نسخه شماره 2443 - 1389/06/14 -


مسلمانان جهان بايد با اتحاد و يکپارچگي در مقابل زورگويان جهان بايستند

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
تبديل وظيفه اجرايي دولت به وظيفه نظارتي باعث رشد بهره وري در کشور مي شود
علي رغم شعارها، تقويت بخش خصوصي را ترويج سرمايه داري زالو صفتي مي ناميم
محمود احمدي نژاد:
عده اي به دنبال تحقير و تخريب دولت هستند

پورمحمدي:
جامعه اسلامي منسجم است


اخبار کوتاه


مذاکرات صلح ارتباطي با مساله هسته اي ايران ندارد


ديدگاه کارشناسان درباره گفت وگوي ايران با آمريکا

کاظمي قمي:
باخروج اشغالگران از ابعاد ناامني عراق کاسته خواهد شد


پوتين قدرت را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد


ديپلماسي

آيت الله ابوالحسن الله بداشتي:
امام (ره) کارهاي بانکي را بر مبناي قواعد حقوقي تجارت و اصول اسلامي مي پذيرفتند


اخبار کوتاه


روزنگار


کلاس هاي فلسفه و عرفان امام خميني به روايت دکتر ديناني


کاريکاتور


 مسلمانان جهان بايد با اتحاد و يکپارچگي در مقابل زورگويان جهان بايستند 

هيات عاليرتبه ايراني که به سرپرستي مصطفي محمد نجار وزير کشور در پاکستان حضور دارند در ادامه برنامه هاي خود با علماي شيعه پاکستان ديدار و گفت وگو کردند.  به گزارش ايسنا در اين ديدار مصطفي محمد نجار، وزير کشور با اشاره به جايگاه و نقش مسلمانان در معادلات جهاني گفت: مسلمانان جهان بايد با اتحاد و يکپارچگي در مقابل زورگويان جهان بايستند.  مصطفي محمدنجار افزود: حضور پرشور مسلمانان جهان در راهپيمايي روز جهاني قدس نشان داد که با وجود حمايت هاي آمريکا از رژيم صهيونيستي، اين رژيم روز به روز در حال تضعيف شدن است چرا که قدرت امت اسلامي فزوني يافته است.  وزير کشور ضمن تشريح چگونگي ارسال کمک هاي دولت و ملت ايران به سيل زدگان پاکستاني گفت: تاکنون 10 محموله کمک به ميزان 500 تن کالا وارد پاکستان شده و طي روزهاي آتي نيز کمک هاي بيشتري براي سيل زدگان ارسال خواهد شد.  نماينده ويژه مقام معظم رهبري نيز در سخناني با اشاره به پيگيري هاي دولت جمهوري اسلامي ايران در کمک به سيل زدگان پاکستاني گفت: وظيفه شرعي ما است که به اين مردم مصيبت ديده کمک کنيم و همه بايد آن را نوعي توفيق الهي در خدمت رساني بدانيم.  حجت الاسلام و المسلمين رحيميان با اشاره به نقش علماي اسلام در کشورهاي اسلامي در پيشبرد اهداف اسلام گفت: علماي اسلام بايد درباره وضع مسلمانان و توطئه هاي دشمنان اسلام هوشيار و دقيق باشند.  لا زم به ذکر است وزير کشور و نماينده ويژه مقام معظم رهبري که در پاکستان بسر مي برند، از بخش هايي از مناطق سيل زده پاکستان بازديد کردند.  به گزارش  ايسنا، در اين بازديد که با استفاده از بالگردهاي ارتش پاکستان صورت گرفت، وزير کشور پاکستان نيز هيات عالي رتبه ايراني را همراهي کرد.  در بازديد از مردم سيل زده پاکستان، مصطفي محمد نجار و حجت الاسلام رحيميان در جريان مشکلات مردم و همچنين خسارت هاي ناشي از سيل قرار گرفتند.


 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 تبديل وظيفه اجرايي دولت به وظيفه نظارتي باعث رشد بهره وري در کشور مي شود 
 علي رغم شعارها، تقويت بخش خصوصي را ترويج سرمايه داري زالو صفتي مي ناميم

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به مناسبت روز تعاون به بيان ديدگاههاي خود پرداخت.
به گزارش ايلنا، در يادداشت آيت الله هاشمي رفسنجاني به مناسبت روز تعاون آمده است:
تعاون از مصدر «تفاعل» دو معناي لغوي و اصطلاحي دارد که در هر معنا روح همکاري نهفته است و از لحاظ فرهنگ، ريشه در تاريخ زندگي اجتماعي بشر دارد.  سير تدريجي زندگي انسان ها از غارنشيني انفرادي به شهرنشيني اجتماعي نشان مي دهد که ابناي بشر تعاون و همکاري همنوعان را ضرورت اجتناب ناپذير تداوم حيات خويش مي دانند و در اين راستا تعاملات را از سطوح قبيله اي و جغرافياي ملي که کشور ناميده مي شود، فراتر گرفته اند و به جامعه بين الملل مي انديشند و تاسيس مجامع و مراکز جهاني مانند کشتيراني، هواپيمايي، آژانس هسته اي و... شاهدي روشن براي اين رويکرد مي باشد.  جمهوري اسلامي ايران نيز در نخستين ماه هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي در جمع خبرگان تدوين قانون اساسي، توجه عميقي به مقوله تعاون براي رونق جامعه مخصوصا در بعد اقتصادي کرده و اين توجه در بازنگري سال 1368 نيز مورد تاکيد قرار گرفته است، اما متاسفانه برداشت هاي سطحي از بندهاي مربوطه و بعضا تفکرات افراطي در دو مقوله دولتي کردن امور و بخش خصوصي، نگذاشت تعاوني ها رونق بگيرند و آن مطالب جنبه عملياتي به خود نگرفته اند.
با توجه به اهميت موضوع، مجمع تشخيص مصلحت نظام، در تدوين سياست هاي کلي و بعدها تدوين سند چشم انداز 20 ساله و حتي در اصلاح سياست هاي صدر و ذيل اصل 44 قانون اساسي، با تکيه بر عقبه بسيار علمي و کارشناسي، نگاهي منطقي به مباحث مربوط به سه بخش دولتي، تعاوني و خصوصي کرده که ماحصل آن، مصوبات بسيار مترقي است که آن هم به خاطر مسائلي که همگان مي دانند، همچنان بر روي کاغذ مانده و در مرحله اجرا چنان موانع و محدوديت هايي ترسيم شده که متقاضيان فعاليت در بخش تعاوني به قول معروف عطايش را به لقايش مي بخشند.
درباره اهميت تعاوني ها توجه همگان را به يکي از مشاهدات خويش در اولين سفرهاي خارجي پس از انقلاب جلب مي کنم که در سفر به ژاپن ديدم که شرکت عظيم صنايع الکترونيکي سوني سرمايه هاي خويش را از سهام تک تک مردم فراهم کرده که با قطرات دارايي خويش دريايي را خلق کرده اند.  به ياد دارم که در همايشي که دو سه سال پيش بسيج دانشجويي دانشگاه هاي تهران در تالار علامه اميني دانشگاه تهران به خاطر تسريع در اجراي سياست هاي اصل 44 برگزار شده بود، شرکت کردم و در آن همايش بسيجيان را که يکي از اقشار ذي حق در جامعه مي دانم، ترغيب به ورود به بخش هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي در قالب تعاوني ها کردم. اما متاسفانه هيچ حرکتي را در اين مسير حتي در دورنما هم نمي بينم. چيني ها ضرب المثلي دارند که مي گويند «به جاي اينکه به افراد هر روز يک ماهي بدهيد، به آنها تور ماهيگيري بدهيد تا خودشان صيد کنند.»اين مثل در شرايط امروز جامعه ما مصداق کامل دارد.  متاسفانه جامعه را به فرهنگ اشتباه «همه يا هيچ» عادت داده ايم و علي رغم شعارهاي فراواني که براي کم کردن تصدي گري هاي دولت مي دهيم، در عمل جامعه را به سمتي سوق مي دهيم که حتي تقويت بخش خصوصي را ترويج سرمايه داري زالو صفتي مي ناميم.
در صورتي که در مصوباتي که به تاييد مقام معظم رهبري هم رسيده،آمده است که يکي از مصارف درآمدهاي حاصل از واگذاري ها، تقويت بخش تعاوني است تا مردم يا اقشار مختلف با تشکيل شرکت هاي سهامي عام، هم براي کم کردن معضل بيکاري گام بردارند و هم با احساس مالکيت در راه ارتقاي کيفيت و به تبع آن رونق اقتصادي بکوشند.
بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که تشکيل تعاوني ها و تقويت بخش خصوصي، نه تنها از مسووليت هاي دولت نمي کاهد، بلکه تبديل وظيفه اجرايي دولت به وظيفه نظارتي آن هم از جايگاه کلان باعث رشد بهره وري در کشور مي شود که الان در مثلث انسان، منابع و ماشين يکي از ضعف هاي عمده ما مي باشد.


 محمود احمدي نژاد:
 عده اي به دنبال تحقير و تخريب دولت هستند  

رييس جمهوربا بيان اينکه برخي افراد به دنبال تحقير و تخريب خدمات دولت هستند، گفت: اين افراد هيچ يک از اقدامات دولت را نمي پذيرند اين در حاليست که دولت همه توان خود را براي پيشرفت در همه عرصه ها به کار گرفته است.
به گزارش ايلنا، محمود احمدي نژاد همزمان با اولين روز از هفته تعاون در پنجمين جشنواره ملي تعاوني هاي برتر کشور و با تبريک هفته تعاون به تلاشگران اين عرصه، اظهار داشت: همه بخش هاي کشور را بايد مردم اداره کنند.
وي با بيان اينکه رمز ماندگاري فرهنگ ايران زمين، صيانت از فرهنگ کشور است، افزود: مطمئنا اگر توده هاي مردم خود را مسوول صيانت از ارزش هاي الهي نمي دانستند، اين ارزش هاي والاي انساني و الهي به نسل هاي بعد منتقل نمي شد و در اين صورت حتما صدها سال قبل فرهنگ کشورمان مضمحل شده بود.  احمدي نژاد گفت: استعدادهاي انسان بي پايان است و يک ملت مانند رودخانه جاري و فناناپذير است که مي تواند با فعاليت در همه عرصه ها به رشد و بالندگي کشور کمک کند.  رييس جمهور با بيان اينکه سياست هاي اصل 44 قانون اساسي در ورود مردم به بخش اقتصادي تاکيد دارد، يادآور شد: روح سياست هاي اصل 44 مردمي کردن اقتصاد کشور يعني ورود توده هاي مردم به اين بخش است.
وي با اشاره به وجود سه نگاه در بخش اقتصادي اظهار داشت: نگاه سرمايه داري معتقد است، عده قليلي برتر از ديگران هستند که در تنازع بقا صلاحيت خود را اثبات کردند. بنابراين براي رونق اقتصادي بايد اين گروه اقليت تقويت شود که البته اين افراد نيم درصد جامعه را شامل مي شوند.
رييس جمهور با اشاره به اينکه در نظام سرمايه داري عده قليلي، انسان هاي برتر به شمار مي روند، خاطر نشان کرد: در اين نگاه حاکمان از قشر سرمايه داران هستند و صاحب مجموعه هاي اقتصادي مي باشند و کسي خارج از اين دايره نمي تواند بر جامعه حاکم شود و البته در چنين جامعه اي هيچ قانوني هم عليه منافع سرمايه داران تصويب نمي شود.
احمدي نژاد نگاه دوم را در بخش اقتصادي مربوط به سوسياليست ها و کمونيست ها دانست و گفت: در اين نگاه همه مردم يکسان و همه از استعداد يکسان برخوردار هستند که با اين نگاه انگيزه کار و تلاش به کنار مي رود و در واقع جامعه بي روح و مرده مي شود.
رييس جمهور با اشاره به نگاه سوم در بخش اقتصاد يعني نگاه اسلامي، اظهار داشت: اين نگاه معتقد است هر کس که داراي استعداد و توانمندي است بايد فرصت شکوفايي استعداد خود را پيدا کند و همه بايد در جامعه مشارکت داشته باشند و اگر فرصتي هم براي شکوفايي استعدادها نباشد، دولت موظف است زمينه هاي لازم را فراهم کند و فعاليت در بخش تعاون از راهکارهاي موفق براي شکوفايي اين استعدادها است.
وي درباره مفهوم عدالت در نگاه هاي مختلف اقتصادي، گفت: در نظام سرمايه داري عده قليلي برتر و توده هاي مردم فرودست و پايين دست هستند و در نگاه سوسياليستي و کمونيستي همه برابر هستند، اما در نگاه اسلامي عدالت مفهوم واقعي خود را پيدا مي کند به طوري که نگاه اسلامي معتقد است افراد مي توانند رشد و پيشرفت کنند،اما نبايد فاصله آنها به گونه اي شود که در جامعه حفره عظيمي پديد آيد و بايد برنامه ريزي ها به سمت متعادل کردن منحني توزيع ثروت پيش برود.
رييس جمهور با تاکيد بر اينکه اگر عدالت نباشد شکوفايي هم اتفاق نمي افتد، يادآور شد:عدالت ضامن شکوفايي، ايجاد محبت و تقويت همبستگي ملي است که بخش تعاون مي تواند فاصله ها را پر کند و نسبت ها را اصلاح کند.  احمدي نژاد با اشاره به اينکه براساس پيش بيني قانون بايد طي برنامه پنجم توسعه 25 درصد جامعه به بخش تعاوني واگذار شود، تصريح کرد: برخي تصور مي کنند که انسان بايد صرفا براي سود و منفعت خود تلاش کند که اين موضوع مربوط به نظام سرمايه داري است. نظام کمونيست ها و سوسياليست ها با برابر دانستن افراد جامعه ، استعدادها را از بين مي برند، اما در نگاه اسلامي فرد و جامعه اهميت دارند و انسان در حالي که براي منافع خود تلاش مي کند بايد براي منفعت جمعي هم تلاش کند که البته اين مسير به سمت کمال انسان پيش مي رود.
رييس جمهور با تاکيد بر گسترش بخش تعاون در جامعه ، اظهار داشت: در اين بخش کارهاي خوبي آغاز شده است، اما لازم است بخشي از اقدامات تعاوني ها به آموزش اختصاص يابد تا طي سلسله مراتبي مردم کار اقتصادي را ياد بگيرند.
وي با بيان اينکه قانون اصل 44 به معناي اين نيست که اقتصاد کشور به اقتصاد سرمايه داري تبديل شود، گفت: روح اصل 44 مردمي کردن اقتصاد است، اما عده اي اصرار دارند اين قانون را به سمت اقتصاد سرمايه داري پيش ببرند.
رييس جمهور درباره چگونگي و نحوه واگذاري بخش هاي مختلف اقتصادي به مردم براساس اصل 44 قانون اساسي، گفت: نمي توان به سرعت دولت را از اقتصاد حذف کرد، زيرا مردم منابع مالي کافي براي مديريت بخش هاي اقتصادي ندارند. به عنوان مثال واگذاري سهام در بخش مخابرات، فولاد و خودرو سازي نشان داد که مردم توان خريد اين بخش ها را ندارند اما مي توان با توانمند کردن مردم در يک فاصله زماني و با واگذاري بخش هاي گوناگون دولتي از طريق مزايده و تعاوني، فاصله ها را از بين برد.  احمدي نژاد با اشاره به برخي انتقادات درباره نحوه واگذاري بخش هاي دولتي به مردم، تصريح کرد: برخي افراد چنين تصور مي کنند که بايد اموال دولتي به صورت رايگان و به افراد خاصي واگذار شود و يا معتقدند بخش هاي گوناگون را هم به افراد خاص و هم به بورس با قيمت بسيار پايين عرضه کرد. اگر اين افراد اصرار بسياري براي انجام اين کار دارند بايد قانون آن را هم ارائه دهند.
رييس جمهور با اشاره به واگذاري سهام عدالت به 39 ميليون نفر، گفت: اين اقدام بسيار عظيمي بود که البته برخي آن را به تمسخر گرفتند زيرا آنها معتقدند بايد اموال دولت به عده خاصي واگذار شود. توده هاي بسياري از مردم در سال هاي متمادي از يارانه ها و اموال دولتي محروم بودند و سهام عدالت اقدام مهمي درجهت مردمي کردن اقتصاد است.
وي با بيان اينکه واگذاري هاي بنگاه هاي اقتصادي در گذشته مشکلات بسياري را پديد آورده است، يادآور شد: در گذشته بنگاه هاي اقتصادي به افرادي خاص واگذار مي شد به طوري که کارخانه اي را به طور کامل و به يک دهم قيمت واگذار کرده و اکنون حل مشکلات کارگروهاي آن به دولت منتقل شده است.
رييس جمهور افزود: واگذاري سهام عدالت، پايه هاي امنيت ملي را تقويت و همبستگي را افزايش مي دهد، اما در مقابل منتقدين واگذاري سهام عدالت معتقدند بايد ثروت متمرکز و در دست عده قليلي باشد، در حالي  که دولت با واگذاري سهام به مردم، سرمايه گذاري را به آنها آموزش مي دهد و آنها را در يک دوره چندساله توانمند مي کند تا بتوانند بخش هاي اقتصادي کشور را اداره کنند.  احمدي نژاد با اشاره به برخي انتقادات نسبت به اقدام عظيم دولت در واگذاري سهام عدالت به مردم، ادامه داد: برخي افراد اصرار دارند کارهاي بزرگ را کوچک و تحقير کنند و با برنامه ريزي و طراحي هايي آثار اقدامات عظيم را از بين ببرند. در حالي که واگذاري 40 درصد بخش هاي اقتصادي به مردم موجب درخشش جمهوري اسلامي ايران در دنيا مي شود.


 پورمحمدي:
 جامعه اسلامي منسجم است  

حجت الاسلام و المسلمين پورمحمدي با بيان اين که تخريب و تهمت ملاک جامعه اسلامي نيست، اين سوال را مطرح کرد که اگر بدانيم جامعه اسلامي، جامعه اي منسجم است آيا مي توانيم بگوئيم بذر کينه در جامعه پاشيده يا اختلافات و کينه ها زياد شود؟  به گزارش ايسنا، رئيس سازمان بازرسي کل کشور با بيان اين که ماه رمضان شهر اسلام است، گفت: خداوند با معرفي اين ماه مي خواهد به بندگانش بگويد که اين اسلام را قبول دارد و اين محيط اسلامي را مي پسندد.  وي با تاکيد بر اين که ماه رمضان جامعه را از آلودگي هاي ذهني نجات مي دهد، گفت: مهمترين آلودگي ذهني شرک است و در شرک، جامعه اسلامي به غير از عنايت و اراده خدا متوسل مي شود.
پورمحمدي اظهار کرد: رمضان دل ها را آماده مي کند و به پرواز در مي آورد و خداوند در اين ماه مبارک ظرفيت ذهني بشر را اندازه گيري مي کند.
رئيس سازمان بازرسي کل کشور با تاکيد بر ضرورت توجه به فقرا و درماندگان در ماه مبارک رمضان گفت: اين طور نباشد که به گونه اي زندگي کنيم که از زندگي ديگران غافل باشيم. 
وي خاطرنشان کرد: مسلمان اگر ادعاي مسلماني دارد نمي تواند فساد و بي بندوباري جامعه را تحمل کند، نمي تواند سرش را پائين بيندازد و هر کسي هر کاري که دلش بخواهد انجام دهد و هر جور که دوست دارد فکر کند.  پورمحمدي به بيان فرازهايي از دعاي افتتاح پرداخت و اظهار کرد: انسان مسلمان نمي تواند از مسئوليت جامعه اش غافل باشد. خدايا ما دنبال دولت کريمه هستيم و مسووليت اجتماعي را زمين نگذاشته ايم و از اين مسئوليت کوتاه نمي آئيم.  وي ادامه داد: خدايا ما به دنبال دولتي هستيم که سبب عزت، شوکت، اجراي احکام اسلام و نشر معارف اسلامي باشد اما چه کنيم که دستمان بسته است و گرفتاريم و پيامبر در بين ما نيست و امام ما در بين ما شيعيان مهجور است.
رئيس سازمان بازرسي کل کشور خاطرنشان کرد: خدايا دشمنان ما زياد است و اينها را مي گوئيم که ايجاد روحيه باشد و اگر به فکر تشکيل دولت هستيم تو بايد به ما کمک و هدايت کني.
وي اظهار کرد: خداوند در ماه مبارک رمضان مي خواهد به ما نشان دهد که اگر بخواهيم مردم و دولت ما اسلامي باشند نبايد با کسي دشمني کنيم.
رئيس سازمان بازرسي کل کشور با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در مورد جذب حداکثري و دفع حداقلي تصريح کرد: مقام معظم رهبري اساس نظام را به جذب همه آنهايي که مسير عزت اسلام و انقلاب و راه امام و رهبري را طي مي کنند، دانست.
بايد حواسمان جمع باشد و يک وقت فکر نکنيم وحدت چيزي است که ما مي گوييم و با اين کار اختلافات و سو» ظن را در جامعه تشديد کنيم و هر کسي را دوست داريم دفع کنيم.
وي گفت: امت اسلامي براي کفار و دشمنان خيلي غليظ است، سعي کنيم در برابر فتنه گر و کسي که مي خواهد به وحدت اسلامي آسيب برساند محکم ايستادگي کنيم.  پورمحمدي ادامه داد: وقتي صحبت از آمار پرونده ها در دستگاه قضايي به ميان مي آيد مي گويند 10 ميليون پرونده وجود دارد، ما دولت اسلامي هستيم که سر هر چيزي با هم دعوا مي کنيم و به حق ديگران تجاوز مي کنيم؟
به گزارش هيئت و کانون خادم الرضا(ع)، پورمحمدي که در مراسم ويژه شب قدر سخنراني مي کرد، با اشاره به عظمت و جايگاه رفيع شب قدر اظهار کرد: شب قدر داستان عجيبي دارد و همچنان ناشناخته است. در اين شب اتفاقات عجيبي هم صورت گرفت که نزول قرآن کريم بر پيامبر اسلام يکي از اين اتفاقات است.
وي گفت: داستان شب قدر خيلي رازآلود است و خداوند اين راز را مکشوف نکرده تا صاحب الزمان ظهور و رازهاي نهفته اين شب را تشريح کند.
وي قرآن را کتاب تشريع الهي و کلام خدا دانست و گفت: بزرگترين نزولي که در تاريخ و جهان هستي از عالم بالا به عالم پائين مي تواند اتفاق بيفتد در اين شب اتفاق افتاد که آن نزول وحي بود.
پورمحمدي با اشاره به اينکه شهادت امام علي(ع) در اين شب بر رازآلودي شب قدر افزود، يادآور شد:بزرگترين صعود هم در اين شب اتفاق افتاد، يعني امام علي(ع) که مدت ها در انتظار پرواز است از اين حصار تن و بدن خودش را رها مي کند.  وي صعود را به دو دسته خاص و عام تقسيم بندي و اظهار کرد: صعود خاص همان عروج امام علي(ع) به ملکوت است و صعود عام نيز متعلق به همه ماست که ارزش اين شب از هزار ماه بالاتر است.


 اخبار کوتاه 

مانور ناجا قبل از روز قدس بدسليقگي بود

فرمانده نيروي انتظامي گفت: اجراي مانور مهار در روز قبل از روز قدس شايد بدسليقگي همکارانمان در انتخاب روز برگزاري مانور بوده است. سردار اسماعيل احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي در گفت وگو با فارس، در پاسخ به اين سوال که آيا نياز بود يک روز قبل از روز قدس، مانور مهار توسط ناجا در خيابان هاي تهران برگزار شود، اظهار داشت: مانور مهار در رابطه با سارقين مسلح و امثال آن برگزار شد و ارتباطي با راهپيمايي روز قدس نداشته است.  فرمانده نيروي انتظامي ادامه داد: اجراي اين مانور در روز قبل از روز قدس شايد بدسليقگي همکارانمان در انتخاب روز برگزاري مانور بوده است.

طرح افزايش تعطيلي عيد فطر
در دستور کار عادي شورا قرار خواهد گرفت

سخنگوي شوراي نگهبان اعلام کرد در صورت ارسال طرح کاهش ساعات کاري در ماه رمضان و افزايش تعطيلات عيد فطر به شوراي نگهبان، اين طرح در دستور کار عادي ما قرار خواهد گرفت.  عباسعلي کدخدايي در گفت وگو با ايسنا درباره  طرح کاهش ساعات کاري در ماه رمضان و افزايش تعطيلات عيد فطر، اظهار کرد: طرح مذکور هنوز به شوراي نگهبان ارسال نشده تا اظهارنظر شود و در صورت ارسال، اظهارنظر خواهد شد.  وي يادآور شد: اگر طرح کاهش ساعات کاري در ماه رمضان و افزايش تعطيلات عيد فطر به شوراي نگهبان ارسال شود در دستور کار عادي ما قرار مي گيرد.  سخنگوي شوراي نگهبان در مورد کارگروه رفع اختلافات ميان قواي مجريه و مقننه اظهار کرد: طبق روال گذشته جلسات ادامه دارد و انشا»الله طي دو سه هفته  آينده مراتب را خدمت مقام معظم رهبري ارائه خواهيم کرد.

اعلام آمادگي هوانيروز ارتش
براي کمک رساني به سيل زدگان پاکستاني
 

فرمانده هوانيروز ارتش آمادگي اين نيرو براي کمک رساني به سيل زدگان پاکستاني را اعلام کرد.  امير سرتيپ خلبان کيومرث احدي در گفت و گو با خبرنگار ايلنا، ضمن اعلام آمادگي هوانيروز ارتش جمهوري اسلامي ايران براي کمک رساني به مردم سيل زده پاکستاني گفت: اگر درخواست کمک رساني توسط هوانيروز از طريق مقامات کشور صورت گيرد و خواست سلسله مراتب فرماندهي نيز چنين باشد ما کمک خواهيم کرد.  فرمانده هوانيروز ارتش افزود: شرکت در ماموريت هاي مردم ياري در حوادث و بلاياي طبيعي کشور بخشي از مامريت اين نيرو بشمار مي آيد.

آغاز سفر استاني هيات دولت به استان تهران

استاندار تهران گفت: سفر استاني رييس جمهور و هيات دولت به استان تهران با تشکيل کارگروه فرهنگ و هنر در حضور دکتر احمدي نژاد آغاز خواهد شد.  به گزارش ايسنا، مرتضي تمدن گفت: تشکيل جلسه هيات دولت ويژه استان تهران از ديگر برنامه هاي دور سوم سفرهاي استاني رييس جمهور به استان خواهد بود.  وي افزود: در اين هفته همچنين وزراي آموزش و پرورش، راه و ترابري، بهداشت، جهاد کشاورزي، مسکن و شهرسازي، نفت، فرهنگ و ارشاد اسلامي، کار و امور اجتماعي، بازرگاني، نيرو، اطلاعات و صنايع و معادن به ترتيب به شهرستان هاي ري، ورامين، پاکدشت، فيروزکوه، دماوند، رباط کريم، شميرانات، ملارد، قدس، شهريار، تهران و اسلامشهر سفر خواهند کرد.  به گزارش ايسنا به نقل از سايت استانداري، تمدن افزود: در اين ديدارها علاوه بر بررسي آخرين وضعيت مصوبات شهرستاني در سفرهاي اول و دوم هيات دولت، وزرا» با مردم شهرستان هاي مذکور ديدار خواهند کرد.  استاندار تهران گفت: بررسي ميزان پيشرفت فيزيکي و ريالي مصوبات قبلي در دستگاه متبوع وزير مربوطه و تشکيل شوراي اداري در هر شهرستان از ديگر برنامه هاي سفر وزرا» به شهرستان هاي استان تهران خواهد بود.

تغيير در تقسيمات کشوري استان خراسان جنوبي

معاون سياسي وزير کشور با ارسال نامه هاي جداگانه اي به استاندار خراسان جنوبي تغيير در تقسيمات کشوري اين استان را ابلاغ کرد.  به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، سيدصولت مرتضوي با ارسال نامه هاي جداگانه به استاندار خراسان جنوبي ايجاد چند روستا را به عنوان شهر ابلاغ کرد.  مرتضوي در اين نامه با استناد به مصوبه کميسيون موضوع اصل 138 قانون اساسي; روستاي گزيک مرکز بخش گزيک از توابع شهرستان درميان به عنوان شهر و روستاي ارسک مرکز بخش ارسک از توابع شهرستان بشرويه به عنوان شهر اعلام کرد.  سيدصولت مرتضوي در نامه خود به استاندار خراسان جنوبي تاسيس و راه اندازي شهرداري در شهرهاي جديدالتاسيس را موکول به صدور حکم بعدي کرده است.

طرح سازش چيز  جديدي نيست

سردار سرلشکر بسيجي سيدحسن فيروزآبادي با بيان اين که طرح سازش طرحي براي ايجاد پس لرزه در جهان اسلام و مردم فلسطين است گفت: طرح سازش يک روکاري و ظاهرکاري براي فريب ملت ها و عمليات  رواني توسط آمريکايي و اسراييل است.  رييس ستاد کل نيروهاي مسلح در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که صهيونيست ها عامل کشش به سمت طرح سازش هستند، اظهار کرد: آمريکايي ها با مطرح کردن طرح سازش برنامه  صهيونيست ها را دنبال مي کنند بنابراين مي توان گفت که اين طرح چيز جديدي نيست.  وي افزود: از روزي که صهيونيست ها سرزمين هاي فلسطيني را اشغال کردند به دنبال مقابله با اسلام، امت اسلام و جهان اسلام بودند بنابراين آن ها فلسطيني ها را از خانه هاي شان بيرون کردند تا وطني براي خودشان درست کنند.  فيروزآبادي يادآور شد: ماموريت صهيونيست ها در اشغال فلسطين اين است که نگذارند مسلمانان به خودشان آمده و از خصلت هاي خدادادي شان استفاده کنند.  رييس ستاد کل نيروهاي مسلح با تاکيد بر اين که طرح سازش طرحي براي ايجاد پس لرزه در جهان اسلام و مردم فلسطين است، گفت: اين طرح از سوي شيطان مطرح شده و نبايد مسلمانان و مردم فلسطين به آن توجه کنند.  به عبارتي ديگر مي توان گفت طرح سازش يک ظاهرکاري و روکاري براي فريب ملت ها و عمليات رواني توسط آمريکا و اسراييلي هاست.  او با بيان اين که راهپيمايي عظيم ملت ايران به همه مردم دنيا اعلام مي دارد که مساله فلسطين مساله اساسي جهان است، اظهار کرد: راهپيمايي عظيم ملت ايران از سي و يک سال پيش با پيام امام (ره) برگزار شد تا به همه مسلمانان عالم و مردم دنيا اين پيام را برساند که مساله فلسطين مساله اساسي جهان است و ملت مظلوم فلسطين به بند کشيده شده است.  فيروزآبادي افزود: راهپيمايي روز قدس به مردم دنيا اين پيام را مي دهد که حقوق بشر نسبت به مردم فلسطين به کلي ناديده گرفته شده، خون مرد، زن، جوان و کودک آن ها ريخته شده و خانه هاي شان با خاک يکسان شده است. اين حقيقتي است که اکنون مردم دنيا آن را دريافت کرده اند.  وي در ادامه يادآور شد: رژيم صهيونيستي در روزهاي ابتدايي که فلسطين را به اشغال درآورد تلاش داشت که اسراييل را به عنوان الگوي توسعه يافته در منطقه خاورميانه مطرح کنند اما راهپيمايي هاي روز قدس توسط ملت ايران که به تدريج به تمام دنيا گسترش يافت اين هدف اشغالگران قدس را با شکست مواجه کرد.  رييس ستاد کل نيروهاي مسلح در پايان تاکيد کرد: امروز اسراييل يک رژيم جعلي و پوشالي است که حتي سران آن ها وعده نابودي شان را سر داده اند.


 مذاکرات صلح ارتباطي با مساله هسته اي ايران ندارد 

 وزير خارجه آمريکا اين نظر که مذاکرات صلح خاورميانه مقدمه اي براي حمله نظامي به ايران است را رد کرد. به گزارش ايلنا به نقل از بي بي سي، هيلاري کلينتون يک روز پس از آغاز گفت وگوهاي مستقيم بين تل آويو و حکومت خودگردان فلسطيني در مصاحبه با شبکه دوم تلويزيون اسرائيل، گفت  که مذاکرات صلح ارتباطي با مسئله هسته اي ايران ندارد. وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اين که آيا مذاکرات جاري با هدف جلب حمايت کشورهاي عرب از حمله نظامي احتمالي عليه ايران برگزار مي شود، به صراحت گفت که اين مذاکرات ارتباطي با موضوع ايران ندارد. وي همچنين گفت که "طرح صلح اعراب" که عربستان سعودي و اردن آن را به پيش مي برند، بيانگر اين طرز فکر رهبران عرب است که مناقشه اسرائيل و فلسطيني ها بايد حل و فصل شود و چنين تحولي براي تمامي منطقه سودمند خواهد بود. اين در حالي است که "اسماعيل هنيه"، نخست وزير دولت منتخب فلسطين تاکيد کرده است که مذاکرات حکومت خودگردان فلسطين با رژيم صهيونيستي هيچ پشتوانه ملي ندارد و به دستور مستقيم آمريکا برگزار مي شود. وي چهارشنبه گذشته در مراسم افطار دسته جمعي با شخصيت هاي برجسته و معتمد غزه که توسط دولت منتخب فلسطين برگزار شد، تاکيد کرد که در همين جا و به نمايندگي از تمامي اقشار ملت شريف فلسطين اعلام مي کنيم که مذاکرات مستقيم هيچ پشتوانه ملي ندارد. اين مقام فلسطيني با تاکيد بر اين که اين مذاکرات تحت فشار و اجبار طرف آمريکايي برگزار مي شود، گفت که اين مذاکرات از قبل شکست خورده است و به نفع ملت فلسطين نبوده، بلکه منافع طرف صهيونيستي را تامين مي کند.نخست وزير دولت منتخب فلسطين ادامه داد که با اين مذاکرات مخالف هستيم و آن را طرحي شکست خورده مي دانيم; نمي خواهيم بار ديگر فريب اين طرف ها را خورده و از يک سوراخ دو بار گزيده شويم; ملت فلسطين در همه پيمان ها و توافق نامه ها اعم از کنفرانس مادريد، اسلو، واي ريور و ديگر توافق نامه ها ضربه خورده است و مذاکرات مستقيم نيز قرار است بر اساس شروط ظالمانه طرف صهيونيستي برگزار شود و به همين دليل از آن حمايت نمي کنيم.


 ديدگاه کارشناسان درباره گفت وگوي ايران با آمريکا 

از سرگيري مذاکرات صلح خاورميانه بين فلسطين و رژيم صهيونيستي علي رغم مخالفت بيشتر گروه هاي مقاومت در فلسطين پنجشنبه گذشته در واشنگتن برگزار شد. بسياري از کارشناسان داخلي و خارجي بر اين اعتقادند که اين مذاکرات سرانجام مشخصي نخواهد داشت و به نتيجه نمي رسد چرا که حقوق و مطالبات به حق مردم فلسطين در اين مذاکرات مستقيم تامين نمي شود. اين در شرايطي بود که مسوولان و مقامات ايران بر اين تاکيد دارند که مذاکرات منجر به شکست خواهد شد. از طرفي برخي رسانه ها و کارشناسان خارجي مخالف ايران و ديگر کشورهاي موافق با موضع ايران در قبال اين مذاکرات تلاش کردند که اين موضوع را با مذاکرات هسته اي ايران با گروه شش و امکان گفت وگوي ايران و آمريکا مرتبط کنند. با اين حال برخي کارشناسان مرتبط کردن اين دو موضوع را ناشي از يک تحليل رسانه اي دانستند، اما مخالفت ايران و دفاع از حقوق واقعي ملت فلسطين را در گفتگوي ايران و آمريکا در صورت انجام آن را تاثير گذار قلمداد کردند. هرچند که مسوولان ايران بارها اعلام کردند که شرايط گفت وگو با آمريکا بايد به نحوي باشد که شرايط براي طرفين مذاکره کننده يکسان باشد و آمريکا نبايد از موضع زور و تهديد با ايران گفت وگو داشته باشد. در همين ارتباط يک استاد دانشگاه با بيان اين مطلب که معلوم نيست رييس مجلس چه فردي را در عدم امکان مذاکره با آمريکايي ها مورد خطاب قرار داده است، گفت: شايد اشاره رئيس مجلس از طرح اين موضوع که هيچ کس حق مذاکره با آمريکايي ها را ندارد به طرح گفت وگوهاي صلح باشد که قرار است ميان اسرائيل و گروه هاي فلسطيني انجام شود، اما شايد نيز طرف مورد نظر وي رئيس جمهور بوده است، اما در هر صورت در شرايط فعلي رئيس جمهور آمريکا تمايل چنداني براي گفت وگو با ايران ندارد و قطعا اين امر نيز انجام نخواهد شد.
صادق زيباکلام در گفت وگو با ايلنا در رابطه با اين موضوع که آيا احمدي نژاد پس از اظهارات علي لاريجاني مبني بر اينکه هيچ کس حق مذاکره با آمريکايي ها را ندارد همچنان خواستار گفت وگو با مسوولين کاخ سفيد پيرامون مديريت مسائل جهاني خواهد بود، معتقد است: احمدي نژاد ظرف 5 سال گذشته نشان داده است که همواره مستقل عمل مي کند و توجه چنداني به رايزني با ديگران ندارد. وي افزود: اين رويه فکري زماني جلوه گري مي کند که افراد مورد نظر به لحاظ خط فکري نزديکي به احمدي نژاد نداشته باشند که البته علي لاريجاني رئيس مجلس نيز شامل اين افراد مي شود.
اين استاد دانشگاه تصريح کرد: ما در سال هاي گذشته شاهد بوديم که احمدي نژاد حتي در برابر مصوبات مجلس نيز با پافشاري بر راي خود از انجام خواسته نمايندگان سر باز مي زد.
به گفته زيباکلام با توجه به مطالب مطرح شده به نظر مي رسد اگر شرايط گفت وگو فراهم شود احمدي نژاد با رئيس جمهور آمريکا  يا ديگر مقامات کاخ سفيد قطعا مذاکره خواهد کرد.
وي افزود: اما نکته حائز اهميت آن است که اگرچه اوباما در روزهاي نخست روي کار آمدن خود مصر به گفت وگو با احمدي نژاد بود اما در شرايط فعلي تمايل چنداني براي انجام آن ندارد.

ايران تمايلي به مذاکره ندارد

يک عضو هيات رييسه مجلس گفت: ديدگاه هاي رييس مجلس در رابطه با منتفي بودن طرح مذاکره با کاخ سفيد با ارزيابي عملکرد آمريکا در واسطه گري براي مذاکرات صلح خاورميانه مطرح شده است.
حسين سبحاني نيا در گفت وگو با ايلنا در رابطه با اظهارات علي لاريجاني که گفته بود هيچ کس حق مذاکره با آمريکا را ندارد، گفت: ديدگاه هاي رئيس مجلس به دنبال تبيين سياست هاي کلي نظام از سوي مقام معظم رهبري مطرح شده است. وي افزود: ملاک کار در مسائل کلان سياست  خارجي کشور، بيانات رهبر انقلاب است و روساي قواي سه گانه نيز خود را ملزم به تبعيت از آن مي دانند. اين عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اين مطلب که مقام معظم رهبري در ديدار با کارگزاران نظام خاطرنشان کردند شرايطي براي مذاکره با آمريکا وجود ندارد، گفت: رهبر انقلاب با ارزيابي شرايط کلي کشور و همچنين عملکرد مسوولين آمريکايي تاکيد داشتند که در شرايط فعلي طرح مذاکره با آمريکا منتفي است و اين گونه مذاکرات راه به جايي نمي برد. وي ادامه داد: آمريکايي ها مي خواهند از موضع بالا در مذاکره با ايران ورود پيدا کنند، اما ما هيچگاه نبايد تسليم فشارهاي غير عادلانه آنها شويم.
سبحاني نيا خاطرنشان کرد: بنده معتقدم ديدگاه هايي که رهبر انقلاب در رابطه با موضوع مذاکره با آمريکا مطرح کرده اند مورد نظر قواي سه گانه است و رئيس جمهور نيز پس از بيانات رهبري ديگر تمايلي به گفت وگو با آمريکايي ها ندارد. وي گفت: احمدي نژاد زماني که طرح موضوع مذاکرات با آمريکايي ها را در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل مطرح کرد به شرايطي اشاره داشت که هيچ گاه فراهم نشد.

امکان مذاکره با آمريکا صفر است

يک استاد دانشگاه گفت: پيش داوري که رئيس مجلس در رابطه با عدم امکان مذاکره روساي جمهور ايران و آمريکا مطرح کرده است نيز يک ژست سياسي است. در شرايطي که آمريکايي ها براي مذاکرات سازش اسرائيل و دولت خودگردان فلسطين واسطه گري مي کنند، نمي توان انتظار داشت که ايران همچنان خواهان مذاکره با واشنگتن باشد. علي بيگدلي در گفت و گو با ايلنا در پاسخ به اين پرسش که با توجه به اظهارات رئيس مجلس مبني بر اينکه هيچ کس حق مذاکره با آمريکا را ندارد آيا رئيس جمهور همچنان مي تواند مصر به طرح گفت وگو با کاخ سفيد در حاشيه اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل باشد،گفت: پيشنهاد احمدي نژاد يک پيشنهاد يک جانبه بود که در رابطه با موضوع مورد نظر يعني مديريت جهان ارائه شد، اما اوباما به او پاسخي نداد.
وي افزود: علاوه بر اين سفر رئيس جمهور يک سفري است که ارتباطي به موضوع مذاکره با آمريکا ندارد، بر همين اساس نمي توان انتظار طرح گفت وگوي ايران و آمريکا را در حاشيه اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل داشت.
اين استاد دانشگاه تصريح کرد : با توجه به مخالفت ايران با طرح سازش اسراييل و دولت خودگردان فلسطين ما نمي توانيم بگوييم آماده مذاکره با آمريکا هستيم، اما با گفت وگوهاي صلح مخالفيم. به گفته بيگدلي با احراز شرايط موجود امکان مذاکراه با آمريکا در حد صفر است و قاعدتا نبايد هم اعتقادي به طرح گفت وگو با کاخ سفيد پس از شاخ و شانه کشيدن هاي تهران و واشنگتن داشت. وي تاکيد کرد: با توجه به اين مطلب که هنوز تغييري در سياست هاي ايران و آمريکا و رويکردهايشان براي مذاکرات دوجانبه نيفتاده است نبايد بحث مذاکره با کاخ سفيد را مطرح کرد، چرا که گفت و گو با آمريکا گرهي از مشکلات ما نمي گشايد و تنها بر حجم آنها مي افزايد.


  کاظمي قمي:
 باخروج اشغالگران از ابعاد ناامني عراق کاسته خواهد شد 

حسن کاظمي قمي تاکيد کرد: با خروج اشغالگران از عراق بخشي از ناامني ها در اين کشور کاسته خواهد شد. سفير پيشين ايران در عراق با اشاره به اعلام رسمي باراک اوباما، مبني بر خروج نيروهاي آمريکايي از عراق، اظهار کرد: خروج نيروهاي نظامي آمريکا در چارچوب توافقنامه  امنيتي ميان بغداد- واشنگتن صورت مي گيرد. وي گفت: آمريکايي ها از چند ماه پيش شروع به کاهش نيروهايشان کردند. آمريکايي ها به دليل شرايط سخت روحي و رواني و در چارچوب توافقنامه امنيتي و با توجه به تصويب نشدن بودجه  لازم براي ادامه  نيروهايشان براي عراق طبيعي بود اقدام به خروج از عراق را اجرا کنند. کاظمي قمي در گفت وگو با ايسنا ادامه داد: از طرفي با توجه به نگاه منفي مردم و دولت عراق به حضور نيروهاي نظامي آمريکايي در کشورشان طبيعي است که آمريکايي ها اين اقدام را انجام دهند. دولت عراق بارها اعلام کرده است آمادگي دارد پرونده امنيتي عراق را برعهده گيرد; چرا که غير از اين نقض حاکميت عراق محسوب مي شود. از اين روست که رهبران عراق مصرند تا امنيت را در کشورشان در اختيار گيرند. بنابراين خروج نيروهاي آمريکايي به يکباره از عراق انجام نشد  اما اين کار بدون تبليغات صورت گرفت. سفير پيشين ايران در عراق، با اشاره به اظهارات مقامات آمريکايي و برخي تناقض ها، گفت: برخي مقامات صحبت از باقي ماندن پنج هزار نيروي آمريکايي در عراق مي کنند و برخي 30 هزار نفر را اعلام مي کنند اما آمريکايي ها خروج کامل نيروهاي نظامي از عراق را از پيش مطرح کرده بودند که انتظار است اين اتفاق بيفتد. وي در پاسخ به اين پرسش که برخي تحليل ها و اخبار اين نگراني را مطرح مي کنند که پس از خروج نظاميان آمريکايي از عراق، جنگ طايفه اي و داخلي صورت مي گيرد، گفت: اين اظهارنظرها و تحليل ها ناشي از اين است که برخي سعي دارند اعلام کنند ادامه حضور نيروهاي خارجي در عراق ضرورت دارد. اما نکته قابل توجه و واقعيت عراق اين است که بين شيعه و سني يک چالش فرهنگي و اجتماعي وجود ندارد که نگران جنگ طايفه اي در عراق باشيم. با نگاهي به تاريخ عراق مي بينيم هر دو طيف شيعه و سني در کمال همزيستي با يکديگر زندگي کرده اند. مثلا در چند سال گذشته بخصوص پس از حادثه تروريستي حرمين عسگريين در سامرا که با هدف ايجاد جنگ طايفه اي روي داد مي بينيم که 27 درصد ازدواج ها ميان شيعيان و سني ها صورت گرفته است. مگر آنکه کساني بخواهند اين اختلاف را ايجاد و يا به آن دامن بزنند. کاظمي قمي تاکيد کرد: اگر کساني بخواهند با طرح چنين مساله اي خلا» امنيتي در عراق ايجاد کنند بايد گفت که اين کار زمينه عملي ندارد و نگراني جدي اي از اين بابت نيست. سفير پيشين ايران در عراق، با بيان اينکه بحران هاي امنيتي در عراق مرهون عوامل متعدد از جمله وجود اشغال و اشغالگران و سياست هاي يک جانبه و ادامه  حضور تروريسم بوده است، خاطرنشان کرد: با خروج اشغالگران طبيعتا ابعادي از ناامني کاسته خواهد شد. يکي از دلايل توسعه تروريسم به سياست هاي غلط اشغالگران و مشخصا آمريکايي ها بازمي گردد که باعث تشويق تروريسم شده است. بنابراين معتقدم با خروج اشغالگران بخشي از ناامني ها کاسته خواهد شد. وي در پاسخ به اين پرسش که ناامني هاي اخير و گسترش آن پس از انتخابات پارلماني را ناشي از چه چيز مي دانيد؟ تصريح کرد: قبل از انتخابات پارلماني نوع عمليات هاي نظامي و انتحاري و تروريستي با هدف قرار دادن اماکن دولتي و حکومتي صورت مي گرفت براي آنکه نشان دهند دولت و حکومت در تامين امنيت ناکارآمد است. پس از انتخابات پارلماني آنهايي که با اصل دموکراسي و تشکيل حکومت بر مبناي مردم سالاري و انتخابات مخالفت داشتند به ويژه بازماندگان رژيم گذشته در ايجاد و گسترش ناامني ها مسووليت دارند، البته نقش نيروهاي خارجي قابل بررسي است. کاظمي قمي با اشاره به تشکيل نشدن حکومت پس از شش ماه، تصريح کرد: با توجه به اينکه دموکراسي در عراق جوان است و جامعه امروز عراق تکثرگراست و در انتخابات اخير رقابت بسيار فشرده و وسيعي را شاهد بوديم طبيعي است رايزني ها و گفت وگوها بر سر تشکيل دولت بر مبناي مشارکت ملي به طول بينجامد. سفير پيشين ايران در عراق، خاطر نشان کرد: اما در حال حاضر در عرصه سياسي به نظر مي آيد فضا قدري تلطيف شده است و همه گروه ها و احزاب بر تشکيل دولت اصرار دارند. گفت وگوهاي اخير ميان گروه هاي مختلف پيروز در انتخابات نويد اين را مي دهد که در آينده نزديک شاهد توافق بر سر تشکيل حکومت در عراق باشيم. وي درباره توانايي دولت در تامين امنيت پس از پيروزي نيروهاي نظامي، خاطر نشان کرد: البته دولت به تجهيز امکانات و آموزش بيشتر نيازمند است. اما با توجه به اراده مردم و حمايت آنها از دولت شان، دولت عراق مي تواند نسبت به تامين امنيت نقش مثبتي ايفا کند. دولت با ايجاد ساختارهاي امنيتي بومي مي تواند از عهده اين کار برآيد. کاظمي قمي در ادامه تصريح کرد: با توجه به احتمالات براي تشکيل دولت در هفته هاي آينده احتمال اينکه شاهد موجي از عمليات هاي تروريستي در عراق باشيم وجود دارد اما معتقدم اين موج ادامه پيدا نخواهد کرد و پس از مدتي فروکش مي کند و فضاي جديدي تحت تاثير تشکيل دولت و برقراري امنيت را در عراق شاهد خواهيم بود.


 پوتين قدرت را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد 

پوتين نخست وزير فعلي و رئيس جمهور سابق روسيه درباره انتخابات رياست جمهوري سال 2012 روسيه گفته است که اين انتخابات براي هيچ کس به اندازه او اهميت ندارد. اين اظهارنظر، گمانه زني ها درباره احتمال کانديداتوري و بازگشت او به پست رياست جمهوري را شدت بخشيده است. گرچه بسياري از کارشناسان ترديدهايي را بر اصل درحاشيه قرار گرفتن او با تصدي نخست وزيري وارد کرده اند. الهه کولايي استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل روسيه  در اين باره معتقد است که توجه به اين نکته بسيار ضروري است که اساسا پوتين قدرت را ترک نکرده بود تا به آن بازگردد. در واقع پست قدرتمند نخست وزيري فدراسيون روسيه اين امکان را براي پوتين فراهم آورد تا به اداره امور کشور از طريق اين پست ادامه دهد. وي افزود: با توجه به اين که در اصل چرخش در موقعيت نخبگان و در پست هاي قدرت در همه کشورهاي مشابه روسيه اساسا با دشواري ها و موانع جدي روبرو بوده است بنابراين انتظاري عجيب و غير متعارف نخواهد بود که پوتين بتواند دوباره به تصدي پست رياست جمهوري برگردد. با در نظر گرفتن اين نکته که نقش پوتين در تامين ثبات، امنيت و آرامش در روسيه به دنبال حدود يک دهه تنش، بي ثباتي، ناامني، تروريسم، فقر و مشکلات پيچيده بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي براي پوتين همچنان جايگاه يکي از موفق ترين و محبوب ترين سياستمداران روسيه را به ارمغان آورده است.  اين استاد دانشگاه تهران در ادامه گفتگوي خود با سايت ديپلماسي ايراني خاطرنشان کرد که ولاديمير پوتين توانست با بهره گيري از افزايش قيمت نفت بسياري از مشکلات بر جاي مانده از نظام اقتصادي اتحاد جماهير شوروي را سامان داده و در جهت حل و فصل آنها تلاش موفقي را به نمايش بگذارد. بنابراين به نظر مي رسد محدودسازي تصدي پست رياست جمهوري طي دو دوره براي طالبان اين سمت در روسيه از طريق فرصت ايجاد شده بدون اثر شود و اين امکان فراهم شود تا بر اساس چارچوب ها و موازين قانوني و بر اساس قانون اساسي فدراسيون روسيه در انتخابات سال 2012، پوتين بتواند قدرت برتر را در اين کشور دوباره تصدي کند.  به اين ترتيب بازگشت پوتين پديده اي غيرمنتظره برآورد نمي شود و روند حوادث در روسيه اين امکان را کاملا محتمل مي سازد. ضمن اين که در عرصه سياست همواره مي توان در انتظار وقايع غيرمترقبه نيز بود.


  ديپلماسي 

 ايران با احترام به حق خود
از انرژي هسته اي بهره مند گرديد

رئيس جريان التوحيد با تاکيد بر اينکه دموکراسي در ايران نسبت به بسياري از کشورهاي جهان بيشتر است گفت: ايران با احترام به حق خود از انرژي هسته اي بهره مند گرديد. به گزارش فارس، روزنامه الوطن قطر در بخشي از گفت وگوي خود با "وئام وهاب " آورده است ايران با افتتاح نيروگاه بوشهر به عصر فناوري هسته اي وارد شد پس آيا معتقديد که منطقه پس از اين در وضعيتي متفاوت با قبل قرار گرفته است و ايران در برابر معادله اي جديد قرار دارد؟ رئيس جريان التوحيد لبنان در پاسخ به اين سوال گفت: طبعا ايران اثبات کرد که هر طرفي که اراده کند و قدرت اراده داشته باشد مي  تواند خود و احترام خود را به جامعه بين المللي اعمال کند.وي افزود:ايران به رغم تلاش  طرف هاي متعدد براي خدشه دار کردن اين کشور احترام خود را به جهانيان اعمال کرد و مي دانيد در داخل ايران دموکراسي از بسياري از کشورهايي که آمريکا حامي آنها است بيشتر است. وئام وهاب تاکيد کرد: ايران توانست به جهان بگويد که کشوري است که به خود احترام مي گذارد و مي تواند از حق خود در بهره مندي از انرژي هسته اي دفاع کند. وي افزود:امام سيد علي خامنه اي بسيار روشن و شفاف تاکيد کرده است که تسليحات هسته اي از لحاظ شرعي حرام است و اين، سخن بالاترين مرجع ايران است و کسي که مي داند اين موضوع از جنبه دين چه معنا مي دهد درک مي کند و امام خامنه اي به آنچه مي گويد آگاه است. رئيس جريان التوحيد لبنان گفت: محروم کردن ايران از برق و انرژي هسته اي و تحريم کردن ملت ايران امري است که جمهوري اسلامي آن را کاملا رد کرده است و ايران نشان داد که مي تواند در برابر طاغوت گري آمريکا بايستد و به آن بگويد تو در منطقه و جهان منافع خود را داري و ما هم منافع خود را داريم. وئام وهاب تاکيد کرد هر گونه حمله نظامي عليه ايران منطقه را نابود خواهد کرد و به جنگ جهاني سوم منجر مي شود.

انتقاد فيدل کاسترو از سياست هاي تل آويو و
واشنگتن در قبال تهران

رئيس جمهور سابق کوبا نسبت به سياست هاي واشنگتن و تل آويو در برابر ايران هشدار داد. "فيدل کاسترو" با اعلام اينکه رويکردهاي آمريکا و اسرائيل در قبال ايران، وقوع جنگ هسته اي را محتمل کرده است نسبت به پيامدهاي اين سياست ها هشدار داد. رهبر کوبا که در جمع هزاران دانشجو در دانشگاه هاوانا صحبت مي کرد، همچنين از واشنگتن به دليل ايجاد سيستمي که بقاي بشر را به مخاطره مي اندازد، انتقاد کرد و گفت که مسئله تمامي مردم جهان جلوگيري از وقوع اين تراژدي است. به گزارش ايلنا، کاسترو ادامه داد: "هرگز تصور نمي کردم که بار ديگر به اين دانشگاه بازگردم; جايي که سرنوشت خود را در آنجا پيدا کردم." رهبر کوبا بارها اعلام کرده است که در اواخر دهه 40 ميلادي در دانشگاه هاوانا به شخصيتي انقلابي تبديل شده است. فيدل کاسترو فرماندهي انقلاب منجر به سرنگوني رژيم باتيستا در کوبا را در سال 1959ميلادي برعهده داشت و از همان زمان، سمت رياست هيات وزيران يا نخست وزيري را در دست گرفت. از سال 1965ميلادي کاسترو سمت دبير اول حزب کمونيست کوبا و از سال 1976 ميلادي مقام رياست شوراي دولتي- رئيس جمهوري-  کشور را نيز به سمت هاي خود افزود.

ايران دولت دوست و برادر عراق است

رهبر فهرست العراقيه در گفت وگو با يک روزنامه کويتي اعلام کرد که ايران دولت دوست و برادر عراق است و وي مشکلي با تهران ندارد و بدنبال داشتن روابطي متوازن با اين کشور است. به گزارش فارس، "اياد علاوي " رئيس فهرست العراقيه در گفت وگو  با الراي العام  اظهار داشت که العراقيه در انتخابات پارلماني عراق پيروز شده است و هر کس که اين حقيقت را ناديده بگيرد در واقع به خواست و اراده ملت عراق احترام نگذاشته است و نمي خواهد که عراق طعم ثبات پس از اجراي روندي دموکراتيک را بچشد.وي درباره رابطه اش با ايران گفت که با ايران دشمني ندارد و آن را دشمن عراق نيز نمي داند هرچند به سياست هاي آن انتقاد دارد. رئيس فهرست العراقيه تاکيد کرد که به برقراري روابطي متوازن با تهران بر اساس دوستي و احترام متقابل و توجه به منافع مشترک دو طرف تمايل دارد. علاوي تاکيد کرد: مشکلي با ايران وجود ندارد و آن يک دولت دوست و برادر براي عراق محسوب مي شود.ما تجاوز به منافع راهبردي آن را نخواهيم پذيرفت. همچنين نمي خواهيم که عراق به ايران و منافع آن ضرري وارد کند. لذا از برقراري روابطي دوستانه بر اساس احترام و توجه به منافع مشترک استقبال مي کنيم. رئيس فهرست العراقيه تاکيد کرد:با برخي از رهبران عرب، دوستان و برادران در ترکيه و روسيه در باره اين موضوع رايزني کرده ام و از آنها خواسته ام تا در برقراري روابطي متوازن با تهران که به نفع هر دو طرف باشد، همکاري کنند و اکنون ما منتظر پاسخهاي ايران به اين موضوع هستيم و اميدواريم که پاسخ آن مثبت باشد.

مذاکره سران روسيه و آذربايجان درباره ايران

رييس جمهور روسيه و همتاي آذربايجاني اش در ملاقات با يکديگر به بررسي طيفي از مسائل مختلف از جمله ايران تبادل نظر مي کنند. به گزارش ايسنا، پايگاه اينترنتي راشاتودي گزارش داد: دميتري مدودف، رييس جمهور روسيه براي سفري رسمي به جمهوري آذربايجان سفر کرده است و بررسي مسائل مربوط به گاز ايران، همکاري بين المللي در حوزه درياي خزر در دستور کار سفر مدودف به آذربايجان و ملاقاتش با الهام علي اف، همتاي آذري اش قرار دارد. دو طرف روز جمعه در گفت وگوهاي مقدماتي شان ابراز اميدواري کردند که اين سفر به بهبود بيشتر روابط دوستانه ميان دو کشور کمک کند.علي اف گفت که روابط ميان دو کشور "روابط ميان دو شريک استراتژيک " است.
سرگئي پريخورکو، مشاور رييس جمهور روسيه گفت که همکاري هاي بين المللي و نيز اوضاع مربوط به ايران در دستور کار نشست اين دو رييس جمهور قرار دارد. پريخورکو گفت: مسائل مربوط به شرايط ناگورنو- قره باغ و همکاري بين المللي در درياي خزر از جمله موضوعات بين المللي است که بدون شک درباره آن مذاکره خواهد شد. وي افزود: ممکن است مسائل مربوط به همکاري با ايران نيز مطرح شود. پريخورکو ادامه داد: آذري ها در خصوص آنچه در ايران رخ مي دهد حساس تر هستند. اوضاع کلي منطقه نيز بررسي خواهد شد. خبرگزاري اينترفکس به نقل از منبعي در کرملين گزارش داد که طرف روسي مي خواهد بداند موضع آذربايجان در خصوص " آنچه در ايران و حوالي آن رخ مي دهد" چيست. هر دو رييس جمهور تا کنون توافقاتي دو جانبه را امضا کرده اند يکي از اين توافقات به مسائل مرزي مربوط مي شود.

حمايت وزير امور خارجه نروژ از
برنامه صلح آميز هسته اي ايران

'يوناس گار استوره' وزير امور خارجه نروژ در ديدار سيد حسين رضواني سفير جمهوري اسلامي ايران در اسلو، با حمايت از حق ايران براي داشتن برنامه صلح آميز هسته اي، ابراز اميدواري کرد که گفت وگوهاي کشورمان با گروه 1+5 جهت يافتن راه حلي مسالمت آميز براي اين موضوع، ادامه يابد. وزير امور خارجه نروژ همچنين ضمن تمجيد از جايگاه برجسته تاريخي و فرهنگي ايران، بر نقش مهم منطقه اي و بين المللي کشورمان تاکيد کرد. وي ابراز اميدواري کرد که در حاشيه نشست آتي مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک با منوچهر متکي وزير امورخارجه جمهوري اسلامي ايران ملاقات کند. سيد حسين رضواني سفير کشورمان در نروژ نيز در اين ديدار با اشاره به سابقه 80 ساله روابط دو کشور خواستار تقويت مناسبات فيمابين ايران و نروژ و اتخاذ رويکردي عيني و واقع گرايانه درقبال روابط دو جانبه شد. وي همچنين ظرفيت هاي مناسبات دوکشور در حوزه هاي مختلف را بسيار بالاتر از سطح فعلي دانست. وزير امور خارجه نروژ و سفير جمهوري اسلامي ايران در اسلو همچنين در مورد گفت و گوها و همکاري هاي حقوق بشري دو کشور تبادل نظر کردند که در جريان آن سفير جمهوري اسلامي ايران با انتقاد از برخي ادعاهاي حقوق بشري نروژ در قبال کشورمان، چنين ادعاهايي را ناشي از اطلاعات نادرست و تحريف شده و غيرموثق بودن منابع نروژي توصيف کرد.


  آيت الله ابوالحسن الله بداشتي:
 امام (ره) کارهاي بانکي را بر مبناي قواعد حقوقي تجارت و اصول اسلامي مي پذيرفتند 

آيت الله ابوالحسن الله  بداشتي عضو مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم است. وي درمجلس اول و به هنگام تصويب قانون بانکداري بدون ربا نيز حضور داشته است.سايت جماران با وي در خصوص حرمت ربا در انديشه امام خميني(ره) و احکام ربا درخصوص قوانين جاري در بانک ها و تحقق يافتن معناي بانکداري اسلامي به گفت وگو نشست تا  نظرات الله بداشتي را در اين باره جويا شود.
حرمت ربا در انديشه امام خميني(ره) چگونه بود؟
امام خميني به عظمت تدبيري که از حرمت ربا در قرآن کريم شده بود، ايمان داشت و آن را جنگ با خدا مي دانست و در لسان روايات، کمتر گناهي به سنگيني آن است و مفاسد اقتصادي و اجتماعي و سياسي آن را نيز عنوان مي کردند و لذا حيله هاي شرعي را که برخي از فقها براي تخلص از ربا قائل بودند و بعضي رواياتي که در اين زمينه وجود دارد،قبول نداشتند و به آن فتوا نمي دادند و در مقابل، هر نوع معامله و قراردادي را که براي تخلص از ربا بوده يا اينکه در نتيجه به يک امر ربوي ختم مي شد، جايز نمي دانستند.
از نظر حضرت امام(ره) "ربا در دادوستد" و "ربا در وام" جدا شده اند. تفاوت هاي فقهي اين دو مساله را عنوان کنيد.
تفاوت حقوقي "ربا در دادوستد" و "ربا در وام" به ماهيت اين دو موضوع بازمي گردد. گويي شما با وام ملکيت عيني بر مال خود را که آن هم در واقع اعتباري است، از گردش و حرکت و سودآوري و زيان دهي خارج کرده و به تعبيري آن را اخذ کرده ايد و در ذمه شخص "متقرض" يعني وام گيرنده قرار مي دهيد و لذا اگر تمام آن پول يا متاع از دست وام گيرنده هدر رود و تلف شود، هيچ زياني به وام دهنده و مقرض نمي رسد چون در ذمه قرار گرفته و لذا هر سود و منفعتي هم که عايد وام گيرنده شود نصيبي از آن عايد وام دهنده نخواهد شد که من فکر مي کنم اين موضوع را هر وجدان سالم و فطرت پاکي درست و عادلانه مي داند. عبارت معروفي وجود دارد مبني بر اينکه "من له الغنم عليه العزم"، کسي که از چيزي نفع مي برد، ضرر آن نيز بر عهده اوست. اما در معاملات اين گونه نيست، بلکه مال در خارج از ذمه وجود دارد و داراي نفع و ضرر خواهد بود و لذا صاحب مال در امر تجاري خود و در نگهداري اموال دچار سود و زيان مي شود و براي همين است که بهره تجاري در اسلام جايز است، اما هيچ گونه نفع و منفعتي در قرض پذيرفته نيست.
يکي از راه هايي که براي گريز از رباي در وام عنوان شده "فروختن چيزي با چند برابر بهايش در کنار وام است". آيا اساسا چنين مساله اي درست و قابل تاييد است؟
فروختن جنسي با چند برابر قيمت در کنار قرض تخلف از ربا است که جايز نيست. مضافا خود عمل نيز دور از انصاف و ظالمانه است و يک معامله نابخردانه است که فقط براي گرفتن وام، فرد آن را مي پذيرد.
اما از نظر حضرت امام براي گريز از ربا "آنچه جايز است، رهايي از مبادله دو کالاي هم جنس با اختلاف در اندازه است". اين مساله را توضيح دهيد و عنوان کنيد نگاه امام در تسهيلات بانکي که در قالب عقود مشخص داده مي شود، چگونه بود؟
در پاسخ به اين مساله بايد گفته شود که اساسا رباي معامله دو کالاي هم جنس براي اينکه رباي قرضي از آن حاصل نيايد، منع شده است، وگرنه قيمت برنج مرغوب و نامرغوب با هم تفاوت اساسي دارد و لذا براي فرار از معامله جنس با جنس، روش هايي به کار مي رود که براي تخلص از ربا است و در عرف و اجتماع نيز نه ربا محسوب مي شود و نه يک امر منکري است و بسياري از روايات فرار از ربا نيز، براي همين موضوع است و اما در مورد تسهيلات بانکي که حضرت امام در تحريرالوسيله آن را بيان کرده اند و تفاوتي بين بانک دولتي و خصوصي و انواع ديگر بانک ها قائل نشده اند; اين است که هر نوع از تسهيلات اگر در قالب عقود شرعي مانند "خريد و فروش" يا "مشارکت" يا "مضاربه" به طور واقعي نه براي فرار از ربا باشد را جايز مي دانند که بانک ها بايد سازوکار آن را داشته باشند. خصوصا در تجارت خارجي که اکنون اساسا در بانک ها چنين امري انجام نمي پذيرد، بلکه اساس کار بانک امر ربوي است و با درصد مشخص و حتي جريمه ديرکرد که جز به بازي گرفتن شرع مقدس نمي توان نام ديگري بر آن نهاد، هم کار ربوي انجام مي پذيرد و هم عهد و قرارداد و هم خلاف عهد و قرارداد و دروغ نيز به آن اضافه مي شود.
يکي از تفاوت هاي اصلي بانکداري اسلامي و بانکداري به شکل متعارف در غرب، درخصوص بحث رباست. حضرت امام(ره) چه تمهيداتي براي بانکداري اسلامي انديشيده بودند؟
در مورد اين سوال بايد گفت انتظار درستي از فقها نيست که در موضوعات شرعي به صورت تخصصي و کارشناسي وارد شوند. اين کار علماي اقتصاد است. بلکه فقيه وضعيت حقوقي و حکم شرعي کارهاي اقتصادي را که در بازار تجارت داخلي و خارجي و امر بانکداري انجام مي پذيرد، بيان مي دارد و با موازين قرآني و روايي و احکام فقهي، نظرش را بيان مي کند. حضرت امام(ره) فرمودند کارهاي بانکي بر مبناي قواعد حقوقي تجارت و مطابق احکام  اسلامي را مي پذيرند.
در زمان حضرت امام(ره) فعاليت سيستم هاي بانکي کشور در امر سوددهي به سپرده ها و دريافت بهره در بازپس گيري وام ها  چگونه بود؟
قانون بانکداري بدون ربا در مجلس اول تصويب شد که مخبر کميسيون آقاي موسوي خوييني ها بودند و بنده مخالف بعضي از مواد آن بودم که آقاي خوييني ها نيز مطالب اينجانب را قبول داشته و فرمودند فعلا شرايط ناسالم اقتصادي و به زبان فقهي "اضطرار" علت تصويب اين مواد در کميسيون است و ان شا»الله در آينده اين وضع اصلاح مي شود که متاسفانه روز به روز از احکام اسلامي دور شديم و فرمايش مولا اميرالمومنين که در "نهج البلاغه" از قول رسول الله فرمودند "روزگاري مي شود که مردم ربا را حلال مي شمارند و آن را تجارت مي دانند" در ايران اسلامي هم به وقوع پيوست. يعني در واقع راه حلال شد و در اين زمينه خوب است که خاطره اي را از قول "مهندس موسوي" نخست وزير حضرت امام(ره) به طور اجمال بگويم که مي توانيد دقيق تر آن را از ايشان سوال کنيد. بنده خودم از ايشان شنيدم که فرمودند: "خدمت امام رسيدم براي اينکه سودي به سپرده ها بدهيم و مردم پول خود را از بانک ها نگيرند. امام نگاه تندي به من کردند و فرمودند مي خواهي ربا را حلال کنم؟"
آيا  فعاليت بانک ها درخصوص ارائه تسهيلات و وام به مردم مي تواند ربا محسوب شود؟
عرض کردم اگر سازوکار بانک درست باشد و کارشناسان امين اقتصادي در آنجا فعاليت کنند و به صورت وکيل و نماينده از جانب صاحبان سرمايه، کارهاي تجاري انجام دهند، اين کار بسيار خوب و موفقي خواهد بود. خصوصا که برخي ها پس اندازي دارند و بازنشسته شده اند و شخصا نمي توانند تجارت کنند و بانک ها از طرف آنها وکالتا کارهاي تجاري انجام مي دهند و به صورت قرارداد، نصف يا ثلث يا ربع در سود، شريک صاحب سرمايه شوند و همچنين اگر بدون افراط و تفريط در اثر بعضي از حوادث (که اکنون براي آنها نيز موسسات بيمه گر وجود دارد) ضرري متوجه بانک شود و اين ضرر به حساب صاحب سرمايه خواهد بود، البته اين امر در جامعه اسلامي که اطمينان و درستي و راستگويي و امانت داري و ارزش هاي اخلاقي بر آن حاکم باشد، قابل تحقق است وگرنه در جامعه اي که دروغ و عهدشکني و ظلم و خيانت در امانت حاکم باشد، انتظار اقتصاد سالم را داشتن، يک امر ذهني و غيرواقعي خواهد بود.
برخي ديگر معتقدند "راه رهايي از مفاسد ربا کاهش نرخ بهره از راه دولتي کردن بانک هاست." آيا چنين رويکردي درست است؟ با توجه به اينکه اکنون دولت براساس اصل 44 قانون اساسي به سمت خصوصي شدن هرچه بيشتر سازمان ها و نهادها پيش مي رود، دولتي کردن بانک ها چه معنايي دارد؟ اين تناقض را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
به نظر من اگر بانک  ها به صورت تخصصي درآيند و کارهاي حکومتي به وسيله بانک  هاي دولتي با سازوکارهاي مناسب آن انجام پذيرد و کارهاي تجاري به وسيله بانک هاي خصوصي، البته به شکل فعلي انجام پذيرد، مي تواند زمينه رشد اقتصادي را فراهم آورد.


 اخبار کوتاه 

 دوستي متعارف با کفاري که عليه ما قيام نکنند
بلامانع است

آيت الله سبحاني گفت: غرض از نزول سوره ممتحنه تبيين سياست خارجي دولت اسلامي است و هدف، اندازه گيري رابطه با کفار است. به گزارش ايسنا، اين مرجع تقليد در سلسله جلسات تفسير در مجتمع آموزش عالي فقه به تفسير آيات پاياني سوره مبارکه حشر و آيه ابتدايي سوره ممتحنه پرداخت و عنوان کرد: غرض از سوره ممتحنه اين است که مسلمانان نبايد با کافران رابطه تنگاتنگ داشته باشند و آنان را از اين رابطه نهي مي کند. وي افزود: در اين سوره سياست خارجي کشور اسلامي بيان شده است و هدف، اندازه گيري رابطه با کفار است. رئيس موسسه امام صادق(ع) گفت:بر اساس اين سوره بايد با کافراني که عليه ما شعار مي دهند و منافع ما را به خطر مي اندازند قطع رابطه کنيم، اما با کفاري که عليه منافع ما قيام نکنند دوستي متعارف بلامانع است. اين مرجع تقليد با اشاره به شان نزول اين سوره افزود: يکي از ياران پيامبر(ص) با نامه اي که قرار بود از طريق يکي از زنان قريش به قريشيان برسد يکي از اسرار نظامي پيامبر (ص) را لو داد و متعاقب آن اين سوره نازل شد و در اولين آيه فرمود مسلمانان نبايد به علت مودت و محبت با کفار(که ممکن است بر اساس خويشاوندي ايجاد شود) اسرار پيامبر را لو بدهند و با کفار دوستي کنند.

آيت الله مکارم شيرازي تائيد کرد:
ضرورت مبارزه با خرافات

آيت الله مکارم شيرازي با اشاره به در پيش بودن عيد سعيد فطر به چگونگي پرداخت ميزان فطريه اشاره کرد و گفت: اگر افراد مي خواهند فطريه  خود را بر اساس گندم بدهند سهم هر نفر 1500 تومان خواهد بود. اين مرجع تقليد ادامه داد: آن دسته از خانواده ها و افرادي که مي خواهند فطريه خود را بر اساس برنج بدهند ميزان فطريه براي هر نفر پنج هزار تومان خواهد بود. اين مرجع تقليد تاکيد کرد: افراد و خانواده هايي که توانايي دارند بهتر است فطريه خود را برنج دهند. وي با بيان اينکه برخي ها مي پرسند آيا مي شود فطريه را به مردم مسلمان سيل زده پاکستان داد، عنوان کرد: احتياط واجب آن است که اگر در شهرتان فقيري هست فطريه را به او دهيد و از روش هاي ديگري به افرادي که خارج از شهر هستند کمک کنيد. مکارم شيرازي که در ادامه سلسله جلسات تفسير قرآن کريم در شبستان امام خميني حرم مطهر حضرت معصومه (س) سخنراني مي کرد،با بيان اين که در طول تاريخ، انسان ها چيزهاي متفاوتي را مي پرستيدند، عنوان کرد: اخيرا قومي پيدا شده اند که به شيطان پرستي روي آورده اند که اينها در واقع شهوت و هوي پرست هستند که مي خواهند آزاد باشند تا هر کاري که دلشان مي خواهد انجام دهند. وي با بيان اين که شيطان پرستي در طول تاريخ وجود داشته است، افزود:انسان هاي زيادي بت پرست بوده اند و انبياي الهي سال ها زحمت کشيده اند تا آنها را به سمت خداپرستي بکشانند. اين استاد حوزه ادامه داد: همواره در کنار مساله بت پرستي، خرافات نيز وجود داشته است که هم در آن زمان و هم در حال حاضر شاهد آن هستيم. آمريکايي ها و غربي ها دچار خرافات نوظهوري شده اند که هولوکاست يکي از اين موارد است. وي با بيان اين که غربي ها معتقدند هيتلر 6 ميليون يهودي را در آتش سوزانده است، افزود: آنها مردم دنيا را مجبور کرده اند که اين موضوع را بپذيرند و اگر کسي نسبت به آن مخالفت کند بايد او را به زندان انداخت.اين مرجع تقليد با بيان اين که هولوکاست يک مساله خرافي است، عنوان کرد: حقيقت هولوکاست مشخص نيست و وقتي محققين کشورهاي مختلف در اين خصوص تحقيق و بررسي مي کنند که ببينند آيا واقعيت دارد يا اين که يهوديان براي مظلوم نمايي اين مساله را درست کرده اند، محققين را دستگير و روانه زندان مي کنند. مکارم شيرازي با بيان اين که خرافه ديگري که امروز جهان اسلام را در بر گرفته است عنوان آزادي است، افزود: غربي ها معتقدند آزادي ما در اين است که به پيامبر اکرم (ص) توهين و قرآن را به آتش بکشيم و قلب يک ميليارد و 400 ميليون مسلمان را آزار دهيم. اين استاد درس خارج فقه حوزه با بيان اين که آزادي بايد در مسير حق، عدالت، علم و دانش و صنعت باشد، اظهار کرد: غربي ها معتقدند که آزادي يعني آزار دادن ديگران، که اين از مصاديق خرافات است. وي با بيان اين که در مسائل مذهبي نيز خرافات وجود دارد، تصريح کرد: نبايد اجازه داد مسائل اسلامي با خرافات آميخته شود که در اين صورت اسلام و مذهب زير سوال مي رود و خرافات به مذهب ضربه مي زند و اصالت مذهب را از بين مي برد. مکارم شيرازي با اشاره به اين که در مراسم هاي عزاداري نيز خرافات ديده مي شود، بيان کرد: زدن سر به ديوار، به نام عزاداري براي امام حسين (ع) امر پسنديده اي نيست و اين حرکات خرافاتي بيش نيست و مورد  تاييد امام حسين (ع) نيز نيست. اين مرجع تقليد گفت: راه مبارزه با خرافات، اجراي دستورات قرآن،ائمه (ع) و پيامبر اکرم (ص) است. وي با بيان اين که هر کار غيرعقلاني و غيرمنطقي که وحي آسماني و نه عقل و خرد سالم اجازه مي دهد خرافات است، عنوان کرد: با اين معيار مي توانيم حقيقت را از خرافه و خرافه را از حقيقت جدا کنيم. مکارم شيرازي با اشاره به سرچشمه هاي خرافه، اظهار کرد: جهل يکي از سرچشمه هاي خرافه است; چرا که انسان جاهل در باطن احساس پرستش مي کند اما چون جاهل است در قالب بت پرستي آن را بروز مي دهد و اگر بداند خداوند جسم نيست و داراي مکان و زمان مشخصي نيست، به بت پرستي روي نمي آورد. وي خيالات و اوهام را از ديگر سرچشمه هاي خرافه برشمرد و عنوان کرد:برخي خيال مي کنند آفتاب که هر روز طلوع مي کند اين همان خداوند است که در قرآن آمده است نبايد از هواي نفس و خيالات پيروي کرد.


 روزنگار 

 تمدن از ديدگاه اگوست کنت

امروز سالروز درگذشت اوگوست کنت(Comte Auguste)  فيلسوف پوزيتيويستPositivist  فرانسوي است که واژه "جامعه شناسي"Sociology  از يادگارهاي اوست. وي که پنجم سپتامبر 1857 در 59 سالگي درگذشت چند کتاب از جمله "مسير فلسفه مثبت گرايي" را نوشت و به انتشار افکار "سن سيمون "مبتکر نوعي سوسياليسم کمک فراوان کرد. هدف اجتماعي "اوگوست کنت" پايه ريزي جامعه اي بزرگ و فراگير بود که در آن افراد و ملل در هماهنگي و همبستگي کامل باشند و راحت و آسوده زندگي کنند. وي در کتاب "مسير فلسفه مثبت گرايي" مراحل تحولات اجتماعي را به تفصيل شرح داده است. به نظر اوگوست کنت، تمدن چيزي جز رعايت حقوق انسان نيست; از جمله حق زيستن، حق آزاد بودن (ازجمله آزادي بيان، ابراز عقيده و نظر و...)، حق فعاليت و کسب و کار (انتخاب حرفه)، حق کسب مقامات ملي بر پايه شايستگي، حق انتخاب کردن و انتخاب شدن، حق زندگاني در وطن خود، حق داشتن کشوري مستقل و حاکم بر خود (حاکميت ملي)، حق داشتن امنيت و مراجعه به دستگاه قضايي عادل و منصف در صورت نقض اين حق و حقوق ديگر و... به باور "اوگوست کنت"، اگر حقوق بشر (حقوقي که لاينفک از او بايد باشد) به طور کامل رعايت شود; جنگ و ستيز، اجحاف و ظلم، کينه و خصومت هم از جهان رخت بر خواهد بست.

حريق بزرگ لندن که 13 هزار خانه را خاکستر کرد

پنجم سپتامبر سال 1666 حريق سه روزه لندن که از يک نانوايي آغاز شده بود و يکي از بزرگترين رويدادهاي از اين دست در طول تاريخ است پايان يافت. در اين حريق 13 هزار و 200 خانه، 86 کليسا ازجمله کليساي "سن پل" و بسياري از ساختمانهاي اداري از ميان رفت. در آن زمان جمعيت لندن از نيم ميليون تن تجاوز نمي کرد که اينک هفت ميليون و سيصد هزار نفر است. با اينکه رقم دقيقي از تلفات حريق لندن به دست داده نشده است ولي طبق يک گزارش شهردار وقت اين شهر 16 تن جان خود را ازدست داده بودند که رقم کوچکي است. اين حريق بيش از هفتاد هزار تن را بدون خانه و نزديک به 9 هزار نفر از کسبه را بدون کار کرده بود. لندن در سال 43 ميلادي توسط مهاجران رومي (ايتاليايي) ساخته شد که نامش را لندينيومLonbinium  گذارده بودند. اين منطقه مسکوني در دوران سلطه روميان بر بريتانيا گسترش يافت ولي انگلوساکسونها که از آلمان به بريتانيا مهاجرت کرده اند در قرن ششم در هزارمتري لندينيوم شهرکي براي خود ساختند که بعدا اين دو شهر به هم پيوستند و لندن بزرگ بوجود آمد. حريق بزرگ از منطقه اي آغاز شده بود که روميان آن را ساخته بودند.


 کلاس هاي فلسفه و عرفان امام خميني به روايت دکتر ديناني 

دهم شهريور ماه سالروز تدريس فلسفه توسط حضرت امام خميني بود. اين اقدام نوآورانه حضرت امام خميني(ره) از آن جهت قابل توجه است که درآن دوره برخي از متحجرين کتابهاي فلسفه را نجس مي دانستند. به اين مناسبت به مرور خاطراتي دراين باب پرداخته ايم. دکتر غلامحسين ابراهيمي ديناني، يکي از شاگردان حضرت امام خميني بوده است. او  در دينان اصفهان ديده به جهان گشود. پس از گذراندن علوم مقدماتي در زادگاه خود، به اصفهان رفت و به تحصيلات ديني پرداخت. سپس به منظور تکميل تحصيلات، به قم رفته و در سال 1335 ه ش با پايان دوره سطح، به مدت ده سال در درس فقه و اصول امام خميني شرکت جست. وي در کنار تحصيل در محضر امام، در محضر اساتيد ديگري نيز براي يادگيري دروس مختلف حضور مي يافت که از جمله آن درس فلسفه علامه طباطبايي است. ايشان علاوه بر تبحر در دروس حوزوي، تحصيلات دانشگاهي نيز دارد و از اساتيد دانشگاه در رشته فلسفه است.خاطرات خواندني زير به نقل از دکتر ديناني درباره کلاس هاي درس امام خميني است که مي خوانيد:  به خاطر دارم که در آن روزگار (حوالي سال 1335 شمسي) رسم بر اين بود که به هنگام فرا رسيدن تابستان و نيز ماه مبارک رمضان حوزه ها تعطيل مي شد. حضرت امام روز آخر حضور در کلاس بيشتر به گفتن نصايح اخلاقي و مسائل پرجاذبه مي پرداخت.

موعظه هاي تاثير گذار امام(ره)

در يکي از سال ها، امام طبق رسم هميشگي شروع به موعظه کرد که بسيار تاثيرگذار بود. ايشان مطلبي را نقل فرمود که براي بنده بسيار پرچاذبه بود. احتمال مي دهم که عنوان کردن اين مطلب مصادف بود با روزگاري که بعضي از طلاب به طرف ادارات و به سوي زندگي کشيده شده و يا درس حوزه را رها مي کردند، امام مي فرمودند: طلاب وظيفه دارند درس بخوانند; اگر سختي هم هست بايد بمانند و براي کسب معارف ديني سختي ها را تحمل کنند. سپس فرمودند: در سابق که درس اخلاق و معقول مي دادم در بين شاگردان دو برادر از اهالي همدان بودند که بسيار مستعد و هوشمند و از ذکاوت سطح بالايي برخوردار بودند و مطالب عقلاني به خصوص حکمت متعاليه ملاصدرا را بسيار خوب مي فهميدند. پس از مدتي تحصيل در معقول يک روز يکي از اين دو برادر نزد من آمد و گفت: آقا در درس فقه و اصول معمول است، طلابي که چندين سال درس فقه مي خوانند استاد به آنها اجازه اجتهاد مي دهد گرچه به سن اجتهاد نرسيده باشند; آيا در درس معقول و حکمت متعاليه چنين رسمي وجود ندارد؟ در پاسخ گفتم: نه، تا به حال در حوزه ها مرسوم نبوده در علم حکمت و يا فلسفه به کسي اجازه اي بدهند. اما چون شما دوست داشته و اصرار داريد من براي شما يک چيزي مي  نويسم. بعد شب نشستم با اينکه خالي الذهن بودم; بسياري مطالب موعظه آميز و نصايح اخلاقي و عرفاني در آن اجازه نامه نوشتم و يک اجازه اي دادم که اينها در علم معقول خوب هستند و به مرتبه قابل توجهي رسيده اند و آن را امضا کرده ام و به آن دادم. بعد از يکي، دو ماه ديدم که ديگر اين دو برادر در درس حاضر نمي شوند. با پرس و جو متوجه شدم که از قم هجرت کرده اند.مدتي گذشت تا يک روز عصر در خيابان آستانه به طرف حرم مي رفتم که يک دفعه شخصي به طرف من آمد و دستم را بوسيد و احترام زيادي کرد. او کت و شلواري بر تن داشت و عبا و عمامه را برداشته بود. دقت کردم ديدم يکي از دو برادر است. حال و احوال کرديم. پرسيدم الان کجا هستي و چه مي کني؟گفت: که در اداره اي هست و به تعبير امام در "شرالادارات " اشتغال دارد و گويا رئيس گمرک شده بود. بنده در آن موقع به حکم جواني و طلبگي بسيار کنجکاو بودم تا بفهمم که اين دو برادر چه کساني بودند و اکنون کجا هستند. سال ها از اين قضيه گذشت و انقلاب پيروز شد و ديدم که آقاي مهندس حجت که معاون وزير بود، همداني است. احتمال دادم که ايشان بايد فرزند يکي از آن دو برادر باشد. سپس در همان سال در دانشکده الهيات بر سر کلاس حکمت ملاصدرا شاگردي داشتم که به هنگام حضور و غياب متوجه نام فاميل او که حجت همداني بود شدم و اين مسئله توجهم را به خود جلب کرد که حتما اين خانم با آن آقايان نسبتي دارد. از او پرسيدم آيا شما با مهندس حجت فاميل هستيد؟ وي گفت: بله، من خواهر ايشان هستم. از حال پدرشان سوال کردم، گفت: ايشان در قيد حيات هستند اما مريض الاحوال بوده و در خانه خوابيده اند و کمتر بيرون مي آيند; اما عمويم به رحمت خدا رفته اند. پرسيدم: آيا مي توانم از نزديک ايشان را زيارت کنم؟ او گفت:عيبي ندارد، ولي چون پدر حال ندارد، من به شما خبر مي دهم. يکي،  دو سال گذشت و هيچ خبري نشد تا اينکه امسال (1377) در ترم گذشته بنده در قم در تربيت  مدرس درسي داشتم و خانم حجت دانشجوي دوره دکترا شده بود و باز با وي حال و احوال کردم، از حال پدر جويا شدم. وي گفت: آن موقع نشد اما اکنون با پدر صحبت مي کنم تا بتوانيد با ايشان ملاقات کنيد. سپس به تهران رفت و پس از يک هفته تلفني تماس گرفت و گفت که پدر آمادگي ملاقات دارد. بسيار خوشحال شدم و حدود يک ماه پيش بود که خدمت ايشان رفتم. آقاي حجت همداني اکنون پيرمردي است که در بستر افتاده. وقتي نزد ايشان بودم قضيه اي را که امام در حدود 35 سال پيش تعريف کرده بود برايشان نقل کردم و پرسيدم که اين مطلب صحت دارد؟ پاسخ داد:بله و سپس ماجرا را از زبان ايشان شنيدم. برادرم آقا جواد اکنون فوت کرده است. در نزد امام اسفار خوانديم و ايشان به ما خيلي توجه داشتند و خلاصه اين قضايا پيش آمد. از ايشان پرسيدم: چطور شد با اينکه شما مورد توجه حضرت امام بوديد،از قم هجرت کرديد؟ ايشان گفت:ما مشکلات اقتصادي داشتيم و با سختي زندگي مي کرديم. به تهران آمديم و به کار اداري مشغول شديم و من همچنان به کارهاي علمي خودم تا حال ادامه داده ام و اهل مطالعه هستم و با کتاب مانوسم و مطالعه علوم اسلامي را فراموش نکرده ام. پرسيدم: آيا اجازه نامه اي را که حضرت امام به شما دادند داريد يا خير؟ فرمودند: بله، آن اجازه نامه با دست خط مبارک ايشان پيش من است. از ايشان خواهش کردم اگر ممکن است يک کپي از آن را به من بدهيد، بنده خيلي خوشحال مي شوم. ايشان لطف فرموده و گفت: چشم. اتفاقا فرزند شان آقاي مهندس حجت نيز حضور داشت.گفت که من اين کار را مي کنم و هفته ديگر کپي آن دست خط را توسط خانم حجت به من رساندند. بنده حدود ده سال در درس امام شرکت داشتم. در تمامي اين مدت حتي يک روز را به خاطر ندارم که ايشان 5 دقيقه تاخير داشته باشد. راس ساعت در کلاس درس حضور پيدا مي کرد. درس ايشان در مسجد سلماسي تشکيل مي شد اغلب طلبه ها نيز به موقع به کلاس مي آمدند و بعضي ها به تدريج ملحق مي شدند.همه افراد در مسجد مي نشستند. صندلي در کار نبود. همه دو زانو و پشت سر هم مي نشستند. تقريبا تمام فضاي مسجد پر مي شد. گاهي آن قدر شلوغ مي شد که طلاب در پله ها مي نشستند.ايشان به موقع درس را آغاز و به موقع نيز ختم مي کرد. به طلاب اجازه مي دادند تا سوالات و اشکالات خويش را بپرسند.

خاطره اي بسيار شنيدني از درس عرفان امام

خاطره اي بسيار شنيدني - که از فرد موثقي شنيده ام - برايتان نقل مي کنم. در سابق، امام عرفان درس مي داد و با فصوص و فتوحات بسيار مانوس بود. مطلبي را که نقل مي کنم عوام نمي دانستند بلکه يک عده از خواص آن را مي دانستند و آن اينکه: محيي الدين در يک جايي به رافضي ها اهانت کرده و رافضي  هم معمولا به شيعه اطلاق مي شود. او نوشته که عارفي که از رجيسون در عالم کشف و شهود خود، يک رافضي را به شکل خوک ديده. امام که گويا اين مطلب را مطالعه يا تدريس کرده بود هنگامي که به اين جمله مي رسد حاشيه اي بر کتاب مي نويسد به اين مضمون "هذا العارف لصفاي ذهنياته وجوده باطنه راي نفسه في عالم المکاشفه " يعني اين عارف به خاطر صفاي باطن و پاکي نفسش، صورت نفسانيات خود را در حالت مکاشفه به صورت خوک ديده.
اين عمل امام بسيار ظريف است و نيز مطلب بسيار مهمي است; چرا که ممکن است فرد آنقدر دچار گرفتاري شود که حالت نفس خويش را در مکاشفه ببيند و بدين جهت در اين راه خطرهايي است که بدون استاد نمي توان جلو رفت و بيان اين مطلب بسيار فني و دقيق است و يک ظرافتي در آن هست که دفاع از شيعه شده است.
منبع: جماران


 کاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي