نسخه شماره 2478 - 1389/07/26 -


شکست جامعه چند فرهنگي آلمان

بشار اسد، کانون مذاکرات خاورميانه
رئيس جمهور سوريه رهسپار رياض شد


اعتراف مورالس به قاچاق کوکائين توسط حاميانش


فروپاشي دولت کوزوو با کناره گيري يک حزب


راهپيمايي سرخ هاي تايلند


درگيري در کراچي


ناديده گرفتن هشدار آمريکا در هند


کانديداي جديد رياست بر پارلمان عراق


بازداشتگاه مخفي آمريکا در افغانستان


چالش مرگبار اوباما


اخبار کوتاه


 شکست جامعه چند فرهنگي آلمان 

 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در شامگاه شنبه (16 اکتبر / 24 مهر) در يک اجلاس جوانان حزب دمکرات مسيحي در شهر پوتسدام گفت:"رهيافت جامعه چندفرهنگي شکست خورده، آنهم به طور مطلق شکست خورده است." از نظر صدراعظم آلمان، نه فقط بايد به مهاجران ياري رساند، بلکه بايد از آنها انتظاراتي نيز داشت. خانم مرکل گفت که در گذشته در مورد انتظارات غفلت شده است. ولي صدراعظم آلمان همانند رئيس جمهوري اين کشور معتقد است که دين اسلام به بخشي از آلمان بدل شده است. پيش از اين سخنان صدراعظم آلمان، هورست زهوفر، نخست وزير ايالت بايرن آلمان، اظهار داشته بود که مهاجرت به آلمان بايد بر اساس تخصص افراد باشد. وي گفته بود که آلمان به مهاجر، از هر کشوري، نياز ندارد. اين نظرات با مخالفت شديد احزاب ميانه و چپ پارلمان آلمان رو به رو شد. هورست زهوفر مي گويد: "ما احزاب دمکرات مسيحي و سوسيال مسيحي معتقد به فرهنگ راهبر آلماني و مخالف جامعه چندفرهنگي هستيم  چندفرهنگي مرده است." نخست وزير بايرن در اين طرح خود معتقد است که آلمان کشور مهاجرت نيست، همپيوندي به معناي زندگي کردن به موازات يکديگر نيست، بلکه به معناي زندگي با يکديگر بر مبناي مشترک نظامي از ارزش هاي مندرج در قانون اساسي آلمان و مبتني بر فرهنگ راهبر آلماني است و اين نظام ارزش ها و فرهنگ متاثر از ريشه مسيحي  يهودي و مسيحيت، هومانيسم و روشنگري است. بر اساس اين طرح، کمبود نيروي متخصص در آلمان به معناي لزوم مهاجرت بي رويه به آلمان نيست و مهاجرت بايد با معيارها و مقرراتي توام باشد، از اين رو نمي توان در مورد مهاجرت از سهميه براي هر کشوري سخن راند. از سوي ديگر زهوفر معتقد است که علاوه بر تخصص، فرد مهاجر بايد آمادگي و توانمندي لازم براي پيوند خوردن با جامعه را دارا باشد.


 بشار اسد، کانون مذاکرات خاورميانه
 رئيس جمهور سوريه رهسپار رياض شد 
نويسنده : علي ودايع

"بشار اسد"  يکشنبه به عربستان رفت و با "ملک عبدالله"، پادشاه اين کشور ديدار کرد.
رئيس جمهور سوريه و پادشاه عربستان در اين ديدار به بررسي روابط دوجانبه بين دو کشور و نيز راه هاي تحکيم اين روابط در همه زمينه ها و همچنين به بررسي مسائل منطقه اي به ويژه تحولات عراق و لبنان پرداختند.
روابط عربستان و سوريه که پس از ترور"رفيق حريري"، نخست وزير اسبق لبنان و مورد حمايت رياض تيره شده بود، اخيرا در پي ديدارها و تماس هاي مقام هاي بلندپايه دو کشور رو به بهبود است.
ملک عبدالله اواخر ژوئن گذشته در سفري دو روزه به دمشق رفت و از آنجا به همراه بشار اسد عازم بيروت شد و با ميشل سليمان، رئيس جمهور لبنان در نشستي سه جانبه شرکت کرد.
هدف از نشست سه جانبه در بيروت کمک به حفظ ثبات لبنان در جريان بحران کنوني اين کشور بر سر حکم اوليه دادگاه بين المللي رسيدگي به ترور رفيق حريري اعلام شد.
پادشاه عربستان براي نخستين بار از زمان رسيدن به قدرت در اکتبر سال 2009 به دمشق رفت که به تنش در روابط دو کشور که به دنبال حمله آمريکا به عراق در مارس 2003 به وجود آمده بود، پايان داد.
مي توان با صراحت گفت بشار فعالترين سياستمدار عرب شده است،  او بيش از هر رئيس جمهوري در منطقه به سفر مي رود و بيش از هر مقامي  مقامات ديگر کشورها را به حضور مي پذيرد. اين نخستين بار نيست که او به عربستان مي رود. او در ژانويه گذشته هم به رياض سفر کرده بود.
از يک ماه پيشتر اياد علاوي و مقتدي صدر 3 سفر به دمشق داشتند و مذاکراتي زير نگاه بشار انجام دادند نکته جالب اينجاست که هفته گذشته نوري مالکي هم رهسپار دمشق شد تا مبادا از معادلات تاثيرگذار خارجي عقب بماند.
اين سفر ها يعني دمشق به يک قدرت تاثيرگذار بر بغداد تبديل شده است اما تعاملات عراقي در سوريه کسي را خشمگين نکرده است.
سفر بشار اسد به عربستان در حالي که هنوز يک ماه از سفر او به ايران نگذشته نشان مي دهد که سوريه رفته رفته جايگاه خود را به يک بازيگر اصلي ارتقا داده و به بازي مطلوب خود مشغول شده است. بشار يافته است که مي تواند در ميان دو قطب مدعي خاورميانه يعني عربستان و ايران به يک بازي پر سود دست بزند و نقشي را ايفا کند که جز او هيچ کس ديگري نمي تواند در اين قامت ظاهر شود.
بشار اسد با آغوش باز مقامات آمريکايي را مي پذيرد و با آنها مذاکره مي کند گرچه حاضر نمي شود با آنها پيمان استراتژيک راهبردي ببندد اما با نمايندگان کاخ سفيد در بالاترين سطح ممکن چانه زني مي کند.
بشار معادلات منطقه را به خوبي دريافته است و مي داند که آمريکا و جدي ترين متحد آن در منطقه يعني عربستان نقشي تعيين کننده در معادلات اين منطقه بازي مي کنند. از اين رو بشار اسد به سوريه مي رود تا نظر برادر بزرگتر اعراب را براي طرح ها و اهداف منطقه اي خود جلب کند.
سوريه هم اينک در سه موضوع پرچالش منطقه براي خود نقش و منافع تعريف کرده است. در مناقشه تاريخي فلسطين - اسرائيل، در بحران لبنان و در بن بست عراق. بشار اسد در رايزني هاي مداوم خود با سران منطقه و بازيگران فرامنطقه اي تلاش مي کند نقش خود را در اين سه معادله تثبيت کند و از قبل آنها براي خود ناني بسازد.
 ده سال پيش در اواخر دوره حافظ اسد، سوريه هدف حملات غرب در منطقه بود و به دليل اين حملات يکي از منزوي ترين کشورهاي منطقه. نيروهاي اين کشور در لبنان يکي از مشکلات منطقه بود. با اين حال 9 سال براي بشار کافي بود تا با استفاده از زيرکي خود و به کارگيري تيم باتجربه و يکدست اطراف خود بتواند سوريه را از يک کشور منزوي به طرف مشورت تمام طرف هاي منازعات در بحران هاي اصلي خاورميانه تبديل کند.
او نيروهاي خود را از لبنان خارج کرد و از مظنون اصلي پرونده رفيق حريري به يک مدعي در اين پرونده تبديل شد. با درايت بشار اسد سوريه اين روزها کانون مذاکرات خاورميانه شده است. از مذاکرات داخلي فلسطينيان تا مذاکرات داخلي گروههاي عراقي. ذکاوت او و تجربه اطرافيانش موجب شد که او که زمان جانشيني پدر جواني بي تجربه شناخته مي شد، در قامت يک ديپلمات برجسته ظاهر شود و دمشق بهترين مکان براي گفتگوهاي ديپلماتيک باشد.


 اعتراف مورالس به قاچاق کوکائين توسط حاميانش  

رئيس جمهوري بوليوي براي نخستين بار اعتراف کرد که برخي از حاميان اصلي وي به قاچاقچيان کوکائين کمک مي کنند. به گزارش بي بي سي، "اوو مورالس" که در گذشته برخي اتهام ها مبني بر اين که تعدادي از حاميانش محصولات کوکاي خود را به توليدکنندگان کوکائين مي فروشند را به شدت رد مي کرد، اعتراف کرد که برخي از حاميانش به قاچاقچيان کوکائين کمک مي کنند.مورالس که مسئول بزرگ ترين اتحاديه توليدکنندگان کوکا است، گفت که برخي اعضاي آن، محصولات خود را در بازار سياه به فروش مي رسانند. رئيس جمهوري بوليوي از کشاورزان خواسته است تا به محدوديت هاي کشت کوکا احترام گذاشته و بيش از ميزان مجاز توليد نکنند. اين در حالي است که برخي اعضاي اين اتحاديه خواهان آن هستند تا ميزان توليد مجاز کوکا افزايش پيدا کند. رئيس جمهوري بوليوي گفته است که بخشي از کوکاي توليد شده وارد بازار غيرقانوني مي شود. رئيس جمهوري چپ گراي بوليوي خود نيز زماني صاحب کشتزار کوکا بود.


 فروپاشي دولت کوزوو با کناره گيري يک حزب 

ائتلاف حاکم کوزوو در پي اعلام کناره گيري يکي از احزاب مهم از دولت ائتلافي نخست وزير فرو پاشيد و احتمال برگزاري انتخابات زودهنگام در اين کشور پررنگ تر شد. به گزارش سي ان ان، اتحاديه دموکراتيک کوزوو اعلام کرد که از حزب "دموکراتيک" به رهبري "هاشم تاچي"، نخست وزير اين کشور کنار مي رود و به اين ترتيب به همکاري با ائتلاف حاکم که از سال 2008 ميلادي روي کار بود، پايان داد. اين اقدام اتحاديه دموکراتيک کوزوو يک روز پس از آن انجام شد که "يعقوب کراسنيچ"، رئيس جمهوري موقت و رئيس پارلمان کوزوو اعلام کرد که انتخابات زودهنگام سيزدهم ماه فوريه برگزار خواهد شد. با اين وجود اين تصميم احتمال برگزاري انتخابات در زماني نزديک تر را پررنگ تر کرده است. تصميم کناره گيري اتحاديه دموکراتيک کوزوو از ائتلاف حاکم توسط "فاتمير سجديو"، رهبر اين حزب که تا چندي قبل رئيس جمهوري اين کشور بود، اتخاذ شد. سجديو در مصاحبه اي با راديو و تلويزيون کوزوو گفت که اتحاديه دموکراتيک اين کشور به طور رسمي دوشنبه از ائتلاف حاکم کنار خواهد رفت.


 راهپيمايي سرخ هاي تايلند 

ده ها هزاران تن از مخالفان دولت تايلند يکشنبه  براي چندمين بار طي هفته  هاي اخير به خيابان ها آمدند. به گزارش بلومبرگ، پليس تايلند ادعا کرد که حدود سه هزار تن از مخالفان دولت در نمايش قدرتي جديد به تجمعي در استاديوم فوتبال در شهر "آتوتهايا" واقع در شمال پيوستند.بنا بر اين گزارش، حدود يک هزار نيروي پليس براي تامين امنيت و کنترل اوضاع مستقر شده بودند ولي شرايط آرام و امن گزارش شده است. تظاهرکنندگان در بانکوک و ساير شهرها نيز با بستن روبان هاي قرمز به پلي در مرکز شهر، اعلام حضور کردند. انتظار مي رود اين تظاهرات براي چند ساعت ادامه داشته باشد و در پايان آن اعضاي  اپوزيسيون تايلند براي لباس قرمزها سخنراني کنند.  يکشنبه گذشته نيز حدود شش هزار تن براي گراميداشت ششمين ماه سرکوب مخالفان دولت به خيابان آمده بودند.


 درگيري در کراچي 

هم زمان با آغاز راي گيري دور دوم انتخابات مجلس ايالتي در "کراچي"، در پي تيراندازي مردان مسلح 17 تن کشته شدند.به گزارش رويترز، مقامات محلي، اقدام به افزايش تدابير امنيتي در مراکز راي گيري کرده اند. همچنين پليس پاکستان اعلام کرد که که در پي خشونت هاي شنبه شب دست کم 22 تن کشته شدند. انتخابات براي به دست آوردن کرسي خالي "حيدر رضا"، رهبر جنبش متحده قومي است که در ماه آگوست گذشته به ضرب گلوله مردان مسلح کشته شد. قتل حيدر رضا باعث بروز خشونت هاي گسترده شد که دست کم يک صد کشته بر جاي گذاشت. برگزاري انتخابات براي کسب يک کرسي در مجلس ايالتي بار ديگر به اختلافات قومي و سياسي در کراچي که اصلي ترين مرکز تجاري و همچنين محل اصلي مبادلات تجاري اين کشور به شمار مي رود، دامن زده است.


 ناديده گرفتن هشدار آمريکا در هند 

چند سال پيش از حمله تروريستي بمبي در سال 2008، به ماموران اطلاعاتي آمريکا هشدار داده شده بود. واشنگتن پست نوشت که پليس فدرال آمريکا(FBI)  به دولت هند هشدار داده بود که يک مرد آمريکايي در پاکستان همراه با گروهي که حمله را انجام داد، تعليم ديده و به طرح ريزي آن کمک کرده است. واشنگتن پست به نقل از منابع مطلع نوشت: "اف بي آي آگوست 2005 اطلاعاتي درباره "ديويد کلمن هدلي" از همسر وي کسب کرد. همسر هدلي به ماموران گفته بود که شوهرش در اردوگاه "لشکر طيبه" آموزش ديده و با تندروها در تماس است." در گزارش آمده هدلي براي پيدا کردن محل هايي براي حمله تروريستي در يک شهر هند پنج بار به بمبي سفر کرده است. حمله بمبي سه روز طول کشيد و 166 کشته و بيش از 300 مجروح بر جا گذاشت.


 کانديداي جديد رياست بر پارلمان عراق 

ممکن است يک عراقي مستقل که گفته مي شود از قبيله بزرگ شمر در جنوب عراق و از بستگان ملک عبدالله پادشاه عربستان است به عنوان گزينه اي جدي براي رياست پارلمان اين کشور مطرح شود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، يک منبع عراقي آگاه از مذاکرات تشکيل دولت جديد اين کشور روز يکشنبه از پيشنهاد انتصاب يکي از بستگان پادشاه عربستان به سمت رياست پارلمان عراق در نشست شنبه آينده پارلمان خبرداد. اين منبع که خواست نامش فاش نشود گفت "شيخ نواف الجربه " شخصيت مستقلي است که از جمله ائتلاف وحدت عراق به رياست جواد بولاني، وزير کشور عراق وي را براي سمت رياست پارلمان عراق انتخاب کرده است. اين منبع افزود الجربه شخصيتي است که ديگران مخالفتي با وي ندارند و از آنجايي که از بستگان ملک عبدالله پادشاه عربستان است ممکن است با مخالفت رياض روبرو نشود. ائتلاف بولاني و جبهه سني توافق هفته گذشته با يکديگر متحد و " اتحاد ميانه " را تشکيل دادند اما به گفته اين منبع الجربه به اين اتحاد نپيوست. اين منبع افزود: جلسه آينده پارلمان عراق شنبه آينده با حضور يا بدون حضور فهرست العراقيه تشکيل مي شود. اين منبع گفت از آنجايي اختلافي بين الجربه و فراکسيونهاي ديگر وجود ندارد و کسي ترديد ندارد که وي از اعراب اهل تسنن است و همچنين برخلاف اسامه النجيفي يا طارق هاشمي روابط خوبي با کردها دارد از اين رو براي رياست پارلمان عراق برگزيده شد.


 بازداشتگاه مخفي آمريکا در افغانستان 

يک گزارش تازه نشان داده است که زندانيان در يک "بازداشتگاه مخفي" در پايگاه اصلي آمريکايي ها در افغانستان مورد بدرفتاري قرار گرفته اند. اين گزارش از سوي نهاد موسوم به "بنياد جامعه باز" منتشر شده که مقر آن در نيويورک است. براساس اين گزارش، افرادي که قبلا در اين زندان در افغانستان زنداني بوده اند، گفته اند که آنها در زندان از خواب محروم شده و در اتاق هاي انفرادي نگهداري مي شدند.يک تحقيق بي بي سي در ماه اپريل (آوريل) نيز به نتايج مشابهي در رابطه به يک "زندان مخفي" در پايگاه هوايي بگرام رسيده بود.ارتش آمريکا بطور مکرر اين ادعا را رد کرده است که آنها در افغانستان زندان مخفي دارند. گزارش "بنياد جامعه باز" گفته است که هجده نفر در گفتگو با اين بنياد، تائيد کرده اند که در فاصله سال 2009 و 2010، در يک زندان مخفي در افغانستان نگهداري شده اند. اين زندانيان سابق ادعا کرده اند که در محلات به شدت سرد نگهداري مي شدند، در حالي که غذا و کمپل (پتو) کافي نيز به آنها داده نمي شد و همزمان، از خواب محروم بودند، براي آزمايشهاي طبي مجبور مي شدند برهنه ظاهر شوند و به آنها اجازه داده نمي شد تا فرايض ديني خود را اجرا کنند. اين گزارش مي گويد، اظهارات اين زندانيان از هم زياد تفاوت نداشته است و اين را مي رساند که ادعاهاي آنها بي اساس نيست. ارتش آمريکا گفته است که بازداشتگاه هاي آنان در مطابقت کامل با قوانين آمريکا و قوانين بين المللي قرار دارد.


  چالش مرگبار اوباما 

"اخبار هفته هاي اخير در آمريکا به ويژه در حوزه هاي اقتصادي هشدارهاي جدي مبني برچشم انداز کمرنگ براي انتخاب مجدد باراک اوباما در دور دوم انتخابات رياست جمهوري آمريکا به همراه داشته است."
روزنامه لس آنجلس تايمز در گزارشي در مورد چالش هاي جدي پيش روي باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا، نوشت:
"شرايط نامساعد اقتصاد آمريکا به پيچيده ترين چالش براي رئيس جمهور اين کشور تبديل شده است; به طوري که دموکرات ها به شدت نگران نتايج انتخابات ميان دوره اي کنگره آمريکا هستند.
باراک اوباما تلاش کرده است تا با طرح هاي اقتصادي خود ، شرايط اقتصادي آمريکا را بهبود دهد. حاميان اوباما نگران اين موضوع هستند که شرايط نامساعد اقتصاد آمريکا و همچنين افزاش نرخ بيکاري در اين کشور، باعث شود تا رئيس جمهور آمريکا براي دور دوم انتخابات اين کشور نتواند حمايت هاي لازم را کسب کند.
پيش از اين نيز رئيسان جمهور آمريکا سابقه شکست در انتخابات به دليل مشکلات اقتصادي را تجربه کرده بودند. براي نمونه رونالد ريگان، رئيس جمهور اسبق آمريکا، در انتخابات ميان دوره اي سال 1982 زماني که نرخ بيکاري در آمريکا بسيار بالا بود، با موانع بسيار جديد مواجه شد.در هفته هاي اخير گزارش هاي مختلفي در مورد افزايش نرخ بيکاري در سال 2011 منتشر شد و اين موضوع باعث بروز نگراني جدي در کاخ سفيد شده است.
يان هات زيوس، يک اقتصاد دان ارشد بانک گلدمن ساکس، دو سناريوي نسبتا بد و بسيار بد را براي اقتصاد آمريکا پيش بيني کرده است.
وي در کنفرانس خبري تصريح کرد که در زمان انتخابات رياست جمهوري سال 2012 آمريکا، نرخ بيکاري به حدود 10 درصد خواهد رسيد.
اين پيش بيني هاتسيوس، سناريوي "نسبتا بد" از سوي وي بوده و در سناريوي "بسيار بد" وي پيش بيني کرده است که اقتصاد آمريکا بار ديگر با رکود مجدد مواجه شود و نرخ بيکاري نيز همچنان رو به افزايش خواهد بود.فقط اين اقتصاددان ارشد آمريکا در مورد شرايط اقتصاد آتي آمريکا بدبين نيست.مارک زندي، يکي از تحليل گران اقتصادي در آمريکا نيز پيش بيني کرده است که نرخ بيکاري در آمريکا سال آينده فراتر از 10 درصد خواهد شد.
افزايش نگراني ها در کاخ سفيد در مورد انتخاب مجدد اوباما در حالي مطرح شده است که دموکرات ها همچنان نگران انتخابات ميان دوره اي آمريکا هستند.کارشناسان و تحليل گران بر اين باورند که در حال حاضر براي مردم آمريکا بهبود شرايط اقتصادي و همچنين کاهش نرخ بيکاري مهمترين موضوع به شمار مي رود و اين موضوع از چالش هاي فرامنطقه اي و بين المللي پيش روي دولت اوباما براي آنها مهمتر است.
اين کارشناسان تصريح کردند که نرخ بيکاري بالا براي اوبامايي که به دنبال انتخاب مجدد در دور دوم است، خبر بسيار بدي است.يکي ديگر از مشکلات اوباما اين است که وي نمي تواند جورج بوش، رئيس جمهور پيشين آمريکا را عامل مشکلات اقتصادي فعلي اين کشور معرفي کند.
کارشناسان اعلام کردند که اوباما پيشتر مي توانست با مقصر ناميدن جورج بوش، حمايت هايش را در ميان مردم حفظ کند، اما پس از ارائه بسته محرک مالي با هدف جلوگيري از مواجهه با رکود اقتصادي بزرگ ، مردم از اوباما انتظار داشتند که اقتصاد آمريکا بهبود يابد اما اين روند بهبودي، کند است و نرخ بيکاري در حال افزايش است. در نظرسنجي اخير خبرگزاري آسوشيتدپرس  و شبکه ام.تي.وي، مشخص شده است که فقط 44 درصد از دانشجويان کالج هاي آمريکا از اوباما حمايت مي کنند.


 اخبار کوتاه 

هشدار به هواپيماها در آسمان فرانسه

يورونيوز: مقام هاي فرانسه در اقدامي غيرمنتظره به پروازهاي به سمت فرودگاه اصلي فرانسه هشدار دادند با سوخت کافي به فرانسه بيايند چون ممکن است به دليل اعتصاب هاي اخير در فرانسه با کمبود سوخت مواجه شوند. اين هشدار مقام هاي فرانسه به دنبال پيش بيني آنها براي کمبود سوخت پس از دور جديد اعتراض ها عليه سياست هاي سارکوزي اعلام شده است.

تظاهرات عليه دولت برلوسکني

خبرگزاري فرانسه: همزمان با فراخوان يکي از رهبران اصلي معترضان ايتاليايي براي اعتصاب عمومي، حدود صد هزارتن از مردم ايتاليا در تظاهرات اتحاديه هاي تجاري در حمايت از قرارداد هاي کارگران و عليه دولت ايتاليا در رم شرکت کردند.

تقديس راهبه استراليايي

يورونيوز: پاپ بنديکت شانزدهم رهبر کاتوليک هاي جهان امروز (يکشنبه) يک راهبه به نام ماري مک کيلوپ را به عنوان نخستين سنتsaint  يا فرد مقدس استراليايي معرفي مي کند. ديروز هزاران استراليايي از طريق تصاوير عظيم ويديويي به تماشاي اين مراسم بپردازند که در واتيکان برگزار شد. گفته مي شود ماري مک کيلوپ که سال 1909 ميلادي (101 سال پيش) در سن 67 سالگي از اين دنيا رفت معجزاتي انجام داده که دو نمونه از آن ها توسط واتيکان به رسميت شناخته شده است. 

رد سخنان ضدغربي اردوغاني

سي ان ان: دفتر نخست وزيري ترکيه با انتشار بيانيه اي اعلام کرد که رجب طيب اردوغان خبر برخي رسانه هاي پاکستاني که به نقل از وي اعلام کرده بودند "آمريکا از تروريسم بين المللي حمايت مي کند" را کاملا دروغ و غير واقعي خوانده است.  همچنين خبرگزاري "آناتولي" ترکيه گزارش داد که اردوغان اعلام کرده آنکارا هيچ درخواستي درباره استقرار سيستم دفاع ضد موشکي در خاک ترکيه دريافت نکرده است.

اولتيماتوم صهيونيستي آمريکا به يونسکو

دويچه وله: نشست دوشنبه يونسکو درباره ميراث فرهنگي شهر بيت المقدس، قرار دادن مسجد "بلال" و مسجد "ابراهيم" اين شهر در ميراث فرهنگي يهوديان، خاک برداري در اطراف "مسجدالاقصي"، شرايط تعليم و تربيت در سرزمين هاي اشغالي و همچنين وضعيت انساني در نوارغزه تصميم گيري خواهد شد. در مقابل واشنگتن تهديد کرده که در صورت فشار بر دولت اوباما، آمريکا مجبور مي شود کمک هاي خود به سازمان يونسکو را در شرايط فعلي قطع کند.

بازداشت دو مقام نظامي نيجر

آسوشيتدپرس: منابع آگاه اعلام کردند که "عبدولاي بادي"، رهبر شماره دو سابق شوراي نظامي حاکم نيجر که هفته پيش برکنار شد و يکي از فرماندهان ديگر، به عنوان بخشي از تحقيقات درباره توطئه کودتا عليه حکومت در بازداشت به سر مي برند. 

تلاش براي مادام العمر شدن موگابه

اتحاديه زنان حزب رئيس جمهوري زيمبابوه اعلام کرد که از وي مي خواهد تا در انتخاباتي که احتمال مي رود سال آينده ميلادي برگزار شود، اعلام کانديداتوري کرده و "براي هميشه" قدرت را در اين کشور در دست داشته باشد.

مخالفت سودان با افزايش صلح بانان سازمان ملل

بي بي سي: دولت سودان پس از آن که فرمانده نيروي حافظ صلح سازمان ملل متحد در واکنش به درخواست رئيس منطقه نيمه خودمختار جنوب سودان از اعزام نفرات بيشتر به مناطق پرخطر خبر داده بود، با افزايش تعداد صلح بانان در اين مناطق مخالفت کرد.  همه پرسي استقلال جنوب سودان در ماه ژانويه برگزار مي شود و اين در حالي است که تنش سياسي در اين کشور رو به افزايش است.

تاکيد اتا بر مبارزه دموکراتيک

ال پايس: آرنلدو اوتگ، سخنگوي پيشين جدايي طلبان باسک اعلام کرد، اگر پيش از اين رياست گروه اتا را در دست داشت از اعضاي آن مي خواست تا خشونت را کنار گذاشته و به طور يک طرفه آتش بس دائمي اعلام کند، اقدامي که مورد تائيد جامعه جهاني باشد و تاکيد کرد هيچ راه ديگري جز پيمودن مسير دموکراتيک و صلح آميز براي رسيدن به استقلال وجود ندارد.

تعويق مذاکرات پاريس

خبرگزاري فرانسه: دفتر نخست وزيري رژيم صهيونيستي از تعويق نشست بيست ويکم ماه اکتبر با حضور "محمود عباس"، رئيس حکومت خود گردان فلسطين، "حسني مبارک"، رئيس جمهوري مصر و "بنيامين نتانياهو"، نخست وزير اين رژيم در پاريس خبر داد.

همکاري نفتي ونزوئلا و بلاروس

آسوشيتدپرس: ونزوئلا و بلاروس يک قرارداد جديد نفتي امضا کردند. بر اساس اين قرارداد، ونزوئلا از سال 2011 (يعني سال آينده ميلادي) به مدت 3 سال 30 ميليون تن نفت خام به بلاروس مي فروشد. اين قرارداد روز شنبه در جريان ديدار رييس جمهوري ونزوئلا هوگو چاوز از مينسک پايتخت بلاروس به امضا رسيد. هيچيک از طرفين مبلغ قرارداد را فاش نکردند. پس از افزايش قيمت صادرات روسيه به بلاروس به دليل وضع عوارض گمرکي، بلاروس تصميم به کاهش واردات از اين کشور و افزايش واردات از ونزوئلا گرفت.