نسخه شماره 2399 - 1389/04/21 -


ميليون ها ميکروب در کف کفش شما


ابتلاي 150 ايراني به سياه زخم


تراخم، شايع ترين بيماري چشمي در فصل تابستان


در فصل گرم، مايعات بسيار سرد ننوشيد

براي پيشگيري از ابتلا به تب کريمه کنگو
گوشت تازه را 24 ساعت در يخچال نگهداري کنيد


عوامل موثر در تيز هوشي کودک


خواص درماني گوجه سبز


نبايد در کلا س هاي ورزشي پابرهنه بود


دسر هويج


 ميليون ها ميکروب در کف کفش شما 
نويسنده : مريم منصوري

آيا مي دانستيد وقتي با کفش  وارد خانه مي شويد، کلي گرد و غبار و آلرژن و ميکروب وارد خانه  تان مي کنيد؟خيلي از آلاينده ها و آلودگي هايي که وارد خانه مي  شوند،ناشي از همين مساله است: وارد شدن به خانه با کفش.
شيارهاي ته کفش ، فضاي مناسبي براي جمع شدن آلودگي  هايي است که گاهي جدا کردن  شان از ته کفش کار بسيار سختي است; آلودگي  هايي که ما از محل کار،خيابان، فروشگاه، ورزشگاه ، توالت  هاي عمومي و هر مکاني که در طول روز به آن جا پا گذاشته  ايم، با خودمان به خانه مي  بريم.
اين آلودگي ها مي توانند در  لابه لاي پرز فرش ها، موکت ها و سنگفرش  هاي خانه جمع و مخفي شوند و به  راحتي اعضاي خانواده را آلوده کنند.
نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد که در کف کفش  ها، به طور متوسط، 66 ميليون ميکروب وجود دارد.در اين مطالعه، دانشمندان دانشگاه آريزونا، 9 گونه مختلف باکتري را در کف کفش افراد شناسايي کردند که باعث بيماري  هاي گوارشي يا عفونت چشم و عفونت هاي ريوي مي  شوند.
نتايج اين مطالعه نشان مي  دهد باکتري هايي که به کف کفش مي چسبند، بيش از هر سطح ديگري به حيات خودشان ادامه مي دهند; چون وقتي ما راه مي  رويم دايما مواد جديدي به کف کفش  مان مي  چسبند که باکتري ها مي توانند از آن به عنوان تغذيه خود، استفاده و رشد کنند.
اين محققان با بررسي سطوح کاشي و سراميک کف منازل متوجه شده  اند که در بيش از 90 درصد موارد، باکتري  ها و ميکروب  هاي کف کفش به سراميک  هاي کف  پوش منازل مي  چسبند و اين در حالي است که تعداد ميکروب  ها در پرزهاي قالي و موکت از اين هم بيشتر است.
محققان بر اين باور هستند که کف کفش هاي ما از کاسه توالت هم کثيف  تر است; چون در کف کاسه توالت حدود 1000 ميکروب زندگي مي کنند ولي عدد و رقم ميکروب ها در کف کفش ها به ميليون ها مي رسد.
نوزادان و کودکان نوپا اولين کساني هستند که مي توانند ميزان زيادي از اين آلودگي  ها را دريافت کنند زيرا آن ها دايما در حال جست و خيز و چهار دست و پا يا سينه خيز رفتن روي زمين هستند و هر شي  اي که سر راه  شان باشد را به دهان فرو مي  برند. اشيايي که ممکن است با وارد شدن کفش آلوده شما به خانه، آلوده شده و آن ها را بيمار کند.
بعد از نوزادان و کودکان نوپا، سالمند ان و مبتلايان به آلرژي يا آسم،زنان باردار، بيماران با سيستم ايمني ضعيف(مانند بيماران مبتلا به انواع سرطان يا ايدز) در معرض بيشترين خطر آلودگي ناشي از کفش  ها هستند.


 ابتلاي 150 ايراني به سياه زخم 

رئيس اداره بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و حيوان وزارت بهداشت از ثبت سالانه 150 مورد ابتلا به سياه زخم در کشور خبر داد و گفت:ابتلاي انسان به اين بيماري اغلب از طريق کشتار دامهاي آلوده اتفاق مي افتد.
به گزارش مهر، دکتر محمدرضا شيرزادي گفت: سياه زخم يک عفونت ميکروبي و باکتريايي است که اغلب از طريق کشتار دامها ايجاد مي شود.
بيماري سياه زخم همه حيوانات خونگرم را مبتلا مي سازد ولي ميزان حساسيت به آن متفاوت است. علفخواران در بيشتر موارد با خوردن علوفه آلوده مبتلا مي شوند و به ويژه در مناطقي که مراتع فقير دارند به علت بلع مقداري خاک که مي تواند منبع جرم باشد مبتلا مي شوند. شيرزادي با بيان اينکه  در بيشتر موارد سياه زخم به صورت ضايعه جلدي تظاهر پيدا مي کند، گفت: اين بيماري از طريق ذبح دام بيمار و تماس افراد با اين دامها منتقل مي شود.
رئيس اداره  بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و حيوان وزارت بهداشت ادامه داد: اين بيماري مي تواند از طريق پوست و پشم دام و خاک که توسط دام آلوده شده منتقل شود.
وي با اشاره به درمان سياه زخم با تجوز آنتي بيوتيک، افزود: فرم ريوي اين بيماري مي تواند خطرناک باشد و به طور کلي سالانه 150 مورد ابتلا به سياه زخم در کشور گزارش مي شود.


 تراخم، شايع ترين بيماري چشمي در فصل تابستان 

يک جراح و متخصص بيماري هاي چشم گفت: در مناطق و فصول گرم سال تنها افراد پير به آب مرواريد مبتلا نمي شوند بلکه در صورت محافظت نکردن از چشم امکان ابتلا به اين بيماري در سنين پايين تر هم وجود دارد.
به گزارش ايسنا، دکتر هرمز شمس درباره بيماري هاي چشمي شايع در فصل تابستان اظهار کرد: بيماري هاي عفوني قابل انتقال از طريق آب،  مهمترين بيماري هايي هستند که افراد در تابستان به آن ها مبتلا مي شوند و آب آلوده و شنا کردن اشخاص بيمار در آن باعث شيوع بيماري هاي ويروسي مي شود که التهاب ملتحمه (التهاب و عفونت پرده شفافي که زير پلک ها و قسمت هايي از کره چشم را پوشانيده است) و تراخم را در پي داشته و ممکن است نياز به درمان طولاني مدت داشته باشند. کلر زياد در آب نيز باعث تحريک شدن چشم مي شود.  وي با بيان اينکه چشم ها را در فصل تابستان بايد از اشعه ماورا بنفش و مادون قرمز محافظت کرد، گفت:ابتلا به برخي عوارض چشمي مانند ناخنک و خشکي  چشم و سرطانهاي پوستي نتيجه مراقبت نکردن کافي از چشم ها و پوست در فصل تابستان است. البته خيره شدن طولاني مدت به نورخورشيد نيز ممکن است به سوختگي شبکيه منجر شود.  اين جراح و متخصص بيماري هاي چشمي توصيه کرد: در فصل تابستان بايد استخرهاي تميز را براي شنا انتخاب کرد. علاوه بر آن به مدت طولاني در معرض هواي آلوده قرار نگرفت،  عينکهاي ضد اشعه ماورا بنفش نيز بايد مورد استفاده قرار گيرد.  وي تاکيد کرد: ازعينک هاي آفتابي که ضداشعه ماورا بنفش نيستند، نبايد استفاده کرد; چون هنگامي که عينک روي چشم است، مردمک چشم بازتر و در نتيجه اشعه هاي مضر بيشتري وارد آن مي شود.  شمس در پايان درباره بيماري ناخنک اظهار کرد: کساني که در محيط هاي باز کار مي کنند، بيشتر احتمال دارد به ناخنک مبتلا شوند. البته براي کاهش احتمال ابتلا به اين بيماري مي توان عينکهاي آفتابي بزرگ استفاده کرد و کمتر در معرض گرد و خاک قرار گرفت.


 در فصل گرم، مايعات بسيار سرد ننوشيد  

يک متخصص تغذيه گفت: نوشيدن مايعات بسيار سرد در فصل گرم توصيه نمي شود اما متاسفانه اين مورد کمتر مورد توجه قرار مي گيرد.
به گزارش ايسنا، دکترمحمد جواد حسين زاده با تاکيد بر ضرورت مصرف مايعات در فصل تابستان اظهار کرد: افزايش درجه هوا باعث تعريق بيشتر بدن مي شود، بنابراين براي جبران آب دفع شده بايد مايعات مصرف کرد و آب بهترين گزينه است.
اين متخصص تغذيه با اشاره به مصرف مايعات در سالمندان و ورزشکاران گفت: اين دو گروه بايد به مصرف مايعات توجه ويژه اي کنند. براساس بررسي هاي صورت  گرفته بر روي ورزشکاران، دسته اي از اين گروه که به دنبال ورزش دچار کمبود مايعات مي شوند در صورت دسترسي به مايعات داراي درجه حرارت مناسب، مقدار بيشتري از اين ماده را مصرف مي کنند.
حسين زاده تاکيد کرد: افراد ساکن در محل هايي که ميزان رطوبت اين  مکان ها مانع تعريق کافي بدن مي شود بايد مايعات به ميزان کافي مصرف کنند چون در غير اين صورت دچار مشکلاتي مي شوند.
وي درباره  ميوه هاي تابستاني گفت: اين ميوه ها تا حدودي آب از دست رفته بدن بر اثر تعريق را مي توانند جبران  کنند. استفاده از ميوه هاي تازه مانند هندوانه، خربزه و طالبي مي تواند مفيد باشد حتي استفاده از خشکبار و ميوه هاي پخته براي بيماران گوارشي مفيد است.
اين متخصص تغذيه در زمينه مصرف مايعات تاکيد کرد: بدن برخي از افرادي که ميزان از دست دادن آب بدنشان با ميزان تشنگي آنان هماهنگ نيست، ممکن است دچار کم آبي شوند بنابراين به اين اشخاص توصيه مي شود در صورتي که احساس تشنگي هم نکردند، باز هم مايعات مصرف کنند.
وي گفت: مصرف چاي بويژه چاي پررنگ و در دفعات زياد باعث افزايش دفع ادرار مي شود. در نتيجه هدف اصلي از نوشيدن مايعات که نگه داشتن آب در بدن است، محقق نمي شود البته استفاده محدود از چاي کم رنگ و نوشابه هاي مفيد، خوب است.
حسين زاده ادامه داد: دوغ بدون گاز و فاقد نمک بسيار زياد، برخي شربت هاي خانگي و ليموناد از جمله نوشابه هاي مفيد هستند، در مقابل نوشيدن نوشابه هاي حاوي مواد قندي زياد توصيه نمي شود; چرا که آن ها مواد نگهدارنده و خاصيت ذاتي اسيدي دارند و بيشتر دفع ادرار را موجب مي شوند در نتيجه استفاده از آنها اثر معکوس در رفع تشنگي و تامين آب بدن دارد.
وي درباره غذاهايي که بهتر است در فصل تابستان مصرف شود، اظهار کرد:  در اين فصل خوردن غذاهاي سبک و کم چرب تر توصيه مي شود. از سوي ديگر، بايد توجه کرد که کباب کردن ناصحيح گوشت باعث سوختن قسمت هايي از آن مي شود که سرطان زاست.
اين متخصص تغذيه تاکيد کرد: رعايت تناسب در رژيم غذايي روزانه بايد مورد توجه قرار گيرد. بنابراين پروتئين ها و کربوهيدراتها بايد به ميزان کافي استفاده شوند. علاوه بر آن، خوردن غذاهاي با ترانس بالا مي تواند براي افراد در همه فصول بويژه فصل تابستان مشکل زا باشد.
حسين زاده در پايان گفت: در فصل تابستان بايد بستني هايي براي کودکان و نوجوانان خريداري شوند که از شير پاستوريزه توليد شده اند. از سوي ديگر، بايد از بستني هاي کم  کالري تر استفاده کرد.


 براي پيشگيري از ابتلا به تب کريمه کنگو
 گوشت تازه را 24 ساعت در يخچال نگهداري کنيد 

يک کارشناس بيماري هاي مشترک بين انسان و دام گفت: براي پيشگيري از ابتلا به تب کريمه کنگو، گوشت  تازه بايد به مدت 24 ساعت در يخچال نگهداري شود تا در صورت وجود اين ويروس از بين برود.
دکتر پورمازار در گفت وگو با ايسنا گفت:  تب کنگو، بيماري مشترک بين انسان و دام است که اين بيماري در نشخوارکنندگان شيوع پيدا مي کند، علائمي ندارد و بعد از چند روز بهبود مي يابد.
وي افزود: تب کريمه کنگو يک بيماري ويروسي محسوب مي شود که در صورت انتقال به انسان منجر به مرگ او مي شود.
وي تصريح کرد: اين ويروس به دو طريق منتقل مي شود، گزش کنه که از دام اين بيماري به انسان منتقل مي شود و راه ديگر از طريق خون يا ترشحات بدن انسان آلوده به بيماري و يا دام بيمار انتقال مي يابد.
اين کارشناس بيماريهاي واگيردار در خصوص افرادي که بيشتر در معرض خطر اين بيماري هستند، اظهار کرد: کساني که با حيوانات سرو کار دارند، همچنين گروههاي بهداشتي و درماني که با اين نوع بيماران در تماس هستند بايد رعايت نکات بهداشتي اعم از استفاده از دستکش و عينک را مورد توجه قرار دهند.
وي در ادامه توصيه کرد: مردم از گوشتي که داراي مهر سازمان دامپزشکي است،استفاده کنند.
همچنين در هنگام قطعه قطعه کردن گوشت، تمام نکات بهداشتي را رعايت کنند.


  عوامل موثر در تيز هوشي کودک 
نويسنده : د کتر بابک هوشمند

مسووليت هاي مادري يا پدري تمامي ندارند.وقتي بچه دار شويد، ناخودآگاه وظايف زيادي پيدا خواهيد کرد. شما بايد علاوه بر غذا دادن، شستن لباس ها، رسيدگي مرتب، تحمل گريه و بي قراري هاي کودک در 24 ساعت و خواندن هزارباره داستان هايي که فرزندتان دوست دارد، به فکر درآوردن پول و درآمد کافي براي زندگي، تهيه غذا، لباس هاي قشنگ و ساير هزينه هاي لازم و غيرلازم که کودکتان را خوشحال مي کند، باشيد.
هدف شما از انجام تمام اين سرمايه گذاري ها اميد رسيدن به يک سود بزرگ است و آن چيزي نيست جز يک بچه دوست داشتني، صالح و سالم که شما را دوست داشته و قدردان محبت هايتان باشد. البته بهتر مي شود اگر فرزند دوست داشتني،پرمحبت و سالم شما، يک فرد باهوش يا حتي نابغه نيز باشد. هر چند در گذشته تصور مي شد هوش عاملي است که تنها به وسيله ژنتيک تعيين مي شود، ولي امروزه دانشمندان عقيده دارند محيطي که فرزند شما در آن رشد مي کند و نيز فردي که کودک را بزرگ مي کند نقش بسيار مهمي در تعيين ميزان هوش کودک دارند. در واقع والدين مي توانند کمک بسيار زيادي به باهوش تر شدن فرزندشان کنند.
دکتر ديويد پرلماتر، يکي از متخصصان برجسته اعصاب که کتاب هاي زيادي در زمينه افزايش هوش کودکان نوشته، عقيده دارد کودک از تولد تا 3 سالگي شانس به  دست آوردن 30 امتيازIQ  را دارد.
وظيفه شما به عنوان يک والد اين است که مطمئن شويد فرزندتان آن  امتيازها را کاملا به دست آورده است. براي گرفتن کامل اين امتيازها، بايد تنها چند توصيه ساده را انجام دهيد مانند تغذيه با شير مادر به مدت حداقل يک سال، جلوگيري از مواجهه زودرس شيرخوار با تلويزيون و سعي در آموزش استفاده از ابزارآلات ساده موسيقي به بچه ها. البته با وجود آنکه موارد فوق همگي منطقي و ثابت شده هستند، ولي برخي از پزشکان آنها را توصيه نمي کنند. چراکه معتقدند وظايف والدين به اندازه کافي سخت و پيچيده است و نبايد بار اضافي ديگري بردوش پدر و مادر قرار داد. به عقيده دکتر کيتلين استاد اطفال و ژنتيک دانشگاه پزشکي واشنگتن بهتر است والدين ذهنيت خود را تنها به پرورش يک سري خصوصيات خاص در فرزندانشان متمرکز نکنند. توجه بيش از اندازه به پرورش يک سري خصوصيات خاص ممکن است موجب دست کم گرفته شدن دو مساله اصلي يعني تغذيه مناسب و عشق و محبت شود.  اگر شما جزو والدين رقابت جو هستيد و دوست داريد هميشه از بقيه جلوتر باشيد، لابد خوشحال خواهيد شد اگر بدانيد تغذيه مناسب نه تنها به سالم تر بودن فرزند شما کمک مي کند، بلکه مغز وي را نيز قوي مي کند. نکته اي که هرگز نبايد فراموش کنيد آن است که تغذيه فرزند شما از دوران بارداري و از داخل رحم مادر شروع مي شود. پس از به دنيا آمدن، نوبت دوران شيرخوارگي و تغذيه با شير مادر مي رسد. به باور بسياري از محققان شيرمادر يک غذا و وسيله بسيار مهم براي رساندن مواد مغذي و ضروري به نوزاد است. اگر چه نوزاد مي تواند همين مواد را با استفاده از شير خشک هاي کامل نيز دريافت کند، نبايد فراموش کرد تغذيه با شير مادر يک ارتباط عاطفي  قوي ميان مادر و فرزندش ايجاد مي کند.
به عقيده بسياري از دانشمندان، والدين بايد در نظر داشته باشند هوش اجتماعي يعني واکنش هايي که شخص در وضعيت ها و موقعيت هاي اجتماعي مختلف نشان مي دهد به همان اندازهIQ  مهم است.حتما تاکنون اشخاص زيادي را ديده ايد که علي رغم داشتن سطحIQ  بالا، در پست هاي پايين مشغول به کار هستند و به حق خود نمي رسند.آنها مهارت هاي اجتماعي لازم براي آنکه خودشان را نشان داده و بر مشکلات موجود غلبه کنند، ندارند. شما نمي توانيد بچه هايتان را فقط مجبور به درس خواندن و شاگرد اول شدن کنيد و انتظار داشته باشيد که هوش و مهارت هاي اجتماعي خودبه خود در آنها ايجاد شوند. در اين مورد، دکتر کتي پازک خاطر نشان مي کند که بازي کردن و انجام فعاليت هاي معمول روزانه نظير ساختن يک خانه با استفاده از اسباب بازي ها يا رفتن به سوپرمارکت به يادگيري و افزايش هوش اجتماعي کمک مي کند. زيرا فعاليت هايي سازنده، اجتماعي و معني دار هستند. دکتر پازک استاد روان شناسي دانشگاه تمپل در پنسيلوانيا کتاب هاي زيادي در زمينه يادگيري کودکان نوشته است. به باور دکتر پازک، هر اندازه بچه ها نياز به مداخله والدين در کارهايشان دارند، به همان اندازه نيز لازم است زماني را براي خودشان داشته باشند. بچه ها در لحظات سکوت و آرامش مي آموزند فضاهاي درون خودشان را پر کنند و متوجه موارد جالب و غيرعادي شوند. اگر شما بخواهيد تمامي فعاليت هاي فرزندتان را در تمام اوقات کنترل و در آنها مداخله کنيد، خطرش اين است که به فرزندتان اجازه نخواهيد داد تا بتواند خودش خلا» هاي درونش را پر کند.

شش نکته براي تقويت هوش بچه

1-تغذيه مناسب را از دوران بارداري شروع کنيد: براي بچه ها ، داشتن تغذيه مناسب کاملا ضروري است.مادرها بايد رساندن ويتامين ها و مواد مغذي لازم به فرزندانشان را حتي پيش از به دنيا آمدن آنها شروع کنند. براي اطمينان از اينکه در آينده فرزند باهوش و سالمي خواهيد داشت، قبل از هر چيز بايد براي فرزندتان يک رژيم غذايي مناسب و کامل در نظر بگيريد. به عقيده دکتر کيتلين، اگر چه تکامل مغزي پس از تولد روي مي دهد و مغز قادر است خود را با تغييرات محيطي سازگار کند، اما تغذيه بد دوران بارداري داراي آثار منفي مشخص و برجسته اي است که مي تواند در تمام طول زندگي فرزند شما ادامه داشته باشد.
2-شير مادر، بسياري از دانشمندان بر اين باورند که تغذيه شير مادر در طي سال اول 8 امتيازIQ  براي فرزند شما به همراه خواهد داشت.شيرمادر يک نوع چربي بسيار مهم براي عملکرد مغزي دارد. يک خبر خوب براي مادراني که قادر نيستند به بچه هايشان شير بدهند آن است که امروزه سازندگان شيرخشک هاي جديد اين نوع چربي را به ساختمان  شير خشک اضافه کرده اند.
3- تماس با تلويزيون را محدود کنيد:برخي از مردم فکر مي کنند که تلويزيون در طول سال هاي رشد و تکامل براي بچه هاي آنها مضر است. ولي به گفته دکتر پرلماتر، تلويزيون فقط تا 2 سالگي مشکل زاست. طبيعت يک سويه و يک طرفه تلويزيون موجب جلوگيري از تشويق کودک به يادگيري و استفاده از مهارت هاي کلامي مي شود. براي يادگرفتن استفاده مناسب از زبان، کودک بايد بتواند پاسخ هاي صحيح و مناسب را از کساني که اطرافش هستند، بگيرد.
4-بازي کردن: دکتر پازک معتقد است، به همان اندازه که مهم است يک کودک چه چيزي را ياد بگيرد، چگونگي ياد گرفتن آن مطلب نيز اهميت دارد. به همين دليل است که وي والدين را تشويق مي کند که وقت بازي  کافي به بچه هايشان بدهند.اين موضوع به افزايش قدرت يادگيري طبيعي بچه ها در محيط هاي معمولي روزانه کمک مي کند.
5-نواختن موسيقي، مواجهه زودرس با آموزش هاي موسيقي اثر بسيار خوبي روي فرزند شما دارد. به گفته پرلماتر، مهارت بازي با يک ابزار موسيقي در 4 سالگي مي تواندIQ بچه ها را تا 6 امتياز بالا ببرد. ممکن است فکرکنيد فرزندتان در آن سن براي انجام اين کار آماده نيست ولي واقعيت اين است که آنها در 4 سالگي مي توانند به راحتي طرز استفاده از ابزار موسيقي را ياد بگيرند.
6-آرام و طبيعي باشيد: اگر چه روش ها و دستورالعمل هاي متعددي براي بزرگ کردن بچه ها وجود دارند، ولي مهم ترين توصيه اي که دانشمندان به والدين مي کنند، حفظ آرامش، خونسردي و رفتار طبيعي است. دکتر گيتلين معتقد است بايد والدين را تشويق کرد تا به استعدادها و غرايزشان اعتماد داشته باشند. روش هاي بسيار زيادي براي تربيت صحيح يک کودک وجود دارد که اغلب آنها درست است و نبايد در استفاده از آنها دچار آشفتگي شد. س


  خواص درماني گوجه سبز 

گوجه سبز يا آلوچه به ميوه درختان مختلفي که متعلق به نژاد PRUNUS  از خانواده Rosaceae  هستند، اطلاق مي شود. بر پايه نوشته هاي قديمي، نژاد اين گياه قدمت 2000 ساله دارد و چيني ها اولين کساني بودند که به کشت آن اقدام کردند. گفته مي شود که اين گياه از طريق سوريه يا ايران به يونان برده شده است. درختان گوجه سبز در نواحي معتدل بهترين رشد را دارند و در آب و هواي ملايم به رنگ هاي ارغواني، قرمز، نارنجي، زرد و سبز روشن در مي آيند. آب و هواي سرد باعث ايجاد رنگ قهوه اي و ظاهر نامطلوب ميوه گوجه سبز مي شود. اين ميوه به سرعت مي رسد و مدت نگهداري آن در يخچال 4 روز است. گوجه سبز به صورت تازه و پخته در خورش ها مصرف مي شود.اين ميوه طعمي ترش دارد و سفت و ترد است و در ميان ايرانيان اغلب با نمک به عنوان تنقلات مصرف مي شود. درخت اين ميوه در بيشتر نواحي ايران به خصوص شمال غربي ايران تکثير و برداشت مي شود.گوجه سبز اصلاح شده از نوع بادامي در شهر سردرود از رونق زيادي برخوردار است.

ترکيبات شيميايي

گوجه سبز داراي مقادير زيادي کربوهيدرات، چربي، پروتئين، فيبر خام ،ويتامين A،ويتامينB1ويتامين B2، نياسين،ويتامين C،کلسيم، فسفر، آهن و  پتاسيم است.

خواص درماني

مصرف گوجه سبز براي درمان شب کوري، مفيد است و همچنين بيماري هاي نقرس، رماتيسم و تصلب شرايين با خوردن گوجه سبز بهبود مي يابد.خشک شده آن براي درمان اعصاب و کم خوني مفيد است.همچنين مدر است و اعمال کليه ها را تنظيم مي کند. برخي گياه شناسان معتقدند مصرف گوجه سبز براي بهبود طعم دهان مفيد است.از خواص ديگر اين ميوه،خاصيت مسهلي آن است که به خوبي شناخته شده است.  همچنين اثرات منحصر به فرد آن شامل کاهش فشارخون  و چربي خون،حذف رسوبات از خون و تنظيم عملکرد معده اي - روده اي است. گوجه سبز باعث تعادل اسيد و باز در جريان خون مي شود، از اين رو مي تواند در درمان حالت اسيدي خون مفيد باشد. اين ميوه اثرات قابل توجهي در جلوگيري از بيماري هايي مانند چربي خون بالا، پيري سلول وسرطان دارد. اسيد بنزوئيک، ترکيبي است که خاصيت ضد ميکروبي دارد. اين ماده به طور طبيعي در گوجه سبز وجود دارد. همچنين، بعضي از تحقيقات بيانگر خاصيت ضدقارچي و ضدباکتريايي اين ميوه هستند. مطالعات نشان مي دهد که اين ميوه مي تواند در درمان تومورها موثر باشد، همچنين به دليل وجود اسيد اسکوربيک (ويتامين ث )، براي افراد مبتلا به نقرس توصيه مي شود.

مضرات

افراد مبتلا به ناراحتي هاي کبد و معده بايد در مصرف گوجه سبز احتياط کنند. همچنين زياده روي در مصرف گوجه سبز موجب نفخ،دل پيچه و ناراحتيهاي کيسه صفرا مي شود.


 نبايد در کلا س هاي ورزشي پابرهنه بود  

چرا در کلاس هاي ورزشي ثبت نام مي کنيد؟ آيا هدفي غير از سالم تر بودن داريد؟ فکر نمي کنم! بيشتر ما با همين هدف به کلاس هاي ورزشي مي رويم; غافل از آنکه اين کلاس ها ممکن است ما را بيمار کنند.
فرض کنيد فردي براي دراز و نشست کنار شما روي تشکچه ورزشي دراز کشيده و مدام نفسي به درون مي کشد و بيرون مي فرستد. طبيعتا احتمال اينکه شما نيز همان هوا را تنفس کنيد، بسيار زياد است و اگر او يک بيماري تنفسي مسري داشته باشد، بقيه ماجرا را خودتان مي توانيد حدس بزنيد.
مي پرسيد حالا چه کار کنيم؟ توصيه هاي زير را بخوانيد تا با خيال راحت در يک کلا س ورزشي ثبت نام کنيد.
قبل از ثبت نام در يک کلاس ورزشي، ابتدا از شرايط بهداشتي محيط مطلع شويد. لازم است بعد از هر جلسه تمرين يا حتي بعد از استفاده ي هر شخص از يک دستگاه، تشکچه هاي ورزشي و دسته هاي وسايل ضدعفوني شوند. حتما جويا شويد که هر چند وقت يک بار اين کار انجام مي شود.
بهترين کار اين است که وسايل شخصي تهيه کنيد و با خودتان به کلاس ببريد. اگر در کلاس يوگا يا ايروبيک ثبت نام کرده ايد، زيراندازي با خودتان ببريد و از آنجا که مدام سر کلاس نياز به نوشيدن آب داريد، بهتر است به جاي آب خوردن با دست يا از شير يا با ليوان هاي عمومي، بطري آب مخصوص به خود داشته باشيد. حوله شخصي نيز جزو ضروريات است.
طبق آمار آژانس سلامت عمومي کانادا، 80 درصد عفونت هاي رايج شامل سرماخوردگي مي تواند از طريق دست آلوده منتقل شود. در کلاس هاي ورزشي توصيه مي شود قبل و بعد از استفاده از هر دستگاه، آن را پاک کنيد، يا دست کش به دست کنيد. اگر در کلاسي ثبت نام مي  کنيد که نياز به پوشيدن کفش در آن نيست (مثل کلاس يوگا يا شنا) حتما يک دمپايي برداريد. عفونت به راحتي به پاها منتقل مي شود و اين در حالي است که پوشيدن دمپايي جلوي اين مشکل را مي گيرد.  ضمنا پابرهنه راه رفتن در اماکن عمومي زمينه بروز قارچ پا و ناخن را فراهم مي کند.


  دسر هويج  

مواد لازم
هويج:1 و نيم کيلو
روغن حيواني:10 قاشق غذاخوري
شير:600 ميلي ليتر
شير غليظ شده:600 ميلي ليتر
هل خرد شده:10 عدد
شکر:8 الي 10 قاشق غذاخوري
مغز پسته خرد شده براي تزئين: 25 گرم

طرز تهيه

هويج را مي شوييم،پوست مي گيريم و سپس آن را رنده مي کنيم.
روغن را در ماهيتابه گرم مي کنيم. هويج هاي رنده شده را در ماهيتابه مي ريزيم و به مدت 10 الي 15 دقيقه تفت مي دهيم تا آب هويج ها گرفته شود و طلايي رنگ شود. شير،شير غليظ شده،هل و شکر را به مخلوط اضافه کرده و 30 تا 35 دقيقه ديگر هم تفت مي دهيم، درحين تفت دادن مخلوط را هم مي زنيم تا رنگ آن کمي تيره تر شود. مواد بدست آمده را در ظرف مي ريزيم و روي آن را با پسته خرد شده تزئين مي کنيم. اين دسر را به صورت گرم هم مي توانيد ميل کنيد. شير غليظ شده را مي توانيد از اغذيه فروشي هايي که مواد غذايي خارجي دارند تهيه کنيد.