نسخه شماره 2478 - 1389/07/26 -


گردشگران، عامل 90 درصد آلودگي آب شرب منطقه آسارا


شهرهاي گلستان در معرض يک تا سه نوع سيل هستند

مديرکل راه و ترابري زنجان:
وضعيت آزاد راه زنجان - تبريز نگران کننده است


هيچ موجودزنده اي در رودخانه هاي رشت قادر به زيست نيست


جنگل نشينان در انتظار رفع عوامل بازدارنده خروج از جنگل


اخبار کوتاه


 گردشگران، عامل 90 درصد آلودگي آب شرب منطقه آسارا 

بخشدار آسارا گفت: مسافران و گردشگران در تعطيلات آخر هفته باعث آلودگي 90 درصدي آب شرب منطقه آسارا مي شوند.
باقري در گفت وگو با ايسنا، توضيح داد: بخشداري، امکاناتي در آسارا براي گردشگري و مسافرت هاي کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته تا اين مسافران و گردشگران به صورت راهبردي هدايت شوند ولي متاسفانه تاکنون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هيچ اقدام عملي در اين خصوص انجام نداده است.
وي افزود: گردشگران و مسافران با اقدام هايي به صورت پراکنده، غير اصولي و غير بهداشتي در اطراف رودخانه، جاده اصلي و جاده هاي فرعي باعث آلودگي بيشتر محيط زيست و آب رودخانه مي شوند.
باقري بيان کرد: بخشدارآسارا در نظر دارد در اين شهر حداقل شش مرکز کمپينگ بهداشتي (در هر دهستان دو مرکز) و تفرجگاه موقت و دائم برپا کند تا مسافران و گردشگران در امنيت و سلامت کامل به اين شهر سفر کنند و از آلودگي محيط زيست جلوگيري شود اما متاسفانه اين طرح با مخالفت سازمان آب مواجه شده است.
وي با بيان اهميت اين طرح بر سلامت و امنيت مسافران، عنوان کرد: بخشداري با راه اندازي سرويس بهداشتي و نماز خانه سيار درصدد افزايش امنيت و سلامت مسافران است که با همکاري بخش خصوصي اين مراکز در 15 نقطه اين بخش اجرا مي شود ولي تاکنون هيچ کدام از دستگاه ها در اين طرح همکاري لازم را نداشته اند.
باقري عنوان کرد: مسافران در پايان هر هفته زباله هاي توليدي خود را در رودخانه و يا اطراف آن رها مي کنند; در اين خصوص بايد فرهنگ سازي شود و محل هايي را براي جمع آوري صحيح زباله در اين منطقه در نظر گرفته شود.


 شهرهاي گلستان در معرض يک تا سه نوع سيل هستند  

مديرعامل شرکت آب منطقه اي گلستان گفت: از مجموع 25 شهر استان چهار شهر در معرض سيلاب ساحلي و باقي شهرها در معرض يک تا سه نوع سيلاب ديگر قرار دارند.
به گزارش مهر، ايرج حيدريان در کارگاه آموزشي يک روزه سيلاب شهري در گرگان افزود: ويژگي هيدرولوژيکي استان موجب شده که هر چهار نوع سيلاب شهري رودخانه اي، موضعي، ناگهاني و ساحلي در شهرهاي استان امکان وقوع داشته باشد. وي با بيان اينکه در بحث سيلاب شهري بايد مديريت يکپارچه را اجرا کرد، يادآور شد: شرکت آب منطقه اي گلستان با اين رويکرد مطالعات طرح جامع سيل حوضه گرگانرود را انجام داده و در دست اجرا دارد و اين موضوع مختص يک نقطه نيست بلکه کل حوضه آبريز را شامل مي شود و مواردي نظير مديريت آبخيزداري و مديريت آبخوان داري و مديريت سيلابدشت و تعيين حريم و بسنر و پهنه  سيلاب و... را دربرمي گيرد.
مديرعامل شرکت آب منطقه اي گلستان حفاظت از مناطق مسکوني نظير شهرها را به عنوان هدف اصلي مديريت يکپارچه سيل عنوان کرد و افزود: همکاري همه دستگاه هاي مسئول در اين زمينه امري ضروري است که خوشبختانه مديران استان با درک اين موضع در اين خصوص هماهنگ هستند.
وي وقوع سيلاب را يکي از ويژگي هاي جداناپذير رودخانه هاي استان برشمرد و تصريح کرد: از حدود دو هزار و 600 کيلومتر رودخانه هاي استان تقريبا 660 کيلومتر آن از مناطق مسکوني و حساس عبور مي کند که اين مساله اهميت توجه مهندسي رودخانه ها را دو چندان مي کند. مديرعامل شرکت آب منطقه اي گلستان با اشاره به اجراي پروژه هاي مختلف در زمينه کنترل سيلاب در اهداف احداث سدها، آنرا در کاهش خسارات  جاني و مالي ناشي از اين پديده طبيعي، بسيار موثر خواند.
حيدريان خاطرنشان کرد: تجربيات ارزشمند حاصل از مديرت سيلاب سال هاي گذشته مانع از وقوع فاجعه انساني در سيلاب سال هاي اخير شده است. وي يادآور شد: مطالعه طرح جامع سيل استان، اجرا ي طرح اضطراري سيل گرگانرود، برگزاري و حضور فعال در کارگروه سيل، استقرار سيستم هاي هشدار سيل، اجراي طرح زهکشي اراضي اولويت دار درسطح 10 هزار هکتار از مهمترين اقدامات در جهت مديريت سيلاب در استان است.
حيدريان، اجراي برنامه هاي آموزشي و اطلاع رساني مستمر در سطح شهرها و روستاهاي استان، اجراي مانورهاي مقابله با سيل در جهت افزايش آمادگي شهروندان، شناسايي مناطق آسيب پذير و اولويت دار استان با نگاه مديريت بحران را از ديگر اين اقدامات برشمرد. کارگاه آموزشي مديريت سيلاب شهري به همت شرکت آب منطقه اي گلستان و با هدف بررسي علمي راه هاي کاهش خسارات ناشي از سيلاب در شهرهاي استان و تبادل تجربيات در تالار شهيد مطهري دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان برگزار شد.


 مديرکل راه و ترابري زنجان:
 وضعيت آزاد راه زنجان - تبريز نگران کننده است 

استاندار زنجان از تخصيص اعتبار جهت تعريض پل "قره بلاغ" زنجان خبر داد و گفت: با توجه به اهميت حفظ جان مردم، بايد نقاط حادثه خيز در محورهاي مواصلاتي استان اصلاح شود.
به گزارش ايسنا، محمد رئوفي نژاد در کميسيون مديريت سوانح و ايمني جاده هاي استان با بيان اين که پيشگيري در اولويت امور قرار دارد، اظهار کرد: در بسياري از موارد به خاطرعدم نظارت و نگهداري نامناسب جاده هاي استان، شاهد بروز تصادفات مختلف هستيم که مسئولان امر بايد اين نکته را مدنظر داشته باشند.
وي تصريح کرد: نگهداري مطلوب از جاده ها وظيفه ارگان هاي ذيربط است و بايد مشکلات موجود هرچه سريع تر برطرف شود. اين مقام مسوول اولويت در زمينه جاده هاي استان را رفع نقاط حادثه خيز عنوان و خاطرنشان کرد: بايد با برنامه ريزي مدون، مشکل نقاطي همچون پل قره بلاغ هرچه سريعتر حل شود و اعتبارات لازم نيز دراين رابطه تخصيص داده مي شود. وي با تاکيد بر اتمام پروژه روشنايي بزرگراه زنجان- تبريز از اختصاص 200 ميليون تومان اعتبار به اين بخش خبر داد و افزود: در يک ماه آينده اين پروژه بايد به اتمام برسد. استاندار زنجان به ضرورت توجه به ارتقا» ايمني راه هاي استان اشاره و اظهار کرد: بايد امکاناتي همچون جرثقيل در اداره کل راه و ترابري وجود داشته باشد به همين خاطر بودجه لازم براي اين امر اختصاص خواهد يافت.
مديرکل راه و ترابري استان زنجان نيز در اين جلسه با اشاره به نگران کننده بودن وضعيت آزاد راه زنجان  تبريز، گفت: با توجه به اختلاف نظر 2 شرکت پيمانکار اين آزاد راه در بخش هايي از مسير مشکلاتي وجود دارد. نشست جاده در پشت پل ها از جمله اين مشکلات است و تاکنون بالغ بر 1/5 ميليارد تومان اعتبار صرف اصلاح اين موارد شده است، با اين وجود تاکنون پيمانکاران آزاد راه مسووليتي در اين خصوص نپذيرفته اند. غلامرضا سقندلي خاطرنشان کرد: طبق قرارداد، حداقل عمر آسفالت آزاد راه زنجان  تبريز 15 سال است، درحالي که طي 6 سال گذشته چندين بار اقدام به اصلاح و بازسازي مسير شده است. 15 درصد از سهم درآمد آزاد راه به اصلاح آسفالت اختصاص مي يابد اما اين ميزان اعتبار تکافوي نگهداري را نمي کند. وي با بيان اين که اقدامات انجام شده براي رفع نشست آزاد راه عملا مشکل را حل نمي کند، افزود: بايد پيمانکاران به صورت اصولي نسبت به رفع نشست اقدام کنند.
اين مقام مسئول همچنين با اشاره به کاهش اعتبارات استان در بخش راه، يادآورشد: اعتبارات استاني از 32 ميليارد تومان در سال 85 به 19 ميليارد تومان در سال جاري کاهش پيدا کرده است که اميدواريم اين نکته با توجه به نظر مساعد مسوولان استان مرتفع گردد. سقندلي به تجهيز جاده هاي استان به دوربين cctv، تابلوvsl  و اتاق مانيتورينگ اشاره و تصريح کرد: تجهيز جاده ها عاملي در کاهش بروز تصادفات و تلفات خواهد بود. فرمانده پليس راه استان زنجان نيز با اشاره به وضعيت مناسب استان در کاهش تلفات جاده اي، گفت: در بخش هايي همچون پل قره بلاغ به خاطر عرض کم جاده با مشکلاتي مواجه هستيم که اميدواريم با تعريض جاده اين معضل برطرف شود. سرهنگ عبدالعلي رشتياني عمده تصادفات صورت گرفته را مربوط به خودروهاي سواري عنوان کرد و افزود: در 54 درصد از تصادفات صورت گرفته در جاده هاي استان، مقصر اصلي خودروهاي سواري بوده اند. وي بي توجهي به جلو و عدم توانايي راننده در کنترل اتومبيل را از عمده دلايل تصادفات رخ داده برشمرد و خاطرنشان کرد: براساس آمار بسياري از تصادفات در ساعات پايان شب اتفاق مي افتد.


 هيچ موجودزنده اي در رودخانه هاي رشت قادر به زيست نيست  

نماينده ولي فقيه در گيلان و امام جمعه رشت، خواستار احيا» رودخانه ها و مراقبت و حفاظت از ذخاير شيلاتي به منظور تداوم اين ذخاير براي نسل هاي بعدي شد.
به گزارش ايسنا، "آيت الله زين العابدين قرباني"، در ديدار با مديران شيلات استان گيلان به مناسبت آغاز فصل صيد ماهيان استخواني، وضعيت آلودگي رودخانه هاي گيلان را غير قابل قبول دانست و افزود: در برخي رودخانه ها مانند رودخانه هاي "زرجوب" و "گوهررود" در داخل شهر رشت هيچ موجود زنده اي قادر به زيست نيست.  وي تاکيد کرد: مسوولان، کارشناسان و تحصيلکرده هاي اداراتي مانند شيلات، محيط زيست و شبکه بهداشت و درمان استان بايد با بهره مندي از علم و دانش و نتايج حاصل از تحقيقات، رودخانه هاي گيلان، اين منبع عظيم توليد ماهي را احيا کنند.  وي اظهار داشت: فقط با سختگيري نمي توان کارها را پيش برد بلکه با تمام قوا و علم و دانش بايد کار کرد تا اعتماد مردم به نظام و تشکيلات شيلات افزايش يابد.  آيت الله قرباني يادآور شد: خداوند نعمت هاي زيادي به گيلان داده است و در گذشته اگر دست در آب مي انداختيم ماهي صيد مي کرديم و اگر دست در هوا مي کرديم مرغابي شکار مي شد، ولي در حال حاضر زندگي ماشيني همه اين نعمت هاي مختلف را از ما گرفته است.  وي با انتقاد از صيد ماهيان ريز و بچه ماهيان يادآور شد: بايد از اين ذخاير مراقبت کرد و گرنه نسل ماهي از بين مي رود. به گزارش ايسنا، در اين ديدار مديرکل شيلات استان گيلان نيز طي گزارشي يادآور شد: امسال 230 ميليون قطعه بچه ماهي توسط 3 مرکز تکثير و پرورش ماهي شيلات گيلان، توليد و در درياي خزر رهاسازي شده است.  "هادي رفيعي" گفت: به منظور استفاده از تکنيک هاي جديد در امر صيد و صيادي تا يک ماه ديگر پرورش ماهي در قفس در آب هاي خزر در گيلان انجام مي شود که اين امر مي تواند در تعادل ماهيگيري در دريا موثر باشد.  وي اظهار داشت: همچنين از سواحل خزر در گيلان نيز براي پرورش ماهي استفاده خواهد شد.  وي به احيا» گونه هاي در حال انقراض مانند "سوف" و "سيم" اشاره کرد که توسط شيلات احيا شده و در سفره صيد صيادان قرار گرفته است. 
رفيعي خاطرنشان کرد: در سال جاري 3300 هکتار از آب بندان هاي گيلان توسط شيلات به طور رايگان ماهي دار شده است.  مديرکل شيلات گيلان گفت: در سال گذشته 4300 تن ماهيان استخواني از ذخاير درياي خزر صيد شد که نسبت به سال قبل از آن تغيير چنداني نداشته است و همچنين در حوزه آبزي پروري در گيلان 27 هزار تن ماهي توليد شد که در مقايسه با سال قبل از آن 10 درصد افزايش داشت.


 جنگل نشينان در انتظار رفع عوامل بازدارنده خروج از جنگل 
نويسنده : ليلا مرگن

جنگل نشينان طبق عرف موجود درمناطق مختلف در تعامل با جنگل نيازهاي خود را از اين سيستم تامين مي کردند. به دنبال رشد تکنولوژي، زندگي اين جوامع نيز دستخوش تغيير شد. در دنياي امروز نياز جنگل نشينان به جاده هاي دسترسي مناسب، برق و آب تصفيه شده اجتناب ناپذير است، اما به دليل پراکنده بودن اين جوامع در جنگل، از نظر اقتصادي ايجاد چنين زيرساخت هايي براي آنان اقتصادي نيست. قانونگذار شرط ارايه خدمات به جوامع جنگل نشين را وجود بيش از 20 خانوار در جنگل اعلام کرده است. از آنجا که روز به روز بر فشار وارد بر عرصه هاي طبيعي کشور به دليل اجراي طرح هاي توسعه اي افزوده مي شد، سرانجام طرحي تحت عنوان ساماندهي خانوارهاي جنگل نشين تدوين شد. به موجب اين طرح، مقرر شد عرصه و اعياني اين خانوارها با اعتبارات تخصيصي دولت خريداري و امکان انتقال اين جمعيت ها به روستاهاي مجاور فراهم شود. به گفته رحمت الله رحماني، مدير کل منابع طبيعي استان گيلان نزديک به 1 ميليون و 500 هزار واحد دامي و 30 هزار خانوار در مناطق جنگلي اين استان ساکن هستند. وي مي افزايد: حدود 7 هزار تک خانوار در جنگل ها وجود دارد که به دليل قوانين موجود در کشور، فاقد هر گونه امکانات رفاهي بوده و به سختي زندگي را مي گذرانند. رحماني تصريح مي کند: برنامه هاي منابع طبيعي بر ساماندهي تک خانوارهاي  اخل طرح هاي جنگلداري معطوف شده زيرا دام اين خانوارها به دليل خوشخوراکي اغلب گونه هاي جنگلي، به زادآوري جنگل، آسيب هاي جدي وارد مي کنند. وي کل اعتبارات تخصيص داده شده براي ساماندهي تک خانوارهاي جنگل نشين را حدود 3 ميليون و 700 هزار تومان اعلام کرده و ادامه مي دهد: با اين رقم سالانه حدود 150-100 خانوار از جنگل خارج خواهند شد. مدير کل منابع طبيعي استان گيلان با انتقاد از عملکرد ارگان هاي مرتبط با طرح ساماندهي خروج دام از جنگل اظهار مي دارد: بر اساس قانون استانداري ها و فرمانداري ها موظف به همکاري با ادارات منابع طبيعي در طرح ساماندهي هستند. وي مي افزايد: متاسفانه اين ارگان ها از ارايه کد روستايي به روستاهايي که با تلاش فراوان دست اندرکاران منابع طبيعي پس از ساماندهي جنگل نشينان تشکيل مي شود، خودداري مي کنند. رحماني با اشاره به اعتبارات بسيار کم طرح ساماندهي خروج دام از جنگل تصريح مي کند: به تبع اين اعتبارات اندک، سرعت ساماندهي در گيلان نيز بسيار کم بوده و با افزايش جمعيت جنگل نشينان بر مشکلات اسکان افزوده خواهد شد. پس از بيان مشکلات طرح ساماندهي جنگل نشينان، براي بازديد از برخي تک خانوارهاي جنگل نشين داوطلب خروج از جنگل بودند، به روستاي چنار رودخان رفتيم. اين روستا جاده اي خاکي و پرپيچ و خم داشت و تنها مدرسه ابتدايي منطقه در آن واقع شده بود. فرزندان ساکنين اين محل در صورت تمايل به ادامه تحصيل بايد به شهرهاي مجاور که کيلومترها از روستا فاصله داشت، مي رفتند. از روستاي چنار رودخان تا منطقه سردارولان که خانواده علي سلطانخواه در آن زندگي مي کردند، حدود 6-5 کيلومتر راه بود. تنها يک راه مالرو با شيب بيش از 45 درصد وسيله ارتباطي اين خانواده با روستاي چنار رودخان بود. سلطانخواه در ابتداي مسير مالرو پذيراي ميهمانان بود و از مشکلات زندگي در جنگل مي گفت.
وي که زمين هاي بالادست جنگل را از مادر خود به ارث برده بود، مي گويد: مردم در گذشته معتقد بودند که گوشت دام در زمين هاي بالادست کيفيت بهتري خواهد داشت. وي مي افزايد: متولد سال 41 هستم و از بدو تولد در جنگل زندگي کرده ام، اما به دليل مشکلات فراوان زندگي در جنگل و تمايل خانواده به انتقال از اين محل، در صورت حمايت هاي دولت مايل به اسکان در روستاهاي مجاور هستم. سلطانخواه از بارش برف بي سابقه سال 81 به عنوان حادثه اي ياد مي کند که به خواست خدا وي و خانواده اش را از مرگ حتمي نجات داده است. وي ادامه مي دهد: در آن سال تمام منطقه را برف فرا گرفته و قرار بود از فرمانداري آذوقه براي خانواده من به ارتفاعات آورده شود، اما هيچ گاه اين کمک ها به جنگل ارسال نشد. اين جنگل نشين که برق خانه اش را با موتوري بنزيني تامين مي کند، مي افزايد: پس از سهميه بندي بنزين، هر ليتر سوخت را به قيمت700 تومان خريداري مي کنم. وي خاطر نشان مي  سازد: به دليل افزايش قيمت ها و قوانين ناشي از سهميه بندي بنزين، مدتهاست که در خانه برق نداريم و مجبور به استفاده از چراغ نفتي هستيم. سلطانخواه با اشاره به خطر حيوانات وحشي مي گويد: سال گذشته گرگ 14 گوسفندم را دريد، اما به دليل نداشتن مجوز شکار و برخورد سازمان حفاظت از محيط زيست با شکارچيان غيرمجاز قادر به دفاع از خود نيستيم. وي که سرپرست يک خانواده 10 نفري است، مي گويد: به دليل محدوديت جغرافيايي با مشکلات عديده اي مواجه هستيم. به عنوان نمونه، دخترانم فقط تا کلاس پنجم دبستان درس خوانده اند و يکي از آنان به بيماري کم خوني مبتلا است. اين جنگل نشين اضافه مي کند: در حال حاضر به دليل دوري منزل از شهر رشت دختر بيمارم جهت دسترسي به مراکز درماني در منزل يکي از اقوام به سر مي برد. سلطانخواه با اشاره به شرايط سخت زندگي مهمترين دليل بيماري دخترش را حمل ظرف آب از چشمه به سمت منزل دانسته و تصريح مي کند: به دليل نداشتن يخچال عسل، سبزيجات و ماهي غذاي اصلي خانواده را تشکيل مي دهد. وي با اشاره به درخواست هاي مکرر از فرمانداري و ارگان هاي مرتبط با اجراي طرح ساماندهي مي گويد: منطقه سردار ولان در طرح هاي جنگلداري قرار نداشته و در نتيجه بودجه اي نيز براي ساماندهي جنگل نشينان آن تخصيص داده نشده است. سيد علي رضايي مسوول روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي استان گيلان نيز کمبود اعتبار را مهمترين مشکل طرح ساماندهي جنگل نشينان دانسته و مي افزايد: پيش از اين، بحث حضور يا عدم حضور در محدوده طرح هاي جنگلداري مطرح نبود. وي خاطر نشان مي سازد: به دليل مشکلات اعتباري، مجبور به اولويت بندي براي ساماندهي جنگل نشينان شديم. عبدالله فکري کاردان مرتع اداره منابع طبيعي شفت نيز با تاکيد بر مشکلات اعتباري طرح ساماندهي جنگل نشينان اظهار مي دارد: تا قبل از سال 78 ساماندهي جنگل نشينان بدون در نظر گرفتن اولويت حضور در طرح هاي جنگلداري انجام مي شد.  وي مي افزايد: با توجه به دستورالعمل ارايه شده درسال 79، اولويت ساماندهي با افرادي بود که بر اساس طرح مميزي اراضي سال 64، پروانه چرا دريافت کرده بودند.فکري ادامه مي دهد: براي افرادي که پروانه چرا نداشته اند، بايد سوابق تصرف قبل از تصويب قانون ملي شدن جنگل ها و مراتع (در سال 49) بر اساس اسناد موجود در ادارات منابع طبيعي، محرز مي شد. وي اضافه مي کند: پس از ارايه دستورالعمل اولويت هاي ساماندهي جنگل نشينان بحث حضور خانوارهاي جنگل نشين در داخل يا خارج طرح هاي جنگلداري مطرح شد. اين کاردان مرتع خاطر نشان مي سازد: تصميم گيري در ارتباط با انتقال روستاهاي داخل جنگل که بيش از 20 خانوار داشتند، به دليل سرمايه گذاري هاي انجام شده توسط فرمانداري ها و ايجاد زيرساخت هايي نظير جاده، برق و غيره به اين ارگان محول شد، اما تا کنون هيچ اظهار نظري به ادارات منابع طبيعي اعلام نشده است. وي نحوه تخصيص اعتبارات طرح ساماندهي را در دو فصل جداگانه دانسته و مي گويد: اعتبارات در دو فصل 6 و 7 به ادارات منابع طبيعي ارايه مي شود. فکري مي افزايد: اعتبارات فصل 6 فقط براي ارايه زمين معوض به جنگل نشين، در ازاي تصرفات وي در جنگل است. وي ادامه مي دهد: بر اساس نظر کارشناس معين و کارشناسان رسمي، عرصه هاي تصرفي جنگل نشين از نظر مالي برآورد شده و ما به ازاي آن زمين در روستاهاي اطراف جنگل به وي تحويل داده مي شود. اين کاردان مرتع اضافه مي کند: در اعتبارات فصل 7 نيز منابع مالي براي داوطلبان پيش بيني شده است. وي توزيع نامناسب اعتبارات فصل 6 و 7 را مهمترين مشکل موجود در طرح ساماندهي جنگل نشينان اعلام کرده و مي گويد: جنگل نشين براي اسکان نياز به اندکي منابع مالي داشته تا در زمين هاي تحويل داده شده براي خانواده خود مسکن بسازد. فکري مي افزايد: در سال جاري به دليل نبود اعتبارات فصل 7 مجبور شديم اعتبارات فصل 6 را به خزانه دولت بازگردانيم. وي ميزان اسکان جنگل نشينان را سالانه 6-5 خانوار اعلام کرده و اظهار مي دارد: اين روند با توجه به وجود 7 هزار تک خانوار جنگل نشين، بسيار کند است. متاسفانه عدم تناسب در اعتبارات تخصيصي به طرح ساماندهي جنگل نشينان، تخصيص هاي قطره چکاني و نبود همکاري مناسب با ادارات منابع طبيعي، سرعت اجراي طرح ساماندهي جنگل نشينان را به حداقل ممکن رسانده و مشکلات عديده اي براي داوطلبان اين طرح ايجاد کرده است. به طوري که عدم همکاري فرمانداري ها براي در نظر گرفتن کد روستايي در مناطقي که با تلاش ادارات منابع طبيعي، جنگل نشينان در آن اسکان داده شده اند، اين افراد را از اندک امکانات و خدمات روستايي نيز محروم کرده است. شهرک کادوس که در مجاورت روستاي پلنگ پشت واقع شده، نمونه اي از اين نواحي است. اين شهرک که محل اسکان جنگل نشينان است، به دليل نداشتن کد روستايي فاقد آب تصفيه شده مناسب، مرکز بهداشت و خيابان هاي آسفالت شده است. ساکنين اين شهرک براي درمان بايد به روستاي مجاور که در سوي ديگر جاده واقع شده مراجعه کرده و با معضلات متفاوتي به دليل نبود کد روستايي مواجهند. خديجه کرمي بهيار اين شهرک رها شدن فاضلاب در خيابان هاي آن را مهمترين مشکل بهداشتي منطقه دانسته و مي گويد: زماني که در جنگل زندگي مي کرديم با مشکلات اين چنيني مواجه نبوديم.


 اخبار کوتاه 

 ايجاد اولين پارک انرژي در کاشان

گروه شهرستانها: مهندس پيرپيران در گفت وگو با پايگاه خبري وزارت نيرو اعلا م کرد با همکاري شرکت سابا و شهرداري کاشان اولين پارک انرژي برق در شهرستان  کاشان به زودي ايجاد خواهد شد. مدير عامل شرکت توزيع برق استان اصفهان افزود: اين پارک قرار است با مشارکت سابا و شهرداري کاشان تجهيزات  کم مصرف، وسائل کم مصرف برقي و تجهيزات مولد انرژي  از طريق انرژي هاي نو را براي مردم و خانواده به نمايش بگذارد. در اين پارک سعي خواهد شد تمام وسايل و لوازم برقي مورد نياز از استانداردها و برچسب هاي انرژي نصب و در معرض ديد مردم قرار گيرد. وي تاکيد کرد مرحله  مطالعات اين تجهيزات آغاز شده و به زودي در کار گروه ويژه تخصصي بدين منظور تشکيل مي شود.

دانشگاه بين المللي چابهار، ظرفيت علمي ناشناخته در شرق کشور است

رييس دانشگاه بين المللي چابهار گفت: ظرفيت علمي اين دانشگاه در منتهي اليه شرق کشور براي دانشجويان داخلي و ساير مليتها ناشناخته مانده است. به گزارش روابط عمومي دانشگاه بين المللي چابهار، دکتر 'مهدي شادنوش' افزود: اين دانشگاه در سال 1381 با هدف 'جلوگيري از خروج افراد علاقه مند تحصيل به خارج از کشور، جذب ايرانيان مقيم خارج از کشور راغب به تحصيل در داخل کشور و نيز تحصيل ساير مليت ها' فعاليت خود را آغاز کرد.  وي اظهارداشت: دانشگاه بين المللي چابهار يک سرمايه ملي در پيشاني استان سيستان و بلوچستان است که با توجه به مرزي بودن و محروميت منطقه، نقش حائز اهميتي در ايجاد امنيت منطقه و کشور ايفا مي کند.  رييس دانشگاه بين المللي چابهار گفت: نگاه ويژه مسوولان و سرمايه گذاري حدود 700 ميليارد ريالي دولت براي ساخت و تجهيز اين دانشگاه، پشتوانه عظيم علمي براي کشور فراهم آورده بطوري که اين مجموعه مي تواند تا پنج هزار دانشجو را براي تحصيل در مقاطع مختلف پذيرش کند.  وي افزود: اين دانشگاه داراي سه هزار مترمربع فضاي آموزشي خاص، يک هزار و 100مترمربع فضاي آزمايشگاهي و 30 هزار مترمربع فضاي خوابگاهي براي استفاده يک هزار دانشجو در سوئيت هاي تک نفره، است.  به گفته شادنوش، امکان بهره مندي ازخوابگاه متاهلي دراين مجموعه نيز براي 50 نفر در ويلاهاي مجهز فراهم است ولي تاکنون تقاضايي دراين زمينه نداشته ايم. وي بيان کرد: با سياست هاي اعمال شده در هشت ماه گذشته، هزينه هاي اين مرکز علمي به يک سوم تقليل يافته است و شاهد توسعه 30 درصدي دانشگاه در بخش هاي مختلف هستيم.
رييس دانشگاه بين المللي چابهار گفت: افزايش 35 درصدي ثبت نام دانشجويان جديدالورود نسبت به ترم گذشته، بهبود کيفيت برگزاري کلاس ها و آغاز فعاليت آموزشي طي برنامه ابلاغي، از جمله اقدامات انجام شده است.

برگزاري مراسم روز جهاني استاندارد در گيلا ن

گروه شهرستانها: به مناسبت 22 مهر ماه روز جهاني استاندارد، مراسم تقدير از واحدهاي توليدي برتر استان با حضور مهندس قهرماني استاندار گيلان، دلخوش نماينده مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مديران واحدهاي توليدي وصنعتي استان در محل سالن اجتماعات اداره کل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان گيلان برگزار شد.
مهندس يوسفي مدير کل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان گيلان در ابتداي مراسم ضمن خوش آمد گويي به حضار گفت: تمام متخصصين علم مديريت اعتقاد دارند که ما امروز با سازمانهايي سرو کار داريم که همچون گذشته نيستند. يعني بر خلاف گذشته امروزه وظايف برنامه ريزي،سازماندهي، رهبري و کنترل جز» وظايف پايه اي مديران است و در واقع فرايند جديدي نياز است تا بتوانيم وظايف خود را در عصري که به عنوان عصر دانش لقب گرفته و توليد علم وجنبش نرم افزاري عناصر کليدي آن مي باشد، به نحوي شايسته تر  به انجام برسانيم و همانا اين فرايند جديد مديريت زمان است. در بحث مديريت زمان اين موضوع مطرح مي باشد که انسان بايد در ابتدا خود را بشناسد. زيرا انساني که بتواند بر وجود خود مديريت درست و صحيحي داشته باشد، بر ديگران نيز درست مديريت مي کند. وي افزود: مقام معظم رهبري مي فرمايند اگر شما توقع هويت، شخصيت، استقلال  و رفاه داريد، بايد به سمت علم حرکت کنيد و جهت کشور يک جهت علمي باشد. اين امر يک ضرورت و نيازمضاعف و موکد است. مهندس يوسفي با اشاره به اينکه دهه اخير با عنوان دهه پيشرفت و عدالت نامگذاري شده گفت: ما در اين دهه براي استانداردها تعريف خاصي داريم و آن اينکه استاندارد زير ساخت و مبناي توليد هر نوع کالا و خدمتي است. زبان استاندارد يک زبان بين المللي است. استاندارد ازمقتضيات  جهاني شدن است. بنا بر اين استانداردها بايد در زندگي و توليد ساري و جاري باشند. اما در کنار اين امر مهم، دستگاه هاي دولتي، توليد کنندگان و مردم نيز سهم به سزايي دارند.

با اصلا ح شبکه و تامين شبانه  روزي آب توسط آبفا هفتگل
25 خانوار روستاي برمکان به خانه هاي خود بازگشتند

گروه شهرستانها:مدير عامل شرکت آب و فاضلا ب خوزستان از تامين شبانه روزي آب روستاي برمکان از توابع شهرستان هفتکل و بازگشت 25 خانوار روستايي به خانه و کاشانه خود خبر داد. به گزارش واحد خبر روابط عمومي شرکت آب و فاضلا ب خوزستان محسن پويا با اعلا م اين خبر افزود: با اصلا ح 2/5 کيلومتر از شبکه آب روستاي برمکان آب آشاميدني اين روستا به طور شبانه روزي تامين شد. وي گفت: به دليل کم آبي و آبرساني مقطعي اهالي روستاي برمکان اي روستا را ترک کرده به نحوي که تقريبا خالي از سکنه شده بود. رئيس هيات مديره آبفا استان ادامه داد: بامشارکت اهالي روستا 2/5 کيلومتر لوله 2 اينچ در مدت 2 ماه شبکه گذاري و خوشبختانه در هفت دولت بهره برداري شد.

اهداي نشان ملي ايثار به 5 تن از والدين شهيد استان اردبيل

گروه شهرستانها: همزمان با سومين سفر رييس جمهور به استان اردبيل 5 نشان ملي ايثار به والدين شهدايي که تنها فرزند ذکئرشان را تقديم انقلا ب اسلا مي کردند، اهدا شد. به گزارش روابط عمومي بنياد شهيد وامور ايثارگران، در سومين دور سفرهاي استاني رييس جمهور و هيات دولت به استان اردبيل، مادر شهيدان گرانقدر ايوب معماري، حميد محمدکريمي، بهنام وفايي ارشادي و قاچاق آتشي و پدر شهيد والا مقام علي وحيدي از سوي دکتر احمدي نژاد، نشان ملي ايثار را دريافت کردند.

درخت ارس 1350 ساله گرمسار
در آتش سوخت

با وقوع آتش سوزي بر اثر بي احتياطي، درخت ارس 1350 ساله در گرمسار طعمه حريق شد.
بهرام ميراخورلي، رييس اداره منابع طبيعي و آبخيز داري شهرستان گرمسار به ايسنا گفت: اين اصله درخت با قدمت 1350 در ارتفاعات شهرستان گرمسار در منطقه رامه بالا به دليل بي احتياطي افرادي که در اين منطقه زندگي مي کنند به آتش کشيده و 100 درصد دچار آتش سوزي شد. وي افزود: درخت ارس( ضمه الف) از کهن سال ترين درخت هاي شهرستان بود که هنوز حيات داشت. به گزارش ايسنا، فرد خاطي، شناسايي و به مراجع قضايي معرفي شده است.

ايجاد شبکه هاي توزيع کالا
درکهگيلويه و بويراحمد به منظور مهار تورم

گروه شهرستانها: مهندس نوذري رئيس سازمان بازرگاني کهگيلويه و بويراحمد در نشست مطبوعاتي با رسانه ها که به منظور تشريح برنامه هاي اين سازمان و توزيع يارانه ها و مهار تورم برگزار شده بود گفت: به منظور مهار تورم 79 شبکه توزيع کالا  در مراکز استان و مراکز شهرستان ها و دهستانها به تناسب جمعيت ايجاد شده است. وي اظهار داشت: از سال 87 اقدامات اجرايي در وزارت بازرگاني به منظور ذخيره سازي کالا هاي اساسي در قالب 3 طرح (تامين، نگهداري و توزيع) صورت گرفته، مرحله تامين و نگهداري با موفقيت انجام گرفته و مرحله توزيع به تناسب جمعيت هر شهر و شهرستان و ساير بخش ها در حال اجرا و به زودي اقدامات مقتضي انجام خواهد گرفت.