نسخه شماره 2345 - 1389/02/14 -


معجزه هاي توت سفيد در سلا مت جسم

رئيس انجمن آسم و آلرژي ايران اعلا م کرد:
آسم اولين دليل مراجعه کودکان به مراکز پزشکي


واکسن ب.ث.ژ در برابر مننژيت سلي و گرانولي اطفال اثر ندارد


ارائه دستاوردهاي نوين پيوند کليه و ناباروري مردان در کنگره اورولوژي ايران


غذاهايي که شما را خوش اخلا ق مي کند


اخبار کوتاه


خواص درماني گياه کتان


سيگار قند خون را افزايش مي دهد


خوراک مرغ ولوبيا چيتي


 معجزه هاي توت سفيد در سلا مت جسم 
نويسنده : مريم مردايان نيري

درخت توت سفيد، بزرگ، تنومند و داراي برگ هاي پهن است که در تغذيه  کرم هاي ابريشم مورد استفاده قرار مي گيرد.
قسمت هايي که در تغذيه و پزشکي مورد استفاده قرار مي گيرند، عبارت هستند از: ميوه، برگ، شيره، پوست شاخه هاي تازه.
توت سفيد ميوه اي آب دار، ريز، شيرين و لذيذ است. توت سفيد را تازه مي خورند و براي مصارف زمستان آن را خشک کرده و مانند کشمش مي خورند.
در زبان عربي توت سفيد را " توت الابيض " گويند.

خواص درخت توت

جوشانده  پوست خشک شاخه هاي جوان و تازه  درخت توت براي ر فع يبوست مفيد است.
جوشانده  برگ آن با برگ انگور جهت رنگ مو استفاده مي شود.
از ضماد کوبيده برگ آن با روغن زيتون براي درمان سوختگي استفاده مي شود.
اگر برگ تميز درخت توت سفيد را بکوبيد، شيره اي از آن به دست مي آيد که التيام و جوش خوردن زخم ها را تسريع مي کند.

پيشگيري از سرطان

توت ها منبع خوبي از فيتونوترينتي توانا به نام رزوراترول(resveratrol) هستند که در انگور نيز يافت مي شوند. محققان معتقد هستند که با کمک اين ماده غذايي گياهي مي توانند هم از بروز سرطان ها پيشگيري کنند و هم اين که با سرطان ها بجنگند.

افزايش طول عمر

توت ها به دليل وجود رزوراترول مي توانند موجب افزايش طول عمر افراد شوند. در مطالعات متعددي نشان داده شده است که رزوراترول موجود در توت ها موجب افزايش طول عمر موش ها شده است.

تصفيه خون

در طب چيني، توت ها به عنوان يک عامل تصفيه خون در نظر گرفته مي شوند، به اين معنا که خون را تميز کرده، توليد آن را افزايش داده و به طور کلي موجب تقويت کل سيستم خوني مي شود.

تقويت کليه ها

در طب چيني اين عقيده وجود دارد که توت سفيد موجب تقويت عملکرد کليه ها مي شود.

پاک کننده کبد

يکي ديگر از باورهاي موجود در طب چيني اين است که توت سفيد به طور موثري مي تواند کبد را پاک و تميز کند.

بهتر شنيدن و بهتر ديدن

در چين، با برگ درخت توت سفيد چاي تهيه کرده و معتقدند که اين چاي به افراد کمک مي کند تا بهتر ببينند و بهتر بشنوند.
درمان يبوست

در ترکيه، درماني براي رفع يبوست وجود دارد که آن خوردن توت سفيد به همراه يک ليوان آب آن هم با معده خالي است.

درمان کم خوني

به دليل وجود آهن زياد در توت ها، اين ميوه هاي خوش مزه براي درمان کم خوني فقر آهن نيز کاربرد دارند.

درمان سرماخوردگي
و آنفلوانزا

در ترکيه، شيره توت به عنوان يک درمان براي سرماخوردگي و آنفلوانزا به کار مي رود. اثر بخشي اين روش به دليل وجود ويتامينC  بالاي اين ماده غذايي است.

درمان سفيد شدن زودرس موها

در خيلي از کشورها از توت ها براي درمان و علاج سفيد و يا خاکستري شدن زودرس موها استفاده مي شود.

توصيه هايي از بزرگان
در مورد زمان خوردن توت

حکيم ابونصر هروي در کتاب خود توصيه مي کند که موقعي توت بخورند که شکم خالي باشد.
به طور کلي بهترين موقع خوردن توت، صبح ناشتا و يا عصر در فاصله غذاي ظهر و شام است که زود هضم مي شود و مواد غذايي آن بهتر جذب بدن مي شود.
معمولا اگر روي غذاهاي سنگين مخصوصا گوشتي، آن را بخورند هضم آن مشکل مي شود و توليد نفخ در شکم و روده ها مي کند. ابوبکر مطهر جمالي يزدي در کتاب فرخ نامه، مدعي است که اگر بخواهند ميوه توت سفيد، سياه شود، گودالي نزديک ريشه درخت توت بکنند و دو غربال توت سياه در بن درخت انبار کنند تا سال ديگر توت سفيد توت سياه به بار آورد. همچنين اگر توت سفيد در بن درخت توت سياه کنند، سپيد شوند.


 رئيس انجمن آسم و آلرژي ايران اعلا م کرد:
 آسم اولين دليل مراجعه کودکان به مراکز پزشکي 

رييس انجمن آسم و آلرژي ايران به مناسبت روز جهاني آسم، از اين بيماري به عنوان اولين دليل مراجعه و بستري شدن کودکان در مراکز فوريت هاي پزشکي ياد کرد و گفت: روند شيوع اين بيماري در ايران و کلان شهرهايي مانند تهران که با بحران آلودگي شديد هوا روبروست، به سطح هشداردهنده اي رسيده است که سلامت مردم به ويژه کودکان و سالمندان را در معرض خطر جدي قرار داده است.
به گزارش ايسنا، دکتر مصطفي معين  واحد علوم پزشکي ايران، افزود: روند فرآيند شيوع، بيماري زايي و مرگ و مير آسم در چهار دهه گذشته که اپيدمي جهاني آسم نام گرفته است، در کشورهاي توسعه يافته متوقف شده است.  وي اولين دليل مراجعه و بستري شدن کودکان در مراکز فوريت هاي پزشکي و بيمارستان ها و غيبت از مراکز آموزشي را ابتلا به اين بيماري التهابي و مزمن تنفسي عنوان و با اشاره به شعار روز جهاني آسم "شما مي توانيد آسم خود را کنترل کنيد" بر نقش مهم بيماران در تشخيص و درمان به هنگام و پيشگيري از عوارض اين بيماري تاکيد کرد. 
به گفته معين، ايفاي اين نقش سرنوشت ساز فقط از طريق آموزش و کسب آگاهي در زمينه مواد حساسيت زا و عوامل خطرزاي محيطي به ويژه دود سيگار و پرهيز از آنها، چگونگي مصرف داروها و روش هاي پيشگيري و پايش بيماري با اشتراک ميان پزشک، بيمار و خانواده وي انجام پذير است.
رئيس انجمن آسم و آلرژي در خصوص اهداف پنج ساله آتي مبارزه با اين بيماري گفت: هدف اعلام شده براي 5 سال آينده، اهتمام دولت ها، دستگاه هاي مسئول بهداشت، درمان و جامعه پزشکي نسبت به کنترل بهتر آسم و کاهش تعداد بيماران بستري در بيمارستان ها به ميزان 50 درصد است. رييس انجمن آسم و آلرژي در خاتمه از تدوين نهايي اولين برنامه ملي کنترل آسم توسط کميته کشوري آسم و آلرژي در سال جاري خبر داد و ابراز اميدواري کرد: با پشتيباني دستگاه ها و مسئولان اجرايي، تعهد کادرهاي تخصصي پزشکي و آموزش پزشکان عمومي و آگاهي بيماران و خانواده ها بتوان به هدف نهايي که رسيدن به جامعه اي سالم و توانمند است، نائل شد.


 واکسن ب.ث.ژ در برابر مننژيت سلي و گرانولي اطفال اثر ندارد 

گروه سلا مت:  دبير کنگره استاد دکتر محمدقريب با بيان اينکه واکسن ب.ث.ژ تلقيح شده در بدو تولد تا 50 درصد کودک را در برابر سل ريوي مصون مي کند، گفت: اين در حالي است که مصونيت ايجاد شده براي مننژيت سلي و گرانولي صفر درصد است.  به گزارش مردم سالا ري دکترمحمدرضا بلورساز در نشست خبري کنگره سي ويکمين بزرگداشت استاد دکتر محمد قريب، سل کودکان را از بيماريهاي قديمي شناخته شده برشمرد و افزود: درصد شيوع سل در کودکان در کشورهاي جهان سوم رو به افزايش است. وي با بيان اينکه سل کودکان برخلاف نوع بزرگسال آن علايم واضح و مشخصي ندارد، گفت: اگرچه در سل بزرگسالي سرفه بيش از 3 هفته سرفه مزمن و خلط مهم ترين علامت بيماري است اما سرفه در کودکان مبتلا به سل، خشک و غالبا بدون خلط و هموپتيزي (خلط خوني) است. دبير کنگره سي و يکمين بزرگداشت استاد دکتر محمد قريب با اشاره به تلقيح واکسن ب.ث.ژ در بدو تولد بر اساس برنامه واکسيناسيون کشوري،  گفت: مصونيت ايجاد شده براي کودک بر اثر اين واکسن صفر تا 80 است. به تعبير ديگر واکسن ب.ث.ژ نمي تواند، کودک را از سل هاي خطير نظير مننژيت سلي- سل گرانولي حفظ کند. دکتر بلورساز با بيان اينکه مرگ کودکان در صورت ابتلا به 2 نوع سل حتمي است، افزود: چنانچه کودکي زنده بماند به عوارض جبران ناپذيري دچار مي شود. وي با توصيه به خانواده ها مبني بر تست کودک در صورت ابتلاي يکي از اعضاي خانواده به سل ريوي گفت: با هر سرفه فرد مسلول 2 هزار پارتيکل سلي در فضا پراکنده مي شود از اين رو خطر ابتلا به سل کودک وجود دارد. بنابراين مراجعه به متخصص اطفال و در صورت نياز فوق تخصص عفوني اطفال الزامي است. دبير کنگره سي و يکمين بزرگداشت استاد دکتر محمد قريب تب طول کشيده(O.U.F)  يا ناشناخته را از علايم سل در کودکان عنوان کرد و افزود: سرفه، بي اشتهايي، کاهش وزنT.T.F  نقص رشد از ديگر علايم ابتلا به سل در کودکان است.  وي سل کودکان را بيماري خوش خيمي دانست که به درمان به خوبي جواب مي دهد. دبير کنگره سي و يکمين بزرگداشت استاد دکتر محمد قريب با اشاره به تقارن با يکصدمين سالگرد تولد اين استاد برجسته طب اطفال گفت: اين کنگره امسال 18 لغايت 22 ارديبهشت 89 در سازمان ايراني مجامع بين المللي وزارت امور خارجه برگزار مي شود.  دکتر بلورساز با بيان اينکه 11 رشته فوق تخصصي اطفال اعم از عفوني، گوارشي، خون (هماتولوژي انکولوژي)، کليه، قلب،غدد، مسموميت ريه و بيماريهاي تنفسي آسم و جراحي، روانپزشکي و اعصاب در اين کنگره حضور دارند،  گفت: تب در کودکان کاربرد آنتي بيوتيک در بيماريهاي عفوني سل کودکان و واکسيناسيون آنان از موضوعات مطرح در اين کنگره است. وي از ويژگي هاي منحصر به فرد اين کنگره را پژوهش بودن 30 درصد از مقالات برشمرد و افزود: از ميان اين تعداد مقالات پژوهشي يک مقاله به عنوان مقاله برتر برگزيده شده است که جايزه استاد دکتر سيد احمد سيادتي به آن تعلق مي گيرد.همچنين جايزه استاد دکتر محمدقريب هم به يک استاد پيشکسوت اهدا خواهد شد.


 ارائه دستاوردهاي نوين پيوند کليه و ناباروري مردان در کنگره اورولوژي ايران 

گروه سلا مت: رئيس سيزدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران از ارايه دستاوردهاي نوين پزشکي در زمينه پيوند کليه، ناباروري مردان و بيماري هاي شايع مجاري ادراري در کنگره سال جاري انجمن اورولوژي ايران خبر داد.   
به گزارش مردم سالاري به نقل از دبيرخانه سيزدهمين کنگره انجمن اورلوژ ي ايران، دکتر محمد علي زرگر با اعلام اين خبر افزود: در کنگره سال جاري دستاوردهاي نوين در زمينه ناباروري مردان، عقيمي، اختلالات جنسي (آندرولوژي)، اورولوژي اطفال شامل ناهنجاريهاي مجاري ادراري از دوران پيش از تولد(پره ناتال) و ناهنجاري هاي مادرزادي مورد بررسي قرار مي گيرد. وي تصريح کرد :همچنين اورولوژي زنان(بي اختياري ادراري، جراحي، جراحي لگن )، پيوند کليه، تروماهاي(صدمات) دستگاه ادراري و جراحي هاي ترميمي، جراحي، تشخيص باليني و آزمايشگاهي، تومورهاي دستگاه ادراري و غدد فوق کليوي، درمان هاي پزشکي و جراحي سنگ هاي کليه، عفونت هاي ادراري به بحث و هم انديشي متخصصان گذاشته خواهد شد. زرگر ادامه داد: کنگره امسال با مشارکت و همکاري انجمن هاي معتبر علمي منطقه برپا مي شود.  به گفته زرگر در سيزدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران پزشکان در رشته هاي اورولوژي، نفرولوژي، جراحي عمومي، جراحي زنان، اطفال، ژنتيک، راديولوژي، ترميمي، آزمايشگاه، عفوني، پاتولوژي، غدد داخلي، روان پزشکي و ايمونولوژي حضور خواهند داشت.
زرگر ياد آورشد: اين کنگره از تاريخ 23 تا 26 ارديبهشت ماه سال جاري در پژوهشکده نيروي تهران برپا مي شود.


 غذاهايي که شما را خوش اخلا ق مي کند 

حتما براي شما هم پيش آمده که بعد از صرف غذاي مورد علاقه تان، احساس آرامش و نشاط کنيد و حتما با شرايط استرس زا مواجه شده ايد و در اين شرايط ناخودآگاه به سمت مواد خوراکي رفته ايد، تا به اين طريق، استرس را از خود دور کنيد. فکر مي کنيد مواد غذايي به خلق و خو هم ربط داشته باشند؟ به نظر کارشناسان تغذيه، اگر بدن شما از نظر شيميايي و ترکيبات طبيعي خود متعادل باشد، خلق و رفتار شما هم متعادل مي شود.  عوامل زيادي مي توانند تعادل بدن شما را به هم بزنند. به عنوان مثال، بسياري از زنان دچار کم خوني هستند. اين مساله باعث افسردگي و خستگي زودرس مي شود، يا افراد سالمند معمولا با کمبود ويتامين هاي گروه B  مواجه اند، که روي سيستم عصبي و رفتاري بسيار موثر است.
در افرادي که به طور منظم و سر وقت غذا نمي خورند، قند خون دائما در حال تغيير است و ثبات لازم را ندارد و همين مساله روي قدرت تفکر و تمرکز و در نتيجه خلق و خو تاثير مي گذارد. بعضي مردم هم به بعضي مواد شيميايي موجود در غذا حساسيت دارند که حين مصرف اين مواد غذايي خاص، خلق و خوي آنها دچار مشکل مي شود.در مطالعه اي که روي 200 نفر از مردم انگلستان انجام شد، تاثير غذا بر سلامت ذهني و رواني افراد، مورد مطالعه قرار گرفت. به اين افراد توصيه شد مصرف غذاهايي را که براي خلق و خو استرس زا هستند، قطع کنند و همزمان مقدار غذاهايي را که از ذهن و خلق فرد حمايت مي کنند افزايش دهند. مواد غذايي که براي خلق فرد، استرس زا محسوب مي شوند، شامل شکر، کافئين (موجود در قهوه) و شکلات (در صورت مصرف بيش از حد) است، در حالي که مي توان براي مواد غذايي حمايت کننده خلق و خو به آب، سبزي، ميوه و ماهي اشاره کرد.  88 درصد افرادي که از رژيم هاي غذايي حمايت کننده خلق و خو استفاده کردند، از نظر ذهني و رواني، وضعيت بهتري پيدا کردند. 26 درصد آن ها اظهار کردند تغيير خلق و خو در آن ها کمتر شده است. در 26 درصد ديگر تعداد حملات پانيک (هراس) و اضطراب کمتر شده بود و 24 درصد ديگر عنوان کردند کمتر دچار حالت افسردگي شده اند.
گروه عظيمي از مواد شيميايي موجود در مغز که خلقيات را کنترل مي کنند نوروترانسميتر (ميانجي عصبي) نام دارند. معروف ترين آن ها سروتونين است که به عنوان ماده شاديآور به حساب ميآيد. اين مواد شيميايي تعيين مي کنند که آيا شما احساس خوبي داريد يا خير، کاملا پرانرژي هستيد يا کاملا خسته ايد، تحريک پذيريد و کلافه به نظر مي رسيد يا نه.
اين مواد شيميايي موجود در مغز که کاملا حياتي هستند براي اين که عملکرد طبيعي داشته باشند به انرژي نياز دارند و مغز يکي از معدود نواحي بدن است که براي تامين انرژي خود، کاملا و فقط به گلوکز وابسته است. گلوکز در شکر، قند و بسياري مواد ديگر وجود دارد. متخصصان معتقدند اگر سطح گلوکز خون (قند خون)، تمام طول روز در شرايط پايداري باقي بماند و نوسان نداشته باشد، به تدريج مغز را تغذيه مي کند و مشکلي پيش نميآيد.  براي اين که قند خون حالت پايداري پيدا کند، بايد از کربوهيدرات هايي استفاده کرد که قند خون را ناگهان بالا نمي برند. اين کربوهيدرات ها در نان حاوي غلات، لوبيا، غلات کامل، سويا، سيب، هلو و ساير ميوه ها وجود دارند. موادي مثل کيک، چاي، چيپس، شکلات و شيريني، قند خون را سريعا افزايش مي دهند.در نتيجه بدن شما ناچار مي شود براي ورود اين قندها به درون سلول يا ذخيره کردن آنها به طور ناگهاني و به شدت، هورمون انسولين ترشح کند و تعادل طبيعي سيستم کنترل کننده قند خون بر هم مي خورد. سعي کنيد قند خونتان در شرايطي پايدار حفظ شود، نگذاريد قند خون دچار نوسانات شديد شود. براي اين کار بايد در فواصل غذايي حتما از ميان وعده هاي غذايي استفاده کنيد و هر چهار ساعت يک بار از تنقلاتي سالم استفاده کنيد. توصيه مي شود از تنقلاتي مثل خشکبار، آجيل، ميوه و سبزي استفاده شود.
مقدار آب مصرفي شما بايد کافي و متعادل باشد. اين مقدار به فعاليت روزانه و درجه حرارت هوا نيز بستگي دارد. هر چه فعاليت بيشتر باشد و هوا گرمتر، مقدار آب مصرفي بايد بيشتر شود. يادتان باشد هيچ نوشيدني اي جاي آب را نمي گيرد. پس از آن غافل نشويد. روزي 20 دقيقه ورزش کنيد; زيرا روزي 20 دقيقه ورزش، خلق را تقويت مي کند. البته اگر مي خواهيد چربي هاي اضافي را آب کنيد، بايد نيم ساعت ديگر هم به ورزش ادامه دهيد. هيچ وقت سراغ رژيم هاي لاغري که ناگهاني و سريع وزن کم مي کنند نرويد. کاهش وزن ناگهاني شما را کاملا عصبي و بداخلاق مي کند. حتما صبحانه ميل کنيد و اصلا از خوردن آن صرف نظر نکنيد. وقتي به فروشگاهي مي رويد، بيشتر سراغ ميوه و سبزي برويد، نه شيريني و کيک و شکلات. سعي کنيد از مصرف غذاهايي که داخل سلفون پيچيده شده اند، اجتناب کنيد. مصرف قهوه و نوشابه هاي گازدار را محدود کنيد. هيچ وقت يک گروه از مواد غذايي را از رژيم خود حذف نکنيد; مثلا به طور کل نان و برنج را از رژيم غذايي خود حذف نکنيد، بلکه مصرف آنها را به حد تعادل برسانيد.


 اخبار کوتاه 

درمان ناراحتي هاي ريوي و بواسير با مصرف جعفري

يک متخصص تغذيه گفت: مصرف جعفري براي ناراحتي هاي ريوي و بواسير، تصلب شرائين، ديابت، سرطان روده، آسم و التهاب مفاصل و استخوان ها مفيد است و از بروز اين بيماري ها جلوگيري مي کند.به گزارش فارس مرتضي صفوي افزود: «جعفري» يک منبع بسيار خوب ويتامين A ،C  وK  است و منبع غذايي خوبي از آهن و اسيدفوليک است. وي گفت:«جعفري» تحريک کننده اشتها است و خوردن چاي جعفري به هضم غذا کمک مي کند. «جعفري» صفرابر، بادشکن، ادرار آور است و در تنظيم سيکل قاعدگي و دفع سنگ کليه و مثانه موثر و تب بر است و به عنوان يک مسکن قوي عمل مي کنند و در ناراحتي هاي ريوي و بواسير بسيار موثر است. اين متخصص تغذيه اضافه کرد: «جعفري» حاوي غلظت بالايي از کاروتنوئيدهاي پيش ساز ويتامينA ، مخصوصا بتاکاروتن است. بتا کاروتن يکي ديگر از آنتي اکسيدان هاي مهم محسوب مي شود و رژيم هاي غني از بتا کاروتن نيز از پيشرفت بيماري هاي تصلب شرائين، ديابت، سرطان روده، آسم و التهاب مفاصل و استخوان ها جلوگيري مي کنند.

ابتلا  به افسردگي با کمبود اسيدهاي چرب امگا3

رئيس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت گفت: کمبود اسيدهاي چرب امگا 3 در رژيم غذايي، افراد را مستعد افسردگي مي کند. به گزارش فارس پريسا ترابي افزود: افسردگي يکي از شايع ترين اختلالات بهداشت روان است و شايع ترين علت ناتواني محسوب مي شود. وي گفت: در کشور ايران افسردگي جزو 7 علت اول بار بيماري ها و ناتواني در سنين مختلف به شمار مي رود. رئيس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت افزود: عوامل تغذيه  اي نقش مهمي در بروز افسردگي دارند و کساني که دچار افسردگي مي شوند، غالبا تغذيه نامناسبي دارند و بنابراين در معرض خطر هستند. ترابي گفت: هنگامي که فردي دچار افسردگي مي شود، سطح انرژي در او کمتر از حد معمول است و اشتياق و اشتها براي بسياري از چيزها، از جمله غذا در او از بين مي رود و در نتيجه تغذيه فرد دچار اختلال مي شود. رئيس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت گفت: کاهش يا افزايش وزن ناخواسته و جذب ناکافي ويتامين ها و مواد معدني غالبا با افسردگي ارتباط دارد. افرادي که بيشتر در معرض اين خطرات هستند، افراد مسني هستند، که تنها زندگي مي کنند يا کسي که آن ها را تشويق به خوردن مواد غذايي مناسب و کافي کند، را ندارند.

براي سلامت پوست توت فرنگي   بخوريد

يک متخصص تغذيه گفت: مصرف توت فرنگي براي سلامت پوست، بافت هاي پيوندي و براي تقويت معده مفيد است. به گزارش فارس برليانت بزرگمهر افزود: توت فرنگي حاوي آب زيادي است. آب براي ادامه حيات بسيار مفيد است و افرادي که نمي توانند زياد آب بخورند مي توانند از سبزي ها و ميوهاي آبدار مانند توت فرنگي بيشتر استفاده کنند. وي گفت: توت فرنگي از نظر ويتامينC  بسيار غني است و براي سلامت پوست و بافت هاي پيوندي بدن اهميت دارد. يکي از مهمترين خواص ويتامينC  اين است که موجب بالا رفتن مقاومت و قدرت ايمني بدن مي شود. اين متخصص تغذيه افزود: مصرف اين ميوه علاوه بر وجود انواع ويتامين، املاح و آب که هر کدام اثرات خود را بر بدن اعمال مي کنند، داراي خاصيت تقويت کننده، ملين و خنک کننده نيز است، از تصلب شرائين جلوگيري مي کند، اشتها آور است و ادرار را زياد مي کند. بزرگمهر اضافه کرد: با مصرف مرتب توت فرنگي ويتامينC  بدن تامين مي شود. اين ويتامين در دسته آنتي اکسيدان هاست، از فعاليت راديکال هاي آزاد جلوگيري  مي کند و حاوي مقداري پتاسيم و منيزيم است.


 خواص درماني گياه کتان 

امروزه گياه کتان در منطقه وسيعي از اروپا و آسيا مي رويد. ازاين گياه استفاده هاي زيادي به  عمل مي آيد. از الياف آن براي بافتن پارچه  استفاده مي شود. پارچه کتان براي البسه مخصوصا در تابستان نوعي مناسب به شمار مي رود.
کتان گياهي است که از قديم الايام شناخته شده و به کار مي رفته است. حتي پرورش آن  در مصر در حدود پنج قرن قبل از ميلاد مسيح معمول بوده است.

ترکيبات شيميايي

از دانه هاي کتان  در اثر فشار و بدون حرارت دادن روغني بدست مي آيد که به روغن کتان ( براي اينکه با روغن برزک اشتباه نشود) ناميده مي شود.

خواص داروئي

روغن تخم کتان علاوه بر داشتن3-Omega  داراي ويتامينE  نيز است و حتي اگر به مقدار بيش از احتياج (يک قاشق چايخوري در روز) مصرف شود عوارض جانبي نخواهد داشت.
خاصيت مهم ديگر روغن کتان اثر ضد تورم آن است. ميگرنهاي دردناک را شفا مي دهد.
مطالعات جديد نشان داده است که روغن تخم کتان حتي مي تواند مصونيت بدن را در مقابل بيماريها بالا ببرد. استفاده از اين روغن از سرطان جلوگيري مي کند.
تخم کتان به علت داشتن موسيلاژ زياد نرم کننده بسيار خوبي است و در رفع يبوست مي توان از آن استفاده کرد. بدين منظور بايد تخم کتان را روي زبان ريخت و با مقداري آب آنرا بدون جويدن بلعيد و يا مي توان تخم کتان را در آب خيس کرده و صبح ناشتا خورد.
دم کرده تخم کتان نيز معجزه گر است. دم کرده آن علاج بيماريهاي مجاري ادرار، زخم معده و ورم روده، يبوست، ورم مثانه، سنگ کليه، سرفه، دردهاي پريود و حتي مرض قند اسعت.
مي توان تخم کتان را با مقداري آب جوشانيد و سپس جوشانده آن را در داخل وان حمام ريخت و در آن دراز کشيد. خارش پوست را فورا از بين مي برد.

طرز استفاده

روغن تخم کتان Oil Seeb Flax  ناميده مي شود و مي توان آن را از فروشگاههاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه ها خريداري کرد که البته در يخچال نگهداري شود و بايد دقت کرد که تاريخ مصرف آن نگذشته باشد.

مضرات 

مضرات خاصي براي آن بيان نشده است.


 سيگار قند خون را افزايش مي دهد  

مصرف سيگار باعث افزايش خطر ديابت نوع 2 مي شود.
هر چقدر بيشتر سيگار بکشيد، احتمال بروز ديابت در شما بيشتر از افراد غيرسيگاري مي شود و وقتي سيگار را ترک کنيد، اين احتمال خطر کاهش مي يابد. سيگار بر عملکرد انسولين در بدن تاثير مي گذارد.
انسولين هورموني است که توسط پانکراس (لوزالمعده) ساخته مي شود. انسولين قند خون را براي توليد انرژي وارد سلول ها مي کند و سبب کاهش قند خون مي شود. در ديابت نوع 2، بدن به انسولين ساخته شده پاسخ نمي دهد. وقتي يک فرد ديابتي سيگار مي کشد، بدن او به انسولين کمتر پاسخ داده و در برابر آن مقاومت مي کند; در نتيجه سطح قند خون بالا مي رود.مقاومت بدن به انسولين کاهش نمي يابد، مگر آن که حداقل 10 تا 12 ساعت سيگاري استعمال نشود.
مطالعات نشان مي دهد که سيگاري ها نسبت به افراد غير سيگاري کمتر مي توانند ديابت خود را کنترل کنند. ولي اين خبر خوب را هم بايد گفت که افراد ديابتي که قبلا سيگار مي کشيدند و هم اکنون ترک کرده اند، کنترل قند خونشان به خوبي افراد غيرسيگاري است.سيگار باعث افزايش هموگلوبينA1C  مي شود.تست هموگلوبين(A1C Hgd) A1C  آزمايشي است که نشان مي دهد شما در سه ماه گذشته چگونه قند خونتان را کنترل کرده ايد.مقدارA1C Hgd  بايد زير 7 درصد باشد. وقتي فرد ديابتي سيگار مي کشد، سطحA1C Hgd  در او افزايش مي يابد، ولي با ترک سيگار، سطحA1C Hgd  به همان سطح افراد غيرسيگاري مي رسد.
مطالعات نشان مي دهد که سيگاري ها نسبت به افراد غير سيگاري کمتر مي توانند ديابت خود را کنترل کنند.وقتي شما با وجود ديابت، سيگار مي کشيد، احتمال بروز عوارض ديابت (مثل عوارض کليوي، عصبي، چشمي، قلبي، سکته، تصلب شرايين به خصوص در پاها)، بيشتر مي شود.
هر چه قدر نخ سيگار بيشتري مصرف کنيد و هر چقدر سال هاي بيشتري سيگار بکشيد، اين خطرات بيشتر مي شوند.براي کاهش اين خطرات بايد قندتان را کنترل و سيگار را ترک کنيد.


 خوراک مرغ ولوبيا چيتي 

مواد لا زم براي 4 نفر:
سيب زميني: يک عدد
مرغ: 350 گرم
لوبيا چيتي: يک ليوان
هويج: دو عدد
گوجه فرنگي خرد شده:2 عدد
رب گوجه فرنگي: يک قاشق غذاخوري
پياز: يک عدد
آبليمو: به مقدار دلخواه
نمک و ادويه: به مقدار لا زم
طرز تهيه:
مرغ و لوبيا چيتي را جداگانه آب پز مي کنيم. پياز خرد شده را تفت مي دهيم و هويج حلقه حلقه شده، گوجه فرنگي خرد شده و ادويه را به پياز اضافه مي کنيم و تفت مي دهيم. سيب زميني را پخته، خرد مي کنيم و به همراه رب گوجه فرنگي به مواد تفت داده شده  اضافه مي کنيم.
در آخر، مرغ پخته شده را ريش ريش مي کنيم و همراه با لوبيا چيتي  پخته به خوراک اضافه مي کنيم. آبليمو را نيز مي ريزيم تا غذا خوش طعم شود.
در پايان طبخ، آب خوراک بايد نصف ليوان باشد.
منبع: کتاب آموزش تهيه غذاهاي رژيمي