نسخه شماره 2441 - 1389/06/09 -


جذب حداکثري شيوه پيامبراسلام است

حسن غفوري فرد :
جبران اشتباه زمينه بازگشت به سياست است

بادامچيان با مثبت ارزيابي کردن عملکرد دولت در عرصه سياست خارجي:
دولت مي توانست با ادبيات مناسب درسياست خارجي موفق تر باشد


مذاکرات صلح پوچ و بي محتواست


جوانان بيکار را هيچ کس استخدام نمي کند


ارائه گواهي عدم ابتلا به بيماري هاي خطرناک از سوي زوجين الزامي شد


خبر


کوتاه از بهارستان


 جذب حداکثري شيوه پيامبراسلام است  

نماينده اصولگراي مجلس با تاکيد بر جذب حداکثري در نظام جمهوري اسلامي طبق تاکيدات مقام معظم رهبري گفت: اگر پيامبر اکرم(ص) هم مي خواستند هر شخص و فردي را کنار بگذارند به خاطر آن که مثل ابوذر و يا سلمان نبود ياران اندکي گرد ايشان جمع مي شدند.  مرتضي آقاتهراني در گفت وگو با ايسنا، جذب حداکثري را شيوه پيامبر اسلام توصيف کرد و گفت: براساس اين شيوه، پيامبر عظيم الشان اسلام يار و ياورهاي زيادي داشتند که همه آنها اصول و مباني اسلام را قبول داشتند، هرچند که ممکن بود عقايد و اعتقادات متفاوتي داشته باشند. نماينده تهران با اعتقاد به اين که امروز در نظام اسلامي همه کساني که اصول سياسي و اجتماعي را قبول دارند، مي توانند زير يک چتر حرکت کنند، گفت: پذيرفتن ولايت فقيه و قانون اساسي و حکومت اسلامي نيز جزو اين اصول محسوب مي شود و اگر کسي اين را پذيرفت ديگر نبايد چون عضو گروه ما  نيست طرد شود و يا با آن دعوا کنيم. آقاتهراني پذيرفتن اين روند را عامل ايجاد وحدت در جامعه دانست و گفت: مقام معظم رهبري نيز به دنبال دفع افراد نيستند چرا که دفع تنها بايد نسبت به کساني اعمال شود که با اصل نظام مشکل دارند و در غير اين صورت بايد براي جذب افراد تلاش کرد.  نماينده تهران در مجلس با تاکيد بر ضرورت تعهد افراد بر قانون اساسي و ولايت فقيه گفت: بيش از اين نيز هم هيچ انتظاري از اشخاص نبايد وجود داشته باشد و تعهد افراد به اين مباني به همين اندازه هم کفايت مي کند.  آقاتهراني با تاکيد بر رعايت تقواي سياسي و رابطه مستقيم آن با عدالت سياسي خاطرنشان کرد: در شرايط فعلي کشور، از رييس جمهور، رييس مجلس و ساير مسوولان انتظار مي رود که تقوا و عدالت سياسي را کاملا رعايت کنند.  اين نماينده اصولگراي مجلس اظهار عقيده کرد که تقواي سياسي هم اکنون در بين مسوولان نظام رعايت مي شود، اما يقينا جا براي بهتر رعايت شدن آن بسيار وجود دارد و بايد به سمتي حرکت کرد که ائمه معصومين (عليهم السلام) از ما خواسته اند و کما اينکه رعايت تقوا و عدالت سياسي در شرايط فعلي کشور يک نياز اصلي محسوب مي شود.


 حسن غفوري فرد :
 جبران اشتباه زمينه بازگشت به سياست است  

عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي با تاکيد بر لزوم گفتگوي اصولگرايان با اصلاح طلبان براي تحقق جذب حداکثري گفت: بعضي از افراد جريان اصلاحات بايد با جبران اشتباهات سال گذشته به عرصه فعاليت هاي سياسي کشور بازگردند.
حسن غفوري فرد، در گفت وگو با مهر، در بيان اينکه وظيفه جريان هاي موجود در کشور در عملي کردن فرمايشات رهبري در زمينه جذب حداکثري چيست، افزود: بيان رهبري در اين زمينه روشن بود و در اين موضوع  تاکيد به جذب حداکثري است.
وي ادامه داد: مقام معظم رهبري فرمودند اگر برخي افراد دلخوري و نگراني داشته اند با حرکت در چارچوب اصول، قابل جذب هستند و بايد براي جذب آنان تلاش کرد.
عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس تاکيد کرد: برخي از افراد جريان اصلاح طلب بايد اشتباهات سال گذشته را جبران کنند و با حرکت در مسير رهنمودهاي رهبري به عرصه فعاليت هاي سياسي در کشور بازگردند.
غفوري فرد اظهارداشت: اين افراد پيش از وقايع بعد از انتخابات مورد تاييد مقام معظم رهبري بودند، به گونه اي که ايشان گفتند يکي از اين کانديداها نخست وزير زمان من بوده و ديگري رئيس مجلس، پس مورد تاييدند.
وي افزود: متاسفانه با وقايعي که بعد از انتخابات در کشور رخ داد، بعضي از افراد جريان اصلاح طلب راهشان را جدا کردند و اين موجب شد تا امروز وضعيت به اين شکل باشد.
عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي معتقد است: قسمت اعظم افراد جريان اصلاح طلب در کشور جذب نظام هستند و بخش باقيمانده نيز با جبران اشتباهات يکسال اخير به عرصه سياسي بازگردند.
غفوري فرد در باين اينکه جريان اصولگرا چگونه مي تواند به  تحقق وحدت بيشتر و جذب حداکثري در جامعه کمک کند، گفت: اصولگرايان نيز با هدايت، راهنمايي و صحبت کردن با اصلاح طلبان، بايد زمينه جذب حداکثري را در کشور فراهم کنند.
وي تاکيد کرد: مقام معظم رهبري اصول انقلاب را کاملا مشخص کرده اند و افراد به هر اندازه که  اين اصول را قبول داشته باشند به همان اندازه نيز نظام به آنان متعهد مي شود.
غفوري فرد تاکيد کرد: اصولگرايان بايد در تبيين اصول که از سوي مقام معظم رهبري بر آن تاکيد شده است کمک کنند .


  بادامچيان با مثبت ارزيابي کردن عملکرد دولت در عرصه سياست خارجي:
 دولت مي توانست با ادبيات مناسب درسياست خارجي موفق تر باشد  

بادامچيان با انتقاد از عملکرد اقتصادي دولت گفت: مديران اقتصادي دولت دانش و تجربيات لازم در حوزه اقتصاد را ندارند و اين مسئله باعث گراني و مشکلات بي جهت ديگر مي شود.
"اسدالله بادامچيان" نماينده تهران،در گفت وگو با خانه ملت در خصوص عملکرد دولت طي سال گذشته اظهار داشت:در مورد عملکرد دولت بايد يک بحث مفصل انجام شود چون هردولتي نقاط قوت و ضعفي دارد و بررسي برنامه هاي هر دولتي بايد در چارچوب شرايط زماني و موقعيت کشور انجام شود.
وي با بيان اينکه درمجموع عملکرد دولت نهم و دهم خوب بوده است گفت:دولت در بخش هاي اجتماعي، حضور در صحنه هاي بين المللي و داخلي  و سفرهاي استاني فعال بوده و برنامه هاي قابل قبولي ارائه کرده است.
بادامچيان افزود:در رابطه با مسائل کلان اقتصادي عملکرد دولت در مجموع قابل قبول است البته در رابطه با مسائل جاري اقتصادي و ساير مشکلات اقتصادي ناهمواري ها ونقص هاي گوناگوني وجود دارد که علتش به برخي مديران اقتصادي دولت که دانش و تجربيات لازم و آشنايي به مسائل اقتصادي  ندارند برمي گردد که نتيجه آن،گراني و مشکلات بي جهت ديگر است در صورتي که مي شد مانع به وجود آمدن بسياري از اين مشکلات شد.
نماينده تهران تصريح کرد: در پيشرفت و توسعه کارهاي اقتصادي مديران اقتصادي دولت تسلط کامل ندارند و تبعا آن رونق اقتصادي که در توسعه صادرات غير نفتي بايد باشد کمتر پديد مي آيد.
وي با بيان اينکه دولت در رابطه با مسائل امنيتي ودفاعي کشور با قدرت عمل کرده است گفت: علت هم مشخص است چون فرمانده کل قوا در اين عرصه حضور دارند و به همين علت پيشرفت هاي موشکي و فضايي ودفاعي ما در سطح بالا و خوبي بوده و کمک دولت هم در اين زمينه موثر بوده است.
عضو کميسيون شوراها وامور داخلي کشور گفت:دولت در بخش هايي ازامور فرهنگي کمک هاي خوبي کرده است اما وضعيت بسياري از بخش ها مورد رضايت نيست و قطعا بايد جدي تر کار کند.
بادامچيان اظهار داشت:دررابطه با مسائل خارجي،دولت گام هاي بسيار موثر و خوبي برداشته گرچه معتقديم دولت مي توانست با ادبيات بهتري در اين زمينه موثرتر باشد و بيشترکار کند، اما درنهايت دفاع از حقوق حقه ملت و محکم ايستادن دولت قابل تحسين است.


 مذاکرات صلح پوچ و بي محتواست 

رئيس مجلس در آغاز جلسه علني با اشاره به فضائل حضرت علي (ع) به موضوع حضور همواره منافقين در جريان تاريخ اشاره کرد و گفت: نکته عميق در مورد منافقين حضور آنها در عرصه بين المللي معاصر است که نمونه آن در رفتار آمريکا در قبال مردم ايران و فلسطين ديده مي شود. به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در آغاز جلسه علني ديروز با اشاره به فرا رسيدن شب هاي قدر و ضربت زدن حضرت علي (ع) به ذکر فضائل آن حضرت پرداخت. رئيس مجلس تاکيد بر حضور همواره منافقان در جهان، گفت: از ديد حضرت علي(ع) مشکل ترين مبارزه، مبارزه با نفاق است و تجربه انقلاب اسلامي در مصاف با منافقين پرده ديگري از اين حقيقت را نشان داد و پرده از چهره منافقان برداشت. وي با اشاره به اينکه امام (ره) از همان ابتدا به ماهيت منافقين پي بردند افزود: نکته عميق در نفاق بين المللي عصر حاضر است، چرا که  هرچه بيشتر منافقان دست به اقدام هاي تروريستي مي زنند، غرب و به خصوص آمريکا از آنها بيشتر حمايت مي کنند. لاريجاني با اشاره به نفاق سران آمريکا، گفت: اهالي کاخ سفيد در روش منافقانه خود از دوستي با ملت ايران حرف مي زنند اما همچنان از دشمنان ايران و منافقين حمايت مي کنند و همين روش برخورد را از سوي آنها در مورد ملت فلسطين مي شود ديد. رئيس مجلس در ادامه با اشاره به مذاکرات سازش، گفت: اوباما به جاي رجزخواني براي ملت ايران و لبنان بايد دچار سرافکندگي نسبت به تحقير خود باشد که بعد از اين همه ظلم اسرائيل به ملت فلسطين خود را در مقام تظلم خواهي مي بيند و موضوع مذاکرات سازش را مطرح مي کند. وي با بيان اينکه مذاکرات صلح پوچ و بي محتواست، گفت: ملت ها فريب بازي هاي ديپلماتيک را نخواهند خورد.


 جوانان بيکار را هيچ کس استخدام نمي کند 

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: رکود در بخش مسکن، توليد و صادارات و واردات محسوس است. "عبدالرضا ترابي" نماينده گرمسار در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرگزاري خانه ملت ضمن اشاره به آمار بانک مرکزي در مورد عدم رکود در کشور گفت: در اينکه رکود بر کشور حاکم است شکي وجود ندارد، اما کاهش تورم در اين شرايط نيز به اين خاطر است که بانکها مثل قبل وام پرداخت نمي کنند و نقدينگي در جامعه وجود ندارد. عضو کميسيون اقتصادي به بخشهايي از جامعه که رکود در آنها حاکم است اشاره کرده وادامه داد: مسکن يکي از بخش هايي است که رکود در آن قابل لمس است و فعاليت بخش خصوصي در آن بسيار کاهش داشته است; دربخش توليدي نيز رکود محسوس است به طوري که کارخانجات صنعتي با افت توليد روبه رو هستند و بسياري از کارخانه ها ورشکسته شده اند. اين نماينده مجلس در مورد رونق اقتصادي در بخش صادرات و واردات  يادآور شد: صادرات در کشور انجام مي شود اما رشد واردات بيشتر از صادرات است; زماني مي توان گفت شکوفايي اقتصادي وجود دارد که در تراز واردات و صادرات، ميزان صادرات مثبت باشد. وي ضمن يادآوري بيانات رهبري در خصوص واردات گفت: رشد واردات آنقدر بالا بوده که رهبري در ديدار با کارگزاران نظام از آنها خواستند که جلوي واردات بي رويه گرفته شود. ترابي تصريح کرد: اگر تورم در کشور وجود داشته باشد اما توليد رشد داشته و بازار کسب و کار رونق داشته باشد،  تحمل تورم براي مردم آسان تراز زماني است که تورم همراه با رکود اقتصادي است. نماينده گرمسار با اشاره به بيکاري ، خاطر نشان کرد: درصد بيکاري در جامعه به خصوص ميان قشر تحصيل کرده بسيار بالاست، جوانها را نه دولت استخدام مي کند و نه بخش خصوصي جذب مي کند و اين امر باعث نگراني مردم به خصوص در شهرستانها شده است.


  ارائه گواهي عدم ابتلا به بيماري هاي خطرناک از سوي زوجين الزامي شد  

با تصويب نمايندگان دفاتر رسمي ازدواج مکلف شدند پيش از ثبت نکاح گواهي صادر شده از سوي پزشکان و مراکز پزشکي دال بر عدم اعتياد به مواد مخدر و بيماري هاي خطرناک و واگيردار را از زوجين مطالبه و بايگاني کنند.
به گزارش خانه ملت نمايندگان مجلس در ادامه بررسي لايحه حمايت از خانواده ماده 25 را بررسي و تصويب کردند.
براساس اين ماده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مکلف است ظرف يک ماه از تاريخ لازم الاجرا شدن اين قانون بيماري هايي را که بايد طرفين پيش از ازدواج عليه آنها واکسينه شوند و نيز بيماري هاي واگيردار و خطرناک براي زوجين و فرزندان ناشي از ازدواج را معين و اعلام کند.
براساس اين ماده همچنين دفاتر رسمي ازدواج بايد پيش از ثبت نکاح گواهي صادر شده از سوي پزشکان و مراکز مورد تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي دال بر عدم اعتياد به مواد مخدر و عدم ابتلا به بيماري هاي موضوع اين ماده و يا واکسينه شدن طرفين نسبت به بيماري هاي مذکور را از آنان مطالبه و بايگاني کنند.
براساس تبصره ماده 25 لايحه حمايت از خانواده هم مقرر شد چنانچه گواهي صادر شده بر وجود اعتياد و يا بيماري دلالت کند ثبت نکاح در صورت اطلاع طرفين بلامانع است. در مورد بيماري هاي مسري و خطرناک که نام آنها به وسيله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي تعيين و اعلام مي شود طرفين جهت مراقبت و نظارت به مراکز تعيين شده معرفي مي شوند. همچنين در مواردي که بيماري خطرناک زوجين به تشخيص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي موجب خسارت به جنين باشد مراقبت و نظارت بايد شامل منع توليد نسل شود.


 خبر 

يادداشت تفاهم تنقيح قوانين
 بين مجلس و سازمان بازرسي امضا شد

يادداشت تفاهمي ميان معاونت قوانين مجلس و سازمان بازرسي کل کشور جهت تنقيح قوانين در مجلس شوراي اسلامي امضا شد.  به گزارش ايسنا اين يادداشت تفاهم عصر روز گذشته در مجلس شوراي اسلامي با حضور حجج الاسلام محمدحسن ابوترابي فرد، پورمحمدي و موسي قرباني به امضا رسيد.

وظيفه دولت صرفا تامين آب و نان و مسکن مردم نيست

علي مطهري مشکل اساسي حوزه فرهنگ را عدم اعتقاد دولت به وظيفه نظارتي خود بر امور فرهنگي دانست و گفت: وظيفه دولت صرفا تامين آب و نان و مسکن مردم نيست. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در گفت وگو با خانه ملت با انتقاد از عملکرد فرهنگي دولت اظهار داشت: مشکل اساسي در حوزه فرهنگ اين است که دولت اعتقادي به وظيفه نظارتي اش بر امور فرهنگي ندارد و اين شيوه به رهاسازي فرهنگي منجر شده است. وي افزود:در مساله عفاف و حجاب مي بينيم که رئيس جمهور به عناوين مختلف از اجراي قانون عفاف و حجاب سرباز مي زند و مساله پوشش اسلامي در اين دولت دچار انحطاط شده است. عضو کميسيون فرهنگي مجلس ادامه داد: در مساله نظارت بر فيلمهاي سينمايي هم آن طور که از يک دولت اصولگرا انتظار مي رود عمل نشده است يا در مساله رواج کلمات لاتين در سطح کشور و توجه به مسائل شرعي در ورزش بانوان دولت حساسيت لازم را نداشته است. همين طور به مسائل فرهنگ عمومي مانند نحوه رانندگي مردم و رفتارهاي ناهنجار اجتماعي مانند عدم رعايت نظافت توجه کافي نشده است،در حالي که دولت در همه اين زمينه ها مسووليت دارد. مطهري اظهارداشت:البته در برخي حوزه هاي فرهنگي مانند فعاليت هاي قرآني و فعاليت هاي فرهنگي مساجد و تجهيز کتابخانه هاي عمومي و ايجاد فضاهاي ورزشي اقدامات خوبي صورت گرفته است اما فرهنگ را در اين مسائل خلاصه کردن درست نيست. نماينده تهران با تاکيد بر اين که مسائل فرهنگي روح انقلاب اسلامي را تشکيل مي دهد خاطرنشان ساخت: دولت نهم و دهم بيشترين تلاش خود را بر روي مسائل انرژي هسته اي، پرتاب ماهواره و ارسال فضانورد به فضا گذاشته است; البته بايد به اين امور پرداخت اما اگر در کنار آن به مسائل فرهنگي توجه نشود همه اين پيشرفت ها بدون ارزش خواهند بود.نماينده مردم تهران با بيان اين که بايد جهت گيري دولت در فرهنگ درست و برگرفته از اسلام باشد گفت: اين انتظاري است که مردم از يک دولت اصولگرا دارند. اين نماينده اصولگراي مجلس در ادامه به مباحث مطرح شده درخصوص مکتب ايراني و ايران باستان اشاره کرد و تصريح کرد: مباحثي که اخيرا درباره مکتب ايران مطرح مي شود و توجه غيرطبيعي به ايران باستان و ايران قبل از اسلام نوعي انحراف فرهنگي در اين دولت محسوب مي شود که نيازمند تامل و توجه بيشتر دولت به اين مساله است.

تحريم را به فرصت تبديل کنيم

عضو کميسيون اقتصادي معتقد است:چنانچه سلسله اقداماتي در حوزه اقتصاد کشور انجام شود،تهديد تحريم به فرصت تبديل مي شود. "محمد رضا خباز" در گفت وگو با خانه ملت خاطر نشان کرد: اقتصاد کشور از دوجهت فلج شده است،اول به واسطه تحريم دشمن و دوم به دليل خود تحريمي که به دليل ناهماهنگي با توليد کنندگان ايجاد شده است. وي در توضيح "خود تحريمي" تاکيد کرد: معطلي در ادارات براي گرفتن استعلام و مراحل طولاني دريافت تسهيلات،  با توجه به شرايط موجود و مواردي از اين قبيل يک نوع خود تحريمي به وجود آمده است که يا بر اثر نا آگاهي است يا کج سليقگي. خباز در ادامه گفت: بايد با توجه به تحريم خارجي  مقررات داخل کشور تسهيل يابد تا فشار خارجي کمتر احساس شود. نماينده مردم کاشمر ياد آور شد: در تعطيلي مجلس وزير صنايع به خراسان آمد و در جلسه هايي با توليد کنندگان به  مواردي براي مهار تحريم رسيديم که مي تواند دستمايه اي براي دولت باشد و راهکار هايي براي تسلط بر آثار منفي تحريم طراحي شود. وي افزود: قانون مندي دولت و ايجاد کارگروههايي که در آنها زير مجموعه هاي دولت با قوانين و نحوه اجراي آن آشنا شوند از اقداماتي است که در صورت اجراي آنها تهديد تحريم به فرصت تبديل مي شود. خباز در ادامه با اشاره به  برنامه اقتصادي دولت تصريح کرد: با شاخص برنامه پنج ساله چهارم و سند چشم انداز بايد عملکرد دولت دررابطه با مسائل اقتصادي را ناموفق خواند، چرا که طبق آن نرخ تورم بايد تک رقمي باشد که نيست، نرخ بيکاري بايستي تک رقمي باشد که نيست، نقدينگي بايد مهار مي شده که بيش از 2 برابر است. اين نماينده مجلس با تاکيد بر تاثير بحران جهاني بر اقتصاد کشور در انتها گفت: بايد اولويت دولت در سال آينده برطرف کردن رکود باشد  تا از اين طريق بتوانيم راحت تر بر مسائلي چون تحريم فائق بيائيم.

رسيدگي به خواسته هاي معلمان حق التدريسي

 تذکرات کتبي نمايندگان مجلس به مسئولان اجرايي توسط محمد دهقان عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي قرائت شد.  به گزارش ايسنا، اين تذکرات کتبي به شرح ذيل است:
کواکبيان نماينده سمنان به وزير آموزش و پرورش; رسيدگي به خواسته هاي معلمان حق التدريس و به وزير امور خارجه; لزوم اعتراض به دولت مصر با ساخت فيلمي عليه امام; و به وزير کشور، جلوگيري از شکار غيرقانوني در منطقه سنار سمنان; و به وزراي نفت و اطلاعات; بيان علت وقوع انفجار در خط لوله انتقال گاز ايران به ترکيه
قاضي پور، جهانگيرزاده، حسنوند، رحماني، خدادادي، فرهنگي، نجفي، جعفري، پزشکيان، پرتويي، ذاکر نمايندگان اروميه، انديمشک، تبريز، ملکان، تبريز، مراغه، بهار، تبريز، سردشت و پيرانشهر به رييس جمهور; صدور دستور رسيدگي به وضعيت مبلغ قراردادهاي منعقد در فوتبال
نجفي نماينده مراغه و عجب شير به وزير راه و ترابري; تسريع در بهسازي و رفع موانع فرودگاه سهند

نتيجه جلسه فراکسيون خط امام(ره)

سخنگوي فراکسيون خط امام(ره) مجلس با اشاره به برگزاري جلسه   فراکسيون گفت: در جلسه راجع به چند موضوع صحبت شد، از جمله بحث يک ميليارد دلاري که وزير اطلاعات هم آن را تاييد کرده و عنوان شده در اختيار برخي سران اصلاح طلب قرار داده شده که قرار شد فراکسيون از وزير اطلاعات در اين مورد سوالي را مطرح کند.  داريوش قنبري در گفت وگو با ايسنا، افزود: هم چنين راجع به برخي محدوديت هاي ايجاد شده براي مطبوعات نيز بحث هايي انجام شد و چون قبلا نماينده اي از سوي فراکسيون به اين منظور تعيين شده بود تا با وزير ارشاد در اين رابطه مذاکره کند که با توجه به بي نتيجه بودن مذاکره، قرار شد سوالي از وزير ارشاد در اين زمينه پرسيده شود.  نماينده ايلام ادامه داد: در پايان جلسه عنوان شد چون مجلس موضوعاتي مانند لايحه حمايت خانواده را در دستور کار قرار داده و اين مساله در جهت توجه به مشکلات و واقعيات کشور نيست، لذا از اين کار مجلس انتقاد شد و بيان شد که مجلس بايد به مشکلات مهم تر جامعه که مباحثي چون تورم، بيکاري و نرخ رشد اقتصادي پايين است; بيشتر توجه کند تا مسائل غيرضروري.


 کوتاه از بهارستان 

تذکر آئين نامه اي دکتر کواکبيان به رئيس مجلس:
در روز ضربت خوردن تجسم عدالت، شما و خويشتن را به عدالت و تقوا فرا مي خوانم

مصطفي کواکبيان نسبت به ارجاع مواد 23،22 و24 لايحه حمايت خانواده به کميسيون حقوقي،طرح پيشنهاد رفع ابهام و همچنين طولاني شدن سخنان لاريجاني در ابتداي جلسه تذکر شفاهي داد.    به گزارش ايسنا، عضو فراکسيون خط امام (ره) در قالب تذکر شفاهي خطاب به لاريجاني و با اشاره به آيه 8  سوره مائده «لا يجرمنکم شنئان قوم علي الا  تعدلوا اعدلو اهو اقرب للتقوي» گفت:  ابتدا خودم و سپس شما را به تقوا و عدالت توصيه مي کنم. وي در ادامه گفت: امروز حدود شش تخلف از متن آيين نامه صورت گرفت.    وي با اشاره به ماده 182 مبني بر اين که اگر در جريان آيين نامه کسي تذکري داشت، بايستي بلافاصله مذاکرات قطع و تذکر آن نماينده استماع شود، اظهار کرد: بنده قصد داشتم تذکري مطرح نمايم در پاسخ برخي از نمايندگان که مطرح کردند چرا مواد 22، 23 و 24 لايحه حمايت خانواده به کميسيون قضايي ارجاع شده است که اين اتفاق نيفتاد; اين در حالي است که ما پيشنهاد حذف کل اين مواد را داشتيم که در جلسه مطرح نشد.    نماينده مردم سمنان در خانه ملت ادامه داد: با اين وجود به تشخيص شما مبني بر عدم تذکر و مطرح نشدن پيشنهاد نمايندگان در رابطه با اين مواد احترام گذاشتيم; اما شما طبق ماده 17 آيين نامه سوگند ياد کرده ايد که به آيين نامه پايبند باشيد.    کواکبيان در ادامه توضيح داد: شما در ابتداي جلسه حدود 12 دقيقه بيشتر از 15 دقيقه اي که مي توانستيد صحبت کنيد، به بيان سخنان تان پرداختيد، اين موضوع اشکالي ندارد،اما بنده هنگامي که حتي پنج ثانيه بيشتر از وقتم در نطق خود صحبت مي کنم آقاي سبحاني نيا تاکيد مي کند که وقتم تمام شده است. شما رييس هستيد و سرور ما، پس صحبت کردن اضافه تر از وقت مقرر هم اشکالي ندارد.    وي در ادامه خطاب به لاريجاني گفت: از سوي ديگر امروز آقاي دهقان پيشنهادي بدون اين که چاپ شده باشد براي رفع ابهام مطرح نمود که شما همان لحظه گفتيد که اين پيشنهاد مخالف ندارد و ر اي گيري انجام داديد. اگر قرار است اين رويه ها باب شود پس ديگر اشکالي ندارد که با کدخدامنشي همه ي مواد را بررسي نمود. با وجودي که اعتراض بنده به اين روند است اما شما توضيحاتي را ارائه نموديد که ما هم تابع هستيم.   به گزارش ايسنا، علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين تذکر شفاهي گفت: آقاي دهقان پيشنهاد رفع ابهام را مطرح کرد که طبق ماده 157 هنگامي که پيشنهاد رفع ابهام داده مي شود نياز به چاپ ندارد.    وي ادامه داد: طبق ماده 157 رييس مجلس مي تواند پس از طرح پيشنهاد رفع ابهام و استماع نظرات مثبت و منفي نمايندگان، راي گيري کند، پس بايد گفت که کار خلاف آيين نامه انجام نشده است.    لاريجاني هم چنين گفت: از اين که سخنراني بنده در ابتداي جلسه مقداري طولاني شد، عذرخواهي مي کنم.  

نشست فراکسيون دانشگاهيان با وزير علوم

هيات رئيسه فراکسيون دانشگاهيان مجلس اعلام کرد که با کامران دانشجو وزير علوم نشست مشترک برگزار مي کند. هيات رئيسه فراکسيون دانشگاهيان مجلس در اطلاعيه اي اعلام کرد که اعضاي اين فراکسيون روز دوشنبه 15 شهريور در ضيافت افطار ميهمان وزير علوم هستند.  اين نشست مشترک از ساعت 18/30 تا ساعت 21 در محل وزارت علوم برگزار مي شود.  اين نشست پانزدهمين نشست اعضاي فراکسيون دانشگاهيان با مسوولين کشور است.  همچنين هيات رئيسه فراکسيون دانشگاهيان اعلام کرد که اعضاي اين فراکسيون افطار روز سه شنبه 16 شهريورماه مهمان عزت الله ضرغامي رئيس سازمان صداوسيما هستند. در اين اطلاعيه آمده است اين ضيافت افطار در مرکز صداوسيما برگزار مي شود و اعضاي فراکسيون در خصوص مسائل مختلف با ضرغامي ديدار و گفت وگو خواهند کرد. اين نشست فراکسيون دانشگاهيان شانزدهمين نشست آنان با مسوولين کشور است.

ارجاع مواد 22، 23 و 24 لايحه حمايت خانواده 
به کميسيون

مواد22 و 23 و 24 لايحه حمايت خانواده براي رفع ايرادات شرعي به کميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي ارجاع شد. به گزارش خانه ملت در ابتداي جلسه علني روز گذشته،" علي لاريجاني" رييس مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد که بر اساس تذکرات و اخطارهاي نمايندگان و مشورت مجلس در خصوص مواد 22 و 23 و 24 لايحه حمايت خانواده با قوه قضائيه، اين مواد براي بررسي بيشتر به کميسيون قضايي ارجاع شد.  وي افزود: با ملاحظه مجدد به مطالب دوستان نماينده، ما اين تذکرات را وارد دانستيم و با قوه قضائيه در مورد مواد 22 و 23 و 24 مشورت هايي کرديم که ظاهرا اشکالات شرعي در اين مواد وجود دارد، لذا اين مواد براي تکميل به کميسيون برمي گردد تا جهات شرعي اش لحاظ شودو به صورت آراسته تري به صحن ارائه شود.

عدم نظارت جدي زمينه ساز قاچاق سوخت است

هيچ مشکل و مسئله اي در کشور وجود ندارد که روي آن نظارت و مديريت صحيح صورت بگيرد ولي حل نشود. قاچاق سوخت نيز از اين حکم مستثني نيست. سيروس سازدار در گفت وگو با آريا گفت: قاچاق بنزين، گازوئيل و ... در استان هاي مرزي وقتي انجام مي شود که مديريت آن بخش ضعيف باشد و نتواند عوامل دست اندرکار را شناسايي و از کار برکنار کند. وي افزود: بي اعتنايي برخي مسوولين و گوش ناشنواي آنها در مقابل تذکرات و هشدارهاي دلسوزانه نمايندگان نشات گرفته از مديريت ضعيف است که باعث شده به جاي ريشه يابي و زدودن زمينه قاچاق، آن دسته از مديران در مقام توجيه و دفاع برآيند. عضو کميسيون انرژي مجلس تصريح کرد: اگر واقعا چنين وضعيتي صحت ندارد چرا به گزارش کميته قاچاق سوخت توجهي نشد و وزارت نفت خيلي ساده از کنار آن گذشت. فارغ از اين گزارش من به شخصه عدله و مدارکي دارم که در صورت خواست مسئولين ارائه خواهم داد. وي در پايان اضافه کرد: اصلاح نقايص نياز به تمرکز، نظارت و مديريت جدي و کارآمد دارد که اگر اعمال شود بخش عمده مشکل قاچاق سوخت حل خواهد شد.


اخطار قانوني رئيس مجلس به کوچک زاده و رسايي

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اخطار قانوني از دو نماينده خواست از اظهارات غيرقانوني و توهين آميز در صحن علني بپرهيزند. به گزارش خانه ملت در ادامه بررسي ماده 25 لايحه حمايت از خانواده حميدرضا رسايي نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر قصد ارائه تذکر داشت که علي لاريجاني رياست مجلس از وي خواست ارائه تذکر را به بعد از راي گيري ماده 25 موکول کند. اصرار رسايي براي تذکر و همراهي کوچک زاده با وي با اخطار قاطع رئيس مجلس روبرو شد. علي لاريجاني در پاسخ به اصرار رسايي براي تذکر گفت: به عنوان رئيس جلسه به شما اخطار قانوني مي دهم که از سخنان توهينآميز در صحن بپرهيزيد.وي همچنين در پاسخ به اظهارات کوچک زاده مبني بر اينکه اخطار شما غيرقانوني است نيز افزود: شما در اين حد هم اطلاع نداريد که من به عنوان رئيس جلسه مي توانم اخطار قانوني بدهم. اين درگيري با فرياد دو به دو نمايندگان در مخالفت با اظهارات رسايي و کوچک زاده در نهايت به پايان رسيد.

کاهش تورم نشان  بهبود وضعيت اقتصادي کشور نيست

کاهش تورم نشان دهنده بهبود يافتن وضعيت اقتصادي کشور نيست چراکه الا ن جلوي دادن وام هاي بانکي به بنگاه هاي زودبازده گرفته شده و همين امر افزايش بيکاري را در پي داشته است. موسي الرضا ثروتي در گفت وگو با آريا ادامه داد: اعلام کاهش نرخ تورم به 8/8 درصد تا پايان شهريور ماه توسط رئيس بانک مرکزي اظهار نظر درستي است چراکه وقتي بانک ها در پرداخت تسهيلات به مردم سختگيري مي کنند ميزان نقدينگي در جامعه کاهش يافته و بالطبع نرخ تورم نيز سير نزولي به خود مي گيرد. وي افزود: وقتي سالانه 70 هزار ميليارد تومان واردات قانوني و 19 هزار ميليارد تومان قاچاق کالا به کشور صورت مي گيرد به آن معناست که بازار داخلي متاثر از رکود اقتصاد جهاني است. به عبارت ديگر وقتي توليدکنندگان محصولات خارجي با دمپينگ قصد دارند خريدار پيدا کنند به همان تناسب قيمت کالاهاي مذکور در داخل کشور پايين مي آيد. عضو کميسيون برنامه و بودجه تصريح کرد: رکود اقتصادي و افزايش بيکاري با کاهش نرخ تورم حل نمي شوند بلکه اينها يک مجموعه مولفه ها هستند که مي بايست با هم مدنظر قرار گيرند. وي اضافه کرد: در حال حاضر وقتي مردم پولي براي خريد کالا ندارند ميزان تقاضا در برابر عرضه کم شده که اين امر توجيه گر ادعاي بانک مرکزي است. اما وقتي مي توان از نرخ تورم پايدار صحبت کرد که 24 هزار ميليارد تومان کمک وعده داده شده در رابطه با بنگاه هاي زود بازده انجام شود و رشد قيمتي را سبب نشود که متاسفانه اين امر نشدني نشان مي دهد.