نسخه شماره 2317 - 1388/12/27 -


زمان پخش مجموعه هاي نوروزي تلويزيون


يادي از اهل قلمي که امسال آخرين سال زندگي شان شد

درباره سينماي اين روزها
فيلم هايي که قرباني جريانات غلط سينما مي شوند


بيرون منتشر شد


کار مهم محسن


پرفروش ترين آلبوم هاي موسيقي اسفند ماه


 زمان پخش مجموعه هاي نوروزي تلويزيون  

مجموعه هاي "چارديواري"، "زن بابا" و "دارا و ندار" در ايام نوروز به ترتيب از شبکه هاي يک، سه و تهران روي آنتن مي روند.  به گزارش مهر، مجموعه تلويزيوني "چارديواري" به کارگرداني سيروس مقدم و تهيه کنندگي الهام غفوري در ايام نوروز ساعت 22 از شبکه يک روي آنتن مي رود. فيلمنامه "چارديواري" را محسن تنابنده و سعيد آقاخاني در 15 قسمت 45 دقيقه اي نوشتند و مضمون آن کمدي اجتماعي است. در اين مجموعه آتيلا پسياني، امير جعفري، سعيد آقاخاني، بهنوش طباطبايي، مريم اميرجلالي، مهران رجبي، آزيتا لاچيني، محمد فيلي، ناهيد مسلمي، جواد عزتي، سعيده نظام دوست، صدرالدين حجازي، گيتي معيني و... در آن بازي کردند.  مجموعه تلويزيوني "زن بابا" به کارگرداني سعيد آقاخاني و تهيه کنندگي مهران مهام و ايرج محمدي ايام نوروز ساعت 23 از شبکه سه پخش مي شود. اين مجموعه بر مبناي فيلمنامه عليرضا کاظمي پور و سعيد جلالي تهيه مي شود و در آن سيروس گرجستاني، محمد کاسبي، علي صادقي، شقايق دهقان، رامين ناصر نصير، حديث اميني، محمود بهرامي، فريبا حيدري و... بازي کردند.   مجموعه "زن بابا" داستان عزيز آقا را روايت مي کند که همسرش  فوت کرده و تنها با پسرش زندگي مي کند. پسرعزيز آقا قصد دارد با دختر دايي اش ازدواج کند، اما مشکلاتي سر راه اوست که ...  مجموعه تلويزيوني "دارا و ندار" به کارگرداني مسعود ده نمکي و تهيه کنندگي سيدامير پروين حسيني ايام نوروز ساعت  30:21 از شبکه تهران پخش  مي شود. اين مجموعه قرار  است از سيماي استان ها و شبکه جام جم هم پخش شود.  در "دارا و ندار" فتحعلي اويسي، رضا رويگري، نگار فروزنده، مرجانه گلچين، سام درخشاني، رضا توکلي، بهنوش بختياري، نفيسه روشن، مريم سلطاني، سيدجواد هاشمي، مريم کاوياني، يوسف صيادي، يوسف تيموري، رامين راستاد، شهاب عباسي و... بازي مي کنند. اين مجموعه داستان مردي تازه به دوران رسيده است که راه پول خرج کردن را نمي داند و... .


  يادي از اهل قلمي که امسال آخرين سال زندگي شان شد 

سال  1388 آخرين نفس هايش را مي کشد; مثل خيلي ها که در اين سال، آخرين نفس هاي شان را کشيدند و اين سال، آخرين سال زندگي شان شد.
به گزارش ايسنا، امسال دنياي ادبيات ايران هم چهره هايي را از دست داد; از پيشکوت هايي چون بيژن ترقي، رضا سيدحسيني، محمدامين رياحي، محمد حقوقي، مهدي آذريزدي، اسماعيل فصيح، مهدي سحابي،  محمود شاهرخي، خسرو فرشيدورد،  محمد ايوبي و جعفر کوش آبادي گرفته تا برخي چهره هاي جوان.
نخستين خبر درگذشت به مسعود شکوئي - شاعر، نويسنده و پژوهشگر - متعلق بود که 25 فروردين ماه به دليل ايست قلبي در منزل خود و در حين انجام مطالعه دار فاني را وداع گفت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.  شکوئي علاوه بر نگارش چندين مجموعه شعر و رمان، به عنوان نويسنده و پژوهشگر در حوزه هاي مختلف فعاليت مي کرد و چندين فيلم نامه نوشته است. از فعاليت هاي او به تدريس در دانشگاه هاي کشور از جمله دانشگاه شهيد بهشتي و چاپ مقالات و کتاب هايي چون «طالع بازيافته» (رمان) و «سفر با شاعر» مي توان اشاره کرد.
اما ارديبهشت ماه با درگذشت بيژن ترقي، رضا سيدحسيني، غلامرضا صديق غريب و محمدامين رياحي همراه بود. بيژن ترقي در سن 80سالگي از دنيا رفت. اين ترانه سراي پيشکسوت که مدت ها بود از بيماري رنج مي برد، پنجم ارديبهشت ماه در منزلش درگذشت و در کنار همکاران قديمي اش علي تجويدي و پرويز ياحقي در قطعه هنرمندان بهشت  زهرا (س) آرام گرفت.
بيژن ترقي متولد  1308 بود و از ترانه هايش به برگ خزان، آتش کاروان، تک درخت، طاووس و سايه مي توان اشاره کرد.
ترقي فعاليت ادبي خود را با استاداني چون ملک الشعراي بهار، اميري فيروزکوهي، نيما يوشيج و شهريار آغاز کرده بود و با هنرمندان و آهنگسازان نامي روزگار خود چون ابوالحسن صبا، رضا محجوبي، علي تجويدي، داريوش رفيعي و پرويز ياحقي همکاري نزديک داشت.
عزيز دولت آبادي متخلص به درويش دهم ارديبهشت ماه در سن 87سالگي درگذشت و در مقره الشعراي تبريز به خاک سپرده شد.  دولت آبادي متولد سال 1301 در تبريز بود و دکتري زبان و ادبيات فارسي داشت.  او به جز انتشار شعرهايش، چند ديوان را نيز تصحيح و منتشر کرده بود. رضا سيدحسيني هم در سن 83سالگي دنياي ترجمه و ادبيات را تنها گذاشت. اين مترجم پيشکسوت 11 ارديبهشت ماه در بيمارستان ايرانمهر از دنيا رفت و در قطعه 88 هنرمندان در کنار بيژن ترقي به خاک سپرده شد. رضا سيدحسيني 22 مهرماه سال 1305 در اردبيل به دنيا آمد. ديپلم ارتباطات گرفت و سپس در فرانسه، در مدرسه عالي ارتباطات به تحصيل مشغول شد. او کار ترجمه را از سن 16، 17سالگي با ترجمه از ترکي قفقازي و ترکي استانبولي شروع کرد و پس از آن، به ترجمه از زبان فرانسه پرداخت.
«مکتب هاي ادبي»، «روياي عشق» از ماکسيم گورکي، «لايم لايت» اثر چارلي چاپلين، «طاعون» آلبر کامو، «آخرين اشعار ناظم حکمت»، «ضدخاطرات» و «اميد» آندره مالرو، «در دفاع از روشنفکران» ژان پل سارتر و «آبروباخته»ي جک لندن، از جمله آثار اين مترجم پيشکسوت اند.
غلامرضا صديق غريب - شاعر و نويسنده - 12 ارديبهشت ماه در سن 83سالگي درگذشت و در آرامگاه سرايندگان در محوطه آرامگاه فردوسي به خاک سپرده شد.
صديق غريب از شاعران خراسان بود و از آثارش به «اخوانيه اي از مهدي اخوان ثالث و غلامرضا صديق» و کتاب «آبشار طلا» که آخرين اثرش است، مي توان اشاره کرد. محمدامين  رياحي 25 ارديبهشت ماه بر اثر کهولت سن و بيماري در بيمارستاني در تهران در سن 86سالگي از دنيا رفت و در قطعه نام آوران در کنار افرادي چون علي اصغر خبره زاده، مسعود آذرنوش، احمد بورقاني و حسن ملک شاهي به خاک سپرده شد.  رياحي سال 1302 در خوي متولد شد. او از شاگردان ملک الشعراي بهار بود که رساله دکتري خود را در رشته زبان و ادبيات فارسي با عنوان «تصحيح متن مرصاد العباد» زير نظر بديع الزمان فروزانفر به انجام رساند.
سال ها رياست بنياد شاهنامه را بر عهده داشت و با کساني از جمله مجتبي مينوي، عباس زرياب خويي و احمد تفضلي همکار بود.
رياحي در طول فعاليت هاي علمي و فرهنگي اش مسووليت هاي متعددي را برعهده داشت که مهم ترين آن ها عبارت اند از: رايزني فرهنگي ايران در ترکيه، وزير آموزش و پرورش، مسوول کتابخانه هاي کل کشور و مسوول رسيدگي به کتاب هاي درسي دانش آموزان.
او با نوشتن مقاله «تربت شمس تبريزي کجاست؟»، جهانيان را با گنج نهفته در شهر خوي آشنا کرد.
همچنين «تاريخ خوي»، «سرچشمه هاي فردوسي شناسي»، تصحيح «عالم آراي نادري» و چاپ ديوان رشيد ياسمي از فعاليت هاي رياحي هستند که شعر هم مي گفت.  تيرماه هم با رفتن محمد حقوقي، مهدي آذريزدي و اسماعيل فصيح همراه شد.  محمد حقوقي در سن 72سالگي از دنيا رفت. اين شاعر و منتقد پيشکسوت که در تهران سکونت داشت، هشتم تيرماه در بيمارستان خورشيد اصفهان درگذشت و در زادگاهش در قطعه نام آوران باغ رضوان اصفهان در خاک آرام گرفت.
محمد حقوقي متولد سال 1316 در اصفهان بود. دوره آموزش هاي دبستاني و دبيرستاني را در زادگاهش به پايان رساند. پيش از اين که به تهران بيايد، تنها دو کتاب شعر با نام «زوايا و مدارات» و «فصل هاي زمستاني» را در اصفهان چاپ کرده بود و نه تنها به عنوان شاعر، که به عنوان منتقد هم، همراه با چاپ مقاله ها و نقدهايي در «جنگ اصفهان»، مجله «آرش» و مطبوعات مختلف مشهور شده بود; اما آن چه او را بيش از پيش شناساند، انتشار کتاب «شعر نو از آغاز تا امروز» بود.
آثاري از جمله دفترهاي شعر: «گنجشک ها و گيلاس ها» (شعرهاي عاشقانه)، «زوايا و مدارات»، «فصل هاي زمستاني»، «شرقي ها»، «با شب با زخم با گرگ»، «گريزهاي ناگريز»، «خروس هزاريال»، «سطح هاي شعر در سطرهاي نثر» و «از صدا تا سکوت» (لاک پشت ها)، و نيز «شعر و شاعران» ( بررسي و تحقيقي درباره شعر شاعران معاصر) از او به جا مانده اند.
مهدي آذريزدي که همه او را با «قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب» مي شناسند، 18 تيرماه در سن 87سالگي در بيمارستان آتيه تهران از دنيا رفت و در خاک زادگاهش در حسينيه خرمشاه يزد آرام گرفت. مهدي آذريزدي به گواه شناسنامه متولد سال 1301 در خرمشاه يزد بود. آثاري از جمله «قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب»، «قصه هاي تازه از کتاب هاي کهن»، «گربه ناقلا»، «گربه تنبل»، «مثنوي» (براي بچه ها)، «مجموعه قصه هاي ساده» و تصحيح «مثنوي» مولوي (براي بزرگسالان) از او به يادگار مانده اند. اسماعيل فصيح 25 تيرماه در سن 75 سالگي در بيمارستان شرکت نفت درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) آرام گرفت.
فصيح دوم اسفندماه سال 1313 در محله درخونگاه تهران (شهيد اکبرنژاد فعلي - نزديک بازار تهران) متولد شد. او در سال 1359 با سمت استاديار دانشکده نفت آبادان بازنشسته شد.
از آثار او اين عنوان ها هستند: رمان هاي «شراب خام»، «دل کور»، «داستان جاويد»، «ثريا در اغما»، «درد سياوش»، «زمستان 62»، «فرار فروهر» و «بازگشت به درخونگاه»; مجموعه هاي داستان «خاک آشنا»، «ديدار در هند»، «عقد و داستان هاي ديگر» و «نمادهاي مشوش» و ترجمه هاي «وضعيت آخر»، «بازي ها»،  «استادان داستان»، «رستم نامه» و «خودشناسي به روش يونگ».
محمد شيرواني - مصحح، محقق و کتابدار - ديگر چهره اي بود که در تيرماه درگذشت.
شيرواني در سن 84سالگي از دنيا رفت و خبر درگذشتش مدتي بعد انتشار يافت.
علي نجفي - شاعر نيشابوري - 18 مردادماه به علت سکته قلبي از دنيا رفت و پيکر او در قبرستان فرمک در کنار يغما به خاک سپرده شد.
از علي نجفي متولد سال 1343، پيش تر، مجموعه «ضرب المثل هاي نيشابور» منتشر شده بود. شعرهاي او نيز در نشريه ها انتشار يافته بود.
مهدي اباسلط - نويسنده و فيلم ساز جوان - 20 مردادماه بر اثر ايست قلبي درگذشت.
اباسلط متولد 28 آذرماه سال 1360 و دانش آموخته سينما بود و از جمله آثار او به فيلم هاي «خنگ آباد» و «مسعود کيميايي عاشق» مي توان اشاره کرد. نمايش نامه «سادگي منو ببخش کيارستمي» او هم چندي پيش منتشر شد. عبدالحسين شريفيان - مترجم و داستان نويس - 26 مردادماه در سن 83سالگي در بيمارستان کسري درگذشت. شريفيان متولد سال 1305 در بوشهر بود و از او حدود 50 کتاب ترجمه و هشت يا نه داستان کوتاه به چاپ رسيده است.  از جمله  ترجمه هايي که از اين مترجم منتشر شده اند، به اين آثار مي توان اشاره کرد: «اساطير جهان: داستان ها و حماسه ها» دانا روزنبرگ، «ايزابل»، «سمفوني کليسايي» و «سرداب هاي واتيکان» آندره پل گيوم ژيد، «خوشه هاي خشم» جان ارنست اشتاين بک، «سرزمين نابينايان» و «ماشين زمان» هربرت جورج ولز و «دميان» هرمان هسه.  همايون صنعتي زاده چهارم شهريورماه امسال پس از يک دوره بيماري درگذشت و در شهر لاله زار بردسير کرمان به خاک سپرده شد.
او متولد سال 1304 در تهران و پدرش از اولين نويسندگان رمان ايراني بود. همچنين بنيان گذار چاپخانه افست در ايران، کاغذ پارس و مدير انتشارات فرانکلين بود.
«تاريخ کيش زرتشت»، «چکيده تاريخ کيش زرتشت» و «پس از اسکندر گجسته» از مري بويس، «جغرافياي تاريخي ايران» ويلهلم بارتولد، «جغرافياي استرابو، سرزمين زير فرمان هخامنشيان»، «تاريخ سومر» ادوارد وولي، «ايران در شرق باستان» ارنست هرتسفلد، «علم در ايران باستان»، مجموعه مقالات، «تاريخ هند» روميلا تاپار و پرسيوال اسپير، «تاثير علم بر انديشه» (رابطه علم و دين) ريچارد فاينمن و «جغرافياي اداري هخامنشي» آرنولد توين بي از جمله آثار منتشرشده همايون صنعتي زاده هستند.
غلامحسين مرز آبادي - استاد زبان و ادبيات فارسي - 15 مهرماه در سن 88سالگي در منزلش از دنيا رفت و روز پنج شنبه (16 مهرماه) در قطعه نام آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.
غلامحسين مرزآبادي متولد سوم دي ماه سال 1310 در تبريز، استاد بازنشسته از دانشگاه تبريز بود و در سال 67 از طرف دانشگاه آزاد اسلامي تهران مرکز دعوت به کار شد. او همچنين در دانشگاه هاي ديگري از جمله دانشگاه امام علي(ع) و دانشگاه جامع علمي کاربردي به تدريس درس هاي نقد ادبي، تاريخ ادبيات و مکتب هاي ادبي پرداخت.
«سابقه زبان دري در آذربايجان» به همراه مقاله هاي متعددي درباره ادبيات از جمله آثار منتشرشده اوست.
مهدي سحابي - مترجم، نقاش و داستان نويس - 18 آبان ماه در سن 66سالگي بر اثر سکته در پاريس از دنيا رفت و در قطعه هنرمندان در کنار افرادي همچون خسرو شکيبايي و امير قويدل آرام گرفت.
سحابي که همگان او را با ترجمه اثر معروف مارسل پروست يعني رمان هشت جلدي «در جست وجوي زمان ازدست رفته»  مي شناسند، متولد سال 1322 در قزوين بود. پس از طي دوره دبيرستان در شهر تهران و ورود به دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران در رشته نقاشي، با گذشت مدتي، تحصيل را نيمه کاره رها کرد و براي تحصيل در رشته کارگرداني سينما به ايتاليا رفت. تسلط او به زبان هاي ايتاليايي، فرانسوي و انگليسي سبب شده بود که نويسندگان متفاوتي را به ايراني ها معرفي کند.  «ديويد کاپرفيلد» چارلز ديکنز، «بارون درخت نشين» ايتالو کالوينو، «انقلاب مکزيک» ماريو دميکلي، «مرگ آرتيو کروز» کارلوس فوئنتس، «در جست وجوي زمان از دست رفته» و «خوشي ها و روزها»ي مارسل پروست، «همه مي ميرند» سيمون دوبووار، «مزدک» موريس شيماسکو، «تقسيم» پيرو کيارا، «کوه خدا»ي اري دکوما، «تربيت احساسات» گوستاو فلوبر و «مرگ قسطي» فردينان سلين از جمله آثاري هستند که در کارنامه ترجمه سحابي به ثبت رسيده اند.
او همچنين در حوزه تاليف آثاري را خلق کرده است که رمان هاي «ناگهان سيلاب» و «پيچک کاغذي» به همراه مجموعه داستان «خيابان مارگوتا شماره 110» از جمله آن ها هستند.


 درباره سينماي اين روزها
 فيلم هايي که قرباني جريانات غلط سينما مي شوند  
نويسنده : علي يعقوبي

اين روزها برخي فيلم ها که بيشتر نام فرهنگي را يدک مي کشند به نوعي قرباني شرايط غلط سينما مي شوند.فيلم هايي مثل «حيران» ساخته «شاليزه عارف پور» و يا فيلم «شاعرزباله ها» که بايد از آنها به عنوان قربانيان اکران اين روزها نام برد.
اين روزهاي سينما به جز يک يا دو فيلم وضعيت فروش فيلم هاي درحال اکران خوب نيست. از يک طرف به دليل نزديک شدن به خريدهاي شب عيد که فروش فيلم ها رفته رفته پايين مي آيد واز طرف ديگر بي انگيزه بودن مردم براي رفتن به سينما باعث شده که سينما حال وروز خوش خود را از دست بدهد.جوانان وخانواه ها مهم ترين مخاطبان سينما هستند. کساني که از مدت ها پيش کنجکاو ديدن فيلم هاي جديد سينما بودند  به دليل تکراري بودن مضمون اکثر فيلم ها به خصوص فيلم هاي کمدي حوصله رفتن به سينما وديدن فيلم را ندارند اما اين روزها همه چيز در حد گمان وحدس است و اگر خوشبين باشيم وکمي هم شانس براي عوامل وبه خصوص تهيه کننده آن، شايد در روزهاي آينده شاهد افزايش فروش اين فيلم وديگر فيلم ها باشيم. اما رفته رفته به اواخرسال وآغاز سال نونزديک مي شويم. از طرفي بايد بسيارخوشبين باشيم تا فيلمي بتواند فروش چندين ميليوني و حتي ميلياردي داشته باشد. چرا که بانزديک شدن به آغاز سال جديد به دليل اين که معمولا مردم در گير خريد اقلام ،البسه و آجيل وشيريني و... هستند کمتر فرصت فکر کردن به سينما رادارند. پس شايد نتوان انتظار فروش ميلياردي براي فيلمي داشت.
اما انتظار مي رود با اکران فيلمي مانند «به رنگ ارغوان» ،آن هم بعد از 5 سال کمي بتوان انتظار داشت که مردم از اين فيلم استقبال کنند. اين روزها حرف اول اکران را فيلم «به رنگ ارغوان» مي زند ونسبت به ديگر فيلم هاي روي پرده فروش بالاتري داشته و دارد. ولي باتوجه به قابليت هاي اين فيلم،  در صورت اکران در شرايط مناسب مي  توانست به توفيق بسيارخوبي در گيشه دست پيدا کند. پس راه چاره دراين شرايط اکران اين است که منتظربود،تا ايام بعد از عيد فرا برسد واکران سينماها به حالت طبيعي خود بر  گردد.
اما قطعا اگر فيلم «به رنگ ارغوان» در ايام عيد اکران مي شد بهتر بود. اما با توجه به تصميماتي که درچند سال گذشته در باره عدم اکران اين فيلم اعمال شد و از اکران اين فيلم جلوگيري به عمل آمد، باعث شد تا همه چيز دست به دست هم داده تا اين فيلم بتواند روز به روز به روند فروش بالاي خود ادامه دهد. اما اين را نبايد فراموش کنيم که با اکران فيلم هاي جديد در نوروز 89 فيلم «به رنگ ارغوان» رقيبي جدي پيدا مي کند. شروع اکران امسال سينماهابافيلم «اخراجي ها2» بود. فيلمي که براي مخاطب عام و گسترده ساخته شده بود. ولي «به رنگ ارغوان» براي جذب مخاطب، ظرفيت هاي اخراجي ها را ندارد. اما چون فيلم خوبي است قطعا مي  تواند مخاطب خودش را پيدا کند.
اين فيلم را بايد در دسته فيلم هاي فرهنگي قرار دهيم که قابليت فروش خوب را دارد. هر چند نبايد فراموش کنيم که اخراجي ها اقتصاد سينما را در 3ماهه اول امسال، شکوفا کرد. ازطرف ديگر اکثر فيلم هاي ايراني که داراي انديشه، تفکر و پيام هستند در طول سال نمي توانند موفق باشند .چون مخاطب امروزسينما به دلايل مختلف دوست دارد وقتي به سينما مي رود بخندد تا اين که احتمالا در فيلمي تلخ وغم انگيز غرق شده وبراي همذات پنداري گريه کند. مخاطب به دنبال تفريح،نشاط و خنده است تا اينکه فکر کند واز پندهاي فيلم درس عبرت بگيرد. فيلم «به رنگ ارغوان» چون فيلمي تفکر برانگيز است، نمي  تواند مخاطب سطحي نگر وکسي را که به فيلم هاي عشقي وفيلم فارسي علاقه دارد جذب کند.
فيلمي اين روزها موفق است که نگاه عوامانه به مخاطب داشته باشد.پس نتيجه مي گيريم فيلم «به رنگ ارغوان» چون فيلم عميق وتفکر برانگيزي است. نمي تواند دراين فصل موفق باشد و تمام اين دلايل باعث مي شوند که شاهد سيل مخاطبين به  طرف فيلم سطحي وکمدي باشيم. چون مخاطب نمي  خواهد ذهن خود را درگير کند و خنده صرف را مي  خواهد. البته همان طور که مي دانيم تعريف مخاطب عام از عوام متفاوت است.
مخاطب عام درصدد پر کردن اوقات فراغت و تفريح است اما در عين حال نمي  خواهد بيهوده وقتش را تلف کند. متاسفانه اين روزها تفکري بر سينما حاکم است که برنامه اکران به دل خواه برخي از تهيه کنندگان وسينما داران بسته مي شود که چه فيلمي اکران شود و چه فيلمي اکران نشود. فيلم ها هم به اجبار تن به اين تصميم گيري مي دهند و نتيجه همين مي شود که فيلم هاي فرهنگي قرباني جريانات غلط سينما مي شوند.از طرفي ديگر بايد گفت ديگر فيلم هاي سينما هم به نوعي قرباني اين شرايط شدند. فيلم هايي مثل «حيران» ساخته «شاليزه عارف پور» ويا فيلم «شاعرزباله ها» که بايد از آنها هم به عنوان قربانيان اکران اين روزها نام برد. با توجه به شرايطي که گفته شد اين روزها شرايطي که برسينما وجود دارد باعث شده چشم انداز روشني نتوان براي سينماي اين روزها قائل شد چرا که بانگاهي به جدول اکران مي توان انبوهي از فيلم فارسي را ديد که تاريخ يک بار مصرف دارند ومخاطب نمي تواند مثل فيلم «به رنگ ارغوان» از ديدن چندين باره آن لذت ببرد. البته نبايد سخنان بارهاگفته شده تهيه کنندگان رافراموش کرد که بايد امنيت سرمايه خود راداشته باشند و از ديدگاه آنها فيلمي که نتواند درسينما فروش داشته باشد و باعث ضرر تهيه کننده شود بهتر که توليد نشود. به هر حال بايد منتظر ماند وديد که آيا با اکران فيلم هاي جديدي مانند «به رنگ ارغوان»،«عيار14»،«شب» و محافظ» مي توان انتظار شکوفايي دوباره سينما را داشت وآيا مي توان روزي را ديد که اکثر فيلمها مثل فيلم «اخراجي ها2» فروش رويايي داشته باشند که باعث قوت قلب ورضايت تهيه کننده،سينمادار ومخاطبين سينما شوند.بايد به انتظار روزهاي آينده نشست. در چند روز اخير بعد از جشنواره فيلم فجر با اکران فيلم هاي «عيار14» و«به رنگ ارغوان» گيشه سينماها تکاني خورد و دوباره رونق به سينماها باز گشت . اين در حالي است که تا يک ماه آينده و آغاز اکران بهاري سينماها فيلم جديدي را اکران نمي کنند. با اکران فيلم هاي « به رنگ ارغوان » ساخته «ابراهيم حاتمي کيا» و« عيار14» به کارگرداني «پرويزشهبازي»، «محافظ» به کارگرداني «جواد کاسه ساز» انتظار مي رود که رونق دوباره به سينماها باز گردد. اين در حالي است که پيش بيني مي شود که اشتياق مخاطبين سينماها نسبت به ديدن فيلم توقيفي« حاتمي کيا » نسبت به بقيه فيلم ها بيشتر باشد. 


 بيرون منتشر شد 

دومين جشنواره ماهنامه خبري، اطلا ع رساني، تحليلي (نمايه تهران) بيرون ويژه فروردين 89 منتشر شد.
اين ماهنامه که با عنوان بيرون گردي در تعطيلا ت نوروز به چاپ رسيده به بررسي عيد در تهران مي پردازد و با معرفي تفرج گاه ها، رستورانها، مراکز خريد شهر تهران سعي بر اين دارد تا به تعطيلا ت نوروزي مردم رنگ ديگري بدهد.
ضمن اين که با خريداين مجله از تخفيف 350/000 توماني 8 رستوران خوب تهران برخوردار خواهيد شد.
ماهنامه نمايه تهران در 160 صفحه و با قيمت 4500 تومان در اختيار علا قمندان قرار مي گيرد.


 کار مهم محسن 
نويسنده : حسين عبدالهاشم پور

1- اين بخت را داشته ام که در ماه ها و روزهاي پاياني عمر استاد عباس کاتوزيان، چهره ساز بي مانند انسان روي بوم، ساعت ها با او همنشين باشم و گپ بزنم. پيرمرد در 85  سالگي درحالي که دستانش لرزش داشت و تو به وضوح مي توانستي تک تک رگ هاي دستش را بشماري، وقتي مداد طراحي به دست مي گرفت و کالبد انساني را طراحي مي کرد چنان رگ و ريشه، پوست و استخوان آدمي را مي ساخت (هميشه استاد براي نقاشي فعل ساختن به کار مي برد، نقاشي ساختن) تو گويي نسبتي با آفرينش داشت و از آسمان ها قدرت طراحي آناتومي به او الهام شده بود. خود مي گفت که ماه ها در ميان بوميان آمريکا زيسته است تا از فرصت نيمه عريان بودن آنها بهره برد و حالات و سکنات بدن آدمي در لحظه هاي گونه گون را رصد کند و طراحي بسازد.
هم او بود که غصه مي خورد طراحي از سکه افتاده است. هم او بود که از نقاشي اين روزگاران که همه اش رنگ بازي ست و بن مايه طراحي نمي داند دلتنگ بود.
مي گفت عمر اين نقاشي هايي که پيداست نقاشش طراحي نمي داند چندان پايدار نيست. مي گفت روزي که دانش بصري مردم بالا رود اين نقاش ها که بي دانستن طراحي، نقاش شده اند از نان خوردن مي افتند. مي گفت آنها که بي پايه طراحي، نقاشي تدريس مي کنند به نقاشي ايران خيانت مي کنند...
يادش زنده باد که نامش به خوبي ورد زبانهاست.
2- در اين روزها که چون سبک هاي مترقي و متجدد نقاشي، نقاشان پرشمار جوان از راه مي رسند حسرت هاي استاد کاتوزيان بيش از هرروز ديگري احساس مي شود. ديگر کم تر با طراحي در نمايشگاهي مواجه مي شوي و اگر هم مي بيني جلوه گري آن براي مردم آنقدر که بايد، نيست. نقش ها و رنگ هاي سبک هايي که نيازي به طراحي ندارند و همه تلاششان بر اين است که در ذهن مخاطب خيال و آني بپرورانند شب پره اين روزهاي جامعه هنري اند و طراحي قدر و منزلتي که بايد را نمي بيند و برصدر نمي نشيند.
در چنين روزگاراني گالري مدرن "محسن" با روي آوري برپايي "حراج طراحي" در آخرين روزهاي سال 88 به گمانم سنگ محکي جدي و ارزشمند براين برکه راکد انداخت تا فرصت شستن چشم ها را به همه بدهد. حراج طراحي، منزلت بخشي به مادر نقاشي ست. بازنمايي راهي که نقاشان جوان در پس اين بازارهاي مکاره  گاه فراموش کرده اند. گالري محسن که 11 دي ماه 88 متولد شد به هنر جديد اقبال نشان داده است.
نمايشگاه نخستين ثابت کرد به رويکردها و تعريف هاي نو از هنر تجسمي بها خواهد داد ناگهان با اين حراجي تخصصي و منحصربه فرد ثابت کرد که بنيان ها را هم درخواهد يافت که همين بنيان ها و ريشه هاست که اگر درست و به جا باشند هنرهاي جديد مان بالنده و تاثيرگذار از آب درخواهند آمد. نکته جالب توجه اين حراج هم توفيق نسبي آن در فروش است. جمع آوري 80 طراحي قابل ملاحظه و نيز ارايه طراحي ها از سوي چهار نمايشگاه گردان "که ظاهرا رسم هميشگي محسن خواهد بود " از ديگر نکات مثبت اين طرح است.
حراج طراحي در گالري محسن تا چهارشنبه 26 اسفند، آخرين روز کاري سال 88 بود و اين شايد فرصتي بي بديل بود تا با يکصد هزار تومان به يک هديه ارجينال ماندگار براي کادوي شب عيد بخريد. کادويي که ارزشي افزوده خواهد داشت ... راستي ياد باد  و زنده باد نام محسن رسول اف که نام او بر اين نگارخانه است. نام او نيز به خوبي ورد زبانهاست.


  پرفروش ترين آلبوم هاي موسيقي اسفند ماه 

اسفند ماه و در آخرين ماه سال; هر ساله بازار انتشار کاست هاي موسيقي داغ است.
به گزارش ايسنا، با گشت و گذاري در اين روزهاي بازار موسيقي پرفروش ترين کاست ها و سي دي هاي موسيقي را از پخش کنندگان جويا شديم.
يکي از پرفروش ترين آلبوم «آب، نان، آواز» همايون شجريان از انتشارات موسسه «دل آواز» است که با وجود اينکه در هفته گذشته به بازار موسيقي راه يافته است، توانسته در ليست پرفروش ترين آلبوم هاي اسفندماه قرارگيرد.
اين آلبوم با آهنگسازي علي قمصري و صداي همايون شجريان روز پنجشنبه بيستم اسفندماه وارد بازار موسيقي شد; اشعار اين آلبوم از مولانا، هاتف اصفهاني، دکتر شفيعي کدکني و علي غضنفري است.
در اين آلبوم، سهراب پورناظري (کمانچه)، نگارخارکن (کمانچه آلتو)، مصباح قمصري (بم کمان و سازهاي کوبه اي)، نويد افقه (تنبک)، پاشا هنجني (ني)، گلناز خاشعي (دف)، علي قمصري (تار و بم تار و عود) مي نوازند; به علاوه شروين مهاجر نيز در مقدمه چهارگاه با نواختن کمانچه با اين گروه همکاري مي کند.
در بخش موسيقي پاپ، آلبوم «ژاکت» با صداي محسن چاووشي از آلبوم هاي پرفروش است که با وجود اينکه اين آلبوم در بهمن ماه وارد بازار موسيقي شد، همچنان در صدر ليست آلبوم هاي پر فروش قرار دارد.
اين آلبوم از سوي موسسه ايران گام منتشر است و آهنگسازي آن را چاوشي خود انجام داده است; همچنين «اميد حجت» با گيتار الکتريک، «پيام طوني» با ويولون، «محمد جاسمي» با تار و بم تار، «علي صنعتي» با ني، «بابک يوسفي» با کلارينت، «سيامک شکوري» با گيتار آکوستيک، «شهاب اکبري» با کيبورد و «رضا فهيمي» با دف  محسن چاوشي را همراهي کرده اند.
به گزارش ايسنا، در بخش موسيقي بي کلام، آلبوم «اکنون» که شامل تکنوازي پيانو و تنبک است، از جمله آلبوم هايي است که در ليست انتخاب مردم قرار گرفته است. اين آلبوم از سوي موسسه سياه وسفيد وارد بازار موسيقي شده است.
در اين آلبوم 15 قطعه وجود دارد که قطعات درآمد (چند ضربي)، بداهه نوازي (کرشمه، زنگوله)، هفت ضربي (بر اساس زنگ شتر)، بداهه نوازي (زابل، موي)، بداهه نوازي ( مخالف)،  دو ضربي (مخالف)، در دستگاه سه گاه،  قطعات پدر، بداهه نوازي  (حاجياني، دشتي و...)، شش ضربي (دشتي)، در مايه دشتي و قطعات ضربي بداهه نوازي (براساس گردانيه) ، بداهه نوازي، (درآمد، گردانيه  و...)، 16 ضربي (براساس نهفت و نيشابورک)، بداهه نوازي (مجسلي، عشاق) و قطعه اکنون در دستگاه نوا اجرا شده اند.  در بخش دکلمه آلبوم «دکلمه شاملو و اشعار ژاک پره ور» از سوس انتشارات ماهور از جمله آلبوم هاي موسيقي است که مورد استقبال قرار گرفته است.  آلبوم «کولي» از ساخته هاي حسين حميدي نيز از جمله  آلبوم هاي پرفروش اسفند ماه است که از سوي موسسه «آواي خورشيد» وارد بازار شده است.  تعدادي از کاست ها و سي دي هاي که در اسفند ماه عرضه شده اند به دليل اينکه در آخرين روزهاي سال منتشر شده اند، هنوز درباره وضعيت فروش آنها نمي توان اطلاعاتي منتشر کرد.