نسخه شماره 2317 - 1388/12/27 -


يک تحول اساسي در منطقه در حال رخ دادن است

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خطاب به کشورهاي 1 + 5:
دست از اشتباه تاريخي برداريد

محمدرضا رحيمي:
مردم با اجراي هدفمند کردن يارانه ها با مشکل مواجه خواهند شد

احمد جنتي:
حوادث پس از انتخابات برکاتي هم در پي داشت
دموکراسي در هيچ جاي جهان به اندازه ايران معناي واقعي ندارد
اسفنديار رحيم مشايي:
سخنان دروغي به من نسبت داده شده است


اخبار کوتاه


ديپلماسي

در استقبال از نوروز سبز ايراني
ميراثي براي تمام بشريت


نوروز در تاريخ ايران باستان

سيد محمد خاتمي:
حرف اصلاح طلبان برگشت به کل قانون اساسي است


 يک تحول اساسي در منطقه در حال رخ دادن است  

دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم کل قوا گفت: حوادث منطقه و جهان سرعت و شتاب بيشتري نسبت به سال هاي قبل پيدا کرده است.  به گزارش ايسنا، سردار سرلشکر پاسدار دکتر سيديحيي صفوي که در کنگره يادواره شهداي آموزش و پرورش منطقه 3 تهران سخن مي گفت، با ابلاغ سلام مقام معظم رهبري به خانواده معظم شهدا  اظهار داشت: باور کنيم که شهدا مقلب القلوب و محول الحول شدند و اميدواريم که ما هم اينگونه شويم.
وي در ادامه با اشاره به روند تغيير و تحولات منطقه و تاثير شهداي دفاع مقدس در اين تحولات، اظهار داشت: يک حادثه و رخداد بزرگ و يک تغيير و تحول اساسي فرهنگي، سياسي، اقتصادي و امنيتي در منطقه ما و جنوب غرب آسيا در حال رخ دادن است و حوادث منطقه ما و جهان سرعت و شتاب بيشتري نسبت به سال هاي قبل پيدا کرده است. 
دستيار و مشاور عالي رهبر معظم انقلاب افزود: فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و تبديل آن به 15 جمهوري مستقل، حمله آمريکا به افغانستان و عراق و گرفتاري آمريکا در اين 2 منطقه، سرنگوني رژيم بعث عراق و طالبان به دست ظالم بزرگتري مثل آمريکايي ها، شکست رژيم صهيونيستي که تا بن دندان مسلح است، در 2 حمله نظامي از هوا و زمين و دريا به لبنان در جنگ 33 روزه و به يک منطقه غزه در جنگ 22 روزه مردم مظلوم فلسطين و تشکيل دولت شيعي بعد از گذشت بيش از هزار سال که تسلط اقليت اهل تسنن در عراق وجود داشت، از جمله اين تحولات است.  سرلشکر صفوي ادامه داد: همه اين حوادث نشانه يک جريان و يک روند با سرعت است که مي توان نقش پيروزي انقلاب اسلامي و حماسه دفاع مقدس را در اين تحولات منطقه اي ارزيابي کرد و البته جهت و روند کلي اين حوادث، غلبه حق بر باطل است.


 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خطاب به کشورهاي 1 + 5:
 دست از اشتباه تاريخي برداريد  

        رييس  مجمع تشخيص مصلحت نظام به گروه کشورهاي موسوم به 1 + 5 توصيه کرد: ايران به حق خود قانع است، پس دست از اشتباه تاريخي برداريد و به حق خود قانع باشيد.
به گزارش ايسنا، آيت الله هاشمي رفسنجاني در عين حال تاکيد کرد « بايد ما هم در چارچوب شرايط جهاني به گونه اي عمل کنيم که سو» ظن آنها از بين برود.»
هاشمي رفسنجاني که در قالب توصيه هاي هفت گانه در روزهاي پاياني سال 88 سخن مي گفت، در پاسخ به پرسشي در حوزه ديپلماسي خارجي و درخواست توصيه اي به کشورهاي غربي و به طور اخص گروه کشورهاي موسوم به 1 + 5 و سپس مسوولان و مديران مرتبط داخلي، گفت: اين کشورها عمدتا بعد از انقلاب برخورد خوبي با ما نداشتند و کارهايي کردند که مناسب نبود، الان هم مسائل جديدي پيش آمده; مثل مساله هسته اي و موشکي و يا مسائل ديگر که اين ها دارند خصومت خودشان را تشديد مي کنند و من مطمئن هستم اين ها اشتباه مي کنند و از اين راه چيزي به دست نمي آورند و زحمت خودشان و ما را بيشتر مي کنند.
رييس  مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين که "فکر مي کنم اگر آنها به حق خودشان قانع باشند ايران هم به حق خود قانع است" تصريح کرد: ما بارها تاکيد کرديم که اصلا در بحث هسته اي نمي خواهيم به طرف استفاده نظامي برويم; رهبري گفته اند و همه مديران هم گفته اند. اگر بي اعتمادي هست بايد تلاش کنند اعتماد را تقويت کنند; البته بايد ما هم در چارچوب شرايط جهاني به گونه اي عمل کنيم که سو» ظن آنها از بين برود.


 محمدرضا رحيمي:
 مردم با اجراي هدفمند کردن يارانه ها با مشکل مواجه خواهند شد  

محمدرضا رحيمي با انتقاد از تغييرات ايجاد شده در بودجه پيشنهادي دولت توسط مجلس گفت: با اجراي مصوبه مجلس براي هدفمند کردن يارانه ها هيچ خدمتي به مردم انجام نخواهد شد و همچنين رفاه و آسايشي براي مردم ايجاد نمي شود.   
به گزارش خبرگزاري دولتي ايرانا، رحيمي پس از پايان جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران، در خصوص اختلافات دولت و مجلس درباره هدفمند کردن يارانه ها گفت: لايحه اي که دولت تقديم مجلس کرد امر خطير و بزرگي بود که از آن به عنوان جراحي اقتصادي ياد مي شد.  وي افزود: در گذشته همه دولت ها مکلف به انجام هدفمند سازي يارانه ها بودند اما به دليل دشواري از اين امر چشم پوشيدند برخي دولت ها هم در مرحله اول کار را رها کردند.
رحيمي با بيان اين که آن چيزي که مجلس براي هدفمند کردن يارانه ها تصويب کرده است با مشکلاتي مواجه است، خاطر نشان کرد: قرار است از 20 هزار ميليارد تومان منبع هدفمند کردن يارانه ها 50 درصد را براي جبران به مردم و بخش هايي از توليد و همچنين هزينه هاي دولت برگردانيم و ممکن است در حذف يارانه ها تورم به قدري افزايش يابد که مردم به سختي بيفتند.
وي در ادامه بيان داشت: صحيح نيست قيمت ها در بازار چند برابر شود و تنها به مردم 10 هزار تومان بدهند; دولت هرگز به دنبال اين نبوده است بلکه به دنبال اين بود که با آزادي قابل توجهي همان مقداري که در مصرف صرفه جويي مي شود را به مردم برگرداند. با توجه به وضعيتي که در حال حاضر پيش آمده است خدمتي براي مردم انجام نخواهد شد و اجراي اين لايحه رفاه و آسايشي براي مردم ايجاد نخواهد کرد.
وي با تاکيد بر اين که بايد ببينيم در سال 89 با اجراي هدفمند کردن يارانه ها چه اتفاقي مي افتد گفت: هنوز کليات هدفمند کردن يارانه ها به طور دقيق بررسي نشده است اما مشخص است با اجراي هدفمند کردن يارانه ها مردم با مشکل مواجه خواهند شد بايد در اين جراحي بزرگ طوري برنامه ريزي کنيم که مردم آسيب نبينند.
رحيمي هم چنين در پاسخ به پرسش ايسنا در مورد کنترل بازار در ايام نوروز گفت: دولت همه مساعي اش را به کار گرفت تا اجناس مورد نياز خانوارها به صورت متعادل به دست آنها برسد و در اين زمينه موفق عمل کرد و اجازه افزايش قيمت ها را نداد.
وي گفت: با توجه به وضعيت جهاني به نظر مي رسد قيمت هاي ما در مقايسه با سال هاي 85 و 84 برابر است که در اين زمينه اقداماتي از قبيل پيش بيني هاي شش ماه قبل براي مقابله با سو»استفاده کنندگان را در نظر گرفتيم.
رحيمي در همين زمينه کاهش قيمت مرغ، گوشت گوسفند، مرکبات و ميوه جات و تثبيت قيمت آن ها را مورد اشاره قرار داد و يادآور شد: مردم هم در اين زمينه کمک کرده اند و هجوم بي مورد به بازارها نياوردند و خواهش مسوولان را پذيرفته و با وزارت بازرگاني به صورت هماهنگ پيش رفته اند; چنان که مشاهده کرديم قيمت ها آزاردهنده نبود و با رضايت مردم همراه بود.
معاون اول رييس جمهور هم چنين با بيان اين که دولت از خدمت به مردم شاد و مسرور است، گفت: در سال 88 در صورتي که جهان به ويژه در بخش صنعتي دچار رکود شده بود کشور ما حدود 8 درصد رشد صنعتي داشت و دولت لحظه اي در خدمت به مردم متوقف نبود، هم چنين روابط خارجي در بخش اقتصادي نيز گسترش يافت و ارتباطات با کشورهاي مختلف شاهد توسعه بود.
رحيمي در مجموع سال 88 را سالي پربرکت در عرصه خدمت و امور بين الملل توصيف کرد و گفت که عزم دولت براي گسترش اين خدمات و طراحي برنامه هاي جديد براي خدمت بيشتر به مردم در سال 89 جزم شده است.


 احمد جنتي:
 حوادث پس از انتخابات برکاتي هم در پي داشت 
 دموکراسي در هيچ جاي جهان به اندازه ايران معناي واقعي ندارد

دبير شوراي نگهبان با بيان اينکه دموکراسي در هيچ جاي جهان به اندازه ايران معناي واقعي پيدا نکرده است، گفت: حوادث پس از انتخابات اگرچه به ظاهر تلخ بود اما برکات و آثار مثبتي در پي داشت.
به گزارش روابط عمومي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي، آيت الله احمد جنتي دبير شوراي نگهبان که در جمع مسئولين و کارکنان شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي سخن مي گفت، با اشاره به اينکه همه چيز از جمله دل ها، زبان ها و قلم ها به اذن و اراده خداوند و تحت خواسته الهي عمل مي کنند، اظهار داشت: سال 1388 براي نظام و ملت ايران سالي پرحادثه بود که البته برکات و نتايج مثبتي در آينده خواهد داشت.
وي با اشاره به هجمه هاي تبليغاتي گسترده دشمن در آستانه مراسم راهپيمايي بيست و دوم بهمن سال جاري گفت: به فضل الهي همه اين توطئه ها با رهنمودها و تذکرات مقام معظم رهبري و حمايت و حضور هوشمندانه ملت قهرمان ايران در راهپيمايي بيست و دوم بهمن خنثي شد و اگر راهنمايي ها و توصيه هاي مقام معظم رهبري نبود ممکن بود اوضاع به گونه اي ديگر رقم بخورد.
دبير شوراي نگهبان با اشاره به اينکه کساني به دنبال تضعيف جايگاه ولايت در نظام هستند، خاطرنشان کرد: برخي فتنه گران سعي کردند همه کساني را که در تضعيف قدرت ولي فقيه با آنان هم عقيده هستند را گرد هم جمع کنند و دست به دست هم دهند تا حاکميت ولي فقيه را که اساس نظام اسلامي است، کمرنگ کنند.
آيت الله جنتي تصريح کرد: آنان از طريق تبليغات، فرهنگ سازي تا حرکات تند و خشونت آميز مي خواستند اهداف و نيات شوم خود را پياده کنند اما تقدير الهي اين بود که فتنه گران رسوا شوند و با واکنش محکم اقشار مختلف مردم در راهپيمايي هايي نظير نهم دي و بيست و دوم بهمن ماه سرکوب گردند.
وي با بيان اينکه دموکراسي در هيچ جاي جهان به اندازه ايران معناي واقعي نيافته است، گفت: حوادث پس از انتخابات اگرچه به ظاهر تلخ بود، اما برکات و آثار مثبتي در پي داشت.
دبير شوراي نگهبان با يادآوري اينکه در هر بلايي نعمت و خير و برکتي نهفته است، تصريح کرد: بلاياي ظاهري در يک جامعه ديني و مذهبي ممکن است نعماتي به دنبال داشته باشد که در وهله نخست قابل مشاهده نيست. وي با اشاره به حديثي از امام حسن عسگري (عليه السلام) که مي فرمايند: هيچ بلايي نيست مگر آنکه خداوند متعال آن را با نعمتي احاطه کرده باشد، اظهار داشت: اگر خداوند خير و برکاتي براي ملتي مقدر کرده باشد آنها را مبتلا مي کند و البته امتحاني سخت و دشوار است که در صورت پيروزي، دستاوردها و برکات شيريني در آينده در پي خواهد داشت و اين سنت الهي است.
وي در ادامه افزود: حوادث پس از انتخابات ماهيت بسياري از افراد را روشن ساخت و موجب شناخت عميق تر و روشن تري نسبت به دشمن شد. نيروهاي انقلابي و با ايمان نيز خون جديدي به رگ هاي نظام جاري کردند و براي حفظ و حراست از نظام، همدل و يکپارچه به حرکت و تفکر درآمدند و بيدارتر شدند و با هوشياري بالاتري به فعاليت ادامه دادند و انشا»الله در آينده نيز هوشيار و استوار خواهند بود.
آيت الله جنتي دستگيري مقتدرانه عبدالمالک ريگي که با برنامه ريزي دقيق و بدون درگيري رخ داد را از ديگر برکات سال 88 دانست و گفت : ريگي در اعترافات خود خيلي از مسائل را براي همه روشن خواهد کرد.


 اسفنديار رحيم مشايي:
 سخنان دروغي به من نسبت داده شده است  

اسفنديار رحيم مشايي با بيان اين که برخي جريان هاي مخالف و بدخواه با راه اندازي جريان  رسانه اي تحريف و دروغگويي به دنبال شبهه افکني در جامعه هستند، افزود: جوسازي هاي اين جريان ها با هدف پنهان کردن حقيقت و عدم تحقق اهداف متعالي دولت انجام مي شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، رييس دفتر رييس جمهور که در ديدار جمعي از طلاب حوزه هاي علميه و خواهران عضو جامعه الزهرا(س) سخن مي گفت، با تشريح و تبيين ديدگاه هايش در زمينه هاي مختلف، به فتنه هاي بعد از انتخابات رياست جمهوري اشاره کرد و گفت: در جريان هاي پس از انتخابات سران فتنه ماهيت حقيقي خود را افشا کردند و ديگر در پيش مردم حيثيتي ندارند.  رحيم مشايي در ادامه با اشاره به هجمه هايي که عليه اظهاراتش صورت مي گيرد، گفت: در هيچ کدام از اين هجمه ها سخنان مرا نقد نکردند، بلکه عمدتا با تحريف و دروغ پردازي سخناني به من نسبت داده شده  است.
مشايي افتخار خود را مطيع بودن و پيروي از ولي فقيه دانست و اظهارکرد: همه اعتبار و حيات ما به خط نوراني ولايت و امامت وابسته است و بنده خود را سرباز کوچک ولايت مي دانم. ولايت پايه و اساس حکومت و محور همه امور کشور است و معتقدم فرمايشات رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب همه امور است.


 اخبار کوتاه 

پيام واعظ طبسي به مناسبت حضور رهبر معظم
در مشهد مقدس

آيت الله واعظ طبسي به مناسبت تشريف فرمايي رهبر معظم انقلاب در ايام نوروز به مشهد مقدس پيامي صادر کرد.  به گزارش ايسنا، متن پيام نماينده ولي فقيه و توليت آستان قدس رضوي به اين شرح است:
حمد و سپاس خداوند متعال را که بهار ديار خراسان همواره آکنده از شميم ولايت است و اين سرزمين مقدس که مضجع مطهر و منور هشتمين ستاره تابناک آسمان امامت و ولايت، حضرت علي بن موسي الرضا(ع) را همچون نگيني در بر گرفته، ملجا» و پناهگاه عاشقان و ارادتمندان آن ولي خداست و همواره عيد نوروز ما مفتخر به حضور ولي امر امت اسلام و امام جامعه اسلامي است.  امروز که نظام مقدس جمهوري اسلامي در حال گذر از حساس ترين برهه هاي تاريخ است و پرچم آزادي خواهي و عدالت گستري را بر محور دين الهي و معارف اسلامي در فضاي جهاني به اهتزاز درآورده، بار ديگر عطر نفس امام راحل و شميم روح نواز ولايت و امامت در فضاي پايتخت معنوي ايران اسلامي و جهان اسلام پراکنده مي شود و امت شهيدپرور و هميشه در صحنه ايران اسلامي، عهد خود را با آرمان هاي امام راحل و انديشه هاي ولي امر مسلمين جهان تجديد مي کنند.  خداوند متعال را بر اين توفيق سپاس مي گوييم و به همين مناسبت از مردم مومن و انقلابي مشهد مقدس و زائران بارگاه ملکوتي حرم مطهر رضوي به خصوص حضرات آيات عظام، علماي اعلام و روحانيت معظم و خانواده معزز شهدا و ايثارگران، دانشگاهيان، اصناف، به  ويژه جوانان و نوجوانان و عموم خواهران و برادران ايماني دعوت مي کنم که روز يکشنبه اول فروردين 1389 ساعت 30:15 در مراسم تجديد ميثاق با امام راحل(قدس سره)، رهبري نظام اسلامي و شهيدان گرانقدر در جوار مضجع مقدس حضرت علي بن موسي الرضا(ع) در صحن جامع رضوي بار ديگر دشمنان اسلام و انقلاب را نااميد و برکت سال جديد را افزون گردانند.

علني يا غيرعلني بودن دادگاه کهريزک
 به تشخيص رييس دادگاه بستگي دارد

وزير دادگستري در پاسخ به سوالي مبني بر اين که گفته شده که شش نفر از متهمان روز عاشورا قرار است اعدام شوند، اظهار داشت: اطلاعات مربوط به اين موضوع همان است که آقاي دادستان گفتند و ايشان در اين ارتباط توضيحاتي را ارايه داده اند.  به گزارش ايسنا، مرتضي بختياري هم چنين در پاسخ به اين سوال مبني بر اين که شما اظهار اميدواري کرده بوديد که دادگاه کهريزک به صورت علني برگزار شود ولي چرا الان به صورت غيرعلني در حال برگزاري است؟ گفت: علني يا غيرعلني بودن جلسه دادگاه بستگي به تشخيص رييس دادگاه دارد و بنابراين قانون اذن را به دادگاه داده است.

اقدامات جديدي براي بالارفتن ضريب امنيتي کشورانجام مي شود

وزير کشور وضعيت امنيتي کشور را علي رغم وجود برخي ناامني ها در کشورهاي اطراف ايران در سطح بالايي توصيف کرد و از تدارک اقدامات جديد براي بالا رفتن ضريب امنيتي کشور خبر داد.  محمد مصطفي نجار، وزير کشور، در گفت وگو با ايسنا، در حاشيه آخرين جلسه هيات دولت در سال 88، با مطلوب توصيف کردن وضعيت امنيتي مرزهاي شرقي کشور گفت:« امنيت در سطح بسيار بالايي در کشور برقرار است واين درحالي است که در اطرافمان و در کشورهاي مختلف ناامني وجود دارد.»  وي افزود:«البته اقدامات جديدي را در برنامه داريم تا امنيت به طور مرتب بالاتر رود.»  وزير کشور در پاسخ به سوال ديگري در مورد حوادث چهارشنبه آخر سال نيز اظهار داشت:در چهارشنبه سوري جوانان شادي خودشان را داشتند و ما مخالف شور و نشاط آنها نيستيم و تنها با کساني مخالفت مي کنيم که مي خواهند کام مردم را تلخ کنند و يا اقدامات ناهنجاري انجام دهند، لذا بايد کار در حدي باشد که توجيه شده باشد. در مجموع شب گذشته مورد خاصي را نداشتيم.»  نجار در خصوص بحث تغيير استانداران در سال آينده نيز اظهار داشت:« در سال آينده بررسي مي کنيم که ببينيم آيا نيازي به تغيير استانداران احساس مي شود يا خير؟»  وزير کشور در مورد آزادي سرکرده گروهک پژاک توسط دولت آلمان و اقدام جمهوري اسلامي ايران در اين خصوص در مجامع بين المللي نيز خاطرنشان کرد:« پژاک يک گروهک تروريستي است و سرکرده آن نيز جنايت هاي زيادي کرده و موضوع کاملا روشن است، اما متاسفانه آلمان يک کار نمايشي انجام داد که اقدامي بسيار زشت بود و ايران نيز هر اقدامي در برخورد با تروريسم را که لازم باشد انجام مي دهد.»

اعتبارات عمراني کاهش پيدا مي کند

معاون پارلماني و امور مجلس رييس جمهور با اشاره به تاييد لايحه بودجه  سال 89 از سوي شوراي نگهبان گفت:« بعد از اين که قانون بودجه از طرف مجلس به دولت ابلاغ شد، روند عادي خود را در دولت طي خواهد کرد و مواردي که نياز به آيين نامه دارد آيين نامه هاي آن تدوين مي شود.»  به گزارش ايسنا، ميرتاج الديني هم چنين به صندوق توسعه  ملي اشاره کرد و گفت:«در مورد صندوق توسعه  ملي نيز دولت در بند 13 احکامش را آورده بود ولي نظر مجلس اين بود که تا آخر فروردين اساسنامه در مورد آن نوشته شود و دولت نيز اين کار را خواهد کرد و اساسنامه را بعد از تدوين به مجلس ارايه خواهد کرد.»  ميرتاج الديني در پاسخ به اين سوال که با توجه به کاهش درآمد دولت از هدفمند کردن يارانه ها يعني از 40 هزار ميليارد توماني که دولت در نظر گرفته بود به 20 هزار ميليارد تومان، آيا دولت در اين زمينه مشکلي پيدا نمي کند؟ گفت:« اعتبارات عمراني کاهش پيدا مي کند.»  وي با بيان اين که هنوز مشکلاتي درخصوص منابع هدفمند کردن يارانه ها هست که حل نشده، گفت:« اين بحث را دولت دنبال مي کند که بحث منابع را حل کند و ما بايد درسال جديد با مجلس رايزني هايمان را ادامه دهيم تا ببينيم به چه شکل حل مي شود.»  معاون پارلماني و امور مجلس رييس جمهور در مورد زمان اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها نيز گفت: « کارگروه تحول اقتصادي هر موقع که مقدمات اجراي قانون فراهم شد اعلام خواهد کرد.»

آمادگي دفاعي کشور
هيچ گاه بدين اندازه نبوده است

وزير دفاع آمادگي دفاعي کشور را بسيار مطلوب توصيف کرد وگفت:«آمادگي دفاعي ما هيچ گاه بدين اندازه نبوده است.»  سردار سرتيپ پاسدار احمد وحيدي، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، در گفت وگو با ايسنا، در حاشيه آخرين جلسه هيات دولت در سال 88، در خصوص آمادگي هاي دفاعي کشور گفت:« آمادگي دفاعي کشور در حد عالي و بسيار مطلوب است و ما هيچ گاه تا اين حد آماده و مهيا نبوده ايم.»  وحيدي درخصوص خبرهاي خوش در سال آينده در عرصه دفاعي نيز اظهار داشت:« وزارت دفاع در همه عرصه ها براساس وظايف خود از جمله هوايي، دريايي، زميني و موشکي کارهايي را در دست اقدام دارد که به موقع به اطلاع مردم مي رسد.»

اصلاح وضعيت اقتصادي کشور بايد در اولويت باشد

دستيار ارشد رييس جمهور  گفت اولين جلسه  دولت در سال 89 هشتم فروردين تشکيل مي شود.  به گزارش ايسناسيدمجتبي ثمره هاشمي در پاسخ به اين پرسش که آيا هيات دولت در طول تعطيلات، سفر استاني خواهد داشت يا نه؟ نيز گفت: همان طور که گفتم اولين جلسه  هيات دولت در سال 89 در هشتم فروردين خواهد بود که در آن ممکن است در اين ارتباط تصميم گرفته شود.
وي هم چنين در پاسخ به اين پرسش که به نظر وي مهم ترين اولويت در سال 89 چه بايد باشد؟ گفت: من فکر مي کنم اولويت سال آينده بايد اصلاح وضعيت اقتصادي کشور باشد. در برنامه هاي دولت و لايحه اي که تقديم مجلس و تصويب شد، رسيدگي به وضعيت کشاورزي از جمله اولويت هاي درجه يک دولت در بخش اقتصاد در سال آينده خواهد بود.  ثمره هاشمي هم چنين به توجه دولت به موضوع فرهنگ اشاره و اظهار کرد: البته اگر لايحه برنامه  پنجم که از سوي دولت تقديم مجلس شده، ان شا»الله به تصويب برسد، يک گام بزرگ خواهد بود و در واقع چراغ راهنما و راهنماي حرکت دولت براي رسيدن به چشم انداز 1404 مي شود.


 ديپلماسي 

شهادت 8 زائر ايراني در نزديکي کربلا

خبرگزاري براثا به نقل از يک مقام وزارت کشور عراق از شهادت و زخمي شدن 19 تن از جمله چند زائر ايراني بر اثر انفجار دو بمبي که در دو اتوبوس حامل زائران ايراني کار گذاشته شده بود، در منطقه السده الهنديه خبر داد.  به گزارش ايسنا، يک مقام وزارت کشور عراق اعلام کرد: انفجار دو بمب در دو اتوبوس از نوع "کيا" که حامل زائران ايراني بود، موجب شهادت 8 زائر ايراني و زخمي شدن 11 تن شد.  اين در حالي است که اين دو انفجار يک هفته بعد از انفجار مشابه که اتوبوس حامل زائران ايراني را هدف قرار داده بود و به شهادت سه زائر ايراني منجر شد، صورت گرفت.
شبکه ماهواره اي الانوار عراق، نخستين شبکه  تلويزيوني بود که اين خبر را منتشر کرد و در گزارش خود اعلام نمود که اين دو انفجار، اتوبوس حامل زائران ايراني را که به سمت کربلا در حرکت بودند در منطقه السده الهنديه در 18 کيلومتري کربلا هدف قرار داد.  خبرگزاري براثا اعلام کرد: گروه هاي جنايتکار نظام سابق با هماهنگي سازمان هاي اطلاعاتي خارجي اين انفجارها را صورت دادند.

 پيام دبير کل سازمان ملل به مناسبت نوروز

بان کي مون در پيامي به مناسبت نوروز گفت: «اميدوارم کشورها و مردم سراسر جهان به تاريخ و مراسم اين جشن براي ارتقاي هماهنگي با جهان طبيعت توجه و حسن نيت و صلح جهاني را ترويج کنند.»  به گزارش ايسنا بان کي مون در اين پيام آورده است: تصميم امسال مجمع عمومي سازمان ملل براي به رسميت شناختن روز بين المللي نوروز نشانه آگاهي روزافزون جهاني از اهميت اين مناسبت نه تنها در ميان مردمي که آن را جشن مي گيرند بلکه در سراسر جهان است.  براي هزاران سال، هنگامي که خورشيد از خط استوا عبور مي کند و بهار در نيم کره شمالي آغاز مي شود، مردم در بالکان، حوزه درياي سياه، قفقاز، آسياي مرکزي، خاورميانه و ساير مناطق، مراسم ويژه خود را براي جشن نوروز برگزار مي کنند.  اين آئين ها از رنگ نو به خانه ها دادن گرفته تا ديدار از دوستان يا آماده سازي غذاهاي نمادين، همگي القا کننده روح تجديد پذيري است و نه تنها الهام بخش براي آناني است که اين مراسم را برگزار مي کنند بلکه براي همه مردم دنيا نيز مي تواند الهام بخش باشد.

کنفرانس خلع سلاح در تهران برگزار مي شود

سخنگوي وزارت امور خارجه اعلام کرد: به منظور بررسي چالش هاي موجود درباره خلع سلاح هسته اي و ديگر سلاح هاي کشتار جمعي، کنفرانس بين المللي خلع سلاح تحت عنوان" انرژي هسته اي براي همه ، سلاح هسته اي براي هيچ کس" 28 و 29 فروردين ماه سال آينده در تهران برگزار مي شود.  به گزارش ايسنا، رامين مهمان پرست، سخنگوي وزارت امور خارجه هم چنين ارايه راهکارهايي جهت تحقق جهاني عاري از سلاح هاي هسته اي و نيز بررسي شيوه هاي احتمالي براي نظارت برخلع سلاح را از ديگر اهداف اين کنفرانس دانست.  به گفته مهمانپرست، در اين اجلاس تعدادي از شخصيت هاي سياسي و علمي کشورهاي مختلف و نيز نمايندگان برخي سازمان ها و نهادهاي فعال در حوزه خلع سلاح حضور پيدا خواهند کرد.  همچنين از کارشناسان، متخصصان و مقامات رسمي و غيررسمي بيش از 60 کشور دنيا در سطوح مختلف اعم از وزراي امورخارجه و کارشناسان مراکز تحليلي و تحقيقاتي براي شرکت در اين کنفرانس دعوت به عمل آمده است.  پانل هاي تخصصي در پايان کنفرانس جمع بندي خواهد شد. قرار است مهمانان کنفرانس از شهر تاريخي اصفهان نيز بازديد کنند و در حاشيه اين کنفرانس نمايشگاه قربانيان سلاح هاي شيميايي در دوران هشت سال دفاع مقدس برگزار مي شود.


 در استقبال از نوروز سبز ايراني
  ميراثي براي تمام بشريت  
نويسنده : حسين گل محمدي

حدود ساعت 11 صبح روز 8 مهرماه 88 خبر خوشي از اجلاس يونسکو در ابوظبي به ايران مخابره شد: "نوروز به فهرست ميراث ناملموس جهان پيوست. "تشکيل پرونده ثبت جهاني نوروز حدود سه سال قبل از آن با محوريت ايران و با شرکت حدود 10 کشور منطقه که بيشتر آنها همسايگان ايران هستند، آغاز شده بود و در نهايت با حضور 7 کشور به ثبت رسيد. اين کشورها عبارت بودند از: ايران، هند، جمهوري آذربايجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکيه. به فاصله کمتر از شش ماه خبر ديگري در رسانه هاي سراسر جهان و به صورت فراگيرمنعکس شد که نه تنها تاکيدي دوباره بر جهاني بودن نوروز بود، بلکه نوروز را تا سطح يک مناسبت بين المللي با رويکرد فرهنگ صلح ارتقا داد. اينک ايرانيان سراسر جهان با دو خاطره خوش به استقبال سال نو مي روند; نخست خاطره فراموش ناشدني  ثبت نوروز  به عنوان نخستين ميراث معنوي ايران زمين در فهرست ميراث جهاني ناملموس که در مهرماه 88 (30 سپتامبر2009) اتفاق افتاد و دوم تصويب نوروز به عنوان مناسبتي جهاني در تقويم سازمان ملل که درست در آستانه استقبال از نوروز 89 و در اسفند ماه 88 صورت گرفت.
مجمع عمومي سازمان ملل سرانجام در روز 88/12/4 قطعنامه "روز جهاني نوروز" را در چارچوب ماده 49 دستور کار خود و تحت عنوان "فرهنگ صلح" به تصويب رساند و براي نخستين بار در تاريخ اين سازمان، نوروز ايراني همزمان با يکم فروردين ماه برابر با 21 مارس به عنوان يک مناسبت بين المللي به رسميت شناخته شد. اين قطعنامه که با همکاري مشترک کشورهاي ايران، آذربايجان، افغانستان، تاجيکستان، ترکيه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقيزستان آماده شده بود، مورد حمايت عمومي کشورهاي عضو سازمان قرار گرفته و به اتفاق آرا به تصويب رسيد. قابل توجه است که سه کشور هند، آلباني و مقدونيه نيز در روز راي گيري به کشورهاي تهيه کننده اين قطعنامه پيوستند. در نشست مجمع عمومي سازمان ملل تاکيد شد: نوروز همچون زبان مشترک ميليون ها انسان در آسيا، شبه قاره هند، آسياي مرکزي، خاورميانه، قفقاز، بالکان، حوزه درياي سياه و بسياري از نقاط ديگر جهان در آمده است. امروز بيش از 300 ميليون نفر نوروز را در سراسر جهان گرامي مي دارند و بزرگداشت نوروز بزرگداشت ريشه ها، تاريخ و ارزش هاي تمدن هاي درخشان بشري است که در طول قرن ها ارزش هاي انساني را منتقل ساخته اند. پيرو تثبيت مناسبت نوروز در تقويم جهاني سازمان ملل، مسوولان سازمان ميراث فرهنگي نيز تصميم به برگزاري جشن ملي نوروز گرفتند. معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي نيز در اين زمينه گفت: با توجه به ثبت جهاني نوروز با محوريت ايران، براي نشان دادن نقش برجسته کشورمان در اين اقدام بين المللي و تاکيد بر مرکزيت آيين سنتي نوروز در ايران، اين جشن از اين پس در اسفندماه هر سال برگزار خواهد شد. سيد رضا موسوي، همچنين از برگزاري جشن جهاني نوروز از سوي وزارت امور خارجه کشور با همکاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خبر داد و گفت: اين جشن 9 و 10 فروردين ماه سال 89در سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي برگزار و وزيران امور خارجه عضو پرونده ثبت جهاني نوروز، سفيران و تعدادي از رييسان جمهور اين کشورها در آن حضورخواهند داشت.

  نوروز عالم افروز

با وجودي که بسياري از آيين هاي نوروزي در کشورهاي داراي نوروز به صورت مشابه برگزار مي شود، اما برخي آيين هاي نوروز در اين کشورها داراي تفاوت هايي با يکديگر هستند. به طور مثال در افغانستان در روز اول نوروز، سفره هفت ميوه مي چينند ولي در ايران، سفره هفت سين مي اندازند. کشورهايي که نوروز را جشن مي گيرند شامل ايران، افغانستان، تاجيکستان، ترکمنستان، عراق، ترکيه، سوريه، لبنان، جمهوري آذربايجان، ازبکستان، قرقيزستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهايي که جشني مشابه نوروز دارند ارمنستان، مصر، چين و زنگبار هستند. در ازبکستان جشن نوروز جشني دولتي است، اما رسما سال نو طبق تقويم اروپايي برگزار مي شود. از چند روز مانده به عيد، مردم اين کشور خانه تکاني مي کنند و خانههاي خود و شهرها و روستاها را مي آرايند; زيرا اين امري طبيعي است که در لباسي زيبا و خانه اي زيبا به استقبال سال نو بروند. جشن نوروز براي مردم تاجيکستان، به ويژه بدخشانيان، جشني ملي و ديرينه است. تاجيک ها از نوروز به عنوان رمز دوستي و زنده شدن کل موجودات ياد مي کنند. نوروز در اين کشور به نام "خيدير ايام"، يعني جشن بزرگ، معروف است. در ترکيه، نوروز را آغاز بهار طبيعت، شروع تجديد حيات، تازگي و طراوت در جهان مي دانند. نوروز در ترکيه تعطيل رسمي است. آذربايجاني ها اگر فرزندي در نوروز به دنيا بيايد، او را با يکي از اسامي نوروز يا بايرام مي نامند و مردم از چله کوچک، خود را براي استقبال از عيد نوروز آماده مي کنند. مراسم نوروز در آذربايجان کم وبيش شبيه آن چيزي است که ما در ايران برگزار مي کنيم. برخي روستا نشينان اين کشور سفره هفت سين مي گسترند و همه مردم اين کشور مراسم چهارشنبه سوري را برگزار مي کنند. در کشور ترکمنستان، طبق رسم قديم و جديد، دوبار در سال جشن نو گرفته مي شود; يکي براساس تقويم ميلادي به عنوان جشن بين المللي (سال نو) و ديگري نوروز به نشانه احياي آداب و رسوم ديرينه. نوروزدر قزاقستان شروع اعتدال بهاري است. قزاقها بر اين باورند که در اين روز ستاره هاي آسماني به نقطه آغاز مي  رسند و همه جا تازه مي شود و روي زمين شادماني برقرار مي گردد. نوروز براي مردم اين سرزمين بسيار مقدس بوده و اگر در اين روز باران يا برف ببارد، آن را به فال نيک مي گيرند و معتقدند سال خوبي آغاز مي شود. نوروز پاکستان را "عالم افروز" مي نامند، به معناي روز تازه رسيده که با ورود خود جهان را روشن و درخشان مي کند. از آداب و رسوم عيد نوروز ميان مردم پاکستان مي توان به خانه تکاني، پوشيدن لباس نو، تهيه انواع شيريني اشاره کرد.

  نوروز از کجا آمده است؟

هرچند نوروز را به روايت اسطوره اي جمشيد نسبت مي دهند،  اما واقعيت اين است که در مورد پيدايش نوروز و ريشههاي تاريخي و اسطوره اي آن تا کنون صدها و بلکه هزاران ديدگاه و مقاله و کتاب و... مطرح و منتشر شده است. در اسطوره ها و افسانه  ها و کتاب هاي  پيشينيان  بنيان  نوروز را به  پادشاه  اسطوره اي  و افسانه  اي جمشيد نسبت  داده اند. فردوسي  نيز در حماسه   "شاهنامه" نوروز را به  جمشيد نسبت  مي دهد. ايران  شناس  معروف  دانمارکي، کريستن  سن  و برخي  ديگر از محققان  ايراني  گفته  اند که  جشن  نوروز ايراني  متاثر از برخي  جشنهاي  کهن  ملل  قديم تر است  و از جمله، آثاري  از زگموگ، جشن  بابليان  - که  خود متاثر از سومريان  نيز بوده  - در نوروز ايراني  مشاهده  شده  است. يکي از روايت هاي تاريخي، آغاز نوروز را به بابليان نسبت مي دهد. بر طبق اين روايت ها، رواج نوروز در ايران به 538 سال قبل از ميلاد يعني زمان حمله کوروش به بابل بازمي گردد. کوروش دوم بنيان گذار هخامنشيان، نوروز را در سال 538 قبل از ميلاد، جشن ملي اعلام کرد. در سنگ  نوشته هاي به جا مانده از دوران هخامنشيان، به طور مستقيم اشاره اي به برگزاري نوروز نشده است، اما بررسي ها بر روي اين سنگ نوشته ها نشان مي دهد که مردم در دوران هخامنشيان با جشن هاي نوروز آشنا بوده اند،و هخامنشيان نوروز را با شکوه و بزرگي جشن مي گرفته اند. در زمان اشکانيان و ساسانيان نيز نوروز گرامي داشته مي شد. نوروز طي ايام و در گستره جغرافيايي وسيعي به حيات خود ادامه داده و به امروز رسيده است و هم چنان زنده و شاداب نفس مي کشد.

  نوروز با هزار جلوه و رنگ

در مورد پيدايي اين جشن افسانه هاي بسيار است اما آنچه به آن جنبه رازوارگي مي بخشد، آيين هاي بسياري است که روزهاي قبل و بعد از آن انجام مي گيرد. از ريشه فکري و تقويمي پيدايش نوروز که بگذريم تنوع، عمق و کارکردهاي آييني نوروز است که به آن اعتبار و پيچيدگي خاصي بخشيده است. هزاران سال است که نوروز با جلوههايي شگفت انگيز در خاستگاه آن، ايران و ساير کشورهاي داراي نوروز برگزار مي شود. انديشه متعالي نوروز امروزه در ترکيب با آموزههاي ديني تبديل به يکي از زيباترين آيين هاي ايراني گرديده است. اما به راستي جشن  نوروز چه  پديده  شگرفي است  که  اين  چنين  مورد توجه و علاقه مردم است؟ آيين هاي  جنبي  نوروز چون  چهارشنبه  سوري، آبريزان، مير نوروزي  و سيزده  بدر چگونه  اند و سفره  هفت  سين  چه  معنا و پيشينه اي  دارد؟ و خلاصه  چگونه  است  که  نوروز قرن ها دوام  يافته  و باز هم  در آغاز هر بهار، هر ايراني  با هر انديشه اي، پرشور و پر اميد فرا رسيدن  نوروز را شادمانه  جشن  مي  گيرد؟...

  پيام آوران نوروز

از ديرباز گروهي وظيفه پيام آوري و انتقال مفاهيم را در آيين هاي نوروزي بر عهده داشته اند. در اين زمينه شايد ميرهاي نوروزي، نوروزخوان ها و عمو نوروزها شاخص تر از همه هستند. البته "ميرنوروزي" و "نوروزي خواني" که هر يک به نوعي برآمده از ديگري يا بازمانده يکديگرند. در رسم مير نوروزي، در 5 روز آخر سال اداره و فرمانروايي شهر را به طور نمادين به دست ميرنوروزي مي سپردند. فردي از پايين ترين قشرهاي اجتماع چند روزي پادشاه مي شد و چند نفر از مردم عادي را به عنوان خدم و حشم انتخاب مي کرد. اين پادشاهي چند روزه، از ابعاد فراوان حرکتي قابل توجه و تامل است. بنا بر آنچه در مدارک تاريخي آمده، امکان اين حکمراني چند روزه بدون عواقب سو» و مجازات وجود داشته و گويي ثروتمندان شهر نيز اين حکم هاي موقتي را مبارک و خوش يمن مي دانسته اند. در مقاله اي از علامه قزويني آمده که غالب اعيان به رغبت و رضا چيزي به ميرنوروزي مي دادند و آن را جزو عادات عيد نوروز به فال نيک مي گرفته اند.  اين رسم که از ميان مردم مولد سر مي زند، بالا و پايين اجتماع را در هم مي آميزد و به هم نزديک مي کند. اگر از جانب ديگري به اين جريان نگاه کنيم، در بطن اين آيين، چيزي به ريشخند گرفته مي شود. مير نوروزي در واقع قدرت و نفوذ پوشالي و کوتاه مدت اين جهاني را به ريشخند مي گيرد. با اين تعبير که قدرت و نفوذ اين جهاني، کوتاه و گذراست، درست به همان اندازه که مير نوروزي اعتبار و فرصت دارد. حافظ مي سرايد:  "سخن در پرده مي گويم چو گل از غنچه بيرون آي -  که بيش از پنج روزي نيست حکم مير نوروزي". نوروزي خواني اما رسمي است که از دل "مير نوروزي" بيرون مي آيد. نوروزي خوان ها گروه کوچکي مرکب از سه يا چهار بازيگر سفره با رخت هاي رنگين و آرايش عجيب بودند که از اواخر زمستان دوره مي افتادند و با خواندن، بازي درآوردن، شيرين کاري و بذله گويي، به پيشباز بهار مي رفتند و مردم را سرگرم مي کردند. از آن جا که ريشه اين پيک هاي نوروزي، همان ميرنوروزي است، حاجي فيروزها مي خوانند: "حاجي فيروزه، عيد نوروزه، سالي چند روزه" که بر همان کوتاهي عمر ثروت و قدرت نيز اشاره مي کند. عمو نوروزها نيزجلوه ديگري از همين پيک ها هستند که در مناطق مختلف ايران امروز و قديم به گونهاي با شکل ها و رنگ هاي متفاوت جلوه مي نمايند. 

  استقبال از بهار سبز

کاشتن " سبزه عيد " به صورت نمادين و شگون، از روزگاران کهن، در همه خانه ها و در بين همه خانوادهها مرسوم است. در تمام اقوام ايراني اسفند ماه، ماه پاياني زمستان، هنگام کاشتن دانه و غله است. امروز نيز در همه خانهها رسم است که ده روز يا دو هفته پيش از نوروز، در ظرفهاي کوچک و بزرگ، کاسه، بشقاب، پشت کوزه و ... دانههايي چون گندم، عدس، ماش و ... مي کارند.  موقع سال تحويل و روي سفره "هفت سين" بايستي سبزه بگذارند. در برخي از شهرهاي آذربايجان، سومين چهارشنبه به خيس کردن و کاشتن گندم و عدس براي سبزههاي نوروزي اختصاص دارد.  اين سبزهها را در خانوادهها تا روز سيزده نگه داشته، و در " سيزده بدر " به آب و صحرا مي سپارند.

  در هم ريختگي
 براي نظم دوباره

خانه تکاني نمادي از انقلاب طبيعت و وجود ماست و بر ضرورت بر هم ريختن نظم کليشه اي و خسته کننده پيشين براي ايجاد نظمي تازه تاکيد دارد. اگر نوروز هميشه و در همه جا با هيجان و آشفتگي و درهم ريختگي آغاز مي شود، حيرت انگيز نيست چرا که بي نظمي يکي از مظاهر آن است. بي نظمي که نظم کهنه شده را بر هم مي ريزد تا بارديگر نظمي تازه ايجاد کند. خانه تکاني و زير و رو کردن همه وسايل خانه نيز ريشه در اين انديشه دارد. اين مراسم در عين حال نمادي است که بر ضرورت تحول آدمي و زيرو رو شدن او تاکيد مي نمايد. خانه تکاني يکي از آيين هاي نوروزي است که مردم بيشتر مناطقي که نوروز را جشن مي گيرند به آن پايبندند.

  آب بريزيم و گلاب بپاشيم

مردم به  جان  آمده  از خشکسالي  براي  نيايش  و نماز و درخواست  باران  به  بيابان  رفتند و دست  به  دعا بردند و چون  از ابر رحمت  پروردگار باران  باريد، در دلها شادي  پديد آمد و مردم  به  شادماني  پرداختند و به  شکرانه  اين  نعمت، پس  از آن  هر سال  بر روي  يکديگر آب  و گلاب  پاشيدند. کم  کم  اين  رسم  به  صورت  آب پاشي  در خانه  و کوچه  و شستشوي  خارج  از برنامه  معمول  شد; و اکنون  نيز چنين  رسم  است  که  پيش  از فرا رسيدن  نوروز تا آنجا که  ممکن  است  خانه  را شست وشو دهند، بدن  به  آب  بشويند وخود و ديگران را با عطر و گلاب تازه کنند.

  تازه و نو مي شويم

نوروز همه چيز را تازه مي خواهد و به همه چيز تازگي مي بخشد. نوروز ديرينه اي که به رغم  کهنسالي خود رويش و جواني را به همگان هديه مي کند و غبار خستگي و پژمردگي را از هرچه پيرامون خود مي زدايد. نونوار شدن در نوروز با لباس نو خود را نشان مي دهد. پوشيدن لباس نو در آيينهاي نوروزي، رسمي همگاني است. تهيه لباس، براي سال تحويل، فقير و غني را به خود مشغول مي دارد. در جامعه سنتي توجه به تهيدستان و زيردستان براي تهيه لباس نوروزي - به ويژه براي کودکان - رسمي در حد الزام بود. اگر در روزهاي پيش از نوروز، در خانوادهها، محلهها، مدرسهها و سازمانهاي نيکوکاري رسم است که براي کودکان نيازمند لباس تهيه کنند، اين کار نيک پيش از آنکه براي کمک و همراهي باشد، براي لباس نو پوشاندن به کودکان در جشن نوروز است.

  برافروختن آتش، نمادروشني

آيين چهارشنبه سوري امروزين که با بسياري از رفتارها و بدعتها آلوده شده است، در انديشه و مرام ايرانيان باستان کارکرد ديگري داشت. آتش در انديشه ايرانيان باستان نماد روشني و پاکي است و آيين چهارشنبه سوري مراسم نمادين دوري از آلودگيهاست. آتش  به  لحاظ  نور، گرما، خبررساني، پاک  کنندگي  و به  عنوان  يکي  از عناصر چهارگانه  مقدس  پيشينيان  - آب، خاک، باد، آتش  - در فرهنگ  ايرانيان  قديم  اهميتي  ويژه  داشته  است. نياکان  ما در شب  عيد آتش  مي  افروختند و  شادي  مي  کردند. شال اندازي نيز در قديم از آداب چهارشنبه سوري بود. پس از مراسم آتش افروزي جوانان به بام همسايگان و خويشان مي رفتند و از روي روزنه بالاي اتاق (روزنه ي بخاري) شال درازي را به درون مي انداختند. صاحب خانه مي بايست هديهاي در شال بگذارد. مراسم شب چهارشنبه آخر سال امروزه با انحرافاتي آميخته شده است که براي بازگشت به هويت و کارکرد پيشپين خود نياز پالايش دارد.

  آيين مهر و دوستي

تاکيد برمهرو دوستي، دور ريختن کينهها و آشتي دوباره از جمله ماندگارترين معناها و کارکردهاي نوروز است. کارکردي که در ترکيب با آموزههاي اسلامي جلوهاي انسان دوستانه و متعالي به نوروز بخشيده است.بخشش و آزادي زندانيان، رفتن بر سر مزار از دست رفتگان در آخرين پنج شنبه سال، دور ريختن تمامي کدورتها هنگام حلول سال نو، دلجويي از بيماران و به ملاقات آنان رفتن، کمک به فقرا و بازديدهاي گسترده و.... همگي مصاديق زيبايي از دوستي، بخشش و نيکوکاري در آيين نوروز است.ديد و بازديد عيد يا عيد ديدني از جمله سنت هاي نوروزي است که در بيشتر کشورهايي که آن را جشن مي گيرند، متداول است. رفتن به زيارتگاهها و " زيارت اهل قبور "، در پنجشنبه آخر سال - و نيز، روز پيش از نوروز و بامداد نخستين روز سال - رسمي عام است. در برخي از شهرهاي ايران، روز پيش از عيد، خانوادههاي عزادار، از خويشان و نزديکان با غذا و حلوا پذيرايي مي کنند و در سر مزار جمع مي شوند. و نيز رسم است که ايرانيان، در موقع سال تحويل، به زيارت قبر امامان و امامزادگان مي روند.  از جمله آيينهاي شاخص و فراگير نوروزي، ديد و بازديد، يا " عيد ديدني " است. در ديد و بازديدهاي نوروزي رسم است که نخست به خانه کساني بروند که "نوروز اول" در گذشت عضوي از آن خانواده است. هديه و عيدي دادن به مناسبت نوروز رسمي کهن است که ريشه در مهر و دوستي دارد.

  هفت سين عشق و زندگي

اصيل ترين پيک نوروزي، سفره  هفت سين است. در ايران قديم هفت سيني مي گفتند و بعدها با حذف (ياي) نسبت به صورت هفت سين در آمد. هنوز هم در بعضي از روستاهاي ايران اين سفره را، سفره  هفت سيني مي گويند. در برخي از نوشتهها از سفره هفت شين (هفت روييدني که با حرف شين آغاز مي شود) سخن رفته و آن را رسمي کهن تر دانسته اند. در ريشه يابي واژه هفت سين نظرهاي ديگري چون هفت چين (هفت روييدني از کشتزار چيده شده) و هفت سيني از فراوردههاي کشاورزي نيز بيان شده است.  سفره هفت سين از سفره هاي نوروزي است که در ايران و برخي از نقاط افغانستان رايج است. سفره هاي نوروزي يکي از آيين هاي مشترک در مراسم نوروز در بين مردمي است که نوروز را جشن مي گيرند. در بسياري از نقاط ايران و برخي از نقاط افغانستان، سفره هفت سين پهن مي شود. در اين سفره هفت چيز قرار مي گيرد که با حرف سين آغاز شده باشد; مثل سرکه، سنجد، سمنو، سيب و ... پهن کردن سفره هفت سين در ايران آداب و رسوم خاصي دارد. روي سفره آينه مي گذارن که نشانه روشنايي، شمع که نشانه نورو درخشش، يک کاسه آب که نشانه پاکي مي باشد. همچنين کتاب قرآن نيز بر روي سفره قرارداده مي شود و سال نو با کلام معنوي "يا مقلب القلوب والابصار..." آغاز مي شود. رسم و باوري کهن است که همه اعضاي خانواده در موقع سال تحويل - لحظه ورود خورشيد به برج حمل - در خانه و کاشانه خود در کنار سفره هفت سين گرد آيند. خوراکيها در آيينهاي نوروزي جايگاه ويژهاي دارند و از جمله مصاديق محسوس و عيني جذابين نوروز هستند.  از اين رو خوراکيهاي نوروزي به برخي عناصرهفت سين محدود نمي شود. پختن غذاهاي ديگر نيز در نوروز مرسوم است. به طور مثال در بخش هايي از ايران; سبزي پلو با ماهي، در ترکمنستان; نوروزبامه، در قزاقستان اويقي آشار، در بخارا; انواع سمبوسه  پخته مي شود.

  رها شدن در دل طبيعت

انس با طبيعت جلوه اي از استقبال از بهار است که در قالب مراسمي با اشکال مختلف در کشورهاي داراي نوروز وجود دارد. روز سيزدهم فروردين در ايران روز طبيعت نام گرفته است. مردم ايران روز سيزدهم فروردين، به مکان هاي طبيعي مانند پارک ها، باغ ها، جنگل ها و مناطق خارج از شهر مي روند. هم چنين سبزههايي را که  براي  سفره  هفت  سين  رويانيده اند با خود به  صحرا مي  برند و رها مي کنند. مراسم سيزده به در در مناطق غربي افغانستان ازجمله شهر هرات نيز برگزار مي شود. با وجودي که روز سيزدهم فروردين در کشور افغانستان جزو تعطيلات رسمي نيست، اما مردم اين مناطق براي گردش در طبيعت، عملا کسب و کار خود را تعطيل مي کنند. مردم اين منطقه همچنين اولين چهارشنبه سال را نيز با گردش در طبيعت سپري مي کنند. علاوه بر اين، ساکنان کابل در افغانستان، در طول دو هفته اول سال براي گردش به همراه خانواده به مناطقي که در آنها گل ارغوان مي رويد، مي روند. يکي ديگر از آيين هاي نوروز که در آسياي ميانه و کشور تاجيکستان مرسوم است، مراسم گل گرداني و بلبل خواني است.

  نوروزي سرشار
از معنويت

عيد در فرهنگ اسلامي از جايگاهي والا و ارزشمند برخوردار است. واژه "عيد" در اصل از فعل عاد (عود) يعود است و براي آن معاني مختلفي گفته اند: از جمله "روزفراهم آمدن قوم" و "هر روز که در آن، انجمن يا تذکار فضيلتمند يا حادثه بزرگي باشد." در قرآن کريم مي خوانيم: (اللهم انزل علينا مائده من السما تکون لنا عيدا لاولنا و آخرنا و آيه منک). خدايا! نازل کن براي ما مائده اي از آسمان که براي اولين و آخرين از ما عيد باشد و نشانه اي از تو. و نيز گفته  اند که  حضرت  صادق (ع) نوروز را روزي  فرخنده  براي  طلب  حاجتها دانسته اند. همچنين از قول حاج شيخ عباس قمي در مفاتيح الجنان اعمال عيد نوروز بنابر تعليم امام جعفر صادق (ع) به معلي بن خنيس عبارتند از: 1- چون روز نوروز شود غسل کن، 2- و پاکيزه ترين جامههاي خود را بپوش، 3- و به بهترين بوهاي خوش خود را خوشبو گردان، 4- و در آن روز روزه بدار، 5- پس چون از نماز پيشين و پسين و نافلههاي آن فارغ  شوي چهار رکعت نماز بگذار. و نيز نظري  است  بر اين که  روز غدير خم  مصادف  با اول  فروردين  بوده  و البته  اين  مورد به  لحاظ  تقويمي  مطابقت  داده  نشده  است.عيد از نظر حضرت علي(ع) آن است که: هر روزي که در آن روز، معصيت خدا نشود و گناهي انجام نگيرد، آن روز را عيد خوانده است(کل يوم لا يعصي الله تعالي فيه فهو يوم عيد) و اين فرمايش اميرمومنان(ع) اشاره به اين موضوع دارد که روز ترک گناه، روز پيروزي و پاکي و بازگشت به فطرت نخستين است. عيد نوروز پس از اسلام و با اندک تغييراتي که در آن به عمل آمد وآموزههاي ديني که به آن اضافه شد تاکنون در بين ايرانيان جاودانه مانده و برمعنويت آن افزوده شده است.


 نوروز در تاريخ ايران باستان 
نويسنده : آيت الله محمد رضا مداحي آملي

حضرت آيت الله محمد رضا مداحي آملي از معدود علمايي است که علاوه بر تسلط در علوم متداول حوزوي با تاريخ ايران باستان نيز آشنايي کامل داشته ودر اين خصوص صاحبنظر و صاحب تاليفاتي است. او به مدت 25 سال سابقه تحصيل در حوزه به خصوص حوزه علميه قم را داشته و در اين مدت از محضر اساتيد بي بديل، نظيرآيات عظام بروجردي، گلپايگاني ،ميزراهاشم آملي و...استفاده کرده است. نامبرده ازعنفوان جواني وابتداي تحصيل، به تاريخ ايران نيز علاقمند بوده وبا عنايت به استعداد ويژه باکمترين امکانات و بدون گذراندن دوره خاصي، مطالعات خود را در اين رشته ادامه داده است.
آيت الله مداحي ضمن سابقه طولاني تدريس و تحقيق علوم اسلامي هم اکنون  در شهر آمل به وعظ وخطابه و نگارش کتب و مقالات ديني اجتماعي و... خصوصا ايران  باستان،اشتغال دارد
کتاب هاي زير از آثار اوست:
اختران جاويد ومشاهير آمل (3جلد)، محبت در سيماي بهشتيان ، رساله در خوي زشت،اعتصام و باريخ ،آمل در گذر تاريخ،در جست وجوي حقيقت، فرزانگان اسلام و فرزانگان باستان مازندران (در دست چاپ) پيدايش غني ترين ادبيات جهان، ادبيات طبري(در دست چاپ) و...
يا مقلب القلوب والابصار            يا مدبر الليل و النهار
يا محول الحول و الاحوال                    حول حالنا الي احسن الحال
مي گويند اول کسيکه درباره ستارگان و چگونگي سير کهکشانها بحث و مطالعه کرده بطليموس حکيم بوده که با غريزه خدادادي خود در جستجوي حرکت و نظم ستارگان بررسي دقيق کرده و همه را نوشت که آن نوشته ها به نام کتاب "المجسطي" معروف است. پس از او دانشمندان رياضي دان دنباله بررسيهاي او را گرفته اند که به نام علم نجوم يا دانش ستارگان ناميده اند که امروزه فيزيک اختري ناميده اند.  علماي نجوم ستارگاني که در شبها با دقت مورد مطالعه قرار داده و آنها را شمرده اند- البته با چشم غير مسلح- آنها راحدود شش هزار بالغ دانسته و براي هرکدام  شکلي را قائل شدند و آنها را به نام برج نامگذاري کرده اند و برجها را شاعر به صورت شعر درآورد:
برج ها ديدم که از مشرق برآورده اند سر:
جمله در تسبيح در تهليل حي لايموت
چون حمل چون صور چون جوزا و سرطان اسد
سنبله ميزان عقرب قوس جدي دلو حوت
علماي نجوم يا به قول امروز دانشمندان فيزيک اختري انها را بعقيده گذشته ستارگان ثوابت مي گفته اند و ستارگان بسيار که در وسط اين برجها مي مانده اند آنرا يکماه مي خوانده اند.  دانشمندان پارس افتاب را که ميان اين برج ها مي ماند يک ماه به حساب مي آورده اند که شش ماه آفتاب 31 روز و پنجماه 30 روز و يک ماه 29 روز و 6 ساعت بود که هر چهار سال چهار شش تا 24 مي شود که آن سال را کبيسه خوانده اند.  يعني شش ماه 31 روز و شش ماه ديگر 30 که سال پارسي 365 روز مي شود. دانشمندان عرب چون بيشترين دسترسي را با ماه داشته اند و شبهاي مهتابي زياد دارند گردش ماه را در اين برجها يک ماه گرفته اند که يک ماه قمر 30 روز در برج مي ماند و ماه ديگر 29 روز و 12 ماه را يکسال نجومي به حساب آورده اند که جمعا 355 روز مي شود. دانشمندان ترک ستارگان هشتگانه را که در برجها سير مي کرده اند به نام سکزيلدوز سکز هشت ويلدوز ستاره آن را براي خود سال قرار داده اند.  دقيق ترين سال و ماه، سال و ماه طبري بوده که منجمين نيز در تقويم مفصل نوشته اند.
يکي از پادشاهان بزرگ ايران جمشيد جم است که از سلسله پادشاهان هخامنشيان است. اين پادشاه آن قدر دانش دوست و دادگستر بود که پادشاه عرب خونخوار ضحاک ملعون او را گرفته و زنده پوست کند و کشت تنها به خاطر حسد. جمشيد جم از خود آثار سازنده را از آداب و رسوم به يادگار گذاشت. از جمله فرمان داد در اول اعتدال بهاري آن موقع درختان لباس سبز را مي پوشانند و دشت کوه ها همه چمن و سبزه زار و شکوفه گل مي شوند و طبيعت با اعتدال بهاري مي شود که نه گرم و نه سرد هميشه بهار فرمان داد همه ملت اول فروردين را روز نو يا نوروز جشن شادماني بگيرند و همه مملکت پر از شادي گردد و نمايندگان مختلف مردم به عنوان سلام و ديد و بازديد به حضور او برسند که هنوز به نام عيدنوروز معروف است.
در اسلام نيز بنا به تمثيل آنچه خوبان همه دارند تو تنها داري تمامي خوبي ها و شادي ها را در خود گرد آورده از جمله عيد نوروز را که آثار پسنديده صله رحم و زيارت ديگران و برطرف شدن خشم و کينه و کسالت در آن بود آن را به طور قاطع پسنديده و امضا کرده تا آنجا که دستور و فرمان دعا آمده که روح و روان انسانيت را با آن بالا برند و ارجمند سازند.  در مفاتيح الجنان شيخ عباس قمي و ساير کتاب هاي دعا و ثواب الاعمال درباره عيد نوروز عجم چقدر دستورها و دعا و نمازها را نوشته اند و آداب و رسوم ها را بيان کرده اند.
عيد نوروز پارسيان آنقدر در اسلام ارج و منزلت دارد که چندين نمونه بيان مي شود:
1-ائمه ما فرموده اند موقعيکه سال به اول ساعت تحويل به فروردين رسيد  مطابق 360 مرتبه براي هر روز يا 30 مرتبه يا 12 مرتبه مرتبه اين دعا را بخوان   
يا مقلب القلوب والابصاراي خداوندي که قدرت داري دل و ديده را دگرگون نمايي
 يا مدبر الليل و النهاراي قدرتي که تدبير شب  و روز با تو است
يا محول الحول و الاحوال    اي خدايي که هر لحظه جهان را به يک حال در مي آوري
حول حالنا الي احسن الحال  زندگي ما را به بهترين حال در بياور
2-معلي بن حنيس غلام امام صادق (ع) روايت مي کند که امام به من فرمود: اين روز عيد نوروز مبارک است و اين عمل ها را انجام بده که در مفاتيح الجنان و ساير کتاب ادعيه نوشته است.
3-از جهتي امام علي(ع) اين روز عيد نوروز را در کوفه استقرار حکومت خود يا حکومت پابرهنه ها برگزيد و اختيار نمود.
چنان که شاعر پارسي زبان مي گويد
عيد نوروز عجم دارد شرافت بهر آن       کو بود روز جلوس شاهي سلطان جور
پايتخت مرتضي در کوفه شد عيد عجم      زين سبب دارد شرافت بهر آن اندر جهان
در قرون اخير نيزاين عيد مورد توجه بسياري از متفکرين و دانشمندان بزرگ جهان قرار گرفته. در سايت اينترنتي مرحوم پرفسور محمود حسابي اين دانشمند کم نظير فيزيک تاريخ معاصرنقل شده که ايشان در ايام تحصيل در اروپا در يکي از ايام نوروز جشني را ترتيب داده واز اساتيد ودانشمندان بزرگ فيزيک آن زمان من جمله پرفسور انيشتين دعوت بعمل آوردند، وليکن به جاي هفت سين متداول، هفت سيني از اصول وواژه هاي فيزيک را درآن قراردادند، که در اين خصوص استاد ايشان انيشتين ضمن تعجب، در اين خصوص وفلسفه هفت سين سوال کردند که ايشان در پاسخ فرمودند اين عيد باستاني و اسلامي ماست. انيشتين خيلي فکر کرد سپس گفت آيا براي اين جشن آهنگي وجود دارد؟ گفت بلي. انيشتين گفت چون ويولون من فعلا  خراب است شما درصورت امکان آهنگ را بنوازيد. پروفسور حسابي در هنگام نواختن آهنگ مشاهده کرد که اوچشمان خود را بسته وبه حالت خلسه فرو رفته است که بعد از اين کار آنقدر انيشتين به وجد آمده بود که مرتب آهنگ هاي اصيل ديگري را درخواست مي کرد و فرمود اين جشن وآهنگ ايراني بسيار زبان دارد پر از مطالب است تا آنجا که انسان را در ابديت گم مي کند، و سپس اضافه کرد که تا شما در اينجا هستيد اين جشن را برپا داريد.


 سيد محمد خاتمي:
 حرف اصلاح طلبان برگشت به کل قانون اساسي است  

رييس موسسه بين المللي گفت وگوي فرهنگ ها و تمدن ها، از برگشت به کل قانون اساسي و پذيرش داوري آن به عنوان حرف اصلاح طلبان در مقطع کنوني ياد کرد.
به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي، در ديدار با جمعي از اعضاي شوراي مرکزي انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه ها و نمايندگان اين انجمن در دانشگاه هاي تهران،  تربيت مدرس،  اميرکبير، تربيت معلم و شهيد بهشتي با يادآوري اين که در آستانه عيد نوروز قرار گرفته ايم، افزود: در ميان يادها و نام ها نوروز ايراني ترين نام و ياد است که مورد تاييد اسلام هم قرار گرفته و حتي دعاي مخصوصي به اين مناسبت وارد شده است.
وي افزود: نوروز واقعا براي ما ايرانيان و تمام کساني که تحت تاثير فرهنگ و تمدن ايراني - اسلامي هستند و نيز کساني که به ايران و عظمت آن در طول تاريخ علاقه مند بوده اند، عيد است.
رييس موسسه بين المللي گفت وگوي فرهنگ ها و تمدن ها با بيان اين که نوروز نشانه نبوغ و موقع سنجي انسان ايراني و اعتدال خواهي و نشاط جويي و طراوت خواهي اوست، تصريح کرد: انتخاب اين لحظه به عنوان اول سال درست در موقعيتي که کل طبيعت در معتدل ترين موقعيت خود قرار مي گيرد، نشانه نبوغ و ابتکار است.
وي در ادامه با يادآوري اين که هر جا که فرهنگ ايراني مورد توجه است، نوروز نيز مورد توجه است، گفت: همه سنت ها و رسم هايي که در مورد نوروز در ايران وجود داشته درس آموز و قابل تامل است.
وي همچنين از خانه تکاني، انجام ديد و بازديد، رفع کدورت ها براي تقويت دوستي ها و پيوستگي ها در جامعه به عنوان سنت هاي خوب نوروز ياد کرد و گفت: من اين عيد را به همه ايرانيان عزيز در هرکجا که هستند و تمام آنها که به ايران علاقه دارند و دلشان براي ايران مي تپد، تبريک عرض مي کنم، به خصوص به ملت بزرگوار ايران که نوروز متعلق به اوست; ملتي که افتخارات بزرگي داشته است و علاوه بر نوروز تقويمي، نوروزهاي زيادي در تاريخش وجود داشته است.
خاتمي از پذيرش اسلام با آغوش باز از سوي ايرانيان به عنوان يکي از نوروزهاي مردم ايران ياد کرد و گفت: ايراني که هميشه نوخواهي، عدالت خواهي، حق طلبي و خداپرستي در متن فرهنگش وجود داشته در چهره اسلام همه اينها را ديد و با آغوش باز آن را پذيرفت و همه ظرفيت تاريخي و اجتماعي و فکري خودش را در اختيار اسلام قرار داد و سبب ايجاد تمدن بزرگ و فرهنگ فاخر اسلامي شد.
وي ادامه داد: ايرانيان اعم از مسلمان و غيرمسلمان يک ويژگي ديگر هم داشتند; پذيرفتن اسلام يا احترامشان به اسلام از ديدگاه و زاويه تعبير و تفسيري بود که امام علي بن ابيطالب و اهل بيت عصمت و طهارت(ع) از اسلام داشتند; يعني اسلام عدالت و اسلام عقلانيت و اين هم نشانه اعتدال طلبي و عدالت جويي ملت ايران است و ما هم به آن افتخار مي کنيم و در همه ايرانيان نه تنها شيعيان، هر کس ايراني است، محبت و سرسپردگي به اهل بيت و نيز نگاه به اسلام و دين خدا را از زاويه ديد عدالت خواهانه و عقل گرايانه اميرالمومنين (ع) مي بينيم.
وي در ادامه با بيان اين که در دوران اخير مشروطيت، نوروز ديگري در تاريخ ايران محسوب مي شود، افزود: همچنين انقلاب اسلامي ما نوروز بزرگ تاريخي و معنوي ديگر و آغاز يک حيات طيبه جالب در جامعه ما بود.
خاتمي ادامه داد: انقلاب ما انقلاب بزرگي است و همه دنيا شاهد بود که بدون توسل به زور و سلاح در مقابل رژيمي که به انواع سلاح ها و سازمان هاي مقتدر اطلاعاتي و نظامي و امنيتي مجهز و نيز از پشتوانه و حمايت قدرت هاي بزرگ بين المللي بهره مند بود، با دست تهي با کلام و منطق با محبت و با گل در برابر گلوله ايستاد و با حضور فراگير مردم اين انقلاب پيروز شد. اين نوروز نوروز بزرگي براي ما بود و چشم اندازي را به روي ما و به سوي آينده بهتر گشود و از دل انقلاب ما جمهوري اسلامي برآمد.
رييس جمهور سابق کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: در اينجا ملت ايران با بزرگواري خودش و استمداد از همان عقلانيت و عدالت خواهي اسلامي که ايراني پذيرفته بود و مورد احترامش بود و با رهبري ممتاز و شجاع و حکيم و کارآمد توانست اين انقلاب را پيروز و جمهوري اسلامي را تاسيس کند.
وي در ادامه با بيان اين که همه ما دلبسته اسلام و انقلاب هستيم، اظهارکرد: همه ما به اين که در اين موقعيت جمهوري اسلامي تحقق پيدا کرده، خشنوديم; البته ممکن است امروز هم بينش ها و گرايش هايي وجود داشته باشد که خيلي با آن محتواي انقلاب اسلامي و راه و رسمي که امام معين کرد و مردم ما به آن راي دادند، سازگاري نداشته باشد.
خاتمي در ادامه گفت: يکي از فاجعه هاي بزرگ همين است که تفکري که به آن اسلامي که در انقلاب بود ايمان ندارد، با امام و انديشه او هم سازگار نيست، بخواهد ميدان دار عرصه شود. اسلام و انقلاب حاصل کارش جمهوري اسلامي و محوريت مردم، تامين امنيت مردم و زمينه سازي براي پيشرفت همه جانبه جامعه است. ايجاد عدالت به عنوان معيار و ملاک رابطه ميان افراد با يکديگر و رابطه حکومت با مردم و نيز شخصيت دادن به مردم که بتواند حرف بزنند، انتقاد بکنند، حکومت را روي کار بياورند و براي انتقاد از حکومت هزينه نپردازد; اين اسلامي است که مورد توجه بود و ما اين اسلام و جمهوري اسلامي را مي ستاييم و هستند کساني که اين اسلام را قبول ندارند; هر چند خيلي هم به اسلاميت و انقلابي گري تظاهر کنند.
وي اضافه کرد: اگر نگراني وجود دارد به خاطر وجود اين تفکر نيست، اصلا ما معتقديم با تفکر نمي توان جنگيد، با تفکر مي توان بحث و گفت وگو کرد يا طرفين همديگر را قانع کنند و يا حداقل اين زمينه را به وجود آورند که مردم با آزادي کامل ميان فکرها چيزي را انتخاب بکنند، کسي متوسل به زور نشود، اما خطر اين است که تفکر انحرافي به نام اسلام - من جسارت به هيچ کس و هيچ چيز نمي کنم، براي فکر هم احترام قائلم ولو اينکه آن تفکر را قبول نداشته باشم - اما جفا اين است مردم انقلابي بکنند، امام و راهکاري داشته باشند، تفکري بيايد و خودش را به جاي آن تفکر جا بيندازد و اجازه بروز و ظهور به هيچ گرايشي ندهد.
وي ادامه داد: خطر در اينجاست که اين گروه مرزبندي شديدي بکند، توهم و تفکري که با اسلام سازگار نيست را بگويد عين اسلام و انقلاب است و جز آن هم حق ظهور و بروز نداشته باشد و متاسفانه بخواهد در بعضي دستگاه ها نفوذ کند و نيز دل هاي پاک و صاف جوانان خوب و فداکار ما را تحت تاثير قرار دهد و به جاي اينکه اين دلها پر از محبت به يکديگر باشد خداي ناکرده پر از کينه توزي به بخش هاي جامعه و بخش هايي که دلبستگي شان به امام و انقلاب زياد است، باشد.
خاتمي ادامه داد: نظام ما و انديشه هايي که معتقديم اصيل است و مردم براي آن فداکاري کردند و جان دادند و انتظار يک زندگي مطلوب و عالي را داشتند، نبايد لطمه ببيند، متاسفانه امروز مي بينيم راه ها از هر جهت براي برخي گروه ها و جرياناتي باز است که همين تفکر انحرافي را دارند و با کمال بي باکي مخالفان انديشه خودشان را به انواع اتهامات متهم مي کنند و حتي سعي مي شود آن تفکر، تفکر نظام و حکومت در جامعه القا شود.
رييس جمهور سابق کشورمان در ادامه با انتقاد از آنچه بسته شدن برخي راه ها به روي نيروهاي نخبه جامعه خواند گفت: تهمت ها و نسبت هاي عجيبي که برخي به مخالفانشان زده و داد ند و بدتر اين که اين مسائل مبنايي قرار بگيرد، براي برخورد و مقابله با جرياني که نمي پسندند، اين ها مساله اي است که خطرناک است.
وي ادامه داد: بارها هم گفته ام اينجا مساله مواجهه اصولگرايي و غيراصول گرايي نيست، کم نيستند اصول گرايان عاقل، معتدل و منطقي، ولي جرياني تند وجود دارد; جرياني که مي کوشد مقدسات، يعني خدا و پيامبر و اسلام را و نيز امام و رهبري و همه آنچه را در جامعه ما مورد احترام است و نقش اساسي در جامعه دارد، به نفع يک جريان فکري و رفتاري انحرافي مصادره کند; چنان که همه جريان هاي ديگر منکوب و مطرود شوند و نه تنها امکان حضور نداشته باشند، بلکه به عنوان کساني که بايد با آنها برخورد شود مطرح شود و اين امر خطرناک است.
وي تصريح کرد: آن کسي به نظام و امام و انقلاب لطمه مي زند که سعي مي کند چنين وضعي را در جامعه ايجاد کند و بذر کينه و نفرت و برخورد و خشونت را بپراکند; در حالي که جامعه ما مشکلات فراوان دارد و به جاي اين که انديشه ها آزاد باشند و اين ها را نقد بکنند تا اصلاح شود و دست اندرکاران امور را وادار کنند به منطق و معيارهاي قانون تن بدهند و نيز با انتخاب آزاد، مردم بيايند و آن چيزي را که مورد خواستشان است، انتخاب کنند، با ايجاد مرزبندي هاي تصنعي و توهمي زمينه گسست و بدبيني را فراهم آورند.
وي در ادامه خطاب به حضار گفت: سابقه همه شما استادان و دانشمندان مومن، مشخص است، دين داري تان، دلبستگي تان به انقلاب و به عنوان کساني که در مهمترين بخش جامعه ما يعني جامعه دانشگاهي و فرهيخته ما حضور داشته ايد، مشخصه شما دفاع از اسلام و انقلاب و ايران در مقابل بسياري از افکار ديگر که وجود داشته، بوده است. البته شما معتقد بوديد با افکار بايد با منطق روبرو شد، نمي شود با زور جلوي بروز انديشه را گرفت، با زور انديشه از بين نمي رود، بلکه دروني مي شود و چون نمي تواند آزادانه و با امنيت ابراز شود، به صورت جريان هاي بسيار خطرناکي درمي آيد و منشا مشکلات بزرگ اجتماعي مي شود.
به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي دفتر حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي، وي اضافه کرد: شما در مسير دفاع از اسلام از حقوق و حرمت مردم و پيشرفت علم و دانش تلاش کرده و مي کنيد. باعث تاسف است که اين طور جريان هاي سالم و سابقه دار نه تنها براي حضور و فعاليت محدوديت داشته باشند، بلکه گاه به اتهام هايي ناروا نيز متهم شوند و در معرض برخوردهاي ناپسند قرار گيرند.  خاتمي با بيان اين که امروز واقعيت هايي در جامعه وجود دارد و مخصوصا حاکمان بايد متوجه اين مسائل باشد تا بتوانند مشکلات را حل کنند، افزود: بايد به روش و سنت پيامبر(ص) و امام علي(ع) و ديگر بزرگواراني که در تاريخ بودند رجوع کنيم.
وي اضافه کرد: شنيدن حرف نخبگان يعني شنيدن واقعيت هايي که در جامعه وجود دارد و نيز شنيدن راهکارهايي که اگر به کار بسته شود، دوام نظام و جامعه و سلامت آن بيشتر رعايت مي شود.
رييس جمهور سابق کشورمان با بيان  اين که اصرار ما اين بوده و هست که بايد در چارچوب قانون عمل کنيم، تصريح کرد: قانون اساسي يک کل منسجم است، بايد همه آن را مورد توجه قرار داد و به آن عمل کرد; نمي شود بخش هايي از آن را با تفسيرها و تعبيرهايي که با روح قانون اساسي مخالف است، گرفت و از بخش هاي عظيمي از آن غفلت کرد. حرف ما اصلاح طلبان برگشت به کل قانون اساسي و پذيرش داوري آن است.
وي ادامه داد: هم دولتها حق ندارند خلاف قانون اساسي عمل کنند واگر کسي به آن اعتراض کرد دلسوز انقلاب است و نه معاند و هم گروه ها و جريان ها و افکار و افراد هم حق ندارند خارج از قانون اساسي حرکت کنند.
رييس بنياد باران هم چنين اضافه کرد: اتفاقا يکي از دستاوردهاي بزرگ جريان هاي اخير اين است که حتي دشمنان بيروني که هميشه با اتکا به گروه هاي معدود منحرف پرادعا و مطرود از ملت آنها را به عنوان اپوزيسيون آلترناتيو مطرح مي کردند متوجه شدند اين ها در کشور ما جايگاه و پايگاه ندارند و مردم به اسلام و انقلاب و البته حق حاکميت خودشان علاقه دارند. اتفاقا يکي از کارهايي که در برخي روش هاي تبليغاتي استفاده مي شود اين است که دوباره همان جريان هاي مرده - براي اين که به دروغ حرکت اعتراضي ملت ايران را منتسب به آنها کنند- آنها را زنده و بزرگ مي کنند.
وي با بيان اين که اگر همه بتوانند حرفشان را بزنند و انتخابات خوب داور مساله باشد، خيلي از مسائل حل مي شود، از برخورد با برخي افراد انتقاد و تصريح کرد: توقع ما از قوه قضاييه برخورد با منطق طبق قانون اساسي و آيين دادرسي است، برخي جريان ها آزادانه به همه کس و همه چيز، حتي به مراجع تقليد و عالمان وارسته و شخصيت هاي انقلابي و با سابقه و هر کس که نمي پسندند بدترين اهانت ها و برخوردها را مي کنند، ولي کسي به کارشان کاري ندارد؟
خاتمي همچنين با بيان اين که انتظار ما اين بود در آستانه عيد فضا عوض شود اضافه کرد: بايد از آنچه در اين مدت گذشت پند بگيريم و راهي ديگر جز آنچه جريان داشته است انتخاب کنيم، حال هم هنوز زمينه وجود دارد، اگر زندانيان آزاد شوند و برخي برخوردهاي مضر خاتمه يابد و حرفها و نقدها و فعاليت ها در چارچوب قانون ميسر شود، بسياري از مسائل حل مي شود.
وي با تاکيد بر اين که جامعه مي تواند با وجود تنوع ها و تفاوت ها با هدف وحدت براي استقرار همه جانبه مردم سالاري سازگار با دين و پيشرفت همه جانبه با نشاط به سوي آينده بهتر حرکت کند، اظهارکرد: چنين باد! بار خدايا، اي دگرگون کننده دلها و ديده ها و اي پياپي آورنده روزان و شبان، اي گرداننده سالها و حالها، حال ما را بهترين حال کن.
بر اساس اين گزارش در آغاز اين ديدار نيز استادان و مدرسان حاضر مطالب خود را بيان و در توضيحي اعلام کردند که انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه ها از آغاز دهه 1360 بر اساس تاکيد بر خط امام و ارزش هاي انقلاب تشکيل شده و همچنان بر اين هويت اصرار دارد.