نسخه شماره 2465 - 1389/07/10 -

نماينده ايران در اوپک پيش بيني کرد:
قيمت جهاني نفت وگاز افزايش مي يابد

رييس کل بانک مرکزي خبر داد:
پشت نويسي ايران چک ها از يک ماه آينده


توضيحات وزارت نفت در خصوص اظهارات رئيس کميسيون انرژي مجلس

منطقي تشريح کرد:
مذاکره با سه کشور اروپايي براي همکاري در صنعت هوايي

بدون احتساب بنزين توليدي از پتروشيمي ها
امسال ظرفيت توليد بنزين به 52/5 ميليون ليتر خواهد رسيد


بازار در هفته اي که گذشت


اخبار کوتاه


 نماينده ايران در اوپک پيش بيني کرد:
 قيمت جهاني نفت وگاز افزايش مي يابد 

اگر تحول غير منتظره اي ايجاد نشود، انتظار مي رود قيمت هاي نفت و گاز در فصل هاي پاييز و زمستان تقويت شود. محمدعلي خطيبي  نماينده ايران در اوپک  در گفت وگو با ايسنا، با بيان مطلب بالا اظهار کرد: در اين زمينه قيمت گازي که هم اکنون براي فصل سرما معامله مي شود، بيشتر از قيمت هاي کنوني است. وي با اشاره به اين که طي چند روز گذشته قيمت هر يک ميليون بي.تي.يو گاز طبيعي در بازار هنري هاب حدود 3/7 دلار بوده، درحالي که در همين مدت قيمت هر ميليون بي.تي.يو گاز در بازار اروپا به 6.5 دلار رسيد، افزود: يعني درحال حاضر قيمت گاز در اروپا حدود دو برابر بازار آمريکاست. خطيبي درخصوص دليل افزايش قيمت گاز طبيعي در بازار اروپا به امکان بالاي ذخيره سازي گاز طبيعي در آمريکا اشاره کرد و توضيح داد: به اين ترتيب آمريکا مي تواند در زمستان با گاز ذخيره شده، جوابگوي نياز کشورش باشد، ولي حجم گاز ذخيره شده در اروپا در حد آمريکا نيست. به گفته او بنابراين چنانچه در زمستان به دليل سرماي زياد مصرف گاز افزايش پيدا کند، قدرت مانور اروپا کم خواهد بود و به همين دليل انتظار مي رود در زمستان افزايش تقاضاي فصلي گاز طبيعي در اروپا بيشتر باشد. به گزارش ايسنا، خطيبي پيش تر با اشاره به روند افزايشي تقاضاي نفت خام در سال آينده ميلادي افزوده بود که البته در پاييز و زمستان به دليل افزايش تقاضاي فصلي با بيشتر شدن مصرف نفت روبه رو خواهيم شد; به طوري که تقاضاي نفت خام اوپک در سه ماه نخست و سه ماه دوم امسال (2010 ميلادي) به ترتيب 28/23 و 27/70ميليون بشکه در روز بوده است.


 رييس کل بانک مرکزي خبر داد:
 پشت نويسي ايران چک ها از يک ماه آينده 

رييس کل بانک مرکزي کنترل بازار ارز از سوي اين بانک را تشريح کرد و از مردم خواست در اين شرايط در زمينه ارز و طلا سرمايه گذاري نکنند. او همچنين خاوري را دوست خود دانست که بايد مراحل قانوني را براي تاييد صلاحيت طي کند. وي همچنين از آغاز پشت نويسي ايران چک ها از يک ماه آينده خبر داد.
به گزارش ايسنا، محمود بهمني درباره دلايل نابساماني بازار ارز در روزهاي اخير گفت: قسمتي از اين نوسانات مربوط به بازارهاي جهاني است. اگر در بازارهاي جهاني نسبت برابري دلار و يورو به ارزهاي ديگر دچار نوسان شود يا قيمت طلا افزايش يابد، تغيير نرخ ارز در کشور ما طبيعي است چون بازار داخلي تابع نوسانات بازارهاي جهاني است. اما در روزهاي اخير افزايش قيمت  در بازارهاي داخلي بيش از بازارهاي جهاني بود و به همين دليل از چهارشنبه، بانک مرکزي به هر ميزان طلا و سکه که مورد نياز بود، وارد بازار کرد و اين اقدام را ادامه مي دهد.
وي گفت: بانک کارگشايي مسول پرداخت سکه در بازار است و هر ميزان که مردم سکه مي خواهند به آن ها فروخته مي شود. اين امر باعث مي شود قيمت هاي سکه در بازارهاي داخلي قطعا کاهش پيدا خواهد کرد و مطابق قيمت هاي جهاني مي شود.
رييس کل بانک مرکزي با اشاره به کاهش 26 سنتي هر اونس طلا در بازارهاي جهاني در روز چهارشنبه تصريح کرد: اين کاهش اثر چنداني در مورد قيمت هاي داخلي سکه نخواهد داشت. حراج ذخاير ارزي توجيه ندارد و تنها در بازار حبابي و افزايش قيمتا هاي کاذب بانک مرکزي وارد عمل مي شود اما اگر قيمت ها از بازار جهاني ارزان تر عرضه شود کار مفيدي نکرده ايم و ذخاير خود را هم از بين برده ايم.
وي در پاسخ به سوالي در مورد تاثير بستن مغازه هاي طلافروشان در افزايش قيمت ها گفت: طلا تابع بازارهاي جهاني است و به اعتصابات ربطي ندارد.
وي تاکيد کرد: در شرايط فعلي افرادي که قصد سرمايه گذاري در بازار طلا و ارز دارند قطعا با ضرر مواجه مي شوند چون طي روزهاي اخير اتفاق خاصي در بازار جهاني ارز نيفتاده است و بانک مرکزي هم هر ميزان ارز مورد نياز بانک ها و صرافي ها را به آن ها خواهد داد. البته عده اي ممکن است با تصور افزايش قيمت ارز، به سرمايه گذاري در اين حوزه بپرداند اما اگر بدون توجه به بازارهاي جهاني اين اقدام را انجام دهند قطعا متضرر مي شوند.
رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي اگر احساس کند با شرايط مذکور جو بازار آرام نمي شود، فکر ديگري خواهد کرد و يک ميليون از پنج ميليون سکه موجود در اين بانک  را وارد بازار خواهد کرد.


 توضيحات وزارت نفت در خصوص اظهارات رئيس کميسيون انرژي مجلس 

روابط عمومي وزارت نفت در پي چاپ مطلبي تحت عنوان «خودکفايي بنزين امکان ادامه ندارد» درتاريخ 89/7/5 به نقل از رئيس کميسيون انرژي مجلس جوابيه اي ارسال کرده که متن آن بدين شرح است:
بي ترديد، جايگاه بي بديل مجلس شوراي اسلا مي و نقش برجسته نمايندگان محترم خانه ملت مايه افتخار و سرافرازي نظام مردمي جمهوري اسلا مي ايران است و از سوي ديگر التزام به انعکاس اخبار حقيقت ياب و اطمينان بخش در فرآيند اطلا ع رساني، تکليف قانوني و يک وظيفه همگاني است.
مصاحبه ارجمند گرانمايه جناب آقاي دکتر کاتوزيان، رئيس محترم کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلا مي با خبرنگاران محترم و انعکاس آن در معدودي از رسانه ها در تاريخ 89/7/5 حاوي مواردي است که پاسخگويي به اظهارات و بيانات ايشان به منظور وقوف رسانه ها و اطلا ع رساني به خوانندگان ارجمند را ضروري مي سازد تا هم موجبات بروز و پيدايش ابهام در افکار عمومي فراهم نگردد و هم مستمسک و دستاويز معاندان ميهن اسلا مي قرار نگيرد.
1- وزارت نفت هيچ گاه از بيان نقد و انتقاد پيرامون عملکرد، فعاليت و کارکرد وظايف محوله خود توسط آحاد جامعه ناخرسند نمي باشد و باور داريم نقد وانتقاد هرچند ناصواب و ناصحيح باشد، همين که زمينه دفاع عقلا ني را فراهم مي کند باز هم نعمت و موهبت محسوب مي گردد. به ويژه آنکه جناب آقاي دکتر کاتوزيان به عنوان يکي از نمايندگان محترم  درخانه ملت از حق اظهار نظر پيرامون مسايل جاري کشور برخوردارند و اين امري بديهي و پذيرفته شده در تمام نظام هاي مردمي و قانوني به شمار ميآيد. ولي انتظار از بزرگان و شخصيت هاي  قابل احترام و مقبول نظير رئيس محترم کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلا مي اين است که انصاف را درنقد و خرده گير ها رعايت کنند تا مورد پذيرش همگان قرار گرفته و اصلا ح امور را فراهم نمايد.
2- با تاييدات الهي در دولت دهم و اتکا به توانمندي و تعهد کارکنان و مديران کارآمد و خلا ق صنعت نفت، اکنون شاهد سربلندي ميهن اسلا مي در عبور از آزموني ديگر و دستيابي به موفقيتي بي نظير هستيم. دستاوردي درخشان که در شرايط خطير، حربه کشورهاي سلطه طلب به منظور تحريم بنزين را خنثي و توليد بنزين در داخل کشور را به مرز خودکفايي رساند. دستيابي به اين دستاورد عظيم ملي که نشان از اقتدار و صلا بت نظام جمهوري اسلا مي ايران و پايمردي فرزندان انقلا ب اسلا مي دارد، صنعت نفت کشور در يک برنامه منظم و يکپارچه و با تشريک مساعي 9 پالا يشگاه و 6 مجتمع پتروشيمي موفق به کسب رکورد توليد بيش از 60 ميليون ليتر بنزين داخلي در روز گرديد و ياس و نوميدي و انفعال دشمنان انقلا ب اسلا مي را در پي داشت و هم اکنون با هدف دستيابي جمهوري اسلا مي ايران به عنوان صادرکننده بنزين دهها طرح توسعه اي در پالا يشگاه هاي کشور در دست اقدام است که با بهره برداري آن در آينده اي نزديک به رکورد توليد روزانه بيش از 100 ميليون ليتر بنزين، فصلي جديد و تحولآفرين در مقابله با توهم تحريم کشورهاي سلطه طلب آغازخواهد شد. در اين ميان نه تنها «ترديد» بلکه «تقدير و تجليل رسمي» رئيس محترم کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلا مي از اين رخداد غرورآفرين که حاصل تلا ش خستگي ناپذير و شبانه روزي کارکنان و مديران وزارت نفت است، مي توانست سهمي به سزا در دلگرمي مضاعف فرزندان شريف صنعت نفت درايفاي شايسته تر وظايف و ماموريت محوله آنان داشته باشد.
3- بايد اذعان نماييم تدبير و عقلا نيت در اداره امور نياز به استقامت و ايستادگي همه جانبه دارد و به فضل الهي تلا شگران وزارت نفت به ويژه در اين برهه حساس هيچ گاه دست از استقامت و قاطعيت در تدابير و مواضع خود برنخواهند داشت و از سوي ديگر هميشه از رهنمودهاي سازنده و انتقادهاي راهگشا استقبال مي نمايند. البته همواره تحول و نوآوري نياز به اعتماد به نفس و شجاعت خردمندانه دارد و ازاين رو همانگونه که رئيس محترم کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلا مي جناب آقاي دکتر کاتوزيان مسبوق هستند،  علي رغم تاخير 10 ساله در اکتشاف و شروع برداشت از ميدان پارس جنوبي خوشبختانه وفق برنامه ريزي  انجام شده با سرمايه گذاري  26 ميليارد  دلا ري در اين ميدان مشترک  و اتمام  فازهاي باقيمانده پارس جنوبي طي برنامه پنجم  توسعه در سال پاياني اين برنامه، توليد گاز  و ميعانات از اين ميدان مشترک  بيش از کشور همسايه  و براساس  مهم ترين اولويت هاي وزارت  نفت  در نگاه غيرخوش بينانه در انتهاي  برنامه پنجم توسعه، توليد ميهن اسلا مي از ميدان مشترک  پارس جنوبي برابر با کشور قطر خواهد بود.
4- به منظور  استحضار  و وقوف رئيس محترم  کميسيون  انرژي مجلس  شوراي اسلا مي  يادآوري  مي شود تعلل 10 ساله شرکت هاي خارجي با هدف مشارکت در توسعه ميدان مشترک  پارس جنوبي موجب گرديد با ابتکار عمل وزارت نفت در دولت دهم در مرحله نخست جذب سرمايه  مورد نياز از منابع داخلي  اعم از (منابع مشترک شرکت ملي نفت، صندوق انرژي، اوراق قرضه، فاينانس) انجام شود. و در مرحله کنوني  نيز توسعه  فارهاي باقيمانده پارس جنوبي به پيمانکاران داخلي واگذار  شود. و اين در حالي است که شرکت هاي غربي همداستان با  دولت هاي متبوعه خود به دليل  پيروي  از سياست  چندين  ساله فرصت سوزي از مشارکت در اين پروژه ملي منصرف شده بودند. شايان ذکر است قراردادهاي مربوط به فازهاي جديد پارس جنوبي با پيمانکاران توانمند، مقتدر و صاحب تجربه ايراني نظير پترو پارس، اويک ، ايدرو و... منعقد گرديده است که در توسعه فازهاي قبلي پارس جنوبي در سنوات گذشته راهبري  کنسرسيوم  توسعه را بر عهده  داشته اند و ساير شرکت هاي مشارکت کننده نظير صدرا،  تاسيسات دريايي، شرکت ملي، حفاري و...، نيز  جزو  پيمانکاران اصلي توسعه فازهاي پارس جنوبي بوده اند و امتياز و توان فني  شرکت هاي بزرگ  و توانمند  را به دست آورده اند. دستاوردهاي تحسين برانگيز وزارت نفت در دولت دهم به منظور تامين سرمايه گذاري عظيم مورد نياز  در ميدان مشترک پارس جنوبي ،  تمرکز  و تجميع  منابع انساني و امکانات فني جهت  فعال سازي  همزمان  10 فاز توسعه اي، بهره گيري ظرفيت  و استعداد پيمانکاران، سازندگان و متخصصان  داخلي، اشتغال زايي و... به دفعات مورد تقدير  نمايندگان محترم  مجلس شوراي اسلا مي به ويژه اعضاي محترم کميسيون انرژي مجلس قرار گرفته است. آيا  تعيين جدول زماني و مهلت مقرر توسط وزارت نفت به منظور  اجراي باقيمانده فازهاي  پارس جنوبي با هدف تسريع و تشويق پيمانکاران با هدف اجراي به هنگام طرح هاي ملي مستحق خرده گيري و تشکيک است؟ آيا ايجاد ترديد  و تخطئه در عزم  و اراده ملي تلا شگران صنعت نفت،  پيمانکاران، سازندگان و متخصصان داخلي زمينه ساز سو»استفاده مخالفان عزت و سربلندي  ايران اسلا مي و مانع  صيانت از منافع کشور در تحقق توليد  حداکثري از اين ميدان  مشترک  نمي باشد؟
5- هم اکنون تمرکز اصلي وزارت نفت، سرمايه گذاري، توسعه و برداشت حداکثري  از ميادين مشترک مي باشد و در برنامه پنجم توسعه ميادين مشترک در اولويت  جذب سرمايه، تخصيص منابع، اجراي طرح هاي  توسعه و ازدياد برداشت قرار دارند و به همين منظور، «کميته ويژه نظارت بر ميادين  مشترک نفت و گاز»، تحت مسووليت  مستقيم وزير محترم نفت تشکيل  گرديده است که به صورت  مستمر  و روزانه تمام مسايل و موانع پيش رو را بررسي  و براي رفع آن اقدام مي گردد و مقرر است تا پايان سال جاري  قرار داد کليه ميادين مشترک  منعقد گردد.
6- وزارت نفت به عنوان بخشي از بدنه نظام مقدس  جمهوري اسلا مي ايران همواره خود را تابع محض قوانين  و مقررات موضوعه در کشور  مي داند. بدين  منظور  وفق قوانين  جاري موظف و مجاز به انعقاد  قرار داد با پيمانکاران و شرکت هاي داخلي و خارجي مي باشد. بديهي است  در صورت وجود  هر گونه اختلا ف  ديدگاه  درتاويل و تحليل نظرات، همگان موظف به تمکين در برابر مراجع رسمي تفسير و تبيين قوانين کشور مي باشند.
7- براي کليه تلا شگران شريف وزارت نفت اظهار نظر جناب آقاي دکتر کاتوزيان درباره مهار چاه شماره 24  در جايگاه  رئيس محترم کميسيون انرژي  مجلس شوراي اسلا مي   که الزاما  داراي احاطه و تسلط  پيرامون مسائل  صنعت نفت  مي باشند، تا حدودي عجيب است!
عمليات  تحسين برانگيز مهار چاه 24 نفت شهر تجربه اي موفق و درخشان  در مقابله با سوانح و حوادث را در برابر صنايع نفت جهان قرار داد. کارنامه درخشان صنعت نفت  مويد آن است در فرصت کمتر از 40 روز دست اندرکاران  مربوطه با اتکا به تلا ش عالمانه، متعهدانه و دين مدارانه  و با صرف کمترين هزينه و رعايت  اصول ايمني و مهندسي منحصر به فرد، اقتدار و توانمندي  فني فوق العاده و هدايت و راهبري هوشمندانه به اهدافي دست يافتند که بسياري از متخصصان خارجي عاجز از آن هستند. رئيس محترم کميسيون انرژي مجلس  شوراي اسلا مي حتما به خاطر دارند و تصديق مي نمايند که 162 نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلا مي با صدور بيانيه اي از تلا ش هاي مجموعه دست اندرکاران صنعت نفت جهت مهار چاه شماره 24 تشکر  و قدرداني کردند و ان را يک عمليات بزرگ و بي سابقه در دنيا معرفي نمودند.
در پايان با اغتنام از فرصت، تلا ش و مساعي مجدانه کليه اعضاي خدوم و شريف کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلا مي که با تقدير و تفقد صميمانه خود و اطلا ع رساني  شفاف  و مصاحبه با رسانه هاي گروهي مويد  و پشتيبان دستاوردهاي  درخشان  کارکنان و مديران تلا شگر صنعت نفت بوده اند، را ارج نهاده و مراتب تشکر و سپاسگزاري خود را تقديم مي دارم.


 منطقي تشريح کرد:
 مذاکره با سه کشور اروپايي براي همکاري در صنعت هوايي  

رييس سازمان صنايع هوايي گفت:  مذاکره با سه کشور اروپايي براي توليد مشارکتي هواپيما و همکاري در صنعت هوايي از حدود 1/5 سال پيش آغاز شده و اميدواريم تا پايان امسال اين مذاکرات به نتيجه برسد. منوچهر منطقي در گفت وگو با ايسنا، افزود: اميدواريم مذاکره با سه کشور اروپايي تا پايان امسال به عقد قرارداد منجر شود تا از ابتداي سال آينده و همزمان با شروع برنامه پنجم توسعه بتوانيم برنامه هاي سازمان براي توسعه صنعت هوايي در کشور را با جديت دنبال کنيم. او به نام سه کشور اروپايي اشاره اي نکرد، اما گفت که اين سه کشور ترکيبي از کشورهاي اروپاي غربي و شرقي هستند. رييس سازمان صنايع هوايي درباره احتمال همکاري اين سازمان با شرکت هاي قطعه سازي خودرو توضيح داد: زنجيره تامين خودروسازان و قطعه سازان شباهت زيادي با زنجيره تامين ساخت هواپيما داشته و در برخي حوزه ها نيز با هم مشترک است. وي افزود: شرکت هاي خودروساز داراي مجموعه هاي طراحي و تحقيقاتي هستند که در کشور جزو بهترين مجموعه ها محسوب مي شوند. اين مجموعه ها مي توانند با ورود به حوزه صنعت هوايي از فن آوري هاي موجود در اين صنعت نيز بهره مند شوند. مديرعامل پيشين ايران خودرو همچنين با اشاره به مذاکرات سازمان صنايع هوايي با شرکت هاي ايران خودرو و ساپکو براي همکاري مشترک خاطرنشان کرد:  صنعت خودروسازي مي تواند با همکاري با صنعت هوايي باعث ارتقاي ساخت داخل در هر دو صنعت شود. منطقي همچنين درباره مشارکت ايران با چين در صنعت هوايي توضيح داد: چين فن آوري هاي خود را منطبق با فن آوري هاي غربي کرده و سفير ايران در اين کشور نيز فعاليت زيادي از خود نشان داده و اميدواريم اواخر آبان امسال که نمايشگاه بين المللي هوايي در چين برگزار مي شود، تفاهم نامه هايي با مسوولان چيني براي همکاري در صنعت هوايي امضا کنيم. رييس سازمان صنايع هوايي درباره آخرين وضعيت توليد هواپيماي ايران 140 نيز عنوان کرد:  در تلاش هستيم تيراژ توليد هواپيما ايران140 را به ظرفيت اسمي آن برسانيم تا هم قيمت آن کاهش يابد و هم زمينه براي صادرات آن فراهم شود. به گفته وي تا پايان امسال 14 فروند هواپيماي ايران 140 به طور کامل ساخته خواهد شد و از دو سال ديگر نيز سالانه حداقل 10 فروند از اين هواپيما در کشور توليد خواهد شد.


 بدون احتساب بنزين توليدي از پتروشيمي ها
 امسال ظرفيت توليد بنزين به 52/5 ميليون ليتر خواهد رسيد  

با بهره برداري از واحد جديد کت کراکر (بنزين سازي) پالايشگاه آبادان و مرحله نخست طرح توسعه پالايشگاه شازند، بدون احتساب بنزين توليدي از طريق عمليات پتروشيمي، تا اواخر امسال هشت ميليون ليتر به ظرفيت توليد بنزين کشور افزوده خواهد شد. به گزارش ايسنا، بيشترين ميزان اين توليد در واحد کت کراکر پالايشگاه آبادان با ظرفيت شش ميليون ليتر در روز خواهد بود که با پيشرفت 90 درصدي، بهمن ماه امسال به بهره برداري خواهد رسيد. پروژه کت کراکر پالايشگاه آبادان، مرحله سوم طرح توسعه پالايشگاه آبادان است که از ارديبهشت 1385 اجراي آن با هدف توليد روزانه 16 ميليون ليتر بنزين آغاز شد. بر اساس آخرين اطلاعات موجود، در حال حاضر حدود 93 درصد از تجهيزات و کالاهاي مورد نياز طرح بنزين سازي پالايشگاه آبادان تحويل داده شده است که تاکنون متخصصان موفق به نصب حدود 90 درصد از اين تجهيزات شدند. عدد اکتان بنزين توليدي پالايشگاه آبادان بدون ماده افزودني هم اکنون بين 84 تا 85 است که با افزودن 5 تا 8 درصد ام.تي.بي.يي به اين بنزين که ترکيبي از بنزين واحدهاي توليدي مختلف است، عدد اکتان به 87 ارتقا مي يابد. علاوه بر اين به موازات افزايش ظرفيت توليد فرآورده هاي نفتي در اين پالايشگاه، کيفيت فرآورده هاي نفتي به استاندارد يورو 5 ارتقا مي يابد. همچنين طبق اعلام، در صورت بهره برداري از مرحله نخست طرح توسعه پالايشگاه شازند امام خميني (ره)، دو ميليون ليتر بنزين به ظرفيت توليدي کشور تا اواخر بهمن امسال افزوده خواهد شد. ضمن اين که پيشرفت کلي پروژه بهينه سازي در اين پالايشگاه، حدود 87 درصد بوده است. اين پروژه در مرحله مهندسي و طراحي 95 درصد، تامين کالا حدود 97 درصد و ساختمان و نصب حدود 64 درصد پيشرفت داشته است. در اين پالايشگاه بنزين معمولي با عدد اکتان حداقل 90 و بنزين سوپر با عدد اکتان حداقل 95 توليد خواهد شد. البته پروژه بنزين سازي پالايشگاه تهران نيز با پيشرفت 85 درصدي و با ظرفيت توليد روزانه /5 1 ميليون ليتر که اعلام شده بود تا اواخر امسال به بهره برداري مي رسد، حداکثر تا خرداد سال آينده وارد چرخه توليد خواهد شد. پيشرفت پروژه بنزين سازي پالايشگاه تهران در مرحله نصب تجهيزات بيش از 70 درصد اعلام شده است. به گزارش ايسنا، ظرفيت توليد بنزين کشور، البته بدون احتساب بنزين توليدي از طريق عمليات پتروشيمي اکنون 44/5 ميليون ليتر در روز است که با بهره برداري از اين دو طرح به 52/5 ميليون ليتر افزايش مي يابد. از طرف ديگر در آينده نزديک با نهايي شدن طرح هاي بهينه سازي در پالايشگاه هاي لاوان، اصفهان، آبادان، تهران و اراک در مجموع 26 ميليون ليتر بنزين به ظرفيت توليد بنزين کشور اضافه خواهد شد.


 بازار در هفته اي که گذشت 
نويسنده : محمود طهماسبي کهياني

بازار هفته گذشته در روند کلي تا حدود زيادي شباهت به هفته ماقبل آن داشت.در روزهاي ابتداي هفته تا ميان آن بازار روند نزولي به خود گرفت و از ميانه هفته با برگشت اين روند، شاهد شرايط بهتري در بازار بوديم. مهمترين اتفاقات هفته گذشته را مي توان در رشد قيمت جهاني در برخي محصولات فلزي از جمله مس و روي دانست. افزايش قيمت ارز در بازار داخلي موتور محرکه ديگري براي برخي شرکت ها و سهام آنها در بازار بورد.بازگشايي نماد گروه بهمن بعد از مدت ها هم در روز سه شنبه نکته ديگري در بازار هفته گذشته بوده است. رشد قيمتي ارز به خصوص دلار در هفته گذشته که آن را تا مرز 1250 رساند و پيش بيني افزايش بيشتر آن علي رغم صحبت هاي مسوولين بانک مرکزي مبني بر کنترل قيمتي آن شرکت هاي صادرکننده را با افزايش ارزش فروش روبه رو کرده که باعث افزايش استقبال بر روي سهام اين شرکت ها شده بود.در اين بين بودند شرکت هاي صادرکننده اي که محصولات آنها هم در بازارهاي جهاني  با افزايش قيمت روبه رو شدند. شرکت هايي مانند ملي مس ايران، شرکت کالسيمين، فرآور روي و باما از توليد کننده هاي روي وشرکت هايي از اين دست که هفته خوبي را پشت سر گذاشتند.در نمادهاي تجهيزاتي صدرا که با نزول به زير قيمت 300 تومان تا آستانه 250 تومان حمايتي قيمتي را در پيش روي ندارد به واسطه شرايط مثبت بازار در روز پاياني هفته از صف فروش خارج شد و علي رغم اينکه اين جمع آوري صف فروش براي هيجان بازار مناسب بوده، با تاثير از شرايط خوب بازار در روز پاياني صف خريد را هم تجربه کرد .با اين اتفاق ديگر تجهيزاتي کمي از حالت کماي خود در هفته گذشته خارج شدند. اتفاق اول بازار در دو روز پاياني هفته بازگشايي نماد گروه بهمن بود که هر چند در روز بازگشايي در قيمت 216تومان صف فروش را تجربه کرد اما با حدود 35درصد بازدهي در روز بازگشايي و صف خريد روز بعد از آن احتمالا خيز خود را براي قيمت هاي بالا برداشته است.به هر صورت گروه خودرويي نشان دادند که نمي توان زياد به صف هاي خريد خود اعتماد داشته باشند و هر لحظه برچيده شدن آنها در دور ازانتظار نيست. نکته جالب ديگربازار هفته پيش در نماد دانا اتفاق افتاد که در کمتر از چند دقيقه با جمع آوري صف فروش و حمايت ازآن صف خريد را در نماد خود شاهد بود. به هر حال اين اتفاق بيشتر به مذاق ساير بيمه ها خوش آمد و اکثرا با صف خريد همراه شدند. بيمه دانا از روز بازگشايي در حدود 1100 تومان کاهش قيمت را در پيش روي خود دارد.


 اخبار کوتاه 

وصول 1100 ميليارد تومان ماليات
از 7 هزار اتحاديه صنفي

معاون امور برنامه ريزي و فناوري اطلاعات سازمان امور مالياتي کشور گفت: از هفت هزار اتحاديه صنفي در کشور هزار و 100 ميليارد تومان ماليات وصول شده است. به گزارش ايسنا، عبدي افزود: امروزه گرفتن ماليات بر مصرف به عنوان ماليات هاي غيرمستقيم قلمداد مي شود که منابع مالياتي بايد به سمت ماليات هاي غيرمستقيم پيش روند.
معاون امور برنامه ريزي و فناوري و اطلاعات امور مالياتي کشور گفت: امروزه دنيا به سمت ماليات هاي غيرمستقيم گام بر مي دارد و سهم درآمد ماليات هاي کشورها از وصول اين نوع ماليات 50 درصد است. عبدي بيان کرد: سهم ماليات هاي غير مستقيم در کشورايران کمتر از 30 درصد است. به گفته وي ماليات بر مصرف بايد جايگزين ماليات هاي ديگر شود به نوعي که در ماليات هاي غيرمستقيم هيچ نرخي افزايش پيدا نمي کند. وي بيان کرد: آنچه در وصول ماليات ها بايد به آن توجه شود کسب منابع درآمدي آن است.
وي با بيان اينکه کشور ايران با سه درصد منبع درآمدي ماليات پايين ترين نرخ را دارا است افزود: در سال 88 حدود 30 هزار ميليارد دلار در کشور ماليات وصول شده است. وي همچنين ادامه داد: در سال 89 بر اساس قانون بودجه بايد 35 هزار دلار ماليات از گمرک وصول شود. وي افزود: در سال گذشته از ارزش افزوده ماليات بايد 1700 ميليارد تومان درآمد وصول مي شد اما 1620 ميليارد تومان يعني 1/5 درصد سهم ماليات بوده و 1/5 درصد با رقم 1620 ميليارد نيز سهم شهرداري بود که در مجموعه 3300 ميليارد تومان در کل ماليات وصول شده است.
معاون امور مالياتي برنامه ريزي و فناوري و اطلاعات سازمان امور مالياتي کشور در پايان گفت: طبق قانون بودجه در سال 89 و برنامه ريزي هاي صورت گرفته بايد پنج هزار و 600 ميليارد تومان از قانون ماليات بر ارزش افزوده درآمد مالياتي وصول شود و 8 درصد توليد ناخالص ملي بايد از درآمدهاي مالياتي باشد که در پايان برنامه پنجم اين 8 درصد بايد به 10 درصد برسد.

قائم مقام بانک مرکزي:
مي توان با 10 ميليون دلار
در مناطق آزاد بانک تاسيس کرد

قائم مقام بانک مرکزي ايران گفت: تاسيس بانک هاي برون مرزي در سرزمين اصلي نيازمند سرمايه گذاري 400 ميليون دلاري است، در حالي که در مناطق آزاد با 10 ميليون دلار مي توان اين بانک ها را ايجاد کرد. به گزارش ايسنا، سيدحميد پورمحمدي در همايش ملي توسعه تجارت خارجي مناطق آزاد که در مرکز همايش هاي بين المللي جزيره کيش برگزار شد، از نهادهاي مالي به ويژه بانک ها به عنوان موتور محرکه مناطق آزاد نام برد.
وي با اشاره به اينکه بانک مرکزي تسهيلات ويژه اي براي سرمايه گذاران فراهم آورده است، افزود: در حال حاضر، يکي از نيازهاي اصلي و عمده مناطق آزاد، ايجاد شعب بانک هاي برون مرزي(shore Off)  است. تاسيس اين گونه بانک ها در سرزمين اصلي نيازمند سرمايه گذاري 400 ميليون دلاري است، در حالي که در مناطق آزاد با 10 ميليون دلار مي توان اين بانک ها را ايجاد کرد.
وي با اشاره به اينکه بانک مرکزي آمادگي خود را براي ارائه خدمات و تسهيلات ويژه براي ايجاد موسسات مالي و بانکي اعلام مي کند، خاطرنشان کرد: موسسات اعتباري مي توانند با سرمايه اي حدود پنج ميليون دلار نسبت به اخذ مجوز از بانک مرکزي در مناطق آزاد کشور اقدام کنند. قائم مقام بانک مرکزي با بر شمردن برخي مزايا و توانمندي هاي مناطق آزاد از جمله جزيره کيش گفت: بسياري از بروکراسي هاي اداري که در سرزمين اصلي وجود دارد در اين گونه مناطق وجود ندارد; به عنوان نمونه بانک ها و موسسات پولي در سرزمين اصلي نيازمند ايجاد تشکل سهامي عام هستند در حالي که در مناطق آزاد با سرمايه حداقل و به صورت سهامي خاص مي توان موسسه مالي داير کرد.
پورمحمدي گفت: به منظور ايجاد انگيزه هر چه بيشتر در مناطق آزاد، سرمايه گذاراني که مايل به ايجاد بانک و موسسات پولي مالي در مناطق آزاد هستند مي توانند تا سهام 100 درصدي يک بانک را با نام خود به ثبت برسانند و در حالي که در سرزمين اصلي هيچ شخصي بيش از پنج درصد نمي تواند سهام يک بانک را در انحصار خود داشته باشد.

فهرست 50 شرکت فعال تر بورس تهران
 منتشر شد

فهرست 50 شرکت فعالتر بورس اوراق بهادار در سه ماه دوم سال 89 منتشر شد. به گزارش ايسنا فهرست 50 شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار در سه ماهه دوم سال 89 شرکت سايپا را به عنوان فعال ترين شرکت بورس معرفي کرد و شرکت هاي سرمايه گذاري بوعلي و سيمان فارس و خوزستان رتبه هاي دوم و سوم فعال ترين هاي بورس را از آن خود کردند. پس از اين سه شرکت، بانک تجارت، توسعه صنايع بهشهر، بانک صادرات ايران، سرمايه گذاري غدير، ايران ترانسفو، پتروشيمي اصفهان و بانک کارآفرين نيز رتبه هاي چهارم تا دهم فعال ترين شرکت هاي بورس را به خود اختصاص دادند. همچنين شرکت هاي سرمايه گذاري اميد، گروه صنايع بهشهر ايران، سايپا آذين، سرمايه گذاري صنعت و معدن، ليزينگ ايران، سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي، سرمايه گذاري بانک ملي، گروه دارويي سبحان، بانک ملت، سيمان تهران، کارخانه فارسيت درود، رينگ سازي مشهد، پتروشيمي اراک، سيمان شرق، داروسازي جابربن حيان، ملي صنايع مس، صنايع جوشکاب يزد، پارس خودرو، سرمايه گذاري شاهد، باما، فولاد امير کبير کاشان، قطعات اتومبيل ايران، سرمايه گذاري توکا فولاد، سرمايه گذاري رنا، الکتريک خودرو شرق، بانک سينا، چادرملو، صنايع آذرآب، مهرکام پارس، تولي پرس، توسعه معادن و فلزات، ليزينگ صنعت و معدن، ليزينگ رايان سايپا، لعابيران، ايران خودرو ديزل، بانک پارسيان، فولاد مارکه، کنتور سازي ايران، سامان گستر اصفهان و شرکت آبگينه در فهرست 50 شرکت فعال تر بورس قرار گرفتند. در اين ميان شرکت هاي فارسيت دورود، باما، الکتريک خودرو شرق، صنايع آذرآب، مهرکام پارس، تولي پرس، کنتورسازي ايران، سامان گستراصفهان و آبگينه جديدا به فهرست 50 شرکت فعال بورس اضافه شدند.
به گزارش ايسنا 50 شرکت فعال تر بورس براساس تعداد و ارزش سهام داد و ستد شده، تعداد روز و دفعات سهام مبادله شده، ميانگين تعداد سهام منتشر شده و ميانگين ارزش جاري سهام شرکت در دوره بررسي محاسبه مي شود.