نسخه شماره 2345 - 1389/02/14 -

محمدعلي ا نصاري:
روز 14 خرداد هيچ اتفاق خاصي جز تاکيد بر پيمودن راه و انديشه امام نخواهد افتاد

در بيانيه سفارت ايران درکويت اعلا م شد
تکذيب ارتباط با شبکه جاسوسي در کويت

جان بولتون:
تحريم ها عليه ايران بي فايده است


ادعاي رييس رژيم صهيونيستي درباره قاچاق موشک از کره شمالي به ايران

سيد علي اکبر محتشمي پور:
نااميدي و خالي کردن عرصه مفهومي ندارد


آخرين فرد خانواده موتسارت


سو» قصد به جان وزير ارتباطات دولت اصلا حات


روزنگار


كاريکاتور

آيت الله مهدوي کني:
مي توانيم هزاران جابربن حيان و ملاصدرا در دانشگاه امام صادق(ع) تربيت کنيم


زير پوست خبر

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح:
توسعه اقتصادي بدون ريشه کن کردن مفاسد اقتصادي امکان پذير نيست

معاون سياسي سپاه پاسداران:
جريان سبز در انتخابات شوراها با تاکتيک موتور روشن و چراغ خاموش وارد مي شود
طرح ريزي براي فاصله گرفتن از هر نوع اقدامات جنجالي از راهبردهاي جريان موسوم به سبز است

واکنش معاون وزير بهداشت به درخواست آذربايجاني ها از دختران ايراني

وزير کشور تاکيد کرد:
آمادگي براي گسترش روابط با آذربايجان

رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها:
جاي نظام جامع تربيتي در دانشگاه ها خالي است


اهداف برگزاري تجمع دانشگاهيان در مقابل دفتر سازمان ملل تشريح شد


اخبار کوتاه


 محمدعلي ا نصاري:
 روز 14 خرداد هيچ اتفاق خاصي جز تاکيد بر پيمودن راه و انديشه امام نخواهد افتاد  

سومين جلسه ستاد مرکزي بزرگداشت حضرت امام خميني(ره) صبح ديروز با حضور محمدعلي انصاري دبير اين ستاد، برخي مسئولين دفتر مقام معظم رهبري، سردار پاسدار علي فضلي جانشين رئيس سازمان بسيج مستضعفين و نمايندگان مسئولان دستگاه هاي اجرايي و فرهنگي در حرم مطهر بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.
به گزارش ايلنا، محمدعلي انصاري در اين نشست که برنامه هاي کميته هاي فرهنگي، اجرايي، امنيت و حمل ونقل ستاد سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) بررسي و مصوب شد، گفت: مراسم سالروز ارتحال حضرت امام خميني (ره) در چهارده خرداد بايد نمايش اقتدار و وفاق ملي حول محور امام باشد و قطعا هم همين طور خواهد بود.
وي با تاکيد بر اينکه مراسم روز چهارده خرداد مراسم ملي، ممتاز و استثنايي و به تعبير مقام معظم رهبري بي نظير است، اظهار داشت: نياز امروز نظام، کشور و مردم و خواسته هميشگي امام، اتحاد و وحدت ميان ملت است.
انصاري افزود: در مراسم روز چهارده خرداد بايد وفاق و اقتدار ملي را در عرصه ملي فرهنگي، سياسي و جهاني به نمايش بگذاريم که اين مهم تنها با محوريت قرار گرفتن راه و هدف و انديشه والاي امام و ولايت امکان پذير خواهد بود.
دبير ستاد مرکزي بزرگداشت حضرت امام خميني(ره) اظهار داشت: تمام برنامه هاي مراسم بيست و يکمين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني (ره) بايد حول محور وفاق و وحدت ملي و با اين جهت گيري که همه ملت زير چتر آرمان و هدف مکتب سياسي امام خواهند بود، صورت گيرد.
انصاري با يادآوري برخي مسائل سياسي داخلي و خارجي، به بعضي تحليل ها و پيش داوري ها در خصوص مراسم روز 14 خرداد اشاره کرد و گفت: در روز 14 خرداد هيچ اتفاق خاصي جز تاکيد بر پيمودن راه وانديشه امام و پيروي از دستاوردهاي بزرگ و والاي امام و ولايت نخواهد افتاد.
وي همچنين تاکيد کرد: بايد فضايي مناسب براي حضور پرشمار خبرنگاران داخلي و خارجي جهت انعکاس وفاق ملي در مراسم روز 14 خرداد فراهم شود.
دبير ستاد مرکزي بزرگداشت حضرت امام خميني(ره) با اشاره به اينکه پيش بيني ها نشان مي دهد بيش از دو ميليون نفر در مراسم روز 14 خرداد در حرم مطهر بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران گرد هم مي آيند، اصافه کرد: تمام برنامه ريزي ها بايد در شان امام و در جهت حرمت و خدمتگذاري به مردم صورت بگيرد.
وي گفت: با حضور نمايندگان تام الاختيار وزارت خانه ها و دستگاه هاي مختلف مشکلي براي اجراي برنامه وجود ندارد، اما تاکيد و اصرار ما بخاطر اهميتي است که به اين مراسم تا کنون داده شده است.
انصاري در ادامه نشست، توصيه ها و رهنمودهايي در خصوص امور فرهنگي، امنيتي، اجرايي و نحوه انتقال زائران از سراسر کشور به حرم مطهر و شهروندان تهراني از طريق حمل و نقل شهري و همچنين حل و فصل مسائل ترافيک، بهداشت، آبرساني، ايستگاه هاي خدماتي و صلواتي، نحوه و مکان استقرار و حضور زائران و شرکت کنندگان در مراسم سالگرد بيان کرد.
در اين جلسه روساي کميته هاي فرهنگي و جوانان و دانشجويان ستاد مرکزي بزرگداشت حضرت امام خميني(ره) نيز گزارشي از برنامه هاي اين دو کميته در ايام بيست و يکمين سالگرد ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران ارائه کردند.
در ادامه جلسه سردار علي فضلي جانشين رئيس سازمان بسيج که مسئوليت هماهنگي اعزام زائران حرم مطهر حضرت امام خميني(س) از شهرستان ها را بر عهده دارد، گزارشي از آمادگي و برنامه هاي حضور ميليوني علاقمندان به امام راحل در مراسم روز چهارده خرداد ارائه کرد. 
در اين جلسه که نزديک به سه ساعت به طول انجاميد، حجت الاسلام والمسلمين رمضاني نيز گزارشي از اقدامات امنيتي و حفاظتي ستاد برگزاري بزرگداشت حضرت امام خميني (ره) ارائه کرد.
همچنين مهندس باقري نماينده ويژه وزير کشور، حجت الاسلام و المسلمين شيرمردي مسئول ستاد نماز جمعه تهران، مسئولان و نمايندگان ويژه وزارت اطلاعات، وزارت کشور، نيروي انتظامي، سپاه ولي امر، راهنمايي و رانندگي در خصوص مسائل امنيتي و حمل و نقل و ترافيک و نمايندگان وزارتخانه هاي راه وترابري، بهداشت و درمان، شهرداري تهران، شرکت راه آهن شهري تهران، هلال احمر و سازمان بهشت زهرا(س) در خصوص مسائل اجرايي، برنامه ها و پيشنهاد هاي خود را ارائه کردند.


 در بيانيه سفارت ايران درکويت اعلا م شد
 تکذيب ارتباط با شبکه جاسوسي در کويت 

گروه سياسي:روزنامه القبس  چاپ کويت  روز شنبه به نقل از فردي که وي را يک مقام عالي رتبه امنيتي خواند مدعي شد که آژانس هاي امنيتي کويت يک شبکه جاسوسي را که براي ايران کار مي کرد، مختل کرده است و در پي آن نمايندگان مجلس کويت اخراج سفير ايران را خواستار شدند.
اين خبر سبب شد تا سفارت ايران در کويت نسبت به اين خبر واکنش نشان دهد.
 متن کامل بيانيه سفارت ايران در کويت بدين شرح است:
«روزنامه القبس در تاريخ شنبه  2010/5/1 خبري را درج کرده است مبني بر اينکه يک شبکه جاسوسي وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در کويت متلاشي شده و به دنبال آن برخي از عناصري که از گسترش روابط جمهوري اسلامي ايران و دولت کويت ناراضي هستند تلاش مي کنند تا با دامن زدن به اينگونه اخبار و جعل اکاذيب فضاي روابط دو کشور را تيره نمايند. اتهامات بي اساس که در مطبوعات و برخي از رسانه هاي عربي ديده مي شود در چارچوب جنگ تبليغاتي و رواني عليه جمهوري اسلامي ايران و به منظور انحراف افکار از خطر واقعي منطقه يعني نظام صهيونيستي صورت مي گيرد.
سفارت جمهوري اسلامي ايران در کويت هرگونه ارتباط با شبکه مزبور را جمله و تفصيلا تکذيب مي کند.سياست کلي جمهوري اسلامي ايران در رابطه با کشورهاي همجوار و به ويژه دولت برادر کويت همواره مبتني بر احترام متقابل و عدم دخالت در امور ديگران بوده و اتهامات مزبور کاملا بي اساس بوده و توسط برخي از کشورهاي مخالف با جمهوري اسلامي ايران به منظور تاثيرگذاري منفي بر روابط حسنه و رو به رشد دو کشور هدايت مي شود. لذا انتظار مي رود با هشياري مراقب توطئه دشمنان دو کشور بوده در دام تبليغات مغرضانه آنان قرار نگيريم.»
 اما در اين ميان،رييس مجلس کويت روابط ايران و کويت را ممتاز دانست و گفت: اظهارنظر درباره شبکه جاسوسي کشف شده زود است اما اميدواريم که دولت بيانيه روشني را صادر کند که در آن نتايج تحقيقات به طور آشکار بيان شود.
به گزارش ايسنا، جاسم الخرافي ادامه داد که تنها در صورت مشخص شدن کامل تحقيقات مي تواند به اظهارنظر درباره اين ماجرا بپردازد.
الخرافي روابط ممتاز ايران و کويت را ستود و گفت: روابط ممتاز ايران و کويت موجب مي شود که مطلقا چنين شبکه هايي مطرح نباشد که بتواند تاثيري در اين روابط ممتاز ايجاد کنند.
رييس پارلمان کويت در ادامه تکذيب وزارت خارجه ايران نسبت به خبر ايراني بودن برخي از اعضاي شبکه جاسوسي کشف شده در کويت را قابل تاييد دانست.
او درباره تاخير صدور يک بيانيه رسمي و روشن از سوي دولت خود گفت: من هم با ضرورت ارائه توضيحات کامل از سوي دولت موافقم و مطمئنم که دولت کويت اين اقدام را انجام خواهد داد.
الخرافي درباره درخواست برخي از نمايندگان کويت مبني بر برگزاري يک جلسه ويژه براي بررسي اين ماجرا گفت: درخواستي از سوي نمايندگان در اين باره در اختيار من قرار نگرفته است.
به گزارش روزنامه القبس  چاپ کويت  در روزهاي اخير برخي رسانه هاي عربي در ادعاهاي واهي اخباري مبني بر کشف يک شبکه جاسوسي وابسته به ايران در کويت را منتشر کردند.  کارشناسان انتشار اين ادعاها را در راستاي ايجاد جنگ رواني و تبليغاتي عليه ايران عنوان مي کنند.


 جان بولتون:
 تحريم ها عليه ايران بي فايده است 

نماينده پيشين تندرو آمريکا در سازمان ملل در مقاله اي در يک روزنامه آمريکايي اعتراف کرد که تلاش ها براي اعمال تحريم ها عليه ايران بيش تر اقدامي سمبليک بوده و نتيجه چشمگيري به دنبال نخواهد داشت.  به گزارش ايسنا، جان بولتون  نماينده پيشين آمريکا در سازمان ملل  در مقاله اش در روزنامه وال استريت ژورنال نوشت: مذاکرات به سمت چهارمين قطعنامه تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه برنامه هسته اي ايران پيش مي رود و در اين بين محمود احمدي نژاد  رييس جمهور ايران  براي شرکت در کنفرانس بازنگري معاهده منع گسترش تسليحات هسته اي (ان.  پي.  تي) وارد نيويورک مي شود. طرفداران تحريم ها نيز اذعان دارند که محصول نهايي شوراي امنيت تاثير چنداني نخواهد داشت.  در کنگره نيز قطعنامه تحريم ها به پيش مي رود، اما اين نيز حالتي نمايشي دارد. روسيه و چين پيشنهادات کليدي براي محدود کردن دسترسي ايران به بازارهاي مالي بين المللي و قطع محصولات نفت پالايش شده اش را رد کرده اند. هرگونه لايحه جديدي در آمريکا ناديده گرفته خواهد شد و در نتيجه آن را تنها به اقدامي سمبليک تبديل خواهد کرد. با اين وجود باراک اوباما  رييس جمهور آمريکا  با اين لايحه موافقت کرده است و گفته است که اقدام يک جانبه آمريکا مي تواند تلاش هاي وي در شوراي امنيت سازمان ملل را از مسير اصلي اش خارج کند.  دنبال کردن اعمال تحريم ها درست مثل اين است که هيچ کاري نکنيم. دفاع از چنين سياست هايي، تنها پوششي را در اختيار ايران قرار مي دهد تا پيشرفت خود به سوي اهداف هسته اي اش را ادامه دهد و در نتيجه به نفع تهران است. اين اقدام توهمي دلگرم کننده از "دست روي دست نگذاشتن" را ايجاد مي کند. همان طور که "ديپلماسي" در گذشته زمان و اعتباري را که ايران نياز داشت به اين کشور داد، گفت وگو درباره تحريم ها نيز همين هدف را تحقق مي بخشد. گمانه زني درباره تغيير رژيمي که به موقع برنامه هسته اي ايران را متوقف کند نيز وسيله اي براي انحراف توجهات است.  بولتون که به داشتن نگاه هاي جنگ طلبانه شهرت دارد، درعين حال در ادامه اين مقاله با تکرار اتهامات غرب مبني بر نظامي بودن برنامه  هسته اي ايران و تداوم موضع خصمانه  خود در قبال تهران افزود: بنابراين ما با يک حقيقت ناخوشايند و آشکار روبه رو هستيم و تنها دو گزينه در اختيار داريم: ايران به سلاح هسته اي دست مي يابد، يا يک نفر از اقدام نظامي بازدارنده براي شکستن چرخه سوخت هسته اي ايران و توقف برنامه اش، حداقل به طور موقت استفاده مي کند.  وي درعين حال ادامه مي دهد: با وجود تاکيد آمريکا مبني براين که گزينه  نظامي هميشه روي ميز قرار دارد، احتمال اين که دولت اوباما از زور استفاده کند وجود ندارد. در اين وسط اسراييل باقي مي ماند که دولت آمريکا به طور غيرمستقيم آن را تهديد به تامين نکردن مجدد هواپيماها و تسليحاتي که در حمله به ايران مي تواند از دست بدهد کرده است. 


 ادعاي رييس رژيم صهيونيستي درباره قاچاق موشک از کره شمالي به ايران 

رييس رژيم صهيونيستي مدعي شد که کره شمالي در حال قاچاق موشک به ايران است.  به گزارش ايسنا، شيمون پرز  رييس رژيم صهيونيستي  مدعي شد که کره شمالي در حال تامين موشک هاي دوربرد و سلاح هسته اي براي ايران است. به گزارش خبرگزاري آمريکايي آسوشيتدپرس، وي در تداوم ادعاهاي خود گفت که برخي از اين سلاح ها به ايران و از آن جا به شبه نظاميان لبنان و سوريه مي رسند، اگرچه پرز، هيچ مدرکي را براي اثبات اين ادعا ارايه نکرد.  پرز اخيرا سوريه را نيز به قاچاق موشک اسکاد به حزب الله لبنان محکوم کرده است; سوريه و حزب الله اين اتهامات را رد کرده اند.


 سيد علي اکبر محتشمي پور:
 نااميدي و خالي کردن عرصه مفهومي ندارد  

يک عضو مجمع روحانيون مبارز گفت: پروژه تبليغ عليه پيروان خط امام و جريان علاقمند به امام سال هاست که آغاز شده و عده اي به دنبال ريشه کن کردن انديشه و افکار امام و انتقامجويي از امام(ره) و انقلاب هستند.
به گزارش ايسنا حجت الاسلام و المسلمين سيد علي اکبر محتشمي پور در ديدار با جمعي از جوانان مجمع نيروهاي خط امام درباره تحليل هايي مبني بر بي اعتمادي حاکميت و ساختار سياسي اش نسبت به اصلاح طلبان خاطرنشان کرد:اگر منظور از حاکميت مقام معظم رهبري است، نظر ايشان نسبت به همه جريان هاي سياسي يکسان است، مگر اشخاص ويژه اي که زمينه بي اعتمادي را نسبت به خودشان فراهم آورده اند.
وي ادامه داد: در هر طيف و جريان سياسي هم افراد مورد اعتماد وجود دارد و هم افرادي که از آنها سلب اعتماد شده است و اينگونه نيست که رهبري نسبت به يک مجموعه به طور کامل بي اعتماد شده باشند و به جرياني ديگر کاملا اعتماد کرده باشند.  وي با بيان اينکه " سپردن مسووليت به افراد بيانگر اعتماد کامل به يک جريان خاص نيست" اظهار کرد: در هر دو جريان اصلاح طلب و اصولگرا افرادي هستند که مقام معظم رهبري به آنها مسووليت هايي سپرده است و به آنها اعتماد دارد و يا نسبت به برخي از اشخاص نظر مساعدي براي سپردن مسووليت به آنها در دولت و دستگاه هاي مديريتي نداشته است.
وزير اسبق کشور با بيان اينکه " در طول تاريخ ثابت شده که هيچ وقت شرايط سياسي فرهنگي و اجتماعي و امنيتي به صورت مستمر بر وقف مراد يک جريان باقي نمي مانده و همواره در کش و قوس و تغيير بوده است" گفت: قدرت هميشه ميان افراد و جريان هاي گوناگون در حال چرخش بوده و دست به دست چرخيده است و جريان حاکم بداند اگر قدرت دائمي و براي يک نفر بود هرگز قدرت به شما نمي رسيد.
وي خاطرنشان کرد: قدرت پايدار نيست و تنها حاکميت و قدرت براي ذات مقدس الله است که ابدي و ذاتي است و قدرت هاي ديگر همه فاني هستند.اگر به اين مساله معتقد باشيم هيچکس به موقعيت و پست و مقام خود مغرور نمي شوند و کساني که عمرشان را براي پيروزي و سربلندي نظام سرمايه کرده اند و حالا دستشان از قدرت کوتاه است، نيز نااميد نمي شوند و دست از اصلاح امور و امر به معروف و نهي از منکر که وظيفه شرعي و قانونيشان است بر نمي دارند.
وي با بيان اينکه " همه جريان هاي سياسي در مقطع خاصي مي توانند تاثيرگذار باشند و اين تاثيرگذاري و يا سرنوشت سازي ما براي خودمان، جامعه و کشور معلول تلاشي هست که در سال هاي گذشته انجام داده ايم" اظهار کرد: در زمان برگزاري انتخابات تبليغات انتخاباتي 2 تا 3 ماه طول مي کشد که اين مدت زمان اوج تلاش جريان هاي سياسي براي جذب راي مردم است در صورتي که اگر واقعا بخواهيم موثر باشيم بايد از 4 سال قبل تلاش کرده باشيم; چراکه اين مدت دو سه ماه، زمان برداشت محصولي است که طي 4 سال گذشته کاشته ايم و اگر عملکرد ما طي 4 سال گذشته مثبت نبوده باشد، نبايد انتظار داشته باشيم که نتيجه مطلوبي را به دست بياوريم.
محتشمي پور ادامه داد: جريان هاي سياسي درون نظام بايد از زماني که در اختيار دارند براي ايجاد پيش زمينه هاي مثبت در جامعه به نفع خودشان استفاده کنند اما زماني که انتخابات تمام شد و جرياني نتوانست پيروز انتخابات باشد، اينکه بخواهد جنگ و دعوا را ادامه بدهد فايده اي ندارد و يک سياستمدار عاقل براي موفقيت در آينده برنامه ريزي و تلاش مي کند و اگر بخواهيم يک جريان سياسي موفق باشيم بايد با کار و تلاش شبانه روزي با يک اراده قوي وارد عرصه شويم.
وي در پاسخ به سوالي مبني بر فضاي ياس و نااميدي در جامعه نسبت به ادامه فعاليت اصلاح طلبان و انحلال احزاب اصلاح طلب با اشاره به فضاي سياسي کشور در جريان انتخابات مجلس چهارم و همچنين نتايج انتخابات سال76 گفت:پروژه تبليغ عليه جريان علاقمند به امام و مجمع روحانيون مبارز و گروه هايي که در خط امام بودند سال هاست که کليد خورده و لذا نااميدي و خالي کردن عرصه مفهومي ندارد. جرياني در کشور پشت پرده است که به دنبال انتقامجويي از امام و انقلاب است.  اين عضو مجمع روحانيون مبارز اظهار کرد: اينها جرياني بسيار خطرناک و خشن هستند که به هيچکس رحم نمي کنند.
وي با بيان اينکه " اين جريانات براي ضربه زدن و نابود کردن انديشه و تفکر امام و همه کساني که با اعتقاد براي اجراي انديشه هاي امام کار کرده اند تلاش مي کند " تاکيد کرد: اين جريان براي ريشه کن کردن طرفداران واقعي امام و انقلاب نشانه گرفته است. اين جريان به دنبال رسيدن به اهداف و برنامه هاي خودشان هستند و براين اساس نيروهاي جوان و پيرو خط امام بايد ببينند امام به دنبال چه بود و با بررسي افکار و انديشه هاي امام در جهت بسط و گسترش آن تلاش کنند.


 آخرين فرد خانواده موتسارت  
نويسنده : جواد لگزيان

 فرانسواگزاويه موتسارت، پسر دوم ولفگانگ آمادئوس موتسارت آهنگساز بزرگ اتريشي در چهار ماهگي پدرش را از دست مي دهد.
او به راه پدر مي رود و در جواني آهنگ هايي براي پيانو مي سازد و به خوبي نيز مي نوازد.
اما فرانسوا هميشه در سايه پدري قرار دارد که شهرتي بسيار برتر از او دارد.
فرانسوا براي يافتن هويت خود و شناخت پدر جست وجو را آغاز مي کند.
آخرين فرد خانواده موتسارت داستان اين جست وجوست که ژاک تورنيه آن را با نکته سنجي خاصي نوشته است.
تورنيه در اين اثر به معماي جاودانگي مي نگرد و با روايتي واقع گرايانه از پيچيدگي هاي سرنوشت داستاني غم انگيز حکايت مي کند
فرانسوا براي حل رمز جاودانگي پدر مسيري پرمشقت را مي پيمايد اما سرانجام به دريافت هايي از ابعاد بزرگي شخصيت موتسارت رضايت مي دهد.
شايد او در واپسين لحظات زندگي به اين فکر مي کرده است که "روزفا" مهم ترين حقيقت را براي او در ملاقات اسرارآميزي در لامبرگ زمزمه کرد: مهرباني، مهرباني براي مان باقي خواهد ماند.
رمان "آخرين فرد خانواده موتسارت" اثر ژاک تورنيه با ترجمه پرويز شهدي را نشر دنياي نو منتشر کرده است.
امروز مي توان اين داستان جذاب را خواند و همراه بانت هاي ابدي پيانوي ولفگانگ آمادئوس موتسارت به معماي جاودانگي فکر کرد.


 سو» قصد به جان وزير ارتباطات دولت اصلا حات 

 وزير اسبق ارتباطات و فناوري اطلاعات صبح روز گذشته در دفتر کار خود در دانشگاه اميرکبير توسط فردي ناشناس به وسيله چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت.  فرد ناشناسي حدود 43 ساله ديروز وارد دفتر کار دکتر احمد معتمدي وزير اسبق ارتباطات و فناوري اطلاعات شده و وي را با ضربات چاقو مجروح کرده است.  مراجعه کننده بعدي پس از ورود به اتاق دکتر معتمدي متوجه حادثه شده است که بلافاصله معتمدي را به بيمارستان منتقل کردند.  يکي از نزديکان دکتر معتمدي با تاييد اين خبر به مهر گفت: هم اکنون فرد ضارب شناسايي و بازداشت شده است. هادي منافي قائم مقام بيمارستان مهر نيز به ايلنا گفت: معتمدي از ناحيه راست شکم دچار پارگي شده که علت اصلي خونريزي پاره شدن رگ اصلي بين کبد  و کليه بود و به مدت چند ساعت  تحت عمل جراحي قرار گرفت.  وي افزود: سو»قصد از طرف فردي بوده که خود را از مدعوين به دانشگاه معرفي کرده.  ضارب فردي 45 ساله و مسن بوده است. وي درباره حال عمومي معتمدي گفت: خطر رفع شده است و حال عمومي وي رو به بهبود است. اما در پي مضروب شدن دکتر معتمدي، دانشگاه صنعتي اميرکبير در اطلاعيه اي شرح اين حادثه را اعلام کرد.
به گزارش ايسنا، در اين اطلاعيه آمده است: صبح روز دوشنبه مورخ 1389/2/13 فردي با ارائه کارت شناسايي معتبر و اعلام قصد ملاقات با دکتر سيداحمد معتمدي، عضو هيات علمي دانشکده مهندسي برق به دانشگاه ورود پيدا کرده و در محل اتاق کار وي واقع در ساختمان ابوريحان حاضر و همکارمان دکتر معتمدي را با سلاح سرد مورد حمله ناگهاني قرار داد که اين امر موجب مصدوميت پهلوي سمت راست ايشان شده است.
به محض اطلاع از حادثه مذکور پزشک دانشگاه و ساير عوامل اجرايي در محل حادثه حاضر و در اسرع وقت وي را به بيمارستان منتقل و پس از اقدامات اوليه، وي تحت عمل جراحي قرار گرفت و هم اکنون طبق اظهارات پزشکان معالج، خوشبختانه وضعيت دکتر معتمدي مطلوب گزارش شده است.  ضمن اظهار تاسف از اتفاق غيرمنتظره فوق، هيات رييسه دانشگاه در معيت مسئول دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در محل بيمارستان حضور يافته و از نزديک در جريان عمل جراحي ايشان قرار گرفتند و با پيگيري و رايزني با دست اندرکاران بيمارستان نهايت تلاش و کوشش را در درمان وي خواستار شده اند. همچنين به موازات پيگيري هاي مربوط به درمان با ورود نيروهاي حراست و انتظامات دانشگاه ضارب که قصد خروج از محل را داشته با تلاش همکاران دانشگاه دستگير و مورد شناسايي اوليه قرار گرفته است. طبق بررسي اوليه ضارب فردي پنجاه ساله و بازنشسته اداري و مدعي است به دليل ضرر و زياني که در زمان وزارت دکتر معتمدي به وي وارد شده است و با عنايت به اينکه پيگيري موضوع از طرق مجاري قانوني نتيجه اي حاصل نشده شخصا تصميم به جبران ضرر و زيان کرده است.  فرد مذکور پس از دستگيري جهت بررسي ابعاد موضوع در اختيار مراجع انتظامي قرار گرفته و به صورت همزمان شکواييه اي از طريق مشاوران حقوقي دانشگاه تنظيم و جهت پيگيري موضوع و تعقيب قضايي ضارب به مرجع قضايي ارائه شده است که در اين خصوص تيم کارشناسان حقوقي دانشگاه اهتمام لازم را جهت پيگيري موضوع به عمل آوردند.  در پايان ضمن ابراز تاسف مضاعف دانشگاه از اين حادثه ناگوار و آرزوي سلامتي براي دکتر معتمدي، دانشگاه صنعتي امير کبير خود را موظف مي داند ضمن بکارگيري تمام بضاعت و امکانات لازم فضاي مناسب آموزشي و تحقيقاتي را جهت دانشگاهيان فراهم کند. ضمنا از پيگيري هاي اساتيد، دانشجويان و کارکنان بخصوص اساتيد، دانشجويان و کارکنان دانشکده مهندسي برق کمال تشکر و قدرداني را اعلام داشته و اميدواريم با بازگشت سلامتي دکتر معتمدي و برخورد مناسب دستگاه قضايي، همه اجزا» دانشگاه با همدلي و برادري در خدمت توليد و علم و دانش باشيم.


 روزنگار 

دولت ايران ورود يونانيان را به ساتراپي خود مصر ممنوع کرد

فرماندار ايراني مصر در بهار سال 454 پيش از ميلاد با صدور دستوري ورود يونانيان را به مصر ممنوع اعلام کرد.
طبق محاسبه تقويم نويسان، اين دستور که به سه زبان و سه خط نوشته شده بود چهارم ماه مه آن سال صادر شده بود. علت صدور اين دستور اين بود که يونانيان به تحريک مصري ها بر ضد دولت ايران ادامه مي دادند.
يونانيان قبلا هم مصريان را بر ضد دولت ايران به شورش وادار کرده بودند که شورش آنان سرکوب شده بود و يونانيان محرک پس از مصادره کشتي هايشان توسط ساتراپ ايراني مصر، اخراج (ديپورت) شده بودند. در قرون قديم، مصر به مدت 121 سال يک ساتراپي (ايالت) ايران بود.

درگذشت سلطان حسين بايقرا

 سلطان حسين بايقرا از نوادگان امير تيمور گورکان چهارم ماه مه سال 1506 ميلادي در شهر هرات درگذشت.     وي که هنگام مرگ 68 ساله بود پس از درگذشت پدرش بر قسمتي از خراسان حکومت مي کرد. هرات قرن ها حاکم نشين خراسان بود.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي


 آيت الله مهدوي کني:
 مي توانيم هزاران جابربن حيان و ملاصدرا در دانشگاه امام صادق(ع) تربيت کنيم  

دبيرکل جامعه روحانيت مبارز گفت: مرحوم شهيد مطهري اگر بودند بسياري از مسائل خود را تکميل مي کردند اما همان مقدار کاري هم که کردند در نوع خود يک ابتکار است و اين ابتکار نبايد فراموش شود. به گزارش ايلنا، آيت الله مهدوي کني در مراسم بزرگداشت مقام معلم در جمع اعضاي هيات مديره و معلمان مجتمع آموزشي امام صادق(ع) با اشاره به مقام والاي شهيد مطهري گفت: دليل اينکه ما از شهيد مطهري نام مي بريم به خاطر حق شناسي است چون شهيد مطهري در اين انقلاب داراي حق زيادي است. امام(ره) شاگردان زيادي داشت اما هيچکدام مثل شهيد مطهري حاصل عمرايشان نبودند. مهدوي کني همچنين درباره دانشگاه امام صادق (ع) گفت: دانشگاه امام صادق (ع) يک دانشگاه اسلامي است و از لحاظ محتوايي با ساير دانشگاه ها تفاوت دارد. دانشگاه امام صادق (ع) دانشگاهي است که انديشه سياسي آن انديشه اسلام است و توانسته علم و دين را به خوبي درهم بي آميزد. مهدوي کني در پايان سخنان خود تاکيد کرد: به برکت امام صادق عليه السلام هزاران نفر از لحاظ علمي و معيشتي در اين دانشگاه و مجتمع اداره مي شوند و به همين برکت ما مي توانيم هزاران جابربن حيان و ملاصدرا تربيت کنيم.


 زير پوست خبر 

 آيت الله مکارم شيرازي:
وحدت حوزه و دانشگاه از حالت شعار خارج شود

آيت الله مکارم شيرازي خواستار تحقق وحدت حوزه دانشگاه شد و تفرقه بين دو نهاد را خواسته دشمنان عنوان کرد.  به گزارش مهر، آيت الله ناصر مکارم شيرازي بعد از ظهر يکشنبه در جمع دانشجويان در مسجد دانشگاه قم اظهار داشت: دشمنان خواهان جدايي بين حوزه و دانشگاه هستند. وي ادامه داد: اي کاش وحدت حوزه و دانشگاه از حالت شعار خارج شده و به مرحله عمل نزديکتر شود. اين مرجع تقليد با بيان اينکه در زمان طاغوت به دانشجويان لقب استعمار سرخ مي دادند و روحانيون را استعمار سياه خطاب مي کردند، افزود: در آن دوران دانشجويان را به کمونيسم و آخوندها را به تحجر متهم مي کردند تا مردم از اينها فاصله بگيرند. آيت الله مکارم شيرازي خاطر نشان کرد: همه ديديد که وقتي دو نيروي دانشجو و طلبه با هم متحد شدند چگونه شاه احساس خطر کرد و نهايتا همين ها توانستند نظام ظلم را سرنگون کنند.
ميرحسين موسوي:
تجزيه طلبان در هيچ جاي ايران،  جايگاهي ندارند

جمعي از اصلاح طلبان آذربايجاني در ديداري که با ميرحسين موسوي داشتند ديدگاه هاي خود را در ارتباط با مباحث مربوط به جريان اصلاح طلبي، دغدغه هاي اقتصادي و مسائل ملي و منطقه اي بيان کردند. به گزارش پارلمان نيوز، تاکيد ويژه اصلاح طلبان آذربايجان شرقي در اين ديدار بر مواردي از قبيل  تعامل احزاب اصلاح طلب با مردم، مسائل ويژه منطقه اي بود که مهندس موسوي مطالب مبسوطي را در اين زمينه ها و ساير مسائل حساس روز بيان کرد. ميرحسين موسوي با اشاره به اين که مسائل هويتي فقط با حفظ منافع ملي ممکن است افزود: در هيچ جاي ايران تجزيه طلبان با اراده معطوف به وحدت طلبي در سطح ملي اهميت و جايگاهي ندارند. اصلاح طلبان آذربايجان شرقي در سفر به تهران همچنين به ديدار سيد محمد خاتمي، مهدي کروبي، بهزاد نبوي و محسن ميردامادي رفتند.

 تکذيب شکايت خاتمي به اصل نود

انصاري از شکايت خاتمي از کميسيون اصل نود اظهار بي اطلاعي کرد.در پي انتشار خبري مبني بر شکايت سيد محمد خاتمي رئيس جمهور پيشين کشورمان بابت موضوع لغو سفر خود به ژاپن، به کميسيون اصل نود مجلس و ماموريت يافتن مجيد انصاري براي انجام اين کار، دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز نسبت به اين موضوع اظهار بي اطلاعي کرد. انصاري در گفتگو با  "پارلمان نيوز"، گفت:" هيچ اطلاعي از اين موضوع ندارم."

پارسا پيروزفر به ايران بازگشت

پارسا پيروزفر بازيگر مجموعه "درچشم باد" برخلاف اخباري که در روزهاي گذشته منتشر شده بود، به ايران بازگشت. به گزارش باني فيلم، در خبرها آمده بود اين بازيگر براي ادامه تحصيلات خود، با پايان بازي اش در مجموعه "در چشم باد" در آمريکا مانده بود، پس از به انجام رساندن مقدمات تحصيلات خود طي روزهاي گذشته به ايران بازگشت. اين بازيگر که تاکنون در فيلم هايي چون "شيدا"، "مهمان مامان" و "ضيافت" حضور يافته، پس از پايان بازي در "در چشم باد" درهيچ فيلمي حضور نيافت.

سردبير"هم ميهن" بازداشت شد

سردبير سايت "هم ميهن نيوز" روانه زندان اوين شد. "مازيار خسروي"، سردبير سايت هم ميهن که بر اساس شکايت معاونت حقوقي دانشگاه تهران در رابطه با انتشار گزارشي در مورد حمله خرداد ماه سال گذشته به کوي دانشگاه تهران به نشر اکاذيب متهم شده بود ظهر روز يک شنبه 12 ارديبهشت به زندان اوين منتقل شد.

شايعه حمايت رحيم مشايي از کنسرت خواننده لس آنجلسي

رضا رشيدپور در وبلاگش نوشت: حبيب محبيان، خواننده اهل لس آنجلس قصد دارد در ايران کنسرت برگزار کند. به گزارش خبرآنلاين، به نقل از وبلاگ رضا رشيدپور، حبيب، خواننده لس آنجلسي که از حدود شش ماه قبل به ايران بازگشته قرار است به زودي در ايران کنسرت برگزار کند. رشيدپور در وبلاگش مي نويسد:"... از ريشه ها حرف مي زند و از تمام دلتنگي هايش در آمريکا. خيلي ها به او کمک کرده اند تا مسير ادامه کارش در داخل کشور هموار شود. اين بار که او را ديدم خبرهاي خوبي داشت. ظاهرا به زودي مجوز رسمي براي اجراي کنسرت با صداي حبيب صادر خواهد شد." به گفته رشيدپور، حبيب در سفر اخيرش به ايران محمد را هم همراه خود آورده است; حتي شايد در کنسرت با پدر همراه شود. او در بخش ديگري از وبلاگ نوشته است: "اميدوارم تا همه چيز به خوبي پيش برود تا شما هم بتوانيد همراه با يک صداي خسته مرگ قوي زيبا را لمس کنيد. کاش با هنرمندهاي لس آنجلس نديده هم مهربان تر باشيم." شنيده ها حاکي از اين است که مسير برگزاري کنسرت توسط حبيب بعد از جلساتي که اين خواننده با اسفنديار رحيم مشايي داشته سهل تر شده است.

توقف فعاليت  يک کارخانه پس از افتتاح

کارخانه گندله سازي گل گهر سيرجان که در سفر اخير رئيس جمهور به استان کرمان به عنوان بزرگترين شرکت گندله سازي در خاورميانه افتتاح شده بود، در کمتر از دو هفته از کار باز ايستاد. به گزارش "تابناک"، يک منبع آگاه با بيان موضوع بالا درباره علت تعطيلي اين کارخانه، آن هم دو هفته پس از افتتاح رسمي گفت: تعطيلي موقت کارخانه به دلايل فني يا مشکلات تامين نيروي انساني نيست، بلکه بنا بر اعلام نياز رسمي شرکت گاز منطقه- براي عمليات لوله گذاري در 50 کيلومتري خطوط انتقال گاز فشار قوي، که از اواخر خرداد سال 88 آغاز و تاکنون ادامه دارد و نيز تداخل اين موضوع با افتتاح رسمي کارخانه توسط رئيس جمهور، موجب شد که عمليات راه اندازي کارخانه و افتتاح آن در فروردين 89 انجام شود و اينک خط توليد کارخانه خاموش است. بنا بر گفته اين منبع، کارخانه زودتر از تير ماه سال جاري به بهره برداري عملياتي نخواهد رسيد. به نظر مي رسد، در صورت تاييد ادعاهاي مطرح، بايد از مسئولان استان کرمان و همچنين وزارت صنايع پرسيده شود، چه لزومي دارد، کارخانه اي را که شروع عملياتي آن زودتر از تير ماه نخواهد بود، به صورت نمايشي در فروردين ماه; يعني بيش از سه ماه زودتر، افتتاح کنيد؟  حال اين پرسش مطرح است، اکنون اثر رواني غيرفعال بودن کارخانه اي که با تبليغات گسترده رسانه اي و توسط بالاترين مقام اجرايي کشور افتتاح شده است، چه کسي پاسخگو خواهد بود؟ و اينکه چه هنگام سريال دنباله دار و تاريخي افتتاح هاي صوري به پايان خواهد رسيد؟
 
خداحافظي مرد هزار شغله دولت با يک سمت   

علي آقامحمدي که بواسطه مسووليت هاي متعدد در حوزه هاي سياسي، اقتصادي و ورزشي به مرد هزار شغله دولت مشهور است از رياست گروه مشاوران صدا و سيما کنار گذاشته شد.  به گزارش آخرين نيوز با رفتن آقامحمدي به دولت و انتصاب وي به عنوان معاون رحيمي، معاون اول رييس جمهور، و کمرنگ شدن حضور وي در صدا و سيما که در مدت اخير رياست حوزه و گروه مشاوران ضرغامي را بر عهده داشت  سرانجام وي مجبور شد از يک شغل خود خداحافظي کند و صندلي خود را در صدا و سيما به تا ابوطالبي  واگذار کند .  ضرغامي در حکمي با تشکر از خدمات آقامحمدي در طول  خدمت در صدا وسيما ابوطالبي را به عنوان رييس گروه مشاوران خود به جاي آقامحمدي منصوب کرد.  کنار رفتن آقا محمدي از اين مسئوليت در حالي صورت مي گيرد که وي دهها شغل و مسئوليت ديگر را هنوز برعهده دارد.


 رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح:
 توسعه اقتصادي بدون ريشه کن کردن مفاسد اقتصادي امکان پذير نيست  

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح گفت:توسعه اقتصادي کشور بدون ريشه کن کردن مفاسد اقتصادي امکان پذير نيست.  به گزارش ايلنا،سردار سرلشکر بسيجي سيد حسن فيروز آبادي طي سخناني اظهار داشت: مواضع قاطع مقام محترم رياست قوه قضائيه حضرت آيت الله صادق آملي لاريجاني در سالروز صدور فرمان 8 ماده اي رهبر عزيز و فرماندهي محترم کل قوا در امر مهم و حياتي مبارزه با مفسدين و مفاسد اقتصادي موجب دلگرمي و خوشحالي ملت عزيز و فرزندان غيور ملت در نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران است.  عضو شوراي عالي امنيت کشور در ادامه گفت: گروهي اندک که شمارگان آنها به هزار نفر هم نمي رسد با غارت بيت المال و حيله ها و رابطه هاي غيرقانوني مفاسد بزرگ اقتصادي را مرتکب شدند که آثار زيانبار جرم آنها موجب بروز مشکلات براي عامه مردم و محرومان و مستضعفان، اين ولي نعمتان انقلاب را فراهم آورده است.  وي ادامه داد: ما از موضع قاطع و جديت رياست محترم جديد قوه قضائيه براي تحقق منويات رهبر بزرگوار انقلاب حمايت مي کنيم و اميدواريم با ارايه يک برنامه زمانبندي شده در دوره اي کوتاه و مناسب مفسدان، محکوم و حقوق ملت به بيت المال برگردانده شود و راه بر مفسدان آتي بسته گردد; چراکه توسعه اقتصادي کشور و رشد و بالندگي ايران اسلامي بدون ريشه کن کردن مفسدان و مفاسد اقتصادي امکان پذير نيست.  فيروزآبادي تصريح کرد: ما خواهان اجرايي کردن فرمان هشت ماده اي و منتظر نتايج نوراني آن براي کشور و انقلاب و اسلام هستيم.  رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح اضافه کرد: دعاي رزمندگان اسلام و خانواده معظم شهيدان و جانبازان و آزادگان و پاسداران امنيت و خانواده هاي آنان پشتيبان چنين اقدامي است.


 معاون سياسي سپاه پاسداران:
 جريان سبز در انتخابات شوراها با تاکتيک موتور روشن و چراغ خاموش وارد مي شود  
 طرح ريزي براي فاصله گرفتن از هر نوع اقدامات جنجالي از راهبردهاي جريان موسوم به سبز است

معاون سياسي سپاه معتقد است جريان فتنه به دنبال بازسازي ظرفيت هاي دروني خود در فرصت هاي مناسب است و نشست ها، ديدارها، بيانيه هاي پراکنده سران اين جريان همه و همه حاکي از تلاش آنان براي بازگشت به صحنه سياسي کشور است.
به گزارش ايلنا; سردارسرتيپ دوم پاسدار يدالله جواني در همايش بزرگداشت هفته عقيدتي سياسي سپاه با تشريح فعاليت هاي اداره سياسي سپاه در سال 88 و پيروزي سرفرازانه ملت ايران در مقابله با جريان فتنه گفت: ما در سال گذشته درمواجهه با فتنه اي عميق توانستيم پيروزمندانه وسرافرازانه از اين دام عبور کنيم و به تعبير مقام معظم رهبري سال گذشته سال عظمت و پيروزي ملت ايران بود.
وي افزود: از آنجائيکه سپاه بايد همواره بر محيط سياسي کشور اشراف داشته باشد و مسائل پيرامون نظام را رصد کند و آينده نگري و آينده پژوهشي در مسائل سياسي داشته باشد توجه به جريانات بعد از انتخابات بيش از پيش اهميت پيدا مي کند.
معاون سياسي سپاه در خصوص آينده جريان فتنه با بيان اينکه سه وضعيت را مي توان براي اين جريان متصور شد گفت: بازگشت جريان فتنه به دامان نظام و پشيماني آنان به خاطر اعمال شان مي تواند اولين وضعيت اين جريان باشد.
وي ادامه داد: دومين وضعيتي که جريان فتنه به دليل ناکامي و شکست در يک برآورد واقع بينانه با آن روبروست مي تواند گوشه گيري و انزوا باشد بطوري که ديگر به فکر ايجاد مزاحمت براي جمهوري اسلامي نباشد. ولي سومين وضعيتي که جريان فتنه آن را پيگيري مي کند بازسازي توانمندي هاي درون اين جريان و در کمين نشستن براي بدست آوردن فرصت مناسب براي اقدامات بعدي است.
سردار جواني با بيان اينکه پيگيري وضعيت سوم از سوي جريان فتنه محتمل تر به نظر مي رسد به راهبردهاي آنان براي بازگشت به صحنه سياسي کشور اشاره و تصريح کرد: با مروري بر شواهد، نشست ها، ديدارها، بيانيه هاي اين جريان به وضوح مي توان به راهکارها و ترفندهاي جريان فتنه براي بازگشت به صحنه سياسي کشور پي برد.
وي ادامه داد: تلاش براي گفتمان سازي جديد اولين راهبردي است که اين جريان دنبال مي کند. آنان به دليل شکستي که در سال گذشته متحمل شدند سال جاري را سال مقاومت و ايستادگي جريان سبز معرفي کردند و به دنبال گفتمان هاي ديگر با نام "اسلام رحماني" و "اجراي همه جانبه تمام اصول قانون اساسي" هستند تا به نوعي خود را از اتهاماتي مانند مخالفت با قانون اساسي و ولايت فقيه برهانند و اين خاصيت نفاق است تا بوسيله آن هم به فريب افکار عمومي بپردازند و هم خودشان را در صحنه حفظ کنند.
معاون سياسي سپاه تلاش براي بازسازي هويت اجتماعي جريان فتنه را دومين راهبرد آنان معرفي کرد و اظهار داشت: جريان فتنه با توجه به محور اول قصد تاکيد به مطالبات اجتماعي، اقتصادي و سياسي مردم را دارد تا از اين رهگذر هم حمايت مردم را جلب کند و هم بر دولت فشار بياورد.
وي افزود: تلاش براي سازماندهي مجدد و بهبود آسيب  هايي که سازمان هاي مرتبط با آنان در سال گذشته متحمل شدند از ديگر راهبردهاي اين جريان است.
معاون سياسي سپاه ايجاد ظرفيت هاي اجتماعي در حوزه اصناف و اقوام، طرح ريزي براي فاصله گرفتن از هر نوع اقدامات جنجالي و تلاش براي جذب ظرفيت هاي درون ساختار نظام را از ديگر راهبردهاي جريان موسوم به سبز نام برد و تصريح کرد: آنها از طرفي در تلاش اند که از ظرفيت هاي جذب در جبهه اصولگرايان استفاده کنند و از سوي ديگر به اختلافات در جبهه اصولگرايان عمق ببخشند.
سردار جواني در تبيين راهبردهاي جريان فتنه در سال 89 به ايجاد و اميدواري در بين مجموعه هواداران با يک ادبيات ديني و اسلامي و القاي رسيدن به پيروزي اشاره کرد و افزود: نتيجه راهبردهايي که جريان فتنه مي خواهند بدان دست پيدا کند تلاش براي پيروزي در انتخابات شوراها با تاکتيک "موتور روشن و چراغ خاموش" و کسب آراي مردم حداقل در کلان شهرهايي مثل تهران است.  وي به طراحي جنگ هوشمند از سوي دشمنان خارجي علاوه بر راهبردها و فتنه انگيزه هاي داخلي اشاره کرد و گفت: جنجالي که بر سر قضيه هسته اي ايران بوجود آوردند ادامه برنامه هاي قبلي آنها و در حقيقت در راستاي تقويت جنگ نرم است که درک اين نکته هوشياري بالاي مسوولين را مي طلبد.
معاون سياسي سپاه ادامه داد: مشي معاونت سياسي سپاه همواره به گونه اي بوده است که با بررسي مسايل، رفتار و تاکتيک هاي جريان فتنه و با اشراف کامل اطلاعات دچار بهت و حيرت نشود و ما توانستيم در سال گذشته با برگزاري نشست هاي سراسري هاديان، برگزاري گردهمايي آموزشي  سياسي يک تحليل و نگاه مطلوب را به ديگر مجموعه هاي سپاه انتقال دهيم.
وي در ادامه به انتشار کتاب "گذر از فتنه 88" بعنوان کامل ترين کتاب منتشر شده در خصوص جريانات بعد از انتخابات اشاره کرد و با تاثير گذار خواندن آن اظهار داشت:  کتاب "گذر از فتنه 88" يکي از کامل ترين کتابهاي منتشر شده توسط معاونت سياسي سپاه بود که حتي در بيرون سپاه نيز مورد استقبال بسيار زياد قرار گرفت بطوري که ما را وادار کرد به منظور پاسخگويي به نياز جوانان آن را در نمايشگاه بين المللي کتاب عرضه کنيم.
سردار جواني با بيان اينکه سپاه در عرصه تحول و تعالي و در حوزه تعميق معنويت عزم و اراده جدي دارد خاطرنشان کرد: در سال همت مضاعف و کار مضاعف با جديت به دنبال آن هستيم تا منويات مقام معظم رهبري را در کمترين زمان اجرايي کنيم.
معاون سياسي سپاه در پايان با تجليل از مقام والا و انديشه هاي ناب اسلامي علامه شهيد مطهري اظهار داشت: انديشه هاي تابناک شهيد مطهري پشتوانه ارزشمندي درحوزه انديشه و تفکر انقلاب اسلامي است و اين انديشه ها مي تواند براي کساني که عزم و اراده جدي براي حراست و حفاظت از انقلاب اسلامي دارند بسيار سودمند و اثرگذار باشد.


 واکنش معاون وزير بهداشت به درخواست آذربايجاني ها از دختران ايراني 

دکتر محمدعلي محققي معاون آموزشي وزارت بهداشت در مورد درخواست مسوولان کشور آذربايجان از دانشجويان دختر ايراني در آن کشور، گفت: دانشگاه هاي کشور جمهوري آذربايجان از ليست دانشگاه هاي معتبر از نظر وزارت بهداشت حذف شده اند و ديگر دانشجويي از ايران براي تحصيل در رشته هاي تخصصي پزشکي و همچنين رشته هاي مرتبط با علوم پزشکي به اين کشور نمي رود.
وي اضافه کرد: البته دکتر مرضيه وحيددستجردي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در جريان سفري به جمهوري آذربايجان با دانشجويان ايراني مقيم در اين کشور ديدار داشت و در جريان مشکلات اين دانشجويان قرار گرفت.
محققي در خصوص اجبار دانشجويان دختر ايراني در دانشگاه هاي جمهوري آذربايجان مبني بر صدور عکس دانشجويي بدون حجاب گفت: اين موضوع صحت دارد و ما نيز سعي مي کنيم که براي اين دانشجويان که به دليل شرايط آنجا حاضر نيستند در آنجا تحصيل کنند مساعدت لازم را داشته باشيم.
وي اظهار داشت: البته وزارت بهداشت براي انتقال گروه دانشجويان ايراني از خارج به داخل ضوابط و محدوديت هاي خاص خود را دارد و انتقال اين گروه از دانشجويان بر اساس آيين نامه هاي مربوطه صورت مي گيرد.


 وزير کشور تاکيد کرد:
 آمادگي براي گسترش روابط با آذربايجان 

وزير کشور با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران آمادگي کامل بر گسترش و توسعه روابط همه جانبه با جمهوري آذربايجان دارد، گفت: بايد بازارچه هاي مرزي فعال و عبور مسافر و کالا را تسهيل نماييم.
به گزارش  پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، مصطفي محمد نجار وزير کشور که در راس هياتي عالي رتبه صبح ديروز وارد باکو پايتخت جمهوري آذربايجان شده، در اولين برنامه خود با "الهام علي اف " رئيس جمهوري آذربايجان ديدار و درخصوص مسائل و مباحث مورد نظر گفتگو کرد.
محمد نجار در اين ديدار با ابلاغ سلام گرم ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران به ملت و دولت جمهوري آذربايجان، تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران هيچ گونه محدوديتي در جهت توسعه روابط همه جانبه با جمهوري آذربايجان ندارد و آمادگي کامل دارد تا در تمامي زمينه ها روابط دو جانبه را گسترش دهد.  وي با اشاره به حضور چهار استاندار گيلان، اردبيل و آذربايجان شرقي و غربي به همراه هيات بازرگاني و تجاري در اين سفر، اظهار داشت: استان هاي مرزي جمهوري اسلامي ايران آماده توسعه همه جانبه روابط و مبادلات مي باشند.  وزير کشور روابط مرزي دو کشور را بسيار خوب و مثبت توصيف کرد و افزود: بايد ضمن فعال تر نمودن بازارچه هاي مرزي، عبور و مرور و حمل مسافر و کالا را براي اتباع دو کشور تسهيل نمائيم.  وي تاکيد کرد: ايران از توسعه و تعميق مناسبت هاي اقتصادي و بازرگاني در مناطق مرزي حمايت مي کند و اين امر را در جهت بهبود معيشت و زندگي مرزنشينان مي داند.


  رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها:
 جاي نظام جامع تربيتي در دانشگاه ها خالي است  

رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها گفت: جاي نظام جامع تربيتي در دانشگاه ها خالي است و بايد نظامي مشابه نظام آموزشي و پژوهشي براي اين امر تعريف شود. 
به گزارش ايسنا، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام  معظم رهبري در دانشگاه ها (ماوا) حجت الاسلام و المسلمين محمد محمديان  در مراسم بزرگداشت شهيد مطهري که در محل دانشگاه پيام نور  با گراميداشت ياد استاد شهيد مطهري اعلام کرد: در روز معلم از همه کساني که در مسير فرهنگ، معرفت و افرادي که در مسير افکار بلند جامعه ما گام برداشتند از خداوند متعال بهترين پاداش ها را برايشان آرزو داريم. 
وي روز معلم را فرصتي براي مرور مجدد نقش معلمين در زندگي معنوي جامعه دانست و ادامه داد: بسياري از افراد جامعه تمام زندگي خود را با گياهان، برخي با حيوانات و گروه ديگري با سنگ و فلزات به سر مي برند که همگي از ملزومات زندگي اجتماعي است و چيزي از نقش اين افراد در جامعه کم نمي کند اما گروه خاصي از مردم تمام زندگي خود را صرف تعليم انسان مي کنند. 
محمديان با اشاره به تفاوت هاي ارزشي روند فعاليت هاي هر فرد متذکر شد: با وجود اينکه تمام اين موارد براي زندگي جامعه ضروري است، اما تربيت انسان، به عنوان گل سرسبد آفرينش شاني است که خداوند در اختيار معلمين و اساتيد قرار داده است و شکر اين نعمت حضور با تمام ظرفيت در عرصه تعليم و تربيت به نسل حاضر جامعه است.  وي با اشاره به اينکه دهه چهارم انقلاب به نام دهه پيشرفت و عدالت نام گذاري شده است،  گفت: اهداف اين دهه مسلما بدون نقش آفريني اساتيد براي ما قابل دستيابي نخواهد بود، چرا که هيچ کشوري بدون حضور و نقش آفريني اساتيد و فرهيختگان علمي و فرهنگي جامعه به پيشرفت و عدالت دست نمي يابد. 
محمديان ادامه داد: وقتي شعار سال 89 به عنوان سال "همت مضاعف و کار مضاعف " تعيين شده نمي توان بدون حضور اساتيد به کار گيرنده اين شعار انتظار دانشجوياني با همت مضاعف و کار مضاعف داشت، چرا که فاخرترين نقش تربيتي در دانشگاه ها بر عهده اساتيد است و انتظار مي رود اين گروه موجبات نهادينه شدن اين شعار را براي دست يابي به پيشرفت و عدالت فراهم کند.  


 اهداف برگزاري تجمع دانشگاهيان در مقابل دفتر سازمان ملل تشريح شد 

عضو شوراي مرکزي کانون دانشگاهيان ايران اسلامي اهداف برگزاري تجمع دانشگاهيان در مقابل سازمان ملل در روز چهارشنبه هفته جاري را تشريح کرد.
داداش پور عضو هيات علمي دانشگاه تربيت  مدرس و عضو شوراي مرکزي کانون دانشگاهيان ايران اسلامي در گفت وگو با فارس در خصوص علل برگزاري تجمع روز چهارشنبه دانشگاهيان کشور در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران، اظهار داشت: يکي از اهداف اين تجمع پاسخ گفتن به اظهارات 2 هفته پيش اوباما در خصوص تهديد ايران به حمله اتمي است.   وي با بيان اينکه مقام معظم رهبري راجع  به اين اظهار نظر اوباما، فرمودند که اين موضع گيري اوباما نبايد به دست فراموشي سپرده شود، افزود: دولت جمهوري اسلامي ايران به عنوان دولت مستقل، عضو سازمان ملل، عضو آژانس بين المللي انرژي اتمي و همچنين از دول امضا  کننده معاهدهNPT  است و هيچ کشوري حق ندارد کشوري که داراي اين شرايط است را تهديد اتمي کند، زيرا اين مسئله تهديدي  است عليه صلح جهاني و عملي تجاوز آميز تلقي مي شود. 
عضو شوراي مرکزي کانون دانشگاهيان ايران اسلامي ادامه داد: اين تهديد اوباما يکي از مصاديق آشکار مقابله با صلح جهاني است که دانشگاهيان کشور روز چهارشنبه با برپايي تجمع، اعتراض خود را به سخنان اوباما به گوش مجامع جهاني مي رسانند.


 اخبار کوتاه 

طي حکمي از سوي فرماندهي معظم کل قوا انجام شد;
انتصاب فرمانده جديد نيروي دريايي سپاه

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و فرمانده کل قوا در حکمي سردار دريادار پاسدار علي فدوي را به سمت فرمانده نيروي دريائي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب کردند.  به گزارش ايسنا متن حکم رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
سردار دريادار پاسدار علي فدوي
نظر به انتصاب سردار دريادار صفاري به سمت فرماندهي دانشگاه افسري و تربيت پاسداري سپاه، بنا به پيشنهاد فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، شما را با توجه به تجارب و خدمات ارزنده و شايستگي هاي لازم به عنوان فرمانده نيروي دريائي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب مي کنم.  انتظار مي رود با بهره گيري از کارکنان متدين و کارآمد آن نيرو و دستيابي به تجهيزات مناسب، روند روبه رشد آمادگي آن نيرو در اجراي ماموريت هاي محوله شتاب لازم را بگيرد.  لازم مي دانم از زحمات و تلاش هاي مخلصانه سردار صفاري و انجام رزمايش هاي مفيد و سودمند در طول دوره تصدي ده ساله قدرداني کنم.  توفيقات الهي و توجهات حضرت بقيه الله الاعظم ارواحنا فداه را براي همه شما مسالت مي کنم.

پيشنهادهاي ايران به کنفرانس بازنگري ان.پي.تي
عملي و روشن خواهد بود

احمدي نژاد که در راس هياتي براي شرکت در کنفرانس بازنگري معاهده منع گسترش تسليحات اتميNPT  در سازمان ملل متحد به نيويورک سفر کرده است، در بدو ورود به اين کشور، تاکيد کرد: پيشنهادهاي ايران به اين کنفرانس عملي، عادلانه و روشن براي امنيت جهاني و خلع سلاح خواهد بود.  به  گزارش ايسنا محمود احمدي نژاد در فرودگاه نيويورک در گفت وگو با خبرنگاران تصريح کرد: اين پيشنهادات در اجلاس  کنفرانس بازنگري معاهده منع گسترش تسليحات اتميNPT در محل سازمان ملل متحد، ارائه مي شود.  رييس جمهور اظهار داشت: خلع سلاح و استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي دو مقوله مهم جهاني هستند.  احمدي نژاد افزود: ما خلع سلاح را مقوله اي تاثير گذار در امنيت جهاني مي دانيم و آن را پيگيري مي کنيم.  رييس جمهور در پاسخ به اين پرسش که چه راهي را براي جلب اعتماد برخي کشورهاي غربي داريد؟ تاکيد کرد: ما نبايد راهي براي جلب اعتماد آنها ارائه دهيم ، ايران تابع مقررات بين المللي است و در اين چارچوب حرکت مي کند.

رئيس قوه قضاييه به استان همدان سفر مي کند

رئيس قوه قضائيه به همراه مسوولا ن عالي قضايي به استان همدان سفر مي کند.
حسن رحيمي، مدير کل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه با اعلا م خبر انجام نخستين سفر رئيس قوه قضاييه به استان همدان گفت: آيت الله آملي لا ريجاني 15  و 16 ارديبهشت به همراه مسوولا ن عالي قضايي به اين استان سفر مي کنند. حسن رحيمي خاطر نشان کرد: آيت الله آملي لا ريجاني در اين سفر دو روزه با قضات و کارکنان دادگستري استان، نخبگان و اساتيد دانشگاه، روحانيون، خانواده معظم شهدا وايثارگران، اصناف و اقشار مختلف مردم استان همدان ديدار خواهد کرد. رحيمي افزود: رئيس قوه قضاييه در اين سفر دو روزه همچنين در مراسم صبحگاه مشترک نيروهاي مسلح شرکت خواهد کرد و با حضور در جلسات شوراي اداري و تامين استان در جريان آخرين وضعيت اداري و امنيتي استان همدان قرار خواهد گرفت. مديرکل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه گفت: در برنامه سفر استان همدان همچنين براي بررسي اوضاع قضايي استان هيات هاي عالي رتبه قضايي نيز از طرف رئيس قوه قضاييه به شهرهاي بهار، کبودر آهنگ، اسدآباد، ملا ير، رزن، تويسرکان و نهاوند اعزام خواهند شد و با آغاز به کار دادگاه بخش دمق (سردرود) رئيس اين دادگاه معرفي و ساختمان دادگاه عمومي قروه درجزين نيز افتتاح خواهد شد.

دادستاني تهران منتظر گزارش پليس
در باره سرقت مجسمه هاست

دادستان تهران از آغاز رسيدگي قضايي به موضوع سرقت مجسمه هاي پايتخت خبر داد.  دکتر عباس جعفري دولت آبادي در گفت وگو با ايسنا، در اين باره اظهار کرد: به محض انتشار اخبار سرقت مجسمه هاي پايتخت در رسانه ها، به عنوان مدعي العموم از پليس خواستيم اين موضوع را بررسي کند و در حال حاضر منتظر گزارش پليس هستيم.  دادستان تهران درباره علت لغو سخنراني اش در دانشگاه امام صادق(ع) نيز گفت: طبق توافق به عمل آمده با مسوولان دانشگاه امام صادق(ع)  است. به علاوه رييس سازمان بسيج دانشجويي کشور به ما اعلام کرد براي برگزاري اين جلسه با آنها هماهنگي نشده است.  جعفري دولت آبادي همچنين درباره آخرين وضعيت پرونده آزمون دستياري با اشاره به ارسال بخشي از اين پرونده به دادگاه، اظهار کرد: پرونده  درخصوص سه نفر از اين متهمان با صدور کيفرخواست به دادگاه عمومي ارسال شده و نسبت به ديگر متهمان مفتوح است.

پرهيز از افراط و تفريط
در برخورد با مسائل مربوط به جوانان

عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان رهبري بر پرهيز از افراط و تفريط در مسائل مربوط به جوانان تاکيد کرد.  به گزارش مهر، آيت الله سيد احمد خاتمي  در ديدار با دبير و مسوولان برگزاري جشنواره ملي طلاب و مبلغين جوان با توصيه به پرهيز از افراط و تفريط در عرصه مسائل جوانان گفت: تفريط در اين عرصه آن است که از جواناني که مي توان به عنوان مدير از آنان بهره گرفت، به بهانه ناپختگي و جواني، استفاده نشود. وي افزود: متاسفانه امروز هم اگر جوان 21 ساله اي در يک شهر کوچک امام جمعه شود، عده اي اين مسئله را تحمل نمي کنند در حالي که پيامبر خدا اين تفريط را قبول نداشتند و يک جوان 21 ساله را به امامت جمعه مکه منصوب کردند. خاتمي ادامه داد: افراط در اين عرصه نيز اين است که به بهانه استفاده از نيروهاي جوان، تجربه ها قرباني شود. استاد حوزه علميه قم تاکيد کرد: در مديريت کشور، مصلحت ملي بايد در نظر گرفته و از جواناني استفاده شود که علاوه بر تخصص، شايستگي نيز داشته باشند. امام جمعه موقت تهران گفت: بايد جواناني با تجربه تربيت کرده و در ميدان هاي مديريتي از آنها استفاده کنيم. عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان با اشاره به سيره پيامبر اعظم (ص) در تکريم جوانان گفت: ايشان همواره براي جوانان شخصيت شايسته اي قائل بودند. وي افزود: در اولين سفر مهم و تاثيرگذار مسلمانان به خارج از حجاز، پيامبر خدا، جعفر بن ابي طالب(ع) را که 26 سال داشت به سرپرستي اين گروه گماشتند. استاد عالي حوزه علميه قم ادامه داد: در زماني که پيامبر در مکه حضور داشتند، مردم مدينه از ايشان خواستند نماينده اي به اين شهر بفرستند تا اسلام را براي آنان تبيين نمايد که پيامبر خدا هم مصعب بن عمير را که 21 سال داشت به عنوان امام جمعه مدينه و نماينده خود در اين شهر اعزام کردند. عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در ادامه افزود: پس از فتح مکه نيز پيامبر خدا « عتاب بن اسيد» 21 ساله را به عنوان فرماندار مکه و  امام جماعت مسجدالحرام منصوب کردند و در پاسخ به کساني که از سن کم او انتقاد مي کردند فرمودند: برتري به سن نيست، هرکه فضل او بيشتر باشد بزرگتر است.

دستگاه  قضايي 8 هزار ميليارد  ريال
از مطالبات بانک ها را وصول کرده است

حجت الاسلام رئيسي تاکيد کرد: نظام بانکي بايد روش هاي مناسبي را براي پيشگيري از بروز معوقه ها بکار گيرد. به گزارش فارس، حجت الاسلام رئيسي معاون اول قوه قضائيه با اشاره به تلاش هاي اين قوه براي وصول معوقات بانکي گفت: قوه قضائيه با هدف کمک به نظام بانکي، تاکنون با مجموعه اقدامات خود 8000 ميليارد ريال از مطالبات بانکي را از بدهکاران به بانکها اخذ کرده است و اين روند همچنان ادامه دارد. معاون اول قوه قضائيه درخصوص اعلام نام بدهکاران به نظام بانکي گفت: براي آن دسته از پرونده هايي که نظام بانکي به قوه قضائيه ارسال مي کند، چنانچه مراحل دادرسي تکميل شود و حکم قطعيت يابد اسامي مجرمان اعلام مي شود.وي با اشاره به اينکه نظام بانکي بايد با اقدامات پيشگيرانه مانع ايجاد اين مشکل شود، افزود: بايد با بررسي آسيب شناسانه مشخص شود چرا نظام بانکي اجازه داده است مشکل مطالبات به مسئله اي نگران کننده تبديل شود.