نسخه شماره 2478 - 1389/07/26 -


سياستمدار زيرک، سن بازنشستگي را خودش تشخيص مي دهد

عضو فراکسيون خط امام(ره):
صداقت را نبايد با خط کش اندازه گرفت

عضو هيات رييسه کميسيون صنايع
واردات بي رويه،رقابت سالم را ازبين مي برد


تعيين شهريه دانشگاه هاي غيردولتي پاسخي به درخواست اتحاديه دانشگاه هاي غيردولتي


خبر


کوتاه از بهارستان


 سياستمدار زيرک، سن بازنشستگي را خودش تشخيص مي دهد  

محمدرضا تابش با تاکيد بر اين که «بازنشستگي سياسي» با «حذف زودهنگام شخصيت ها از عرصه سياست» تفاوت دارد، گفت: متاسفانه در کشور ما اين تهديد، حذف و دور نگه داشتن اجباري مسوولان سياسي وجود دارد به نحوي که کشور را از ثمرات انديشه، افکار و تجربيات شخصيت هاي سياسي محروم مي کند و اين جفاي بزرگي به کشور است.
دبيرکل فراکسيون خط امام(ره) مجلس در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين نکته که در عالم سياست بازنشستگي وجود دارد، يادآور شد که سياستمدار زيرک و عاقل، کسي است که خود، سن بازنشستگي خود را تشخيص دهد و از صحنه کنار رود.
به گفته وي، اين در حالي است که بسياري افراد خود سن بازنشستگي خود را در عرصه سياست تشخيص نمي دهند و نمي توانند تصميمات به روز و متناسب با مقتضيات زماني خود را اتخاذ کنند که اين نوعي شکست در عالم سياست تلقي مي شود.
به گفته وي، در موضوع بازنشستگي سياسي، تعداد سال هاي عمر مطرح نيست بلکه اشراف به مسائل سياسي داخلي،  خارجي، گسترش ارتباطات و فناوري اطلاعات مهم است که خود مي تواند در نوع تصميم گيري ها تاثيرگذار باشد.
نماينده مردم اردکان در مجلس معتقد است که در جامعه ما که پشتوانه ديني و مذهبي دارد، سياستمدار حتما بايد فرد صالح و دينداري بوده، در مسائل تخصصي اشراف داشته و از کارآمدي لازم برخوردار باشد. در حرفه و رده خود سابقه مثبتي را دارا بوده و جامعه و دنياي خود را به خوبي بشناسد،  نسبت به فرهنگ و تاريخ کشور خود آگاهي داشته، در تجزيه و تحليل مسائل قوي عمل کند و فرصت ها را از دست ندهد.
وي درباره جايگاه ريش سفيدي در عالم سياست با بيان اين که ريش سفيدي در جامعه سنتي نسبت به جامعه امروز بيشتر کاربرد داشته است، گفت: امروز که علم و تخصص و کارآمدي حرف اول را مي زند و غلبه جمعيت با جمعيت جوان است ممکن است ريش سفيدي خيلي جايگاهي نداشته باشد.


 عضو فراکسيون خط امام(ره):
 صداقت را نبايد با خط کش اندازه گرفت 

يک عضو فراکسيون خط امام(ره) با انتقاد از خط کشي هاي صورت گرفته براي اصلاح طلبان گفت: صداقت را نبايد با خط کش اندازه گرفت. سيد فاضل موسوي در گفت وگو با ايلنا، در ارتباط با برخي اظهارنظرها در مورد شرايط حضور اصلاح طلبان در حاکميت گفت: در حال حاضر اصلاح طلبان هم در مجلس خبرگان و هم در مجلس شوراي اسلامي حضور دارند و بسياري از کارشناسان مطرح اين کشور در حوزه هاي اقتصاد و فني را اصلاح طلبان تشکيل مي دهند.
وي با انتقاد از خط کشي هاي صورت گرفته از سوي برخي از جريانات براي اصلاح طلبان، خاطرنشان کرد: اصلاح طلبي يک تفکر سياسي است که برخي افراد به آن معتقدند. معنا ندارد چنين خط کشي هايي که در هيچ کجاي اسلام به آن اشاره اي نشده است به وجود بيايد. اين عضو کميسيون اصل 90 قانون اساسي با بيان اينکه در قانون اساسي نيز چنين خط کشي هايي وجود ندارد، خاطرنشان کرد: فصل الخطاب ما قانون اساسي است و حتي امام خميني(ره) نيز به قانون مراجعه مي کرد و در مواقع حساس به توصيه اکتفا مي کرد. موسوي با طرح اين سوال که مگر زماني که اصلاح طلبان در راس کار بودند خواستار عدم حضور اصولگرايان در حاکميت بودند؟ ادامه داد: اصلاح طلبان و اصولگرايان هر دو سرمايه هاي اين کشور هستند و نبايد صداقت را با خط کش اندازه گرفت.
اين نماينده مجلس سه دوره را از دوران حساس اين کشور تشريح کرد و گفت:سه مرحله مبارزه با طاغوت، دفاع مقدس و سازندگي از مراحل حساس اين کشور است و هر کس که امروز ادعا دارد، بايد در اين سه مرحله حساس خدمتي کرده باشد و اگر کاري نکرده، حقي ندارد جريانات سياسي را خط کشي کند.
وي با تاکيد بر اينکه منظور از دوران سازندگي دوران رئيس  جمهورخاصي نيست، يادآور شد: منظور از دوره سازندگي زماني است که کشور احتياج به سازندگي داشته است.
عضو فراکسيون خط امام(ره) مجلس با تاکيد بر اينکه طلايي ترين فرصت هاي ايران به وسيله همين خط کشي ها از دست رفته است، اذعان داشت: بايد به مردم فرصت داده شود تا صحبت کنند و سپس قضاوت کنند. همان کساني که در حال حاضر از آنان به بدي ياد مي شود، داشته ها و سرمايه هاي ما هستند. نبايد حتي به خاطر کوچک ترين خطايي خط بطلان روي آنها کشيده شود. موسوي ادامه داد: حق نداريم در ارتباط با کسي که بنا به هر دلايلي اجازه صحبت کردن ندارد، قضاوت کنيم. اميرالمومنين (ع) نيز چنين اجازه اي نداده است. ما اگر شيعه علي هستيم بايد رفتار خود را با عمل آن حضرت مطابقت دهيم.


 عضو هيات رييسه کميسيون صنايع
 واردات بي رويه،رقابت سالم را ازبين مي برد  

عضو هيات رييسه کميسيون صنايع، واردات بي رويه بعضي از کالاهاي بي کيفيت ازکشورهايي مانند چين را موجب ضربه زدن به صنعت و توليدات داخلي کشوردانست و گفت: اين مسئله به نوعي زمينه رقابت سالم در کشور را ازبين مي برد.
سيدشريف حسيني در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه که کشورچين با ظرفيت  کاري بالا در نوع توليدات خود داراي درجه بندي هاي مختلف است و کالاهاي درجه پايين خود را به کشورهاي آسيايي صادر مي کند افزود: توليدات داخل کشوربه دليل هزينه تمام شده بالا ازنظرکيفيت، بسيار بهتراز محصولاتي است که از برخي کشورها مثل چين وارد مي شوند. حسيني با يادآوري اينکه البته قيمت تمام شده اين کالاها،نسبت به کالاهاي وارداتي بيشتراست تصريح کرد: استفاده خريداران از کالاهاي وارداتي، نيزموجب از دست دادن زمان و البته ضربه زدن به توليدات داخلي مي شود.  نماينده اهواز اظهار داشت: ما با خريد کالاهاي بي کيفيت مجبور به دوباره کاري پس از خريد هستيم; يعني قطعات استفاده شده پس از مدتي خراب مي شوند و مردم دوباره بايد کالاي مورد نظر را خريداري کنند، بنابراين مي توان گفت که مردم هزينه و زمان مضاعفي را صرف مي کنند.  حسيني به تاکيد مقام معظم رهبري به موضوع مديريت واردات اشاره کرد و گفت: براساس فرمايشات مقام معظم رهبري، مديريت واردات به معني جلوگيري از واردات نيست و واردات بايد براساس نيازهاي داخلي تعريف شود. عضو کميسيون صنايع  افزود: اگراين اتفاق بيفتد، اشتغالي که ما با سرمايه و هزينه کشور براي ديگر کشورها ايجاد مي کنيم در داخل کشور ايجاد خواهيم کرد. با ايجاد اشتغال و توليد مطمئنا سود و ارزش افزوده نيز در کشور باقي خواهد ماند، به اين ترتيب با فراهم شدن شرايط سرمايه گذاري دربانک ها و وام دادن به واحدهاي صنعتي، چرخه اقتصادي در کشور به گردش در مي آيد و رونق اقتصادي ايجاد خواهد شد.
عضو هيات رييسه کميسيون صنايع با تاکيد به اينکه بايد با اعمال مديريت واردات، نه به معني جلوگيري از آن، وضعيت را در اين زمينه بهبود ببخشيم تصريح کرد: با توجه به اهميت اين موضوع، در کميسيون تخصصي، نشستي را تحت عنوان صنايع و معادن با حضور وزير صنايع و معادن، وزير اقتصاد و مسوولان مربوطه برگزار و موضوع مديريت در اين نشست مطرح شد و دولت نيز کار گروهي را تحت عنوان کارگروه مديريت واردات از ميان اعضاي هيات دولت انتخاب کرد.
نماينده اهواز با يادآوري اينکه اين کارگروه به رياست وزير اقتصاد فعاليت خود را آغاز کرده است و نشست هاي مداومي را برگزار مي کند افزود: از نخستين اقدام هاي اين کارگروه مي توان به موضوع جلوگيري از واردات برنج اشاره کرد. حسيني عنوان کرد: مديريت واردات در کشور در واقع بايد کالاهاي را مورد توجه قرار دهد که موضوع قاچاق آن ها مطرح است که اين کالاها در بنادر بايد با يک دستور و بخش نامه از ورودشان جلوگيري شود،مثل کالاهايي مثل برنج که دستوري مبني بر جلوگيري از واردات آن صادر شده و ديگر وارد نمي شود. نماينده اهواز يادآورشد که در مرزهاي استان خوزستان شرايط به گونه اي نيست که واردات کالاهاي قاچاق آن چناني صورت گيرد اما در ديگر مرزهاي کشور هم چون مرز پاکستان با ايران، مرز افغانستان با ايران، از سمت استان کرمانشاه و کردستان لازم است برنامه ريزي دقيقي براي جلوگيري از واردات کالاهاي قاچاق وجود داشته باشد.


 تعيين شهريه دانشگاه هاي غيردولتي پاسخي به درخواست اتحاديه دانشگاه هاي غيردولتي 

نايب رئيس فراکسيون فرهنگيان با بيان اينکه وزارت علوم چهار سال است که با وجود افزايش نرخ تورم و هزينه ها، شهريه دانشگاههاي غير انتفاعي را ثابت نگه داشته است گفت:براي اينکه بتوانيم از پس هزينه ها برآييم شهريه دانشگاه هاي غيرانتفاعي نيز بايد متناسب با تورم افزايش يابد.
سعدالله نصيري قيداري در گفت وگو با خانه ملت در پاسخ به اين که آيا طرح فوريتي تعيين شهريه دانشگاه هاي غيردولتي پاسخي به نامه رئيس اتحاديه دانشگاه هاي غير انتفاعي به لاريجاني بود گفت: نامه رئيس اتحاديه دانشگاه هاي غير انتفاعي به  رئيس مجلس در ارائه اين طرح فوريتي بي تاثير نبود کما اينکه فوريت طرح حمايت از موسسات غيرانتفاعي و دانشگاه آزاد مدت هاست که در دستور کار کميسيون آموزش قرار دارد و حتي فوريت آن در صحن علني مجلس نيز تصويب شد اما به دليل اينکه رنگ و بوي سياسي به خود گرفتار از دستور کار مجلس خارج شد.
نماينده زنجان و طارم افزود: طرح فوريتي که اکنون براي تعيين شهريه  دانشگاه هاي غير انتفاعي به صحن مجلس آمده است با طرحي که قبلا در خصوص حمايت از موسسات غير انتفاعي و دانشگاه آزاد مطرح شده بود تفاوت دارد ،در اين طرح موضوع دانشگاه آزاد کاملا حذف شده است و ترکيب کارگروهي که براي تعيين شهريه ها مشخص شده متفاوت است. وي با بيان اينکه دانشگاه هاي غير انتفاعي در شرايط بسيار سختي به سرمي برند گفت:  ميزان شهريه دانشجويان غيرانتفاعي کمتر از يک چهارم شهريه  دانشجويان دانشگاه هاي دولتي و کمتر از نصف شهريه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي  است و با اين شرايط اين دانشگاه هاي نه مي توانند پا برجا بمانند و نه مي توانند خدمات و آموزشي مناسب را به دانشجويان خود ارائه دهند. وي در پاسخ به اين سوال که درطرح فوريت تعيين شهريه دانشگاه هاي غيرانتفاعي شهريه به چه صورت  تعين مي شود و آيا دانشجو موظف به پرداخت شهريه بيشتر مي شود و يا انتظار کمک مالي از دولت مي رود گفت:در اين طرح شهريه دانشجويان افزايش مي يابد و دولت موظف است براي دانشجوياني که توان پرداخت شهريه را ندارند امکاناتي مثل ارائه وام  و يا قسط بندي کردن شهريه را در نظر بگيرد.عضو کميسيون آموزش با اشاره به رقابت ميان دانشگاه آزاد و دانشگاه هاي غير دولتي و تاکيد بر اينکه در اکثر مواقع در اين رقابت دانشگاه آزاد پيروز است سوال کرد که آيا اين افزايش شهريه دانشگاه غيردولتي موجب استقبال کمتر  از دانشگاه هاي غيرانتفاعي مي شود يا خير؟و پاسخ داد: متاسفانه دانشگاه هاي غير انتفاعي در تبليغات ضعيف عمل مي کنند وگرنه به دليل اينکه زير نظر وزارت علوم هستند از کيفيت بالاي علمي برخوردارند چرا که وزارت علوم نظارت بسيار سختگيرانه اي را بر اين دانشگاه ها اعمال مي کند و اين نظارت، مسوولان دانشگاه هاي غير انتفاعي را مجبور مي کند تا به آنجا که توان دارند در ارتقا» سطح کيفي خود تلاش کند. نصيري قيداري در خصوص اهميت و ضرورت وجود موسسات و دانشگاه هاي غيردولتي گفت:ضرورت اين دانشگاه ها در چارچوب اصل 44 مشخص و تعريف شده است که پرچم دار آن مقام معظم رهبري است.
وي ادامه داد:تقويت و حمايت دانشگاه هاي غير دولتي موجب کم شدن حجم دولت مي شود،دولت بايد با تقويت بخش خصوصي باري را از دوش خود بردارد،دولت نبايد به بخش خصوصي به عنوان يک رقيب نگاه کند. وي با بيان اينکه دولت انواع حمايت ها را از دانشگاه هاي دولتي به عمل مي آورد گفت: ارائه خدماتي همچون  خوابگاه هاي دانشجويي، صندوق رفاه و...که همه از بيت المال است و البته چون در جهت توسعه علم است اشکالي ندارد اما چرا همين امکانات در اختيار دانشگاه هاي غير انتفاعي قرار نمي گيرد. نايب رئيس فراکيسون دانشگاهيان با بيان اينکه وزارت علوم  از 4 سال پيش تاکنون شهريه دانشگاه هاي غير انتفاعي را ثابت نگه داشته است گفت: تورم در جامعه هر سال افزايش مي يابد بنابراين  شهريه دانشگاها نيز بايد هماهنگ با اين تورم افزايش يابد تا اين دانشگاه ها بتوانند از پس هزينه هايي مثل تاسيس کتابخانه، آزمايشگاه، سايت اينترنتت و پرداخت حقوق اساتيد برآيند. نصيري قيداري تصريح کرد: سوال اينجاست که آيا از 4 سال پيش تا کنون تورم افزايش نداشته است؟آيا سرانه دانشگاه هاي دولتي ثابت مانده است؟آيا هزينه ها در کشور بالا نرفته است؟قطعا پاسخ مثبت است و همين مسائل ضرورت فوريت اين طرح است. وي تاکيد کرد: بي توجهي وزارت علوم به اين مسائل و ثابت نگه داشتن شهريه دانشگاه هاي غير انتفاعي يک ضغف مديريتي ويک خلا» قانوني است که  فوريت اين طرح در همين راستا به مجلس ارائه شده است.


 خبر 

شرايط ثبت ازدواج موقت نهايي شد

عضو کميسيون قضايي و حقوقي مجلس از تصويب مجدد ماده 22 لايحه حمايت از خانواده در اين کميسيون مبني بر ثبت ازدواج موقت با تغييراتي جزيي خبر داد و گفت:نظر اکثر اعضاي کميسيون حذف ماده 24 از اين لايحه است. محمد دهقان در گفت وگو با مهر، درخصوص روند بررسي مواد باقي مانده از لايحه حمايت از خانواده اظهارداشت: کار بررسي مواد باقي مانده هنوز در کميسيون به اتمام نرسيده و تنها ماده 22 با تغييراتي به تصويب رسيد.
وي ادامه داد: در بررسي دو ماده باقي مانده ما عجله اي نداريم و تلاش ما اين است که با کار کارشناسي و بهره گيري از نظرات کارشناسانه به موضوع بپردازيم تا همکاران هم در مجلس نسبت به مصوبه کميسيون توجيه شوند.
عضو هيات رئيسه مجلس خاطرنشان کرد: محتواي ماده 22 تغيير زيادي نکرد، اما بندي به آن اضافه شد. بر اين اساس علاوه بر شرط بارداري زوجه و توافق طرفين براي ثبت ازدواج موقت ، شرط ضمن عقد نيز براي ثبت ازدواج موقت، آن را الزامي مي کند. وي گفت: در ماده 23 هم ممکن است اصلاحاتي داشته باشيم . پيشنهاداتي نسبت به اصلاح اين ماده درکميسيون وجود دارد که بررسي خواهد شد. دهقان يادآور شد: در بررسي ماده 24 که محتواي آن درخصوص تعيين مهريه متعارف و غير متعارف است، نظر اکثر اعضاي کميسيون اين است که به خاطر سو» تفاهمي که ممکن است نسبت به اين ماده شود، بهتر آن است که حذف شود. نماينده چناران خاطرنشان کرد: از آنجا که معتقد به کار کارشناسي بيشتر هستيم بنابراين براي بررسي اين مواد تعجيل نخواهيم کرد تا مصوبه کميسيون به اندازه اي پخته باشد که در صحن مجلس هم مورد تصويب قرار گيرد.

سفرهاي خارجي نمايندگان براي توسعه روابط بين الملل

در پي انتشار خبر نادرست رکوردشکني نمايندگان مجلس هشتم در سفرهاي خارجي، روابط عمومي مجلس توضيحاتي را در اين خصوص منتشر ساخت.
به گزارش اداره اخبار مجلس شوراي اسلامي در اين توضيحات آمده است: موضوع اعزام و سفرهاي خارجي نمايندگان مجلس در راستاي توسعه روابط بين المللي و به ويژه پارلماني در همه ادوار امري متداول و مرسوم بوده و به طور مشخص به منظور حضور در اجلاس ها و همايش هاي بين المللي و تحکيم ارتباط بين پارلمان ها با يکديگر صورت مي پذيرد. اصل و اساس سفرهاي خارجي بر مبناي دعوت رسمي از سوي ميزبان و برگزارکنندگان مجامع براساس هدف و برنامه ريزي مشخص، پس از انجام بررسي هاي کارشناسي صورت مي پذيرد که حفظ شان مجلس و نمايندگان از اصول مهم مورد توجه آن است. هم چنين در جهت ساماندهي و نظارت بر سفرهاي    خارجي در مجلس شوراي اسلامي از    سال هاي گذشته کميته اي به همين منظور تشکيل شده و مسووليت آن به عهده ناظر فرهنگي مي باشد که در حال حاضر ناظر فرهنگي مجلس شوراي اسلامي محسن کوهکن نماينده لنجان مي باشد و دستورالعمل هاي اين کميته براساس آيين نامه آن اجرا مي گردد. متاسفانه در اين خبر نمايندگان هشتمين دوره مجلس به ايجاد اختلال در نظم و عدم تشکيل جلسات علني به دليل کثرت سفرهاي خارجي متهم شده اند که امري خلاف واقع و ناصحيح بوده و باعث تشويش اذهان عمومي و توهين به شان و جايگاه مجلس شوراي اسلامي است. انتظار اين است رسانه ها که در جهت تنوير افکار عمومي و امر مهم اطلاع رساني به مخاطبان تلاش مي کنند، پيش از انتشار اخباري که باعث ايجاد تصور ناصحيح نسبت به عملکرد نمايندگان پرتلاش و خدوم مردم عزيزمان در مجلس شوراي اسلامي مي شود صحت اخبار را از منابع موثق احراز کنند.


 کوتاه از بهارستان 

نبود منع قانوني براي اصلاح طلبان در حاکميت کشور

سخنگوي فراکسيون خط امام(ره)مجلس معتقد است که هيچگونه منع قانوني براي حضور اصلاح طلبان در جريان حاکميتي کشور وجود ندارد.
داريوش قنبري، در گفت وگو با ايلنا، در ارتباط با برخي اظهار نظرها در مورد شرايط حضور اصلاح طلبان در حاکميت کشور، گفت: حق همه کساني که به اصول و مباني نظام اعتقاد دارند اين است که در حاکميت کشور حضور داشته باشند.  به گفته وي، هيچ مانعي براي افرادي که در چارچوب اصول، ارزش ها و مباني نظام در حال فعاليت هستند وجود ندارد و اين افراد از حقوق سياسي يکساني برخوردار هستند. در شرايط فعلي نيز هيچ منع قانوني براي حضور اصلاح طلبان در حاکميت کشور وجود ندارد. قنبري با يادآوري اينکه اصلاح طلبان هم اکنون نيز در حاکميت کشور حضور دارند، خاطرنشان کرد: گرچه حضور اصلاح طلبان همچون گذشته پررنگ نيست اما در حال حاضر نزديک به 70 کرسي مجلس متعلق به اصلاح طلبان است و هيچ منعي براي فعاليت آنان وجود ندارد. سخنگوي فراکسيون خط امام(ره) ادامه داد: اصلاح طلبي قابل حذف شدن نيست. چراکه اين تفکر برخاسته از ارزش هاي نظام است. اصلاح طلبان نيز با انقلاب بيگانه نيستند. وي به اختلافات موجود ميان اصلاح طلبان و اصولگرايان اشاره کرد و گفت: اين اختلافات تنها اختلافات درون خانواده اي است.

بي اطلاعي ا ز افزايش نرخ حامل هاي انرژي

رئيس کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي با هشدار نسبت به تورم رواني احتمالي ناشي از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها، راه حل اين مشکل را اطلاع رساني به مردم مي داند. غلامرضا مصباحي مقدم در گفت وگو با ايلنا، در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چرا نرخ يارانه هاي نقدي به هر خانوار از سوي دولت تاکنون مشخص نشده است، اظهار داشت: ما هم از دليل اين موضوع بي خبريم و نگران هستيم که عدم اطلاع رساني در اين زمينه به مردم آسيب بزند. البته شيوه اعلام يک باره اين رقم، شايد در امور ديگر فايده داشته باشد. اما در اين مورد بايد اطلاع رساني صورت گيرد. وي در مورد نگراني هاي مردم در مورد هدفمند کردن يارانه ها افزود: آنچه مهم است تورم رواني ناشي از اجراي هدفمند کردن يارانه هاست. اين نگراني در شرايطي خنثي مي شود که آرامش در جامعه حاکم باشد و دولت با اطلاع رساني به مردم، آنان را از آثار مثبت هدفمندي يارانه آگاه کند و بدين ترتيب آنان را  آرام کند. رئيس کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي هشدار داد: در صورت نا آگاهي مردم از جزئيات قانون هدفمندکردن يارانه ها، هيجان ناشي از ابهامات، شايعات و بي خبري، باعث ايجاد تورم رواني مي شود. در اين صورت آنان پيش از اجراي طرح به استقبال تورم مي روند و خود اين امر، تورم اضافه اي را در پي دارد.  مصباحي مقدم در پاسخ به اينکه آيا يارانه هاي نقدي پاسخگوي افزايش قيمت هاي حامل هاي انرژي خواهد بود يا نه، گفت: نرخ يارانه هاي نقدي و قيمت حامل هاي انرژي هنوز مشخص نيست. در نتيجه نمي توان مقايسه اي را ميان آنها انجام داد تا نظري در مورد آن داده شود. وي در مورد توصيه هايش به دولت و مردم براي اجراي بهينه هدفمند کردن يارانه ها اظهار داشت: دولت بايد اطلاع رساني به موقع کند و مردم نيز بايد آرامش خود را حفظ کنند و پيش از اجرا به خريد کالا نپردازند. زيرا هر اقدامي در جلو انداختن تقاضا و خريد باعث تورم خواهد شد. وي آثار مثبت اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها را بيشتر از آثار منفي اجراي اين طرح دانست و تصريح کرد: معتقدم هدفمند کردن يارانه ها بايد اجرا شود. زيرا اجرا نکردن آن بدتر خواهد بود. البته اين دولت نشان داده که اگر بخواهد، هرکاري را مي تواند انجام دهد. اما مهم اين است که در مسير بتواند مردم را با خود همراه کند.

سفر اعضاي کميسيون امنيت ملي  به 4 استان مرزي

اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به 4 استان مرزي کشور سفر خواهند کرد. به گزارش فارس، اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي قرار است به 4 استان مرزي کشور سفر کنند.  نمايندگان عضو کميسيون امنيت ملي، به استان هاي مرزي خراسان جنوبي، خراسان رضوي، سيستان و بلوچستان و خوزستان سفر خواهند کرد. در اين سفر مسائل و مشکلات امنيتي، سياسي و مرزي استان هاي مذکور مورد بررسي قرار خواهد گرفت و اعضاي کميسيون پس از بازگشت از سفر به اين 4 استان، مشکلات و مسائل اين استان ها را با حضور مسوولان ذي ربط و امنيتي در اين کميسيون بررسي خواهند کرد تا راه حلي براي حل اين موضوعات پيدا کنند.

فروش کشمش هاي چيني در بسته بندي کاشمري

نماينده کاشمر، با اشاره به اينکه کشمش چيني با قيمت پايين وارد کشور مي شود و در کارتن کشمش هاي سبز قلمي کاشمر به فروش مي رسد از وزارت بازرگاني خواست با افزايش تعرفه واردات کشمش، جلوي اين ناهنجاري را بگيرد. "محمدرضا خباز" در گفت وگو با خانه ملت با اشاره به اينکه دولت محصولات توليدکنندگان داخلي کشمش را به قميت تعيين شده نمي خرد گفت: کشمکش مردم آماده است، اما خريداري نمي شود، در اين ميان، دلال ها هم گرفتاري هايي براي کشاورزان مقروض درست کرده اند. وي گفت: در اين وضعيت زعفران کاران کاشمر هم که محصولشان به زودي آماده مي شود، نگرانند و مي گويند وقتي که دولت براي توليدکنندگان کشمکش کاري نمي کند، طبيعتا براي زعفران کاران هم کاري نخواهد کرد.  عضو کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به اينکه کاشمر سالانه 35 هزار تن توليد کشمش دارد يادآور شد: پس از سه سال ضرر و زيان هاي سنگين که کشاورزان اين منطقه به علت خشکسالي متقبل شدند امسال که مي توانند به سود برسند، قيمت پايين محصول و ورود کشمش هاي چيني، دوباره متضررشان مي کند. وي از وزارتخانه هاي تعاون، کشاورزي و بازرگاني خواست اين وضعيت را ساماندهي کنند.

هدفمندي يارانه ها با حفظ تعادل در بازار

نماينده خرمشهر با بيان اين که خبرهاي نگران کننده اي از افزايش رواني قيمت ها و احتکار اجناس توسط افراد سودجو به ما رسيده است، گفت: احتمالا وزير بازرگاني براي ارائه توضيح در اين زمينه به کميسيون اقتصادي مجلس فراخوانده مي شود. مصطفي مطورزاده در گفت وگو با ايسنا، عنوان کرد: دولت و به ويژه وزارت بازرگاني مکلف است طرح ساماندهي تعديل بازار را با تامين کالا و جنس اجرا کند تا قيمت ها کنترل شود. وي با بيان اين که يکي از مهم ترين وظايف دولت در اجراي هدفمندسازي يارانه ها در رابطه با تعديل قيمت ها و کنترل بازار، به دولت محول شده است، خاطرنشان کرد: دولت بايد همواره بازار را در حال تعادل نگه دارد. عمده مساله افزايش قيمت ها به حالت هاي رواني مربوط مي شود که عناصر دخيل در توزيع و عرضه کالاهاي اساسي براي مردم تورم هاي انتظاري ايجاد مي کنند. نماينده خرمشهر راهکار اين موضوع را نظارت جدي دولت و تزريق مداوم کالاهاي اساسي و استراتژيک مورد نياز مردم به بازار دانست و افزود: اين اقدامات موجب به تعادل رساندن بازار مي شود. مطورزاده با بيان اين که زمان اجرا و واريز نقدي يارانه ها در دست دولت و به تصميم رييس جمهور وابسته است، تصريح کرد: ظاهرا دولت براي اجراي اين قانون از  آبان ماه اعلام آمادگي نموده و جلسات متعددي براي کنترل و نظارت بر متغيرهاي بازار با حضور استانداران، وزرا و عوامل اجرايي در سطح کشور برگزار کرده است. وي يادآور شد: در سال اول اجراي قانون هدفمندي، عمده تمرکز دولت در بحث آزاد سازي، قيمت حامل هاي انرژي شامل فرآورده هاي نفتي، آب و برق مي باشد، البته طبق قانون دولت موظف است هر سال به ميزان 20 درصد قيمت ها را افزايش دهد.

قواي سه گانه گزارش  همت و کار مضاعف را ارائه دهند

نماينده بستان آباد گفت:در سالي که از طرف مقام معظم رهبري به عنوان همت مضاعف، کار مضاعف نامگذاري شده است همه قوا بايد نسبت به اجرايي شدن اين موضوع گزارش عملکرد ارائه دهند. "احد خيري"در گفت وگو با خانه ملت در خصوص ميزان تحقق شعار همت مضاعف و کار مضاعف آن در 7 ماه اخير گفت: دستگاه ها و سازمان هاي اداري, کشوري و لشگري بايد در راستاي اجرايي کردن اين موضوع همت مضاعف به خرج دهند. وي خاطرنشان کرد: توجه عمقي به موضوع همت و کار مضاعف حاصلش خودباوري، رشد اقتصادي در کشور و سراسر جامعه خواهد بود. عضو کميسيون اقتصادي  خاطر نشان کرد: در شرايطي که کشور در موقعيت زماني حساسي قرار دارد توجه به اجرايي شدن سال همت مضاعف و کار مضاعف موجب مي شود تا بهتر بتوان از فراز و فرود و تهديداتي که برخي کشورها در صدد پي ريزي هستند عبور کرد. اين نماينده  مجلس يادآورشد: يکي از شعارهاي اوليه نظام مقدس جمهوري اسلامي دستيابي به خودکفايي در زمينه اقتصادي است تا هنگامي در اين خصوص عزم جدي به وجود نيايد نمي توان به اين اهداف رسيد. خيري تصريح کرد: ايجاد کارگروه بررسي اجرايي شدن سال همت مضاعف و کار مضاعف مي تواند نقش موثري در دستيابي به منويات مقام معظم رهبري ايفا کند. اين نماينده مجلس يادآورشد: انتظار مي رود دولت دستاوردهاي مثبت و سازنده اي در خصوص سال همت مضاعف و کار مضاعف در وزارتخانه ها به دست آورده باشد.