نسخه شماره 2350 - 1389/02/20 -


کلاهبرداري از سازمان بازنشستگي شهرداري با جعل چک


حکم اشد مجازات براي راننده جنايتکار


رهايي دختربچه 8 ساله از چنگال آدم ربايان


شکارچي مسافربرنما بين مرگ و زندگي


جوان قاتل از قصاص نجات يافت


78 کشته و زخمي در انفجار معدن در غرب سيبري


 کلاهبرداري از سازمان بازنشستگي شهرداري با جعل چک 

مرد جوان با ترفند شرکت در مزايده از يکي از سازمان هاي وابسته به شهرداري کلاهبرداري ميليوني کرد. به گزارش فارس،  اسفند 2 سال قبل مسئولان امور مالي سازمان بازنشستگي شهرداري تهران از وقوع يک کلاهبرداري با خبر شدند.  اين افراد در بررسي هاي خود دريافتند فردي به نام حسين يکي از شرکت کنندگان در مزايده خودروهاي فرسوده سازمان بازنشستگي شهرداري تهران بوده پيش از برگزاري مزايده مبلغ 5 درصد مبلغ مزايده را به حساب اين شرکت واريز کرده است.
سپس مشخص شد از آنجا که اين فرد در مزايده برنده نشده است شرکت سرمايه گذار طي يک فقره چک مبلغ واريز شده از سوي حسن را به او بازگردانده است.
تحقيقات نشان داد حسن چند روز پس از گرفتن چک با جعل سند به مبلغ 48 ميليون ريال، اين مبلغ را به حساب خود در يک شعبه ديگر حواله کرده است.
با شکايت نماينده حقوقي سازمان بازنشستگي از طريق بازپرسي شعبه نهم دادسراي ناحيه 10 تهران، پرونده با دستور عبدالهي بازپرس اين شعبه به پايگاه هشتم پليس آگاهي تهران بزرگ ارجاع شد. در تحقيقات کارآگاهان از 2 شعبه بانکي که متهم براي وصول مبلغ به آنها مراجعه کرده بود و شعبه اي که خودش در آن حساب داشت، مشخص شد وي قبلا با جعل مدارک هويتي يکي از شهروندان اقدام به افتتاح حساب در آن شعبه کرده است و آدرس اعلامي توسط اين فرد نيز صحت ندارد.
سرهنگ کارآگاه حسين خان بابائي رئيس پايگاه هشتم پليس آگاهي تهران بزرگ گفت: با توجه به اين که متهم تا کنون دستگير نشده و همچنين احتمال ارتکاب به جرائم مشابه توسط وي وجود دارد قاضي پرونده با انتشار تصوير بدون پوشش متهم در رسانه موافقت کرده است.
وي ادامه داد: از همه شهرونداني که از هويت واقعي متهم يا محل زندگي وي هرگونه اطلاعاتي دارند و شکايتي از اين فرد دارند دعوت شده به پايگاه هشتم پليس آگاهي واقع در خيابان 12 فروردين يا شعبه نهم دادسراي ناحيه 10 تهران مراجعه و يا با شماره تلفن 21866028 تماس بگيرند.


 حکم اشد مجازات براي راننده جنايتکار 

حکم اشد مجازات راننده يک آژانس که به اتهام کشتن زن مطلقه بازداشت شده است ديروز در دادگاه کيفري تهران صادر شد.
به گزارش ايسکانيوز: 17 شهريور 1384 يک شهروند با کلانتري 127 نارمک تهران تماس گرفت و گفت از خانه زن تنهايي به نام «معصومه» که همسايه اش بود بوي تعفن به مشام مي رسد.سپس پليس به همراه کمک رسانان آتش نشاني به ساختمان مورد نظر رفت و پس از گشوده شدن در ورودي با پيکر «معصومه» در اتاق خوابش رو به رو شد.
شواهد نشان مي داد زن مطلقه ، سه روز پيش تر با سيم تلفن خفه و مقداري پول و طلا از خانه اش دزديده شده بود.
با افشاي اين موضوع، بازپرس دادسراي امور جنايي پايتخت که همراه با افسران پايگاه 10 اداره آگاهي مرکز به قربانگاه رفته بود دستور داد پيکر کبود «معصومه» به پزشکي قانوني فرستاده شود. سپس تحقيق ميداني در دستور کار پليس جنايي قرار گرفت و مشخص شد مرد 32 ساله اي به نام «سميع» به خانه زن مطلقه رفت و آمد داشت و به احتمال زياد راز جنايت در قلب وي مي تپد.
در پي افشاي اين موضوع، متهم  که راننده آژانس بود تحت تعقيب قرار گرفت و دستگير شد. 
وي که ابتدا خود را بي گناه مي خواند با ديدن مدرک هاي دادگاه پسند لب به بيان حقيقت گشود و به جنايت اعتراف کرد.
در پايان رسيدگي به اين ماجرا، قاضي «محمدسلطان همتيار» و چهار مستشار با اعلام تنفس، وارد شور شدند و ديروز «سميع» به قصاص نفس- مرگ- يک سال زندان و 179 ضربه شلاق محکوم شد.راي تا 20روز پس از ابلاغ، قابل تجديدنظرخواهي است. 


 رهايي دختربچه 8 ساله از چنگال آدم ربايان 

فرمانده انتظامي استان سمنان از رهاسازي دختر بچه اي 8 ساله از چنگال آدم رباياني که براي آزادي وي يک ميليارد و 500 ميليون ريال طلب کرده بودند، خبر داد.
به گزارش ايسنا، سردار قاسم نصري، فرمانده انتظامي استان سمنان گفت: اين گروگان با تلاش و پيگيري همه جانبه ماموران پليس در کمتر از 24 ساعت آزاد شد.
وي گفت: ماموران پليس در تماس خانواده اين بچه با فوريت هاي پليس 110 در جريان وقوع يک فقره آدم ربايي قرار گرفتند و در تحقيقات مشخص شد «سارينا» سه شنبه هفته قبل زماني که منتظر سرويس مدرسه بوده است توسط افراد ناشناسي با يک دستگاه پيکان ربوده شده است. نصري افزود: آدرم ربايان در تماس با خانواده اش مبلغ 150 ميليون تومان براي آزادي اين دختربچه درخواست کردند.
وي گفت: با پيگيري هاي اکيپ ويژه و مجرب ماموران انتظامي شاهرود به همراه عوامل پليس آگاهي، پليس اطلاعات و تيم رهايي يگان ويژه استان سمنان ماموران موفق به رديابي و شناسايي گروگانگيران شدند و سرانجام عصر چهارشنبه گروگان گيران پس از اينکه خود را در تنگنا ديدند دختربچه را آزاد و يکي از عوامل اين آدم ربايي خود را تسليم ماموران پليس کرد.
فرمانده انتظامي استان سمنان گفت: عامل ديگر اين ادم ربايي صبح امروز دستگير شد و متهمان در اعترافات خود مشکلات و نيازهاي مالي را علت اصلي اين گروگانگيري اعلام کردند.


 شکارچي مسافربرنما بين مرگ و زندگي 

با نقض حکم اعدام مسافربرنمايي که به آزار ده ها زن و دختر در پايتخت اعتراف کرده است پرونده به دادگاه کيفري برگردانده شد.
به گزارش ايسکانيوز : زن 28 ساله اي به نام «سيما» که پريشاني در چهره اش موج مي زد بهار 1387 به کلانتري 176 حسن آباد تهران رفت و شکايت تکان دهنده اي مطرح کرد.
وي اظهار داشت: در خيابان، منتظر تاکسي بودم که يک پژو 405 مشکي، جلوي پايم ترمز کرد و به خيال اين که مسافربر است سوار شدم. بين راه، راننده گفت مسير اصلي را به خاطر تعمير بسته اند و بايد تغيير جهت بدهد تا زودتر برسيم.من ساده لوح ، خيلي راحت فريب خوردم و زماني متوجه شدم به تله افتاده ام که کار از کار گذشته بود.
«سيما» اضافه کرد: راننده هوسران با تهديد شوکر و چاقو، پول و طلاهايم را در گردنه «حسن آباد» گرفت و مرا بي رحمانه آزار داد.بعد هم کنار تپه «ماهور» رهايم کرد و زندگي ام سياه شد.
شواهد نشان مي داد راننده شيطان صفت ، زنان و دختران 25 تا 35 ساله را قرباني وسوسه هاي پليدش مي کرد.تحقيق کارآگاهان با چهره نگاري رايانه اي و کشف چند سرنخ به مرحله تازه اي رسيد و آنان که در چند نقطه، کمين زده بودند سرانجام اواخر مهر 87 «صادق» 27 ساله را پيش از اجراي تازه ترين نقشه شومش به زانو درآوردند.
وي که باور نداشت اسير قانون شده است با ديدن شاکيان، جنايت هايش را گردن گرفت و در بازجويي ها از جزييات نقشه هاي سياه خود گفت.«صادق» که از ابتداي سال 1387 با سه دستگاه پژو مشکي، پيکان سفيد و پرايد نقره اي در ونک، شوش، شهر ري، ميدان راهآهن ، ميدان آزادي و .... پرسه مي زد پرده از 30 فقره جرم مشابه برداشت.
گزارش ايسکانيوز مي افزايد، با اين وجود، بيش از 20 زن و دختر نگون بخت به خاطر حفظ آبروي خود شکايتي تسليم نکردند و پرونده با تکميل تحقيق در دادسرا به شعبه 77 دادگاه کيفري استان تهران فرستاده شد.
قضات پس از محاکمه مرد مسافربرنما راي به اعدام دادند. اين حکم اما به خاطر محرز نبودن آدم ربايي و برخي ايرادهاي قضايي ديگر در ديوان عالي کشور شکست و پرونده به شعبه همعرض (79 دادگاه کيفري) سپرده شد.
حالا مرگ و زندگي «صادق» در دستان پنج قاضي اين شعبه قرار دارد و لحظه شماري براي محاکمه دوباره وي آغاز شده است. 


 جوان قاتل از قصاص نجات يافت 

جواني که به دليل سو»ظن، مادرش را به قتل رسانده بود، با اعلام رضايت اولياي دم از قصاص نجات يافت.
به گزارش فارس، عصر روز 4 ارديبهشت 87 ماموران کلانتري 128 تهران نو از وقوع يک فقره درگيري و نزاع منجر به ضرب و جرح با خبر شدند.
ماموران با حضور در محل حادثه متوجه شدند که يک پسر جوان 22 ساله با مادر 37 ساله خود درگير شده که در اين درگيري مادر خود را مجروح کرده است.
با بررسي بيشتر مشخص شد سلمان جوان 22 ساله، مادر خود به نام صغرا 37 ساله را با وارد کردن ضربه چاقو مجروح کرده و سپس از صحنه متواري شده است.
مادر سلمان در مسير بيمارستان فوت کرد و به اين ترتيب سلمان به عنوان متهم به قتل مادر خود تحت پيگرد قرار گرفت تا اينکه شامگاه همان شب در محدوده خانه اش دستگير شد. سلمان پس از دستگيري در بازجويي مدعي شد انگيزه اش از ارتکاب قتل مادرش سو» ظن به وي بوده است.
سلمان مدعي شد مادرش با مردي که صاحب خودروي پژو 405 مشکي رنگ بوده ارتباط داشته و همين امر باعث شد تا سلمان با انگيزه ترساندن مادرش چاقو تهيه کرده و اقدام به ترساندن وي کند.
وي در بازجويي مدعي شد زماني که قصد ترساندن مادرش را داشته مادرش از خانه فرار کرده و به سمت پارکينگ رفته که در اين لحظه به زمين افتاده و سلمان به وي ضربه وارد کرده است.
سلمان مدعي بود مادرش از مدت ها پيش با اين فرد در ارتباط بوده به گونه اي که بسياري از دوستان سلمان درخصوص اين ارتباط به وي تذکر داده  بودند.
متهم مدعي شد يکي از دوستانش به نام مهرداد شب قبل از حادثه در خصوص ارتباط مادرش با اين فرد مواردي را گفته که همين امر احساسات سلمان را برانگيخته است.
با صدور قرار مجرميت براي سلمان، پرونده وي براي رسيدگي به دادگاه کيفري استان تهران ارجاع شد که جلسه رسيدگي به اين پرونده، صبح امروز در شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران و به رياست قاضي حسن تردست برگزار شد.
سلمان در جايگاه قرار گرفت و با بيان اينکه اتهام قتل عمد مادرش را قبول دارد، گفت: از کار خود پشيمانم و متوجه نشدم که چرا اين کار را کردم.
متهم، در ابتدا از بيان جزئيات نحوه قتل به دليل عذاب وجدان امتناع مي کرد اما در ادامه گفت: به خاطر حساسيتي که درباره رفتار مادرم پيدا کرده بودم، قصد ترساندن او را داشتم.
وي ادامه داد: از يک دستفروش چاقويي خريدم و به خانه رفتم. مادرم با ديدن من شروع به داد و فرياد کرد و وقتي چاقو را دست من ديد، خواست فرار کند که از پشت چاقو را وارد کمر او کردم.
بعد از اظهارات متهم، برادر وي با بيان اينکه ادعاي دوستان سلمان دروغ بوده است، خطاب به قاضي گفت: برادر من روحيه پرخاشگري نداشت و تحت تاثير حرف هاي دوستانش که درباره مادرم اظهارنظر دروغ کرده بودند، قرار گرفت و به خاطر همين توهم مادرم را به قتل رساند.
جلسه ديروز، با توجه به اعلام رضايت اولياي دم از قصاص سلمان، از جنبه عمومي جرم برگزار شد که قاضي تردست بعد از اعلام ختم جلسه، صدور حکم را به آينده موکول کرد.


 78 کشته و زخمي در انفجار معدن در غرب سيبري 

مقامات امور اضطراري روسيه اعلام کردند که در پي وقوع انفجار در يک معدن ذغال سنگ در غرب سيبري، دست کم 12 معدنچي جان باخته و 66 نفر هم مجروح شدند. به گزارش ايسنا، «ناتاليا آنايوآ»  سخنگوي ستاد امور اضطراري روسيه  در مصاحبه اي با رسانه هاي دولتي اين کشور، يادآور شد: شب گذشته بر اثر انفجار در يک معدن ذغال سنگ در منطقه «کمرو وو» در غرب سيبري، 12 معدنچي جان خود را از دست داده و 66 نفر ديگر هم مجروح شده و در زير آوار اين معدن به دام افتادند.
همچنين بر اساس اعلام کارشناسان آتش نشاني منطقه، نشت گاز متان و سهل انگاري باعث وقوع اين انفجار و حادثه مرگبار شده است.