نسخه شماره 2350 - 1389/02/20 -


رزمايش پيامبر اعظم(ص) 5 باعث شکست روحيه دشمن شد

پيشنهاد احمدي نژاد به مردم کاشان براي استان شدن اين منطقه:
سقف جمعيتي را بالا بياوريد
چه چيزي بهتر از اين که به جاي 300 هزار کاشاني، يک ميليون کاشاني داشته باشيم
محمد رضا رحيمي:
براي مبارزه با مفاسد اقتصادي سيلي خوردم اما از مبارزه دست نمي کشم
اسامي دانه درشت ها به قوه قضائيه ارسال مي شود
هاشمي رفسنجاني:
احساس نياز محرک جامعه به سوي پيشرفت است


اخبار کوتاه

سفير برزيل در تهران:
مبادله سوخت پيشنهادي خوب براي هر دو طرف است

رييس ديوان محاسبات خبر داد:
معوقات بانکي50 هزار ميليارد تومان


ديپلماسي

سيد محمد خاتمي:
لازمه رفع مشکلات تن دادن همه به قانون اساسي است


خبر


روزنگار


ماهنامه گردشگري دنياي تجارت ويژه استان تهران منتشر شد


زير پوست خبر


کاريکاتور

توسط رئيس دفتر احمدي نژاد اعلا م شد:
اجراي هدفمندکردن يارانه ها از نيمه دوم سال

هيات دولت اعلام کرد:
تهران شنبه و يکشنبه هفته آينده تعطيل است


 رزمايش پيامبر اعظم(ص) 5 باعث شکست روحيه دشمن شد  

فرمانده کل سپاه گفت: نيروي دريايي سپاه امروز يک نيروي آماده به کار، با انگيزه و با نمره قابل قبول در انجام رزمايش ها و تست هاي آمادگي مختلف، است.  به گزارش ايسنا سردار سرلشکر محمدعلي جعفري صبح روز گذشته در مراسم توديع و معارفه فرمانده نيروي دريايي سپاه با بيان اين که " رزمايش پيامبراعظم (ص)5، که در اين مقطع حساس برگزار و باعث شکست روحيه دشمن شد نمونه اي از موفقيت هاي اين نيرو در انجام ماموريت هاست " افزود: مهمترين موضوعي که باعث شد اين جا به جايي انجام بگيرد موضوع مهم تربيت و آموزش پاسداران آينده سپاه بود و من به سردار صفاري تبريک مي گويم که به ويژه در ابعاد تربيتي و آموزش مورد اعتماد مقام معظم رهبري هستند.  وي ادامه داد: سردار صفاري در حقيقت به همان جايي بازگشت که خدمات ارزشمند خود را از همان جا شروع کرده بود و در دوران مسووليت هاي مختلف نيز چه در آموزش نيروي دريايي ارتش و چه در فرماندهي نيروي دريايي سپاه توجه به نيروي انساني و مباحث فرهنگي و تربيتي از نقاط برجسته فرماندهي وي بوده است.  وي افزود: همين توجهات باعث شده است که نيروي دريايي ما امروز يک نيروي آماده به کار و با نمره قابل قبول در رزمايش ها و تست هاي آمادگي مختلف جلوه کند و يکي از نيروهاي موفق سپاه در انجام ماموريت هاي مختلف خود باشد که در رزمايش پيامبر اعظم (ص)5، که در اين مقطع حساس برگزار شد و باعث شکست روحيه دشمن گرديد نمونه اي از موفقيت هاي اين نيرو در انجام ماموريت هاست، ما اين موفقيت هاي بزرگ را به سردار صفاري تبريک مي گوييم و اميدواريم ايشان در مسووليت جديد خود موفق باشند.  فرمانده کل سپاه مساله آموزش در سپاه را مساله اي بسيار حياتي و داراي تاثير مستقيم در آينده سپاه دانست و گفت: سردار صفاري بهترين انتخاب براي اين مسووليت حساس بودند و من مطمئنم ايشان قطعا با اين کوله بار ارزشمند تجربه در اين زمينه نيز موفق و مثمره ثمر عمل خواهد کرد و دانشگاه افسري را در رسيدن به اهداف والاي خود ياري خواهد کرد.


 پيشنهاد احمدي نژاد به مردم کاشان براي استان شدن اين منطقه:
 سقف جمعيتي را بالا بياوريد 
 چه چيزي بهتر از اين که به جاي 300 هزار کاشاني، يک ميليون کاشاني داشته باشيم

رييس جمهور گفت: اگر يک ملتي متحد و همدل باشد و با تلاش فقط به خدا توکل کند، راه پيشرفت و عزت در برابر او باز مي شود، اين ها عوامل بسيار موثري در ساختن ايران هستند.
به گزارش ايسنا دکتر محمود احمدي نژاد ظهر روز گذشته در ادامه سفر يک روزه خود به کاشان با حضور در ميدان جهاد اين شهرستان در جمع مردم به حضورش در اجلاس بازنگري ان.  پي.  تي در نيويورک اشاره و يادآوري کرد: ديديم چند تن از آن ها جلسه را ترک کردند; از قبل گفته بودند که ما بيرون مي رويم. وقتي از جلسه بيرون رفتند، من از بالا نگاه مي کردم که آن ها با سرافکندگي و خجالت اين جلسه را ترک کردند و معلوم شد که در دنيا چه کسي منزوي است. من با يک شبکه آمريکايي مصاحبه کردم و گفتم که مستکبرين دائم مي گفتند که ما ايران را منزوي مي  کنيم، امام(ره)، رهبر معظم انقلاب و ملت ايران در پاسخ به گفته شما بارها اعلام کرده است که ملت ايران شما را صد برابر منزوي مي کند و به زباله دان تاريخ مي فرستد و اکنون نيز ديديم که چه کساني در عرصه جهاني منزوي هستند.
وي به مصاحبه خود با يکي از نشريات معتبر  آمريکايي در نيويورک نيز اشاره کرد و گفت:  در آن مصاحبه اعلام کردم که اوباما تنها فرصت آمريکاست که چهره آمريکا را اصلاح کند. اوباما بايد کجا را اصلاح کند؟ بايد فلسطين، عراق، افغانستان و را بطه با ايران را اصلاح کند و اصلاح بقيه امور منوط به اصلاح رابطه با ايران است. آن ها در خاورميانه نمي توانند بدون ايران کاري کنند و در مسائل خاورميانه ساده ترين مساله ايران است و بقيه مسائل پيچيده است و به سا دگي نمي توانند آن را حل کنند و آن ها نيازمند ايران هستند; چراکه نمي توانند بدون ايران کاري را انجام دهند. تنها فرصت آقاي اوباما، ايران است و تنها فرصت آمريکا اوباماست.
رييس جمهور به بخشي ديگر از صحبت هاي خود با اين نشريه آمريکايي اشاره کرد و گفت: در  آن جا گفتم که عده اي در آمريکا و برخي از کشورهاي صاحب وتو تلاش مي کنند که قطعنامه عليه ايران صادر کنند، گرچه ما از صدور قطعنامه عليه ايران استقبال نمي کنيم، توضيح مي دهيم و توضيحات خود را ارائه مي کنيم تا اين اتفاق نيفتد ولي اگر اين اتفاق بيفتد و قطعنامه اي صادر شود پشيزي نزد ملت ايران ارزش ندارد. من گفتم که خود شما مي دانيد که اين قطعنامه ها اثري بر ملت ايران ندارد ملت ايران بر روي سکوي افتخار ايستاده و شما مي خواهيد با صدور قطعنامه ها ملت ايران را از سکوي افتخار پايين بکشيد اما بدانيد با هر يک از اين قطعنامه ها ايران يک سکو بالاتر و جلوتر مي رود.
وي ادامه داد: گفتم که اولين قطعنامه پايان اوباما است و پايان اوباما به معناي پايان سيطره بين المللي آمريکا خواهد بود.
وي يادآور شد: خبرنگاري به من گفت که شما نگران حمله به ايران نيستيد؟ من خطاب به او گفتم; چه کسي مي خواهد به ايران حمله کند. گفتم مثلا چين؟ او در پاسخ گفت; او دوست ملت ايران است. گفتم; روسيه. او گفت; روسيه اهل اين کارها نيست. آن خبرنگار ادامه داد; آمريکا نيز قطعا از اين کارها نمي کند. به خبرنگار گفتم; پس چه کسي مي خواهد حمله کند؟ خبرنگار کمي صبر کرد و گفت; رژيم صهيونيستي. خطاب به آن خبرنگار گفتم; آنها اصلا در معادلات ايران و حساب و کتاب ملت ايران به حساب نمي آيند.
احمدي نژاد افزود: به آن خبرنگار گفتم وقتي که ارباب آن ها جا زده است، ديگر آنها عددي نيستند. آنها خود در سراشيبي سقوط قرار دارند و کارشان تمام است و به فضل الهي از موقعي که ستون فقرات تاسيس اين رژيم جعلي شکسته شده است، اين رژيم مثل يک هواپيمايي که موتور آن خاموش شده است دارد با سر بر روي زمين مي خورد. گفتم; ان شا»الله کسي جرات نمي کند که به ايران حمله کند، ولي اگر رژيم صهيونيستي چنين خيالي کند، همين جوانان کاشاني ظرف دو دقيقه ريشه آن را مي کنند و جواب قاطع به آن خواهند داد.
وي با اشاره به اضمحلال رژيم صهيونيستي گفت: مرده را ديگر لگد نمي زنند.
وي ادامه داد: در ديدارهايي که داشته ام خيلي ها اين مطلب را گفتند که امروز در دنيا دو قدرت وجود دارد; قدرتي که دارد بالا مي آيد و شکوفا مي شود که اين قدرت نامش ايران است و دومين قدرت آمريکاست که دوره آن به پايان رسيده و رو به اضمحلال است و در حال حاضر عرصه جهاني عرصه اين دو قدرت است.
رييس جمهور با بيان اين که " من اعلام کردم که دوره آمريکا تمام شده است و اين نظام ساقط مي شود" گفت: براي اين سخنم   5 ،   6 دليل را گفتم و گفتم يک قدرت زماني رو به جلو است که جاذبه دارد و ملت ها با افتخار در سايه او حرکت مي کنند و به دنبال او مي روند اما به محض اين که به نقطه اي رسيد که در حل کوچکترين مسائل دست به سلاح ببرد و بخواهد براي حل مسائل از ابزار فشار و اسلحه استفاده کند، اين قدرت کارش رو به پايان خواهد بود.
وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود گفت: خبرنگاري آمريکايي به من گفت که ايران داراي تاثير بين المللي در عرصه  جهاني است و خوب است که ايران و آمريکا با يکديگر همکاري داشته باشند. به او گفتم; همکاري خوب است ولي همکاري بر اساس چه مبنايي؟ همکاري بايد بر پايه  احترام به انسان ها، کرامت انساني و عدالت باشد. اگر بنا به همکاري اين گونه باشد که ما دست به دست هم بدهيم و جيب افغانستان را خالي کنيم ما اين همکاري را قبول نداريم. من گفتم اگر آمريکا مي خواهد در جهت اصلاح جهان بر پايه  عدالت و احترام به انسان ها و کرامت انسان ها حرکت کند ما نيز همکاري مي کنيم.  وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود گفت:  ملت ايران اهل منطق است، ايران هيچ گاه در دنيا از ابزار زور استفاده نکرده است، حتي در دوران هخامنشي که ما صد تا ايراد به دوران پادشاهي داريم، آن دوران نيز ملت ايران از ابزار زور استفاده نکرد، کشتار نشد و اگر ملت هايي زير پرچم ايران آمدند، با افتخار آ مدند. احمدي نژاد با تاکيد بر اين که " ما اهل منطق و گفت وگو هستيم" گفت: همه آن ها بدانند که اگر کسي خيال مي کند با تهديد و فشار و چماق و اين جور کارها مي تواند سر سوزني ملت ايران را از حقوقش و از مسيرش عقب براند و سر سوزني حق ملت ايران ضايع کند، اشتباه کرده است. ملت ايران اهل ايستادن است و آن چنان تو دهني به آن ها مي زند که آن ها راه خانه شان را گم کنند. ملت ايران با حفظ عزت، کرامت و ايستادگي بر روي ارزش هاي خود و احترام و عشق و محبت کار مي کند،  جلو مي رود و هر کسي به اين اصول اعتراف و التزام دارد، مي تواند همکار ملت ايران باشد. ملت ايران دوست او خواهد بود و اگر کساني فکر مي کنند که يک امپراطوري جديد مي توانند در دنيا ايجاد کنند، بدانند که اشتباه مي کنند، دوران شاه بازي و امپراطوربازي گذشته است.  وي با اشاره به درخواست مردم کاشان و مسوولان شهرستان کاشان در مورد استان شدن اين شهرستان و از جمله صحبت هاي آيت الله نمازي امام جمعه اين شهرستان گفت: کاشان الحمدلله به لحاظ سابقه تاريخي، فرهنگي و اخلاقي و به لحاظ آداب و رسوم و نجابت و به لحاظ کار و تلاش همه ويژگي هاي لازم را دارد اما اين جا يک ايراد قانوني وجود دارد و آ ن بحث جمعيت است که البته سه راه وجود دارد; يک راه آن فقط دست شماست و راه ديگر آن دست مجلس است و راه ديگر آن نيز تلفيقي است. همفکري کنيد و يک راه پيدا کنيد، يا بايد قانون را درست کنيم که قبول دارم مسير سخت و طولاني است. يا اين که شما خود فکري بکنيد. يا يک راه تلفيقي به کار ببريد و ما با مجلس صحبت کنيم و مقداري سقف جمعيتي را بالا بياوريم و خود شما نيز کمک کنيد.  چه چيزي بهتر از اين که به جاي   300 هزار کاشاني انقلابي و مومن، يک ميليون کاشاني نجيب داشته باشيم؟ چرا برخي حسادت مي کنند؟ اين سرمايه کشور است. سعي مي کنيم از دل قوانين موجود راهي را پيدا کنيم راهي جمع و جور کنيم و شما هم همراهي کنيد تا کار را به نحوي جلو ببريم. احمدي نژاد در انتهاي سخنراني خود در بين جمع پرشور مردم کاشان خطاب به آنان گفت: يک سوال کليدي از شما دارم آيا خسته شديد؟ خسته نشديد؟ 31 سال است که پاي آرمانهاي انقلاب و اسلام ايستاده ايد. توي دهن دشمن زديد خسته نشديد؟ 30سال است که تحريم هستيد خسته نشديد؟ که همه در پاسخ گفتند نه. و اين سوال را مطرح کرد که چه کسي خسته است؟ که جمعيت با صداي بلند گفتند دشمن.


 محمد رضا رحيمي:
 براي مبارزه با مفاسد اقتصادي سيلي خوردم اما از مبارزه دست نمي کشم  
 اسامي دانه درشت ها به قوه قضائيه ارسال مي شود

معاون اول رييس جمهور از ارسال اسامي دانه درشت هاي اقتصادي به قوه قضاييه خبر داد.
به گزارش ايسنا محمدرضا رحيمي در حاشيه همايش «تهديدات صادرات و سرمايه گذاري و بازتاب مناسب آنها» اظهار کرد: در زمينه مبارزه با مفاسد اقتصادي قدم اول مبارزه با زمين خواري و قدم دوم برگرداندن معوقات به بانک ها و گردش پول در داخل کشور است.  او ادامه داد: براي برخورد با بدهکاران بانکي ابتدا خدمات آنها را قطع مي کنيم و در گام بعد اسامي آنها را براي برخورد قانوني به قوه قضائيه ارائه مي دهيم.  معاون اول رييس جمهور درباره نحوه برخورد با دانه درشت ها گفت:در مرحله اول اسامي دانه درشت ها به قوه قضائيه ارسال مي شود.  معاون اول رييس جمهور در همايش «تهديدات صادرات و سرمايه گذاري و بازتاب مناسب آنها» نيز گفت: فرصت ها را مغتنم بشماريم، کشور از آن کساني که پشت ميز نشسته اند نيست، متعلق به همه است.  وي درباره گسترش سرمايه گذاري و صادرات غيرنفتي گفت:بايد تمام راه ها و مسيرهايي که کشورهاي مختلف در زمينه  اقتصاد و صادرات طي کرده اند را مورد توجه قرار دهيم و ما به عنوان جمعي ايراني خواهان نسخه اي هستيم براي دردهايمان در بخش سرمايه گذاري و صادرات.  وي افزود: در هيچ ملتي نبايد واردات به صادرات پيشي بگيرد و بايد سرمايه گذاري ها را به دست بخش خصوصي سپرد و اتاق هاي بازرگاني را حمايت کرد البته بخش خصوصي هم بايد همراهي کند. معاون اول رييس جمهور ادامه داد:بايد بر اساس قانون عمل شود و اگر در برابر آن مقاومت شود سيلي مي خوريم. همان طور که بنده براي اين مبارزه با مفاسد اقتصادي سيلي خوردم اما از مبارزه دست نمي کشم چون زماني که شما را به جان فشاني در راه مصالح کشور دعوت مي کنيم خود نيز بايد آماده باشيم.
رحيمي تصريح کرد: بايد همه کمک کنيم تا صادرات کشور اصلاح شود و سرمايه گذاري بايد به دست بخش خصوصي واگذار شود، دولت نيز در تمام مراحل از بخش خصوصي حمايت مي کند.
وي در ادامه گفت: درست است که موانع و مشکلات در کشور زياد است ولي نبايد هر کس قلم به دست بگيرد و چيزي بنويسد و يا پشت تريبون به جاي ملت ايران حرف بزند که بعضا در روزنامه ها مي بينيم. بايد در مسيري برويم که مصالح نظام تامين شود. با وجود تقسيم کار همه يک جا به هم گره خورده ايم و آن هم منافع و مصالح نظام است.
رحيمي ادامه داد: دولت از مقوله  گسترش صادرات و توسعه سرمايه گذاري حمايت جدي خواهد کرد و من اظهار سلام خالصانه  رييس جمهور را به همه  سرمايه گذاران بخش خصوصي مي رسانم و اجراي اصل 44 از دغدغه هاي دولت است به گونه اي که ميزان واگذاري ها در چند سال اخير 22 برابر شده که نشان از عزم جزم دولت براي واگذاري کار مردم به خودشان است.
معاون اول رييس جمهور تصريح کرد: دولت بايد در سرمايه گذاري سرمايه  افراد را تضمين کند. کسي که سرمايه گذاري کرده، جنسي را توليد کرده و سوددهي خوبي نيز داشته بايد حمايت شود.
وي تاکيد کرد: با اين نظارت بر بخش خصوصي نيز لازم است زيرا آثار عملکرد بد صادرکننده ساليان سال باقي مي ماند و راه هاي تقلب را بايد بست مثلا برخي به جاي پنير، آب پنير يا به جاي روغن خوراکي، روغن موتور صادر مي کنند! به کشور خيانت مي کنند. بايد توجه داشت که آثار منفي اقتصادي يا ناامني دامن همه را خواهد گرفت.
وي افزود: وظيفه دولت اين است تا کمک کند صادرات کشور گسترش يابد و بر واردات پيشي بگيرد با توجه به کاهش حجم 30 درصدي سرمايه گذاري ها در دنيا، سرمايه گذاري در ايران در سال گذشته با وجود اعمال تحريم ها هشت درصد افزايش يافته است.  رحيمي با اشاره به سرمايه گذاري 100 ميليارد دلاري در پارس جنوبي ادامه داد: با توجه به سرمايه گذاري خارجي که در اين زمينه انجام خواهد شد به ازاي هر فاز روزانه 10 ميليون دلار درآمد براي کشور دارد. در حال حاضر تنها هشت فاز از 28 فاز پارس جنوبي فعال است. درآمدهاي ما در پارس جنوبي از درآمد نفت بيشتر مي شود و ميزان استخراج ما از قطر هم بيشتر خواهد شد.


 هاشمي رفسنجاني:
 احساس نياز محرک جامعه به سوي پيشرفت است  

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با قدرداني از فعالان در امور بيماران خاص، گفت: خدمت به نيازمندان و مستمندان مانند بيماران خاص از مهمترين عبادات اسلامي محسوب مي شود.
به گزارش ايسنا آيت الله هاشمي رفسنجاني در ديدار اعضاي هيات امنا، کارکنان بنياد امور بيماري هاي خاص و جمعي از نيکوکاران که به مناسبت سالگرد تاسيس بنياد بيماري هاي خاص برگزار شد، تاکيد  کرد: از ديدگاه الهي، کساني قابل ستايش هستند که برخود سخت مي گيرند تا ديگران را از رنج و درد رهايي دهند و اين گونه افراد انسان هايي شايسته و محبوب در نزد خداوند هستند.
وي رشد اقدامات آموزشي، ساخت و تجهيزات مراکز درماني و تسهيل امور بيماران خاص را قابل توجه و نمونه اي موفق از فعاليت درماني يک واحد غيردولتي عنوان کرد و گفت: غفلت کشور در زمينه پيشگيري، باعث شده بود که آمار بيماران خاص بالا رود که طي ساليان اخير با اقداماتي که انجام گرفت، شاهد کاهش اين بيماران در کشور هستيم.
وي خدمت به بيماران خاص را يک خواست عمومي در کشور عنوان کرد و افزود: کمک ها بسيار فراگيرتر از برخي بي مهري ها نسبت به اين بنياد است و رشد اين بنياد و موفقيت هاي آن مرهون نياز جامعه به اين گونه خدمات است.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام احساس نياز را محرک جامعه به سوي پيشرفت خواند و به عنوان مثال رشد کنوني دانشگاه آزاد اسلامي را مرهون نياز جوانان جامعه به فراگيري علم و دانش عنوان کرد و گفت: علي رغم توسعه دانشگاه هاي دولتي; شاهد رشد و گسترش دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه هاي کمي و کيفي هستيم و اکنون که نياز به تحصيلات دانشگاهي به حوزه تحصيلات تکميلي انتقال يافته در پي پاسخ به اين نياز هستيم.
وي تاکيد کرد: براي مقابله با بيماري هاي خاص و سرطان ها کشور نيازمند ايجاد يک مرکز تحقيقات پيشرفته است که در منطقه حرف نخست را بزند و بتواند با شناخت بهتر با اين بيماري هاي مبارزه کند.
در ابتداي اين ديدار ايرج فاضل عضو هيات امناي بنياد بيماري هاي خاص در سخناني به ارائه گزارش و بيان اقدامات اين بنياد پرداخت.
وي رايگان شدن درمان بيماران خاص، بيمه شدن آنها و همچنين گسترش مراکز درماني ويژه بيماران خاص را از اهم اين اقدامات عنوان کرد.
همچنين در اين ديدار با ارائه لوح تقديري از خدمات برخي مديران و کارکنان بنياد بيماري هاي خاص توسط آيت الله هاشمي رفسنجاني تقدير و تشکر به عمل آمد.


 اخبار کوتاه 

 استانداران دولت هاي هفتم و هشتم
با هاشمي رفسنجاني ديدار مي کنند

جمعي از استانداران دولت هاي هفتم و هشتم روز دوشنبه با رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار مي کنند.
به گزارش مهر، استانداران دولت هاي هفتم و هشتم  قرار است  صبح امروز دوشنبه با آيت الله علي اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئيس مجلس خبرگان رهبري ديدار و تبادل نظر داشته باشند.
در اين ديدار قرار است مسايل روز نيز مورد بحث قرار گيرد.

اجلاس استانداران سراسر کشور  برگزار مي شود

اجلاس استانداران سراسر کشور امروز با حضور محمود احمدي نژاد رييس جمهور کشورمان در وزارت کشور برگزار مي شود.
به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، در اجلاس يک روزه استانداران سراسر کشور، وزراي امور اقتصاد و دارايي، فرهنگ و ارشاد اسلامي و تعاون، معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور به ترتيب به تشريح قانون هدفمندکردن يارانه ها، مسائل فرهنگي کشور، اشتغال زايي و قانون بودجه سال 89 خواهند پرداخت.
همچنين در اين گردهمايي معاونان سياسي، برنامه ريزي توسعه منابع و امور اقتصادي، امور اجتماعي و فرهنگي، امنيتي و انتظامي، هماهنگي امور عمراني و امور حقوقي مجلس و بين الملل وزير کشور و باقري رييس سازمان مديريت بحران به بيان ديدگاه ها و مباحث مورد نظر خواهند پرداخت.

قاسمي سفير ايران در کي يف شد

به پيشنهاد وزير امور خارجه و تاييد رييس جمهوري اسلامي ايران، اکبر قاسمي به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران در کي يف منصوب شد.
به گزارش ايسنا، قاسمي پيش از اين در سمت هاي مشاور وزير امور خارجه، معاون مديرکل اطلاعات و مطبوعات، رييس اداره رسانه هاي گروهي، رييس دفتر حفاظت منافع جمهوري اسلامي ايران  قاهره، کارشناس ارشد حوزه عربي و آفريقايي و شبه قاره هند و معاون اداره خاورميانه عربي و شمال آفريقا مشغول انجام وظيفه بوده است.
به گزارش ايسنا، قاسمي يکي از ديپلمات هاي با سابقه وزارت خارجه کشورمان است و محافل سياسي و رسانه اي پيش بيني مي کنند با توجه به پيشينه کاري وي و تحولات اخير اوکراين، مناسبات دو کشور روند جديدي پيدا کند.

همايش ملي خليج فارس برگزار شد

همايش ملي خليج فارس با محوريت نقش ايران و کشورهاي حوزه خليج فارس و بررسي راهبرد رسانه اي جهان عرب و غرب در اين منطقه در جزيره قشم، برگزار شد.
به گزارش ايسنا، در اين همايش که از صبح شنبه در سالن همايش هاي مرکز رشد بين المللي قشم توسط معاونت پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي و با همکاري و مشارکت سازمان منطقه آزاد قشم برگزار شد، شرکت کنندگان مقالات خود را در زمينه نقش رسانه ها در منطقه خليج فارس و توسعه قدرت استعماري بريتانيا در اين منطقه، قرائت کردند.
استراتژي حفظ توازن قوا در منطقه خليج فارس، ظرفيت هاي گردشگري خليج فارس و کارکردهاي آن، جايگاه نفت در نگرش راهبردي آمريکا به خليج فارس و هم چنين اهميت اقتصادي و استراتژيکي خليج فارس در تاريخ ايران از ديگر موضوعاتي بود که در اين همايش به آن پرداخته، شد.
حسين اميدوار  مشاور سياسي رياست دانشگاه آزاد اسلامي  با دفاع از سياست 31 سال گذشته دستگاه ديپلماسي کشور در رابطه با موضوع خليج فارس، گفت: دستگاه ديپلماسي نظام اسلامي ايران قوي ترين جبهه گيري ها در زمينه دفاع از حقوق حقه ايران بر حقانيت خليج فارس را در مقابل توطئه دشمنان داشته، است.
او افزود: حمايت مقام معظم رهبري از عملکرد دستگاه ديپلماسي کشور، نشانگر روند صحيح حرکتي نظام در تقابل با موج عظيم تبليغات مسموم رسانه هاي کشورهاي عربي و غربي در رابطه با خليج هميشه فارس، است.
اميدوار، نقش رسانه ها در بازگو کردن مسايل اساسي به ويژه در موضوع نام خليج فارس را نقشي بي بديل دانست و اظهار اميدواري کرد که همه دست اندرکاران و مسوولان با تعامل با رسانه ها همانند گذشته پيگير حقوق حقه ملت ايران در همه زمينه ها به ويژه موضع خليج فارس، باشند.
وي، ميهن پرستي ايرانيان را زبانزد عام و خاص دانست و تصريح کرد: ايرنيان بيش از هر قوم و نژادي به آب و خاک ميهن خود حساس است و تاريخ چند هزار ساله ما نشان از اين واقعيت دارد.
در ابتداي اين مراسم پيام دکتر جاسبي  رياست دانشگاه آزاد اسلامي  و محمد اصغري  مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم  به مناسبت روز ملي خليج فارس قرائت، شد.  اين همايش با حضور مشاور سياسي رييس دانشگاه آزاد اسلامي و رييس دبيرخانه مرکزي تشکل هاي اسلامي سياسي دانشگاهيان و جمعي از اساتيد دانشگاه ها، امام جمعه شهرستان قشم، رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد قشم، جمعي از مديران و مسوولان سازمان منطقه آزاد در سالن همايش هاي مرکز رشد بين المللي قشم، برگزار شد.  در اين همايش مقاله ايرج افشار در رابطه با نقش رسانه ها در منطقه خليج فارس، مقاله امير ساجدي در زمينه توسعه استعماري بريتانيا در خليج فارس، مقاله مجتبي مقصودي درباره ظرفيت هاي گردشگري خليج فارس و کارکردهاي آن و هم چنين مقاله شهروز شريعتي با بررسي راهبردي رسانه اي جهان عرب و غرب در منطقه خليج فارس، قرائت شد.


 سفير برزيل در تهران:
 مبادله سوخت پيشنهادي خوب براي هر دو طرف است  

سالگادو با اشاره به پيشنهاد مبادله سوخت هسته اي گفت: ما معتقديم که مبادله سوخت يک پيشنهاد خوب براي هر دو طرف است و به ايران اعلام کرده ايم که اين پيشنهاد را به عنوان يک فرصت خوب ارزيابي کند.
آنتونيو لوييز اسپينولا سالگادو  سفير برزيل در ايران  در گفت وگو با   ايسنا، درباره روابط ميان ايران و برزيل با بيان اين که در حال حاضر برزيل با همه کشورهاي جهان روابط خوبي دارد، اظهار کرد: تا سال 2003 که لوييس ايناسيو لولا داسيلوا پست رياست جمهوري اين کشور را بر عهده گرفت، برزيل فقط با کشورهاي غربي رابطه خوبي داشت اما پس از اين زمان اين سياست به طور قابل توجهي تغيير يافت که در اين روند ابتدا همکاري ها با کشورهاي آمريکاي لاتين آغاز شد و پس از آن گسترش روابط با کشورهاي عربي و در آسيا با کشورهاي بزرگي مانند هند و چين مورد توجه قرار گرفت و بعد تقويت روابط با ايران مورد هدف قرار گرفت که ديدارهايي ميان مقامات دو کشور انجام گرفته شده که در آينده نزديک نيز شاهد سفر رييس جمهور برزيل به تهران خواهيم بود.
سالگادو با اشاره به اين که اين سفر در راستاي تقويت روابط ميان دو کشور انجام مي شود، ادامه داد: انتظار مي رود در اين سفر تعدادي موافقت نامه در زمينه هاي اقتصادي ، تجاري، تکنولوژي و ديگر زمينه ها امضا شود; هم چنين اين سفر مي تواند فرصتي براي ادامه مذاکرات انجام شده ميان رييسان جمهور دو کشور درباره مسايل سياسي شامل مساله هسته اي ايران باشد به همين دليل اين سفر هم از بعد اقتصادي و تجاري و هم از بعد سياسي حائز اهميت است. 


 رييس ديوان محاسبات خبر داد:
 معوقات بانکي50 هزار ميليارد تومان  

رييس ديوان محاسبات  با بيان اين که متوسط نسبت مطالبات غير جاري- همان معوقات است - به کل تسهيلات پرداختي بانک ها از 3/9 در سال 84 به 5/24 درصد در آذر 88 رسيد، گفت:" اين عدد رقمي است که در دنيا نبايد از 4 يا 5 درصد تجاوز کند.
همچنين از ابتدا تاکنون 50 هزار ميليارد تومان معوقه بانکي وجود دارد که اين رقم برابر است با ميزان کل نقدينگي ريالي موجود در جامعه است که اثرات تورمي بسياري دارد.
در اين رابطه جلسات مستمري با بانک مرکزي و مديران عامل بانک ها گذاشته شد.
بر اين اساس دستورالعمل هايي ارائه شده و امسال ديوان اين مساله را جزو اولويت هاي خود قرار داده و کار را از شعبه هاي پرمعوقه آغاز کرده و با شناسايي براي تک تکشان پرونده تشکيل مي دهد، چراکه واگذاري اختيار باعث رفع مسئوليت نمي شود و مديران شعبه در بانک ها بايد پاسخگوي معوقات باشد."
رييس ديوان محاسبات کل کشور در گفت وگوي خود با خبرنگاران با بيان اينکه "وجوه اداره شده درسيستم بانکها اينگونه است که بر اين اساس دستگاه ها مکلفند از اين وجوه براي انجام وظايف و ماموريتشان استفاده کنند"، گفت:" متاسفانه در بررسي هاي انجام شده اين نتيجه حاصل شد که از اين وجوه اداره شده در محل هزينه نشده و بسياري از آنها در بانکها بلوکه و يا حتي سود آنها محاسبه نشده است."

رييس ديوان محاسبات کل کشوردرنشست مطبوعاتي با خبرنگاران تاکيد کرد که 70 درصد از تخلفات ناشي از عدم آگاهي و جهل به قانون است.
به گزارش ايسنا، رحماني فضلي درتوضيح وظايف ديوان محاسبات گفت: «ديوان محاسبات با توجه به وظايف بر عهده اش در قوانين موضوعه ديوان، عمومي و ناظر بر امور مالي کشور و همچنين وظايف مندرج در قانون اساسي نظارت مستمر در فعاليت هاي مالي کشور به خصوص آنهايي که در بودجه عمومي کشور آمده است، دارد و در اين رابطه گزارش هايي به مقامات مسوول مجلس شوراي اسلامي ارائه مي دهد.»
وي هدف اوليه ديوان محاسبات را حفاظت از بيت المال عنوان و خاطرنشان کرد: «بر اين اساس دايره کار ديوان محاسبات بيشتر از نظارت بر عملکرد بودجه عمومي کشور است و به عبارت ديگر در ساير امور حاکميت نيز نظارت دارد.»
رييس کل ديوان محاسبات کشور در ادامه يادآور شد: «پيش ازاين ديوان محاسبات پس از اتمام عمليات مالي به پرونده ها براساس اسناد رسمي و گزارش هاي ارسالي از دستگاه هاي مختلف ورود پيدا مي کرد و اقدام به تهيه گزارش نهايي مي نمود. اين روند از حدود 100 سال پيش يعني از زمان تاسيس اين ديوان وجود داشت در بررسي  هاي انجام شده متوجه شديم که چنين روندي باعث به وجود آمدن تخلف حدود 10 تا 15 درصدي مي شد و نتيجه اين روند اين بود که قدرت بازدارندگي اقدامات ديوان آنچنان که بايد و شايد موثر نبود، چرا که هدف ديوان محاسبات نظارت براي تحقق اهداف قانوني است که اين موضوع با چنين روندي به صورت کامل محقق نمي شود.»
رحماني فضلي ادامه داد:« براين اساس مقرر شد ديوان محاسبات موضوع پيشگيري را مدنظر قرار دهد و براي اين کار با استفاده از تجارب گذشته راهکارهايي سنجيده شد تا مانع از انجام تخلف در امور مالي شود. پيشگيري بايد به گونه اي مي بود که از بدو اقدامات يعني قانون گذاري بررسي اسناد رسمي صورت مي گرفت. در بدو کار در گذشته شرايط به گونه اي بود که ارائه گزارش تفريغ بودجه حدود 4 يا 5 سال طول مي کشيد که بعدها بنا شد اين گزارش هرساله ارائه شود، اما زمان ارائه آن در اسفندماه بود که براين اساس زماني براي بررسي و اعمال نکات مهم آن در بودجه سال آينده رخ نمي دهد. بر اين اساس مقرر شد که از امسال هر سه ماه يک بار گزارش تفريغ بودجه در طول همان سال ارائه شود که در اين رابطه تعامل هاي بسيار خوبي با کميسيون هاي مجلس و دستگاه هاي اجرايي صورت گرفت. اين کار باعث بستن گريزگاه هاي قانوني منجر به تخلف مي شود.»
وي در ادامه به بيان کارهاي ديگر ديوان پرداخت و گفت: «تخلف ها را مي شود به دو دسته غيرعمد و عمد تقسيم کرد که تخلف هاي غيرعمد ناشي از جهل و ناآگاهي و سهل انگاري انجام مي شود و تخلف هاي عمد نيز يا به دليل مصلحتي و يا به دليل فساد و رانت خواري صورت مي گيرد، رقم تخلفات ناشي از جهل و عدم آگاهي بسيار زياد است که براي پيشگيري از رخ دادن چنين تخلف هايي کميته فني و حقوقي در ديوان تشکيل شده و دستگاه هاي اجرايي و مسوولان مالي آنها مرتب با ديوان محاسبات در تماس هستند و شبهات و ابهامات و خلا» هاي قانوني را مي پرسند و براين اساس بخشي از مشکلات با اين روند حل خواهد شد. در کنار اين موضوع 10هزار نسخه کتابچه اي در مورد قانون هايي که منجر به تخلف مي شود به دستگاه هاي مختلف ارائه داديم که با اين کار از 30درصد تخلفات جلوگيري مي شود.»
وي با بيان اينکه «حسابرسي ضمني در ديوان راه اندازي شده است» ادامه داد:« تاکنون حسابرسي ضمني صورت نمي گرفت اما اکنون تصميم گرفته ايم گزارش بودجه را هر سه ماه يک بار به دستگاه هاي اجرايي ارائه دهيم، چرا که آنها در اين صورت 9 ماه فرصت جبران تخلف و يا مشکلات شان را دارند. در حال حاضر قرار است اين گزارش ها در سطح ملي  ،استاني و بخشي ارائه شود که کار سنگيني به شمار مي آيد، چون اين به نوعي گزارش سه دوازدهم از عملکرد بودجه همان سال به شمار مي آ يد. براين اساس مقرر شده است که گزارش عملکرد بودجه 89 درطول سه ماه اول سال در خردادماه ارائه شود.»
رييس کل ديوان محاسبات کل کشور همچنان با بيان اينکه کميته مشترکي بين ديوان و دستگاه هاي اجرايي براساس اولويت هاي ديوان همچون بانک ، نفت ، بيمه ، اصل 44 و ... تشکيل شده است گفت:« اين کميته جلسات مشترکي با وزيران و معاونين تشکيل مي دهد و مسائل و مشکلات وزارتخانه را بررسي کرده و زيرمجموعه کميته ها کارگروه هايي تشکيل مي دهد و مشکلات دستگاه ها به کارگروه ها ارجاع و براي آن راه حل هايي تدوين مي شود. دراين کميته ها صفر تا صد عمليات مالي در همه دستگاه ها تدوين و فرآيند ها مشخص مي شود و به جاي پيگيري کل فرآيند در سر پل ها دوستان ما مستقر هستند.»
به گزارش ايسنا، رييس کل ديوان محاسبات کل کشور در ادامه به ارائه مثال  هاي از ارائه گزارش اين ديوان در حوزه هاي مختلف پرداخت و گفت: «بر اين اساس در حوزه نفت تاکنون وزارتخانه نفت ميعانات گازي را به خزانه واريز نمي کرد، چرا که وزارت نفت بحث ميعانات گازي را فرآورده مي دانسته اما ديوان معتقد است که اين فرآورده نيست.چرا که هيچ عمليات فرآوري روي ميعانات گازي صورت نمي گرفت. رقم فرآورده در سال قبل حدود 7 ميليارد دلار بود که 4 ميليارد آن در شرکت ملي نفت بود و برآورد ما در سال 89 از ميعانات گازي 10 ميليارد دلار است يعني براي اولين بار با تلاش هاي انجام شده و با کار کارشناسي انجام شده با وزارت نفت و مجلس آنها قانع شدند که ميعانات نفتي فرآورده نيستند. بر اين اساس در بودجه 89 ، 10 ميليارد دلار از ميعانات گازي به خزانه مي رود.»
رحماني فضلي گفت: «براي اولين بار ديوان محاسبات رابطه دولت با نفت را کاملا شفاف کرد و براي اولين بار اولويت نفت را در مناطق مشترک با همکاري وزارت نفت و کميسيون مجلس تعيين کرد. به گونه اي که امسال حدود 40 درصد مجموع سرمايه گذاري نفت بايد در مناطق مشترک با کشورهاي هم مرز صورت گيرد. همچنين تلاش کرديم که از منابع خارجي براي نفت ايجاد تسهيلات و منابع کنيم. همچنين با بانک ها صحبت کرديم که از محل منابع موجود به نفت کمک کنند تا نفت بتواند در جهش کلي مسائل و مشکلات شان را در حوزه توليد رفع کند.»
وي با اشاره به سفر سه روزه خود و معاونانشان به مناطق جنوب، غرب و تک تک سکوهاي نفتي، پتروشيمي و پالايشگاه ها گفت: «با تعيين 40 درصد از سهم در مناطق مشترک شاهد جهش اساسي در حوزه نفت خواهيم بود.»
رييس کل ديوان محاسبات با تاکيد بر اينکه اين ديوان مهم  ترين مساله و کار خود را در پيشگيري قرار داده است ابراز اميدواري کرد که به اين موضوع برسند و گفت: «در تلاشيم نظارت همزمان داشته باشيم که در اين رابطه سخت افزار،  نرم افزار و اطلاعات آن طراحي شده و اميدواريم ظرف دو يا سه سال آينده کل سيستم نظارت همزمان باشد، البته اين به معني دخالت در کار دستگاه هاي اجرايي نيست و تنها کار ما از منظر کارشناسي ، مشاوره و دادن نظرات کارشناسي است.»
رحماني فضلي اولويت بعدي ديوان محاسبات را حسابرسي عملکرد عنوان و خاطرنشان کرد: « متاسفانه ديوان تاکنون در اين رابطه وارد نشده است بنا داريم حسابرسي عملکرد به صورت واقعي و کارشناسي شده و دقيق پيگيري شود. در اين رابطه آزمون هايي نيز براي جذب نيرو برگزار کرده ايم.»
وي در توضيح حسابرسي عملکرد گفت:« حسابرسي عملکرد همان چيزي است که بارها از بنده و مسوولين سوال مي شود. بدان معنا که هزينه هاي مصرفي ، منابع، قيمت تمام شده محصولات ، زمان انجام پروژه، کيفيت محصول و غيره چه چيزي است و چه کسي بر آن نظارت دارد. بر اين اساس ديوان محاسبات حسابرسي عملکرد را در دستورکار خود قرار داده و در اين رابطه شاخص  هاي استاندارد و سند راهبردي آن را تدوين و امسال آن را شروع کرده است. بر اين اساس امسال هر استان بايد پنج پروژه را حسابرسي عملکرد کند، اميدواريم امسال 200 پروژه حسابرسي عملکرد شود.»
وي آموزش را اولويت ديگر ديوان محاسبات عنوان و اظهار کرد: «70 درصد تخلفات ناشي از عدم آگاهي و جهل به قانون است. در اين رابطه مديران مالي،  کارپردازان، حسابرسان و هر کسي که با هزينه در سيستم هاي اجرايي سر و کار دارد احتياج به آموزش دارد که اين آموزش در حوزه حسابرسي به عهده ديوان محاسبات است. اما متاسفانه تا کنون ديوان نتوانسته آموزش لازم را به کارکنان خود و ساير دستگاه ها بدهد بر اين اساس برنامه ريزي وسيعي انجام شده تا آموزش هايي داده شود و در اين رابطه حتي با کشورهاي مختلف وارد مذاکره شده و از آنها تجربيات شان را کسب کردند.»  رييس ديوان محاسبات کل کشور با تاکيد بر اينکه آرزوي هر ايراني انضباط مالي در اقتصاد ايران است گفت: «در اين رابطه به استانداران، وزرا و معاونان آنها اعلام آمادگي کرديم که آموزش هاي لازم را بدهيم.»
وي ادامه داد: «تعداد دستگاه هاي استفاده کننده از بودجه عمومي در سال  80 دو هزار و  746 دستگاه بود و در سال  88 سه هزار و  285 دستگاه شده است. شرکت ها نيز از  666  شرکت به دليل خصوصي سازي به  494 شرکت رسيده است به طور کلي  3 هزار و  412 دستگاه استفاده  کننده از بودجه عمومي و شرکت ها در سال  88 به  3 هزار و  779 شرکت رسيده است. رسيدگي به اين ميزان استفاده  کننده از بودجه يا بررسي کارهاي مالي آنها، کار بسياري زيادي مي طلبد که در مجموع  1800 نيرو در ديوان بايد بتوانند اين مبلغ بودجه را تفريغ کنند و به اقدامات ديگر نيز بپردازند.»
به گزارش ايسنا، رئيس ديوان محاسبات کشور به بيان آمارهاي جزيي تر نيز پرداخت و توضيح داد: « دستگاه هايي که بيشترين انحراف را درسال گذشته از منظر دستگاه اجرايي داشته اند وزارتخانه هاي اقتصاد و دارايي و کشور هستند و در شرکت ها نيز بيشترين انحراف ها را در حوزه نفت و بانکها داشته ايم.»
وي با بيان اين که بيشترين انحرافات درحوزه نفت معوض بود گفت: «متاسفانه اين موضوع درسال  88 نيز اتفاق افتاد به گونه اي که درسال  87 حدود  3 ميليارد و  500 ميليون دلار معوض به صورت غيرقانوني صورت گرفت درحالي که مجلس مجوز وارد کردن بنزين را نداده بود، اما اين کار صورت گرفت.اين رقم در سال  88 به  5 ميليارد و  400 ميليون دلار رسيد.»
رحماني فضلي ادامه داد: « انحراف در سيف(cif) وجود داشت، يعني پرداخت هايي که بايد بابت سيف وزارت نفت به شرکت ها مي داد، از بودجه عمومي استفاده مي کردند. کسري تراز گاز انحراف ديگري است که وجود داشت که براين اساس تراز توليد و مصرف صفر نشد و اختلاف حسابي بين وزارت نفت و خزانه براي تصفيه سالانه وجود دارد. عمده اختلاف حساب ها ناشي از عدم واريزي درآمدهاي ناشي از ميعانات گازي به خزانه بود که اين موضوع در سال  89 حل شد.»
رئيس ديوان محاسبات همچنين در بيان ديگر تخلف ها در حوزه نفت گفت: « برخي پرداخت هاي مجوز دار غيرقانوني به اشخاص حقيقي و حقوقي در اين وزارتخانه صورت گرفته است، به طور مثال طبق قانون پنجم تنظيم مجوز در بودجه نفت پرداخت هايي به خارج نبايد صورت مي گرفت، اما چون اين وزارتخانه از سال  87 مجوز چنين کاري داشت کمک هايي در امور ورزشي و فرهنگي...انجام مي داد. اين درحالي است که در بودجه  88 مجلس بندي را در اين رابطه در نظر نگرفته بود و آنها بدون مجوز قانوني انجام دادند. در اين رابطه وزارت نفت با ارائه توضيحي بايد خسارت را جبران کند.»
رحماني فضلي ادامه داد:« اين موضوع در بودجه سال  89 اصلاح شده است به گونه اي که مجلس تصميم گرفت اجازه دادن چنين کمک هايي در سال جاري را به وزارت نفت بدهد.»  رحماني فضلي با تاکيد بر اينکه عدم رعايت متوسط نرخ تعرفه و کاهش آن در يک سال و دو سال باعث چهار برابر شدن واردات شد که اين موضوع در رابطه با برنج و گندم نيز مصداق دارد، افزود:« در اين رابطه به موقع تذکر و پيگيري شد و علي رغم اصلاح آن در مجلس، هنوز اقدامي صورت نگرفته است.»
رييس ديوان محاسبات کل کشور، در رابطه با موضوع واگذاري مخابرات نيز گفت:« در اين رابطه اختلافي در رابطه با وديعه هاي مردم در مخابرات وجود دارد که رقم آن حدود پنج هزار ميليارد تومان است که در معامله لحاظ نشده است. در اين رابطه رييس جمهور دستور پيگيري دادند. از سوي ديگر پيگيري هاي مخابرات به دولت نيز لحاظ نشده بود که همه  اينها را در قالب اصل 44 پيگيري مي کنيم تا به نتيجه دست پيدا کنيم.»
وي با بيان اينکه در بخش کشاورزي با عدم توجه به کمک در قالب تسهيلات وجوه اداره شده روبه رو شده ايم، گفت:« حدود 1080 ميليارد تومان وجوه اداره شده بلوکه شده در بانک کشاورزي داريم که پيگيري هايي در اين رابطه صورت گرفته تا اين رقم به خزانه واريز يا به کشاورزان ارايه شود.»
رحماني فضلي با بيان اينکه همه تلاش هاي ديوان محاسبات در راستاي نظارت بر بيت المال و صيانت و حفاظت از آن، افزايش اعتماد و اطمينان در بين مردم است، تاکيد کرد:« کارشناسان ديوان محاسبات روزانه به بررسي اسناد پرداخته و در دادسراها احکام هاي مختلفي همچون انفصال از خدمت، جبران ضرر و زيان، کسري حقوق و... صادر مي شود. اعتقاد ما برخورد با متخلفان است تا کشور جمهوري اسلامي از هر نوع تخلفي پاک شود.»
رييس ديوان محاسبات کل کشور، خاطرنشان کرد:« ارايه گزارش تفريغ بودجه به مجلس و قرائت آن در سطح علني به معناي آن نيست که رسانه ها و مردم اطلاع کافي از مفاد آن پيدا نکنند، چون طبق قانون مردم بايد اطلاع کافي داشته باشند. بر اين اساس گزارش تفريغ بودجه در سنوات گذشته در کتابخانه مجلس موجود است و مردم مي توانند از آن استفاده کنند.»
به گزارش ايسنا، رييس ديوان محاسبات کل کشور در ادامه همچنين، تاکيد کرد:« ديوان محاسبات در حوزه  رسمي و قانوني 100 درصد به عمليات نظارتش مي پردازد. حال اگر در حوزه  پنهان کاري صورت مي گيرد در حوزه  کاري ما نيست. از اين رو از مردم مي خواهيم که هر موضوعي را که احساس مي کنند ديوان مي تواند پيگيري کند را اعلام نمايند و ما آمادگي پيگيري گزارش هاي مردمي را داريم.»
رييس ديوان محاسبات کل کشور در ادامه  نشست مطبوعاتي خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
خبرنگاري به توزيع اعتبارات مطبوعات اشاره کرد و با گلايه از پيگيري نشدن اين موضوع پرسيد «شما در ابتداي صحبتتان گفتيد که سياسي نيستيد، اما چيزي غير از اين به نظر مي رسد;»
خبرنگاري پرسيد «آيا ديوان محاسبات بر اجراي برنامه هاي پنج ساله  توسعه در طول چشم انداز 20 ساله نظارت دارد؟» که رحماني فضلي در پاسخ گفت: «اگر در برنامه، احکام مالي، شاخص ها و اندازه هاي درآمدي و هزينه ها وجود داشته باشد و به طور کلي هرجا که حکم مالي وجود داشته باشد ديوان ورود پيدا مي کند و هرجا که حکم غيرمالي و حقوقي مندرج شده باشد قانون به ديوان اجازه ورود نداده است. اما با اين وجود ماده اي در ديوان محاسبات وجود دارد که موارد ارجاعي مجلس به ديوان را ديوان محاسبات مي تواند پيگيري کند. بر همين اساس رييس مجلس شوراي اسلامي از ما خواسته که در رابطه با قانون برنامه چهارم ارزيابي داشته باشيم و ما نيز براساس همين قانون، تفريغي در اين رابطه انجام داديم.»
خبرنگاري درباره فعاليت هاي اقتصادي نهادهاي نظامي پرسيد و رييس ديوان محاسبات کل کشور پاسخ داد: «ديوان محاسبات مي تواند در رابطه با عملکرد مالي سپاه، ارتش، نيروي انتظامي، وزارت اطلاعات و هر نهاد ديگري که از بودجه کل کشور استفاده مي کند نظارت داشته باشد و به حسابرسي بپردازد. خوشبختانه آقاي فيروزآبادي نظارت کلي بر مسائل مالي در نيروهاي مسلح دارند. ايشان با حساسيت بسيار بالا ما را همراهي مي نمايند; به گونه اي که مي توان گفت در ميان مسوولان کسي مثل آقاي فيروزآبادي نيست که با جديت مسائل را دنبال نمايد.»
وي افزود: «سپاه و نيروي انتظامي، برخي شرکت ها و موسساتي دارند که طبق اساسنامه شان هيچ کمکي از بودجه  عمومي دولت نمي گيرند و بر اساس سرمايه گذاري بسيجيان و سپاهيان تشکيل شده اند. بنابراين تا زمان عدم استفاده  آنها از بودجه  عمومي، ديوان حق ورود ندارد. البته خود آنها با حسابرسانشان اين کار را انجام مي دهند.»
رييس ديوان محاسبات کل کشور ادامه داد:« تخلفاتي وجود داشته و پرونده هايي در مراحل رسيدگي دارد و خود سپاه نيز در خيلي از موارد همکاري هايي داشته و اسناد و مدارک را به ما ارايه دادند. همکاري بسيار خوبي سپاه با ما داشته و ما به تفاهماتي رسيده ايم; به گونه اي که خارج از موارد عادي به ما اجازه دادند که برخي از موارد خاص را نيز رسيدگي نماييم.»
رحماني فضلي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اين که بررسي بحث يک ميليارد کسري حساب هيات مستشاري به کجا رسيد و کي اعلام نظر مي کنيد؟ گفت: «اين موضوع مربوط به بودجه  سال 85 بود که آن را به دادسرا ارجاع داديم. دادسرا پس از رسيدگي اعلام کرد که بعد از ارجاع، اسناد و مدارکي از طريق بانک مرکزي ارايه  شده است. در حال حاضر براي موردهاي بعدي اين بند دادخواستي داده شده است. در رابطه با موردي که مربوط به يک ميليارد کسري بوده، دادسرا معتقد است که احرازي در اين رابطه انجام نشده تا دادخواستي بنويسد. بنابراين از آن جا که اختلافي بين هيات مستشاري، دادسرا و حسابرسان وجود دارد، بايد اين موضوع در هيات عمومي مطرح شود و تا زماني که راي از هيات عمومي گرفته نشده است نظر دادسرا در رابطه با عدم احراز معتبر است. انشا»الله اين موضوع در اولين جلسه  هيات عمومي مطرح مي شود.»
وي هم چنين در رابطه با سوال خبرنگار ديگري مبني بر اين که به نظر مي رسد که رويه  کنوني ديوان محاسبات مبني بر اين که قبل از به نتيجه رسيدن پرونده اي آن را رسانه اي مي کند باعث کاهش موضوع تخصص اين ديوان مي شود که نمونه  آن را مي توان در موضوع يک ميليارد دلار کسري تفريغ بودجه  85 ديد، گفت: «هنگامي که تفريغ بودجه به مجلس ارايه مي شود مجلس خلاصه  آن را در صحن علني قرائت مي کند. بنابراين آن چه که مطبوعات از آن تفسير يا تعبير مي کنند به عهده  خودشان است. در رابطه با موضوع يک ميليارد توضيح داديم که اين مبلغ گم نشده بلکه اختلاف حساب وجود دارد. همواره اختلاف حساب بين نهادهاي مالي و ديوان وجود داشته و ديوان به بررسي اين موضوع مي پردازد.»
رييس ديوان محاسبات کل کشور ادامه داد: «در رابطه با پرونده هاي مختلف آن چه در هيات عمومي مطرح مي شود تا آن تاريخ تخلف است و هنگامي که اين موضوع بيرون مي آيد دستگاه اجرايي ممکن است که بگويد اسناد ديگري دارد که با بررسي آن اسناد ممکن است آن دستگاه حتي تبرئه شود.»  وي با تاکيد بر اين که «آن چه از سوي ديوان محاسبات مطرح مي شود براي ما اثبات شده و صد درصد است»، گفت: «هر چيزي که بنده گفته باشم يقين داشته باشيد که صلاحيت کامل دارد و پاسخگو هستم.»


 ديپلماسي  

مذاکرات فعلي تبادل سوخت
درباره جزئيات تضمين هاي عيني است

رييس سازمان انرژي اتمي مذاکرات فعلي ايران درباره تبادل سوخت را درباره جزئيات تضمين هاي عيني عنوان کرد.  به گزارش ايسنا، علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي کشورمان عصر روز يکشنبه پيش از شرکت در جلسه هيات دولت در پاسخ به سوال ايسنا درباره مذاکرات در جريان با برخي کشورها براي تامين سوخت راکتور تهران، اظهار داشت:«اصول مطرح شده در اين خصوص همان اصول قبلي است و بنا بر اين است که ما اورانيوم 3/5 درصد را بدهيم و درمقابل اورانيوم 20 درصد تحويل بگيريم.»  وي اضافه کرد: «براين مسئله شرايطي تحميل مي شد ولي بحث ما اين بود که ما تضمين هاي عيني داشته باشيم که بتوانيم با دادن 3/5 درصد اورانيوم غني شده، 20 درصد را تحويل بگيريم.»  به گفته صالحي، براي تحقق اين مسئله شرايط ديگري از جانب برخي کشورها لحاظ شده بود; اما تاکيد جمهوري اسلامي ايران بر سر شرايط عيني است که هم اکنون مذاکرات بر روي جزئيات اين شرايط است.  وي اضافه کرد: «هر کشوري پيشنهاداتي دارد که ما در حال بررسي آنها هستيم و هدف ما از بحث تبادل سوخت اين است که زمينه اي براي برون رفت غرب، که به دنبال برون رفت آبرومندانه اي هستند، فراهم کنيم.»  صالحي بار ديگر بر داشتن تضمين عيني در بحث تبادل سوخت تاکيد کرد و مذاکرات فعلي جمهوري اسلامي ايران را بر روي جزئيات اين تضمين ها دانست.

ديدار رئيس سازمان انرژي اتمي ايران
در قبل از انقلا ب با صالحي

اکبر اعتماد- رييس پيشين سازمان انرژي اتمي ايران- 6 ارديبهشت 89 با علي اکبر صالحي - معاون رييس جمهور و رييس فعلي سازمان انرژي اتمي- ديدار و گفت وگو کرده است.  به گزارش ايسنا به نقل از اداره کل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان انرژي اتمي، در اين ديدار صالحي از تلاش هاي قابل توجه رييس پيشين سازمان انرژي اتمي در قبل از انقلاب و هم چنين حمايت هاي معنوي وي در سال هاي پس از انقلاب اسلامي از انرژي اتمي و فعاليت هاي صلح آميز جمهوري اسلامي ايران قدرداني کرد و لوح تقديري به همين مناسبت به دکتر اعتماد اهدا کرد.  دکتر اعتماد درطول ساليان گذشته در مصاحبه با رسانه هاي خارجي بارها از مواضع اساسي کشورمان در زمينه استفاده هاي صلح آميز انرژي هسته اي حمايت کرده و برخورد اصولي و صحيح غرب با اين مساله را خواستار شده است.

ايران و 1+5  انعطاف بيشتري نشان دهند

معاون وزير خارجه روسيه، انعطاف بيشتر در مذاکرات ايران و گروه 1+5 بر سر مسئله مبادله سوخت هسته اي را خواستار شد.  به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «سرگئي ريابکوف» با اشاره به اين که براي مدتي است که مقام هاي ايران در رده هاي مختلف از آمادگي خود براي مبادله سوخت هسته اي راکتور تحقيقاتي تهران خبر مي دهند، گفت: «به تلاش هاي بيشتري نياز است و درجه اي از انعطاف پذيري، از جمله انعطاف از جانب ايران براي دست يافتن به راه حلي که براي دو طرف قابل قبول باشد».  براساس پيشنهاد آژانس بين المللي انرژي اتمي در سال گذشته ميلادي، ايران بخش اعظم اورانيوم غني شده خود با درجه خلوص سه و نيم درصد را براي غني سازي بيشتر به روسيه ارسال مي کند، آنگاه اورانيوم غني شده با درجه خلوص 20درصد به فرانسه ارسال شده و در آنجا به ميله هاي سوختي موردنياز راکتور تحقيقاتي تهران تبديل مي شود.  کشورهاي عضو گروه 1+5 شامل روسيه، فرانسه، انگليس، آمريکا و چين به همراه آلمان از پيشنهاد آژانس حمايت مي کنند.

ادعاي دست داشتن ايران
 در ماجراي جاسوسي در کويت کذب است

سفير کشورمان در بحرين، ادعاي دست داشتن ايران در ماجراي جاسوسي در کويت را تکذيب کرد. به گزارش ايسنا، حسين اميرعبداللهيان در گفت وگو با خبرنگاران خبرهاي منتشر شده در برخي رسانه هاي عربي مبني بر وابستگي متهمان به جاسوسي در کويت به ايران را شديدا تکذيب و تصريح کرد:  اين اخبار دروغ،  مجعول و مغرضانه است.  وي انتشار اين گونه اخبار را تنها يک جنجال رسانه اي توصيف کرد و گفت: اين ها ادعاهاي دروغ و عاري از صحت هستند.  اميرعبداللهيان در ادامه از صدور فرمان حمد بن عيسي آل خليه  پادشاه بحرين  درباره پذيرش توافق نامه امنيتي ايران و بحرين استقبال وتصريح کرد:  منطقه نيازمند همکاري هاي منطقه اي، ثبات و برقراري امنيت است و اين توافق نامه امنيتي بيانگر روح صداقت و روابط ممتاز دو کشور است.  به گزارش روزنامه البيان  چاپ امارات ، وي در پايان اين دستاورد را که پيشرفتي در مسير روابط برادرانه دو کشور به شمار مي رود به ملت هاي ايران و بحرين تبريک گفت.

حمله  احتمالي آمريکا به ايران
خودکشي سياسي براي اوباماست

يک قانون گذار پيشين اتحاديه  اروپا حمله  احتمالي آمريکا به ايران را هم تراز با خودکشي سياسي براي باراک اوباما خواند.  به گزارش ايسنا، گيوليتو چيسا  سياست مدار مشهور ايتاليايي و قانون گذار پيشين اتحاديه  اروپا  در گفت وگو با پايگاه خبري ديرتانيوز گفت که واشنگتن هيچ گونه اميدي براي متقاعد کردن روسيه و چين براي پيوستن به يک درگيري نظامي با ايران ندارد.  به گزارش شبکه  خبري پرس تي وي، چيسا افزود: من بر اين عقيده ام که آن ها (روسيه و چين) در ساحل رودخانه مي ايستند تا جسد سياسي شناور اوباما را تماشا کنند. در هرصورت کاري به جز تلاش براي منصرف کردن آن ها نمي توانند انجام دهند. چرا که در غير اين صورت خودشان نيز درگير مناقشات مي شوند.  نيکلا ماکاروف-  رييس ستاد عمومي و معاون وزير دفاع روسيه  اخيرا جنگ با ايران را "فاجعه آميز" توصيف کرد. 
چيسا در واکنش به سوالي درباره  اهميت اظهارات ماکاروف گفت که "در صورت وقوع حمله به ايران روسيه و چين هر دو هيچ کاري نخواهند کرد، آن ها با اين کار مخالفت کرده وآن را محکوم خواهند کرد".  اين سياستمدار ايتاليايي افزود که مسکو و پکن به خوبي آگاهند که آمريکا و رژيم صهيونيستي در حال بررسي گزينه  نظامي هستند و از درگير کردن خود در چيزي که مطمئنند به "شکست سياسي و رواني"مي انجامد خودداري خواهند کرد.  وي در پاسخ به اينکه چرا ديگر سياستمداران روسي يک لحن نرم تر را در مخالفت با حمله به ايران اتخاذ کرده اند؟ اين انعطاف پذيري را يک تصميم تاکتيکي دانست.  او گفت: اين نرمش کاملا تاکتيکي است. از آن جا که آمريکا هرگز آنها را يک شريک حساب نکرده است آن ها نيز معتقدند که هرگز نمي توانند با  آمريکا شريک شوند.  چين نيز هشدار داده است که جنگ با ايران عواقب فاجعه آميز جهاني به دنبال خواهد داشت.


 سيد محمد خاتمي:
 لازمه رفع مشکلات تن دادن همه به قانون اساسي است 

رئيس موسسه بين المللي گفت وگوي فرهنگ هاوتمدن ها با بررسي وضعيت علوم انساني و علوم جديد در کشور، با رد برخورد بخشنامه اي با نظريات و صاحبنظران داراي نظرات مخالف، تنها راه براي سامان دادن به انديشه هاي ديني و علوم انساني را آزادي و نداشتن نگاه سياسي و دولتي به اين موضوع عنوان کرد.
به گزارش ايسنا،حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي در ديدار با جمعي از دانشگاهيان، فرهنگيان و فعالان دانشجويي، به مناسبت هفته معلم و نيز سالروز شهادت استاد شهيد آيت الله مطهري و در پاسخ به تذکر و درخواست بعضي از حاضران در مورد سرنوشت علوم انساني، اظهار داشت:" اين روزها جاي شهيد مطهري بسيار خالي است.
سيد محمد خاتمي يادآور شد:" از سوي ديگر امتياز مهم شهيد مطهري"مرد زمان خود بودن" است، منظورم از مرد زمان بودن، اين است که دغدغه پرسش هاي زمانه را داشتن و براي جست وجوي پاسخي به اين پرسش ها تلاش  کردن و اين نکته بسيار مهمي است به خصوص براي کساني که با دين و معارف ديني سر و کار دارند جاي استاد شهيد پر نشده است در حالي که نياز ما به او و امثال ايشان امروز بيش از ديروز است."
رئيس بنياد باران در مورد علوم انساني گفت:" علوم انساني اصطلاحي تازه و متعلق به عالم جديد است و در گذشته نبوده همچنانکه دانش(Science) پديده جديد است و با برنامه ريزي و طراحي سياستمداران و مديران هم بوجود نيامده، بلکه مقتضاي سير تاريخي انسان بوده است و گرچه مبتني بر مبادي و مباني است که در جهاتي با مبادي و مباني عالم ديني و دنياي سياستمداران متفاوت و حتي در تضاد است، ولي راهکار مساله نفي و کنار گذاشتن علوم بطور کلي و علوم انساني بطور خاص نيست."
وي تاکيد کرد:"نه ما مي توانيم همه درها را به روي تحقيقات و دستاوردهاي فکري غرب ببنديم و نه چنين کاري مفيد است."
رئيس دولت اصلاحات تصريح کرد:" به نظر من غرب هم اينک دچار بحران است و نشانه آن پساتجدد در برابر انديشه و منش تجدد است که گرچه مکتب منسجم فکري ارائه نمي دهد، ولي نقدهايي که به مدرنيته مي کند بنيان شکن است، ولي تعجب آور است که کساني بخواهند غرب را قبله آمال خود قرار دهند، درحاليکه خود غرب در جستجوي راههاي ديگراست."
خاتمي يادآور شد:" آيا مباني ما آن است که عرفان اسلامي بر آن استوار است يا آنچه اهل ظاهر بر آن تکيه دارند؟پس قبلا بايد مباني را مشخص کنيم تا بر اساس آن مباني، غرب را مورد بحث و نقد قرار دهيم. معناي اين کار هم نفي مطلق و ناسزاگويي نيست."  وي تاکيد کرد:"مگرمي شود مباني با بخشنامه و نظائر آن رد شود و سپس جاانداخته و تعميم داده شود؟ از ياد نبريم که چه در دنياي اسلام چه جهان هايي ديگر تجربه تلخي در اين زمينه وجود دارد. جهان اسلام از مشکلي به نام "محنه" رنج مي برد.آنان دستگاه تفتيش عقايد و محنه را به راه انداخته اند از عقل طرفداري مي کردند و نظرات "معتزله "را مي پسنديدند ولي علي رغم آن ديري نپاييد که اشعري گري و ظاهرگرائي و نفي عقل (به صورت خاصي ) غالب شد و عقليون در انزوا و اقليت قرار گرفتند."
وي تصريح کرد:" ما بايد اولا مباني مسلم را بگيريم و با بحث و نقد آن را بسط دهيم، بصورتي که اولا براي هر انديشمندي قابل قبول و قانع کننده باشد، ثانيا بتواند نيازها و پرسش هاي او را بخصوص در زندگي عيني و عملي جواب دهد."
رئيس دولت اصلاحات همچنين تاکيد کرد:" براي اينکه ما بتوانيم مباني ديگران را نقد کنيم و مباني خود را  بشناسيم و آن را سامان دهيم، لازمه اش وجود آزادي در عرصه انديشه است تا در يک فضاي آزاد بتوانيم به انديشه اي منسجم برسيم و عمده اينکار بايد در حوزه هاي علوم ديني صورت گيرد که کارهاي نسبتا خوبي هم شده است به شرط اينکه فضاي سياست زده بگذارد که از آن استفاده شود."
خاتمي ادامه داد:" ساز و کار سامان دادن انديشه ديني نه با تقليد از بيگانگان يا تقليد از گذشتگان است و نه با تعصب و جمود نسبت دارد، شرط قطعي آن آزادي است و اينکه فکر سياسي و دولتي در اين مورد نشود."
رئيس بنياد باران همچنين گفت:" بايد شجاعت نقد و نو آوري بخصوص در حوزه هاي ما تقويت شود و چنانکه گفتم شرط آن آزادي و پرهيز از جمود در همه عرصه هاست."
سيد محمد خاتمي افزود:" راهکار ما نفي مطلق علوم انساني و علوم جديد و برخورد با کساني که صاحب تخصص در اين حوزه ها هستند نيست، بلکه آنها هم بايد بتوانند مسائل را مطرح کنند تا به فکر منسجم و پخته مناسبي برسيم."
رئيس دولت اصلاحات تاکيد کرد:" اين امر يک کار رسمي اداري نيست، افکار و انديشه (و حتي توهمات) از اين راه حذف نمي شود، بلکه سبب مي شود که سوالات جوانان ما بيشتر شود و طبعا با وضعيتي که ارتباطات در جهان امروز دارد جوان مي کوشد تا پاسخ خود را از جاي ديگر بگيرد."
خاتمي سپس تصريح کرد:" امتياز شهيد بزرگوار آيت الله مطهري شجاعت در طرح سوالات و مسائل بود و همانگونه که گفتند اتفاقا ايشان معتقد بود که بايد از صاحب نظران مکتب هاي ديگر که به آن مکاتب معتقدند و آنها را خوب مي شناسند، بخواهيم بيايند مطالب خود را بيان کنند، به هر حال بحث روي مباني علوم انساني جديد بحث درست و راه گشا است."
خاتمي همچنين با اشاره به وضعيت کنوني جامعه و مطالبي که حضار به آن اشاره کردند، اظهار داشت:" در جامعه ما اعتراضاتي وجود دارد که با انکار يا برخورد نامناسب با آنها حل نمي شود و ناديده انگاشتن يا نسبت هاي ناروا به معترضان دادن به معني نبودن اعتراض نيست."
رئيس بنياد باران يادآور شد:" اصلاحات تاييد کننده حرکت مدني در جامعه است و قانون اساسي ما هم انتقاد و اعتراض را به رسميت شناخته است و حکومت هم بايد صد در صد در چارچوب قانون و ضوابط حرکت و عمل کند و اعتراض را مساوي با براندازي و فتنه نداند."
وي همچنين گفت: ورود به فضاي آزاد طبق موازين انقلاب اسلامي و قانون اساسي، رفع محدوديت از جريان ها، احزاب و تشکل ها و رسانه ها، انديشيدن تمهيدات لازم براي انتخابات مطلوب و خوب در آينده است."
رئيس جمهور سابق کشورمان اظهار داشت:" با شعار، مشکل حل نمي شود و لازمه رفع مشکلات اولا تن دادن همه به قانون اساسي است و بهره گيري از همه نيروها، استعدادها و امکانات براي حل مشکلات است."
خاتمي خاطر نشان کرد:" اسلام، انقلاب و ايران عزيزند، مردم نيز صاحب حق و حرمت هستند، بايد دلها به هم نزديک شود تا انشا»الله همه بتوانيم به سوي حل مشکلات اساسي کشور و خدمت به انقلاب و مردم حرکت کنيم."


 خبر  

هادي خامنه اي:
نبايد از يافتن رسانه هاي جديد
جهت ارتباط با مردم غافل شد

دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام گفت:  دانشجويان متعهد،  مسلمان و اصلاح طلب نبايد تريبون هاي دانشگاهي و علمي را به افرادي دهند که با روش اتهام زني و فحاشي قصد فريب افکار عمومي را دارند.  به گزارش ايسنا حجت الاسلام والمسلمين سيدهادي خامنه اي در ديدار اعضاي انجمن اسلامي دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي ساري و جمعي از دانشجويان اين دانشگاه با انتقاد از آن چه " شکل گيري تشکل هاي موازي با انجمن هاي اسلامي در دانشگاه ها" خواند بر حفظ هويت ديني و سياسي انجمن هاي اسلامي تاکيد کرد و افزود:  دانشجويان متعهد،  مسلمان و اصلاح طلب نبايد تريبون دانشگاهي و علمي را به افرادي دهند که با روش اتهام زني و فحاشي قصد فريب افکار عمومي را دارند و با الفاظ زيبا ولي محتواي انحرافي و دور از واقعيت نه تنها به رشد جامعه و بارور کردن انديشه دانشجويان کمک نمي کنند، بلکه زمينه هاي سقوط جامعه را نيز فراهم مي کنند.  وي تاکيد کرد: آگاهي و اطلاع رساني و کمک گرفتن از رسانه براي تنوير افکار و انديشه هاي خنثي کننده جهل و جهل پروري در جامعه است و دانشگاه ها در مسير جهل زدايي در جامعه بايد پيشگام باشند و در اين راه از مطالعه کتاب و نهضت کتابخواني نبايد غفلت کرد.  دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام خاطرنشان کرد: يافتن رسانه هاي مناسب در قالب ارتباطات نزديک با اقشار مختلف مردم بايد همت اصلي نخبگان و دانشگاهيان باشد تا به روند  آگاه سا زي جامعه سرعت بيشتري ببخشد و بايد اين نکته را باور کرد که لزوما آسان ترين راه مناسب ترين و بهترين راه نيست و علي رغم اين که غالب رسانه ها را از حضور نخبگان و منتقدان گرفته اند، نبايد از يافتن رسانه هاي جديد جهت ارتباط با مردم غافل شد. 

برگزاري دادگاه  شکايت موسوي  از روزنامه جوان

جلسه رسيدگي به اتهام روزنامه جوان صبح ديروز در شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران با حضور هيات منصفه مطبوعات برگزار شد.  به گزارش ايسنا، در ابتداي جلسه دادگاه،نماينده مدعي العموم گفت: در کيفرخواست نخست اتهامات روزنامه جوان به مدير مسوولي سيد نظام الدين موسوي نشر مطالب خلاف واقع و افترا با شکايت ميرحسين موسوي است همچنين در کيفرخواست ديگر نيز با شکايت ميرحسين موسوي پرونده اي به اتهام نشر مطالب خلاف واقع براي مدير مسئول روزنامه جوان تشکيل شده که مطلب مورد شکايت درخصوص کمک هاي مالي به ستاد انتخاباتي ميرحسين موسوي است.  در ادامه عليزاده طباطبايي، وکيل مدافع ميرحسين موسوي در دفاع از موکل خود خاطرنشان کرد:  مهندس ميرحسين موسوي در هر موقعيتي مورد حمايت قانون است. هنگامي که قانون اساسي اجازه نمي دهد حتي به فرد مجرم تهمت زده شود کسي حق ندارد به وي تهمتي بزند يا هتک حرمتي انجام دهد.  وي در مورد کيفرخواست نخست اظهار کرد:  در مطلب مورد شکايت، در روزنامه جوان به طور صريح ترور آقاي آيت به موکل نسبت داده شده که اين امر از مصاديق افتراست. از سوي ديگر مطرح شده که موکل هيچ اعتقادي به انقلاب ندارد که اين نيز کذب محض است.  وکيل مدافع ميرحسين موسوي در مورد کيفرخواست ديگر اظهار کرد: هرگز ستاد ميرحسين موسوي يا مسوولان آن کمک مالي را از حزب تکنوکرات يا هيچ فرد ديگري دريافت نکرده است. هزينه هاي انتخاباتي موکل روشن و شفاف بود و ما خواستار تعقيب کيفري مديرمسوول روزنامه جوان هستيم.  وي با بيان اين که ما مانند برخي از افراد نيستيم در جايي که قانون به نفعمان باشد آن را بپذيريم و اگر به نفعمان نبود آن را نپذيريم، ادامه داد: براي اتهام يا جرم بايد عنصر معنوي آن نيز مورد توجه قرار گيرد که همان نيت مجرمانه است البته من همه اتهامات را از خود نفي مي کنم. مطالبي که در مورد آقاي مهندس موسوي در روزنامه نوشته ايم بيشتر از مطالبي است که وکيل مدافع وي در جلسه دادگاه مطرح کردند و خوش داشتم وکيل وي در خصوص اين مسائل شکايت مي کردند. در اين هنگام رئيس شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران به مدير مسوول روزنامه جوان تذکر داد مطالبي که در جلسه دادگاه مطرح مي کنيد در چارچوب کيفرخواست نيست. عليزاده طباطبايي، وکيل مدافع ميرحسين موسوي قبل از اخذ آخرين دفاع از متهم پرونده، اظهار کرد:  مدير مسئول روزنامه جوان در اين جلسه اتهامات جديدي در رابطه با آقاي موسوي مطرح کردند. اينجا دادگاه آقاي موسوي نيست. اگر قرار شد ايشان محاکمه شوند و بنده افتخار دفاع از ايشان را داشته باشم کامل ارائه خواهم داد. وي يادآور شد: اگر اتهامي متوجه موکلم است دادستان بايد به بازپرس ارجاع کند و رسيدگي صورت گيرد اما اين که رسانه اتهاماتي را متوجه موکلم کند، خلاف مقررات است. مدير مسئول روزنامه جوان به عنوان آخرين دفاع گفت: حرف هايي که در اين جلسه نسبت به آقاي موسوي مطرح شد در خلا» اتفاق نيفتاده و ما بي مورد در مورد آقاي موسوي مصاحبه نگرفته ايم. قاضي رسيدگي کننده به پرونده مجدد تذکر داد که دفاعيات در چارچوب کيفرخواست باشد و مدير مسوول جوان گفت: اگر غير از آقاي موسوي فرد ديگري چنين اقداماتي انجام مي داد ما براساس رسالت مطبوعاتي به اين مساله مي پرداختيم. وي در پايان اظهار اميدواري کرد که هيات قضايي و هيات منصفه وي را تبرئه کنند. قاضي سيامک مدير خراساني پس از استماع دفاعيات مدير مسوول روزنامه جوان ختم جلسه رسيدگي را اعلام کرد.


 روزنگار 

جشن و شادي در ايران به خاطر لغو کاپيتولاسيون

 بيستم ارديبهشت سال 1307، ايرانيان نخستين سالگرد لغو کاپيتولاسيون را در سراسر کشور جشن گرفتند. کاپيتولاسيون يک ضعف بزرگ ايران در اواخر سلطنت قاجارها بود که از فرط ضعف نظامي، شعور سياسي و بي خبري از قضاوت تاريخ حاضر شده بودند اجازه دهند که اتباع قدرت هاي بزرگ وقت در صورت ارتکاب جرم در سفارتخانه هاي مربوطه محاکمه شوند. کاپيتولاسيون به صورتي ديگر در اوايل دهه 1340 به ايران بازگشت ولي تنها نظاميان آمريکايي در ايران را شامل مي شد. دستگاه تبليغات دولت وقت براي هموار ساختن راه تجديد اين نوع کاپيتولاسيون، تامدتي روزنامه ها را تشويق مي کرد که تصادفات رانندگي نظاميان آمريکايي در ايران (عمدتا مستشار نظامي) را بزرگ کنند و همين امر باعث توجيه احياي کاپيتولاسيون شد که با وجود مخالفت هايي که با آن شد، سرانجام به تصويب مجلس رسيد.

 جنگ ساوه

وقوع جنگ ساوه ميان سلطان سنجر سلجوقي و برادرزاده اش سلطان محمود را دهم ماه مه 1119 نوشته اند که در اين نبرد، نيروهاي سنجر (پادشاه سلجوقي وقت) پيروز شدند. با وجود اين، سنجر سلطان محمود را بخشيد، ولي از اختيارات او که حاکم مناطقي از ري تا موصل و ازجمله شهر بغداد بود کاست و بهروز را که توسط سلطان محمود سلجوقي از سمت کلانتر بغداد برکنار شده بود به اين مقام بازگردانيد که نوعي تحقير سلطان محمود تلقي شد ولي واکنش نشان نداد. قلمرو سلجوقيان به ويژه در زمان سنجر توسط اميرزادگان خودمختار اداره مي شد که با وجود همزمان بودن دوران آنان با جنگهاي صليبي در آسياي غربي، دائما با هم سر ستيز داشتند و برسر يکديگر مي تاختند و قتل و کشتار به راه مي انداختند.


 ماهنامه گردشگري دنياي تجارت ويژه استان تهران منتشر شد 

شماره 24 و 25 ماهنامه جهاني «دنياي تجارت» تنها نشريه پنج زبانه ايراني در حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري، منتشر شد.
پرونده اين شماره دنياي تجارت به استان تهران اختصاص دارد. از لا له زار تا گذر امامزاده يحيي، از پوشش مردمان تهران تا هنر سياه بازي آنان، از دانشگاه تهران تا کافه هاي نادري و شوکا واز گورستان ظهير الدوله تا ابن بابويه در کنار مطالبي خواندني درباره پيشينه کاخ ها، موزه ها، خانه هاي تاريخي، مدرسه ها، بناهاي ديني، جاذبه هاي طبيعي و گردشگري استان تهران در اين شماره دنياي تجارت بررسي شده است.
در بخش هاي ديگر اين ماهنامه مقالا تي چون گردشگري پزشکي، بررسي نام خليج فارس، نام زبان فارسي در انگليسي و گفت وگوهايي با دکتر جلا ل خالقي مطلب (شاهنامه پژوه)، نويد مثمر (نوازنده باغلا ما)، سيد رضا موسوي(معاون گردشگري)، سليم سرپولکي (قهرمان رالي ايران) و گزارش هايي در باب اهداي سراينده شاهنامه به بهرام بيضايي، سفرکارت ملي، جايگاه شهرداري درگردشگري، تجهيزات سفر و گزارش هاي ديگري از جشنواره ها، همايش ها و نمايشگاههاي گوناگون داخلي و خارجي در حوزه گردشگري و ميراث فرهنگي و... را در اين ماهنامه مي خوانيد.
همچنين در بخش  زبان هاي انگليسي، فرانسه، آلماني و عربي اين نشريه با استان تهران و جلوه هاي ديگري از تاريخ و فرهنگ ايران آشنا مي شويد. گفتني است شماره فروردين و ارديبهشت ماه دنياي تجارت در 470 صفحه گلا سه تمام رنگي و با ده ها عکس و نگاره اختصاصي، به بهاي 10 هزار تومان با مدير مسوولي «ابراهيم افراشته فر» و سردبيري «مسعود لقمان» هم اکنون روي پيش خوان روزنامه فروشي ها قرار دارد.


 زير پوست خبر 

شوخي لاريجاني با  همکار سابق

حميدرضا حاجي بابايي که از جمع نمايندگان مجلس به عضويت کابينه دوم احمدي نژاد درآمده بود، ديروز براي اولين بار در صحن علني مجلس حاضر شد.  به گزارش خبرآنلاين وزير آموزش و پرورش که براي اظهارنظر درباره طرح استخدام معلمان حق التدريسي آمده بود، سخنانش را با صداي آرام آغاز کرد که رئيس مجلس خطاب به وي به شوخي گفت: از وقتي از مجلس رفته ايد صدايتان نازک شده، قبلا که در هيات رئيسه بوديد، صدايتان بلندتر بود!  البته آقاي وزير هم شوخي لاريجاني را بي جواب نگذاشت و گفت: من همان همکار سابق شما هستم و اگر گوش کنيد، انشالله که صدايم را مي شنويد!  گفتني است حاجي بابايي اگرچه در صحن علني حضور داشت اما درباره طرح ادامه تحصيل دانش آموزان فني و حرفه اي اظهار نظر نکرد.

نامگذاري خيابان کم   اهميت به نام ايران

پس از تلاش چند ساله سفارت ايران در پاکستان سرانجام يکي از خيابان هاي فرعي و کم اهميت شهر هفت ميليوني راولپندي پاکستان به نام خيابان ايران نامگذاري و در مراسمي محقر افتتاح شد.  به گزارش آخرين نيوز اين در حالي است که يکي از بزرگترين و معروفترين خيابانهاي شهر راولپندي  به نام خيابان پهلوي است که قبل از انقلاب نامگذاري شده و هنوز هم مردم شهر راولپندي با همان نام قديمي آن را مي نامند. نکته قابل تامل آن است که در مراسم افتتاح و نام گذاري اين خيابان مقامات پاکستاني و حتي مسوولان محلي حضور نداشتند و فقط شهردار سابق راولپندي اعضاي سفارت ايران را همراهي کرد. بنابر اين گزارش، اين نامگذاري در حالي صورت گرفته که در پاکستان سفارتخانه هايي که داراي نفوذ بالا و اهميت سياسي مناسب در اين کشور هستند معروفترين و بزرگترين خيابانها را به نام کشورشان و شخصيت هاي ملي شان نامگذاري مي کنند. بعنوان مثال ترکيه و عربستان توانستند بهترين خيابانها را در پاکستان به نام آتاترک و  فيصل  ثبت کنند. از سوي ديگر در حالي يک خيابان کم اهميت و فرعي در پاکستان به نام ايران نامگذاري شد که در کشور ما برخي از خيابانهاي مهم پايتخت و در بهترين نقاط تهران به نام  پاکستان،  محمد علي جناح  و اقبال نامگذاري شده است.

ابتکار خبر جلسه خاتمي با اعضاي شوراي شهر را
به رسانه ها کشاند

ابتکار در آخرين مطلبي که در وبلاگش منتشر کرد از جلسه روز شنبه  برخي از اعضاي شوراي شهر با خاتمي نوشت. به گزارش خبرآنلاين معصومه ابتکار عضو اصلاح طلب شوراي شهر تهران در جديدترين مطلبي که در وبلاگش نوشت با اشاره به ديدار روز شنبه  برخي اعضاي شوراهاي شهر و روستا با سيد محمد خاتمي خاطرنشان کرد: آقاي خاتمي در صحبت هايش با اشاره به "قدرت منتشر" که در اختيار مردم است و "قدرت متمرکز" که در اختيار دولت هاست تاکيد کرد: اين مهم است که "قدرت منتشر" بتواند بر "قدرت متمرکز" نظارت داشته باشد. ابتکار که اين روزها يکي از وبلاگ نويسان فعال اصلاح طلب به شمار مي آيد در ادامه تصريح کرد: ايشان به اهميت شوراها در باورهاي ديني ما و نيز در قانون اساسي پرداخت. سپس با توجه به وضعيت کنوني و اينکه گاهي اوقات صحبت هايي با گرايش محدود کردن اختيارات شوراها مطرح مي شود، تاکيد کرد که در بحث تجميع، راه حلي که گاه مطرح مي شود و براساس آن مي گويند شوراها منحل شوند و اختيارات را فعلا به وزارت کشور بدهند، راه حل نامطلوب و نامناسبي است و نبايد اجازه طرح اين موضوع را داد. رييس اسبق سازمان محيط زيست خاطرنشان کرد: آقاي خاتمي بر تلاش و پيگيري امور نيز تاکيد داشت و مي گفت نبايد نا اميد شد.

حکم نهايي عبدالله مومني اعلام شد

 حکم نهايي و قطعي عبدالله مومني سخنگوي سازمان دانش آموختگان ايران (ادوارتحکيم وحدت) که از سوي دادگاه تجديدنظر انقلاب اسلامي صادر گرديده، در زندان به وي ابلاغ شد. به گزارش ادوارنيوز، مطابق اين حکم عبدالله مومني به تحمل 4 سال و 11 ماه حبس تعزيري محکوم شده است. 23 ماه از اين مدت مرتبط با قطعي شدن مجازاتي است که در سال 86 به صورت تعليقي براي وي تعيين شده بود. عبدالله مومني که يک هفته پس از انتخابات رياست جمهوري در 22 خرداد ماه در تهران بازداشت شد، به موجب راي دادگاه بدوي به تحمل شش سال حبس و اجراي دو سال حبس تعليقي (مجموعا 8 سال) محکوم شده بود.

 آنچه در برنامه    هاي صداوسيما عليه چهره ها گفته مي شود
غيبت نيست اما بايد فرصت پاسخگويي داد

محسن غرويان انتقاد از يک رجل سياسي غايب در جمع منتقدين را مصداق غيبت ندانست. وي که از شاگردان قديمي آيت الله مصباح يزدي است در گفت      وگو با عصرايران به اين موارد هم اشاره کرد:   آنچه به عنوان مثال در برنامه "ديروز، امروز، فردا" درباره آقاي خاتمي انتقاد شد، غيبت نيست، زيرا خود آن فرد هم اين نقد را مي شنود. صدا و سيما رسانه اي است که همه مردم با آن سر و کار دارند و از برنامه هاي آن مطلع مي شوند... درشرايط عدم حضور آنچه گفته مي شود به نظر من مصداق غيبت نيست زيرا رجال سياسي و دولتمردان و شخصيت هايي که مشهورند و در بعد اجرايي و علمي پست و مقامي دارند و حرف آنها انعکاس اجتماعي دارد، حکمشان با افراد عادي فرق دارد. کسي که در حال بيان عيب هاي مثلا آقاي لاريجاني يا آقاي رئيس جمهور است، مي داند که آنها شنونده حرفهاي او هستند.نه، ما در روايات اين توصيه را داريم که مردم بايد از دولتمردان خودشان انتقاد کنند. اميرالمومنين در نهج البلاغه مي فرمايند من بر مردم حقي دارم و مردم نيز بر من حقي دارند. حق مردم بر من اين است که عيب هاي مرا بگويند."النصيحه لائمه المسلمين"، اصطلاح مشهوري است اگر ببينيم يک کانديداي رياست جمهوري در زندگي شخصي اش عيب بزرگي دارد ، اگر ربطي به مسائل مملکتي و حکومتي نداشته باشد، حق نداريم اين عيب او را در رسانه هاي عمومي بيان کنيم.

محکوميت قطعي  حمزه کرمي

شعبه 36 دادگاه تجديد نظر تهران با رد تجديد نظر خواهي، راي صادره از شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران در مورد "حمزه کرمي" از نزديکان مهدي هاشمي مدير سابق سايت جمهوريت را تاييد کرد. به گزارش فارس، شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران پيش از اين کرمي را به جرم فعاليت تبليغي عليه نظام به تحمل يک سال حبس محکوم کرده بود.  کرمي همچنين به دليل اختلاس از سازمان بهينه سازي به 10 سال حبس و انفصال دايم از خدمات دولتي محکوم شده بود که دادگاه تجديد نظر اين دو مورد را تاييد کرد. دادگاه انقلاب، همچنين کرمي را به جرم اجتماع و تباني با هدف برهم زدن امنيت کشور به تحمل 5 سال حبس محکوم کرده بود که دادگاه تجديد نظر به دليل اينکه متهم منکر آن بوده و به لحاظ عدم کفايت دليل، حکم به برائت وي در اين مورد را صادر کرد. حمزه کرمي، از سال 68 تا 74 فرماندار ورامين و از سال 74 تا 80 مديرکل سياسي دفتر رييس جمهور (هاشمي و خاتمي) بوده است.وي در جريان انتخابات دوره نهم رياست جمهوري مسوول ستاد مطبوعات هاشمي رفسنجاني بود.گفتني است حمزه کرمي در سال هاي نخست پس از پيروزي انقلاب اسلامي، عضو سپاه پاسداران بوده است.


 کاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي


 توسط رئيس دفتر احمدي نژاد اعلا م شد:
 اجراي هدفمندکردن يارانه ها از نيمه دوم سال 

در حالي که طبق مصوبه مجلس هدفمندکردن يارانه ها بايد از ابتداي امسال اجرايي مي شد، اما خبرها حکايت از آن دارد که دولت قصد دارد، نيمه دوم سال اين مصوبه را اجرايي کند. به گزارش سايت خبري صداقت، اسفنديار رحيم مشايي در حاشيه همايش بزرگداشت معلم در ساري در خصوص طرح هدفمند کردن يارانه ها اظهار داشت: طرح هدفمندکردن يارانه ها از نيمه دوم امسال در کشور اجرايي خواهد شد. وي در رابطه با اجرايي شدن اين طرح و افزايش حقوق کارمندان تصريح کرد: در زمان اجرايي شدن اين طرح خواهان اين موضوع هستيم که به هيچ قشري فشاري تحميل نشود اما از افزايش حقوق کارکنان چيزي نگفته ايم.


 هيات دولت اعلام کرد:
 تهران شنبه و يکشنبه هفته آينده تعطيل است  

بنا بر تصميم هيات دولت، روزهاي شنبه و يکشنبه هفته آينده (25 و 26) ارديبهشت ماه تمام ادارات و سازمان هاي دولتي تهران تعطيل خواهند بود.
به گزارش  ايسنا، اين تصميم با توجه به برگزاري اجلاس سران جي 15 و در آستانه شهادت حضرت زهرا (س) اتخاذ شده است.
اجلاس جي 15 با حضور مقامات 19 کشور در تهران برگزار خواهد شد. روز اصلي برگزاري اين نشست دوشنبه 27 ارديبهشت ماه است.