نسخه شماره 2345 - 1389/02/14 -

در آستانه هفته محيط زيست اعلا م شد :
بانک شهر، بانک دوستدار محيط زيست

معاون ترافيک شهرداري تهران پيش بيني کرد:
افزايش ترافيک برخي معابر با برگزاري نمايشگاه کتاب

مديرعالي سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري خبر داد:
شهرداري در سال 88 يک ميليارد تومان براي درمان مدد جويان هزينه کرده است

عضو کميسيون عمران مجلس با تاکيد بر لزوم تزريق بودجه;
مسئولا ن شهر ، از ابتداي سال خريد تجهيزات حمل و نقل عمومي را شروع کنند

مديرعامل شرکت واحد:
سه چهارم جابه جايي هاي اتوبوسي مردم بهBRT محول مي شود

گمانه زني ها در مورد مصوبه کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس
افزايش دوساله عمر شوراها آغاز رسمي تجميع انتخابات در کشور


اخبار کوتاه


خبر


 در آستانه هفته محيط زيست اعلا م شد :
 بانک شهر، بانک دوستدار محيط زيست  

با توجه به اين که موضوع محيط زيست مهم ترين فرايند هزاره سوم است تنها سازمان ها،نهادها و بنگاه هاي اقتصادي مي توانند در بازار رقابت باقي بمانند که شاخص هاي زيست محيطي را رعايت کرده باشند از همين رو بانک شهر به عنوان اولين بانک دوست دار محيط زيست در خاورميانه همکاري گسترده را با ستاد محيط زيست و توسعه پايدار براي استقرار نظام مديريت محيط زيست(14001 Iso)  آغاز کرده است.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي معاونت مالي و اداري،حسين محمدپورزرندي رئيس هيات مديره بانک شهر ضمن بيان اين مطلب گفت: با استقرار اين نظام ضمن شناسايي جنبه هاي زيست محيطي ماموريت هاي بانک، بسياري از استانداردهاي زيست محيطي از جمله موضوع بهينه سازي انرژي، فعاليت هاي بانک مانند بانکداري الکترونيک و ساير موضوعاتي که در بهبود وضعيت محيط زيست ماموريت هاي بانک نقش دارد اجرايي مي شود.  وي افزود:يکي ديگر از اقداماتي که در اين نظام به جد به دنبال اجرايي کردن آن هستيم ارزيابي اثرات زيست محيطي پروژه هاي عمراني که مصوب شوراي عالي محيط زيست مي باشد در حمايت هاي اعتباري بانک مورد الزام قرار گيرد.  پورزرندي تصريح کرد: خط مشي محيط زيستي بانک در حال تدوين بوده و به محض نهايي شدن به تمام شعب بانک در سراسر کشور ابلاغ مي شود. معاون مالي واداري شهرداري تهران خاطر نشان ساخت : پس از استقرار اين نظام يکي از  پارامتر هاي ارزيابي عملکرد واحد و شعب بانک رعايت الزامات زيست محيطي است.  رئيس هيات مديره بانک شهر گفت:بانک شهر علاوه بر استقرار نظام مديريت فوق که آن را تبديل به بانک دوست دار محيط زيست مي کند ارتباطات داخلي و بين المللي با موسسات علمي و آموزشي و تحقيقاتي حوزه محيط زيست برقرار خواهد کرد.


 معاون ترافيک شهرداري تهران پيش بيني کرد:
 افزايش ترافيک برخي معابر با برگزاري نمايشگاه کتاب 

معاون ترافيک شهرداري تهران با اشاره به اينکه برگزاري نمايشگاه کتاب پيش بيني مي شود در برخي محورها مانند بزرگراه مدرس، رسالت، حکيم و همت با افزايش ترافيک مواجه شويم از شهروندان خواست براي بازديد از نمايشگاه کتاب از وسايل نقليه عمومي استفاده کنند.
تشکري هاشمي در گفت وگو با "تهران سما" با بيان اين مطلب اظهار کرد : مترو، اتوبوسراني و تاکسيراني شهر تهران خدمات رساني ويژه اي را به بازديد کنندگان نمايشگاه کتاب ارايه خواهند کرد و براي خدمات رساني در آمادگي کامل به سر مي برند.
وي تصريح کرد : با برگزاري نمايشگاه کتاب در مصلاي بزرگ امام خميني(ره) پيش بيني مي شود ترافيک در برخي محورها مانند بزرگراه مدرس، رسالت، حکيم، همت و خيابانهاي قنبرزاده و بهشتي افزايش يابد که اميدوارم شهروندان با استفاده از وسايل نقليه عمومي به تسهيل ترافيک و ترددهاي راحت تر در اين مسيرها کمک کنند. معاون شهردار تهران تصريح کرد: مترو تهران در مدت برگزاري نمايشگاه کتاب در کنار خدمت رساني عادي خود در ساعت هاي برپايي نمايشگاه در خط يک هر پنج دقيقه يک قطار از ايستگاه هاي شهيد بهشتي و مصلي به سمت شمال و جنوب اعزام خواهد کرد و پيش بيني اعزام قطارهاي فوق العاده نيز در موارد بسيار شلوغ شده است.
وي خاطر نشان کرد: سازمان تاکسيراني نيز در مدت برگزاري نمايشگاه کتاب خدمات ويژه  اي از ساعت 9 صبح تا 21 شب ارائه خواهد داد و از سوي ديگر تعدادي خودروي ون نيز کار جابجايي بازديد کنندگان را در داخل محوطه نمايشگاه کتاب به عهده خواهند داشت. تشکري هاشمي تصريح کرد: همچنين از 15 تا 25 ارديبهشت اتوبوسراني شهر تهران نيز از ساعت 9 تا 21 از ميادين و پايانه هاي انقلاب اسلامي، هفتم تير، تجريش، راه آهن، آزادي، جمهوري، ونک، صادقيه، رسالت، امام حسين (ع)، خراسان، صنعت و بالعکس به شهروندان خدمات رساني خواهد کرد.  براساس اين گزارش تاکسي ها نيز آمادگي دارد تا شهروندان را از اقصي نقاط شهر به محل برپايي نمايشگاه کتاب منتقل کنند که محل توقف تاکسي ها ميدان تجريش، فلکه دوم صادقيه، ميدان ونک، ميدان بني هاشم، ميدان وليعصر(عج)، پايانه سيدخندان، ميدان نبوت، ميدان جمهوري، ميدان راه آهن، ميدان امام خميني(ره)، اتوبان شهيد محلاتي، پايانه ثامن الحجج،  ترمينال جنوب، چهار راه يافت آباد، خاني آباد (شکوفه)، ميدان شهر ري و بلوار گل ها خواهد بود.


 مديرعالي سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري خبر داد:
 شهرداري در سال 88 يک ميليارد تومان براي درمان مدد جويان هزينه کرده است 

مديرعالي سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري تهران از شناسايي پاتوق هاي کارگران در سطح شهر تهران خبر داد و گفت: بر اساس بررسي هاي صورت گرفته 174پاتوق کارگران در سطح شهر تهران شناسايي شد و مقرر شد تا در هر منطقه 5 پاتوق اصلي براي اين قشر زحمتکش ايجاد شود . البته اين پاتوق ها در 10 منطقه شهر تهران راه اندازي خواهد شد.  به گزارش گروه شهري مردم سالا ري، محمد جواد روزبهاني ديروز با اعلام اين خبر ، به تشکيل شوراي راهبري ساماندهي آسيب هاي اجتماعي با محوريت معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران گفت: اين شورا به طور مستمر در بحث شناخت و اولويت بندي آسيب هاي اجتماعي برنامه ريزي مي کند. وي از اجرايي شدن توافق نامه هاي سال 88 با سازمان هاي دولتي و سمن ها و اجرايي کردن مدل ها و برنامه هاي شوراي راهبري به عنوان برنامه هاي سال جاري سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري تهران ياد کرد و گفت:ايجاد شوراهاي ارائه خدمات اجتماعي محله محور از ديگر برنامه هاي ما در سال جاري است.روزبهاني در ادامه افزود : در پايان سال گذشته 22 مرکز خدمات اجتماعي فعاليت خود را در 22 منطقه شهر تهران آغاز کردند. اين مراکز وظيفه دارند کليه خدمات اجتماعي به خصوص برنامه ريزي اجتماعي، حمايت از آسيب ديدگان و حمايت از مستمندان شهر با انجام طرح هبه را انجام دهند.
 وي تعداد گرمخانه هاي شهرداري در فصل سرما را 6 باب اعلام کرد و گفت : البته با توجه به گرم شدن هوا و خارج شدن بسياري از بي خانمان ها از تهران، تعداد گرمخانه ها در فصل تابستان به 2 عدد کاهش مي يابد. روزبهاني با بيان اينکه در سال 88 بالغ بر يک ميليارد تومان هزينه براي درمان مددجويان بيمار با بيماري هاي خاص صرف شده است، تصريح کرد: در نيمه دوم سال 88 حدود 40 هزار مراجعه به پاتوق هاي ده گانه شهر تهران داشتيم که 14 هزار نفر آنها به مراکز فني و حرفه اي معرفي و 1412 نفر آنها تحت آموزش قرار گرفتند. وي تعداد افراد معرفي شده به کارفرمايان را 8 هزار و 200 نفر اعلام کرد. مديرعالي سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري تهران در ادامه با اشاره به طرح هبه گفت: اين طرح در سال هاي 86 ، 87 تا اواخر 88 به طور متمرکز انجام مي شد ولي در سال 89 با محوريت موسسات خيريه محلي انجام خواهد شد. وي افزود: در سال گذشته بالغ بر 21 هزار و 207 مورد پيام در راستاي طرح هبه داشتيم که 17 هزار و 788 قلم جنس از شهروندان جمع آوري شد و 60 درصد آن پس از بازسازي به خانواده هاي نيازمند اهدا شد. روزبهاني درباره حوزه کارآفريني در شهر تهران گفت: 118 خانه و 23 مرکز کارآفريني در شهر تهران ايجاد شده که مراکز کارآفريني مسووليت برنامه ريزي آموزشي و مديريت برخانه هاي کارآفريني را بر عهده دارند. به گفته وي، در سال 89 زمينه سازي براي ايجاد خانه هاي کارآفريني در محلات شهر تهران انجام خواهد شد. روزبهاني همچنين رسيدگي به وضعيت زنان سرپرست خانوار را بر عهده ستاد توانمند سازي زنان سرپرست خانوار دانست و گفت: البته بخشي از اين کار برعهده ماست.تمامي مراکز و خانه هاي کارآفريني در جهت معرفي، آموزش و مهارت آموزي افرادي که از اين ستاد معرفي مي شوند فعاليت دارند.


 عضو کميسيون عمران مجلس با تاکيد بر لزوم تزريق بودجه;
 مسئولا ن شهر ، از ابتداي سال خريد تجهيزات حمل و نقل عمومي را شروع کنند 

عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي از مسوولان شهر تهران خواست تا با توجه به بودجه مناسب اختصاص يافته در بخش حمل و نقل از ماه هاي نخستين سال خريد تجهيزات حمل و نقل عمومي را آغاز کنند.  حسين نژاد در گفت وگو با  "تهران سما" با بيان اينکه مجلس بودجه مناسبي را به بخش حمل و نقل عمومي و يارانه هاي بليت در سال جاري اختصاص داده، گفت: اگر مسوولان وزارت کشور و شهرداري تهران با يکديگر همکاري کنند، از همين ابتداي سال مي توان تدريجا تجهيزات بخش حمل و نقل عمومي را خريداري کرد. وي در مورد عزم مجلس براي بهبود شرايط حمل و نقل عمومي، افزود: مجلس سعي کرد با در نظر گرفتن سقف بودجه امسال در بخش خريد تجهيزات مترو و همچنين يارانه بليت اتوبوس و مترو کمک قابل توجهي به شهر تهران کند و از اين پس تنها بايد هماهنگي لازم صورت گيرد تا بودجه به بخش حمل و نقل تزريق شود. حسين نژاد در مورد تبعات اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها بر بخش حمل و نقل عمومي اظهار کرد:  به هر حال اين پيش بيني مسئولان شهر تهران در مورد اينکه مردم بيشتر به حمل و نقل عمومي روي  مي آورند، صحيح است، اما اين امر تدريجي است و انتظار مي رود دولت با پرداخت به موقع  بودجه هاي حمل و نقل و شهرداري تهران هم با برنامه ريزي به موقع، خريد تجهيزات را آغاز کنند. وي اضافه کرد: هم زمان بودن تزريق بودجه از سوي وزارت کشور به بخش حمل و نقل و هم چنين خريد تجهيزات سبب مي شود تا مديريت شهري بتواند پاسخگوي افزايش تدريجي تقاضاها باشد.حسين نژاد تصريح کرد: مجلس  شوراي اسلامي 60 ميليارد تومان را به يارانه بليت مترو اختصاص داده که اين مبلغ به شهرهايي تعلق مي گيرد که مترو در آنها فعال است و با توجه به اينکه در حال حاضر تنها در تهران مترو فعال است، اين رقم به صورت کارشناسي بايد در اختيار  اين کلان شهر قرار بگيرد. وي ادامه داد: به نظر مي رسد با اختصاص رقم 60 ميليارد تومان يارانه بليت و هم چنين اعتبار جداگانه اي که براي متروي تهران اختصاص يافته شهرداري تهران بتواند برخي کاستي ها را جبران کند.


 مديرعامل شرکت واحد:
 سه چهارم جابه جايي هاي اتوبوسي مردم بهBRT محول مي شود  

مدير عامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران و حومه با بيان اينکه احداث 10 خطBRT  در تهران در دستور کار قرار دارد، گفت: با احداث خطوط 10 گانه اتوبوسهاي تندرو و اتصال اين خطوط به يکديگر حداقل سه چهارم سفرهاي اتوبوسراني از طريق خطوطBRT  انجام مي شود.  به گزارش مهر، حسين بيژني با بيان اينکه توسعه خطوط اتوبوسهاي تندرو با توجه به جابه جايي حجم بالاي مسافر و همچنين کاهش زمان سفرها مورد استقبال و توجه شهروندان است گفت: توسعه خطوطBRT  با جديت دنبال مي شود چنانچه، در سال جاري علاوه بر ادامه مسير خط اتوبوس تندرو در خيابان وليعصر(عج) تا ميدان تجريش با حفظ دو طرفه بودن خيابان يک خط جديدBRT از پارک وي تا ميدان توحيد و در ادامه تا ميدان جمهوري ساخته مي شود و همچنين احداث چند خط ديگر از خطوط اتوبوسهاي تندرو در دست مطالعه و طراحي قرار دارد. وي افزود: در حمل ونقل عمومي، کاهش زمان سفر و به حداقل رساندن آن از مهمترين پارامترهاست که در مورد اتوبوسها تحقق اين هدف با ايجاد مسيرهاي ويژه و تفکيک مسير حرکت اتوبوسها با ساير خودروها فراهم مي شود. مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران تصريح کرد: هنگامي که نخستين خط اتوبوس هاي تندرو راه اندازي شد ابتدا روزانه 135 هزار نفر با اين خط سفر مي کردند اما اکنون تعداد مسافران اين خط روزانه به 500 هزار نفر رسيده، حال آنکه خطوط مجاور مسير اين خط در يک روز تنها 300 تا 400 نفر را جابه جا مي کنند.


 گمانه زني ها در مورد مصوبه کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس
 افزايش دوساله عمر شوراها آغاز رسمي تجميع انتخابات در کشور 

افزايش دوسال بر عمر شوراهاي فعلي، در کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس تصويب شد و تصويب اين اتفاق، آغازي رسمي بر تجميع انتخابات در کشور است; کارشناسان معتقدند تصويب نهايي تجميع به شکلي که در کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس انجام گرفت بهترين راهکار ممکن است. به گزارش شهرنوشت ديروز ولي اسماعيلي، عضو هيات رييسه کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس شوراي اسلامي خبر مهمي را اعلام و البته ناصري، مخبر کميسيون هم اين خبر را تاييد کرد. خبر مربوط به تصويب "افزايش دوسال بر عمر شورهاي فعلي شهر و روستا" در اين کميسيون بود که در واقع آغازي بر طرح تجميع انتخابات در کشور است.  اسماعيلي با اشاره به جلسه روز يکشنبه اين کميسيون با حضور مسئولان شوراي عالي استان ها، رئيس شوراي شهر و معاونين وي و هم چنين مسوولين وزارت کشور تاکيد کرد:  در اين جلسه مصوب شد که دوره سوم شوراها دو سال تمديد شده و انتخابات آن با انتخابات رياست جمهور يازدهم برگزار شود.  اين طرح قرار است به صورت طرح دو وفوريتي به صحن مجلس بيايد و از شرايط حاکم بر مجلس نيز برمي آيد که تصويب نهايي آن در صحن قطعي است. بر اين اساس احتمالا هفته آينده اين طرح در صحن مطرح مي شود و بايد منتظر نظر نهايي نمايندگان در اين باره بود. تا پيش از اين عمده نمايندگان از ضرورت تجميع انتخابات در کشور سخن مي گفتند، البته در مجمع تشخيص مصلحت هم کليات موضوع به تصويب رسيده بود. اما در جزييات کار اختلاف نظرهايي وجود داشت. در چنين شرايطي اقدام کميسيون شوراها و امور داخلي، گام بزرگي در اجرايي شدن اين طرح و مشخص شدن کيفيت و جزييات اجراي آن بود. البته گمانه زني هاي متعددي هم درباره چگونگي تجميع انتخابات وجود داشت. افزايش عمر شوراهاي فعلي به شش سال، پايان شوراهاي فعلي در چهار سال و اداره شهرداري ها توسط وزارت کشور و همانند دوران قبل از تشکيل شوراها تا زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري يازدهم، و کاهش عمر شوراي دور چهارم به 22 ماه و برگزاري انتخابات شوراي پنجم با رياست جمهوري يازدهم و ... از جمله پيشنهادهايي بود که به عنوان راهکارهاي تجميع مطرح شد. اما در اين بين کميسيون شوراها و  امور داخلي همان پيشنهادي را به تصويب رسانده است که مورد توجه اکثر کارشناسان و تحليلگران نيز بود. آيا با بررسي شرايط حاکم بر مجلس مي توان اميدوار بود که در هقته آينده اين موضوع به تصويب صحن هم برسد تا در سريع ترين زمان ممکن، اين طرح مهم و ضروري براي کشور، به تصويب برسد؟


 اخبار کوتاه 

رئيس مرکز نظارت همگاني شهرداري تهران تاکيد کرد:
ارتباط مستقيم مردم با شهرداران مناطق
از طريق 1888 توسعه مي يابد

رئيس مرکزنظارت همگاني شهرداري تهران (1888) گفت: جلسات ارتباط مستقيم مديران شهرداري با شهروندان تهراني در مناطق 22 گانه پايتخت توسعه مي يابد.  به گزارش "تهران سما " به نقل از مرکز نظارت همگاني شهرداري تهران (1888)، عليرضا محمودي، در حاشيه جلسه ارتباط مستقيم مردم با شهرداران مناطق 3،4،8 و 13 از طريق تلفن 1888 گفت: در تلاش هستيم  امکان ارتباط مردم با شهرداران کليه مناطق از طريق تلفن 1888 را فراهم کنيم.  وي افزود: با اجراي اين طرح علاوه بر اينکه خواسته ها و توقعات مردم درنظرگرفته مي شود، مديران نيز مي توانند پاسخگوي شهروندان باشند. رئيس مرکز نظارت همگاني شهرداري تهران، هدف از حضور شهرداران مناطق در جلسات ارتباط مستقيم 1888 را ايجاد فرصت برابر براي شهروندان در ارائه ديدگاه و انتقاد از خدمات رساني شهرداري بيان کرد.  گفتي است در جلسه ارتباط مستقيم امروز 104 شهروند به صورت تلفني موضوعات و مشکلات خود را با شهرداران مناطق 3، 4، 8 و 13 در ميان گذاشتند.

شهردار منطقه 7 خبر داد :
احداث بوستان 12 هزار متر مربعي
در ضلع شرقي مصلي تهران

شهردار منطقه هفت از احداث بوستان شهيد قنبرزاده در ضلع شرقي مصلي تهران " نمايشگاه بين المللي کتاب" خبر داد و گفت: منطقه هفت آماده هرگونه خدمات رساني به بازديد کنندگان نمايشگاه کتاب است.  به گزارش "تهران سما" به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه هفت ،"پژمان پشمچي زاده "با اشاره به تشکيل ستاد ويژه  برپايي نمايشگاه کتاب و برگزاري جلسات متعدد در اين راستا در منطقه گفت: با توجه به امضاي  سند همکاري   بين شهرداري منطقه 7 و ستاد برگزاري نمايشگاه کتاب تهران ، فعاليت هاي مختلف  شهرداري منطقه 7 در اطراف مصلا در دستور کار قرار گرفت.  شهردار منطقه 7 تهران با بيان اينکه قاليباف، نمايشگاه بين المللي کتاب تهران را يک رويداد بزرگ و مهم فرهنگي مي داند، تاکيد کرد: شهردار تهران براي برگزاري هرچه مطلوب تر بيست وسومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران دستور به کارگيري تمامي امکانات مالي، نيروي انساني و تجهيزات لازم را داده است. وي در ادامه بهسازي معابر داخل و اطراف مصلا، احداث بوستان 12 هزار متر مربعي شهيد قنبرزاده در ضلع شرقي مصلا و آماده سازي  و افزايش پارکينگ ها و...را  از برنامه هاي منطقه در آستانه برپايي نمايشگاه کتاب عنوان کرد و ياد آور شد: تمام 5 ناحيه شهرداري منطقه 7 در طول برگزاري نمايشگاه کتاب تهران آماده ارائه خدمات ويژه هستند و تمهيدات لازم براي رفع مشکلات احتمالي ترافيکي و امور شهري انديشيده شده است.   پشمچي زاده با ذکر اين نکته که  توانسته ايم به عنوان عضوي از ستاد برگزاري نمايشگاه کتاب، در کنار ساير نهادها و سازمان ها، تعامل و همکاري مناسبي داشته باشيم  خاطر نشان کرد: اين همراهي ها همچنان تا پايان نمايشگاه ادامه دارد.

به پيشنهاد شوراياران محلات شمال تهران 
635 پروژه در سند توسعه محلي سال 89 اجرا مي شود

635 پروژه شهري شمال تهران به درخواست شوراياران و شهروندان و با تاکيد بر نيازهاي محلي، در قالب سند توسعه محلات در سال جاري توسط شهرداري منطقه يک اجرا مي شود.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه يک، منصور کتانباف قائم مقام  شهردار منطقه يک با بيان اين مطلب اظهار داشت: طرح هاي ارائه شده در سند توسعه محلات با نيازسنجي هاي انجام گرفته در بخش هاي عمراني، ترافيکي، خدمات شهري و اجتماعي، تبيين و عمليات اجرايي آنها پس از اتمام بازديد هاي دوره اي از محله ها به معاونت هاي اجرايي ابلاغ و در دستور کار منطقه قرار مي گيرد. وي تصريح کرد: بازديد هاي دوره اي از روز يکشنبه 12 ارديبهشت با حضور معاونين، شهرداران نواحي، مسوولان ادارات و شوراياران هر محله آغاز شده است. قائم مقام  شهردار منطقه يک با تشريح طرح هاي ترافيکي منطقه افزود: رفع دغدغه هاي مردم در حوزه ترافيک و توسعه شبکه حمل و نقل عمومي از مهمترين اهداف منطقه است و براساس آن تعريض، توسعه شبکه معابر، بازگشايي و رفع  نقاط ترافيکي و حادثه خيز و... در دستور کار قرار مي گيرد و همچنين بوستان آموزش ترافيک نيز امسال به منظور آموزش مفاهيم پايه اي ترافيک به کودکان و نوجوانان در اين منطقه احداث و به بهره برداري مي رسد. کتانباف فعاليت هاي اجتماعي در نواحي و محلات را از ديگر برنامه ها عنوان و خاطر نشان کرد: سراهاي محلي، خانه هاي سلامت، کتابخانه و... در  همه محله ها، براساس نياز هر محله راه اندازي مي شود و بهسازي مساجد و مدارس و افزايش سرانه هاي فرهنگي، ورزشي از اقدامات اجرايي در منطقه است. قائم مقام شهردار منطقه يک احداث بوستان هاي محلي و توسعه فضاي سبز را از اقدامات معاونت امور شهري وفضاي سبز منطقه دانست که مورد درخواست شوراياران محلي بوده است. وي همچنين بهسازي معابر عمومي، آسفالت، جدول گذاري و هدايت آبهاي سطحي را از پروژه هاي عمراني در منطقه اعلام کرد.

شهردار منطقه 13 خبر داد
دو خط مترو وارد منطقه 13مي شود

خط دو مترو خرداد ماه سال جاري از ميدان شهدا به انتهاي خيابان پيروزي مي رسد و همچنين خط چهار مترو از تهران پارس به منطقه 13 مي آيد. خليل راحتي، شهردار منطقه 13 در گفت و گو با «شهر» از جلب همکاري سرمايه گذار بخش خصوصي براي را ه اندازي طرح پارک آبي شرق تهران خبر داد و گفت: انعقاد قرارداد اين پروژه درحال انجام است و پيش بيني مي شود در صورتي که کار با همين روند پيش برود تا پايان سال اينده پارک آبي به بهره برداري مي رسد. راحتي با اشاره به برنامه ريزي شهرداري براي تبديل منطقه 13 به قطب گردشگري گفت: شرق تهران در حال حاضر داراي دو مشکل ترافيک و آلودگي هواست که برداشتن حصارهاي پادگان نيروي هوايي در اين منطقه که باعث بن بست خيابان هاي منطقه شده است تا حدي از مشکل ترافيک کم مي کند.شهردار منطقه 13 با بيان اينکه سعي داريم ترافيک شرق تهران را بهبود دهيم، گفت: به همين منظور امسال بيشترين پروژه هاي ترافيکي را در شرق تعريف کرده ايم. چهار بزرگراه رودکي و امام علي نيز در ادامه اين طرح اجرايي مي شود.وي در ادامه از تعريض خيابان پيروزي و دماوند خبر داد و گفت: اين طرح که سال هاست در فهرست برنامه هاي شهرداري منطقه 13 قرار دارد تا پايان سال جاري به پايان مي رسد. شهردار منطقه 13 شهرداري تهران از ورود دو خط مترو به منطقه خبر داد و گفت: يکي از اين خط ها از ميدان شهدا به ميدان کلاهدوز مي رسد که تا پايان خرداد سال جاري را ه اندازي مي شود و ديگري که ادامه خط چهار مترو است به ترمينال جديد شرق مي پيوندد.  راحتي وجود پارک سرخه حصار و لويزان را باعث پالايش هواي منطقه دانست و گفت: علاوه بر اين کوهستاني بودن منطقه موجب شده که هواي اين منطقه بسيار پاک تر از ساير مناطق اطراف باشد و همين يکي از جنبه هاي گردشگري شرق تهران خواهد بود.


 خبر 

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري خبر داد:
بهره برداري از باغ کتاب شهر تهران تا پايان سال

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران ديروز در جريان بازديد از پروژه فرهنگي باغ کتاب تهران از بهره برداري اين طرح تا پايان سال خبر داد.
به گزارش تهران سما،محمد هادي ايازي در اين بازديد از بخش هاي مختلف در حال ساخت باغ کتاب تهران ديدن کرد.
وي در حاشيه اين بازديد در گفت وگو با  "تهران سما" با اعلام اين که باغ کتاب تهران تا پايان سال مورد بهره برداري قرار مي گيرد گفت : در اين محل نمايشگاه دائمي کتاب داير مي شود که در طول سال در حوزه هاي متعدد تخصصي، کتاب هاي مختلف ايراني و خارجي عرضه خواهد شد.
ايازي با بيان اين که مردم همواره در طول برگزاري نمايشگاه کتاب براي خريد اشتياق دارند افزود: برپايي اين نمايشگاه با توجه به اينکه در طول سال انجام مي شود آن فشار مربوط به نمايشگاه هاي کتاب را ندارد و شهروندان به راحتي مي توانند از اين نمايشگاه ها ديدن کنند.
معاون شهردار تهران ادامه داد: با بهره برداري از اين مجموعه فرصت حضور حوزه هاي تخصصي مختلف در اين نمايشگاه ها فراهم مي شود.
وي با اشاره به مجاورت باغ کتاب با کتابخانه ملي و مجموعه فرهنگستان ها گفت: وجود اين مراکز در نزديکي باغ کتاب اين شرايط را فراهم مي کند تا يک کار ويژه مشترک با اين مراکز انجام دهيم تا از توان اين مجموعه ها نيز بهره مند شويم.
به گفته ايازي اگر اين مجموعه ها با هم مرتبط شوند تاثيرگذاري جدي در حوزه فرهنگ شهر تهران خواهد داشت.
وي پيشرفت کار در پروژه باغ کتاب را 38 درصد عنوان کرد و افزود : 24 درصد از کار فيزيکي و 14 درصد کار نيز خارج از پروژه انجام شده که در جلسه ديروز با مديران و پيمانکاران پروژه زمان بندي را به آن ها اعلام کرديم که طبق آن تا پايان سال کار به اتمام مي رسد و اين مجموعه فرهنگي بزرگ تحويل شهروندان و هموطنان خواهد شد.

به منظور افزايش آمادگي شهروندان تهراني
در مواجهه با زلزله  صورت گرفت 
آموزش زنان داوطلب واکنش اضطراري در غرب تهران

ستاد مديريت بحران منطقه 22 با همکاري کانون هاي بانوان و اداره امور بانوان منطقه به منظور اجراي هرچه بهتر طرح دوام (جذب داوطلب واکنش اضطراري محله )، دوره آموزش توجيهي طرح دوام را در فرهنگسراي تهران برگزار کرد.
به گزارش " تهران سما " به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 22 ، حاج عبدالمجيد مدير اجرائي دبيرخانه کميته جامعه ايمن منطقه 22گفت:« طرح دوام (جذب داوطلب واکنش اضطراري محله) از جمله برنامه هايي است که بر اساس آن سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران با همکاري شهرداري هاي مناطق،  اقدام به آموزشهاي همگاني کرده است. دوره آموزش توجيهي طرح دوام پس از اجرا در محله 9، در فرهنگسراي تهران نيز با حضور کارشناسان سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران برگزار شد که مورد استقبال بسيار شهروندان محله 4 قرار گرفت به صورتي که همه افراد ضمن آشنا شدن با جزئيات طرح و مراحل اجراي آن در سطح محله خود، جهت شرکت در دوره هاي آموزشي ثبت نام کردند.
او افزود: ايران با توجه به ساختار جغرافيايي و علل گوناگون انساني يکي از 10 کشور حادثه خيز دنياست و با توجه به قرار گرفتن برروي کمربند جهاني زمين لرزه مي توان انتظار داشت 5/16 درصد زمين لرزه هاي جهان در ايران بوقوع بپيوندد.در کلان شهر تهران با وجودفعاليت گسل هاي مهمي چون "مشا" و "ري" و گذشت 15 سال از دوره 174 ساله زمين لرزه نيز احتمال وقوع زمين لرزه اي ويرانگر و بيش از 7 ريشتر بسيار زياد است . در اين ميان نيز اشتباهات چند بعدي انساني از نظر شيوه تراکم جمعيت و ساختار مسکن  شهري،ابعاد فاجعه زمين لرزه احتمالي تهران را بالا برده است به طوري که برخي برآوردها حکايت از تلفات 10 برابري زمين لرزه تهران در مقايسه با هائيتي ( با 200 هزار نفر کشته) را دارد. عبدالمجيد ادامه داد: اين واقعيت لزوم اهميت نگاه به مديريت بحران به عنوان ره يافتي استراتژيک در زمين لرزه احتمالي و ويرانگر تهران را افزايش مي دهد.در واقع زمين لرزه تهران هرچند امري انکار ناپذير است اما با توجه به علم پيشگيري از بحران و مديريت بحران در قبل و بعد از زلزله (همانند کشورهايي نظير ژاپن ) مي توانيم از پيامدهاي گريبان گير اين رخداد بکاهيم. او به آمادگي و توانمندي دولت براي مقابله با بحران اشاره کرد و گفت: «اين آمادگي به نسبت وسعت و جمعيت کافي نيست. اين امر بي شک خود نيازمند تلاشي دوچندان در راستاي رفع کاستي هاي کلان شهر بزرگي همچون تهران است در اين حال بايد توجه داشت آموزش هاي عمومي در زمينه مقابله با حوادث راهگشاي بسيار مناسبي در جهت خودياري و همياري افراد در هنگام رويارويي با بلاياي طبيعي از جمله زمين لرزه است که در اين زمينه شهرداري ها به عنوان مهم ترين نهاد مسوول و مرتبط با مردم مي توانند نقش موثري داشته باشند.