نسخه شماره 2308 - 1388/12/17 -


راديو نمايش سال آينده تاسيس مي شود

توسط فريبرز لا چيني
موسيقي 50 سال گذشته ايران و جهان منتشر مي شود


پيکر محمد خوانساري در قطعه نام آوران آرام گرفت


جشنواره فيلم کوتاه ترافيک برگزار مي شود


اخبار کوتاه

درباره سينماي اين روزها
فيلم هايي که قرباني جريانات غلط سينما مي شوند


سراي فرهنگ


 راديو نمايش سال آينده تاسيس مي شود 

گروه فرهنگ: مدير مرکز هنرهاي نمايشي راديو گفت: راديو نمايش در صورت تامين اعتبارات و فراهم شدن امکانات فني در سال آينده افتتاح مي شود.
به گزارش مردم سالا ري محمود زنده نام در نشست خبري که صبح ديروز در مرکز هنرهاي نمايشي راديو برگزار شده بود، در خصوص تاسيس راديو نمايش ضمن بيان مطلب فوق اظهار داشت: در طول سال زمينه هاي راه اندازي راديو نمايش فراهم شده تا جايي که استوديو 14 را مجهز و استوديو 8 را کامل کرديم. حتي در بحث محتوايي متن هم اقداماتي انجام داده ايم.
وي افزود: آدم هاي جديدي وارد عرصه نمايش شده اند و به لحاظ نيروي انساني براي راديو نمايش مشکلي نداريم.
مديرمرکز هنرهاي نمايشي راديو خاطرنشان کرد: آقاي ضرغامي ساختارجديدي تحت عنوان مرکز هنرهاي نمايشي راديو و راديو نمايش به صورت رسمي اعلام کرده اند، به اين معنا که ما متولي کليه فعاليت هاي نمايشي صدا باشيم و علاوه بر آن شبکه اي تحت عنوان راديو نمايش را دراختيار داشته باشيم.
وي ادامه داد: طبيعي است پيش بيني بودجه و سازوکار راه اندازي شبکه نمايش بايد انجام شود.
زنده نام اظهار داشت: اگر مراحل اداري راه اندازي راديو نمايش به لحاظ فني (فرستنده، فرکانس، فضاي پخش و انتشار امواج) و اعتباري فراهم شود، ما اين آمادگي را داريم که راديو نمايش را در سال آينده تاسيس کنيم.


 توسط فريبرز لا چيني
 موسيقي 50 سال گذشته ايران و جهان منتشر مي شود  

فريبرز لاچيني(آهنگساز) پس از 7 سال کار; موسيقي هاي معروف 50 سال اخير ايران و جهان را در 21 لوح فشرده اجرا و منتشر مي کند. 15 لوح فشرده از اين مجموعه مربوط به موسيقي ايران و 6 لوح فشرده مربوط به موسيقي جهان است که 17 آلبوم آن نوروز امسال به بازار مي آيد.
لاچيني در اين زمينه به ايلنا گفت: موسيقي ايراني اين مجموعه شامل 21 آلبوم است که 12 تا از آنها با نام بوي ديروز مجوز گرفته و تا عيد به بازار مي آيد. فکر مي کنم بقيه قطعات نيز تا ارديبهشت ماه روانه بازار شود. اين قطعات شامل موسيقي سنتي و پاپ 50 سال اخير ايران است. البته تنها آثاري انتخاب شده اند که قابل تنظيم براي پيانو بوده اند که پس از تنظيم آنها را اجرا و ضبط کرده ام.
وي با بيان اينکه حدود 7 سال روي اين مجموعه کار کرده است، ادامه داد: اين مجموعه بيشتر رويکرد آموزشي دارد و به همين دليل تمام آلبوم ها همراه با کتابچه نت آنها منتشر مي شود که بيشتر نت نويسي آنها زمان برده است. قطعا برخي از قطعاتي که براي اين مجموعه تنظيم شده است، قبلا اجرا يا نت هاي آنها منتشر شده، اما معمولا مواردي که در بازار است، کامل نيست و بسيار پراکنده است و دسترسي به تمام آنها براي هنرجويان ساز پيانو مقدور نيست. من سعي کرده ام تمام قطعاتي که قابل تنظيم براي ساز پيانو هستند را در اين مجموعه بياورم.  لاچيني درخصوص تنظيم اين قطعات اضافه کرد: تنظيم اين قطعات به سبک مدرن اجرا شده و برخي از اين قطعات; ريتميک و داراي تمپوي تند و برخي هم داراي تمپوي کند بودند، اما سعي کردم به آنها نظم بدهم و تا جايي که قطعات به من اجازه مي داد، تمپوي آنها را به هم نزديک کنم.  اين آهنگساز همچنين درخصوص قطعات خارجي اين مجموعه عنوان کرد: اين مجموعه انتخابي از موسيقي نيم قرن گذشته جهان است و با نام خاطرات طلايي منتشر مي شود. موسيقي هاي معروف جهان مثل: لاو استوري و گاد فادر نيز را شامل مي شود. در اين مجموعه هم، آثار خوب و معروف انتخاب شده و همراه با کتابچه نت آنها منتشر مي شود. از اين مجموعه که شامل 6 آلبوم است، 5 آلبوم همراه با آثار ايراني نوروز منتشر مي شود و فکر مي کنم بقيه آنها در شش ماهه سال آينده تکميل و روانه بازار شود.  لاچيني با بيان اينکه کپي رايت تمام اين قطعات از آهنگسازان آنها خريداري شده، ادامه داد: اجراي تمام اين قطعات حدود 400 هزار دلار هزينه داشت که البته خريد آنها هم براي مدت کوتاه، تيراژ محدود و براي تنظيم و اجراي خودم انجام شد. دسترسي به آهنگسازان و مکاتبه و تعامل با آنها زمان زيادي از من گرفت و بخش مشکل کار بود.  آهنگساز مجموعه پاييز طلايي اضافه کرد: اين دو مجموعه; دسترسي علاقه مندان را به 50 سال موسيقي جهان و نت هاي آنها فراهم مي کند که از اين جهت نيز کم نظير است. همچنين اين امکان را براي آنها فراهم مي کند که به مقايسه موسيقي ايران و جهان بپردازند و اين نکته را دريابند که چقدر ملودي اين دو موسيقي به هم نزديک است.  گفتني است، شرکت ايران گام انتشار اين مجموعه را برعهده دارد.  علاقه مندان مي توانند براي شنيدن بخشي از اين قطعات مي توانند به آدرسcom.lachini.www: مراجعه کنند.


 پيکر محمد خوانساري در قطعه نام آوران آرام گرفت 

پيکر محمد خوانساري در خاک آرام گرفت.
به گزارش ايسنا، پيکر اين پيشکسوت ادبيات و فلسفه ديروز (يکشنبه، 16 اسفندماه) از مقابل مسجد دانشگاه تهران تشييع و در قطعه نام آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.  مراسم تشييع پيکر خوانساري که سال ها در دانشگاه تهران تحصيل و تدريس کرده بود، به وصيت خودش، در دانشگاه تهران برگزار شد.  در اين مراسم که با حضور اعضاي پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي، استادان گروه فلسفه دانشگاه تهران و جمعي ديگر از استادان و همچنين دانشجويان همراه بود، غلامعلي حداد عادل - رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي - از محمد خوانساري به عنوان استادي فرزانه و فرهيخته  ياد کرد و گفت:  دانشگاه تهران خانه استاد محمد خوانساري بود و عمرش را در راه اعتلاي اين دانشگاه و علم صرف کرد.
همچنين مهدي محقق - عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي - از محمد خوانساري به عنوان گوهر گرانبهاي علم و دانش ياد کرد و گفت:  محمد خوانساري بيش از 60 سال از عمر و زندگي اش را در خدمت به فرهنگ و ادب اين سرزمين سپري و دانشجويان و طلاب بسياري را تربيت کرد.
رييس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي به سابقه همکاري 20ساله اش با محمد خوانساري در فرهنگستان اشاره کرد و گفت: خوانساري هميشه نکاتي از علم و دانش را داشت که به ديگران عرضه کند.  او در ادامه به سابقه آشنايي اش با خوانساري از سال 1329 اشاره کرد و با شرح خاطراتي از آن روزها، متذکر شد: خوانساري مردي بود که بي هيچ مضايقه اي، علم و دانش خود را در اختيار ديگران قرار مي داد.  محقق از محمد خوانساري به عنوان استادي برجسته ياد کرد و گفت:  هر اهل علمي که از دنيا مي رود، مي گوييم که ديگر کسي جايگزين او نخواهد شد; جرا نبايد فضا به گونه اي باشد که استاد خوانساري و امثال او بتوانند ده ها شاگرد چون خود را تربيت کنند؟
حجت الاسلام نوراني هم در سخناني کوتاه به شرح خاطراتي از دوران همدرسي اش با خوانساري در حوزه علميه مشهد پرداخت.
در مراسم تشييع پيکر محمد خوانساري، چهره هايي چون علي رواقي، علي اشرف صادقي، غلامرضا اعواني و نوش آفرين انصاري حضور داشتند. 


 جشنواره فيلم کوتاه ترافيک برگزار مي شود 

گروه فرهنگي: نشست  خبري نخستين جشنواره فيلم کوتاه ترافيک، صبح ديروز، يکشنبه 16 اسفند ماه برگزار شد و در قالب آن مسوولان اين جشنواره به ذکر توضيحاتي درباره اين رويداد فرهنگي پرداختند.  به گزارش مردم سالا ري، احسان فراهاني، دبير اين جشنواره عنوان کرد: طبق فراخوان منتشر شده آخرين فرصت ارسال آثار پايان بهمن ماه بود که بعدها به دليل تقاضاي فيلمسازان از اين مهلت تا دهم اسفند ماه تمديد شد و در نهايت هيات انتخاب اين جشنواره، از ميان 120 اثر رسيده، 40 فيلم را براي شرکت در بخش مسابقه برگزيدند.  وي در عين حال اظهار کرد: در تلاش هستيم تا بتوانيم دبير خانه اي دائمي براي اين جشنواره داشته باشيم.  فراهاني در بخش ديگري از صحبت هاي خود عنوان کرد: اساسا در اين جشنواره به دنبال اتفاقي خاص يا نوعي شگفتني نيستيم بلکه جشنواره فيلم ترافيک را مکمل فعاليت هاي قبلي خود مي دانيم و اميدواريم که مثمر ثمر باشد.  وي درباره مدت زمان آثار ارسالي هم گفت: ما نخواستيم که در اين جشنواره زمان فيلم ها را محدود کنيم و از آنجا که مخاطبان ما دانشجويان و دانش آموزان هستند سعي کرديم که فيلمسازان را از نظر مدت زمان آثار محدود نکنيم و نهايت مدت زمان فيلم ها را 30 دقيقه در نظر گرفتيم.  دبير اين جشنواره در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا مسوولان جشنواره  فيلمي هم سفارش داده اند، عنوان کرد: از آنجا که اين اولين دوره اين جشنواره است فرصت کافي نداشتيم که بخواهيم فيلم سفارش بدهيم، اما اگر دبيرخانه ما دائمي شد، قطعا ساخت فيلم نيز توجه خواهيم کرد و درصورت استمرار، اگر فيلمسازان منتخب اين دوره تمايل به ساخت فيلم در زمينه ترافيک باشند به حمايت و تهيه آثار آنها اقدام خواهيم کرد و از نظر مالي و تسهيلاتي شرايطي را فراهم مي کنيم که دوستان به راحتي بتوانند فيلم بسازند.
کوروش خرد،رييس جشنواره و معاون حمل ونقل و ترافيک منطقه 11 هم در اين نشست عنوان کرد : حوزه حمل ونقل و ترافيک فعاليت هاي وسيعي در سطح تهران انجام مي دهد و بخشي از اين فعاليت ها هم به جنبه هاي فرهنگي و اجتماعي باز مي گردد. بحث جشنواره فيلم کوتاه ترافيک هم به همين دليل در برنامه ما قرار گرفته تا بتوانيم تمام اقشار جامعه را دراين بحث مورد توجه قرار دهيم. سعي ما هم براين است که طيف وسيعي از افراد را مدنظر داشته باشيم.


 اخبار کوتاه 

هديه تهراني جوايز  خود را به موزه سينما اهدا کرد

گروه فرهنگ: هديه تهراني بازيگر سينما جوايز و يادگارهاي خود را به موزه سينما اهدا کرد.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي موزه سينما، جوايز اهدايي هديه تهراني که در آينده اي نزديک در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت، شامل 16 مورد است.  تنديس و ديپلم افتخار از جشنواره پيونگ يانگ براي فيلم پارتي، سيمرغ و ديپلم افتخار بهترين بازيگر نقش اول زن در فيلم قرمز، تنديس براي بازي در فيلم دنيا به عنوان بازيگر برگزيده فصل از جمله اين جوايز است.  تنديس و لوح بهترين بازيگر نقش اول زن از جشن خانه سينما براي بازي در فيلم چهارشنبه سوري، تنديس سيمرغ و ديپلم افتخار از بيست و چهارمين جشنواره فيلم فجر به عنوان بهترين بازيگر نقش اول فيلم چهارشنبه سوري و چند لوح سپاس، مدال و ديپلم افتخار داخلي و خارجي ساير هداياي هديه تهراني به موزه سينما را تشکيل مي دهد.

اخراجي ها2 به شبکه  3 مي ر ود

گروه فرهنگ: مذاکره براي پخش نوروزي «اخراجي ها2» از رسانه ملي که از مدتي قبل با سازندگان اين فيلم آغاز شده بود، سرانجام به نتيجه رسيد و اين فيلم عيد نوروز از شبکه سوم سيما پخش مي شود.
به گزارش مردم سالا ري، فيلم سينمايي «اخراجي ها2» نوروز 88 روانه پرده سينماها شد و در نهايت توانست با فروش کلي 8 ميلياردي به عنوان پرفروش ترين فيلم سينماي ايران شناخته شود و براساس توافقات صورت گرفته، قرار است عيد نوروز از شبکه سوم سيما پخش شود.
براساس اين گزارش، سال گذشته نيز «اخراجي ها1» پس از موفقيت در اکران نوروزي 86 از شبکه سه سينما پخش شد که با استقبال مردم مواجه شد و مسولان رسانه ملي با توجه به اين موضوع با مذاکره با سازندگان اين فيلم، شرايط پخش «اخراجي ها2» را در عيد نوروز از طريق رسانه ملي را فراهم کردند.

چند نويسنده در فهرست  زنان تاثيرگذار

نام هاي سرشناس دنياي ادبيات چون ويرجينيا وولف، آگاتا کريستي، دوريس لسينگ، جي. کي. رولينگ و کارول آن دافي در فهرست 100 زن بريتانيايي تاثير گذار قرار گرفتند.
به گزارش ايسنا، روزنامه  «اينديپندنت» در آستانه  روز جهاني زن (هشتم فوريه) که براي يکصدمين سال برگزار مي شود، فهرستي از 100 زن قدرتمند بريتانيايي را منتشر و از آن ها به عنوان زناني که دنيا را تغيير داده اند، ياد کرده است.  آگاتا کريستي- نويسنده سرشناس داستان هاي پليسي و خالق شخصيت هاي معروف «خانم مارپل» و «هرکول پوآرو»- در اين فهرست قرار دارد. کريستي نويسنده پرفروش ترين کتاب هاي جنايي در طول تاريخ بوده که بعد از ويليام شکسپير، آثارش در ميان تمامي ژانرها، پرفروش ترين بوده اند. گفته مي شود حدود يک ميليارد جلد از آثار آگاتا کريستي به زبان انگليسي و يک ميليارد جلد ديگر به 103 زبان دنيا فروخته شده شده اند.

 شمقدري:
زم هرير اکران نمي شود
 

معاون سينمايي ارشاد گفت: فيلم سينمايي زم هرير به کارگرداني علي روئين تن به دليل توهين به دفاع مقدس هيچوقت به اکران عمومي نمي رسد.  به گزارش ايرنا، جواد شمقدري در نشست خبري در ايرنا گفت: عدم اکران فيلم سينمايي پاداش و زم هرير قطعي است و اين دو فيلم سينمايي به هيچ عنوان اکران عمومي نمي شوند.  وي افزود: تبليغات دست اندرکاران فيلم زم هرير، سبب شد تا ما اين اثر سينمايي را براي اهالي رسانه در بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم فجر اکران کنيم.  معاون سينمايي ارشاد خاطر نشان کرد: نمايش اين فيلم در سينماي مطبوعات وجدان بيدار همه اهالي رسانه را آزرد و بازخوردهاي بسيار منفي منتقدان و نويسندگان نسبت به اين فيلم سينمايي، تصميم صحيح ما را درباره عدم اکران زم هرير مشخص کرد.   شمقدري يادآور شد: براي عوامل اين فيلم سينمايي نيز مشخص شده که اين اثر به حق به اکران عمومي نخواهد رسيد.


 درباره سينماي اين روزها
 فيلم هايي که قرباني جريانات غلط سينما مي شوند  
نويسنده : علي يعقوبي

اين روزها برخي فيلم ها که بشتر نام فرهنگي را يدک مي کشند به نوعي قرباني شرايط غلط سينما مي شوند. فيلم هايي مثل «حيران» ساخته «شاليزه عارف پور» و يا فيلم «شاعرزباله ها» که بايد از آنها به عنوان قربانيان اکران اين روزها نام برد.
اين روزها سينما به جز يک يا دو فيلم وضعيت فروش فيلم هاي درحال اکران خوب نيست. از يک طرف به دليل نزديک شدن به خريد هاي شب عيد که فروش فيلم ها رفته رفته پايين مي آيد واز طرف ديگر بي انگيزه بودن مردم براي رفتن به سينما باعث شده که سينما حال وروز خوش خود را از دست بدهد. جوانان وخانواه ها مهم ترين مخاطبان سينما هستند; کساني که از مدت ها پيش کنجکاو ديدن فيلم هاي جديد سينما بودند و به دليل تکراري بودن مضمون اکثر فيلم ها به خصوص فيلم هاي کمدي حوصله رفتن به سينما وديدن فيلم را ندارند اما اين روزها همه چيز در حد گمان وحدس است و اگر خوشبين باشيم وکمي هم شانس براي عوامل وبه خصوص تهيه کننده آن، قائل باشيم شايد در روزهاي آينده شاهد افزايش فروش اين فيلم وديگر فيلم ها باشيم .اما رفته رفته به اواخرسال وآغاز سال نونزديک مي شويم. از طرفي بايد بسيارخوشبين باشيم تا فيلمي بتواند فروش چندين ميليوني و حتي ميلياردي داشته باشد. چرا که بانزديک شدن به آغاز سال جديد به دليل اين که معمولا مردم در گير خريد اقلام،البسه و آجيل وشيريني و... هستند کمتر فرصت فکر کردن به سينما رادارند. پس شايد نتوان انتظار فروش ميلياردي براي فيلمي داشت.
اما انتظار مي رود با اکران فيلمي مانند «به رنگ ارغوان» ،آن هم بعد از 5 سال کمي بتوان انتظار که مردم از اين فيام استقبال کنند. اين روزها حرف اول اکران را فيلم «به رنگ ارغوان» مي زند ونسبت به ديگر فيلم هاي روي پرده فروش بالاتري داشته و دارد. ولي باتوجه به قابليت هاي اين فيلم، اکران در شرايط مناسب مي  توانست به توفيق بسيارخوبي در گيشه دست پيدا کند. پس راه چاره دراين شرايط اکران اين است که منتظربود تا ايام بعد از عيد فرا برسد واکران سينماها به حالت طبيعي خود بر  گردد.
قطعا اگر فيلم «به رنگ ارغوان» در ايام عيد اکران مي شد بهتر بود. اما با توجه به تصميماتي که درچند سال گذشته در باره عدم اکران اين فيلم اعمال شد و از اکران اين فيلم جلوگيري به عمل آمد باعث شد تا همه چيز دست به دست هم داده تا اين فيلم بتواند روز به روز به روند فروش بالاي خود ادامه دهد. اما اين را نبايد فراموش نکنيم که با اکران فيلم هاي جديد در نوروز 89 فيلم «به رنگ ارغوان» رقيبي جدي پيدا مي کند. شروع اکران امسال سينماهابافيلم «اخراجي ها2» بود. فيلمي که براي مخاطب عام و گسترده ساخته شده بود. ولي «به رنگ ارغوان» براي جذب مخاطب، ظرفيت هاي اخراجي ها را ندارد. اما چون فيلم خوبي است قطعا مي  تواند مخاطب خودش را پيدا کند.
اين فيلم را بايد در دسته فيلم هاي فرهنگي قرار دهيم که قابليت فروش خوب را دارد. هر چند نبايد فراموش کنيم که اخراجي ها اقتصاد سينما را در 3ماهه اول امسال، شکوفا کرد. ازطرف ديگر اکثر فيلم هاي ايراني که داراي انديشه، تفکر و پيام هستند در طول سال نمي توانند موفق باشند .چون مخاطب امروزسينما به دلايل مختلف دوست دارد وقتي به سينما مي رود بخندد تا اين که احتمالا در فيلمي تلخ وغم انگيز غرق شده وبراي همذات پنداري گريه کند. مخاطب به دنبال تفريح، نشاط و خنده است. نه اينکه فکر کند واز پندهاي فيلم درس عبرت بگيرد. فيلم «به رنگ ارغوان» چون فيلمي تفکر برانگيز است، نمي  تواند مخاطب سطحي نگر وکسي را که به فيلمهاي عشقي وفيلم فارسي علاقه دارد جذب کند.
فيلمي اين روزها موفق است که نگاه عوامانه به مخاطب داشته باشد. پس نتيجه مي گيريم فيلم «به رنگ ارغوان» چون فيلم عميق وتفکر برانگيزي است  نمي تواند دراين فصل موفق باشد.  تمام اين دلايل باعث مي شوند که شاهد سيل مخاطبين به  طرف فيلم سطحي وکمدي باشيم. چون مخاطب نمي  خواهد ذهن خود را درگير کند و خنده صرف را مي  خواهد. البته همان طور که مي دانيم تعريف مخاطب عام از عوام متفاوت است.
مخاطب عام درصدد پر کردن اوقات فراغت و تفريح است اما در عين حال نمي  خواهد بيهوده وقتش را تلف کند. متاسفانه اين روزها تفکري بر سينما حاکم است که برنامه اکران به دلخواه برخي از تهيه کنندگان وسينما داران بسته مي شود که چه فيلمي اکران شود و چه فيلمي اکران نشود. فيلم ها هم به اجبار تن به اين تصميم گيري مي دهند و نتيجه همين مي شود که فيلم هاي فرهنگي قرباني جريانات غلط سينما مي شوند.از طرفي ديگر بايد گفت ديگر فيلم هاي سينما هم به نوعي قرباني اين شرايط شدند .فيلمهايي مثل «حيران» ساخته «شاليزه عارف پور» ويا فيلم «شاعرزباله ها» که بايد از آنها هم به عنوان قربانيان اکران اين روزها نام برد.
با توجه به شرايطي که گفته شد اين روزها شرايطي که برسينما وجود دارد باعث شده چشم انداز روشني نتوان براي سينماي اين روزها قائل شد چرا که بانگاهي به جدول اکران مي توان انبوهي از فيلم فارسي را ديد که تاريخ يک بار مصرف دارند ومخاطب نمي تواند مثل فيلم «به رنگ ارغوان» از ديدن چندين باره آن لذت ببرد. البته نبايد سخنان بارهاگفته شده تهيه کنندگان رافراموش کرد که بايد امنيت سرمايه خود راداشته باشند و از ديدگاه آنها فيلمي که نتواند درسينما فروش داشته باشد و باعث ضرر تهيه کننده شود بهتر که توليد نشود. به هر حال بايد منتظر ماند وديد که آيا با اکران فيلم هايي جديدي مانند «به رنگ ارغوان»،«عيار14»،«شب» و محافظ» مي توان انتظار شکوفايي دوباره سينما را داشت وآيا مي توان روزي را ديد که اکثر فيلمها مثل فيلم «اخراجي ها2» فروش روياي داشته باشند که باعث قوت قلب ورضايت تهيه کننده،سينمادار ومخاطبين سينماشوند.بايد به انتظار روزهاي آينده نشست. در چند روز اخير بعد از جشنواره فيلم فجر با اکران فيلم هاي «عيار14» و«به رنگ ارغوان» گيشه سينماها تکاني خورد و دوباره رونق به سينماها باز گشت . اين در حالي است که تا يک ماه آينده و آغاز اکران بهاري سينماها فيلم جديدي را اکران نمي کنند. با اکران فيلم هاي «به رنگ ارغوان» ساخته «ابراهيم حاتمي کيا» و«عيار14» به کارگرداني«پرويزشهبازي»،«محا» به کارگرداني «جواد کاسه ساز» انتظار مي رود که رونق دوباره به سينماها باز گردد. اين در حالي است که پيش بيني مي شود که اشتياق مخاطبين سينماها نسبت به ديدن فيلم توقيفي«حاتمي کيا » نسبت به بقيه فيلم ها بيشتر باشد. 


 سراي فرهنگ 

پخش و نقد فيلم سينمايي شب حورا در خاوران

کانون سينماگران خاوران روز 20 اسفند راس ساعت 16 پس از پخش فيلم سينمايي شب حورا ساعاتي را با حضور عوامل فيلم به نقد و بررسي اختصاص خواهند داد.  پخش و نقد فيلم سينمايي شب حورا با هدف آشتي دادن مردم با هنر هفتم (سينما) و ارتقاي فرهنگ ديداري و شنيداري آنها برگزار مي شود.  بنابراين گزارش اين فيلم با موضوع دفاع مقدس و رويدادهاي پيرامون آن کاري است از شهاب ملت خواه و به تهيه کنندگي غلامحسين بلوريان، ابراهيم اصغري.  گفتني است فيلم مذکور در سال 86 توليد شده و پس از 2 سال وقفه بر پرده سينماهاي کشور اکران مي شود. فاطمه گودرزي، اميرمحمد زند، حديث فولادوند، مجيد مشيري، حديث ميراميني، محمدرضا نوروزي و تني چند از ديگر هنرمندان در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته اند. داستان فيلم درباره حورا که همسر يک مفقود الاثر است براي يافتن او ناخواسته با دختر و پسر جواني که قرص هاي روان گردان مصرف مي کنند همراه مي شود و...
علاقمندان به هنر جذاب و تماشاي سينما مي توانند در تاريخ مذکور راس ساعت 20 - 16 به اين فرهنگسرا مراجعه کنند.

برگزاري کارگاه تخصصي سينما و بازيگري در انقلاب

کارگاه تخصصي سينما و بازيگري با حضور هنرمنداني چون محمد يعقوبي، حسن معجوني، کوروش نريماني، محمدامير ياراحمدي، ناصر حسيني مهر و... در فرهنگسراي انقلاب برگزار مي شود.  اين کارگاه شامل هشت کارگاه تئاتر و چهار کارگاه تخصصي سينما است که از آبان ماه در تالار سپيده فرهنگسراي انقلاب برپاست.  تئاتر آزاد به سرپرستي «محمد يعقوبي»، کارگاه نمايشنامه نويسي با حضور «بهزاد صديقي»، کارگاه کارگرداني تئاتر با سرپرستي «ناصر حسيني مهر»، کارگاه نمايشنامه نويسي راديويي با حضور «محمدامير ياراحمدي»، کارگاه بازيگر خلاق به سرپرستي «علي جولايي»، کارگاه طنز و کمدي با حضور «ناصر حسيني مهر»، کارگاه نقد و تحليل نمايشنامه نويسي و نمايش با حضور «بهزاد صديقي» هشت کارگاه تخصصي تئاتر هستند.  در بخش کارگاه سينمايي نيز «حسن معجوني» کارگاه بازيگري در سينما و تلويزيون را برگزار مي کند.  کارگاه فيلمنامه نويسي با حضور «مسعود توکلي» و کارگاه شناخت عناصر و زيباشناسي سينما به سرپرستي «بهرام جلالي پور» برپا مي شود. «بهزاد صديقي» هم کارگاه نقد و تحليل را برپا خواهد کرد.  کانون تئاتر فرهنگسراي انقلاب در راستاي برگزاري سلسله جلسات نقد و بررسي تئاتر حرفه اي، هر هفته شنبه نقد و بررسي نمايش را با حضور کارگردان نمايش، منتقدان و استاد دانشگاه برگزار مي کند. اين جلسه هر هفته شنبه ها ساعت 17 در تالار سپيده فرهنگسراي انقلاب برپا خواهد شد.

برگزاري مسابقه ادبي در ملل

فرهنگسراي ملل با عنايت به فرمايشات رسول اکرم(ص) مبني بر اينکه «هر کس شاخه درختي را بشکند، مثل اين است که بال فرشته اي را شکسته است» و همزمان با روز درختکاري اقدام به برگزاري مسابقه ادبي انتخاب بهترين نثر ادبي با موضوع درختکاري مي نمايد.  در اين برنامه جوانان و نوجوانان فرصت دارند متون خود را در قالب نثر ادبي و با موضوع درختکاري از تاريخ 15 اسفند ماه به دبيرخانه اين مسابقه واقع در فرهنگسراي ملل ارسال نمايند، سپس بعد از داوري از ميان متون ارسالي به 5 متن برگزيده جوايز نفيسي اهدا مي شود.  علاقمندان جهت شرکت در اين مسابقه مي توانند از تاريخ اعلام شده به مدت يک ماه آثار خود را به فرهنگسراي ملل ارسال کنند.

ويژه برنامه قاصدک سلا م در اخلا ق

مديريت فرهنگي هنري منطقه 14 (فرهنگسراي اخلا ق) با همکاري و مشارکت شهرداري ناحيه يک منطقه ويژه برنامه قاصدک سلا م را برگزار مي کند. قاصدک سلا م عنوان برنامه اي است که اين مجموعه به مناسبت ايام مبارک ربيع و همچنين فرارسيدن سال نو به منظور دلجويي و رسيدگي به کودکان و نوجوانان مراکز بهزيستي منطقه 14(مجتمع شهيد آيت الله سعيدي، شهداي افسريه، شهيدنواب صفوي، شهيد شجاعي) و همچنين فراهم آوردن فضايي شاد و دل انگيز برگزار مي نمايد. گفتني است اين برنامه شامل برنامه هاي متنوعي از جمله اجراي نمايش، موسيقي، مسابقه و... مي باشد. لا زم به ذکر است برنامه فوق روز سه شنبه 18 اسفند از ساعت 15 الي 17 در سالن سراي حضور فرهنگسراي اخلا ق برگزار مي شود.

مسابقه آدمک هاي سنگي در سالمند

فرهنگسراي سالمند به منظور آشنايي با مجسمه هاي شهر تهران، مسابقه «آدمک هاي سنگي» را برگزار مي کند. نگارخانه آبي مسابقه پيامکي «آدمک هاي سنگي» را برگزار مي کند. براي شرکت در اين مسابقه لا زم است سال ساخت و نام هنرمندان سازنده مجسمه هاي مستقر در ميدان هاي حر، فردوسي، بهارستان، مادر(محسني) و فلسطين، به ترتيب به سامانه پيامک 30001442 ارسال شود. آخرين مهلت ارسال پيامک ها 25 اسفند ماه است و به برگزيدگان به قيد قرعه جوايز نقدي اهدا خواهد شد.
برپايه اين گزارش هدف از اجراي اين مسابقه آشنايي شهروندان با مجسمه هاي شهر تهران و معرفي سازندگان آنها است.

کارگاه رايگان برنامه نويسي در IT

فرهنگسراي فناوري اطلا عات، کارگاه آموزش رايگان برنامه نويسي برگزار مي کند. کانون رايانه اين فرهنگسرا در قالب کارگاهي رايگان، اقدام به برگزاري دوره آموزش برنامه نويسي با زبان++ /c c  مي کند. بنابراين گزارش، کانون رايانه فرهنگسراي IT اين کارگاه را با هدف ارتقاي سطح دانش و مهارت علا قه مندان به علوم رايانه اي و شاخه برنامه نويسي، برگزار مي کند. گفتني است اين کارگاه طي 12 جلسه، روزهاي يکشنبه هر هفته و از تاريخ 9 اسفند ماه 88 تا 8 خرداد ماه 89 در محل سالن اجتماعات فرهنگسراي فناوري اطلا عات برگزار خواهد شد.