نسخه شماره 2345 - 1389/02/14 -


درياچه اروميه با دستور احيا نمي شود

دبير کانون انجمن هاي صنفي کوره پزخانه هاي استان تهران تاکيد کرد:
اتباع بيگانه، معضل کار ايرانيان

رئيس سازمان آموزش و پرورش استان سيستان و بلوچستان:
22 هزار دانش آموز در 185 مدرسه شبانه روزي تحصيل مي کنند


اخبار کرج


اخبار اصفهان


اخبار کوتاه


 درياچه اروميه با دستور احيا نمي شود 

مسوول مرکز نخبگان شهيد فهميده غرب کشور با بيان اينکه نجات درياچه اروميه نيازمند کار تخصصي و استفاده از نخبگان و اساتيد است، گفت: درياچه اروميه با دستور احيا نمي شود. به گزارش مهر رضا کهولي پيش از ظهر ديروز در جمع خبرنگاران يکي از اساسي ترين اولويتهاي اين مرکز در سال جديد را ارائه راهکار براي تعديل آب و هوا دانست و گفت: مسئولان بايد به جاي جلسات اداري بي نتيجه جلسات تخصصي تري را با حضور اساتيد و نخبگان تشکيل دهند.
وي اظهار داشت: مردم از دانشگاه هاي منطقه با توجه به رسالت اين نهادها براي کمک به آنها انتظار دارند در مهار اين بحران نقش پررنگ تري داشته باشند. کهولي ضمن تاکيد بر ضرورت تشکيل سازمان احيا و مديريت بحران درياچه گفت: با راه اندازي اين سازمان مديريت مباحث مربوط به درياچه يکپارچه مي شود. وي خاطرنشان کرد: صدا و سيما بايد با توليد برنامه هاي کارشناسي در خصوص پديده خشکسالي درياچه اروميه آگاهي عمومي مردم را افزايش دهند. مسوول مرکز نخبگان شهيد فهميده با اشاره به اظهارات اخير برخي مسوولان در رابطه با درياچه گفت: مطرح شدن موضوعاتي چون پرورش شتر در درياچه يا کشف آثار باستاني و معادن نمي تواند عمق فاجعه اي را که در انتظار مردم منطقه است بپوشاند.
وي تصريح کرد: متاسفانه هنوز برخي با وجود تاکيد متخصصان هنوز باور ندارند که با خشک شدن درياچه چه بر سر مردم و کشاورزان منطقه خواهد آمد. کهولي اضافه کرد: در مورد اثرات نامطلوب کاهش آب درياچه آنهايي مي توانند اظهار نظر کنند که در اطراف اين درياچه زندگي کرده و با پديده هاي شوري آب چاه ها و خشکي درختان ناشي از خشک شدن درياچه مواجه خواهند شد.
وي تاکيد کرد: مرکز نخبگان در سال جديد نيز مانند سال قبل پيگير احيا درياچه خواهد بود و به مذاکرات و تعاملات خود در اين زمينه ادامه مي دهيم.


 دبير کانون انجمن هاي صنفي کوره پزخانه هاي استان تهران تاکيد کرد:
 اتباع بيگانه، معضل کار ايرانيان 

دبير کانون انجمن هاي صنفي کوره پزخانه هاي استان تهران گفت: متاسفانه بکارگيري اتباع بيگانه با صدور کارت اشتغال 75 هزار توماني، حراج اشتغال ايراني است و معضل کار ايرانيان تلقي مي شود.
سيد علي حسينيان در گفت وگو با  مهر افزود: همه به دنبال اشتغال در کشور هستند تا راه حلي براي آن پيدا کنند، در حاليکه با صدورکارت اشتغال براي اتباع بيگانه با 75 هزار تومان به اشتغال ايراني چوب حراج زده مي شود.
وي تاکيد کرد: در استان تهران 300 هزار نفر اتباع بيگانه شناسايي شده اند که کارت اشتغال گرفته اند و در شهرستان ورامين نيز حدود 19 هزار کارت صادر شده است که تاسف بار است. اين مسوول هشدار داد: هر کارت اشتغالي که از سوي مسوولان براي اتباع بيگانه صادر مي شود، يک جوان ايراني را بيکار مي کند و معضل اصلي همين است.
حسينيان افزود: اتباع خارجي بيشتر در کارگاه هاي کوچک مثل ريخته گري ها، کوره پزخانه ها و خياطي ها به کار گرفته مي شوند. وي خاطرنشان کرد: کارگران خارجي شاغل در اين کارگاه ها کارت بهداشت نمي خواهند، دستمزد کمتر مي گيرند و کارفرما 30 درصد حق بيمه را نمي دهد و همين امر آنها را به استخدام اتباع بيگانه راغب مي کند.
نماينده کارگران در هياتهاي حل اختلاف استان تهران با انتقاد از مسوولان مربوطه، افزود: بر اساس مواد 120، 121و 181 قانون کار جمهوري اسلامي ايران، هر کس اتباع بيگانه اي را در کارگاهش مشغول کار کند، بين 91 تا 180 روز زنداني دارد. حسينيان تاکيد کرد: هيچکس سراغ ندارد که کارفرمايي به دليل اين امر، راهي زندان شده باشد چون قانون به درستي اجرا نمي شود.
وي افزود: در شهرستان ورامين که پر از اتباع بيگانه است و طبق آمار غيررسمي، تعداد اين افراد به حدود 150 هزار نفر مي رسد، در طول 30 سال اخير هيچ کارفرمايي حتي جريمه نقدي تنبيهي نشده است. دبير کانون انجمن هاي صنفي کوره پزخانه هاي استان تهران تاکيد کرد: اگر درست است که ايجاد هر شغل براي دولت 50 ميليون تومان هزينه در بر دارد، چگونه است که اين شغل گرانقيمت که بسياري از جوانها در پي آن هستند، با صدور يک کارت اشتغال 75 هزار توماني حراج مي شود؟


 رئيس سازمان آموزش و پرورش استان سيستان و بلوچستان:
 22 هزار دانش آموز در 185 مدرسه شبانه روزي تحصيل مي کنند  

رئيس سازمان آموزش و پرورش استان سيستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر با ايجاد 185 مدرسه شبانه روزي و 550 قرارداد روستا مرکزي بيش از 22 هزار دانش آموز در اين مدارس مشغول به تحصيل هستند. 
به گزارش مهر ابراهيم اعتصام شامگاه يکشنبه در مراسم تجليل از معلمان نمونه استان سيستان و بلوچستان با اعلام اين خبر، بر باسواد کردن افراد بي سواد و جذب تمامي افراد واجب التعليم تاکيد کرد و اظهار داشت: اين در حاليست که تا قبل از اجراي اين طرحها امکان تحصيل براي آنها فراهم نبود. رئيس سازمان آموزش و پرورش استان سيستان و بلوچستان افزود: در هفته معلم امسال از پنج معلم نمونه کشوري، 35 معلم نمونه منطقه اي و 242 معلم نمونه استاني تجليل مي شود.
وي همچنين گفت: در سالجاري با توجه به رويکرد نوين وزير آموزش و پرورش به جامعه معلمي، اقدامات ارزنده اي به طور فراگير در بعد مادي و معنوي در اين استان نيز در دستور کار قرار گرفته است.
نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نيز در اين مراسم اظهار داشت: انسان مجموعه اي از استعدادها و ظرفيت هاي بيشمار است که اين مجموعه توسط هنرمندي به نام معلم، به منصه ظهور مي رسد.
آيت الله عباسعلي سليماني افزود: قرآن کريم، خداوند را نخستين معلم بشريت بيان کرد که اين ماموريت را به انبياي خود در زمين سپرد و اين ماموريت به حدي بزرگ بود که فرشتگان از قبول اين رسالت و مهندسي عالمانه ابا کردند.
در پايان اين مراسم معلمان نمونه استان سيستان و بلوچستان با حضور نماينده ولي فقيه در استان و استاندار تجليل شدند.


 اخبار کرج 

بازديد شهردار و شوراي شهر از مدارس کرج

گروه شهرستانها:به مناسبت فرارسيدن سالروز شهادت استاد مرتضي مطهري و روز بزرگداشت مقام شامخ معلم، شهردار کرج به همراه اعضاي شوراي شهر متشکل از خانم کيا و آقايان ابوالحسني، شريفي و وحيدي از اداره آموزش و پرورش ناحيه يک و مدارس شاهد (شهيد کلا نتري) سمپاد (مرکز استعدادهاي درخشان) و مجتمع آموزشي آينده سازان بازديد به عمل آوردند. شهردار کرج ضمن تبريک و اهداي لوح سپاس وگل به اين زحمت کشان، قول مساعدت براي احداث سالن هاي ورزشي چند منظوره و برطرف نمودن نياز ضروري هر مدرسه را دارد.
ضمنا شهردار خاطرنشان شد که دانش آموزان با استفاده از تمام ظرفيت و توانشان بايد در راه اعتلا ي سطح علمي کشور بکوشند تا در آينده کشوري سربلند و پرافتخار در همه عرصه هاي علمي و فناوري داشته باشيم.

افتتاح ساختمان ستادي منطقه 7 شهرداري کرج

گروه شهرستانها: ساختمان ستادي منطقه 7 شهرداري کرج با مساحت عرصه 4000 متر مربع و مساحت کل بناي 5400 متر مربع در 6 طبقه به زودي افتتاح خواهد شد.
رضاپور شهردار منطقه 7 ضمن اعلا م اين خبر گفت:«با تلا ش شبانه روزي پرسنل خدوم و عوامل اجرائي منطقه، پروژه هاي نيمه تمام اين منطقه و درراس آن ساختمان ستادي منطقه آماده بهره برداري شده است.»

بررسي مشکلا ت قزلحصار با حضور
اعضاي شوراي شهر کرج

گروه شهرستانها: رئيس کميسيون فرهنگي- اجتماعي به همراه دبير شوراي اسلا مي شهر کرج با حضور در شهرک قزلحصار ضمن ارائه گزارشي از عملکرد سه ساله شوراي شهر کرج، مسائل و مشکلا ت اين منطقه رامورد بررسي قرار دادند.
به گزارش روابط عمومي شوراي اسلا مي شهر کرج حجت الاسلا م و المسلمين پورمظاهري و حميدرضا ابوالحسني با حضور در مسجد امام حسين(ع)  قزلحصار مسائل و مشکلا ت منطقه را از زبان مردم شنيده  و موارد را مورد بررسي و پيگيري قرار دادند.در اين نشست صميمي شهروندان منطقه به جمع آوري آبهاي سطحي، رسيدگي به مسائل و مشکلا ت فاضلا ب شهري، کمبود فضاهاي فرهنگي و اماکن ورزشي وضعيت آسفالت و فضاهاي سبز منطقه را از اهم مسائل و مشکلا ت موجود عنوان کردند.


 اخبار اصفهان 

ثبت دو رکورد افتخار آفرين
در فولا دسازي ذوب آهن اصفهان

گروه شهرستانها: تلا شگران بخش فولا دسازي ذوب آهن اصفهان در سال همت مضاعف و کارمضاعف موفق به ثبت دو رکورد افتخار آفرين شدند.
همت تلا شگران بخش فولا دسازي ذوب آهن اصفهان باعث شد، توليد فروردين ماه سال جاري اين بخش 203 هزار و 235 تن باشد که يک رکورد ماهيانه با توليد  دو کنورتور محسوب مي گردد. اين در حالي است که توليد با دو کنورتور در بخش فولا د سازي هيچ گاه از حدود 175 هزار و 209 تن فراتر نرفته است. رکورد جديد در حالي حاصل شد که در بخش فولا دسازي در کنار توليد، عمليات سنگين تعميرات را نيز پيش مي برد.
از سوي ديگر همت بي پايان تلا شگران بخش فولا دسازي در آستانه روز کارگر رکورد ديگري را نيز براي اين بخش به ارمغان آورد اين زحمت کشان موفق به بهره برداري از نسوز کنورتور (3) با مقاومت 1738 ذوب شده اند که اين مقدار مقاومت نسوز در طول بهره برداري بخش فولا دسازي يک رکورد به شمار مي رود. رکورد قبلي با مقاومت نسوز 1680 ذوب در کنورتور(1) بوده است.

خداحافظي با بليت کاغذي در اصفهان

گروه شهرستانها: طرح کارت بليت الکترونيکي در نرخ، تعداد نفرات بهره بردار و مواردي از اين قبيل هيچ تغييري ايجاد نمي کند و فقط باعث مکانيزه کردن عمليات سنتي خواهد شد.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه  اي روابط عمومي شهرداري اصفهان، هم اکنون در شرکت واحد اتوبوسراني يکي از فعاليت هاي در حال انجام که موجب صرف هزينه هاي مختلف از جمله مصرف يک سرمايه ملي يعني کاغذ مي باشد چاپ، توزيع و جمعآوري بليت هاي کاغذي است. از ديدگاه مسافران نيز گرچه خريد مداوم بليت هاي کاغذي و نگهداري آن تبديل به يک عادت ديرينه شده است، اما به دليل کمبود پول خرد آنها را با مشکلا تي مواجه مي کند.
يکي از راه هايي که امروز در شهرهاي بزرگ براي برطرف کردن مشکلا ت و کاستي هاي ناشي از بليت هاي کاغذي به کار برده مي شود، بهره گيري از بليت الکترونيکي است، بليت الکترونيکي کارت هوشمند الکترونيکي است که قابليت خواندن و ثبت اطلا عات را از هنگام استفاده از سيستم حمل و نقل فراهم  مي کند. هر بليت الکترونيکي امکان ذخيره سازي پول الکترونيکي را دارد. با هر بار استفاده مسافران از اتوبوس و نزديک کردن کارت به دستگاه کارتخوان که قبلا  در ورودي هاي اتوبوس نصب شده است، هزينه بليت از مبلغ ذخيره شده در کارت مسافر کسر و در حافظه دستگاه کارتخوان ذخيره مي گردد.
مدير پروژه کارت بليت الکترونيکي شهرداري اصفهان با اشاره به  اين که اين سامانه بزرگترين سامانه هوشمند حمل و نقل و ترافيک شهرداري است مي گويد: اجراي اين پروژه گامي جديد در جهت تحقق شهرداري الکترونيکي است.


 اخبار کوتاه 

بهره برداري از پل تمبي در مسجد سليمان

گروه شهرستانها: با بهره برداري از پل بتني در شهرستان مسجد سليمان عبور از پل فلزي خرپايي 100 ساله کنوني ممنوع خواهد شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل راه و ترابري استان خوزستان مهندس منوچهر رحماني سرپرست اداره کل راه و ترابري استان خوزستان اين پل را بزرگترين پل تمني شهرستان مسجد سليمان و بر روي رودخانه تمبي اين شهرستان اعلا م کرد و افزود:  اين پل که 120 متر طول دارد داراي 6 دهانه 20 متري با ارتفاع 22 متري است که با تکميل جاده هاي طرفين آن شاهد عبور خودروهاي عبوري از بستر آن خواهيم بود. وي افزود: پيش از اين عبور از اين نقطه تنها از طريق پل خرپايي فلزي قديمي پل تمبي صورت مي گرفت که بخشي از تاريخچه صنعت نفت کشور محسوب مي  شود. وي اضافه کرد با ساخت و تکميل پل جديد تمبي که شکل زيبايي براي منطقه نيز ايجاد مي کند و هم اکنون با پيشرفت 95 درصدي آن روبه رو هستيم شاهد ممنوعيت تردد از پل قديمي تمبي باشيم.

بهره برداري از 15 هزار واحد مسکن مهر تا پايان سال دراستان مرکزي

گروه شهرستانها:استاندار مرکزي اعلا م کرد:15 هزار واحد مسکن مهر در استان مرکزي تا پايان سال به بهره برداري خواهد رسيد. علي اکبر شعباني فرد استاندار مرکزي در همايش فرمانداران و بخشداران استان مرکزي ضمن اعلا م اين خبر گفت: مسکن مهر، توسعه بخش کشاورزي، اجراي هدفمند کردن يارانه ها و اشتغال زايي از اولويت هاي استان در سال جديد است. وي استقلا ل کشور در سايه توسعه بخش کشاورزي و صنعت عنوان کرد و افزود: در استان مرکزي 720 هکتار زمين کشاورزي و 2 هزار و 700 واحد صنعتي وجود دارد که بايد با توسعه بخش کشاورزي و صنعت زمينه براي بهره وري دراين بخش افزايش يابد.

رئيس کميته امداد امام خميني (ره) شهرستان سربند:
تعامل بين دستگاه هاي مختلف رمز موفقيت نظام است

گروه شهرستانها: علي قاسمي رئيس کميته امداد امام خميني (ره) شهرستان سربند با اشاره به اين که تعامل بين دستگاه هاي مختلف رمز موفقيت نظام ايران اسلا مي است گفت: هيچ سازمان يا نهاد و به طور کلي دستگاهي نمي تواند به تنهايي در پيشبرد اهداف از پيش تعيين شده سازمان خود موفق باشد مگر اين که با تعامل، وفاق و همدلي با  ديگر دستگاه ها و مشارکت عمومي بتواند درامر تحقق  برنامه هاي خود موفقيت  حاصل نمايد. قاسمي در خصوص خدمات ارائه شده در بخش امور فرهنگي و آموزشي دانشآموزان گفت: در سال 88 تعداد 400 دانشآموز تحت حمايت اين نهاد اعتباري بالغ بر 360 ميليون ريال در سرفصل هايي چون تامين هزينه پوشاک، تامين هزينه کتب درسي، برگزاري کلا س هاي تقويتي، آموزش بزرگسالا ن، اياب و ذهاب و... هزينه گرديده است.

راه اندازي بزرگترين ايستگاهCNG  کشور در اهواز

رييس سازمان اتوبوس راني اهواز گفت: بزرگترين ايستگاهCNG  کشور با نام خليج فارس کار خود را در اهواز آغاز کرد. محمد رستم منش در گفت وگو با ايسنااظهار داشت: بزرگترين ايستگاهCNG  کشور در روز ملي خليج فارس اهواز آغاز به کار کرد. اين ايستگاه قابليت سرويس دهي 24 خودرو به صورت همزمان را دارد. وي افزود: ايستگاهCNG  خليج فارس در حد فاصل ميدان چهارشير تا ميدان تپه قرار دارد و با راه اندازي اين ايستگاه، تعداد ايستگاه هايCNG  اهواز به 6 ايستگاه رسيد. رستم منش تصريح کرد: کمپرسورهاي ايستگاه خليج فارس داراي ظرفيت بسيار بالايي هستند به گونه اي که هر 2/5 دقيقه يک خودرو مي تواند در اين ايستگاه سوخت گيري کند.

آزادي 21 خدمه لنج صيادي چابهار

گروه شهرستانها: دفتر نمايندگي وزارت خارجه در منطقه آزاد چابهار اعلا م کرد: با تلا ش بي وفقه مدير کل آفريقاي وزارت امور خارجه و سفير جمهوري اسلا مي ايران در پروتاريا، 21 خدمه لنج صيادي شهرستان چابهار آزاد شدند.
به گزارش روابط عمومي سازمان منطقه آزاد تجاري- صنعتي چابهار دفتر نمايندگي وزارت خارجه در منطقه آزاد چابهار اعلا م کرد: در تاريخ پنج شنبه 89/2/9 و در پي 1/5 ماه تلا ش هاي بي وقفه مدير کل آفريقاي وزارت امور خارجه فرجي و سفير جمهوري اسلا مي ايران در پروتاريا ابراهيمي 21 خدمه لنج صيادي شهرستان چابهار آزاد شدند.
اين لنج بعد از درگيري با دزدان دريايي توسط گارد ساحلي کشور سيشل مورد اصابت موشک قرار گرفته و غرق گرديده است. از 21 خدمه لنج مذکور 11 نفر ايراني و 9  نفر پاکستاني و يک نفر بنگلا دشي هستند.
با رهايي اين 21 نفر، موضوع حقوقي خسارت هاي وارده به صاحبان لنج توسط وزارت امور خارجه و سفارتمان  در آفريقاي جنوبي در دست پيگيري قرار مي گيرد.