نسخه شماره 2443 - 1389/06/14 -

كواکبيان با اشاره به اصلاح مواد پرحاشيه لايحه حمايت از خانواده در کميسيون قضائي:
کميسيون قضائي نظر علما و طرفداران حقوق زن را تامين کند

سيد رضا اکرمي:
جريانات سياسي در پيشبرد اهداف نظام هماهنگ باشند
تندروهاي اصولگرا گمان نکنند با حذف اصلا ح طلبان مشکل حل مي شود

توجه به نظر مخالفان تقواي سياسي است


بيمارستان سازي افتخار نيست


خبر


کوتاه از بهارستان

تابش:
در جامعه منتسب به حضرت علي (ع) فقر بايد ريشه کن شود


 كواکبيان با اشاره به اصلاح مواد پرحاشيه لايحه حمايت از خانواده در کميسيون قضائي:
 کميسيون قضائي نظر علما و طرفداران حقوق زن را تامين کند  

نماينده مردم سمنان و مهديشهر ابراز اميدواري کرد کميسيون حقوقي و قضائي مجلس با اصلاحاتي که بر روي مواد 23،22 و 24 لايحه حمايت از خانواده انجام مي دهد، هم نظر علما و هم نظر طرفداران حقوق زن را تامين کند."مصطفي کواکبيان" در گفت وگو با خانه ملت با اشاره با اينکه در ماده 23 لايحه حمايت از خانواده اصلي ترين شرطي که در آيه سوم سوره نسا درباره ازدواج مجدد ذکر شده است، مورد غفلت واقع شده بود گفت: خداوند مي فرمايد اگر ترسيديد که نمي توانيد عدالت برقرار کنيد حتما بايد يک همسر اختيار کنيد. يعني از نظر قرآن، احراز عدالت شرط گرفتن همسر دوم است که در ماده 23 به اين اصل توجهي نشده بود. ايراد اصلي من هم به اين ماده همين بود و بر همين اساس معتقد بودم که بايد حذف شود.نماينده مردم سمنان افزود: به نظر من ضرورتي نداشت ما اين موضوع را در صحن به عنوان قانون مطرح کنيم،  ما مي توانيم از قوانين موجود در بحث ازدواج دائم استفاده کنيم و مشکلي هم وجود ندارد. وي افزود: نکته بعدي هم مشخص نيست که واقعا زن در اين لايحه چگونه قرار است حمايت شود؟ اصلا در ماده 23 اشاره اي نشده است اگر بر فرض مرد اين 10 شرط را نداشت و رفت زن دوم اختيار کرد، حق  و حقوق همسر اول چه مي شود؟ آيا براي مرد مجازات در نظر گرفته مي شود؟ همسر اول با چه شرايطي مي تواند تقاضاي طلاق کند يا از خودش دفاع کند؟ اين موارد اصلا در اين باره پيش بيني نشده بود. در مورد حمايت از حقوق کودکان نيز دراين ميان بحثي به ميان نيامده بود. کواکبيان ادامه داد: جداي از تمام اين بحث ها من لازم است عرض کنم اساسا مشکل اصلي جامعه ما امروز ازدواج دوم نيست. مساله گراني، تورم، فقر، بيکاري جوانان، اشتغال براي همه آحاد مردم، مساله تحريم هاي قدرت هاي خارجي، اختلافات برخي از دست اندرکاران مشکلات اصلي ماست و ما رفته ايم روي موضوع ازدواج دوم و سوم بحث مي کنيم.


 سيد رضا اکرمي:
 جريانات سياسي در پيشبرد اهداف نظام هماهنگ باشند 
 تندروهاي اصولگرا گمان نکنند با حذف اصلا ح طلبان مشکل حل مي شود

عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز معتقد است اصلاح طلبان بايد با تاکيد بر اينکه همچنان به نظام و ولايت فقيه معتقد هستند وارد حوزه فعاليت جديدي شوند و اصولگرايان هم بايد جذب حد اکثري را مد نظر قرار داده و از تندروي ها در قبال اصلاح طلبان خودداري کنند. سيدرضا اکرمي در گفت وگو با مهر، درمورد راهکار عملي کردن فرمايشات مقام معظم رهبري در جريان اصولگرايي اظهارداشت: حرکت در راستاي منويات رهبري کار پيچيده اي نيست و آنان که اصول مشخص شده از سوي رهبري را سرلوحه کار خود قرار داده اند از اين پس نيز همان مسير را خواهند پيمود. نماينده اصولگراي مجلس تصريح کرد:متاسفانه ما يک تعريف جامع از اصولگرايي و اصلاح طلبي در جامعه نداريم اما آنچه مسلم است اين است که جريانات سياسي چه اصلاح طلب و چه اصولگرا بايد در پذيرش ولايت فقيه، قانون اساسي، نظام جمهوري اسلامي و اسلام ناب محمدي(ص) وجه مشترک داشته باشند. اکرمي گفت:اين دو گروه با رعايت اين اصول مي توانند در مسائل مختلف در کشور با يکديگر هماهنگ باشند هرچند اختلاف سليقه هاي جزئي هم داشته باشند اما اين موجب نمي شود يکي آن ديگري را حذف کند.
نماينده تهران خاطرنشان کرد: ما در راستاي منويات رهبري که فرمودند بايد براي جذب حداکثري و دفع حداقلي تلاش شود، بايد فرهنگ پذيرش يکديگر با وجود اختلاف سليقه را نهادينه کنيم. وي يادآورشد:هم اکنون اصلاح طلبان در کشور فعال هستند اما اين فعاليت کمرنگ شده که بايد خود اصلاح طلبان با تاکيد بر اينکه همچنان به نظام و ولايت فقيه معتقد هستند وارد حوزه فعاليت جديدي شوند البته اصولگرايان هم بايد از تندروي ها در قبال اصلاح طلبان خودداري کنند. اکرمي گفت: در اينکه جريانات سياسي بايد در پيشبرد اهداف نظام جمهوري اسلامي با هم هماهنگ باشند ترديدي نيست،آنچه مهم است اين است که هر دو جريان مطرح سياسي کشور تصميم جدي براي حضور فعال و موثر در عرصه داشته باشند هر چند که هنوز اقدام عملي از جانب گروه ها مشاهده نمي شود. عضو کميسيون فرهنگي مجلس ادامه داد: تندورها در جريان اصولگرايي گمان نکنند با حذف اصلاح طلبان مشکل حل مي شود بلکه بايد تلاش کنند تا درجهت جذب حداکثري و دفع حداقلي گام بردارند.  وي همچنين تعهد نسبت به اجراي قانون، سند چشم انداز 20 ساله، لايحه برنامه پنجم و ساير قوانين را در تسهيل زندگي مردم بسيار موثر دانست و خاطرنشان کرد:به ويژه دستگاه اجرايي بايد اين قوانين را در مقابل ديدگان خود قرار داده و مو به مو آنها را اجرا و پياده کند.  اکرمي با تاکيد بر اين که قوه مجريه بايد از کارهايي که با تشخيص فردي خود است و در قانون پيش بيني نشده به شدت بپرهيزد، ادامه داد: دولت نبايد با اين گونه اقدامات خود، بر مشکلات بيفزايد، به عنوان نمونه بنده به عنوان نماينده پنج دوره مجلس "طرح آتيه مهر براي کودکان" را اقدامي اضافي و بي مورد مي دانم.  نماينده تهران در مجلس با يادآوري اين که اين طرح نه در کميسيون هاي مجلس مطرح شده و نه در لايحه بودجه مورد توجه قرار گرفته است، گفت: بهتر است که دولت کارهاي روي زمين مانده را به سرانجام برساند تا اين که بخواهد به سراغ اقدامات جديد برود.  اکرمي با اشاره به تاخير دراجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها گفت: اين قانون از سال 87 مطرح شد و قرار بود که در سال 89 اجرا شود، اما متاسفانه هم اکنون که نيمي از سال 89 هم گذشته هنوز افق روشني براي اين قانون وجود ندارد و مشخص نيست که در اين راستا چه اقداماتي قرار است انجام شود.  وي به سفرهاي استاني دولت اشاره و تصريح کرد: هر چند که اصل انجام اين سفرها مفيد است اما ايجاد توقعات و مطالبات جديد که نه در لايحه ديده شده و نه در برنامه پنج ساله، اصلا درست نيست. متاسفانه با وجود آن که برخي مصوبات سفرهاي اول و دوم استاني هم چنان روي زمين مانده است اما در سفرهاي استاني اخير مصوبات جديدي مطرح مي شود.  اکرمي گفت: يا مثلا بحث راه آهن اصفهان - شيراز که سال گذشته افتتاح شد هنوز به بهره برداري نرسيده است و کار آن روي زمين مانده است. لذا اين روحيه درست نيست و دولت بايد بر اجراي قانون و پرهيز از انجام کارهاي سليقه اي تاکيد داشته باشد.  عضو کميسيون فرهنگي رفع کدورت هايي که هم اکنون در جامعه وجود دارد را در آسان کردن زندگي مردم موثر دانست و در پايان گفت وگوي خود با ايسنا تاکيد کرد: ايجاد وحدت و اتحاد در کشور براي خنثي کردن جنگ رواني دشمنان و کارساز نبودن توطئه هاي آنها بسيار موثر و ضروري است.


 توجه به نظر مخالفان تقواي سياسي است 

نايب رييس کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي، گفت: اگر مسوولان منافع کشور و جامعه را بر منافع شخصي و گروهي ترجيح داده و نظر مخالفان خود را نيز در مسايل ببينند و بشنوند، درواقع تقواي سياسي را رعايت کرده اند. احمدعلي کيخا در ارزيابي از تقوي سياسي و تاثير آن بر اخلاق سياسي به ايسنا گفت: در حديث است که بايد ابتدا روزه قلب داشته باشيم و بعد روزه زبان و بعد روزه جسم. تقوي سياسي هم به اين معناست که نيات خود را پاک کنيم و با ديد مثبت به ديگران نگاه کنيم. وي افزود: به معناي ديگر تقوي سياسي اين است که در مورد ديگران فکر نادرست نکرده و زبان خود را به بد باز نکنيم و بي جهت به مردم افترا» نبنديم. در دين اسلام به طور کامل همه چيز مورد توجه قرار گرفته است; لذا اگر به دستورات دين توجه کنيم، به نتيجه لازم خواهيم رسيد. اين نماينده  مجلس، اظهار کرد: اگر سياست را به معناي يک علم جهت پيشبرد امور بدانيم مي توان گفت بهترين سياست، صداقت است، يعني اين که نبايد دروغ بگوييم، وقتي دروغ نگوييم به کسي تهمت هم نمي زنيم و وقتي رفتار نامناسب با ديگران نداشته باشيم و با بزرگواري با ديگران برخورد کنيم، يعني اينکه شرايط براي دور هم بودن و گذشتن از منافع خود به نفع منافع اجتماعي و ملي وجود دارد. کيخا در ادامه افزود: بعضا ممکن است مخالفان ما مساله اي را بهتر از ما ببينند و بدانند، لذا بايد حرف آنها را هم بشنويم. وقتي همه ادعا مي کنيم که براي توسعه کشور کار مي کنيم و هدف مان يکي است، بنابراين با گفت وگو مي توانيم مشکلات را حل کنيم. نماينده زابل اظهارکرد: اگر مسوولان تقوي سياسي را به مفهومي که عنوان شد، رعايت کنند، يعني از خودخواهي ها بپرهيزيم و صرفا به منافع ملي کشور بينديشيم - مانند گذشته و اوايل انقلاب- هميشه پيروزي ها نصيب اين مردم خواهد شد، ولي اگر به اختلافات دامن بزنيم و گير و گرفتاري هاي اين گونه براي خود ايجاد کنند، آسيب پذير خواهيم بود.


 بيمارستان سازي افتخار نيست  

عضو کميسيون بهداشت مجلس ساخت بي رويه بيمارستان را تحميل هزينه هاي هنگفت به دولت و مردم دانست و گفت: بيمارستان سازي به نوبه خودش افتخار نيست، مگر اينکه واقعا کارشناسي شده باشد و يا جايگزين بيمارستان هاي فرسوده شود."عليرضا مرندي" در گفت وگو با خانه ملت با بيان اينکه بيمارستان سازي بعضي وقتها مضر است نه مفيد افزود: متاسفانه مد شده است که بيمارستان هاي 10 تختخوابي و 32 تختخوابي ساخته مي شود که هيچ اساس کارشناسي ندارد و اصلا قدرت ارائه خدمات مناسب در اين ها وجود ندارد. اين بيمارستان ها تنها هزينه هاي هنگفت به گردن دولت و مردم انداخته مي اندازند و حاصلي از آن ها نيست.  وي ادامه داد: ما الان تخت بيمارستاني کم نداريم بنابراين اگر بيمارستاني مي سازيم بايد مطمئن باشيم که اين جايگزين بيمارستان ديگر مي شود و يا براي ساختش توجيه بايد داشته باشيم. مرندي گفت: ساخت بيمارستان بسيار گران است، تجهيزش گرانتر و نگهداري و هزينه هاي جاري اش بسيار گرانتر است و وقتي بيمارستاني ساخته مي شود نگهداري و هزينه اش به گردن مردم است. الان مثلا در آمريکا در ظرف چند سال اخير يک پنجم بيمارستان هايش را بسته است و تخت هايش را کم کرده است. براي اينکه بيمارستان ها هزينه ها سنگيني را روي دست دولت مي گذارد و هيچ گونه تاثيري تقريبا شاخص هاي بهداشتي ندارد. شاخص ها بيشتر بر مبناي سلامت عمومي است و در اين زمينه نقشي ندارد و فقط ما بودجه هنگفتي را براي آن ها هزينه مي کنيم. عضو کميسيون بهداشت و درمان اظهار داشت: نمي گوييم بيمارستان لازم نيست ولي براي انجام هزنيه اي به اين عظمت بايد دقت بيشتري به خرج داده شود و ساخت بيمارستان فقط روي فشارهاي سياسي و چون مردم مي گويند ما بيمارستان مي خواهيم کار ناپسندي و هر زماني که اين اتفاق افتاده باشد جز خسارات مالي براي  کشور چيزي نداشته است.


 خبر 

تکرار تجربه تلخ آزمون دستياري در آموزش و پرورش 

رئيس کميسيون آموزش با تاکيد بر اينکه نمي خواهيم تجربه تلخ آزمون دستياري وزارت بهداشت تکرار شود، گفت: ما از آموزش و پرورش درخواست داشتيم که راه هاي قانوني براي نظارت مجلس و نهادهاي آموزشي ذي ربط را فراهم کنند، اما متاسفانه هيچ نظارتي بر نحوه برگزاري آزمون دستياري نداشتيم. علي عباسپور تهراني فرد  در گفت وگو با ايلنا، با اشاره به اينکه مجلس و هيچ نهادي نسبت به برگزاري آزمون استخدامي وزارت آموزش و پرورش و اعلام نتايج آن نظارتي نداشته  است، گفت: ما از آموزش و پرورش درخواست داشتيم که راه هاي قانوني براي نظارت مجلس و نهادهاي آموزشي ذي ربط را فراهم کنيم اما متاسفانه هيچ نظارتي بر نحوه برگزاري آزمون دستياري نداشتيم. وي با بيان اينکه از استان ها خبر مي رسد که اعتراضات به آزمون استخدامي آموزش و پرورش افزايش داشته است، گفت: ما با اينکه نظارتي بر برگزاري اين آزمون و نحوه اعلام نتايج آن نداشتيم، اما سعي داريم که هر چه زودتر براي نظارت هر چه بيشتر بر برگزاري اين آزمون وارد شويم. عباسپور با تاکيد بر اينکه اگر نظارتي بر اين آزمون صورت نگيرد، تجربه آزمون دستياري وزارت بهداشت تکرار مي شود، گفت: در زمان برگزاري آزمون ما نماينده اي را براي نظارت بر برگزاري آزمون فرستاديم اما مسئولان آموزش و پرورش تنها به ارائه توضيحات پرداختند و اجازه نظارت را ندادند. با اين حال معتقديم مجلس بايد در نحوه برگزاري و اعلام نتايج اين آزمون نظارت داشته باشد تا تجربه تلخ آزمون دستياري وزارت بهداشت دوباره تکرار نشود. وي تاکيد کرد: يکي ديگر از مواردي که ما نسبت به آن حساس هستيم، اولويت استخدام نيروهاي حق التدريس است که اين نيروها حتما بايد قبل از پذيرفته شدگان آزمون استخدامي آموزش و پرورش در اين وزارتخانه استخدام شوند.

سفرهاي استاني درصورت اجرانشدن زيرسوال مي رود

نماينده تفت و ميبد بر حرکت سريع و قاطع براي اجرايي شدن پروژه هاي بر زمين مانده سفر دوم و اول هيات دولت به استان تاکيد کرد و گفت: در غير اين صورت فاز دوم آب رساني به استان را به عنوان تنها مصوبه سفر سوم پيگيري خواهيم کرد.  سيدجلال يحيي زاده در گفت وگو با ايسنا گفت: به برکت انقلاب اسلامي فاصله ميان مردم و مسوولين برداشته شده است که اين امر در دولت نهم و دهم به صورت کلي از بين رفت و ديوار حائل بين مردم و مسوولين کاملا فرو ريخت. وي افزود: تصويب مصوبات در سفرهاي استاني اين ظرفيت و فرصت را به شکل مضاعف تري مثبت و پسنديده خواهد کرد اما چنانچه موارد مهم و يا تعداد قابل توجهي از پروژه هاي مصوب سفر اجرايي نشود، اصل اين سفرها نيز به شدت و سرعت زير سوال مي رود. يحيي زاده تصريح کرد: اين امر تا حدي در مورد سفر دوم هيات دولت به استان يزد تاکنون چنين بوده است مثلا در مورد پروژه مهم و حياتي و بسيار حساس و فوق العاده مورد نياز استان که فاز دوم آبرساني است که در سفر مقام معظم رهبري به استان يزد نيز مورد تاکيد و تسريع قرار گرفت اما چيزي در برنامه هاي دولت مشاهده نمي کنيم. اين نماينده مجلس بيان داشت: پروژه هاي گازرساني نيز که در سفر اول هيات دولت مورد تصويب قرار گرفته بود هنوز قسمت عمده اي از آن اجرايي نشده است که اين امر در مورد پتروشيمي يا ده ها مصوبه ديگر در سفر دوم نيز صادق است که هنوز خبري از قريب الوقوع بودن اجراي آنها اصلا ديده نمي شود. وي ابراز عقيده کرد: يا براي سفرها نبايد مصوبه اي تعريف شود يا اگر شد حتما بايد اجرايي شود تا اعتماد و اعتقاد مردم به نظام و حاکميت و دولت آسيب نبيند. يحيي زاده گفت: در اين ايام گاها از استاندار و بعضي مسوولين شنيده مي شود که سفر دولت در آينده نزديک در مهرماه يا آبان ماه به استان يزد صورت مي گيرد که بنده به عنوان يکي از نمايندگان استان انتظار دارم در اين فرصت اندک باقيمانده نسبت به پروژه هاي معوق سفر دوم حرکتي صورت گيرد تا مردم با اميدواري به سفر سوم نيز نگاه کنند. نماينده تفت و ميبد با بيان اين که اين يک ضرورت و پيش نياز جدي براي انجام سفر سوم است، تاکيد کرد: چنانچه وضعيت به همين شکل باشد، بسياري از نمايندگان و مسوولين ديگر استان اعتقاد داريم که در سفر سوم پروژه اي جز فاز دوم آبرساني به استان يزد را دنبال نکنيم چرا که اين مصوبه به اندازه اي اهميت دارد که اگر اجرا شود يزد مي تواند همه چيز داشته باشد و اگر اجرا نشود، هر چيز ديگري داشته باشد، معلق خواهد بود و نمي توان به آن اطمينان پيدا کرد.

زير ساخت هاي حذف کنکور آماده نيست

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت:بايد هر چه سريعتر زير ساخت هاي حذف کنکور را جهت اجرايي شدن اين قانون آماده کرد."اسفنديار اختياري کسنويه يزد" در گفت وگو با خانه ملت در خصوص حذف کنکور از سيستم آموزشي کشور گفت:حذف کنکور يک قانون است و بايد هر چه سريعتر نسبت به اجراي آن اقدام کرد. نماينده زرتشتيان در مجلس شوراي اسلامي  در پاسخ به اين سوال که آيا زير ساخت هاي لازم براي خذف کنکور آماده است گفت: همه زير ساخت هاي لازم آماده نيست،اما تاکنون فرصت هايي زيادي براي آماده ساختن زيرساخت ها وجود داشته است.وي افزود: اکنون که زير ساخت لازم براي اجراي اين قانون وجود ندارد مسوولان بايد با حساسيت بيشتري اين موضوع را پيگيري کنند. اختياري در خصوص تاريخ حذف کنکور گفت:تاکنون تاريخ هاي متفاوتي را براي اجراي اين قانون اعلام کرده اند اما هنوز زمان قطعي آن مشخص نيست و قرار است اين موضوع فردا در کميسيون آموزش مطرح و به بحث و گفت وگو گذاشته شود.  عضو کميسيون آموزش در ادامه با اشاره به صحبت هاي اخير وزير علوم مبني بر اسلامي کردن دانشگاه ها  و بازنشستگي اساتيد خاطر نشان کرد: دلايلي که براي بازنشسته کردن اساتيد مطرح مي شود توجيه کنند نيست، در حقيقت هرچه سابقه تدريس اساتيد بيشتر باشد در محيط دانشگاه کارآمدترند و اثر گذاري بيشتري خواهند داشت.

پيمانکاران عمراني در حال ورشکستگي هستند

عضو کميسيون برنامه و بودجه تاکيد کرد: يکي از عوامل اصلي رکود عدم پرداخت طلب چند هزار ميليارد توماني به بخش خصوصي است. "عباسعلي نورا"نماينده زابل و زهک در گفت وگو با خانه ملت خاطر نشان کرد: آمار ارائه شده در مورد عدم رکود در کشور بر اساس توليدات مقطعي، شرايط زماني خاص و توليد محصولات کشاورزي در زمان مناسب بودن آب و هواست. وي ادامه داد: پر رونق ترين صنعت کشور، خودرو سازي است که در چند ماه گذشته 20 تا 30 درصد کاهش توليد داشته است و معلوم نيست بانک مرکزي بر چه اساسي مي گويند رونق اقتصادي وجود دارد. نورا خاطر نشان کرد:  کارخانه توليد روي زنجان تعطيل شده، عسلويه از توليد افتاده، صنعت نساجي کشور ورشکسته شده، صنايع مادر فعاليت نمي کنند و در خيلي از صنايع ديگر افت توليد داريم.  عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: درآمدهاي نفتي رشد اقتصادي را بصورت مجازي نشان مي دهد.  اين در حالي است که اگر درآمدهاي نفت را از اقتصاد جداکنيم منفي بودن رشد اقتصادي خود را نشان مي دهد. نورا با تاکيد بر اينکه " بدون در نظر گرفتن درآمد نفت رشد اقتصادي منفي مي شود" گفت: رشد اقتصادي نسبت به سال گذشته کاهش پيدا کرده است و اوضاع اقتصاد کشور آنطور که آمار و ارقام رسمي مي گويد رو به رشد نيست. اين نماينده مجلس افزود: دولت از طرفي به بانک ها و از سوي ديگر به پيمانکاران بدهکار است. بدهي به پيمانکاران يکي از عوامل اصلي رکود است چرا که با عدم پرداخت طلب چند هزار ميليارد توماني بخش خصوصي، پيمانکاران عمراني در حال ورشکستگي هستند. نماينده زابل با غيرواقعي خواندن آمار صادرات نيزتصريح کرد: آمارافزايش صادرات و کاهش واردات غير واقعي است، در بسياري از مناطق بيکاري مشکل اصلي خانواده هاست و نرخ بيکاري با آمار رسمي تطابق ندارد.


 کوتاه از بهارستان 

زمان بيشتري براي تحقيق و تفحص تامين اجتماعي 

رييس هيات تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي با اشاره به استقرار کميته هاي تامين اجتماعي، بازنشستگي و شرکت هاي سرمايه گذاري تامين اجتماعي (شستا) گفت که اين کميته ها با کمک کارشناسان در حال انجام ماموريت هايشان هستند.  سليمان جعفرزاده در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: به دلايل گستردگي حوزه شرکت هاي شستا، بازنشستگي و تامين اجتماعي احتمالا زمان بيشتري براي انجام تحقيق و تفحص از اين موارد مورد نياز است. وي افزود: به احتمال زياد اين هيات با پايان مهلت تحقيق و تفحص، مجددا درخواست تمديد مهلت را مطرح مي کند.

پيگيري پرونده هاي زمين خواري شمال تهران

يک عضو کميسيون اصل 90 مجلس از بررسي و پيگيري پرونده هاي مربوط به زمين خواري هاي شمال شهر تهران در اين کميسيون خبر داد. سيد فاضل موسوي در گفت وگو با فارس با اشاره به تشکيل پرونده هاي مربوط به زمين خواري در اين کميسيون، اظهار داشت:  پرونده هايي در خصوص زمين خواري هاي شمال تهران در کميسيون اصل 90 تشکيل شده است. وي افزود: در همين رابطه تاکنون کميسيون جلسات متعددي برگزار کرده و حتي با مسئولان مربوطه نيز، رايزني هايي داشته است. عضو کميسيون اصل 90 مجلس در پايان تصريح کرد که پرونده هاي مربوط به زمين خواري در شمال تهران از مدت ها قبل در اين کميسيون تشکيل شده و کميسيون با جديت مشغول بررسي و پيگيري آنهاست.

استفاده از ابزارهاي قانوني در مقابل تخلفات دولت

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس تاکيد مي کند که مجلس بايد از ابزارهاي قانوني در مقابل تخلفات دولت استفاده کند. علي مطهري در گفت وگو با ايلنا، در پاسخ به سوالي در مورد ضرورت تشکيل کميته مشترک ميان دولت و مجلس اظهار داشت: نيازي به کميته مشترک نيست، زيرا قانون اساسي ابزارهاي لازم را در دست نمايندگان قرار داده و اگر آنها تخلفي از دولت مي بينند بايد اقدام کنند. وي افزود: اگر رئيس جمهور مي گويد قانون اساسي را اجرا نمي کند مجلس بايد از وي سوال مطرح کند تا درقبال رفتار خود توضيح دهد. عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس در پاسخ به سوال ديگري در مورد اظهارات اخير سخنگوي شوراي نگهبان مبني بر اينکه براي اجراي قانون تنها دعا مي کنيم، تصريح کرد: دعا کردن ضرري ندارد اما بايد همانگونه که گفتم بايد از ابزارهاي قانوني در اين راه استفاده کرد. مطهري در پاسخ به سوالي در مورد لزوم تدوين منشور اصولگرايي اظهار داشت: در اين مورد بحث زيادي شده است.

هيچ اصلاح طلبي را از مساجد حذف نکرده ام 

رئيس مرکز رسيدگي به امور مساجد تاکيد مي کند که تاکنون هيچ اصلاح طلبي را از مساجد و استفاده از تريبون آن حذف نکرده  است. حسين ابراهيمي در گفت وگو با ايلنا، در پاسخ به سوالي در مورد دليل حذف مراسم اصلاح طلبان در ماه مبارک رمضان و شب هاي قدر اظهار داشت: چه کسي گفته است، اصلاح طلبان حذف شده اند؟ به گفته وي، آنها مي توانند مراسم خود را همچنان در مساجد برگزار کنند. چون هم اکنون مساجد ما هم در دست اصولگرايان است و هم در اختيار اصلاح طلبان.مانند مساجد اميرالمومنين و امام جعفر صادق که تحت توليت آقايان اشرفي اصفهاني و منتجب نيا است.اين مساجد برنامه احيا و مراسم ديگر نيز برگزار مي کنند. وي افزود: اتفاقا شنيده شده است که اصلاح طلبان در منازل برنامه شب هاي قدر را برگزار مي کنند. ابراهيمي تاکيد کرد: بنده به عنوان مسوول مساجد کشور تاکيد مي کنم که تاکنون هيچ اصلاح طلبي را حذف نکرده ام و تمام آنهايي که قبلا مساجد در دست آنها بود، هم اکنون هم فعاليت مي کنند.

کشاورزي ايران دستخوش منافع عده اي خاص

کشاورزي ايران در حال حاضر دستخوش منافع عده اي خاص شده که قطع کردن دست آنها نيازمند عزم جدي مسوولان است. مهرداد بائوج لاهوتي در گفت وگو با آريا نياز داخلي به برنج را 2/7 ميليون تن اعلام کرد و گفت: در حاليکه وزارت بازرگاني تنظيم تعرفه را تنها ابزار خود براي کنترل بازار مي داند طي يکسال گذشته بيش از 5 ميليون تن برنج خارجي به کشور وارد شده که بخش اعظم آن با تعرفه صفر درصد بوده است. وي با بيان اينکه علت اين همه واردات محصولات بي کيفيت خارجي مشخص نيست افزود: ايران مملکتي چهار فصل است که مي تواند در توليد محصولات زراعي و باغي خود کفا باشد بدون آنکه دست نياز به سمت ديگر کشورها دراز کند. نماينده مجلس هشتم تصريح کرد:با وجود آنکه قرار بود تبليغ برنج خارجي ممنوع باشد ولي هنوز شاهد پخش تيزرهاي آن از تلويزيون هستيم اما اميد است که وزير بازرگاني به وعده خود مبني بر جلوگيري از ورود برنج به کشور تا چهار ماه عمل کند.وي در مورد استيضاح وزير جهاد کشاورزي گفت: امضا کنندگان طرح همچنان به انجام آن مصرند ولي هيات رئيسه در اعلام وصول استيضاح مقاومت مي کند. در آخرين جلسه هفته گذشته دکتر لاريجاني وقتي اصرار نمايندگان را ديد به اعلام وصول رضايت داد.

نشست فراکسيون دانشگاهيان با ضرغامي

رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس گفت: فراکسيون دانشگاهيان با عزت الله ضرغامي رئيس سازمان صداوسيما نشست مشترک برگزار مي کند. مصطفي کواکبيان در گفت وگو با فارس اظهار داشت که اعضاي فراکسيون متبوعش افطار روز سه شنبه 16 شهريورماه مهمان عزت الله ضرغامي رئيس سازمان صداوسيما هستند.  رئيس فراکسيون دانشگاهيان افزود:اين ضيافت افطار در مرکز صداوسيما برگزار مي شود و اعضاي فراکسيون در خصوص مسائل مختلف با ضرغامي ديدار و گفت وگو خواهند کرد. اين نشست فراکسيون دانشگاهيان شانزدهمين نشست آنان با مسوولين کشور خواهد بود.

طرح افزايش تعطيلات عيد فطر در دستور
کار اين هفته تصويب مي شود
 

سخنگوي هيات رييسه مجلس از تصويب طرح افزايش تعطيلات عيد فطر در جلسات اين هفته مجلس بنا به تصميم هيات رييسه خبر داد. محسن کوهکن، در گفت وگو با ايلنا،در ارتباط با طرح افزايش تعطيلات عيد فطر به سه روز که هم اکنون در کميسيون فرهنگي و اجتماعي به تصويب رسيده است، گفت: چنانچه نمايندگان بخواهند اين طرح را به عنوان اولين دستور هفتگي در روز يکشنبه اين هفته در مجلس مورد بررسي قرار دهند، بايد با 50 امضا اين درخواست را به هيات رئيسه ارائه دهند. به گفته وي، پس از بررسي هاي هيات رئيسه در ارتباط با اين طرح مقرر شد که در روزهاي آغازين جلسات مجلس در اين هفته اين طرح مورد بررسي قرار گيرد تا به تصويب نهايي برسد. تلاش مي شود تا اين قانون براي عيد فطر امسال اجرا شود و از امسال تعطيلات عيد فطر به سه روز افزايش پيدا کند.  سخنگوي هيات رئيسه مجلس معتقد است که روند تصويب قانون به گونه اي است که پس از تصويب در مجلس، تاييد شوراي نگهبان، ابلاغ رئيس مجلس و ابلاغ رئيس جمهور 15 روز بعد لازم الاجراست. اما مي توان در اين طرح، پيشنهاد لازم الاجرا بودن آن براي سال جاري را نيز بگنجانيم تا از هم اکنون لازم الاجرا باشد. کوهکن در ارتباط با نظر شوراي نگهبان در مورد اين طرح نيز گفت: شوراي نگهبان حداکثر 10 روز فرصت دارد نظر خود را در مورد مصوبات مجلس ارائه کند. اما مي توانيم با پيگيري هايي که انجام مي شود، از شوراي نگهبان درخواست کنيم نظر خود را زودتر ارائه دهد تا اين کار همه پسند، زودتر به انجام برسد. وي، همچنين در ارتباط با آغاز تعطيلات عيد فطر گفت: به طور طبيعي ميزان تعطيلات عيد فطر هر چند روز که تصويب شود، از پس از روز عيد فطر آغاز مي شود. آغاز تعطيلات عيدفطر قبل از پايان ماه رمضان قابل اجرا نخواهد بود.

کسي که مسووليت مي پذيرد، بايد نقدپذير باشد

عضو هيات رئيسه مجلس نقدپذيري را باعث برجسته کردن عيوب دانست و اعلام کرد: کسي که مسووليت مي پذيرد بايد نقدپذير باشد. "حسين سبحاني نيا" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به تاکيد مقام معظم رهبري به نقد پذير بودن مسوولان در ديدار با اعضاي هيات دولت،گفت: نقدپذيري براي همه کساني که مسئوليت مي پذيرند و آن هم مسووليتي ملي و کلان حتما لازم است. نماينده نيشابور با اعلام اينکه نمي شود کسي مسووليتي را بپذيرد اما پذيراي نقد نباشد،خاطرنشان کرد: نقدپذيري باعث برجسته کردن عيوب شده و کارها کم هزينه تر به نتيجه مي رسد و بنابراين نقدپذيري بحث لازمي است که مقام معظم رهبري هم به آن در ديدار با اعضاي هيات دولت اشاره فرمودند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در ادامه با اشاره به ويژگي هاي نقد درست، خواستار بيان نقدها به صورت سازنده شد و افزود:نقد سازنده مي تواند ايرادها را برطرف کرده و عاملي باشد هشدار دهنده به مسوولان که در حوزه کاري خود ايرادي را که دارند کم هزينه تر مرتفع کنند.وي تصريح کرد:در مسوولين نبايد اين تلقي بوجود آيد کساني که نقد مي کنند اختلاف و دشمني با آنها دارند. سبحاني نيا خاطرنشان کرد: لازم است مسئولان با شنيدن نقدها، اگر حرفي اصولي شنيدند آنرا پذيرفته و به آنها عمل کنند چرا که اين امر به رشد و شکوفايي کشور و آن سازمان کمک خواهد کرد.


 تابش:
 در جامعه منتسب به حضرت علي (ع) فقر بايد ريشه کن شود  

نماينده مردم اردکان، تصريح کرد:در جامعه منتسب به حضرت علي (ع) ،تبعيض جايگاهي ندارد، فقر بايد ريشه کن شود و عدالت و مساوات جايگاه واقعي خود را بازيابد. به گزارش ايسنا،محمد رضا تابش در مراسم دعا و نيايش شب هاي قدر در مسجد کوشکنو اردکان با تسليت شهادت پيشواي متقيان حضرت علي (ع) گفت: همه ساله اين روزها فرصت مغتنمي است، تا علاوه بر عزاداري در سوگ امام علي(ع) مکتب او را بشناسيم و به ديگران نيز بشناسانيم.
تابش ادامه داد: مظلوميت آن امام همام نه به جهت خانه نشيني او و نه بواسطه جفاهايي که بر ايشان در دوره حکومتش روا شد، بلکه از آن جهت است که ايشان شناخته نشد و مردم به ابعاد وجودي وي و ويژگي هاي منحصر به فردش پي نبردند و هنوز هم علي رغم کارهاي زيادي که در اين زمينه انجام شده، بسياري از وجوه شخصيتي آن پيشواي عدالت خواهان جهان ناشناخته مانده است.
وي اضافه کرد:پيروان مکتب علوي بايد نسبت به اين امر اهتمام بيشتري ورزند و آموزه هاي اخلاقي و تدابير حکومتي و مشي و منش آن بزرگوار را در جامعه اي که منتسب به اوست ملاک عمل قرار دهند. تابش همچنين با تقدير از اقدامات انجام گرفته پس از پيروزي انقلاب اسلامي،در عين حال اين تلاش ها را براي دستيابي به جامعه علي  محور ناکافي دانست و گفت: مسوولان امر نيز بايد باهمدلي، تلاش مضاعف،پاکدستي، تدبير و خردمندي از فرصتي که انقلاب اسلامي براي تحقق آرمان هاي امام علي(ع) در جامعه فراهم نموده و انتظاراتي که براي مردم در جامعه پيدا شده به بهترين نحو بهره جسته و عمل نمايند.