نسخه شماره 2345 - 1389/02/14 -

وزير علوم:
اساتيد مورد نياز دانشگاه ها از طريق هيات علمي جذب مي شوند

ساجدي نيا خبر داد:
آغاز طرح برخورد با قاچاقچيان موادمخدر درسال 89

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي:
ماماها مشمول قانون کاهش ساعت کار مي شوند

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا:
207 هزار کارت هوشمند معافيت سه برادري صادر شد


ضرورت کنترل جمعيت


اعضاي جديد هيات مديره تامين اجتماعي انتخاب شدند

مشاور سازمان بهداشت جهاني:
معتادان درمان شده را به رسانه ها بياوريد


بررسي تازه ترين دستاوردهاي علمي ژئوفيزيک در چهاردهمين کنفرانس ژنوفيزيک ايران


تجليل از 400 معلم در جشن اخلاق مهرباني


اخبار کوتاه


 وزير علوم:
 اساتيد مورد نياز دانشگاه ها از طريق هيات علمي جذب مي شوند  

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با تاکيد بر اينکه اعتبارات لازم براي استخدام اعضاي هيات علمي در اختيار دانشگاه ها قرار مي گيرد، گفت: دانشگاه ها مي توانند به تعداد اساتيد مورد نياز از طريق هيات جذب اعضاي هيات علمي نسبت به استخدام افراد جديد اقدام کنند.
به گزارش ايلنا، کامران دانشجو در حاشيه جلسه هيات امناي دانشگاه صنعتي اميرکبير با بيان اين که اعتبارات لازم براي استخدام اعضاي هيات علمي در اختيار دانشگاه ها قرار مي گيرد، گفت: دانشگاه ها مي توانند به تعداد اساتيد مورد نياز از طريق هيئت جذب اعضاي هيات علمي نسبت به استخدام افراد جديد اقدام کنند، دولت اهميت ويژه اي براي توسعه دانشگاه ها و حمايت از گسترش آموزش عالي قائل است و در اين راستا هيات وزيران تصويب کرد که دانشگاه ها و مراکز پژوهشي دولتي از پرداخت عوارض و درآمد نوسازي معاف شوند.
وي اظهار داشت: مهمترين وظيفه دانشگاهها در نظام اسلامي تربيت و پرورش دانشجويان است و سياستگذاري و برنامه ريزي مسئولين آموزش عالي و دانشگاه ها بايد در اين مسير باشد که براي تقويت فعاليت هاي فرهنگي و تربيتي، معاونت فرهنگي به شکل مستقل از معاونت دانشجويي در دانشگاه ها تاسيس مي شود و تاکنون ايجاد معاونت فرهنگي به 10دانشگاه کشور ابلاغ شده است.


 ساجدي نيا خبر داد:
 آغاز طرح برخورد با قاچاقچيان موادمخدر درسال 89  

فرمانده انتظامي تهران بزرگ از جمع آوري حدود  400 نفر از قاچاقچيان مواد مخدر و فروشندگان اين مواد در تهران با اجراي نخستين طرح عملياتي برخورد با قاچاقچيان موادمخدر سال 1389 خبر داد.
به گزارش ايسنا، نخستين طرح عملياتي برخورد با قاچاقچيان موادمخدر و فروشندگان مواد مخدر در تهران از ساعت 22/30 شامگاه يکشنبه شب بوده، با حضور سرتيپ ساجدي نيا رييس پليس پايتخت و به کارگيري يگان امداد پليس تهران در سطح کل تهران آغاز شد.
سرتيپ ساجدي نيا، فرمانده انتظامي تهران بزرگ در اين خصوص با بيان اينکه در شب اول اجراي اين طرح 400 نفر از قاچاقچيان و فروشندگان موادمخدر که از قبل در تهران شناسايي شده بودند، با حکم قضايي دستگير شدند، گفت:  از  اين افراد مقادير قابل توجهي مواد مخدر، سلاح سرد و گرم و ... کشف شد که پس از جمع بندي رقم دقيق آنها اعلام مي شود.
وي با اشاره به اينکه در اجراي اين طرح افراد مجرم سريعا به پايگاه هاي موادمخدر منتقل  و پس از پالايش با هماهنگي دستگاه قضايي اقدامات لازم در خصوص آنها صورت مي گيرد، گفت:  اجراي اين طرح با کمک کلانتري هاي محل و نيروهاي يگان امداد پليس تهران تا ساعاتي از صبح ادامه داشت.
وي همچنين در جمع نيروهاي عملياتي خود که شب گذشته به ماموريت اعزام شدند، گفت: در خصوص افراد غيرمقصر با اقتدار و رحمت رفتار و حقوق شهروندي رعايت شود و موارد شرعي را نيز مدنظر داشته باشيد.
وي تاکيد کرد: بر اساس هماهنگي هاي صورت گرفته با کميته امداد، خانواده اين افراد درصورت نداشتن بضاعت مالي تحت پوشش کميته امداد قرار خواهند گرفت.
فرمانده انتظامي تهران بزرگ خاطر نشان کرد: پليس پايتخت بر اساس خواست مردم و طبق قول هايي که از قبل داده است، طرح هاي ديگري را نيز در تهران به زودي به مرحله اجرا خواهد گذاشت.
يکشنبه شب در يکي از عمليات هاي پليس تهران،  ماموران با ورود به خانه يکي از قاچاقچيان موادمخدر در خيابان صفاي غربي يک لابراتوار توليد شيشه به همراه مقاديري مواد مخدر، مشروبات الکلي، تعدادي تلفن همراه و يک قبضه سلاح گرم به همراه تعدادي سلاح سرد کشف و ضبط کردند.
جمعي از  اهالي محل نيز با تقدير از عملکرد نيروي انتظامي اعلام کردند که افراد مورد نظر در اين منزل اقدام به توليد و فروش موادمخدر مي کردند که طي اين امر اهالي محل با پليس 110 تماس گرفتند و ماموران پليس نسبت به دستگيري آنها اقدام کردند.


 وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي:
 ماماها مشمول قانون کاهش ساعت کار مي شوند  

وزير بهداشت با اشاره به قانون ارتقاي بهره وري نيروهاي باليني نظام سلامت گفت: پرستاران و ماماهاي شاغل در بخش باليني مشمول کاهش ساعت کار مي شوند.
به گزارش مهر، دکتر مرضيه وحيد دستجردي روز گذشته در همايش روز جهاني ماما گفت: کاهش آمار مرگ و مير نوزادان به 12/5 در هر هزار تولد مرهون تلاش ماماها است.
وي با اشاره به حضور 50 هزار ماما در کشور افزود: 20 هزار نفر از اين افراد شاغل در بخش مامايي هستند و بسياري در بخش هاي غيرمامايي مشغول هستند.
وزير بهداشت با تاکيد بر استفاده بهينه از جمعيت مامايي کشور گفت: در جمهوري اسلامي ايران بيش از هميشه به خدمات مامايي نياز داريم.
وي در ادامه از پيگيري عقد قرارداد بيمه ها با ماماهاي کشور خبر داد و گفت: خدمات مامايي و زايمان بايستي تحت پوشش بيمه ها قرار بگيرد که اين موضوع از نظر اقتصادي به نفع بيمه ها، وزارت رفاه و سلامت و بهداشت خانواده ها است.
دستجردي گفت: تمام تلاش خودمان را خواهيم کرد تا رضايت ماماها را جلب کنيم.
وي همچنين از انتخاب مشاور وزير بهداشت در امور مامايي خبر داد و گفت: چهارهزار و 300 ماما در حال حاضر در طرح پزشک خانواده با ما همکاري دارند و سعي داريم در پايان جشن تکميل شبکه بهداشت و درمان روستايي از ماماهاي بيشتري استفاده کنيم.
وزير بهداشت تاکيد کرد: بنده به شدت به مامايي و رشته مامايي اعتقاد دارم و در هر قسمتي که از خانم هاي ماما استفاده کرده ايم درخشيده اند.
وي همچنين از ساماندهي وضعيت مامايي در بخش خصوصي تاکيد کرد و گفت: ماماها در نظام سلامت نقش ويژه اي دارند و بايستي همگام با اين نظام خودشان را ارتقا بدهند.
دستجردي با اعلام اينکه ميزان سزارين در کشور هم اکنون 44 درصد است گفت: اين ميزان بايد به 22 درصد برسد که وظيفه اساسي ماماها آموزش به خانم هاي باردار است. وزير بهداشت با تاکيد بر اينکه فرهنگ زايمان طبيعي و توسعه و ارتقاي اين فرهنگ از وظايف خطير ماماها است، گفت: ارتباط چهره به چهره با خانم ها مي تواند تاثير بسزايي در کاهش آمار سزارين داشته باشد.
وي در پايان با اشاره به ابلاغ قانون ارتقاي بهره وري نيروهاي باليني نظام سلامت گفت: اين قانون شامل حال پرستاران و ماماهاي شاغل در بخش باليني اعم از خصوصي و دولتي مي شود.
در برنامه تنظيم خانواده
تابع سياست هاي کلي نظام هستيم

مرضيه وحيد دستجردي گفت: در بحث تنظيم خانواده تابع سياست هاي کلي نظام هستيم.
به گزارش مهر، مرضيه وحيد دستجردي ديروز در حاشيه همايش روز جهاني ماما درباره موضع وزارت بهداشت در برنامه تنظيم خانواده افزود: سلامت زنان و مادران در برنامه تنظيم خانواده براي ما از اهميت بالايي برخوردار است به همين دليل در اجراي اين برنامه، وزارت بهداشت تابع سياست هاي کلي نظام است.
وزير بهداشت در مورد بحث زايمان طبيعي و سزارين در مراکز دولتي و خصوصي گفت: در حال حاضر در مراکز دولتي به دنبال تعرفه گذاري جديدي هستيم که تعرفه زايمان طبيعي و سزارين يکسان شود.
دستجردي با اشاره به همکاري وزارتخانه هاي بهداشت و رفاه در تعرفه گذاري جديد افزود: در بخش خصوصي متاسفانه روند سزارين از زايمان طبيعي پيشي گرفته که مي بايست با اجراي برنامه هايي نسبت به کاهش سزارين در کشور اقدام کرد.


 رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا:
 207 هزار کارت هوشمند معافيت سه برادري صادر شد  

رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا با بيان اينکه تاکنون 207 هزار کارت هوشمند معافيت سه برادري صادر شده است گفت: مشمولان معافيت سه برادري براي پيگيري  پرونده هاي خود به رده هاي وظيفه عمومي استان ها مراجعه کنند.
به گزارش ايلنا، سردار زاده کمند با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه شش ميليون فقره اطلاعات مشمولان در سيستم سازمان وظيفه عمومي ثبت شده است، گفت: با توجه به مکانيزم کنترلي هر مشمول مي تواند براي پيگيري پرونده خود به هر يک از واحدهاي وظيفه عمومي شهرستان مراجعه کند.
وي با اشاره به اينکه با هوشمند کردن کارت هاي معافيت جعل کارت 20 درصد کاهش يافته است، گفت: از نيمه دوم سال جاري تبديل کارت هاي قديمي به کارت هاي هوشمند در دستور کار قرار مي گيرد و برقراري ارتباطات سيستمي با دستگاه هاي ديگر به منظور دقت و جلوگيري از جعل مدارک و افزايش سرعت عمل، صورت مي گيرد.
رئيس  سازمان وظيفه عمومي ناجا به ثبت نام 164 هزار واجدالاشرايط معافيت سه برادري اشاره کرد و افزود: پرونده 300 هزار نفر مورد بررسي قرار گرفته و تکميل شده است و براي 207 هزار نفر کارت معافيت صادر و تحويل افراد شده است.
زاده کمند خاطر نشان کرد: با اقدامات صورت گرفته حجم صدور کارت هوشمند روزانه به 10 هزار فقره رسيده و هم اکنون 64 هزار پرونده معافيت سه برادري تحت بررسي قرار دارد.
وي در ادامه اظهار کرد: ما براي بررسي پرونده هاي باقي مانده اقدام به فراخوان مشمولان کرده ايم و بررسي پرونده آنها در بيش از 66 واحد نظام وظيفه در کشور صورت مي گيرد.
زاده کمند با بيان اينکه تعدادي از اين افراد مراجعه نکرده اند و کار بررسي پرونده آنها به تاخير افتاده است، گفت: تمامي کساني که قبل از سال 88 پرونده معافيت سه برادري تشکيل داده اند به مراکز نظام وظيفه استان ها مراجعه کنند.
زاده کمند همچنين خبر داد که براي 41 هزار نفر پرونده تکميل شده اما عکس هايي که اين افراد ارائه داده اند براي درج در کارت هوشمند مناسب نبوده است.  رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا تاکيد کرد: افراد براي پيگيري پرونده خود به مراکز پليس +10 مراجعه کنند چرا که فهرست اين افراد در اختيار پليس +10 قرار گرفته است.
وي يادآور شد: تا پايان سال 88، 150 هزار نفر در رابطه با معافيت سه برادري تشکيل پرونده داده بودند و کساني که تا 29 اسفند 88 اقدام به ثبت و ارسال مدارک به پليس +10 کرده اند مشمول تعرفه هاي سال 88 مي شوند. اما کساني که سال 89 اقدام کرده باشند بر اساس تعرفه هاي سال 89 اقدام مي شود.
زاده کمند در ادامه با اشاره به اينکه تا پيش از اين اعمال کسب خدمت بسيجيان و خانواده ايثارگران از سوي رده خدمتي صورت مي گرفت، گفت: بر اساس آخرين تصميمات از امروز کسب خدمت ها از سوي سازمان وظيفه عمومي در برگ سبز مشمولان ثبت مي شود; از اين رو افرادي که مدارک خود را به پليس +10 ارسال مي کنند مدارک مربوط به کسب خدمت را نيز بايد ارسال کنند تا پيش از اعزام مورد بررسي قرار گيرد و از آنجا که ممکن است رده خدمتي اين افراد متفاوت از ديگران باشد، ما اقدام به تعيين محل آموزش آنها مي کنيم.


 ضرورت کنترل جمعيت 
نويسنده : دکتر سيف الرضا شهابي

در دهه اول انقلاب دو حادثه مهم وسرنوشت ساز در اين مملکت روي داد که هنوز بعداز گذشت متجاوز از 20سال تبعات منفي آن وجوددارد اولي جنگ 8 ساله عراق با ايران بود که در اين نوشتار فرصت و مجال پرداختن و تحليل کردن آن نيست و دومي افزايش بي رويه جمعيت را مي توان ذکر کرد  که در دهه سوم تبعات ناگوار آن خودرا نشان داده واگر کنترل جمعيت ادامه پيدا نکند احتمالا تا چند سال آينده پيامدهاي آن بازهم گريبانگير جامعه وکشورخواهد شد .
اگرافزايش بي رويه جمعيت را در دهه اول انقلاب ناشي از مشکلا ت مملکت در زمان جنگ و توجه خاص مسوولين به جنگ قلمداد کنيم تکرار آن در دهه سوم انقلاب اشتباهي بزرگ خواهد بود.
خداوند انسان را خلق فرمود تا چند صباحي را در اين دنياي فاني در آرامش و آسايش و رفاه نسبي زندگي را بگذراند و با خيالي راحت به عبادت خداوند تبارک و تعالي بپردازد وهر زمان که به قول "حکيم عمر خيام"پيمانه پر شد بار سفر ببندد و دعوت حق را لبيک گويد، به ديار باقي بشتابد و هر گونه دغدغه اي که اورا از ياد خالق هستي بازدارد به نفع انسان ها نخواهد بود و با فلسفه خلقت مغايرت دارد  در دنياي امروز که هزاران مشکل اساسي و غير اساسي از اقتصاد گرفته تا مسائل آموزشي و آميزشي واجتماعي واخلاقي و تربيتي وخانوادگي و... در پيش پاي انسان قرار دارد افزايش تعداد اولاد به مصلحت خانواده ها نيست آرامش و استحکام خانواده در تعداد معقول فرزندان است که با محاسبات امروزي حداکثر 2فرزندمي باشد.آيا منطقي است اولياي خانواده از صبح تا شام تلاش اقتصادي کنند تا مايحتاج فرزندان خودرا در اين شرايط تورمي وگراني که فرياد همه را در آورده تامين کنند؟ پس چه زماني از مواهب الهي و لذائذ مشروع زندگي سود ببرندو به خدا فکر کنند و به عبادت بپردازند؟
طبق آمار اعلام شده از منابع رسمي کشور تعداد طلاق هاي ثبت شده در 11 ماه پارسال 13 درصد افزايش را نشان مي دهد واين درحالي است که در همين مقطع تعداد ازدواج هاي ثبت شده (با همه تبليغ و تشويق به ازدواج  که انجام مي گيرد)2/5درصد کاهش را نشان مي دهد واين مسئله بايد به طور عميق مورد بررسي و تحليل قرار گيرد.
موضوع تشويق به افزايش جمعيت که در روزهاي آغازين سال جديد توجه همگان را به خود معطوف داشته مسووليت دست اندرکاران مملکت خصوصا وزير محترمه بهداشت و درمان و اعضاي کميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي را براي مقابله با آن مضاعف مي کند و اميد است همه متوليان کشور به خطرات آن در آينده بيش از پيش توجه کنند.


 اعضاي جديد هيات مديره تامين اجتماعي انتخاب شدند  

اعضاي جديد هيات مديره صندوق تامين اجتماعي از سوي هيات امناي سازمان تامين اجتماعي انتخاب شدند.  به گزارش ايلنا به نقل از معاونت ارتباطات و امور بين الملل وزارت رفاه و تامين اجتماعي، آقايان بهروز براتي، رحمت الله حافظي، عليرضا عسگريان، بهروز مرادي و سيد مجيد موسويان از سوي صادق محصولي رئيس هيات امناي سازمان تامين اجتماعي و وزير رفاه و تامين اجتماعي به عنوان عضو هيات مديره صندوق تامين اجتماعي منصوب شدند.


 مشاور سازمان بهداشت جهاني:
 معتادان درمان شده را به رسانه ها بياوريد 

گروه اجتماعي: دکتر رضا افشاري، رييس بخش مسموميت بيمارستان امام رضا و مشاور سازمان بهداشت جهاني معتقد است: فعاليت هايي که در حوزه اعتياد و رسانه انجام شده خوب است، اما کافي نيست. 
وي در گفت و گو با کميته اطلاع رساني سومين جشنواره اعتياد و رسانه افزود: در مورد محتواي پيام ها بايد تجديد نظر شود، زيرا  اگرچه تصوير سنتي معتاد در رسانه ها کم رنگ شده، ولي هنوز به گروه هاي هدف که بايد تحت پوشش درآيد،  به طور کامل پرداخته نمي شود.    اين پزشک سم شناش، معتقد است: بايد در رسانه ها براي هر گروه سني برنامه هاي ويژه اي تعريف شود.
دکتر افشاري، با يادآوري اينکه بسياري از افراد مسن مواد مخدر را به عنوان دارو مصرف مي کنند، افزود: رسانه ها هيچ اطلاع رساني در اين مورد نمي کنند. وي با اشاره به تاثيرگذاري مقطعي برخي برنامه هاي که از تلويزيون پخش مي شود،  افزود: اين برنامه ها خوب است، ولي کافي نيست. براي ترغيب معتادان به درمان و پيشگيري از ابتلا» به اعتياد، بايد برنامه ريزي ساختاري صورت بگيرد، به زمينه هاي اعتياد دقت شود، قدرت نه گفتن بالا برود و عزت نفس در افراد افزايش يابد.
دکتر افشاري، يکي از روش هاي ترغيب افراد معتاد به درمان را حضور افراد درمان شده در برنامه هاي تلويزيوني و رسانه ها دانست و افزود: اگر فردي که درمان شده، در رسانه سخنان خود را بگويد، پيامش تا دورترين نقاط کشور هم مي رود.


 بررسي تازه ترين دستاوردهاي علمي ژئوفيزيک در چهاردهمين کنفرانس ژنوفيزيک ايران 

گروه اجتماعي: دکتر محمدرضا حاتمي دبير کميته اجرايي چهاردهمين کنفرانس ژئوفيزيک ايران گفت: کنفرانس ژئوفيزيک ايران به صورت دو سالا نه است که انجمن ژئوفيزيک ايران با برپايي اين کنفرانس به دنبال اهدافي از قبيل ارائه آخرين دستاوردهاي علمي و فني در اين علم، بحث و تبادل نظر ميان دانشمندان ايراني،ارائه دستاوردهاي پژوهشي محققان و ارتقاي سطح علمي و فني دانش ژئوفيزيک و علوم وابسته در کشور است. اين کنفرانس در موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران از تاريخ 21 تا 23 ارديبهشت ماه 1389 برگزار مي شود.
دکتر حاتمي دبير کميته اجرايي چهاردهمين کنفرانس ژئوفيزيک ايران ادامه داد: محورهاي کنفرانس، دو بخش فيزيک زمين و فيزيک فضا راشامل مي شوند. در فيزيک زمين به مباحثي از قبيل زلزله شناسي، گراني سنجي، ژئومغناطيس، ژئوالکتريک، پيش نشانگرهاي زمين لرزه، فيزيک سنگ، سنجش از راه دور و زمين گرمايي پرداخته مي شود.


 تجليل از 400 معلم در جشن اخلاق مهرباني 

گروه اجتماعي: با حضور علي محمدنژاد شهردار منطقه 14 تهران، از 400 معلم و مربي آموزشي جنوب شرق تهران، به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم، در مجموعه ورزشي شهيد نواب صفوي تجليل مي شود.
به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 14، ولي الله صديقي فر معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه در خصوص جشن "اخلاق مهرباني"، اظهار داشت: هدف از برگزاري اين جشن، ارج نهادن به مقام معلم، تقدير از زحمات معلمان و مربيان مراکز آموزشي، افزايش بازدهي فرهنگي و ارتقاي سطح فرهيختگي منطقه است. 
وي در خصوص برنامه هاي اين جشن ادامه داد: سخنراني، اجراي تئاتر، موسيقي و اهداي جوايز از برنامه هاي در نظر گرفته شده براي اين جشن هستند.
صديقي فر با اشاره به بخش ويژه جشن تجليل از معلمان  افزود: از 14 معلم نمونه وشاخص منطقه در زمينه هاي فرهنگي و آموزشي  طي مراسم ويژه اي، در اين جشن تجليل به عمل خواهد آمد.


 اخبار کوتاه 

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ:
تهران با برپايي نمايشگاه کتاب قفل مي شود

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با اعلام اين که مسئولان نمايشگاه کتاب صلاحيت اظهار نظر کارشناسي در زمينه ترافيک را ندارند، گفت: شهر تهران با برپايي نمايشگاه کتاب قفل مي شود.  سرهنگ سيد هادي هاشمي در گفت وگو با مهر افزود: ادعاي اين مسئولان در جاي دادن سه هزار خودرو در پارکينگ هاي نمايشگاه مبني کارشناسي ندارد چرا که در پارکينگ هاي مصلي حتي براي يک خودرو نيز جاي پارک نيست و تنها براي خودروهاي مسئولان و غرفه داران پارکينگ کوچکي اختصاص يافته است. رئيس پليس تهران بزرگ گفت: مکاني بر روي تپه مصلي به اتوبوس ها اختصاص يافته که اين مکان نيز به علت زمين خاکي آن در صورت بارش باران مسدود مي شود و امکان هيچ گونه دسترسي ندارد. وي تصريح کرد: تهران امسال با برپايي نمايشگاه کتاب صددرصد به مشکل بر مي خورد و تردد در آن به صورت کامل قفل مي شود.

اعزام گروه راه انداز درمانگاه هاي مرکز پزشکي حج در عمره مفرده امسال

رييس مرکز پزشکي حج و زيارت جمعيت هلال احمر اعلام کرد: تا دو روز ديگر، اولين گروه از مرکز پزشکي تحت عنوان گروه راه انداز مراکز درماني، راهي مدينه منوره خواهند شد.  به گزارش ايسنا، دکتر محمدتقي حلي ساز با تاکيد بر اينکه اين گروه که شامل پزشک، پرستار، مهندس پزشکي، تکنسين دارويي و نيروهاي خدمات هستند، تصريح کرد: اين گروه به محض ورود، مقدمات راه اندازي مراکز درماني در شهرهاي مدينه منوره و سپس مکه مکرمه را انجام خواهند داد.  حلي ساز افزود: برابر توافق اين مرکز با سازمان حجم و زيارت مراکز درماني در شهرهاي مکه مکرمه و مدينه منوره، 6 مطب و 3 درمانگاه در مکه مکرمه و 6 مطب و 2 درمانگاه در مدينه منوره داير مي شوند.

حق بيمه بازنشستگان 1/5 درصد حقوق و مزاياي آنهاست

سرپرست دفتر برنامه  ريزي بيمه هاي درماني وزارت رفاه و تامين اجتماعي گفت: حق بيمه بازنشستگان و موظفان در سال 89 ، 1/5 درصد حقوق و مزاياي آنها است.  رضا حسين پور در گفت وگو با مهر در مورد ميزان حق بيمه خانوارهاي کارکنان کشوري، لشکري و بازنشستگان افزود: براساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي در سال 89، تعيين حق بيمه معادل 7 درصد حقوق و مستمري اين افراد تا سقف 800 هزارتومان حقوق و مزاياي مستمري ماهانه است که از اين ميزان بيمه شونده اعم از شاغلان 2 درصد و بازنشستگان و موظفان 1/5 درصد حقوق و مزاياي مستمر را پرداخت مي  کنند. وي اظهارداشت: همچنين سهم دستگاه اجرايي نيز معادل سهم بيمه شونده يعني 2 درصد و مابقي آن هم سهم دولت است.

پوشش ماموران هلال احمر در راستاي
طرح عفاف و حجاب يکسان سازي مي شود
 

مديرکل دفتر امور زنان سازمان هلال احمر گفت: طرح يکسان سازي پوشش جزو موضوعاتي است که در سال 89 در دستور کار شوراي فرهنگي قرار دارد و پس از بحث و گفت وگو نتيجه اش کاربردي مي شود.  مديرکل دفتر امور زنان سازمان هلال احمر از اجراي طرح عفاف و حجاب در اين سازمان، همچون ديگر سازمان ها به ايلنا، خبر داد و گفت: طرحي که توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي تهيه شده در هلال احمر در طرحي يک ساله کاربردي شده است، که اطلاع رساني، آگاهي دهي و افزايش دانش نسبت به بحث عفاف و حجاب و پوشش را براي شروع طرح در نظر داريم.  فاطمه زعفراني افزود: در مرحله بعد با روش هاي تشويقي سعي در بسترسازي مي کنيم; روش هاي تشويقي براي کساني که خودشان در اين زمينه ممکن است، اطلاعات نداشته باشند مناسب است. 
 
معاون آموزشي وزيرعلوم:
رشد تعداد مقالات علمي ايران11برابرجهاني است

 
معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به ارايه گزارشي با عنوان 30 سال علم که توسط يک گروه کانادايي و آمريکايي تهيه شده است، گفت: جريان توليد علم در حال جابجا شدن منطقه اي بوده و جريان توليد علم در آسيا در حال رشد روز افزون است در حالي که در آمريکا اين روند منفي و در اروپا بدون رشد است.  به گزارش ايسنا ، دکتر حسين نادري منش، در دومين مراسم فارغ التحصيلي دانش آموختگان پرديس بين المللي دانشگاه صنعتي شريف با بيان اينکه در سال جاري تعداد مقالات علمي توليد شده در کشورهاي آسيايي بيشتر از آمريکاي شمالي است، افزود: رشد تعداد مقالات علمي در ايران 11 برابر رشد جهاني است در حالي که اين رقم براي ترکيه 5/5 برابر، امارات 2/7 برابر و عربستان 94 صدم است.
 
دبيرخانه هيات مرکزي گزينش وزارت بهداشت تاکيد کرد:
اعلام آمادگي هسته هاي گزينش وزارت بهداشت براي استخدام 20 هزار پرستار

 
در پي انتشار خبر صدور مجوز استخدام 20 هزار پرستار، هسته هاي گزينش دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور آمادگي خود را براي اجراي اين مصوبه اعلام کردند.  به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، يک مقام مسئول در دبيرخانه هيات مرکزي گزينش و عضو کميته آزمون استخدامي اين وزارتخانه با اعلام اين خبر گفت: با توجه به صدور مجوز استخدام 20 هزار پرستار از سوي معاون توسعه و مديريت سرمايه نيروي انساني رياست جمهوري در جهت اجراي قانون ارتقاي بهره وري نيروهاي باليني هسته هاي گزينش دانشگاه هاي علوم پزشکي در سراسر کشور آمادگي خود را براي اجراي اين مصوبه اعلام کردند. 

 بيمارستان هاي زير استاندارد بهداشتي
 به صورت دائمي تعطيل مي شوند

 کارشناس مسئول مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت از تعطيلي دائمي بيمارستان هاي زيراستانداردهاي بهداشتي خبر داد و گفت: مواردي از تعطيلي اين قبيل بيمارستان ها را در اهواز و برخي استان هاي کشور داشته ايم.  مهندس فريبا ملک احمدي در خصوص خبر تعطيلي 10 بيمارستان که از قول رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اعلام شده بود به  مهر گفت: هنوز صحت و سقم اين خبر از سوي سازمان حفاظت محيط زيست تائيد نشده اما آنچه مسلم است اين که تعطيلي بيمارستانها بر اساس ضوابط آيين نامه نحوه تاسيس و بهره برداري از بيمارستانها صورت مي گيرد. يک مطالعه انجام گرفته نشان مي دهد از 817 بيمارستان کشور 82 درصد آنها موازين تفکيک پسماند در مبدا را به طور دقيق رعايت مي کنند به طوري که 162 بيمارستان به دستگاه هاي بي خطرساز پسماند پزشکي مجهز شده اند.