نسخه شماره 2310 - 1388/12/19 -


معرفي اعضاي کميسيون انتخابات ميانمار

نگراني آمريکا از آينده مبهم در افغانستان
تدارک حمله وسيع به قندهار


تشديد بيماري ديکتاتور کره شمالي


اخبار کوتاه


 معرفي اعضاي کميسيون انتخابات ميانمار 

رسانه دولتي ميانمار گزارش داد که حکومت نظامي اين کشور تمامي اعضاي کميسيون جديد انتخابات را برمي گزيند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، دولت نظامي ميانمار پنج قانون جديد انتخاباتي را در آستانه برگزاري انتخابات سال جاري ميلادي وضع کردند، انتخاباتي که احتمالا اکتبر يا نوامبر برگزار مي شود. اين اقدام دولت نظامي نگراني ها جامعه جهاني را براي برگزاري انتخاباتي برابر و شفاف پس از 20 سال در ميانمار افزايش داده است، اقدامي که به نظر مي رسد با هدف باقي ماندن نظاميان بر مسند قدرت در اين کشور انجام مي گيرد.  در اين گزارش امده است که کميسيون انتخاباتي براي نظارت بر روند انتخابات تشکيل خواهد شد که دولت نظامي ميانمار که موسوم به شوراي صلح و توسعه(SPDC)  خود اعضاي اين کميسيون را انتخاب مي کند، کميسيوني که حداقل اعضاي آن پنج تن است. تمامي اين پنج تن بايد بيش از 50 سال سن داشته باشند عضو هيچ حزب سياسي نباشند و توسط شوراي صلح و توسعه (حکومت نظامي ميانمار) صلاحيت آنها به عنوان فردي شايسته و وفادار به دولت و شهروندان تائيد شود. بر اساس قانون جديد، کميسيون اين قدرت را دارد تا آراي حوزه هاي انتخاباتي را که راي گيري در آن آزاد و منصفانه نبوده يا به  دليل بلاياي طبيعي و شرايط امنيتي محلي باطل کند. يک فعال سياسي ميانمار در اعتراض به قانون جديد انتخاباتي دولت نظامي ميانمار گفت: "جاي هيچ تعجبي نيست بسياري از مردم انتظار دارند اين انتخابات توسط رژيم مديريت شود. اين انتخاباتي است که توسط رژيم براي رژيم برگزار مي شود."  هنوز مشخص نيست که آيا تاريخ انتخابات در جزئيات اين قوانين که قرار است بعدا منتشر شود، گنجانده شده است يا خير. آخرين انتخابات در ميانمار در سال 1990 ميلادي برگزار شد و "اتحاد ملي براي آزادي(NLD) " به رهبري سوچي پيروز اين انتخابات شد اما نظاميان از پذيرش نتايج انتخابات خودداري کردند، کساني که سوچي را به مدت 14 سال از 20 سال گذشته در بازداشت خانگي نگه داشتند.


 نگراني آمريکا از آينده مبهم در افغانستان
 تدارک حمله وسيع به قندهار 
نويسنده : علي ودايع

در پي تصرف شهر مارجه در عمليات مشترک که بيش از 15 هزار نظامي آمريکايي و ناتو در آن حضور داشتند ، پرچم افغانستان در اين شهر به اهتزاز در آمد.; آمريکايي ها از مدتها پيش اعلام کرده بودند اگر عمليات مشترک به اهداف خود که همانا از قدرت به زير کشيدن طالبان در جنوب است برسد آنگاه ما به اين فکر خواهيم کرد که قندهار را نيز از دست طالبان آزاد کنيم.
 نيروهاي ناتو در روياي يکسره کردن کار طالبان هستند، امري که به آساني دست يافتني نخواهد بود.
به گزارش دويچه وله، هم زمان با سفر غيرمنتظره "رابرت گيتس"، وزير خارجه آمريکا به افغانستان، منابع نظامي پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) گزارش دادند که در حال تدارک حمله گسترده ديگري در ولايت "قندهار" هستند.
رابرت گيتس در سفر سرزده به افغانستان با اشاره به استراتژي جديد ناتو مبني بر افزايش 30 هزار نيروي بيشتر گفت که تاکنون شش هزار سرباز وارد افغانستان شدند.
براساس استراتژي "باراک اوباما"، رئيس جمهوري آمريکا، پس از افزايش تعداد نيروهاي نظامي آمريکا در افغانستان براي انجام عمليات هاي وسيع و گسترده، خروج سربازان آمريکايي از اين کشور بايد ژوئن سال 2011 ميلادي آغاز شود.
بر اساس اين استراتژي، تا آن زمان آغاز خروج نيروهاي آمريکايي شورشيان طالبان بايد از مواضع خود عقب رانده شده و سربازان افغان در موقعيتي باشند که بتواند کنترل و حفظ امنيت کشور را در اختيار گيرند. بخشي از اين استراتژي همچنين آغاز گفت وگو با آن دسته از شورشياني است که تصميم گرفتند، سلاح خود را زمين بگذارند و دست از نبرد بکشند.
وزير دفاع آمريکا اما در اين مورد خوش بين نيست و در گفت وگوي خبري خود در کابل اشاره کرد که باور ندارد که اعضاي رده  بالاي طالبان دست از نبرد بکشند.
بنا بر اين گزارش، گيتس در طول پرواز به سوي کابل در مصاحبه اي خبري هدف از سفر خود به افغانستان را ديدار و تبادل نظر با ژنرال "استنلي مک کريستال"، فرمانده نيروهاي ناتو و نظاميان آمريکايي در افغانستان عنوان کرد.
وزير دفاع آمريکا محور گفت  وگوي خود با مک کريستال را بررسي حمله گسترده نيروهاي نظامي مستقر در افغانستان عليه شورشيان طالبان عنوان کرد.
"حامد کرزاي"، رئيس جمهوري افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد که طرح بازگرداندن شبه نظاميان طالبان به جامعه و گفت وگو با رهبران بلندپايه آنها در کنفرانس بين المللي صلح در فصل بهار در کابل ارائه خواهد شد.
گيتس در جمع خبرنگاران گفت که نيروهاي ناتو اگر چه دستاوردهايي داشته اند اما روزهاي سختي در پيش است.
وي درباره فساد مالي در دولت افغانستان هشدار داد و آن را مانع طولاني بر سر راه موفقيت دانست و از افغانستان خواست تا به اين مسئله خاتمه دهد.
وزير دفاع آمريکا تاکيد کرد که هنوز براي گفتن اين که وضع پس از دوره هشت ساله نبرد نهايتا به نفع نيروهاي ناتو تغيير کرده، زود است.
کرزاي هم در کنفرانسي خبري مشترک با وزير دفاع آمريکا اعلام کرد که کابل براي آشتي با آن دسته از اعضاي طالبان که روابط خود را با سازمان تروريستي القاعده يا ديگر گروه هاي تروريستي کنار بگذارند و با پذيرش قانون اساسي اين کشور موافقت کنند، مشتاق است.
در حالي که آمريکايي ها در فکر گسترش ميدان نبرد هستند ; افغانستان سوژه اختلافات در اروپا مي باشد .
در کنار هلند که همين اختلافات دولت هلند را ساقط کرد دامن احزاب سياسي آلمان را نيز گرفته است.
حزب سوسيال دمکرات آلمان، افسران ارشد ارتش را به تلاش سازماندهي شده براي لاپوشاني بمباران دو تانکر نفت کش که توسط طالبان در قندوز ربوده شده بودند، متهم کرده است. اين اتهام مي تواند گريبان وزير دفاع آلمان را نيز بگيرد.
 به گزارش هفته نامه آلماني "اشپيگل"، پس از برگزاري جلسه پرتنش کميسيون مجلس آلمان (بوندس تاگ) در زمينه ماجراي قندوز، حزب اپوزيسيون سوسيال دمکرات، دو افسر ارشد ارتش را به لاپوشاني سازماندهي شده متهم کرده است.
در ماه سپتامبر سال گذشته ميلادي دو تانکر نفت کش نيروهاي آيساف توسط طالبان ربوده شد. متعاقب آن، فرمانده آلماني منطقه درخواست پشتيباني هوائي کرده و دستور بمباران تانکر هاي نفت کش را داد. در اين بمباران تعداد زيادي غيرنظامي نيز کشته شدند.
هرچند فرانس يوزف يونگ وزير دفاع وقت با قبول مسووليت سياسي اين اتفاق از سمت خود کناره گيري کرد، اما هنوز رسيدگي به مساله قندوز در کميسيون مجلس به پايان نرسيده است.
در آخرين نشست کميسيون راينر آرنولد، نماينده حزب سوسيال دمکرات، گفت:،"طبق اطلاعات به دست آمده، سرهنگ گلاتز و سرگرد فولمر فعالانه تلاش کرده اند تا ابعاد بمباران را نادرست به نمايش بگذارند." وي افزود: "حال بايد ديد که آيا قصدي سياسي در پشت اين اقدام نهفته است يا خير."
به گزارش "اشپيگل آنلاين" افسر اطلاعاتي در ارتباط با اين قضيه در روز 4 سپتامبر در گزارش خود به شماره سري 247 به مرکز ناتو مي نويسد که براثر بمباران هوائي به احتمال زياد افراد غيرنظامي نيز کشته  شده اند. اين بخش از گزارش که هنوز تا ساعت 8 شب اجازه انتشار نيافته بود، با امضاي سرهنگ گلاتز حذف شده است.
افسران ارشد ارتش قرار است روز پانزده مارس در کميسيون مجلس حاضر شوند و در زمينه اتهام هاي وارد شده توضيح دهند. اما هنوز معلوم نيست که گزارش سري ستاد ارتش آلمان که در اختيار کميسيون مجلس قرار گرفته است، چگونه به بيرون راه پيدا کرده است.
نوربرت لامرت، رئيس مجلس آلمان، شکايتي را به مقامات قضائي تسليم کرده تا پرونده اي در خصوص "افشاي اسرار طبقه بندي شده" را به جريان بيندازند. همزمان کارل تئودور تسو گوتنبرگ، وزير دفاع آلمان، در نامه اي به رئيس مجلس نسبت به خروج اسناد محرمانه به بيرون از کميسيون شکايت کرده است. وي در اين نامه نوشته است که "وزارت دفاع از روشنگري در اين زمينه حمايت مي کند، اما بايد اسناد سري نيز حفظ شوند".
اتهام لاپوشاني سازمان يافته به سرهنگ گلاتز که اکنون فرماندهي عمليات خارج از کشور را برعهده دارد، مي تواند براي وزير دفاع نيز گران تمام شود و گوتنبرگ مجبور به کنار گذاشتن اين افسر عاليرتبه گردد. در عين حال، وزير دفاع نيز بايد به اين سوال پاسخ دهد که چرا تاکنون به اين اسناد در وزارت دفاع بي توجهي شده است.


 تشديد بيماري ديکتاتور کره شمالي 

منابع خبري کره جنوبي گزارش دادند که جديدترين تحليل ها از تصاوير اخير منتشر شده از رهبر کره شمالي نشان مي دهد که وي از نارسايي کليه رنج مي برد.
به گزارش روزنامه کريا تايمز، خبرگزاري "يونهاپ" کره جنوبي گزارش داد که تصاويري از از ماه آوريل سال گذشته ميلادي از "کيم جونگ ايل" منتشر شده است نشان دهنده کم خوني و رنگ پريدگي در انگشتان و دست هاي وي است که اين علامت از نشانه هاي شاخص نارسايي کليه است.
در اين گزارش آمده است که اين نشانه ها در چندين تصوير منتشر شده از کيم از جمله تصاوير ديدار وي از پايگاه نظامي هوايي در ماه مي، گفت وگو با "بيل کلينتون"، رئيس جمهوري اسبق آمريکا در ماه آگوست و همچنين ديدار با "وانگ جياروي"، نماينده ارشد چين در ماه فوريه کاملا مشخص است.
برخي منابع خبري نيز گزارش داده اند که کيم از سرطان پيشرفته لوزالمعده رنج مي برد و حداکثر تا سال 2012 ميلادي زنده مي ماند.
دولت کره جنوبي درباره وضعيت سلامت کيم اظهارنظري نکرده است ولي همواره تاکيد مي کند که وي به طور قطع براي اداره امور کشور مشکلي ندارد.


 اخبار کوتاه 

مالکي و علاوي در صدر

الدستور: نتايج اوليه انتخابات عراق نشان مي دهد، شصت و دو درصد عراقي ها در انتخابات پارلماني شرکت کردند. اين در حالي است که ناظران مي گويند فهرست نوري المالکي نخست وزير در استان هاي شيعه نشين و فهرست اياد علاوي در استان هاي سني نشين در صدر قرار دارند. شمارش آرا همچنان ادامه دارد.

بازداشت وسيع اعضاي طالبان

پرس تي وي: مسوول اداره امنيت ملي افغانستان در استان هلمند در جنوب اين کشور اعلام کرد که در عمليات اخير در مناطق مختلف اين استان 50 تن از اعضاي گروه طالبان به همراه مقاديري از سلاح و مهمات دستگير شده اند.

 کشته شدن رهبر شبه نظاميان سومالي

خبرگزاري فرانسه: مقام هاي رسمي سومالي از کشته شدن يکي از رهبران عالي رتبه گروه افراطي "راس کامبوني" خبر دادند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، "باره علي باره"، يکي از رهبران عالي رتبه گروه راس کامبوني در سومالي که از اتحاد اعضاي گروه خود با جنبش "شباب المجاهدين" ناراضي بود، به دست افراد مسلح کشته شد.

کشته شدن بمب گذار بالي

خبرگزاري فرانسه: منابع پليس اندونزي اعلام کردند که نيرو هاي مبارزه با تروريسم در عملياتي در حومه شهر جاکارتا، "دالماتين"، يکي از عاملان بمب گذاري هاي 2002ميلادي بالي را که بيش از 200 نفر در آن کشته شدند، را کشتند.

ناآرامي در بانکوک

بانکوک پست: تصميم مخالفان دولت تايلند براي برگزاري راهپيمايي گسترده اعتراض آميز در بانکوک پايتخت و ديگر شهرهاي اين کشور اوضاع در اين کشور را ناآرام کرده است.  مخالفان دولت تايلند قصد دارند روزهاي جمعه، شنبه و يکشنبه آتي تظاهرات گسترده اي را عليه دولت اين کشور بر پا کنند.

کشف جسد رئيس جمهور سابق قبرس

خبرگزاري کن: جسد "تاسوس پاپادوپولوس " رييس جمهور سابق قبرس که سه ماه پيش توسط افرادي ناشناس از يک گورستان ربوده شده بود، روز دوشنبه کشف شد. پاپادوپولوس از سال 2003 تا 2008ميلادي رييس جمهور قبرس بود.

سايت موشکي کره شمالي

يونهاپ: کره شمالي يک واحد موشکي مستقل بالستيک براي موشک هاي ميان برد ايجاد کرد. اين واحد موشکي مستقل براي پرتاب موشک هاي با برد سه هزار کيلومتر و بيشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مانور مشترک آمريکا و پاکستان

يونايتدپرس: منابع آگاه اعلام داشتند  نيروي هوايي پاکستان و نيروي هوايي آمريکا با استفاده از جنگنده هاي 16-F دست به مانور مشترک نظامي در اواخر سال 2010 خواهند زد.

آغاز گفت وگوهاي ملي لبنان

خبرگزاري فرانسه: نشست گفت وگوهاي ملي لبنان براي بررسي استراتژي دفاعي اين کشور با حضور 19رهبر و نماينده احزاب ر در کاخ رياست جمهوري لبنان آغاز  شد. دور جديد گفت وگوهاي داخلي لبنان در حالي آغاز مي شود که دور دوم اين نشست ها که در ژوئن 2009 صورت گرفته بود، بي نتيجه باقي ماند.

بان کي مون و اشتون در راه غزه

خبرگزاري کويت: رژيم صهيونيستي ديروز اعلام کرد که به طور استثنا به "بان کي مون" دبير کل سازمان ملل و "کاترين اشتون" مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا اجازه ورود به باريکه غزه از طريق گذرگاه بيت حانون در سرزمين هاي اشغالي را مي دهد.

تشديد پيگيري فساد اخلاقي کليساي آلمان

زود دويچه: دولت آلمان با شدت بخشيدن به رويکرد خود خواهان پاسخگويي روشن مقام هاي کليسا به قربانيان سو»استفاده هاي اخلاقي اخير شد. زابينه لويتويسر اشنارنبرگر، وزير دادگستري آلمان از کليساي کاتوليک ها درخواست پرداخت غرامت به خانواده هاي قربانيان را خواستار شد.

حمله ناکام به کنسولگري اوکراين در ترکيه

آناتولي: تلاش براي حمله مسلحانه به سرکنسولگري اوکراين در شهر ترکيه ناکام ماند و فرد مهاجم با شليک محافظين کنسولگري زخمي شد. هنوز جزييات بيشتري در اين مورد منتشر و هويت فرد ياد شده فاش نشده است.

تغيير تاکتيک القاعده

آسوشيتدپرس: "لئون پانتا"، رئيس سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) دوشنبه با اعلام اين که عمليات هاي مبارزه با تروريسم آمريکا فشاري زيادي را به رهبران القاعده وارد کرده، گفت که بسياري از آنها در حال فرار هستند. اين مقام امنيتي آمريکايي با اين حال تاکيد کرد که حمله ناکام اخير القاعده به هواپيماي مسافربري در آمريکا نشان مي دهد که اين شبکه تروريستي در حال تغيير تاکتيک هاي خود است.

بازداشت جاسوس اسراييلي در لبنان

تلويزيون الجديد: فردي به نام "موسي ابوموسي" به اتهام جاسوسي براي اسراييل در منطقه الخيام لبنان دستگير شد. ابو موسي ماموريت داشت تا منازل و مراکز مسوولان حزب الله را در منطقه الخيام شناسايي و گزارش کند.در يک سال گذشته بيش از 83 نفر از مزدوران اسراييل در سراسر لبنان دستگير شدند.

بازگشت احتمالي مشرف به پاکستان

محمد علي سيف،  سخنگوي پرويز مشرف ، رئيس جمهور سابق پاکستان با صدور بيانيه اي در اسلامآباد اظهار داشت: وي در آينده نزديک به پاکستان بازمي گردد.

رد کمک هاي اسراييل به ترکيه

فلسطين اليوم: ايهود باراک، وزير دفاع اسرائيل از دستگاه هاي امنيتي خواسته است، امکانات اسرائيل براي کمک به ترکيه را بررسي کنند. پس از تماس ها با مقامات ترکي آنان تصريح کردند که آنکارا نيازي به کمک هاي رژيم صهيونيستي ندارد.

سفر رئيس جمهور هائيتي به آمريکا

آسوشيتدپرس:رئيس جمهوري هائيتي به منظور گفت وگو درباره نيازهاي کشورش براي جبران خسارت هاي ناشي از زلزله عازم واشنگتن شد. "رنه پروال" گفت که تصميم دارد در جريان ديدار چهارشنبه  خود با "باراک اوباما"، رئيس جمهوري آمريکا از کمک هاي خصوصي و عمومي واشنگتن به هائيتي بعد از زلزله هفت ريشتري 12 ماه ژانويه قدرداني کند.

ممنوعيت استفاده شيشه دودي در افغانستان

بي بي سي: وزارت کشور افغانستان اعلام کرده است که به دستور رئيس جمهوري اين کشور پس از اين از تردد وسايل نقليه شيشه  دودي "بدون استثنا" جلوگيري خواهد کرد.  چنين دستوري پيش از اين هم در مواردي صادر شده بود، اما به طور کامل به اجرا گذاشته نشده بود. هرچند در دستور تازه شوراي امنيت ملي از لحن جدي تري کار گرفته شده، اما به نظر مي رسد که اجراي اين دستور با مشکلاتي همراه باشد.

افزايش شرکت هاي ورشکسته آلماني

دويچه وله: شمار شرکت هاي ورشکسته در آلمان در سال 2009 ميلادي به نسبت سال هاي پيش از آن افزايش يافته است. اداره آمار فدرال آلمان در گزارش اخير خود در اين مورد اعلام کرد که در سال 2009 حدود 32700 شرکت در آلمان اعلام ورشکستگي کرده اند. اين تعداد /6 11 درصد بيشتر از شمار شرکت هاي ورشکسته در سال 2008 بوده است.

پايگاه نظامي روسيه در اوستيا

ريانووستي: دميتري مدودف "رييس جمهوري روسيه ديروز از وزراي خارجه و دفاع کشورش خواست زمينه لازم براي ايجاد پايگاه نظامي روسيه در جمهوري خودخوانده اوستياي جنوبي را که مسکو استقلال آن را به رسميت شناخته است، فراهم کنند.