نسخه شماره 2478 - 1389/07/26 -

سردار کمالي:
هيچ سربازي فعلا حق تحصيل در حين خدمت را ندارد

وزير آموزش و پرورش خبرداد:
توقف بازنشستگي پيش از موعد به دليل موانع قانوني ونبود اعتبارات

معاون دانشجويي وزارت علوم:
اگر دانشجويي در اجراي طرح عفاف و حجاب اصلاح نشود تعليق مي شود

وزير علوم:
شاخصه هاي غربي بردانشگاه هاي ماحاکم است


بسترسازي براي کاهش گرايش به اعتياد

صندوق تامين اجتماعي:
پرداخت بيمه بيکاري به پرداخت حق بيمه افراد بستگي دارد


اخبار کوتاه


 سردار کمالي:
 هيچ سربازي فعلا حق تحصيل در حين خدمت را ندارد  

مشاور معاون نيروي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح از بررسي موضوع تحصيل سربازان در حين خدمت در طرح اصلاح قانون وظيفه عمومي در مجلس شوراي اسلامي خبر داد.  سردار موسي کمالي در گفت وگو با ايسنا، درباره  امکان ادامه تحصيل سربازان در حين خدمت سربازي، اظهار کرد: در حال حاضر هيچ سربازي در حين خدمت حق ادامه تحصيل ندارند و بنا بر قوانين موجود مشمولاني که در دانشگاه ها قبول شوند، اگر غيبت نداشته باشند، از خدمت ترخيص شده و پس از به پايان رسيدن درس شان دوران سربازي خود را مي گذرانند.
وي با بيان اينکه ايده اي مبني بر اينکه سربازان بتوانند در حين خدمت تحصيل کنند، وجود داشت اما مشکلاتي پيش روي اين موضوع بود، افزود: از جمله مشکلاتي که در اين باره وجود داشت، اين بود که سرباز در حين خدمت بايد از شهري به شهر ديگر منتقل  شوند که در اين صورت نمي تواند تمام واحدهاي درسي خود را بگذراند.
کمالي افزود: در طرح اصلاح مواد قانون وظيفه عمومي که در حال بررسي در مجلس شوراي اسلامي است، آمده است که سربازان مي توانند يکسري از واحدهاي مشخص در برخي رشته هاي مشخص را در زمان خدمت سربازي شان بگذرانند. اين واحدها در مراکز آموزشي نيروهاي مسلح يا در نزديک ترين دانشگاه به محل خدمت شان ارائه مي شود تا سربازان بتوانند در اين کلاس هاي درسي شرکت کنند.
کمالي در عين حال تصريح کرد: در صورت تصويب قانون جديد وظيفه عمومي بايد توافقي با وزارت علوم صورت گيرد و در صورت تدوين آيين نامه موضوع تحصيل سربازان اجرايي خواهد شد.
به گفته وي با اجرايي شدن اين طرح، سربازان علاوه بر آموزش هاي ضمن خدمت، برخي از دروس دانشگاهي را در دوره پودمان دانشگاه علمي  کاربردي و پيام نور پشت سر مي گذارند.


 وزير آموزش و پرورش خبرداد:
 توقف بازنشستگي پيش از موعد به دليل موانع قانوني ونبود اعتبارات  

وزير آموزش و پرورش در مورد بازنشستگي پيش از موعد فرهنگيان، گفت: به دليل موانع قانوني و همچنين نبود اعتبار در اين بخش، شرمنده فرهنگياني هستيم که متقاضي بازنشستگي پيش از موعد هستند.
به گزارش ايلنا، حميدرضا حاجي بابايي در حاشيه نواختن زنگ «پيوند اوليا و مربيان» با بيان اينکه تا قبل از نهايي شدن برنامه پنجم بازنشستگي پيش از موعد فرهنگيان زن با سابقه 25 سال خدمت که داراي مشکل خاص باشند، اجرايي مي شود، گفت: درباره بازنشستگي پيش از موعد آن دسته از فرهنگياني که داراي مشکلات خاص هستند، اما در بودجه سنواتي آموزش و پرورش اعتباري جداگانه براي اين بخش در نظر گرفته نشده است، اما دولت در مصوبه اي اعلام کرده است که ارگان ها در صورتي که بخواهند نيرويي را پيش از موعد بازنشسته کنند، بايد از منابع داخلي اعتبار آن را تامين کنند، اين در حاليست که آموزش و پرورش منابع داخلي ندارد.
حاجي بابايي گفت: در حال حاضر قانون بازنشستگي پيش از موعد براي آن دسته از فرهنگياني که داراي سابقه خدمت 25 تا 26 ساله هستند، وجود دارد، اما به لحاظ نبود اعتبار شرمنده فرهنگيان هستم، چون راهي نبود که بتوانيم به خواسته آن ها جامع عمل بپوشانيم، چرا که اگر تعداد آنها مشخص بود مي توانستيم فکري کنيم، اما وقتي اين کار شروع مي شود، همه به نوعي توقع دارند در مورد آنها نيز اجرا شود، لذا باعث مي شود که نتوانيم موارد خاص و ويژه را نيز دنبال کنيم.
وزير آموزش و پرورش با بيان اين که برنامه پنجم دولت در دست تدوين است و سياستگذاري در مورد بازنشستگي به عنوان يک بحث جدي در حال پيگيري است، گفت: اميدواريم در اين سياستگذاري يک فکر اساسي در کشور انجام بگيرد و چنان چه کسي مشکلي داشت و متقاضي بازنشستگي پيش از موعد بود، بتوان براي آنها راهکاري انديشيد ضمن آن که هر قانوني که تصويب مي شود، بايد اعتبار لازم آن نيز تخصيص يابد تا با مشکل مواجه نشويم.
وي در توضيح بيشتر گفت: تا قبل از نهايي شدن برنامه پنجم بازنشستگي پيش از موعد براي فرهنگيان زن با سابقه 25 سال خدمت که داراي مشکل خاص باشند، اجرايي مي شود.
وي با بيان اينکه طبق قانون، کودکان از روزي که بدنيا مي آيند تا 18 سالگي در اختيار آموزش و پرورش هستند، گفت:از اين پس مجوز فعاليت مهدکودک ها و پيش دبستاني ازسوي آموزش و پرورش صادر مي شود، از اين پس سياستگذاري، برنامه ريزي، توليد کتب و محتوا و صدور مجوز فعاليت مهدکودک ها و پيش دبستاني ازسوي آموزش و پرورش صورت مي گيرد; داعيه نداريم، مسوليتمان افزايش پيدا کند و دنبال اين هم نيستيم، اما فرآيند تعليم و تربيت بايد در اختيار آموزش و پرورش قرار گيرد.
با استخدام 40 هزار نفر جلوي 40 هزار پارتي بازي گرفته شد

وزير آموزش و پرورش گفت: با استخدام 40 هزار نيروي جديد به آموزش و پرورش از 40 هزار پارتي بازي جلوگيري کرديم، به طوري که تعدادي از فرزندان مديران کل آموزش و پرورش نيز در اين آزمون مردود شدند.
به گزارش ايسنا، حميدرضا حاجي بابايي با بيان اينکه  اين استخدام 40 هزار جوان ليسانس و فوق ليسانس را به سر کار و زندگي برد، اظهار کرد: در طول هشت ماه گذشته که مقدمات برگزاري آزمون در دست پيگيري بود، از هيچ قدرت سياسي و غيرسياسي يک نامه را نپذيرفته و هيچ کس را به صورت سفارش قبول نکرديم.
وزير آموزش و پرورش تصريح کرد: براساس قانون مجلس 60 هزار حق التدريسي بايد طي پنج سال استخدام مي شدند که 40 هزار نفر از آن ها را امسال انتخاب کرديم، همچنين براساس قانون مجلس شوراي اسلامي هفت هزار نهضتي نيز بايد طي سه سال استخدام شوند که امسال سه هزار نفر از اين تعداد به استخدام آموزش و پرورش در آمدند.  وي درباره تکليف نيروهاي شرکتي، يادآور شد: زماني که وارد آموزش و پرورش شدم نامه هاي متعددي از مراجع قانوني از جمله مجلس، آموزش و پرورش ارسال شد تا تخلفي را که درخصوص جذب نيروهاي شرکتي صورت گرفته بود، اصلاح کنيم.
حاجي بابايي در توضيح بيشتر، بيان کرد: با توجه به اينکه زمان ورود من به آموزش و پرورش آبان ماه بود و در آن زمان امکان خالي کردن از اين نيروها نبود، تا خردادماه صبر کرديم و پس از خرداد ماه با فسخ قرارداد شرکتي ها، اين کار ساماندهي شد.


 معاون دانشجويي وزارت علوم:
 اگر دانشجويي در اجراي طرح عفاف و حجاب اصلاح نشود تعليق مي شود 

معاون دانشجويي وزارت علوم اعلام کرد با توجه به تعداد دانشجويان کشور و تعداد احکام انضباطي، فعاليت کميته هاي انضباطي دانشگاه ها سير نزولي داشته است.
محمود ملاباشي در پاسخ به ايلنا، که بيشترين دليل احضار دانشجويان به کميته انضباطي دانشگاه ها چيست؟گفت: بيشترين دليل ارجاع دانشجويان به کميته انضباطي، مشکلات آموزشي اين افراد بوده است و هيچ آمار غيرمترقبه اي در سال تحصيلي 89-88 در مقايسه با سال 80 تا الان وجود نداشته است.  همچنين ملاباشي گفت: با توجه به اينکه در سال 1380، يک ميليون دانشجو داشتيم و در حال حاضر اين تعداد به 4 ميليون نفر رسيده است اما تعداد احکام انضباطي حدود 1100 حکم است که اين نشان از سير نزولي فعاليت کميته هاي انضباطي است.
معاون دانشجويي وزارت علوم در رابطه با اجراي طرح عفاف و حجاب در دانشگاه ها و برخورد با متخلفان گفت: احترام به اين طرح وظيفه تمام افراد است و چنانچه فردي اين طرح بي توجه باشند با او در چارچوب قانون رفتار مي شود. اما هيچ مانعي در فرآيند تحصيلي اين دانشجويان صورت نمي گيرد، يعني هيچ گونه ترک تحصيل، جلوگيري از تحصيل و اخراج براي دانشجو تاکنون تاييد نشده است، فقط در صورتي که دانشجويي بر رفتار اشتباه خود پافشاري کند براي او تعليق در نظر گرفته مي شود که البته بعد از اصلاح دانشجو اين تعليق از پرونده اش پاک مي شود.
از ديگر مباحث مطرح شده در اين نشست، مساله وام غذا و شهريه به دانشجويان بود ملاباشي در زمينه با وام غذا گفت: نرخ تمام شده غذا با توجه به نوع آن تعيين مي شود که در حال حاضر قيمت غذا حدود 2000 تومان است که مطابق قانون 30 درصد اين مبلغ به حساب وام دانشجويي براي غذا واريز مي شود.  همچنين معاون دانشجويي وزارت علوم گفت بعد از مذاکرات ميان دولت و مجلس مبلغ وام شهريه به مقدار 250 ميليارد ريال تصويب شد.
همچنين ملاباشي درباره پذيرش خوابگاه هاي دانشجويي اعلام کرده مطابق با قانون دانشگاه ها موظف به پذيرش 50-40 درصد متقاضيان خوابگاه هستند اما در حال حاضر دانشگاه هاي کشور بيش از ظرفيت 50 درصدي خود در خوابگاه به پذيرش دانشجو به ويژه دانشجويان دختر مي پردازند.
در ادامه معاون دانشجويي وزارت علوم گفت آيين نامه انتقال دانشجويان و شرايط آن تسهيل پيدا کرده است و مطابق با قانون جديد دانشگاه ها موظف هستند با 25 درصد تقفاضاي مهمان موافقت کنند که البته در اين مساله بايد سطح آموزشي دانشگاه ها نيز توجه کرد تا خللي در سطح کيفي دانشگاه مقصد به وجود نيايد و در اين صورت دانشجوي مهمان 2 ترم فرصت دارد تا توانمندي هاي خود را براي کسب امتياز لازم ثابت کند.
ملاباشي افزود: پذيرش مهمان از آبان ماه شروع و تا 15 دي ماه ادامه پيدا مي کند و دانشجويان مهمان با کسب معدل 13 و با مراجعه با دانشگاه مبدا اقدامات لازم را انجام دهند.
همچنين معاون دانشجويي وزارت علوم به تهيه و تصويب آيين نامه فصل و انتقال دانشجويان ايراني به خارج از کشور اشاره کرد و گفت: اعطاي بورس در سال جديد همانند سال هاي قبل و از طريق وزارت علوم صورت مي گيرد و تلاش مي شود تا تسهيلاتي برقرار شود تا دانشجويان ايراني خارج از کشور به ايران برگردانده شوند و در اين مساله فرزندان مسوولين مستثني نيستند.
او ادامه داد که مجلس يک شوراي ارزشيابي مدارک خارجي متشکل از تعدادي از چهره هاي ماندگار کشور و تخصص هاي گوناگون را تشکيل داده است تا اين مدارک را مطابق با قوانين و مدارج تحصيلي جمهوري اسلامي بررسي مي کنند.
ملاباشي در پايان از رسانه ها خواست به نکات مثبت و برجسته آيين نامه ها و قوانين وزارت علوم بيشتر بپردازند تا روند تسهيل و بهبود شرايط براي دانشجويان هرچه سريع تر انجام شود.


 وزير علوم:
 شاخصه هاي غربي بردانشگاه هاي ماحاکم است  

وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري گفت: حدود 25 هزار نفر داوطلب عضويت در هيات علمي دانشگاه ها نام نويسي کرده اند و از سه شنبه اين هفته به مدت سه روز امکان نام نويسي مجدد برقرار مي شود. 
به گزارش ايسنا، دکتر کامران دانشجو در يک برنامه تلويزيوني افزود: اين تعداد افراد نام نويسي کننده داراي مدرک کارشناسي ارشد و دکتري و همچنين دانشجويان دکتري هستند.  وي با اشاره به اينکه بيست هزار عضو هيات علمي نياز داريم، گفت: دو تا سه برابر ظرفيت عضو هيات علمي به هر دانشگاهي معرفي خواهيم کرد و دانشگاه طبق روال خود اعضاي هيات علمي مورد نياز را پذيرش مي کند.  دانشجو افزايش اعضاي هيات علمي را از شاخص هاي کيفيت دانشگاه ها خواند و يادآورشد: سال گذشته 3500 عضو هيات علمي براي دانشگاه هاي دولتي و1600 نفر براي دانشگاه هاي پيام نور جذب شد.
وزيرعلوم ادامه داد: تعداد اعضاي هيات علمي دانشگاه ها تا پايان سال84 حدود 14 هزار و500 نفر بود که تاکنون حدود10هزار نفر به اين تعداد افزوده شده است.
وي از ديگر موارد ارتقا» سطح دانشگاه ها به چاپ مقالات دانشجويان درعرصه هاي بين المللي اشاره کرد و افزود:  در زمينه هاي مقالات isi تا سال 84 حدود 5600 مقاله داشتيم که تا پايان سال 88 اين تعداد به 17 هزار مورد افزايش يافت. 
براساس گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، وزيرعلوم اشکال اساسي دانشگاه ها را سنگ بناي آن خواند و افزود: شاخصه هاي غربي بر دانشگاه هاي ما حاکم است و همه شاخص ها را يک دفعه نمي توانيم کنار بزنيم. البته بنا هم نداريم همه اين شاخص ها را کنار بزنيم چون از نظر ما همه آنها غلط نيستند.
دانشجو افزود: بي انصافي است اگر بگوييم استادان دانشگاه هاي ما از دانش روز عقب هستند.


 بسترسازي براي کاهش گرايش به اعتياد  
نويسنده : سعيده ميرزايي

در چند دهه اخير و با توجه به رشد روز افزون انواع مواد دخاني اعم از مواد دخاني سنتي و صنعتي گرايشات فراواني را خصوصا در بين نسل جوان به اين مواد در جامعه شاهد هستيم.
شايد در گذشته اعتياد بيشتر مربوط به رده سني خاصي از افراد بوده است، و از مواد اعتياد آوري همچون ترياک يا هروئين که قدرت طولا ني دارند استفاده مي کردند ولي با توجه به رشد جوامع و سوق پيدا کردن آنها به سوي جوامع مدرن و سنتي مواد دخاني و اعتياد آور هم به مواد اعتياد آور صنعتي اعم از شيشه و حشيش تبديل شده اند و بيشترين افرادي که از اين مواد اعتياد آور جديد استفاده مي کنند قشر جوان جامعه هستند و اکثر آنها هم در دفعات به اين مواد به عنوان تفريح و سرگرمي مي نگرند و تصور مي کنند فقط کساني که ترياک و هروئين مي کشند معتاد هستند غافل از اينکه آنها هم در دفعات اول فکر نمي کردند به اين مواد آلوده شوند و روزي خود را بنده اين مواد ببينند.
البته دراين بين اکثر افراد به اين مساله اذعان دارند که اولين جرقه هاي اعتياد و مصرف مواد مخدر از کشيدن اولين نخ سيگار شروع مي شود. اين موضوع در کشور ما که داراي جمعيت جوان بالا يي است به وضوح ديده مي شود و اين مساله زماني دردناکتر مي شود که ما سيگار را به عنوان اولين جرقه اعتياد در بين دانش آموزان و نوجوانان مي بينيم، شايد اين افراد کشيدن سيگار را به عنوان ابزاري براي نشان دادن بزرگ شدن خود استفاده مي کنند و گاهي ما مشاهده مي کنيم اين افراد چنان با غرور و احساسي به سيگار پک مي زنند که گويي قدم روي ابرها مي گذارند و در دنياي خاکي جاي ندارند. البته در زمان گذشته استفاده از مواد دخاني و اعتياد آور بيشتر مربوط به آقايان مي شد ولي در حال حاضر خصوصا در جوامع صنعتي و مدرن روي آوردن بانوان به اين مواد جاي بحث و تامل دارد. تا آنجا که دختران جوان با نشستن در خودروهاي مدل بالا  خصوصا در مناطق مرفه نشين شهرهاي بزرگ با افتخار و غرور به سيگار لا ي انگشتان خود پک مي زنند و با اين کار حتي به دنبال  فخرفروشي و جلب توجه ديگران به خود هستند. حال اين مثال ها فقط نمونه اي از بي شمار افرادي است که به بهانه هاي واهي و بچگانه خود را به دام ديو اعتياد مي اندازند.
ناگفته نماند که درحال حاضر علا وه بر استفاده جوانان از مواد دخاني بايد اشاره اي نيز به گرايشات آنها به مشروبات الکلي داشت چنانکه چندي پيش يک مشاور خانواده در مصاحبه با يکي از رسانه هاي خبري هشدارهايي در خصوص روي آوردن جوانان به مشروبات الکلي باعث ايجاد رفتار مخرب و ضد اجتماعي و بروز اخالا لا ت رفتاري در آنها مي شود. حال درجامعه اي که اکثر افراد آن را قشر جوان تشکيل مي دهند مسوولين و افرادي که در اين زمينه مسووليت هايي متوجه آنهاست به فکر باشند که چگونه مي شود روي آوردن جوانان به مصرف مواد اعتيادآور اعم از مواد دخاني و توهم زا و مشروبات الکلي را کنترل کرد و چه برنامه هايي بايد در اين راستا اجرا شود. اين موضوع بايد بين مسوولا ن مربوطه اعم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و نيروي انتظامي حل و فصل شود. اين موضوع تنها با برخوردهاي ضربتي و جمعآوري افراد معتاد يا کشف و انهدام مواد مخدر و مشروبات الکلي حل نخواهد شد و در اين زمينه هم مانند موضوعات ديگر بايد کارهاي فرهنگي و زيربنايي اجرا شود و جوانان را با راهکارهايي متوجه نفس زشت و پليد استفاده از اين مواد کرد.
البته اين موضوع به اهتمام و جديت بيشتر دستگاه ها و نيروهاي جامعه نياز دارد و بايد نيازهاي جوانان اعم از شغل مناسب، بسترسازي مناسب براي تحصيلا ت و ديگر موارد حداقلي آنها فراهم شود تا حتي فکرشان هم به سوي اعتياد و مواد خانمان سوز، ديگر کشيده نشود.


 صندوق تامين اجتماعي:
 پرداخت بيمه بيکاري به پرداخت حق بيمه افراد بستگي دارد  

صندوق تامين اجتماعي اعلام کرد: براساس شرايط دريافت مقرري بيمه بيکاري، مدت پرداخت مقرري بيمه بيکاري به بيمه شدگان واجد شرايط، به سابقه پرداخت حق بيمه و اينکه افراد مشمول بيمه بيکاري باشند بستگي دارد.  به گزارش مهر، براساس اعلام اين صندوق بيکار از نظر قانون بيمه بيکاري بيمه شده اي است که بدون ميل و اراده خود بيکار شده و آماده به کار باشد. براساس اين قانون، چنانچه بيمه شده اي به علت تغييرات ساختار اقتصادي کارگاه مربوطه و به تشخيص وزارتخانه ذي ربط و تاييد شوراي عالي کار، بيکار موقت شناخته شود، همچنين بيمه شدگاني که به علت حوادث غيرمترقبه مانند سيل، زلزله، جنگ، آتش سوزي و... بيکار شوند، نيز مشمول مقررات اين قانون هستند.
بر اساس اين گزارش تشخيص ارادي بودن يا غيرارادي بودن بيکاري بيمه شده به عهده کميته اي متشکل از نمايندگان صندوق تامين اجتماعي و اداره کار و اموراجتماعي محل اشتغال بيمه شده است.
بيمه شدگاني مشمول دريافت مقرري بيمه بيکاري هستند که در مرحله اول مشمول قانون کار و تامين اجتماعي باشند و همچنين تبعه کشورهاي خارجي و نيز مستمري بگير و ازکارافتاده کلي نباشند.
 
قانون بازنشستگي پيش از  موعد کارگران
 در  مشاغل سخت ابلاغ شد

 همچنين صندوق تامين اجتماعي، مصوبه دولت را در زمينه بازنشستگي پيش از موعد کارگران دستگاههاي اجرايي در مشاغل سخت و زيان آور را ابلاغ کرد.
به گزارش مهر، تمام کارگران موضوع قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولان عادي و شاغلان مشاغل سخت و زيان آور مصوب سال 67 و اصلاحات بعدي آن که شاغل در دستگا ههاي اجرايي (وزارتخانه ها، موسسات و شرکت هاي دولتي، شهرداري ها، با نکها و سازمان هاي که شمول حکم بر آنها مستلزم ذکر نام است ) هستند، قابل طرح در کميته هاي بدوي و تجديدنظر استاني بوده است. همچنين در مورد بازنشستگي پيش از موعد در مشاغل سخت و زيان آور، مشمول تبصره (2) الحاقي به ماده (76) قانون و آيين نامه مربوطه با رعايت ساير مقررات اجرا مي شود.
درخواست بازنشستگي کارمندان و ساير کارکنان دستگاههاي اجرايي ياد شده که مشمول قانون کار نبوده و داراي آيين نامه استخدامي خاص هستند، همچنان بر مبناي تبصره (2) ماده (1) آيين نامه اجرايي قانون اصلاح قانون نحوه بازنشستگي جانبازان انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و معلولان عادي و حوادث ناشي از کار و شاغلان مشاغل سخت و زيان آور مصوب  سال 85 هيئت وزيران مورد رسيدگي قرار مي  گيرد.


 اخبار کوتاه 

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ خبرداد:
آغاز طرح جديد پليس براي رعايت حقوق شهروندي
 

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ گفت: به علت رعايت حقوق شهروندي از اين پس متخلفان از خودرو پياده نمي شوند، ماموران نزد آنها مي روند.  سردار حسين رحيمي در گفت و گوي اختصاصي با ايلنا از طرح جديد پليس راهنمايي و رانندگي براي رعايت حقوق شهروندي رانندگان خودرو و راکبان موتور سيکلت خبر داد.  رئيس پليس راهنمايي ورانندگي تهران بزرگ در اين باره گفت: از اين پس احتياجي نيست که رانندگان و راکبين از خودرو پياده شده و به طرف ماموران راهنمايي و رانندگي بروند.  او افزود: پليس مدرن پليسي است که حقوق شهروندي را رعايت کند پس از اين پس ماموران نزد رانندگان و راکبان خودرو مي روند و با يک اداي احترام کوتاه تخلف راننده يا راکب را به او توضيح مي دهند و اگر تخلف کوچک بود تنها به يک توضيح و تذکر کفايت مي کند و در غير اين صورت برابر قانون با آنها برخورد مي شود.
او تاکيد کرد: اين بحث موضوع رعايت حقوق شهروندي است. پس ماموران بايد نزد متخلف بروند نه اينکه متخلف را نزد خود بخوانند.
 
سبک سازي تهران تلفات زلزله را کاهش مي دهد
 
رئيس جمعيت هلال احمر استان تهران گفت: انتقال تمامي وزارتخانه ها و سبک سازي تهران تلفات انساني زلزله پايتخت را کاهش مي دهد.  احمد صادقي در گفتگو با مهر، هفته کاهش بلاياي طبيعي را بهترين فرصت براي بازنگري عواقب زلزله تهران عنوان کرد و افزود: هنوز مردم و مسئولان زلزله پايتخت را جدي نگرفته اند و تنها شخص رئيس جمهور و استاندار تهران در مورد وقوع اين حادثه دغدغه دارند. وي افزود: هر چند که مانور يک ميليون نفري اسکان اضطراري اثرات خوبي داشت ولي مقطعي و گذراست و بايد اين مانورها ادامه يابد. صادقي در پاسخ به اين پرسش که آيا تامين تجهيزات امداد و نجات و همچنين ساخت بافتهاي فرسوده مي تواند در کاهش خسارات زلزله تهران تاثير داشته باشد گفت: ساخت بافتهاي فرسوده دهها سال طول مي کشد و در زمان زلزله تجهيزات هم کمکي به اين همه خسارت نمي کند. وي افزود: بازار فرسوده تهران، لوله کشي هاي گاز، مخازن نفت و گاز، صنايع غير مجاز و غير ايمن و تردد و تمرکز 14 ميليون انسان در پايتخت و هزاران دليل موجب مي شود تهران با يک زلزله نه چندان بزرگ منهدم شود. رئيس جمعيت هلال احمر استان تهران تنها راه نجات تهران و شهروندان تهراني را خروج تمامي وزارتخانه ها از پايتخت عنوان کرد و افزود: سبک سازي تهران از مرگ ميليونها تهراني در زمان وقوع زلزله جلوگيري مي کند. وي افزود: تهران بايد به شهري تاريخي تبديل شود که جهانگردان بتوانند با آرامش در بازار، ميادين و خيابانهاي آن تردد کنند.
 
حجت الاسلام قاضي عسگر:
مناسک حج وارد بازيهاي آموزشي کودکان مي شود

 
نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت به تاثير بازي هاي رايانه اي در بين اقشار مختلف جامعه به ويژه قشر کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: آموزش مناسک حج از طريق بازي هاي رايانه اي در اولويت برنامه هاي فرهنگي بعثه است.  به گزارش مهر، حجت الاسلام سيد علي قاضي عسگر با اشاره به تاثير بازيهاي رايانه اي در بين اقشار مختلف جامعه به ويژه قشر کودک و نوجوان گفت: آموزش مناسک حج از طريق بازي هاي رايانه اي، در اولويت برنامه هاي فرهنگي بعثه قرار دارد و با تعامل با بنياد ملي بازي هاي رايانه اي از طريق توليد بازي هاي رايانه اي، مناسک حج به حجاج آموزش داده مي شود.  نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني افزود: جهان امروز، جهان تکنيک و صنعت است و بسياري از کشورها براي بيان اهداف و مقاصد خود از ابزارهاي جديد هنري مانند فيلم، سريال و بازيهاي رايانه اي استفاده مي کنند و کشور ما نيز بايد براي فعاليت گسترده در اين حوزه آماده شود تا از ساير کشورها عقب نماند. حجت الاسلام قاضي عسگر همچنين درباره تعامل بعثه رهبري در امر توليد بازي هاي رايانه اي با متخصصان و نهادهاي متخصص در اين حوزه گفت: همواره در جلسات بعثه از متخصصان و مديران عرصه بازي هاي رايانه اي همچون دکتر مينايي که مديريت بنياد ملي بازي هاي رايانه اي را عهده دارد، دعوت و از نظرات و تجربيات ايشان استفاده مي شود. 
 
توافقي با بانکها براي ارائه زائر کارت به حجاج نداشته ايم
 
رئيس سازمان حج و زيارت گفت: با هيچيک از بانکها براي ارائه زائر کارت به حجاج حج تمتع امسال توافق نکرده ايم و در اين زمينه برنامه خاصي نداريم.  علي ليالي در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب افزود: ما از اقدام بانکها براي ارائه زائر کارت به حجاج استقبال مي کنيم چرا که امنيت مالي زائران بالاتر مي رود و راحت تر مي توانند با خود پول همراه کنند اما تاکنون بانکي در اين زمينه تقاضا ارائه نداده که بخواهيم توافق کنيم. هم اکنون برخي از بانکها چه دولتي و چه خصوصي زائر کارت هايي را با نام هاي مختلف براي خود پيش بيني کرده اند و مردم با مراجعه به آنها و ارائه درخواست مي توانند از اين خدمت بهره مند شوند. رئيس سازمان حج و زيارت ادامه داد: قطعا ارائه زائر کارت بانک مفيد و ضروري است و ما در برنامه هاي حج عمره و تمتع سالهاي آينده اين موضوع را دنبال مي کنيم.
 
مديرکل فرهنگي صندوق بازنشستگي کشوري خبرداد:
سرانه تسهيلات هر بازنشسته260هزار تومان است

 
مديرکل فرهنگي  اجتماعي صندوق بازنشستگي کشوري با اشاره به اعزام 30 هزار نفر از بازنشستگان به سفرهاي زيارتي، اعلام کرد: تا پايان امسال، 80 هزار بازنشسته از سفرهاي سياحتي و زيارتي بهره مند خواهند شد.  حسن مسافري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اين که امسال سرانه تسهيلات سفر به هر بازنشسته و يک نفر همراه وي 260 هزار تومان است، گفت: وجود همراه به منظور مراقبت از بازنشستگاني که غالبا سالمند هستند، ضروري است.  به گفته وي فرزند، همسر و والدين کساني هستند که مي توانند به عنوان همراه، بازنشسته را در اين سفرها همراهي کنند.  مديرکل فرهنگي  اجتماعي صندوق بازنشستگي کشوري با تاکيد بر ضرورت اعزام بازنشستگان به سفر به منظور ايجاد نشاط و شادابي در ميان اين قشر، خاطر نشان کرد: به منظور افزايش نشاط بازنشستگان، برنامه هاي ويژه اي در اين سفرها براي آنها تدارک ديده شده است که از آن جمله مي توان به برگزاري جشن تولد براي بازنشستگاني که تولد آن ها مصادف با ايام سفر است، اشاره کرد.  وي با اشاره به اين که دو شرکت ايرانگردي و جهانگردي و پرشين گلف، مجريان برگزاري سفرهاي بازنشستگان هستند، يادآور شد: بازنشستگان در سراسر کشور مي توانند با مراجعه به نمايندگي هاي اين دو شرکت و يا کانون هاي بازنشستگي دستگاه خود نسبت به ثبت نام اقدام کنند.  مسافري در پايان خاطر نشان کرد: صندوق بازنشستگي کشوري در سال جاري محدوديتي براي ثبت نام از بازنشستگان و اعزام آن ها به سفر ندارد.

مدير کل فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري:
اجازه نخواهيم داد
دانشگاه به پياده نظام احزاب سياسي تبديل شود

مدير کل فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: اجازه نخواهيم داد دانشگاه به پياده نظام احزاب سياسي تبديل شود.  به گزارش ايلنا، مديرکل فرهنگي وزارت علوم وجود 3هزار نشريه دانشجويي را يکي از مظاهر فضاي باز سياسي در دانشگاه ها دانست و گفت: اگر برخي سياسيون به دنبال التهاب آفريني در دانشگاه هستند به آنها اعلام مي کنيم نخواهيم گذاشت دانشگاه به پياده نظام تبديل شده و بازيچه احزاب سياسي شود. اين نقشه تا چند ماه آينده تکميل مي شود.
جليل دارا با اشاره به ايجاد بستر و لوازم اجرايي اين نقشه توسط وزارت علوم، از به کارگيري بيش از هزار نفر از اساتيد حوزه و دانشگاه جهت تدوين آن خبر داد و گفت: عملياتي کردن اين نقشه، نيازمند همکاري نهادها، سازمان ها و وزارت خانه هاي ديگر است.  مديرکل فرهنگي وزارت علوم ادامه داد: نقشه جامع علمي مواردي کلي از اهداف نظام آموزشي و دانش اندوزي در ايران تا موارد جزئي نظير کاربردي کردن رشته هاي تحصيلي را شامل مي شود.
دارا با اشاره به وجود حلقه مفقوده براي ارتباط بين دانشگاه و جامعه خاطرنشان کرد: در تدوين اين نقشه تلاش شده تا خلا» هاي موجود در ارتباط تنگاتنگ ميان دانشگاه با جامعه و صنعت پر شود.