جهاني را ناديده بگيرند. صادرات خدمات فني و مهندسي در جهان توسط شرکت هاي بزرگ چند مليتي در حال انجام است و اين موضوع سختي و حساسيت رقابت را براي ما بيش از گذشته يادآور مي شود. همچنين در کنار اين موارد، نبايد اهميت مسايل سياسي، فرهنگي و ارتباطي جهاني را با کشورمان و بازارهاي هدف ناديده بگيريم و يادمان باشد منافع ما کشورهاي هدف به هم گره خورده و اين وابستگي متقابل بازارها نيازمند تقويت چندجانبه است.
ما اگر بخواهيم واقعا به توسعه اين بخش بها بدهيم، بايد سياست هاي مشترک اتخاذ کنيم سياست هايي که توسعه صادرات غيرنفتي را خصوصا در زمينه خدمات فني و مهندسي دنبال کند.


  بازار دوباره در ابهام 
نويسنده : محمود طهماسبي کهياني

بازار ديروز در پي عدم رسيدن به نکته اي  شفاف که در سخنان رييس جمهور جستجو مي کرد روندي نزولي به خودگرفت. هر چند آقاي احمدي نژاد به تشريح اين طرح در مورد خانواده ها پرداخت اما در مورد صنعت صحبت خاصي به ميان نياورد تا ابهام در اين زمينه هنوز پا بر جاي بماند.در اوايل بازار نشانه هايي از حمايت بازار به خصوص در نمادهايي مانند خودرويي ها و تجهيزاتي ها به چشم مي خورد اما ساعاتي از بازار نگذشته بود که روند بازار شرايط منفي به خود گرفت. نتيجه چنين امري عرضه صف هاي خريد در نماد هاي  خودرويي و شرايط منفي در تجهيزاتي بود که همين امر باعث افت بازار شد. ايران خودرو که با قطعيت معامله بلوک آن به نظر مي رسيد روند رو به رشد خود را ادامه دهد با عرضه صف خريد خود تا درصدهاي صفر افت را تجربه کرد. نماد گسترش ايران خودرو که تا روز شنبه با صف خريد همراه بود از ميانه بازار صف فروش را تجربه کرد. صدرا شرايط مثبتي تا اواسط بازار و متعادلي از ميانه بازار به بعد داشت وحمايت هايي که بر روي اين سهم به دليل عدم وارد کردن جو منفي به بازار مي شد تا حدودي صدرا را از روند منفي کامل به دور داشت. در نمادهاي بانکي شاهد پذيره نويسي بانک پاسارگاد بوديم که حدود 3/6 ميليارد سهم آن به ارزش هر سهم   204تومان به فرو ش رفت. اين استقبال از پاسارگاد نويد روزهاي خوبي براي سهمي را مي دهد که احتمالا در آينده نزديک وارد بورس خواهد شد. نماد پالايشگاهي و پتروشيمي با توجه به ورود پالايشگاه تبريز به بورس روند متعادلي را دارا بودند و شرايط بازار بر روي آنان اثر زيادي نداشت.حال بايد در انتظار معامله اين سهم در امروز (دوشنبه) نشست تاببينيم آيا مي توان در شرايط نه چندان مناسب بازار براي اين سم رشدي را متصور بود. ديروز در انتهاي بازار شاخص کل با 23 واحد کاهش به عدد 18011 رسيد. اين در حالي است که نمادهاي سرمايه گذاري اميد، ايران خودرو و گل گهر بيشترين تاثير مثبت و نمادهاي مخابرات، توسعه معادن فلزات و ملي مس بيشترين تاثير منفي را در تغييرات ديروز شاخص به خود اختصاص دادند.


 اخبار کوتاه 

پرايد همچنان بدون ترمز ضدقفل هم عرضه مي شود

در حالي که قرار شده بود تمام خودروهاي توليد داخل از ابتداي مهر ماه امسال به سيستم ترمز ضد قفل(ABS)  مجهز شوند، اما ظاهرا اين الزام چندان اجباري نيست!  به گزارش ايسنا، با گذشت بيش از يک ماه از اتمام مهلت اعلام شده براي نصب اين ترمزها هنوز هم برخي محصولات داخلي بدون ترمز ضد قفل توليد و روانه بازار مي شوند.  چندي پيش ايران خودرو از مجهز شدن تمامي محصولاتش به ترمز ضد قفل خبر داده بود، ولي سايپا به دليل برخي مسائل که آن را خواست مشتريان مي داند، هنوز نتوانسته است تمام توليدات خود را به اين فناوري مجهز کند.  به گفته شفيعي - معاون مهندسي و کيفيت سايپا، هرچند تمام محصولات اين گروه خودروسازي امکان نصب ترمز ضد قفل را دارند، اما هنوز برخي مشتريان درخواست خريد محصولات بدون ترمز ضد قفل خانواده صبا را دارند و به همين دليل هنوز هم پرايدهاي بدون ترمز ضد قفل توليد و عرضه مي شوند.  وي با بيان اين که همه  خودروسازان گروه سايپا امکان نصب ترمز ضد قفل روي تمام محصولات شان را دارند، گفت: در حال حاضر تنها محصولات خانواده صبا در صورت خواست مشتري بدون ترمز ضد قفل توليد مي شود.

اختصاص خط اعتباري جديد 120 هزار ميليارد ريالي
به مسکن مهر

يک خط اعتباري جديد 120 هزار ميليارد ريالي به طرح مسکن مهر اختصاص يافت.  قدرت الله شريفي- مديرعامل بانک مسکن-  به خبرنگار ايسنا گفت: تاکنون بانک مسکن توانسته حدود 162 هزار ميليارد ريال قرارداد براي طرح مسکن مهر منعقد کند که اين ميزان تا پايان سال جاري به حدود 200 هزار ميليارد ريال خواهد رسيد.  وي با بيان اينکه يک خط اعتباري جديد 120هزار ميليارد ريالي از سوي بانک مرکزي به طرح مسکن مهر يافت خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسياري از واحدهاي مسکن مهر تحويل شده و آماده  تحويل است.  شريفي گفت: طبق اهداف کلي برنامه پنجم توسعه سالانه حدود يک ميليون و 500 هزار دستگاه واحدها مسکوني شهري و روستايي بايد احداث شود که با قيمت هاي فعلي اعتبار مورد نياز براي اين کار حدود 450 هزار ميليارد ريال خواهد بود.  شريفي در خصوص تاثيرات طرح هدفمند کردن يارانه ها بر مسکن مهر گفت: اين مساله کوچکترين تاثيري در مسکن مهر نخواهد داشت و بانک مسکن نيز در اين زمينه تمهيداتي انديشيده است .  به گفته وي طرح مسکن مهر يکي از عوامل کاهش دهنده قيمت مسکن بوده است.

ارائه پيشنهاد ميزباني اوپک از سوي ايران

ايران ميزبان يکي از اجلا س هاي اوپک در اصفهان مي شود. وزير نفت ايران به زودي با ارسال نامه اي به عبدالله سالم البدري دبير کل اوپک پيشنهاد برگزاري يکي از نشستهاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت را در سال 2011 ميلادي ارائه مي کند. به گزارش پانا نيوز، وزارت نفت قصد دارد با متقاعد کردن ديگر اعضاي اوپک يکي از اجلاس هاي سال 2011 ميلادي اين سازمان را در ايران برگزار کند.  بر اين اساس پيش بيني مي شود درصورت جلب نظر 12 عضو اوپک، ايران ميزبان يکي از اجلاس هاي سال آينده سازمان کشورهاي صادرکننده نفت باشد.  به اين منظور قرار است در اجلاس آينده اوپک به ميزباني اکوادر در دسامبر 2010 ميلادي برگزار مي شود اين پيشنهاد به عبدالله سالم البدري دبير کل و ساير اعضاي اين سازمان ارائه شود.  سازمان اوپک به طور معمول دو اجلاس عمومي در ماه هاي مارس (اسفند) و سپتامبر(شهريور) برگزار مي کند و در صورت لزوم به  طور فوق  العاده تشکيل جلسه خواهد شد.  براي نمونه با کاهش جدي قيمت نفت در سال  2007 اوپک علاوه بر اجلاس هاي عمومي در ماه هاي اکتبر، نوامبر و دسامبر نيز اجلاس هايي را در وين، قاهره و الجزاير برگزار کرد. همچنين سال گذشته در ماه دسامبر اجلاس ديگري علاوه بر اجلاس هاي عمومي در کشور آنگولا برگزار شد.  از سوي ديگر رياست کنفرانس اوپک در سال 2011 ميلادي به ايران واگذار شده است به اين ترتيب سيد مسعود ميرکاظمي در سال آينده ميلادي رئيس اجلاس اوپک خواهد بود.  گفته مي شود در صورت موافقت اوپک با واگذاري ميزباني يکي از اجلاس هاي وزارتي اين سازمان به ايران، شهر تاريخي اصفهان ميزباني اين نشست را بر عهده مي گيرد.