نسخه شماره 2478 - 1389/07/26 -


افزايش 8 درصدي کشف شيشه


تبرئه مرد ميانسال از اتهام قتل سومين همسرش


دستگيري چهار سارق حرفه اي با بيش از20 فقره سرقت در دماوند

به دليل شناسايي نشدن قاتل
ديه مرد نابينا از بيت المال پرداخت مي شود


سرقت، بهانه اي براي خرج مواد مخدر


اخبار کوتاه


 افزايش 8 درصدي کشف شيشه  

رئيس پليس مباره با مواد مخدر از دستگيري روزانه يک نفر در کشورهاي آسياي جنوب شرقي به جرم حمل مواد مخدر خبر داد و گفت: کشفيات مواد مخدر شيشه در سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت درصد افزايش داشته است.  سردار حميدرضا حسين آبادي در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب افزود: در طول 6 ماهه اول سال جاري 641 کيلوگرم شيشه از سوي پليس کشف شده که اين رقم نسبت به آمار 426 درصدي سال گذشته هشت درصد افزايش داشته است.
وي گفت: تا کنون تنها 18 هزار نفر به جرم مصرف مواد مخدر شيشه در کشور شناسايي شده اند و تقريبا تمام شيشه توليد شده در کشور به کشورهاي آسياي جنوب شرقي ترانزيت مي شود. رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر تصريح کرد: افزايش دستگيري اتباع ايراني به جرم حمل مواد مخدر در کشورهاي تايلند، مالزي، اندونزي و اخيرا سوريه و ترکيه موجب شده تا چهره ايران خدشه دار شود برهمين اساس تشديد برخورد با قاچاقچيان شيشه در دستور کار پليس قرار گرفته است. وي گفت: برخلاف همه تاکيدات و هشدارهاي پليس همچنان گروهي از افراد سودجو از غفلت و ناآگاهي ديگران استفاده کرده و از طريق آنان اقدام به حمل مواد مخدر به کشورهاي هدف مي کنند. سردار حسين آبادي گفت: در حال حاضر به صورت ميانگين روزانه يک ايراني در کشورهاي آسياي جنوب شرقي به جرم حمل مواد مخدر دستگير مي شوند و اين امر موجب شده تا اين کشورها تمهيدات ويژه اي از جمله استفاده از سگ هاي مواد ياب و دستگاه هاي ايکس ريل براي کنترل ايرانيان اتخاذ کنند. وي افزود: ترانزيت شيشه به کشورهاي آسياي جنوب شرقي موجب شده تمام بارهاي ايرانيان در بدو ورود به اين کشورها کنترل شده و از اين طريق مزاحمت هايي براي ساير ايرانيان ايجاد شود. رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: اخيرا ايرانيان براي ترانزيت مواد مخدر به کشورهاي آسياي جنوب شرقي از روش هاي ديگري مانند انتقال مواد به کشور واسطه (ثالث) کرده و سپس از آنجا مواد مخدر را به کشورهاي آسياي جنوب شرقي ترانزيت مي کنند.


 تبرئه مرد ميانسال از اتهام قتل سومين همسرش  

اولياي دم از معرفي 50 نفر براي شهادت دادن به قاتل بودن متهم ناتوان ماندند و در نهايت متهم، از اتهام قتل سومين همسرش تبرئه شد.
به گزارش فارس، غروب روز 23 شهريور سال 84، زن جواني به علت اصابت گلوله به بيمارستاني در خوي منتقل شد و روز بعد در يکي از بيمارستان هاي اروميه به علت شدت جراحات فوت کرد. همان موقع شوهر وي به عنوان مظنون اصلي در قتل همسرش بازداشت شد، ولي وي با وجود تاييد نگهداري سلاح در خانه، اتهام قتل را نپذيرفت.  با توجه به شرايط پرونده، رسيدگي به آن به محاکم کيفري استان تهران سپرده شد و آخرين جلسه رسيدگي به اين پرونده، دوشنبه 30 آذر سال گذشته، در شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران به رياست قاضي حسن تردست برگزار شد.
در نظريه هيات کارشناسي دادگستري در رشته اسلحه در پاسخ به اين سوال که، با توجه به آثار موجود در محل اصابت گلوله روي صورت مقتول و ايجاد خالکوبي در شعاع صورت وي، اسلحه ضارب زمان شليک در چه فاصله اي بوده است، آمده است: با استناد به محل نشستن مقتول، چه براي سرگرمي و چه براي خودکشي، به علت عدم امکان مانور با دست ها، محل ياد شده نامناسب بوده و اين در حالي است که محل باز مناسبي براي هر دو اقدام مذکور در حياط منزل مسکوني وجود داشت.
صرف نظر از اظهارات متهم که با انکار بديهيات روابط خانوادگي، اصرار در خودکشي همسرش دارد، صراحت نظريه کارشناسي سلاح،  مورد گواهي هيات کارشناسي بوده و امکان خودکشي از نظر هيات کارشناسان معاونت مبارزه با جرائم جنايي به کلي منتفي است. با در نظر گرفتن موضع اصابت (پره چپ بيني)،  مسير شليک گلوله (از چپ به راست)، فاصله شليک( بيش از 50 سانتيمتر و کمتر از 70 سانتي متر)، خودزني متوفي به قصد خودکشي يا حتي به صورت سهوي منتفي است.
قاضي تردست از اولياي دم خواست آخرين اظهارات خود را درباره متهم بيان کنند، که پدر وي گفت: از متهم به دليل قتل عمد دخترم شکايت دارم و تقاضاي قصاص او را دارم.
الف.ع متهم به قتل همسر، در اين جلسه و مانند جلسات قبل، با بيان اينکه مرتکب قتل همسرش نشده است، مدعي شد که همسرش به قتل نرسيده بلکه خودکشي کرده است.
بعد از پايان جلسه، و از آنجا که ارتکاب قتل توسط متهم براي دادگاه محرز نشد، قاضي تردست به همراه مستشاران دادگاه به شور نشستند و بعد از 19 روز، راي به برگزار ي مراسم قسامه داد.
آخرين جلسه رسيدگي به اين پرونده در تاريخ 28 شهريور امسال برگزار شد اما اولياي  دم نتوانستند 50 نفر از آشنايان ذکور نسبي خود را به دادگاه معرفي کنند تا با قاطعيت قسم بخورند که متهم، قاتل است.  خانواده مقتول مي توانستند قسم خوردن را به متهم واگذار کنند و در عوض دريافت ديه را از دادگاه مطالبه کنند اما هيچ يک از اين موارد را مطالبه نکردند و در نهايت با حکم دادگاه متهم از قتل عمد همسرش تبرئه شد.


 دستگيري چهار سارق حرفه اي با بيش از20 فقره سرقت در دماوند  

با هوشياري ماموران آگاهي شهرستان دماوند در استان تهران، چهار سارق حرفه اي دستگير و به بيش از 20 فقره سرقت اعتراف کردند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، «سرهنگ قدسي» فرمانده انتظامي شهرستان دماوند با اعلام اين خبر گفت: درپي دريافت شکايت از اهالي و مردم شهر گيلاوند و دماوند مبني برسرقت از داخل منازل، رسيدگي به موضوع در دستور کار ماموران آگاهي شهرستان قرار گرفت.
وي افزود: پس از انجام تحقيقات و بررسي هاي لازم، اکيپي از ماموران آگاهي شهرستان پس از گشت زني هاي متوالي در سطح حوزه، موفق به شناسايي چهار سارق شدند.
قدسي اظهارداشت: ماموران در عمليات ضربتي اعضاي باند سارقان منازل، ويلا و ساير سرقتها به نام «علي- ي»، «جمعه ک»، «محمد- ر» و « منوچهر -ش» را دستگير کردند .
فرمانده انتظامي شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: متهمان دستگير در بازجويي ها به بيش از 20 فقره سرقت وسايل منزل و ويلا اعتراف کردند و تاکنون 9 نفر از مالباختگان شناسايي و سارقان حرفه اي جهت سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي شدند.


 به دليل شناسايي نشدن قاتل
 ديه مرد نابينا از بيت المال پرداخت مي شود 

به دليل شناسايي نشدن قاتل مرد نابينايي که در جنوب تهران به قتل رسيده و به آتش کشيده شده بود، با حکم دادگاه ديه او از بيت المال پرداخت خواهد شد.
به گزارش فارس، ساعت 23 روز 2 تير 86، مرد نابينايي در يکي از بيابان هاي جنوب تهران توسط افراد نامعلومي به آتش کشيده شد و روز بعد به علت شدت سوختگي در بيمارستان مطهري تهران فوت کرد.
بعد از انجام تحقيقات پليس در اين زمينه، برادر زن مقتول به عنوان متهم به قتل بازداشت شد و سرانجام به دستور بازپرس پرونده به عنوان متهم به قتل به دادگاه معرفي شد.
جلسه رسيدگي به پرونده قتل مرد نابينا در تاريخ 30 آذر سال گذشته در شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران، با حضور متهم به قتل و اولياي دم برگزار شد.
متهم، در جلسه بازجويي به ارتکاب قتل اعتراف کرده بود اما در جلسه دادگاه ضمن انکار تمام اعترافات قبلي خود، مدعي شد که تحت فشار مجبور به اعتراف شده است.
بعد از اظهارات متهم و شاهدان او در دادگاه، قاضي تردست ختم جلسه را اعلام و مدتي بعد با مشورت با مستشاران دادگاه، با توجه به اينکه مدارک لازم براي محکوم کردن متهم وجود ندارد، دستور به برگزاري مراسم قسامه در جلسه بعد داد.
آخرين جلسه دادگاه براي برگزاري مراسم قسامه صبح ديروز در شعبه 74 برگزار شد و اولياي دم با بيان اينکه قادر به معرفي 50 نفر از افراد ذکور اقوام خود راي مراسم قسامه نبودند، قسم خوردن را به متهم واگذار کردند.  در ادامه جلسه، متهم در جايگاه قرار گرفت و با 50 بار قسم خوردن به  خداوند متعال در محضر قرآن کريم، مدعي شد که نه مرتکب قتل شده و نه از جزئيات قتل باخبر است.
قاضي تردست ختم جلسه را اعلام و دستور داد ديه مقتول از محل بيت المال پرداخت شود.


 سرقت، بهانه اي براي خرج مواد مخدر  

جواني که براي خرج و مخارج مواد مخدرش بيش از 35 فقره سرقت وسايل داخل خودرو و مغازه کرده بود، در اقدامي غافلگيرانه توسط ماموران کلانتري 128 تهران نو بدام افتاد.
سرهنگ غلامرضا مينايي، رييس کلانتري 128 تهران نو در تشريح خبر دستگيري متهم سرقت وسايل داخل خودرو گقت: چندي پيش شهروندي با تماس تلفني اعلام داشت جواني لاغر اندام با خودروي پيکان سفيد رنگي از مغازه اش سرقت کرده است.
سرهنگ غلامرضا مينايي ادامه داد: بعد از دريافت اين گزارش اکيپي از ماموران متبحر اداره عمليات و تجسس کلانتري به صورت ويژه رسيدگي پرونده را دراولويت کار قرار دادند.
مينايي گفت: هنوز مدتي از اين سرقت نگذشته بود که شهروندي ديگر نيز با کلانتري تماس گرفت و اعلام داشت : زماني که خودرو ال نود خود را در کنار خيابان پارک کرده و بعد از مراجعه مشاهده مي کند که جواني لاغر اندام در حال سرقت وسايل صندوق عقب خودرو اش است و با دادو فرياد تعدادي از وسايلش را به سرقت برده و با خودروي پيکان متواري شده است.
 رييس کلانتري 128 تهران نو بيان داشت: با مشخصاتي که اين شهروند در اختيار ماموران گذاشت ، ماموران اداره تجسس کلانتري با بررسي هاي تخصصي دريافتند که احتمالا سارق هردو مالباخته همان جوان لاغر اندام است.
در اين ميان سروان احمدي رييس اداره تجسس کلانتري تهران نو گفت : با شباهت هايي که بين اين دو سرقت وجود داشت: بررسي پرونده به صورت ويژه در دستور کار ماموران مجرب اداره تجسس قرار گرفت.
مينايي گفت: با سرنخ ها و اطلاعاتي که در بانک اطلاعاتي کلانتري موجود بود، متهم در محدوده منطقه افسريه شناسايي و در يک عمليات غافلگيرانه با حکم قضايي در منزل دوستش حين استعمال مواد مخدر از نوع کراک دستگير شد.
اين مقام ارشد انتظامي گفت: ماموران انتظامي در بازرسي از منزل دوست متهم مقادير قابل توجهي از جمله، باند خودرو، باند رايانه، رايانه، چاپگررنگي و سياه وسفيد، پوشاک، ضبط و پخش، آمپلي فاير، گوشي همراه، کارت شناسايي، کيس، کي برد، گوشي رايانه و کيف دستي به همراه مقداري مواد مخدر کشف کردند.
سرهنگ غلامرضا مينايي، رييس کلانتري 128 تهران نو در پايان با تاکيد بر اينکه تابه حال چند مالباخته به محض مشاهده متهم وي را شناسايي کرده اند، گفت: متهم با شگرد بريدن قفل مغازه و تخريب قفل صندوق خودرو مبادرت به سرقت مي کرده است.


 اخبار کوتاه 

دستگيري يک ايراني
 به اتهام حمل سه کيلوگرم ماده مخدر در تايلند

پليس تايلند از دستگيري يک جوان 25 ساله ايراني در فرودگاه بين المللي «بانکوک» به اتهام حمل سه کيلوگرم ماده مخدر از نوع «متامفتامين» خبر داد.  به گزارش ايسنا، پليس فرودگاه بين المللي «بانکوک» در تايلند در گزارشي اعلام کرد: «سعيد. گ» 25 ساله که يک ايراني است، توسط ماموران پس از بازرسي بدني و جستجوي کيف دستي، به اتهام حمل سه کيلوگرم ماده مخدر از نوع متامفتامين با نام تجاري «آيس» دستگير و روانه بازداشتگاه شد.  به گزارش ايسنا به نقل  از رسانه هاي دولتي تايلند، پليس اعلام کرد که ارزش اين مقدار ماده مخدر که درون بسته هاي کوچکي جاسازي شده بود، 10 ميليون بات تايلندي است.  بر اساس اعلام مقامات پليس، اين مرد 25 ساله ايراني از دمشق به سمت ابوظبي مي رفت تا اين مواد را در امارات به فروش برساند و تنها توقف کوتاهي در تايلند داشت که توسط پليس دستگير شد.

نقص فني، خودرويي را به آتش کشاند

نشت بنزين از اتصالات انتقال سوخت بار ديگر منجر به بروز آتش سوزي در يک دستگاه خودروي سواري شد.  به گزارش ايسنا، در پي تماس شهروندان در خصوص آتش گرفتن يک دستگاه خودروي سواري در ساعت 21 شب گذشته، آتش نشانان ايستگاه دو سازمان آتش نشاني تهران به محل حادثه در خيابان 17 شهريوراعزام شدند.  آتش نشانان پس از حضور در محل حادثه با استفاده از تجهيزات انفرادي کامل و دو دستگاه خاموش کننده پودري، موتور خودرو را خاموش و با يک رشته لوله آبدهي موتور خودرو را خنک کردند.  به گزارش ايسنا، حميدرضا سميعي، فرمانده آتش نشانان درباره علت وقوع اين حادثه اظهار کرد: نشت بنزين از لوله هاي انتقال سوخت خودرو باعث بروز اين آتش سوزي شده بود.
 
واژگوني کاميون حامل گوسفند
 يک کشته برجاي گذاشت

 
واژگوني يک کاميون حامل گوسفند، يک کشته و دو مجروح برجاي گذاشت.  ولي پور مديرعامل جمعيت هلال احمر شهرستان آباده درگفت  وگو با ايسنا، با بيان اينکه روز گذشته امدادگران هلال احمر در جريان تصادفي در محور آباده  خسروشيرين قرار گرفتند، گفت: امدادگران با حضور در صحنه حادثه با کاميون واژگون شده اي مواجه شدند که گوسفندان زيادي را نيز حمل کرده بود.  وي با بيان اينکه کاميون حامل گوسفند در پيچ تندي از جاده منحرف شده بود، تصريح کرد: در اين حادثه يک تن کشته و دو تن ديگر مجروح شدند.  مديرعامل جمعيت هلال احمر آباده در ادامه افزود:30 راس از گوسفندان اين کاميون نيز به دليل واژگوني تلف شدند.
 
پرونده قتل بدون شناسايي قاتل مختومه شد

 
پرونده قتل کارمند يک شرکت بدون شناسايي قاتل بسته شد و قاضي حکم به پرداخت ديه مقتول از بيت المال داد. به گزارش فارس، عصر 3 مرداد سال 85،  ماموران کلانتري 145 ونک از مرگ مشکوک مرد جواني در بيمارستان بقيه الله باخبر شدند.  ماموران با حضور در بيمارستان متوجه شدند مرد جوان به نام حامد، مقابل شرکتي که در آن مشغول به کار بوده است، مورد حمله از سوي فردي ناشناس قرار گرفته و به قتل رسيده است.
يکي از همکاران مقتول به ماموران پليس گفت: روز حادثه مقتول که فرد مورد وثوق شرکت براي دريافت پول از بانک و ديگر موسسات بود، براي دريافت مبلغي، از شرکت خارج شده بود. حدود ساعت 3 بعد از ظهر،  شخصي هراسان به در شرکت مي کوبيد و ما ابتدا توجهي نکرديم.  وي ادامه داد: با صداي جيغ زني از راهروي ساختمان در را باز کرديم و مقتول خودش را به داخل انداخت و گفت مرا با چاقو زدند. چند بار با اورژانس تماس گرفتيم اما با تاخير آنها تصميم گرفتيم که خودمان او را به بيمارستان ببريم.  با شروع تحقيقات پليس، چند مظنون در اين پرونده از جمله همسر وي که در همان شرکت مشغول به کار بود، تحت بازجويي قرار گرفت اما در نهايت به دليل نبود مدارک کافي عليه او، آزاد شد.  بازپرس پرونده سرانجام به دليل پيدا نشدن سرنخ کافي درباره قاتل حامد، پرونده را بدون شناسايي قاتل براي رسيدگي به دادگاه کيفري استان تهران ارسال کرد.  جلسه رسيدگي به اين پرونده در تاريخ 31 شهريور امسال در شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران برگزار شد و قاضي تردست بعد از مختومه کردن پرونده حکم به پرداخت ديه مقتول از بيت المال صادر کرد.

فروريختن يک معبد 10 هندي را
به کام مرگ برد

مقامات محلي هندوستان از کشته شدن 10 تن در پي فرو ريختن معبدي در شمال اين کشور خبر دادند.  به گزارش ايسنا، رسانه هاي دولتي هندوستان از قول پليس اين کشور اعلام کردند که اين حادثه در روستايي واقع در ناحيه «بانکو» رخ داده است.  در گزارش پليس منطقه نيز آمده است که 30 هزار زائر براي انجام مراسم قرباني بز در فستيوال «ناورات ري» که در معبد «دورگا» هر ساله برگزار مي شود، شرکت کرده بودند که به دليل ازدحام جمعيت، معبد فرو ريخت و علاوه بر 10 کشته، 10 تن ديگر نيز مجروح شدند.

دزدان دريايي سوماليايي
 43دريانورد کره جنوبي را ربودند

وزارت کشور کره جنوبي از ربوده شدن 43 دريانورد يکي از کشتي هاي متعلق به اين کشور توسط دزدان دريايي سومالي خبر داد.
به گزارش ايسنا، بر اساس گزارش وزارت کشور کره جنوبي اين 43 دريانورد شامل دو ملوان کره جنوبي، دو چيني و 39 کنيايي هستند که کشتي 241 تني ماهيگيري آنان در نزديکي آبهاي جزيره «لامو» در کنيا توسط دزدان دريايي سومالي ربوده شدند.
به گزارش ايسنا  به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، دپارتمان دريانوردي اتحاديه اروپا و کره جنوبي نيز براي نجات اين دريانوردان به منطقه مورد نظر، کشتي هايي را اعزام کرده است، اما تاکنون دزدان دريايي درخواست باج از اين کشور نکرده اند.