نسخه شماره 2344 - 1389/02/13 -


تظاهرات بر ضد پوتين

بمب گذاري در نيويورک شکست خورد
بازگشت کابوس يازده سپتامبر


گسترش تظاهرات در نپال


توافق يونان و اتحاديه اروپا


آغاز انتخابات محلي لبنان


شايعه خيانت اوباما به همسرش


اعتراض به قانون مهاجرت در آمريکا


دفاع نصرالله از حق تسليحات


سفر قريب الوقوع کيم جونگ ايل


کلگ خواستار تغيير در بريتانيا


اخبار کوتاه


  تظاهرات بر ضد پوتين 

صدها تن از مخالفان با تظاهرات در مسکو نخست وزير کنوني روسيه را با "جوزف استالين"، ديکتاتور سابق اتحاد جماهير شوروي مقايسه کردند. به گزارش خبرگزاري رويترز، معترضان روسيه شنبه با آمدن به خيابان هاي مسکو "ولاديمير پوتين"، نخست وزير روسيه را با استالين مقايسه کرده و خواستار کناره گيري وي شدند. معترضان در حالي با شعارهايي مانند "پوتين استالين است"، "پوتين برژينف" است" و "روسيه بدون پوتين" به خيابان هاي مسکو آمدند که "گري کاسپارف"، استادبزرگ شطرنج  پيشين روس نيز در ميان تظاهرات کنندگان ديده مي شد.
کاسپارف يکي از سرسخت ترين منتقدان کرملين بوده و معاون رهبر جنبش دموکراسي خواه همبستگي است. بنا بر اين گزارش، يکي از معترضان کاريکاتور بزرگي از پوتين در حال بوسيدن برژينف را در دست داشت که با برخورد سريع پليس روبه رو شد. معترضان همچنين با در دست داشتن پرچم هاي روسيه خواستار برگزاري انتخابات عادلانه در اين کشور شدند. مقام هاي روسيه در اقدامي کم سابقه با اين تظاهرات موافقت کرده بودند. مخالفان کرملين اعلام مي کنند که پوتين در زمان رياست جمهوري خود در سال هاي 2000 تا 2008 ميلادي آزادي مطبوعات و حقوق دموکراتيک را محدود کرده است.
آنها همچنين معتقدند که نخست وزير کنوني روسيه سياست هاي اقتصادي کوري را مشابه سياست هاي برژنف در پيش گرفته است. گفته شده که تلويزيون ملي روسيه هيچ گزارشي از اين تظاهرات ضددولتي پخش نکرد. 
کاسپارف در گفت وگو با خبرگزاري رويترز گفت: تاکنون حدود 40 هزار تن دادخواست وي را براي استعفاي پوتين امضا کرده اند، کسي که حتي با اتمام دوران رياست جمهوري اش همچنان سيطره خود را بر سياست روسيه حفظ کرده است.                    


 بمب گذاري در نيويورک شکست خورد
 بازگشت کابوس يازده سپتامبر  
نويسنده : علي ودايع

نيويورک روز يکشنبه بازهم ترس و کابوس مرگ را تجربه کرد. خاطره 11 سپتامبر و شبح مرگ که بر فراز آسمان نيويورک پرواز مي کرد نه تنها نيويورک بلکه بسياري از مردم اين کشور را دچار شوک کرد.
آيا حملات جديدي در راه است؟يک اتومبيل آماده بود تا  در منطقه اي توريستي حمام خون به پا کند تا خوش آمدي خونين به رهبران جهان دهد که رهسپار نيويورک شدند براي بازبيني معاهده NPT.
ماجرا از آنجا آغا ز شد که  دستفروشي مي بيند از يک خودرو که در محل پارک ممنوع پارک شده بود، دود متصاعد مي شود. موتور خودرو روشن و چراغ هاي خطر آن چشمک مي زده است.
به دنبال کشف اين خودرو پليس نيويورک ميدان تايمز را تخليه و ساعت هاي زيادي را صرف کرد تا مواد منفجره اي را که در اين خودرو کار گذاشته شده بود، خنثي کند.
يکي از ماموران پليس محلي که در منطقه حضور داشت به شبکه تلويزيوني سي ان ان گفت که از صندلي عقب اتومبيل دود غليظي شبيه دود باروت ازاتومبيل برخاست.  گزارش ها حاکي است که واحدهاي خنثي سازي بمب پليس نيويورک بلافاصله با استفاده از روبات هاي خنثي کننده بمب ضمن خنثي کردن اين مواد منفجره آن را از منطقه خطر دور کردند.
اين بمب از سه کپسول گاز "پروپان" به همراه مواد آتش زا، باتري و سيم هاي رابط و نيز دو بشکه بنزين به همراه دو ساعت که گمان مي رود از آنها به عنوان زمان سنج استفاده مي شد، تشکيل شده بود. يکي از ماموران پليس نيويورک که نخواست نامش فاش شود به سي ان ان گفته است: "پليس مردي را که در حال فرار از اتومبيل بوده، ديده است."
"ريچارد کلکو" سخنگوي پليس فدرال آمريکا به خبرگزاري ها گفت که بخش ضد تروريست "اف بي آي" با پليس نيويورک موفق به خنثي کردن اين بمبگذاري که مي توانست عواقب بسيار مرگباري داشته باشد، شدند.
.پليس نيويورک مي گويد کساني که مسوول پارک خودرويي حامل مواد منفجره در ميدان تايمز اين شهر بوده اند، قصد داشته اند با انفجار آن، گلوله اي بزرگ از آتش را به ميان پر ازدحام ترين ناحيه توريستي بيندازند.
اين حادثه در حالي رخ داده است که سازمان هاي امنيتي آمريکا مدت هاست براي مقابله با خطراتي که به اعتقاد آنها از داخل و همچنين خارج متوجه اين کشور است، در حال آماده باش بوده اند.
مايکل بلومبرگ، شهردار نيويورک، گفت که نحوه ساخت اين بمب نشان مي دهد که توسط افراد حرفه اي ساخته نشده است. اما او افزوده است که احتمال انفجار آن مي رفته و نيويورک از حادثه اي مرگ آفرين در ابعاد بزرگ جان سالم بدر برده است.
 بلومبرگ به خبرنگاران گفت: "ما خوش شانس هستيم، اين مي توانست يک رويداد مرگبار باشد." باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا و شهردار نيويورک از سرعت عمل پليس نيويورک تقدير کرده اند.
ميدان تايمز، يکي از جاذبه هاي گردشگري شهر نيويورک به شمار مي رود. سالانه ميليون ها نفر از نيويورک بازديد مي کنند.
يکي از مقام هاي وزارت امنيت داخلي آمريکا که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاري رويترز گفت که مقامات اين وزارتخانه به دقت مراحل مختلف اين عمليات را زير نظر دارند
از زمان حملات يازده سپتامبر 2001، بارها گفته شده که براي انجام حمله اي تروريستي در شهر نيويورک توطئه اي در کار بوده است.
سال گذشته چهار مرد به اتهام مشارکت در توطئه چيني براي بمبگذاري در کنيسه اي در نيويورک در دادگاه حاضر شدند.
در ماه فوريه امسال، نجيب الله زازي،مهاجري افغان در آمريکا، اعتراف کرد قصد داشته است بمب هايي را در راه آهن زيرزميني نيويورک جاسازي کند. در همين حال، بارها رئيس جمهوري آمريکا تهديد به مرگ شده است.
پليس نيويورک امروز پس از تخليه بخش هايي از ميدان تايمز، خطوط مترو را نيز تعطيل کرد.
سخنگوي پليس نيويورک گفت نيروهاي پليس در حال بررسي گزارش هايي هستند که حاکي از فرار يک نفر از نزديکي محل پارک اين خودرو است. او گفت پليس سرگرم مرور تصاوير ويدئويي دوربين هاي مدار بسته است. پليس گفته است پلاک خودروي حاوي مواد منفجره جعلي است.
کاخ سفيد آمريکا نيز اعلام کرده که رئيس جمهور آمريکا در جريان جزئيات اين ماجرا است. پليس نيويورک در ماه دسامبر سال پيش به علت وجود يک خودروي مشکوک بخش هايي از ميدان تايمز را بست ولي بعدا معلوم شد خودروي مشکوک حامل لباس بوده است. به گفته شاهدان شرايط فوق العاده همچنان در ميدان تايمز برقرار بوده و پليس در آماده باش به سر مي برد.
پليس از کساني که در محل حادثه بوده اند خواسته که نوارهاي ويدئويي خود را به مرکز پليس نيويورک ارسال کنند. هنوز هيچ فرد يا گروهي مسئوليت اين حمله تروريستي را بر عهده نگرفته است.


 گسترش تظاهرات در نپال 

هواداران اپوزيسيون نپال يکشنبه با هدف تلاش براي استعفاي نخست وزير اعتصابي سراسري به راه انداختند که در نتيجه آن مدارس و مراکز تجاري تعطيل و سيستم حمل و نقل مختل شد. به گزارش آسوشيتدپرس، هزاران تن از شورشيان سابق کمونيست نپال با برگزاري تظاهراتي در پايتخت اين کشور، خواستار انحلال دولت ائتلافي فعلي و روي کار آمدن دولتي مائوئيستي شدند. تظاهرکنندگان عليه دولت شعار داده و پرچم هاي قرمز خود را به نشانه اعتراض به حرکت درمي آوردند.


 توافق يونان و اتحاديه اروپا 

نخست وزير يونان، جورج پاپاندرو، اعلام کرد که با اتحاديه اروپا و صندوق بين المللي پول، بر سر دريافت بسته کمک هاي مالي اضطراري به توافق رسيده اند.  به گزارش يورونيوز، پاپاندرو، به جزئيات اين توافق اشاره نکرد و تنها آن را " بي سابقه" توصيف کرد. به گزارش دويچه وله، گفته مي شود ميزان اين توافق، سر به ميليارد ها دلار مي زند. نخست وزير يونان افزود با اين توافق، کشور از ورشکستگي نجات مي يابد و به فداکاري بزرگ مردم يونان نياز دارد. اتحاديه اروپا نگران تاثير بحران مالي يونان بر ارزش واحد پولي يورو بود.


  آغاز انتخابات محلي لبنان 

دور نخست انتخابات محلي لبنان صبح يکشنبه در ميان تدابير امنيتي شديد آغاز شد و تا 30 ماه مه جاري (9 خرداد) ادامه دارد.  روزنامه المستقبل- چاپ لبنان- نوشت:  20 هزار نيروي امنيتي براي تامين امنيت انتخابات امروز در مراکز اخذ راي مستقر شده اند. انتخابات شوراي شهر و شهرداري، يک سال بعد از انتخابات شوراي قانونگذاري لبنان که موجب پيروزي گروه 14 مارس شد، برگزار مي شود. پيش بيني مي شود که بيشترين رقابت ها ميان روستاهاي مسيحي نشين باشد.


 شايعه خيانت اوباما به همسرش 

روزنامه اي که سال ها پيش ماجراي رسوايي اخلاقي بيل کلينتون رئيس جمهور پيشين آمريکا با مونيکا ولوينسکي را فاش کرد، مدعي خيانت باراک اوباما شد.  پايگاه اينترنتي روزنامه آمريکايي "تاب لويد" که تاکنون بارها و بارها رسوايي هاي اخلاقي و جنسي چهره هاي سرشناس آمريکا و ديگر کشورهاي جهان را برملا کرده، در شماره اخير خود فاش کرد که باراک اوباما رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا نيز به همسرش خيانت کرده است.
  اين روزنامه در اين باره نوشته بود : باراک اوباما حدود دو سال پيش، يعني زماني که عضو مجلس سناي آمريکا بود، به همسرش خيانت کرد. فردي که اين روزنامه مدعي دوستي وي با اوباما است،يکي از اعضاي ستاد انتخاباتيش بوده که در جمع آوري کمک مالي براي تبليغات انتخاباتي "اوباما" تلاش بسيار زيادي کرده است.


 اعتراض به قانون مهاجرت در آمريکا  

ده ها هزار نفر در بيش از 70 شهر آمريکا، در روز جهاني کارگر و در اعتراض به قانون جديد مهاجرت در ايالت آريزونا، به خيابان ها آمدند. در واشنگتن، يکي از قانونگذاران حزب دمکرات در ميان 30 نفري بود که در جريان تظاهرات در مقابل کاخ سفيد بازداشت شد. قانون جديد مهاجرت در ايالت آريزونا، به پليس اين اجازه را مي دهد که اگر درباره  قانوني بودن  حضور يک مهاجر شک کند، مدارک وي را بازرسي کند. طرفداران اين قانون مي گويند در اين ايالت که بخشي از آن در کوير است و از مسيرهاي اصلي قاچاق انسان و مواد مخدر محسوب مي شود، چنين قانوني از جرايم خواهد کاست.  اين در حاليست که مخالفان بر اين باورند که اين قانون در مغايرت با قانون اساسي آمريکاست و ريشه هاي نژاد پرستانه دارد.


 دفاع نصرالله از حق تسليحات 

سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب الله لبنان در مراسم تجليل از کارگران هيات حمايت از مقاومت اسلامي از لبناني ها خواست همبستگي خود را با مقاومت اعلام کنند و وحدت ملي شان را نشان دهند چرا که اين مساله و اين همبستگي و وحدت موجب بازدارندگي دشمن از هر گونه تفکر در خصوص حمله به لبنان مي شود. دبيرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: ما نمي پذيريم که هيچ کس در اين جهان حق ما را مورد ارزيابي قرار دهد. ما به دنبال حق خود هستيم زماني که رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا مي آيد و مي گويد حزب الله لبنان موشک  و سلاحي در اختيار دارد که بيشتر دولت هاي جهان اين سلاح ها را در اختيار ندارند، اين مساله صحيح است يا اشتباه، هرگز درباره آن اظهارنظر نمي کنم اما مي گويم تو زماني که اين صحبت را مطرح کردي کنار ايهود باراک، وزير جنگ اسراييل ايستادي که خود اسراييل سلاح هاي هوايي در اختيار دارد که بيشتر دولت هاي جهان آن را در اختيار ندارند.


 سفر قريب الوقوع کيم جونگ ايل  

يکي از منابع دولتي کره جنوبي اعلام کرد که سفر رهبر کره شمالي به چين حتمي و قريب الوقوع است. به گزارش يونهاپ، منبع دولتي کره جنوبي که خواست نامش فاش نشود گفت که "کيم جونگ ايل"، رهبر کره شمالي هنوز وارد چين نشده است ولي با توجه به اين که تمامي مقدمات لازم براي اين سفر فراهم شده است، احتمال مي رود که وي يکشنبه- امروز يا حداکثر فردا عازم پکن شود. انتظار مي رفت سفر کيم به چين تا پايان ماه آوريل انجام شود. بنا بر اين گزارش، گفت وگو درباره از سرگيري مذاکرات چندجانبه هسته اي، دريافت کمک هاي اقتصادي و حمايت چين از جانشيني فرزند سوم کيم از مهمترين محورهاي سفر وي به پکن است.  رهبر کره شمالي به ندرت سفر مي کند و شايعاتي نيز مبني بر ترس وي از مسافرت هوايي وجود دارد. طي اين سال ها چين و روسيه که با قطار شخصي رهبر کره شمالي قابل دسترسي هستند، تنها مقصد سفرهاي خارجي وي بوده اند.


 کلگ خواستار تغيير در بريتانيا 

رهبر حزب مخالف "ليبرال دموکرات" بريتانيا اعلام کرد که خواستار تغيير سيستم انتخاباتي اين کشور است.
به گزارش آسوشيتدپرس، "نيک کلگ"، رهبر حزب ليبرال دموکرات بريتانيا گفت که مي خواهد سيستم انتخاباتي بريتانيا تغيير کند، سيستمي که به گفته وي براي چندين نسل  احزاب "کارگر" و "محافظه کار" را بر سر قدرت نگه داشته است. بنا بر اين گزارش، نيک کلگ، رهبر حزب شماره سه بريتانيا که عملکرد چشم گيري در مناظره هاي انتخاباتي داشته در حالي با چشمان کاملا باز و هوشيار در جدي ترين رقابت هاي انتخاباتي در چند دهه اخير بريتانيا شرکت دارد که به رغم عملکرد خوب وي انتظار نمي رود ششم ماه مي بتواند کرسي هاي لازم براي کسب اکثريت در پارلمان را به دست آورد و به همين دليل گمانه زني ها درباره اين که وي احتمالا با چه کسي ائتلاف مي کند، به شدت بالا گرفته است. نيک کلگ شنبه با تاکيد بر اين که تمرکز وي بر اصلاحات انتخاباتي است، درباره اختلاف نظر ميان خود و "ديويد کامرون"، رهبر حزب محافظه کار سخن گفت، محافظه کاري که همچون رهبر ليبرال  دموکرات ها بر تغيير تاکيد دارد.
رهبر ليبرال دموکرات هاي بريتانيا در گفت وگو با آسوشيتدپرس گفت: "در پس اصلاحاتي که ما از آن سخن مي گوئيم، شتابي وجود دارد و اين شتاب غيرقابل توقف است."
کلگ ادامه داد: "شخصا فکر نمي کنم که پس از انتخابات نه تنها کامرون که هيچ سياستمداري ديگري بتواند ضرورت اصلاحات سياسي را تکذيب کند."


 اخبار کوتاه 

 انفجار مهيب در  موصل

خبرگزاري فرانسه، انفجار خودروي بمب گذاري شده در نزديکي اتوبوس هاي حامل دانشجويان مسيحي در شهر "موصل" در شمال بغداد منجر به کشته شدن يک غيرنظامي و زخمي شدن 80 تن ديگر شد.

افزايش تلفات غيرنظاميان در افغانستان

خبرگزاري فرانسه: وزارت کشور افغانستان اعلام کرد: از تاريخ 21 مارس تا 21 آوريل، 173 غيرنظامي در درگيري هاي افغانستان کشته شده اند که اين ميزان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 33 درصد افزايش نشان مي دهد. تلفات غير نظاميان در افغانستان تبديل به مساله اي بسيار حساس در روابط آمريکا و دولت افغانستان شده است.

انتقام خواهي کره جنوبي

وزير دفاع کره جنوبي قول داد که در پاسخ به غرق شدن کشتي اين کشور در مرزهاي آبي مورد اختلاف با کره شمالي و کشته شدن 46 ملوان، دست به انجام اقدامات تلافي جويانه بزند. کره جنوبي هنوز به طور مستقيم کره شمالي را به عنوان مسئول غرق شدن کشتي اين کشور معرفي نکرده و کره شمالي نيز دخالت در حادثه را تکذيب نموده است.

نماينده پاپ و لژيونرهاي بدنام

رويترز: رهبر کاتوليک هاي جهان، لژيونر هاي مسيحي را که متهم به رسوايي بوده اند، تنبيه کرد و خاطر نشان ساخت که يک نماينده خود را مسئول امور اين لژيونر ها که با اتهام رسوايي روبرو بوده اند، کرده است. پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک هاي جهان، همچنين دستور داد تا کميسيوني ويژه، بررسي اساسنامه اين لژيونرها را انجام بدهد. بنيانگذار اين لژيونر ها از اعضاي آن سو»  استفاده جنسي کرده و حداقل باعث به دنيا آمدن يک کودک شد.

ربوده شدن دو سرباز در جنوب يمن

المحيط: وزارت دفاع يمن اعلام کرد که جدايي طلبان مسلح جنوب يمن روز شنبه دو سرباز دولت اين کشور را دزديدند. اين افراد 48 ساعت به دولت مهلت دادند تا در ازاي اين دو سرباز دو تن از رهبران احزاب مخالف جنوب يمن را آزاد کنند.

تحقيقات تازه پاکستان در مورد ترور بوتو

خبرگزاري فرانسه: مقامات امنيت پاکستان گفتند پس از گزارش سازمان ملل مبني بر اين  که در مورد مرگ بي نظير بوتو به اندازه کافي تحقيق به عمل نيامده است اين کشور روز شنبه يک تيم براي بازديد صحنه  ترور نخست وزير سابق ترور شده  اين کشور اعزام کرده است. پاکستان ماه گذشته پس از انتشار گزارش سازمان ملل، مقامات اطلاعاتي و ارشد پليس را از سمت هايشان عزل کرد.

چراغ سبز اتحاديه عرب به مذاکرات صلح

آسوشيتدپرس: اتحاديه عرب از شروع گفت وگوهاي غيرمستقيم صلح بين اسرائيل و حکومت خودگردان فلسطيني حمايت کرد.  نشست روز شنبه اتحاديه عرب دومين نشستي بود که در آن از مذاکرات غيرمستقيم صلح حمايت مي شد. اين اتحاديه در ماه مارس از آغاز مذاکرات غيرمستقيم حمايت کرده بود.

ديدار هاتوياما با شهرداران مخالف آمريکا

خبرگزاري فرانسه، شهرداران جزيره "توکونوشيما" که ساکنان آن به شدت با استقرار پايگاه نظامي آمريکا در اين جزيره مخالف هستند اعلام کرده اند که مي خواهند به طور شخصي "يوکيو هاتوياما"، نخست وزير ژاپن را از مخالفت خود با انتقال پايگاه نظامي آمريکا به اين منطقه آگاه کنند. از طرف ديگر، هاتوياما در جمع خبرنگاران گفت که بسيار خوشحال است که فرصت ديدار با اين سه شهردار را پيدا کرده و خواستار برگزاري اين نشست در سريع ترين زمان ممکن است.

ترديد ديکتاتور سودان در سلا مت انتخابات

الشرق الاوسط: عمر البشير، رئيس جمهور منتخب سودان، با اشاره به تخلفات صورت گرفته در روند راي گيري در جنوب سودان، تاکيد کرد: راي دهندگان جنوبي از حق کامل خود در راي گيري استفاده نکرده اند. عمر البشير با انتقاد از کساني که براي ايجاد هرج و مرج در انتخابات و ايجاد شکاف تلاش مي کردند، افزود: حزب وي يعني کنگره ملي، خواهان همکاري با جنبش خلق است و از تخلفات آن چشم پوشي مي کند، زيرا تداوم همکاري با اين جنبش به وحدت مي انجامد.

موافقت کرزاي با بازبيني قانون

بي بي سي: چند هفته پس از جنجال بر سر قانون جديد انتخابات افغانستان، "حامد کرزاي"، رئيس جمهوري اين کشور در ديدار با هيات رئيسه مجلس نمايندگان با بازنگري در اين قانون موافقت کرد.  "حامد کرزاي" اين قانون را در زمان تعطيلات زمستاني مجلس با فرمان خود اعلام کرد اما مجلس پس از آغاز به کار خود آن را مغاير قانون اساسي دانست و رد کرد.  اين قانون در واقع متن تعديل شده همان قانون انتخابات سال 2004 ميلادي است که با فرمان کرزاي نافذ شده بود. اعضاي مجلس تغييراتي که در اين قانون شده است را قابل قبول نمي دانند.

حمله پ.ک.ک به ارتش ترکيه

آناتولي:  بر اثر حمله به يک قرارگاه ارتش ترکيه چهار سرباز کشته و و هفت سرباز ديگر زخمي شدند. اين خبر را تلويزيون دولتي ترکيه اعلام کرد. مقامات دولتي در ترکيه حزب کارگران کردستان ترکيه (پ ک ک) را مسئول اين حادثه خونين که در استان شرقي تونجلي رخ داد مي دانند. گفته مي شود که مهاجمان با ضدتانک و مسلسل به اين قرارگاه حمله کرده اند.