نسخه شماره 2478 - 1389/07/26 -

منوچهر متکي:
در آينده نزديک اخذ رواديد ايران و گرجستان لغو مي شود

محمود احمدي نژاد:
يارانه ها روز تولد امام رضا(ع) واريز مي شود
غربي ها براي فروش بنزين شان به ما صف کشيده اند
رئيس قوه قضائيه با تاکيد بر جعلي بودن نامه به مقام معظم رهبري:
بر سخافت و ابتذال نويسندگان نامه مجعول تاسف مي خورم


اخبار کوتاه


الو مردم سالاري


تاکيد عبدالله گل بر حل ديپلماتيک موضوع هسته اي ايران

دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم:
جريان رقيب نمي تواند براي اصلاحات تصميم گيري کند

دبير کل جمعيت فداييان اسلام:
حضرت امام (ره) با تحولا ت روز حرکت مي کردند

احمد بخشايشي :
پرونده هسته اي ايران توسط آمريکا و يارانش گروگان گرفته شده است


ديپلماسي

آيت الله مکارم شيرازي:
سفر رهبر انقلا ب به قم برکات فراواني دارد

حق شناس:
جرائم سياسي قبل از بررسي در دادگاه بايد به هيات منصفه برود


دکتر مصدق قطع رابطه با انگلستان را از راديو براي مردم توجيه کرد


دانستني ها همراه با ويژه نامه کودکان


زير پوست خبر


كاريکاتور


 منوچهر متکي:
 در آينده نزديک اخذ رواديد ايران و گرجستان لغو مي شود 

وزير امورخارجه کشورمان از لغو رواديد با گرجستان به صورت دو طرفه در آينده نزديک خبر داد.
به گزارش ايسنا، منوچهر متکي در جلسه شوراي اداري شهرستان گرمي گفت: لغو رواديد و تسهيل رفت و آمدها با کشورهاي همسايه و ديگر کشورها در دستور کار وزارت خارجه قرار دارد.
وي افزود: اين حرکت در جهت گسترش ارتباطات بين ملت ها در دست بررسي است که در آينده نزديک نيز رواديد با گرجستان به صورت دو طرفه لغو مي شود و با توجه به اين که در کشور جمهوري آذربايجان نيز که به صورت يک طرفه از سوي ايران لغو رواديد داريم، اميدواريم کشور مقابل نيز در اين باره رغبت نشان دهد.
وزير امور خارجه از افزايش مخاطبان نظام اسلامي و گسترش پيام انقلاب در دنيا خبر داد و گفت: اين توجهات به پويايي و جهانگير شدن انقلاب اسلامي منتهي شده است و برخلاف تبليغات منفي عليه ايران کشور ما در آرامش به سر مي برد.
او در ادامه به برخي از استعدادهاي شهرستان گرمي اشاره کرد و گفت: وزارت خارجه آماده همکاري در زمينه سرمايه گذاري است.
متکي با اشاره به موضوع گمرک و بازارچه آزادلو شهرستان گرمي گفت: در ماه هاي آينده در سفر رييس جمهوري به جمهوري آذربايجان اين مساله مورد مذاکره قرار خواهد گرفت.


 محمود احمدي نژاد:
 يارانه ها روز تولد امام رضا(ع) واريز مي شود  
 غربي ها براي فروش بنزين شان به ما صف کشيده اند

احمدي نژاد گفت: از روز ميلاد امام رضا(ع) اولين قسمت کمک دولت در قالب يارانه ها به حساب مردم واريز خواهد شد.
به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد در بخشي از صحبت هاي خود با بيان اين که به فضل خداوند و به همت جوانان و متخصصان مان و مردم عزيز کشورمان و با درايت مقام معظم رهبري پيشرفت هاي کشور رو به فزون است، گفت: در روز شنبه نمونه اي از پيشرفت هاي کشورمان مورد بهره برداري قرار گرفت و شما آن را مشاهده کرديد.
رييس جمهور با اشاره به تلاش غربي ها براي اين که ملت ايران پيشرفت نکند و تحريم هايي که در اين ارتباط وضع کرده اند، گفت: جوانان و صنعت گران ايراني کالاهاي تحريم شده را خواهند ساخت و به جهان صادر خواهند کرد.
وي با اشاره به تلاش و جنجال سازي غربي ها در مورد تحريم بنزين گفت: ملت ايران زير بار حرف زور نمي رود و نه تنها ما خودمان بنزين مورد نيازمان را توليد کرده ايم بلکه بخشي از آن را نيز صادر کرده ايم و زماني که آنها اين موفقيت ايران را ديدند اکنون در خليج فارس صف کشيده اند که بنزين خود را به قيمت پايين تر به ما بفروشند.
رييس جمهور در بخش ديگري از صحبت هاي خود به بحث هدفمند کردن يارانه ها اشاره کرد و گفت: هدفمندکردن يارانه ها و اجراي قانون آن در راستاي ايجاد و گسترش عدالت است و اين طور نبايد باشد که عده اي 30 برابر ببرند و عده ديگر چيزي نصيب شان نشود، دولت مي خواهد حق هر کس را در جيب خودش بگذارد تا خود او حقش را مديريت کند برنامه دولت در اين ارتباط عالمانه است و قدم به قدم جلو مي رود و کساني که 20 سال نتوانستند اين موضوع را اجرا کنند و سه سال به دولت نهم فشار آوردند که اين طرح را اجرا کند اکنون که اين طرح تبديل به قانون شده است شروع به داد و فرياد کردند ولي من به شما مي گويم که چيزي نمي شود الا اين که حق ملت از گلوي شما گرفته مي شود و به ملت بازگردانده مي شود.
رييس جمهور گفت: ان شا»الله در اواخر هفته آينده در يک گفت وگوي تلويزيوني جزييات قانون هدفمندکردن يارانه ها و اجراي آن را توضيح خواهم داد.
رييس جمهور ادامه داد: از روز ميلاد امام رضا(ع) اولين قسمت کمک دولت در قالب يارانه ها به حساب مردم واريز خواهد شد.
وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود ادامه داد: مصرف انرژي در کشور ما بالاست و بايد ما دست به دست هم دهيم و به قدر امکان مصرف انرژي را کاهش بدهيم اکنون 20 ميليون خانوار در کشور است و اگر هر خانواري يک لامپ را خاموش کند 20 ميليون لامپ خاموش خواهد شد و چندين هزار مگاوات صرفه جويي در انرژي خواهد شد و با اين صرفه جويي در مصرف انرژي و فايده حاصله از آن مي توان فرودگاه، بيمارستان و... ساخت و ديگر نيازهاي کشور را برطرف کرد.
وي ادامه داد: دنيا ديد که ملت لبنان و تمام ملت هاي منطقه عاشق عدالت، پاکي، يگانه پرستي و وحدت هستند. انقلابي هستند و از ابرقدرت ها، زورگويان، سلطه گران و اشغالگران بيزار هستند. پيام ملت لبنان دفاع از عدالت و مقابله با اشغالگري و ايستادگي در برابر زورگويان عالم است. حرکت ملت لبنان و شعارهاي مردم لبنان يک بار ديگر ياس و دلمردگي را بر جبهه دشمنان بشريت حاکم کرد و نشان داد که به فضل الهي رژيم غاصب و آدم کش صيهونيستي رفتني است و به زودي به لطف خداوند و به دست قدرت  ملت ها قدس شريف آزاد خواهد شد نشان داد که مستکبران رفتني هستند و اگر به نصيحت ملت ها توجه نکنند و منطقه را تخليه نکنند دست قدرت ملت هاي منطقه که دست خداوند است دم آن ها را خواهند گرفت و به زباله دان تاريخ پرتاب خواهد کرد.
احمدي نژاد در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به نقش جايگاه مردم اردبيل در طول تاريخ ايران گفت: ملت ايران خدمات بزرگي را به مکتب اسلام و اسلام ناب انجام داده است.
وي ادامه داد: ايراني ها از همان ابتدا پيرو حضرت علي و عاشق اهل بيت بودند در تاريخ بعد از اسلام ملت ايران هرگاه فرصتي پيدا کرد پرچم اهل بيت را برافراشت به خصوص وقتي که انحراف و سقوط در حاکميت عباسيان و امويان که حاکم بر سرزمين هاي اسلامي بودند به اوج رسيد و آن را مشاهده کردند. اراده شان راسخ تر شد و تلاش کردند که حاکميت جور و ظلم و ستم را که به نام اسلام و به کام عباسيان و امويان و آلوده به انحرافات اخلاقي و فکري بود را بهم بزنند و حاکميت اهل بيت و اسلام ناب را برپا کنند. قرن سوم هجري به پايان نرسيده بود که نهضت ها از گوشه و کنار ايران در اين ارتباط شکل گرفت، نهضت هايي چون آل بويه، طاهريان، طبريان و غيره.
وي ادامه داد: خدمات صفويه به ايران و به اسلام ناب خدمات برجسته اي است بعد از هزار سال اولين حکومت متمرکز و مرکزي در تمام ايران به دست شاه اسماعيل و فرزندان او برپا شد و اين اولين خدمت بزرگ آن ها بود. خدمت دوم و بزرگ آنها(صفوي) يکپارچه کردن تمام ايران است، ايراني که وسعت آن در آن زمان تقريبا سه برابر ايران امروز بود و مهمتر از آن ترويج و گسترش و تعميق فرهنگ اسلام ناب محمدي(ص) به دست عالمان، فقيهان و بزرگان آن بود. بسياري از مدارس علمي و ديني در آن دوره برپا شد، فقهاي بزرگ و عارفان بزرگي رشد کردند و پشتيباني شدند تا انديشه اهل بيت(ع) را در تمام نقاط ايران منتشر کنند براي اولين بار واژه ايران و نام ايران تحت پرچم ولايت به اهتزاز درآمد.
رييس جمهور در بخش ديگري از صحبت هاي خود در اين ارتباط ادامه داد: از نگاه ما اصولا حکومت پادشاهي و شاهنشاهي به رسميت شناخته نمي شود اما بزرگان صفوي که انسان هاي مومن و پيرو حضرت علي(ع) بودند به اذن علما به پا خواستند و به همراه علما خدمات بزرگي را انجام دادند و ما مديون آن هستيم. ايران امروز که بخشي از ايران آن زمان است توسط شاه اسماعيل، شاه طهماسب و فرزند او برپا و يکپارچه است و خداوند را سپاسگذاريم که آن به انقلاب اسلامي به ارث رسيد و انقلاب اسلامي کاري کرد که در تمام تاريخ ايران و بشر بي نظير است. ملت ايران ميراث دار علما، فداکاري ها و جانبازي ها و عشق بازي عارفان و بندگان صالح خداوند است.

اشتون پيشنهاد مذاکره ايران
با 1+5 را در 15 تا 18 نوامبر داد
شرايط احمدي نژاد براي مذاکره با گروه1 + 5
 

در پي اعلا م پيشنهاد رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا براي مذاکره 1+5 با ايران در 15  تا 18 نوامبر، محمود احمدي نژاد بر چهار شرط قبلي تهران براي مذاکره با گروه پنج بعلاوه يک تاکيد کرد.  به گزارش ايرنا، محمود احمدي نژاد در سفر استاني اش به اردبيل گفت: يکي از شرط ها همانطور که قبلا اعلام کرده ايم اين است که 'اعلام کنيد آيا به مقررات آژانس پايبند هستيد يا نه; يک بام و دو هوا نمي شود؟'  احمدي نژاد افزود: شرط ديگر اين است که اعلام کنيد هدفتان از مذاکره، دوستي و همکاري با ايران است يا دشمني؟' رييس جمهور ادامه داد: همچنين اعلام کنيد که 'در مذاکرات از منطق و قانون تبعيت مي کنيد يا اگر کم آورديد مي خواهيد سروصدا کنيد و قطعنامه صادر کنيد؟'  رييس جمهور اضافه کرد: همچنين بايد 'نظرتان را در خصوص بمب هاي اتمي رژيم صهيونيستي' اعلام کنيد.  وي افزود: ما از اول گفتيم که بهترين راه براي شما گفت و گو با ايران است و راه ديگري نداريد.  احمدي نژاد خاطرنشان کرد که گفت و گو بايد بر اساس عدالت و احترام باشد. رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد که وي پيشنهاد داده است که احياي مذاکرات گروه 1 + 5 با ايران درباره برنامه هسته اي اش در 15 تا 18 نوامبر (24 تا 27 آبان ماه) انجام شود.  به گزارش ايسنا، دارن انيس، سخنگوي کاترين اشتون رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که اين مذاکرات در صورت امکان در وين انجام مي شود.  به گزارش خبرگزاري فرانسه، اشتون که نمايندگي قدرت هاي جهاني را در مذاکرات هسته اي با ايران برعهده دارد، روز پنجشنبه پاسخ مثبت تهران را پس از دادن پيشنهاد مذاکرات در ماه نوامبر در پايتخت اتريش به دست آورد.  سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران گفت: ما هميشه گفته ايم که مذاکرات در زمينه همکاري با ايران تنها گزينه موجود است.


 رئيس قوه قضائيه با تاکيد بر جعلي بودن نامه به مقام معظم رهبري:
 بر سخافت و ابتذال نويسندگان نامه مجعول تاسف مي خورم  

رييس قوه قضاييه نامه منتسب به وي را در امتداد همان فتنه هاي پس از انتخابات دانست و گفت: بنده موکدا اين نامه مجعول را تکذيب مي کنم و بر سخافت و ابتذال نويسندگان آن تاسف مي خورم.
به گزارش ايلنا آيت  الله صادق لاريجاني در جلسه ديروز مسئولان عالي قضايي، ولادت حضرت امام رضا(ع) را تبريک گفت و با ابراز اميدواري از اينکه همه مسلمانان بتوانند از فيوضات ائمه اطهار بهره مند شوند،افزود: وجود اهل بيت عليهم السلام واسطه فيض الهي  و حقيقتي هستند که بايد چراغ راه همه مسلمانان باشند.  رئيس قوه قضاييه سفر رئيس جمهور به لبنان را نشانگر تاثير شگرف انقلاب اسلامي در قلوب دوستداران و عاشقان بي شمار آن دانست.  وي گفت: سفر رئيس جمهور به لبنان و استقبال باشکوه و بي نظير مردم لبنان نشانگر تاثير شگرف انقلاب اسلامي است و با هيچ امر مادي امکان نداشت که بتوان مردم را با چنين وجد و شوقي به استقبال رئيس جمهور يک کشور مسلمان برد.  رئيس قوه قضاييه انقلاب اسلامي را «چراغي فراروي همه مسلمانان جهان» توصيف کرد و گفت: خداوند را شاکريم که نعمت انقلاب اسلامي با دستان مبارک معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خميني(ره) به اين کشور و ملت اهدا شد و نيز شاکر نعمت وجود مقام معظم رهبري هستيم که سکان کشتي عظيم انقلاب را به دست گرفتند و آن را از گردنه هاي صعب العبور گذر دادند تا جايي که اکنون دوست و دشمن بر تاثير شگرف آن اذعان دارند.  آيت الله لاريجاني تاکيد کرد: سفر تاريخي رئيس جمهور به لبنان دشمنان انقلاب را دچار سردرگمي کرده و مي بينيد که در تحليل چگونگي و چرايي اين استقبال عظيم مردم درمانده اند.  وي افزود: از رئيس جمهور نيز سپاسگزاريم که چنين با صلابت و اقتدار پيام انقلاب اسلامي را در سفر به کشورهاي مختلف به گوش جهانيان مي رسانند. آيت الله لاريجاني در ادامه به فتنه اخير فتنه گران در انتساب نامه اي جعلي به ايشان اشاره کرد و گفت: انتساب اين نامه جعلي در امتداد همان فتنه هاي پس از انتخابات است و نشانگر ذلتي است که فتنه گران در آن درافتاده اند. البته مردم با بصيرت ما، خود از سبک و سياق نامه مجعول، به کذب بودن آن اطمينان پيدا مي کنند، با اين حال بنده موکدا اين نامه مجعول را تکذيب مي کنم و بر سخافت و ابتذال نويسندگان آن تاسف مي خورم.  در ادامه اين جلسه مسئولان عالي قضايي به بررسي موضوع ماده 18 قانون اصلاح قانون تشکيل دادگاه هاي عمومي و انقلاب (اختيارات رئيس قوه قضاييه) پرداختند.  آيت الله لاريجاني با اشاره به اعمال ماده 18 و مشکلات ايجاد شده از اين طريق براي قوه قضاييه تاکيد کرد: با ساماندهي اين موضوع در کنار تقويت جدي نظارت بر محاکم رسيدگي دقيق تر، اميدواريم مشکلات مردم را کم کنيم تا نيازي به اعمال ماده 18 نباشد.  سپس مسوولان عالي قضايي به بررسي پيرامون موضوع ماده 18 و ارائه نظرات خود پرداختند.


 اخبار کوتاه 

 آمادگي کامل استان قم
براي استقبال گسترده از مقام معظم رهبري

رهبر معظم انقلاب اسلامي سه شنبه هفته جاري مصادف با بيست و هفتم مهرماه 1389 و يازدهم ذيقعده 1431 به قم سفر خواهند کرد.
به گزارش ايسنا حدود 10 روز پيش بود که محمدحسين موسي پوراستاندار قم از سفر قريب  الوقوع رهبر معظم انقلاب اسلامي به شهر مقدس قم خبر داد و اعلام کرد که استان قم در دهه کرامت و در ايام ميلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و ثامن الحجج حضرت علي بن موسي الرضا(ع) ميزبان رهبر فرزانه انقلاب اسلامي است.
استاندار قم هم چنين بيانيه اي در اين زمينه منتشر کرد که در بخشي از آن آمده است: خيل مشتاقان و علاقه مندان به انقلاب اسلامي و پيروان اسلام ناب محمدي با همه شور و عشق برخاسته از ايمان خود، از ساعت 8 صبح سه شنبه 27 مهرماه، چشم به راه قدوم رهبر مسلمانان جهان و در استقبال از نائب بر حق امام زمان (عج) خيابان 19 دي، چهارراه بازار و ميدان آستانه را يکپارچه غرق در شادي و سرور خواهند نمود و گل واژه هاي ارادت و اطاعت بر دست، لبيک گوي در انتظار بيعتي دوباره مسير مقتدايشان را گلباران مي کنند.
اقشار مختلف مردم از همان زمان خود را براي ميزباني حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي آماده کردند و شور و اشتياق وصف ناپذيري در ميان آحاد جامعه بوجود آمده است.
معاون تبليغ و آموزش هاي کاربردي حوزه هاي علميه در اين زمينه گفت: بسياري ازمردم قم از روزها پيش براي سلامتي مقتداي خود به ذبح قرباني پرداخته و گوشت آن را بين نيازمندان توزيع نموده اند.
حضرت آيت الله خامنه اي به مدت 10 روز در استان قم اقامت خواهند داشت و در اين مدت ديدارها و برنامه هاي گسترده اي پيش بيني شده که مطلع آن استقبال عمومي و سخنراني ايشان جمع اقشار مختلف مردم در جوار بارگاه فاطمه معصومه (س) و در ميدان آستانه خواهد بود.
ديدار با علما و اساتيد، طلاب و فضلاي حوزه علميه، ديدار با خانواده هاي معظم شهدا، جانبازان و ايثارگران، حضور در جمع بسيجيان استان، ديدار با مديران و مسوولان نهادها و دستگاه هاي اجرايي نيز از جمله برنامه هاي سفر رهبر معظم انقلاب اسلامي است.
رييس سازمان تبليغات اسلامي استان قم در اين باره گفته است: لحظه ورود مقام معظم رهبري به استان قم يکي از لحظات به يادماني و استثنايي خواهد بود و نمايش عشق به فرزند حضرت فاطمه سلام الله عليها در اين استان تجلي مي يابد.

کارمندان انتقالي به استان البرز امتيازات ويژه مي گيرند

معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري در بخشنامه اي به همه کارکنان دستگاه هاي مستقر در تهران تاکيد کرده است در صورت انتقال به استان جديد البرز، از کليه امتيازات کارمندان انتقالي برخوردار مي شوند.
به گزارش مهر، معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور در بخشنامه اي به کليه دستگاه هاي اجرايي مستقر در تهران اعلام کرد: همه کارکنان دستگاه هاي اجرايي که بر اساس مصوبه مورخ 1388/12/27 هيئت وزيران از شهر تهران متقاضي انتقال به شهرستان هاي استان تهران و استان البرز هستند، مشمول استفاده از تسهيلات مندرج در مصوبه فوق الذکر خواهند بود.
بر اساس مصوبه هيئت وزيران، کارمندان دولت که متقاضي انتقال از تهران هستند از مزايايي چون برداشتن سقف اضافه کار، دريافت وام با شرايط آسان، هديه ازدواج، امکانات ورزشي و بهداشتي رايگان، سقف امتيازات براي خدمت در مناطق محروم، امکان استفاده کارکنان قراردادي از اين تسهيلات و ... بهرمند مي شوند.
ضمنا طبق بند 7 تصويب نامه مورخ 1389/5/3 هيئت وزيران هرگونه استخدام و ايجاد سازمان و پست هاي جديد در تهران ممنوع است. معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري تصريح کرده که تسريع در انتقال در روند انتقال افراد متقاضي باعث پيشبرد هر چه بهتر اهداف دولت خواهد بود.
براساس گزارش پايگاه اطلاع رساني دولتي، اين بخشنامه به امضاي عبدالعلي تاجي - معاون حقوقي، امور مجلس و استان هاي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور- در تاريخ 1389/7/21 ابلاغ شده است.

استقبال ايران از برگزاري انتخابات پارلماني
در قرقيزستان

سخنگوي وزارت خارجه کشورمان ضمن تبريک به دولت و ملت قرقيزستان از برگزاري موفقيت آميز انتخابات پارلماني در اين کشور استقبال کرد.
به گزارش ايسنا، رامين مهمان پرست ابراز اميدواري کرد اين انتخابات که با حضور گرم مردم برگزار شد، بيش از پيش زمينه ثبات و برقراري آرامش بيش تر در اين کشور را فراهم کند.

اختصاص تسهيلات ارزي براي تسريع
در ساخت سه طرح بزرگ سيمان

هيات امناي حساب ذخيره ارزي در راستاي تسريع در ساخت سه طرح سيمان بزرگ کشور در استان هاي ايلام، همدان و گلستان، تسهيلات اين طرح ها را تمديد کرد.
به گزارش ايسنا، هيات امناي حساب ذخيره ارزي در جلسه کميسيون اقتصاد بنا به پيشنهاد بانک مرکزي و به استناد ماده (1) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران تسهيلات طرح سيمان پيوند گلستان، نهاوند و دهلران را تمديد کرد.
براساس اين مصوبه، با توجه به پيشرفت فيزيکي طرح سيمان پيوند گلستان به ميزان نود و يک درصد (91%) دوره استفاده از تسهيلات پرداختي به شرکت سيمان پيوند گلستان به مدت يکسال و براي آخرين بار مشروط به نظارت وزارت صنايع و معادن و بانک عامل به منظور بهره برداري از طرح ياد شده تا پايان بهمن ماه سال 1389 تمديد مي شود.
همچنين با توجه به پيشرفت فيزيکي طرح سيمان دهلران به ميزان هفتاد و پنج (75%) دوره استفاده از تسهيلات پرداختي به شرکت سيمان دهلران به مدت سه سال و چهار ماه و براي آخرين بار، مشروط به نظارت وزارت صنايع و معادن و بانک عامل به منظور بهره برداري از طرح ياد شده تا پايان شهريور ماه سال 1390 تمديد مي شود.

تاسيس سازمان عقيدتي سياسي ارتش
فصل الخطاب حکيمانه اي بر همه توطئه ها است

فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران با صدور پيامي به مناسبت 24 مهرماه سالروز تاسيس سازمان عقيدتي سياسي ارتش، تاسيس اين نهاد به فرمان حضرت امام خميني(ره) را فصل الخطاب حکيمانه اي بر همه توطئه ها عليه ارتش دانست.  به گزارش ايسنا،در متن پيام سرلشکر صالحي آمده است:
تاسيس سازمان عقيدتي سياسي به فرمان حضرت امام خميني(ره) در بيست و چهارم مهر ماه سال 1358 که بدخواهان نظام و انقلاب توطئه انحلال ارتش را مطرح مي نمودند، فصل الخطاب حکيمانه اي بر همه توطئه ها عليه ارتش و باب حضور علماي دين به عنوان بازويي معنوي که توان نظامي ارتشيان معتقد به اسلام را بيش از پيش به زيور ايمان و اعتقاد مزين نمايند، گشود تا در دفاع از اسلام و ميهن اسلامي و نيل به آرمان هاي الهي مولا و مقتدايشان امام راحل(ره) و با تمسک به دين و قرآن، جهاد في سبيل الله را تا شهادت مصداق بخشند و بعنوان کلمه طيبه سربلندتر از هميشه با ارتقاي آمادگي هاي نظامي و معنوي، گوش به فرمان مقام عظماي ولايت از ارزش هاي نظام حراست نمايند.

دادستان زاهدان خبر داد:
پيگيري قضايي براي دستگيري عوامل
حمله تروريستي به خودروي پليس در زاهدان

دادستان عمومي و انقلاب زاهدان اعلام کرد: پيگير ي هاي لازم براي شناسايي و دستگيري سرنشينان يک دستگاه پرايد که روز جمعه به خودروي نيروي انتظامي در محور خاش - زاهدان تيراندازي و موجب کشته و مجروح شدن 5 نفر شدن در حال انجام است. محمد مرزيه دادستان عمومي و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس گفت: در حادثه اي که روز جمعه ساعت 6 بعدازظهر در محور خاش - زاهدان روي داد، سرنشينان يک دستگاه پرايد به سمت گشت خودرويي نيروي انتظامي آتش گشودند.  وي اظهار داشت:  ماموران پليس در حال انجام وظيفه و کنترل اين محور بودند،  که در اقدامي کور سرنشينان تروريست اين خودرو به سمت خودروي پليس شليک مي کنند.  مرزيه افزود: در اين حادثه يک نفر از نيروهاي پليس به شهادت رسيد و 4 نفر نيز مجروح شده است، پيگيري هاي لازم توسط دادستاني و نيروهاي امنيتي و انتظامي در حال انجام است.  دادستان زاهدان تاکيد کرد: با جديت پيگير اين پرونده هستيم و عوامل اين اقدام کور را شناسايي و به مجازات خواهيم رساند.

مشاور احمدي نژاد در امور روحانيت:
ولايت فقيه ميوه اجتهاد و مرجعيت است

مشاور احمدي نژاد درامور روحانيت، ولايت فقيه را ميوه اجتهاد و مرجعيت دانست و گفت:  سفر رهبر فرزانه انقلاب به قم،  ارتباط وسيع و جدايي ناپذير مرجعيت و رهبري را نمايان تر مي سازد.  به گزارش ايسنا، سقاي بي ريا در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر مقام  معظم  رهبري به قم، وحدت و انسجام حوزه هاي علميه را يکي از عوامل موفقيت کشور دانست واظهارداشت: يکي از پيامد هاي روشن اين سفر وحدت جدايي ناپذير، ولايت فقيه و مرجعيت است.  وي، ولايت فقيه را ميوه بوستان مرجعيت و اجتهاد دانست و افزود: برخلاف آن چيزي که بد خواهان اسلام و نظام مي خواهند القا کنند، پيام اين سفر ارتباط وسيع و جدايي ناپذير مرجعيت و ولايت فقيه است.  مشاور رييس جهوري در امور روحانيت با تاکيد بر ارتباط عاطفي صميمي و دو سويه مقام  معظم  رهبري و مراجع تقليد گفت: مراجع عظام عنايت ويژه اي به مقام  معظم  رهبري دارند; و در سفر ايشان به قم ملاقا ت هايي نيز با ولي امر  مسلمين خواهند داشت و خط بطلاني بر روي شايعات و شبهات دشمنان که همانند کف روي آب است، کشيده خواهد شد.  وي در ادامه سخنان خود با تاکيد بر اعلام پيوند ناگسستني مرجعيت و ولايت و حوزه  با نظام، يادآور شد: مراجع عظام با وجود سلايق متفاوت  و خاص، بدون استثنا، همگي تضعيف نظام جمهوري اسلامي را حرام مي دانند و به عنوان يک موضع قاطع مايه افتخار است، همچنين در ديدارهاي رهبري با مراجع، گفت و گو هايي صورت خواهد گرفت که بسيار کار ساز و اصولي خواهد بود.  سقاي بي ريا، تضارب افکار و آرا را يکي ديگر از برکات سفر مقام  معظم  رهبري به قم دانست و ابراز داشت: طي اين سفر نوعي تضارب آرا» که خود مقام  معظم  رهبري پايه گذار آن هستند، طي جلساتي با نخبگان حوزه بوجود خواهد آمد و طلاب جوان به بيان ديدگاه هاي خود خواهند پرداخت و از طرف ديگر هم در بالاترين سطح اين نظرات شور و مشورت و تبادل نظر مراجع عظام صورت مي گيرد که اين امر بسيار مهم بوده و در پيشرفت حوزه موثر است.


 الو مردم سالاري 

قدرداني

لا زم است از مسوولا ن شرکت توزيع نيروي برق منطقه 4 به دليل تامين روشنايي خيابان شهيد عراقي- خيابان ملکي نسب خيابان ياس 4 تقدير و تشکر کنم.
خاني

عدم نصب تابلوي راهنما

درابتداي شهرک شهيد محلا تي(ميني سيتي) تابلوي راهنما نصب نشده است و به همين جهت افرادي که ساکن محل نيستند گم مي شوند از شهرداري منطقه تقاضا مي شود رسيدگي کند.
شريف پور

چاپ سرمقاله

از چاپ سرمقاله مورخ 89/7/24 در صفحه اول روزنامه راجع به آموزش و پرورش تقدير و تشکر مي نمايم.
يک فرهنگي

رسانه ملي و مناسبت هاي سياسي و غير سياسي

چهار پنج سالي است  به محض اينکه رسانه ملي با مناسبت هايي مثل 22 بهمن و روزقدس و... مواجه مي شود، گزارش هاي خبري اش مثل هميشه در طي دوران پس از انقلاب نيست.
درست است که اهميت اين روزهاي خاص، فوق العاده است و شايسته است ايرانيان براي بزرگداشت اين روزها مي بايد "در صحنه حاضرباشند "اما استفاده  پوشش برخي خانم  ها از سوي صدا و سيما مثال زدني است.
الان از هردو مناسبت روزقدس و 22 بهمن فاصله داريم. بنابراين به نظر مي رسد با توجه به اين فاصله زماني، فرصت خوبي است به دور از هيجانات خاص آن روزها، نگاهي به رفتار اين رسانه کنيم که در مناسبت هايي غيرسياسي، هرگزراضي نمي شود با خانم هايي که حجاب مناسب ندارند گفت و گو کند.
اين رسانه، براي تهييج افکارعمومي و القاي اين نکته به گروه هاي مخاطبان خود که: " فردا ، روزقدس  يا روز 22 بهمن همه در صحنه حاضرند"، در لابه لاي گزارش هاي روتين و هميشگي اش، گهگاه سراغ خانم هايي مي رود که  ظاهرشان، به لحاظ رسانه اي قابل پخش نيستند اما  چون مي داند که حرف هاي طرف مصاحبه، مويد حضور در مراسم فرداست و اتفاقا محتويات حرف هاي شان هم، محکم و داراي آن ويژگي مشهور"مشت محکم بردهان ياوه گويان " است، مصاحبه تصويري را تمام و کمال، ضبط و پخش مي کند و واحد نظارت اين رسانه، استثنائا با اغماض به اين نوع مصاحبه ها مي نگرد  و به اصطلاح " نديده" مي گيرد. چندي پيش در همين سال جاري، وقتي که افراد براي دادن نشاني خود مي بايد به دفاتر ثبت نام سهام عدالت مي رفتند، بانويي ميانسال که مي خواست درباره سهام عدالت، همان جا و در حاشيه خيابان  با تلويزيون مصاحبه کند، تصويربردار چندبار ازاو خواست روسري اش را درست کند! حال آنکه رهگذران شاهد اين مصاحبه، او را به عنوان يک مادربزرگ مي ديده اند که دارد درباره مسائل و مشکلات اقتصادي زندگي اش حرف مي زند.  اين دوگانگي را چگونه مي توان توجيه کرد؟
مسعود پيوسته

جوابيه سازمان مديريت ونظارت برتاکسيراني شهر تهران

احتراما; با عنايت به مطلب مندرج در صفحه 2 مورخ 89/7/11 خواهشمنداست توضيحات زير را جهت تنوير افکار عمومي چاپ فرمائيد:
براساس اطلا ع رساني هاي جامعي که صورت گرفته تمامي دارندگان تاکسي هاي با عمر بيش از 10 سال مي توانند نسبت به دريافت تاکسي جايگزين اقدام نمايند، اين سازمان آمادگي دارد کليه 11000 دستگاه تاکسي باقيمانده و فرسوده شهر تهران را تا پايان سال جاري وفق مقررات طرح نوسازي ناوگان تبديل به تاکسي هاي جديد نموده که قطعا تمايل و استقبال مالکين اين قبيل خودروها به امر بازسازي تاکسي هاي پايتخت کمک شايان توجهي خواهد نمود.


 تاکيد عبدالله گل بر حل ديپلماتيک موضوع هسته اي ايران 

رئيس جمهوري ترکيه با تاکيد بر اين که کشورش نبايد به خاطر بهبود روابط با همسايگان عرب خود و همچنين سوريه مورد انتقاد کشورهاي اروپايي قرار گيرد بر حل ديپلماتيک موضوع هسته اي ايران تاکيد کرد.
به گزارش مهر، "عبدالله گل" در گفت وگو با روزنامه "زوددويچه سايتونگ" از اظهارات رئيس جمهوري آلمان درباره اينکه اسلام به اين کشور نيز تعلق دارد حمايت کرد و گفت: "کريستين وولف" براي اين اظهارات خود در روز وحدت آلمان به خصوص از طرف سياستمداران احزاب حکومتي مورد انتقاد قرار گرفت.
عبدالله گل همچنين درباره وضعيت رو به رشد اسلام ستيزي در آلمان و ديگر کشورهاي اروپايي اظهار نگراني کرد و از سياستمداران و روشنفکران در اين کشورها خواست تا فکري براي مقابله با اين جريان کنند. وي اسلام هراسي و نژاد پرستي را يک بيماري ناميد که از دوره اي به دوره ديگر سرايت مي کند.
وي در بخش ديگري از اين گفت وگو درباره روند عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا اظهار داشت: مذاکرات عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا نبايد به درازا بکشد. براي ترکيه هدف ورود به اتحاديه اروپا همچنان باقي است و کشور ما مي خواهد در مسير دموکراسي گام بردارد.
عبدالله گل همچنين از سياست خارجي کشورش دفاع کرد و اظهار داشت: ترکيه به خاطر بهبود روابط خود با کشورهاي عربي و همچنين سوريه نبايد مورد انتقاد قرار گيرد. ترکيه نيازمند داشتن مناسبات خوب با همسايگانش است.
مناقشات هسته اي با ايران نيز بايد از راه ديپلماسي حل شود.


 دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم:
 جريان رقيب نمي تواند براي اصلاحات تصميم گيري کند 

گروه سياسي: يکي از اهداف انقلاب اسلامي پس از پيروزي اين بود که علاوه بر پرورش سلايق مختلف در جامعه ، قابليت انتشار آن را در چارچوب قانون اساسي را مي داد. اين در حالي است که جامعه نيز در طول 30 سال گذشته سليقههاي مختلف را پذيرفته است.
طي اين مدت احزاب و گروه هاي مختلف توانسته اند علي رغم نهادينه نشدن واقعي تحزب در کشور اما مشارکت عمومي و ابراز علاقه به گروه هاي مختلف نشان از آن دارد که اگر شرايط به صورت عادلانه براي فعاليت گروه هاي مختلف وجود داشته باشد، نتيجه برآمده از اراده ملت خواهد بود. با اين حال  با گذشت يک سال از انتخابات برخي گروه هاي تندرو و افراطي نظري چون کنار زدن رقيب به هر قيمت ندارند و در اين راستا تلاش مي کنند، از ابزارهاي خود در اين راه استفاده کنند.
رفتار افراط گونه و تخريب گروه ها، چهره ها و شخصيت ها به طوري ادامه يافته است که جريان معتدل و سنتي اصولگرايي نيز به حذف فعالين دلسوز خود نيز ابراز نگراني کرده اند. تجربه نشان داده  که در مقطعي ممکن است، گروه يا جرياني بتواند به صورت يک جانبه همه امور را بر عهده بگيرد; اما به مرور اين روند منجر به تغيير خواهد شد و از دل خود همان جريان سلايق گوناگوني نيز شکل گرفته است.
در همين راستا، دبير مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم معتقد است که حضور اصلاح طلبان در کشور بايد يکي از نيازهاي اوليه و مهم تلقي شود و به همين دليل تلاشها براي حذف اين جريان را تحرکاتي نگران کننده عنوان مي کند.
حجت الاسلام و المسلمين سيد حسين موسوي تبريزي، با اشاره به اظهارات محمدرضا باهنر که فاصله گرفتن چهره هاي اصلاح طلب از معترضين انتخاباتي را شرطي براي بازگشت اصلاحات به قدرت مطرح کرده بود، گفت: هيچکس و البته هيچ جرياني نبايد و البته نمي تواند براي طيف هاي رقيب خود تصميم گيري کند.
وي ادامه داد: اينکه براي بازگشت اصلاحات شرط گذاشته مي شود، اتفاقي است که نشان مي دهد برخي ها خود را داراي نفوذ و قدرت زيادي مي بينند که اين امر نمي تواند در چارچوب منطق سياست جايي داشته باشد.
موسوي تبريزي با ضروري دانستن حضور اصلاح طلبان اظهار داشت: آنها نشان داده اند که هم به نظام و اصول پايبند هستند و هم توانايي لازم را براي اجرايي کردن برنامه هايي که براي پيشرفت کشور لازم است، در خود مي بينند.با اين شرايط واقعا نمي توان اصرار و علاقه عده اي به حذف اصلاحات را توجيه کرد.
وي همچنين در مورد احتمال ورود اصلاحات به انتخابات آتي گفت: اين حق مسلم اصلاح طلبان و همه گروه هاي سياسي است که براي شرکت و موفقيت در هر انتخاباتي تلاش هايي را از خود نشان بدهند.البته اين شرايط براي چهره هاي اصلاح طلب در صورتي امکان پذير است که آنها بتوانند از فيلترهاي لازم عبور کرده و پس از آن براي جلب آراي مردم کارهاي لازم را انجام بدهند.
دبير مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم حضور يک طيف سياسي در راس امور اجرايي را موقعيتي بد تلقي کرد و ادامه داد: اينکه عده اي در افکار خود فقط حزب متبوع خود را در راس مجلس و دولت مي بينند، نشان مي دهد که آنها با راههاي کشورداري بيگانه هستند، چرا که يک فکر تحت هيچ شرايطي نمي تواند در پيشبرد اهداف به سرانجام مناسبي برسد.
موسوي تبريزي در پايان سخنانش تاکيد کرد:آنهايي که دنبال حذف جريان رقيب خود هستند بايد بدانند که در صورت رسيدن به اين هدف، خودشان هم در آينده توسط گروه ديگري حذف خواهند شد.

با تفکر اصلاح طلبانه منصفانه عمل شود

اما عضو اصولگراي شوراي شهر تهران گفت: لازم است براي رسيدن به اصولگرايي واقعي هميشه با تفکر مهندسي مجدد و اصلاح طلبانه منصفانه عمل کرد.
حسن بيادي گفت: در ساختار اداري و سياسي کشور، دولت مطلوب دولتي است که داراي شاخص هاي شفافيت، کارآمدي، پاک حسابي، مشارکت طلبي، اثربخشي، پاسخگو، قانونگرا و مردم مدار باشد، يعني هم به قوه مقننه به عنوان نهادي در راس امور پاسخگو باشد و هم به حوزه شهروندي توجه کامل داشته باشد.
دبيرکل جمعيت آبادگران جوان ايران اسلامي، ادامه داد: اگر دولت با ابزارهايي بخواهد حوزه شهروندي و اطلاع رساني و حوزه نظارت عاليه را حذف يا حداقل به آنها بي توجهي کند، کم کم از مدار قانون، اعتدال و انصاف خارج مي گردد و آنگاه است که به خاطر به هم ريختگي رابطه مجري و ناظر و پرسشگر فعاليت هاي انحرافي در برخي اجزاي دولت شروع خواهدشد. وي همچنين با انتقاد از عملکرد نمايندگان مجلس در قبال دولتي ها گفت:شروع انحراف يا همان قدرت طلبي قسمتي از بدنه دولت به کم کاري و بي توجهي مجلس برمي گردد، اگر مجلس بدون ملاحظه و در چارچوب قانون، انصاف و عقلانيت و خرد جمعي عمل کند دولت مطلوب و پاسخگوتر عمل خواهد کرد.
بيادي ادامه داد: نگراني مهم، اين است که اهداف انقلاب اسلامي که در قانون اساسي تبلور يافته به فراموشي سپرده شود و همچنين انديشه هاي امام(ره) که مردم از جان و دل با آن همراه بودند و به خاطر آن هزاران شهيد داده و هزاران مشکل را تحمل کرده اند انحراف پيدا کند.
وي با تاکيد بر لزوم مردم مداري گفت:زمينه هاي وقوع انقلاب اسلامي عدم مردم مداري; دين باوري و خدامحوري حاکمان رژيم بود.بسيار نگران کننده است که خداي ناکرده هر يک از مباني و اصول انقلاب اسلامي ابزاري براي قدرت طلبي و منافع حزبي وگروهي گردد.البته بايد توجه کرد که مردم ايران به قدري هوشيار هستند که گروهي نتوانند به آنها با چشم ابزار نگاه کنند.باورم اين است حتي کساني که با احساس پاک به آنها راي داده اند دوباره برخواهند گشت و اين بار به اعتدال و با حسابگري و با دقت بيشتر انتخابي منطقي تر انجام خواهند داد.
بيادي با اشاره به شرايط فعلي کشور اظهار داشت:با وجود همه پيشرفت ها و کارهاي عظيم انجام شده در زمينه هاي گوناگون، ضروري و لازم است که براي رسيدن به اصولگرايي واقعي هميشه با تفکر مهندسي مجدد و اصلاح طلبانه منصفانه عمل کرد. اصولگراياني که در رفتار خود با توجه به مقتضيات زمان و مکان و خواسته هاي مردم و باورهاي ديني اصلاحات ساختاري انجام ندهند، در بستر زمان حذف خواهند شد.

 اصلاح طلبان نمي توانند براي بازگشت
به قدرت اميدوار باشند

 استاد علوم سياسي دانشگاه تهران بر اين باور است جريان اصلاح طلبي نبايد اميدواري چنداني براي حضور دوباره در مسئوليتهاي مهم داشته باشد.
صادق زيباکلام با بيان اين اعتقاد،گفت: اينکه کشور با حضور يک طيف سياسي اداره شود و مسووليت سه قوه و همچنين همه دستگاه هاي اجرايي در اختيار يک گروه باشد، موجب مي شود تا نوعي بي اعتمادي در اذهان عمومي به وجود آيد.
وي البته شرايط فعلي را نشانگر اين امر مي داند که اصلاحات نمي تواند اميدواري زيادي براي حضور در متن جريانها و اتفاقات کشور باشد.
زيباکلام در اينباره اظهار داشت: اينکه گفته مي شود چهره هاي منسوب به جريان اصلاحات با فاصله گرفتن از معترضين انتخابات مي توانند در انتخابات آتي شرکت کنند و بخت خود را براي حضوري مجدد در مجلس يا دولت امتحان کنند، عقيده اي است که با واقعيتهاي موجود تناقض دارد. موقعيت فعلي اين جريان سياسي نشان مي دهد که آنها حتي کمترين شانس براي حضوري پررنگ در انتخابات آتي ندارند.
وي دليل به وجود آوردن چنين ذهنيتي را اتفاقات يکسال اخير عنوان کردو ادامه مي دهد: به هرحال اختلافاتي در کشور و بين دو طيف اصلي به وجود آمده و طبيعي است که اصلاحات و اصلاح طلبان دشواري هاي زيادي را براي بازگشت به روزهايي که دو قوه مهم کشور را به عهده داشتند، پيش روي خود بينند.
زيباکلام همچنين با اشاره به آسيب هاي احتمالي حاکميت يک طيف سياسي مشخص،گفت: اينکه تشتت آراي و تنوع سليقه و تفکر مي تواند در راستاي اجرايي شدن برنامه ها تاثيرگذاري مثبتي داشته باشد يکي از قوانين نانوشته اي است که نمي توان از کنار آن به سادگي گذشت، البته اين براي حضور احتمالي تک بعدي اصلاح طلبان هم صدق مي کند. به همين دليل بايد ابراز اميدواري کرد تا دوباره همه جريان ها با افکار متفاوت در کشور نقش آفريني کنند تا بلکه از اين طريق بتوانيم مشکلات را به پايين ترين حد ممکن خود برسانيم.


 دبير کل جمعيت فداييان اسلام:
 حضرت امام (ره) با تحولا ت روز حرکت مي کردند 

دبير کل جمعيت فداييان اسلام تصريح کرد: شخصيت هاي سياسي که در راه مردم حرکت مي کنند و فکر پويا دارند، هيچگاه بازنشسته نخواهند شد.
محمد مهدي عبدخدايي در گفت وگو با ايسنا، با تاکيد بر اين که بحث بازنشستگي سياسي يک امر دولتي نيست، بلکه يک امر شخصي قلمداد مي شود، اظهار کرد: در طول تاريخ کليه شخصيت هاي سياسي مخصوصا در ايران گه گاه تا آخر عمرشان در مسائل سياسي دخالت مي کردند.
وي با مورد توجه قرار دادن روش سياستمداراني چون مرحوم شهيد مدرس، دکتر مصدق، فروغي، تقي زاده و قوام السطنه اظهار کرد: اين افراد هيچ گاه به طور دولتي بازنشسته نشدند، يعني يک جريان دولتي ساختاري نيست که بخواهد شخصيت هاي سياسي را بازنشسته کند.
وي ادامه داد: در اين راستا شما مي بينيد در کشورهايي چون آمريکا فردي مثل کسينجر هيچ گاه خودش را بازنشسته سياسي نکرده و در تمامي موارد اظهار نظر مي کند.
عبدخدايي تاکيد کرد: انسانهايي که در مسائل سياسي و علمي کار مي کنند، هيچگاه دچار انحطاط مغز نمي شوند، چنانچه انسان هاي بزرگي همچون روسو، انيشتين و شخصيت هايي چون دکتر حسابي تا آخرين ساعات به فعاليت فکري مشغول بودند.در اين راستا مي توان با نگاهي به شخصيت حضرت امام(ره) نيز گفت که ايشان تا آخرين لحظات عمرشان هشيار بودند و انجام وظيفه مي کردند.
دبير کل جمعيت فداييان اسلام با بيان اين که ما نمي توانيم براي افرادي که مغز پويا دارند، زمان بازنشستگي تعيين کنيم، خاطرنشان کرد: مغزهايي بايد بازنشسته شوند که دچار بيماري هايي چون عدم تحرک فکري و فراموشي هستند.
وي افزود:شخصيت هاي سياسي از جايي حقوق نمي گيرند که بازنشسته شوند. محتاج جايي نيستند; خودشان براي خودشان تصميم مي گيرند که بازنشسته شوند يا نه.
وي در ادامه با تاکيد بر اين که افراد پيشکسوت سياسي مي توانند در فضاي سياسي جايگاه يک مشاور را داشته باشند گفت: بايد از تجربيات و افکار اين شخصيت ها که در راه مردمي حرکت کردند و داراي فکر پويا هستند، استفاده کرد; اگر چه معتقدم اين افراد بايد از اجرا کنار بروند، ولي جامعه بايد محترمانه از فکر و گذشته تاريخيشان استفاده کند، نه اين که احترام واعتنايي به اين افراد نداشته باشد.
وي در ادامه با تاکيد بر اين که يک سياستمدار بايد تحولات کشورش را مورد نظر قرار دهد و فکرش مرتبا در حال تحرک باشد، اظهار کرد: سياستمداراني که همراه جامعه خود حرکت نکردند و تحولات کشورشان را مد نظر قرار ندادند، با شکست روبرو شدند.
عبدخدايي در پايان عدم تطابق يک سياستمدار با شرايط زماني و تحولات کشورش را يک اشتباه سياسي خواند و خاطر نشان کرد: حضرت امام(ره) با اين که سن زيادي داشتند، همراه با تحولات روز حرکت مي کردند و ضربه خود را به دشمنان به موقع مي زدند.


 احمد بخشايشي :
 پرونده هسته اي ايران توسط آمريکا و يارانش گروگان گرفته شده است 

يک تحليلگر مسايل بين الملل مي گويد به احتمال زياد مذاکرات ميان ايران و 1+5 آغاز شده و به نتايج بهتري برسد. احمد بخشايشي در گفت وگو با فرارو درباره احتمال شروع مذاکرات در ماه نوامبر گفت: مذاکرات به احتمال زياد آغاز مي شود. در اين رابطه بايد به دو نکته تاثيرگذار اشاره کرد; اولي سفر احمدي نژاد به لبنان و دومي سخنراني او در سازمان ملل.
وي در توضيح اينکه دو طرف بايد از خود انعطاف نشان دهند، افزود:انعطاف يعني اينکه آمريکا بايد ايران هسته اي را بپذيرد. اينکه دولت آمريکا160 ميليارد دلار تسليحات به عربستان سعودي فروخته و در صدد است تا قرارداد مشابهي را با کويت و امارات به امضا رساند دو دليل دارد; يکي آنکه اقتصاد بحراني آمريکا را نجات دهد و ديگري آنکه به لحاظ ذهني مقدمات پذيرش ايران هسته اي را فراهم کنند.
اين کارشناس مسايل بين الملل درباره گروههاي درگير درپرونده هسته اي گفت: پرونده هسته اي ايران توسط آمريکا و يارانش روسيه و اروپا به گروگان گرفته شده است. طبيعتا اروپا و روسيه علاقمند نيستند که اين مذاکرات به سرانجامي برسد چون هم اکنون مي توانند به اين وسيله ميانجي گري کرده و امتياز بگيرند.
وي در رابطه با نقش روسيه در پرونده هسته اي ايران تاکيد کرد: "روسيه در جنگ با گرجستان متوجه شد که ابزار آلات نظامي اش قديمي شده لذا با اسرائيل مذاکره کرد و قرار شد اسرائيل هواپيماهاي بدون سرنشين را به روسيه بفروشد و در مقابل روسيه از تحويل موشک هاي اس 300 به ايران خودداري کند."
بخشايشي با بيان اينکه روند پرونده هسته اي به نفع ايران به پيش مي رود، گفت: "اگر ايران در چند ماه آينده در بحث تحولات اقتصادي موفق شود مطمئن پرونده هسته اي هم به نتيجه مي رسد. در اين صورت مشخص مي شود که تحريم ها اثرگذار نبوده است. اکنون غربي ها روي مشکلات اقتصاد ايران سرمايه گذاري کرده اند تا اگر توانستند بدين وسيله نارضايتي به وجود بياورند."
وي ادامه داد: "آنها تبليغ مي کنند که تحريم ها بر ايران اثر داشته و هزينه هاي زندگي در ايران را بالا برده است. ما هم مي گوييم درست است تحريم ها هزينه ها را بالا برده ولي نه به آن اندازه اي که ايران را تسليم کند و باعث شود که ما غني سازي را متوقف کنيم. بنابراين تحريم ها تاثير نهايي را نداشته است مگر آنکه در هفته هاي آتي  هدفمند کردن يارانه ها و افزايش طبيعي قيمت ها در جامعه ايران مقداري شکاف ايجاد کند که آن يک بحث ديگري است."
اين استاد علوم سياسي درباره مشکلات به وجود آمده ميان ايران و غرب گفت:"ايران مي گويد بايد راهبردتان بر مبناي منطق باشد، ما صرفا به دنبال فن آوري هسته اي هستيم ولي غرب مي گويد که شما وقتي به دنبال غني سازي مي رويد به دنبال بمب هستيد."
وي با تاکيد بر اينکه هر مذاکره اي که انجام مي گيرد به نفع هر دو طرف است، تصريح کرد: "مذاکرات بيشتر به نفع ايران است چون ايران نيازمند زمان است. اگر ايران غني سازي را ادامه نمي داد آنگاه زمان به نفع غربي ها بود ولي اکنون به نفع ما در حال سپري است."
بخشايشي همچنين به مشکلات موجود در مذاکره براي تبادل سوخت اشاره کرد و گفت: "زمانيکه ايران به سمت غني سازي حرکت کرد آنها متوجه شدند که ايران به نتيجه نهايي خواهد رسيد. بنابراين پيشنهاد فروش اورانيوم 20 درصد را مطرح کردند به شرطي که ايران ديگر به غني سازي ادامه ندهد. در مقابل ايران هم گفت چون ما به شما اعتماد نداريم بايد حدي از غني سازي را انجام دهيم و مذاکره بايد بر اين مبنا باشد و از طرف ديگر بيانيه تهران بايد مبنا قرار گيرد."


  ديپلماسي 

قدرت نرم ايران، سدي در برابر آمريکاست

يک روزنامه آمريکايي با اشاره به رشد فزاينده قدرت نرم ايران، تاکيد کرد: اين قدرت به سدي در برابر قدرت آمريکا تبديل شده است. به گزارش ايسنا، روزنامه هافينگتون پست در مقاله اي به قلم مشترک فلينت و هيلاري من لوورت نوشت: قدرت نرم که در سياست خارجي از اهميت بالايي برخوردار است، به معناي قانع کردن ديگران است تا آنها آنچه را مي خواهيد بخواهند;اين در حالي است که قدرت سخت آن است که شما اين قابليت را داشته باشيد که با استفاده از قدرت سخت نظامي يا اقتصادي ديگران را با زور به پيروي از خود وادار کنيد. نويسندگان اين مقاله با اشاره به رشد روزافزون قدرت نرم ايران، تاکيد کردند: گرچه برخي از تحليلگران مي گويند قدرت نرم ايران در سال هاي اخير پس از انتخاب باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا و همچنين تحريم هاي اخير ايران کمتر شده است، ما بر اين عقيده ايم که قدرت نرم ايران همچنان بالا و در حال رشد است. فلينت من لوورت که مدير پروژه ايران در بنياد نوين آمريکا است،در اين باره گفت: اخيرا دو اتفاق به افزايش قدرت نرم ايران و کاهش قدرت نرم آمريکا اشاره دارد; نخست سفر اخير محمود احمدي نژاد، رييس جمهور ايران به لبنان، که به گفته خبرنگاران مختلف با استقبال بسيار گرم و پرشور مردم لبنان همراه شد. در ادامه اين مقاله آمده است: ما تصور نمي کنيم هيچيک از مسوولان و رهبران غربي يا عربي بتوانند مسير فرودگاه بيروت تا کاخ رياست جمهوري لبنان را در خودرو سر باز طي کنند، و در طول اين مسير براي ده ها هزار استقبال کننده از مردم لبنان دست تکان دهند و به ابراز احساسات آنان پاسخ گويند. البته حتي اگر رهبران ياد شده از تدابير امنيتي صرف نظر کنند و حاضر باشند کاري شبيه به اقدام احمدي نژاد انجام دهند، بعيد است بتوانند اين تعداد از مردم لبنان را براي مراسم استقبال به سوي خود جلب کنند. در ادامه اين مقاله آمده است: يکي از نشانه هاي برتري ايران بر آمريکا در عرصه قدرت نرم در خاورميانه آن است که ايران همواره متحدان پيروز و قدرتمندي دارد که همگي قادرند با حمايت مردمي که از شرايط موجود ناراضي اند در انتخابات مختلف پيروز شوند. نويسندگان اين مقاله دومين عامل کاهش قدرت نرم آمريکا را انتخاب هند و آفريقاي جنوبي علاوه بر آلمان به عنوان اعضاي غيردائمي شوراي امنيت سازمان ملل عنوان کردند. اين کشورها علاوه بر تلاش براي دستيابي به عضويت دائم شوراي امنيت، همواره به صورت آشکار و صريح در مسائل مختلف عليه آمريکا موضعگيري کرده اند و به عنوان مثال همه آنها با تحريم ايران مخالفند. در پايان اين مقاله تاکيد شده است: درحاليکه جمهوري اسلامي ايران در رسيدن به اهداف خود، نسبت به گذشته قدرتمندتر شده است، توانايي هاي آمريکا براي دستيابي به سياست هاي از پيش تعيين شده خود در خاورميانه کاهش يافته است.

آلمان آزادي دو تبعه دستگير شده اين کشور
 در ايران را خواستار شد

 سخنگوي وزير امور خارجه آلمان گفت که شخصا از همتاي ايراني اش خواسته است در تضمين آزادي دو آلماني که هفته گذشته در ايران دستگير شدند کمک کند. به گزارش ايسنا، سخنگوي گويدو وستروله گفت که وي اين برداشت را داشته است که منوچهر متکي وزير امور خارجه ايران در پرونده دو آلماني که هفته گذشته در ايران دستگير شدند، دخالت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، وستروله در ديدار روز جمعه اش با متکي در بروکسل ابراز اميدواري کرد که اين دو تبعه آلماني هرچه زودتر بتوانند به کشورشان بازگردند. سخنگوي وزارت خارجه آلمان پيش از اين گفته بود که وزارت خارجه و نيز سفارت اين کشور در تهران در تلاش براي دنبال کردن پرونده دستگيري اين دو تبعه آلماني در ايران هستند.

 پيشرفت و ترقي ايران مايه خرسندي تاجيکستان است

 رئيس جمهور تاجيکستان پيشرفت و ترقي کشور دوست و برادر جمهوري اسلامي ايران را مايه خرسندي کشورش دانست. امامعلي رحمان رئيس جمهور تاجيکستان در گفت وگو با فارس، روابط تهران و دوشنبه را دوستانه خواند و با اشاره به برگزاري نشست سه جانبه اخير سران ايران، افغانستان و تاجيکستان در تهران، اظهار داشت: ما سه کشور همجوار و داراي تاريخ و فرهنگ مشترک هستيم و شرايط کنوني جهان، اين همکاري ها را ضروري مي سازد. وي به رفت و آمدهاي مقامات عاليرتبه ايران و تاجيکستان به پايتخت هاي يکديگر و ديدارهاي انجام شده اشاره و بر فراهم ساختن تسهيلاتي براي رفت و آمد شهروندان دو کشور نيز تاکيد کرد. رئيس جمهور تاجيکستان با تاکيد بر گسترش همکاري هاي فرهنگي، اقتصادي و ... بين تهران و دوشنبه، خاطرنشان کرد: همکاري هاي دو کشور در پنج سال گذشته روند رو به گسترشي داشته و شرکتهاي ايراني در تاجيکستان مشغول به فعاليت هستند. وي درباره تاسيس تلويزيون مشترک فارسي زبانان در دوشنبه نيز گفت:ما در حال آماده سازي مقدمات راه اندازي اين تلويزيون هستيم. رحمان در اين گفت وگو نسبت به خوشبختي، سرافرازي، پيشرفت و ترقي کشور دوست و برادر ايران ابراز اميدواري کرد و افزود: پيشرفت و ترقي ايران مايه خرسندي ماست. وي همچنين با اشاره به سخنانش در مراسم جشن جهاني نوروز امسال در مجموعه فرهنگي سعدآباد، گفت: من در آن مراسم پيشنهاد دادم که مراسم نوروز سال آينده در تخت جمشيد برگزار شود.


 آيت الله مکارم شيرازي:
 سفر رهبر انقلا ب به قم برکات فراواني دارد 

آيت الله مکارم شيرازي، سفر رهبر معظم انقلاب به قم را براي استان به ويژه حوزه  علميه داراي برکات فراواني دانسته وگفت: ما هم به ايشان خير مقدم مي گوييم.
اين مرجع تقليد در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم که شمار زيادي از فضلا و روحانيون در آن حضور داشتند، سفر مقام معظم رهبري به قم را داراي برکات بسيارزيادي براي مردم و حوزه و حوزويان دانست.
وي، خواستار حضور پرشکوه مردم در استقبال از ايشان شد و ابراز اميدواري کرد: مردم استقبال شايسته و با شکوهي از رهبر معظم انقلاب اسلامي به عمل آورند.
از سوي ديگر مديرکل اوقاف و امور خيريه استان قم از انتشار شجره نامه مقام معظم رهبري و امام خميني(ره) همزمان با ورود رهبر معظم انقلاب به استان قم خبر داد.
به گزارش مهر، حجت الاسلام غلامرضا ناظمي ظهر ديروز در جمع خبرنگاران گفت: اين شجره نامه توسط دائره المعارف بقاع متبرکه کشور که زير نظر سازمان اوقاف و امور خيريه اداره مي شود تدوين شده است.
وي تصريح کرد: اين شجره نامه به صورت کارت پستال طراحي شده که همزمان با ورود پر خير و برکت مقام معظم رهبري به قم در ميان مردم توزيع خواهد شد.
مديرکل اوقاف و امور خيريه استان قم بيان داشت: جد مطهر مقام معظم رهبري، امام سجاد(ع) بودند که امامزاده عبدالله(ع) مدفون در بلوار کشاورز قم نيز عموي نسبي ايشان هستند.
حجت الاسلام ناظمي بيان داشت: همچنين امامزاده سيد معصوم(ع) نيز که در منطقه نيروگاه قم مدفون هستند به عنوان پسر عموي نسبي مقام معظم رهبري به شمار مي آيند.
وي اظهار داشت: همچنين شجره نامه امام خميني(ره) نيز طراحي شده که جد ايشان امام موسي کاظم(ع) است.
مديرکل اوقاف و امور خيريه استان قم در ادامه به سفر مقام معظم رهبري به قم اشاره کرد و ادامه داد: حضور ايشان براي قم برکات بسياري را به همراه دارد و موجب توسعه و عمران قم خواهد شد.
ناظمي افزود: همچنين بايد حوزه هاي علميه نيز از برکت حضور ايشان نهايت استفاده را ببرند و تحولي را که مد نظر ايشان است در حوزه ها ايجاد کنند.
وي ادامه داد: ما بي صبرانه منتظر حضور ايشان در استان هستيم و مردم نيز روز سه شنبه با حضور خود استقبالي تاريخي را از ايشان انجام خواهند داد.


 حق شناس:
 جرائم سياسي قبل از بررسي در دادگاه بايد به هيات منصفه برود  

عضو حزب اعتماد ملي معتقد است; جرائم سياسي پيش از آنکه به دادگاه ارسال شود،بايد توسط هيات منصفه بررسي شود. محمد جواد حق شناس در گفت وگو با ايلنا،با اشاره به توقف فعاليت هاي اين تشکل، گفت: بعد از آنکه دفتر مرکزي حزب پلمپ و همه اسناد و مدارک با دستور دادستان وقت توقيف شدند، شرايط براي ادامه فعاليت اعتمادملي دشوار شد و به همين دليل اعضاي شوراي مرکزي در طول يکسال اخير، در هيچ جلسه اي شرکت نکرده اند،به  طوري که مي توان گفت هيچ تفاوتي با حزب تعطيل شده ندارد. وي ادامه داد:مسکوت ماندن تحرکات تشکل هاي سياسي در حالي که نظام ايران به مردم سالاري تاکيد دارد، نمي تواند اتفاق خوبي تلقي شود و بهتر است مسئولان با در نظر گرفتن اينکه احزاب مي توانند تاثيرات مثبتي در روند کشور داشته باشند، شرايط را براي حضور چشمگير آنها فراهم کنند. وي همچنين در مورد انحلال جبهه مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اظهار داشت: اين دو تشکل اصلاح طلب در حالي توسط قوه قضاييه منحل شده اند که بر اساس تاکيد قانون اساسي، جرائم سياسي پيش از آنکه به دادگاه ارسال شود،بايد توسط هيات منصفه بررسي شود. حق شناس در اين رابطه ادامه داد:جرم سياسي نمي تواند با انگيزه منافع شخصي اتفاق بيفتد و دقيقا به همين دليل است که تفاوت آشکاري را با جرائم ديگر دارد.


 دکتر مصدق قطع رابطه با انگلستان را از راديو براي مردم توجيه کرد  

در اين روز در سال 1331 (18 اکتبر1952) چند ساعت پس از پخش بيانات دکتر مصدق نخست وزير وقت از راديو تهران که در آن تصميم به قطع روابط با انگلستان را براي مردم توجيه کرده بود، مصوبه مجلس در اين زمينه به سفارت انگلستان در تهران ابلاغ شد.
مردم که اين خبر را از راديو تهران شنيده بودند از هر گوشه شهر به سوي خيابان فردوسي که ساختمان سفارت در آن واقع است روانه شدند و ضمن برگزاري يک تظاهرات ضد انگليسي گسترده و دادن شعار، تابلوي سفارت را که علامت رسمي دولت انگلستان بر آن وجود داشت، به عنوان مظهر استعمار از جاي برکندند و از سردر سفارت پايين آوردند.  قطع رابطه با انگلستان که تا پس از براندازي 28 مرداد 1332 ادامه داشت، به گزارش مطبوعات آن زمان تهران و اظهارات شاهدان عيني موجي از سرور و شعف در سراسر ايران به وجود آورده بود که قبلا سابقه نداشت، زيرا که ايرانيان پس از ملي شدن صنعت نفت بود که از جزئيات مداخلات دولت انگلستان در امور وطنشان در طول قرن 19 و تا نيمه قرن 20 آگاه شده بودند و بدبختي هاي خود را تا حدي نتيجه همين مداخلات مي دانستند.دکتر مصدق در نطق قبلي خود در مجلس مواردي را از اين مداخلات بر شمرده بود و به مصلحت ايران دانسته بود که با چنين استعمارگري روابط نداشته باشد.


 دانستني ها همراه با ويژه نامه کودکان 

نشريات دانستني  هاي ديجيتال و ويژه نامه کودکان ازسري مجلات همشهري منتشر شدند.  در شماره جديد اين نشريه ماهانه که از سوي گروه مجلات همشهري و به عنوان راهنماي سبک زندگي در دنياي فناوري منتشر مي شود مي توانيد از تازه هاي محصولات و خدمات فناوري اطلاعات آشنا شويد.
در شماره مهرماه "دانستني هاي ديجيتال" شما شاهد رقابتي تنگاتنگ بين لپ تاپ هاي باريک و سبک خواهيد بود. نگاهي به مسير تغييرات ظاهري گوشي هاي تلفن همراه در دهه گذشته خواهيد انداخت و ازتاريخچه اينترنت گرفته تا روبات هاي انسان نما را در اين شماره "دانستني هاي ديجيتال" خواهيد خواند.  شهروندان تهراني نيز مي توانند اطلاعات دست اول و جذابي در مورد خدمات جديد پرداخت  الکترونيکي دست پيدا کنند و از اين پس عوارض شهرداري و ساير خدمات مالي خود را در تعامل با شهرداري تهران به شکل الکترونيکي انجام بدهند.  شماره جديد دانستني هاي ديجيتال، که اين بار حاوي گفتگويي جذاب با سه داستان نويس جوان و موفق ايراني را نيز به عنوان هديه ويژه به همراه دارد، از کيوسک هاي روزنامه فروشي بخواهيد.
همچنين «همشهري بچه ها» ويژه نامه دانستني هاي همشهري است که اولين شماره آن به مناسبت روز جهاني کودک روانه بازار مطبوعات کشور شده است.  اين مجله بصورت هفته نامه تمام رنگي و در دو بخش اصلي 36 صفحه اي(ويژه مخاطبين14-9 سال) و بخش ضميمه 16 صفحه اي (ويژه مخاطبين زير 8 سال) به چاپ مي رسد.  اين هفته نامه رنگارنگ که به جاي نقاشي، مبتني بر کار گرافيکي و عکس است، جزو معدود مطبوعاتي است که مطالب محتوايي خود را بيشتر در قالب هاي مطبوعاتي و کمتر ديده شده تنظيم کرده و سعي بر آن دارد تا با فاصله گرفتن از رسم معمول مجلات کودک و نوجوان که بيشتر از شعر و داستان بهره مي گيرد، با استفاده از خبر و مصاحبه هاي جذاب، مجله اي اطلاع رسان و سرگرم کننده باشد. خصوصا اينکه اين مجله در طول سال تحصيلي منتشر شده و نياز به تنوع و اختصار براي استفاده بيشتر مخاطبانش، لازم و ضروري به نظر مي رسد.  اين مجله به قيمت 500 تومان به صورت هفتگي در اختيار مخاطبان قرار خواهد گرفت.


 زير پوست خبر 

اتهام زني دوباره اياد علاوي عليه ايران

اياد علاوي نخست وزير اسبق و رهبر ائتلاف سکولار العراقيه عراق بار ديگر با اتهام زني به ايران، جمهوري اسلامي را به بر هم زدن اوضاع سياسي عراق و تلاش براي بي ثبات سازي منطقه متهم کرد. به گزارش عصر ايران علاوي در مصاحبه اختصاصي با فريد زکريا در برنامه " جي پي اس " شبکه سي ان ان آمريکا با اشاره به موانع تشکيل دولت جديد در عراق، جمهوري اسلامي ايران را به مانع تراشي و ايجاد بي ثباتي در عراق متهم کرد. علاوي مدعي شد : " ما مي دانيم که ايران در حال انتقام جويي از منطقه است و با  بي ثبات کردن عراق و لبنان و فلسطين در پي ايجاد بي ثباتي در منطقه است". وي افزود: " نيروهاي افراطي در عراق به دنبال بر هم زدن ثبات اين کشور هستند تا همه توجه ها را به سمت خود جلب کنند". علاوي با هشدار نسبت به عدم تشکيل دولت آينده عراق گفت: " ما در حال ورود به يک سيکل  خطرناک هستيم". وي افزود که وضعيت سياسي موجود در عراق مشوق حرکت هاي افراطي و خشونت آميز شده است و نسبت به بازگشت دوباره خشونت هاي فرقه اي به اين کشور هشدار داد . با وجودي که هشت ماه از انتخابات سراسري عراق مي گذرد اما اختلافات سياسي احزاب و جناح هاي قدرت در اين کشور تشکيل دولت را نا ممکن ساخته و عراق در زمينه بحران عدم  تشکيل دولت پس از يک انتخابات به رکورددار تبديل شده است. اين نخستين بار نيست که علاوي و افرادي نزديک به گروه العراقيه جمهوري اسلامي ايران را متهم به بي ثبات سازي و دخالت در امور داخلي عراق مي کنند و اين در حالي است که ائتلاف العراقيه خود  تا حدود زيادي قائم به حمايت هاي خارجي کشورهايي نظير عربستان سعودي، مصر و برخي ديگر از کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس است. علاوي که در انتخابات 16 اسفند 1388 عراق توانست با کسب 91 کرسي بيشترين کرسي هاي پارلمان را از آن ائتلاف خود کند،  به دليل اينکه ائتلاف تحت رهبري او اکثريت کرسي هاي پارلمان را در اختيار ندارد قادر به تشکيل دولت نيست و از اين رو در ماه هاي گذشته بارها  ايران را به دخالت و مانع تراشي در تشکيل دولت  عراق متهم کرده است.

توتال داد و ستد با ايران را متوقف کرد

شرکت فرانسوي «توتال» نيز به تحريم عليه ايران پيوست و به معاملات نفتي خود پايان داد. رييس اين شرکت گفت که، اين تصميم را بدون توجه به فشارهاي آمريکا اتخاذ کرده، زيرا در فرانسه و اروپا تحريم ايران تبديل به يک قانون شده است.  به گزارش «تابناک»، مقامات اين شرکت فرانسوي در حالي مدعي تحريم ها به خاطر همراهي با تصميم اتحاديه اروپا شده اند که تا کنون در هيچ يک از موارد تحريمي اتحاديه اروپا، به طور مستقيم و مشخص موضوع بنزين مطرح نشده است. خبرگزاري «رويترز» با انتشار اين خبر نوشت: "کريستف دي مارژري"، رييس شرکت نفتي "توتال" روز گذشته تاکيد کرد که، «اين شرکت تمامي مبادلات نفتي خود با ايران در همراهي با تحريم اروپا عليه اين کشور  را متوقف کرده است.» "توتال" يکي از چند شرکت نفتي بزرگ اروپا بود که تاکنون با فشارهاي آمريکا براي توقف داد و ستد با ايران مخالفت کرده بود. «دي مارژري» همچنين افزوده است: «شرکت توتال اکنون و در اين مرحله به تحريم ايران احترام گذاشته و تجارت با ايران را متوقف مي کند، اما توتال چنين تصميمي را به خاطر فشارهاي آمريکا نگرفته است».
وي که در حاشيه نشست جهاني سياست در مراکش سخن مي گفت، افزود: «موضوع بسيار ساده است. ممنوعيت و تحريمي وجود دارد که به آن راي داده شده و تبديل به قانوني در اروپا و فرانسه شده است». به گفته «دي مارژري»، شرکت «توتال» به تحريم ايران احترام گذاشته و قصد دارد از هر گونه داد و ستد نفتي با ايران خودداري کند و اين امر را شروع کرده است. بر پايه اين گزارش، رييس شرکت «توتال» در پاسخ به اين سوال که اين شرکت از چه زماني تجارت با ايران را متوقف کرده، گفت: «از زماني که اين تصميم به راي گيري گذاشته شده و راي مثبت آورد. ما نيز منتظر دستورالعمل نشديم و به همين دليل موضوع خاتمه يافته تلقي مي شود. اين قانون اروپا است و من قصد دارم در اين زمينه به شکل شفاف عمل کنم».

جوسازي جديد السياسه عليه ايران:
اگر در منطقه جنگ شود کويتي ها از تشنگي هلاک خواهند شد

يک روزنامه کويتي- که يد طولايي در سمپاشي عليه ايران دارد- اين بار با مطرح کردن موضوع کمبود منابع آبي منطقه در شرايط اضطراري، در عمل به جاي جوسازي عليه ايران، کشورهاي عربي را تحقير کرد. به گزارش «تابناک»، روزنامه «السياسه» در يادداشتي نوشت: موضوع حمله احتمالي نظامي به ايران، شرايط سختي را براي منطقه پديد آورده و با توجه به بحران آب شرب در کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس، حمله به ايران، موجب خواهد شد که اين کشورها از تشنگي هلاک شوند; البته هرچند اين احتمال ضعيف است، بررسي آن نيز براي کشورهاي عربي فاجعه خواهد بود. اين روزنامه، ميزان کسري آب شرب در کويت را پنجاه ميليون گالن از مجموع 350 ميليون گالن مصرفي روزانه عنوان کرد و به نقل از معاون وزير آب و برق کويت نوشت: در صورتي که در منطقه جنگي رخ بدهد، کويت حداکثر تا سه روز مي تواند که آب مورد نياز خود را تامين کند، زيرا همه آب شيرين کن ها نابود و واردات آب نيز متوقف خواهد شد. در اين باره بايد گفت، کويت بخشي از آب مورد نياز را از طريق آب شيرين کن ها، واردات آب از برخي کشورها همچون فرانسه و ايران (انتقال آب از سرچشمه کارون) تامين مي کند و همواره نگران قطع آب در اين کشور کوچک است. «السياسه» در اين يادداشت کوتاه، چند بار از واژه «ازمه» (بحران) و «طواري» (حالت فوق العاده) و «الامن المائي» (امنيت  آبي) بهره برده و گويا از خبر خودساخته خويش نيز وحشت کرده است! البته لازم به يادآوري است که بيشتر کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس با چنين مشکلي روبه رو هستند و به نظر مي رسد، اين روزنامه کويتي، بر پايه رويه سابقش، تلاش داشته از اين موضوع نيز براي طرح ادعاي واهي خطر ايران براي منطقه ياد کند، در صورتي که به اعتراف خودشان، کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس به جنگ نياز ندارند، بلکه مشکلات دروني آنها  در صورت ماجراجويي يا مشارکت در ماجراجويي عليه ايران  را زمين خواهد زد.

همکاران بقايي  در مناطق آزاد

حميد بقايي  معاون رئيس جمهور و دبير شوراي هماهنگي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي طي ماه هاي اخير تعدادي از مديران نزديکان خود در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري را به عنوان رئيس هيات مديره و مديران عامل مناطق آزاد منصوب کرده است. طي ماه هاي اخير حميد بقايي دبير شوراي هماهنگي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي، اقدام به انتصاب مديران نزديک به خود در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به عنوان مديران عامل مناطق آزاد کرده است. به گزارش فارس، حميد بقايي  معاون رئيس جمهور و دبير شوراي هماهنگي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي طي ماه هاي اخير تعدادي از مديران نزديکان خود در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري را به عنوان رئيس هيات مديره و مديران عامل مناطق آزاد منصوب کرده است. سيدرضا موسوي معاون سابق گردشگري کشور نخستين فردي بود که توسط بقايي به عنوان مدير عامل منطقه آزاد قشم منصوب شد. علي اصغر پرهيزگار مدير عامل سابق صندوق احيا و بهره برداري اماکن تاريخي دومين مديري بود که با حکم بقايي مدير عامل منطقه آزاد اروند شد. تا پايان اين هفته مراسم توديع و معارفه عليرضا بهمني مدير شرکت توسعه گردشگري ايرانگردي و جهانگردي و شرکت توسعه گردشگري ايران برگزار مي شود و بهمني نيز با حکم بقايي مدير عامل منطقه آزاد انزلي خواهد شد. بهمني که حکم خود را از سوي دبير شوراي هماهنگي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي دريافت کرده است تا پايان هفته جايگزين سيد محمود رضا حسيني مي شود.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي