نسخه شماره 2257 - 1388/10/12 -


رضا عطاران مشکلي براي حضور در تلويزيون ندارد


ثبت جهاني ميدان نقش جهان در معرض خطر
طبقه چهارم برج جهان نما بايد تخريب شود

اخبار کوتاه


به بهانه سالگرد تولد محمدتقي بهارمرغ سحر ناله سر کن


3 فيلم در هفته جاري رفع توقيف خواهند شد


سراي فرهنگ


 رضا عطاران مشکلي براي حضور در تلويزيون ندارد  

معاون سيما درباره فعاليت «رضا عطاران» که پس از «بزنگاه» در تلويزيون فعاليتي نداشته، گفت: «رضا عطاران» مشکلي براي حضور در تلويزيون ندارد و مي تواند با اين رسانه همکاري کند.
مرتضي ميرباقري در گفت وگو با  فارس درباره شايعاتي پيرامون ممنوع الفعاليت شدن رضا عطاران در تلويزيون گفت: ما مشکلي براي حضور عطاران در تلويزيون نداريم و ايشان مانند سابق مي توانند با اين رسانه همکاري کنند.
وي افزود: آقاي عطاران تا به حال طرحي براي ساخت سريال يا تله فيلم به ما ارائه نداده است و ما براي همکاري با ايشان مشکلي نداريم.
معاون سيما همچنين درخصوص تعطيل شدن برنامه تلويزيوني نود با اجراي عادل فردوسي پور تصريح کرد: اين برنامه تلويزيوني همچنان خواهد بود، تقويت هم خواهد شد و هيچ تعطيلي هم نخواهد داشت.
ميرباقري در پاسخ به سوال ديگر فارس مبني بر اين که تغيير مديران سازمان صداوسيما با چه نگاه و اهدافي صورت گرفته؟ اظهار داشت: تغيير مديران در معاونت سيما تمام شد و به محض ايجاد تغييرات ديگري به رسانه ها اعلام خواهيم کرد.
وي گفت: تغيير و تحولات مديران به خاطر توانايي افراد و ماموريت هاي شبکه ها بوده است.
مديراني که در دوره جديد رياست آقاي ضرغامي بر سازمان صداوسيما انتخاب شده اند، شناخته شده بودند و ما آشنايي بيشتري با توانايي ها و ظرفيت هايشان داشته ايم و در اين دوره نيازهاي مختلف سازمان بهتر ديده شده است.


 ثبت جهاني ميدان نقش جهان در معرض خطر  
 طبقه چهارم برج جهان نما بايد تخريب شود

مدير کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اصفهان با اشاره به سفر بازرسان يونسکو براي بازديد از روند تعديل برج جهان نما در ماه ژانويه (دي ماه)، گفت: از سال 1385 تا کنون طبقه هاي دوم و سوم برج جهان نما به ارتفاع شش متر تخريب شده اند و ايران تا اول فوريه سال 2010 ميلادي (12 بهمن ماه 1388) فرصت دارد، با هماهنگي استانداري اصفهان طبقه چهارم اين برج را تخريب کند.
اسفنديار حيدري پور در گفت وگو با ايسنا در اصفهان، با بيان اين که نهاد رياست جمهوري، معاونت حفظ، احيا و ثبت آثار تاريخي سازمان ميراث فرهنگي و استانداري اصفهان براي تعديل برج جهان نما 30ميليارد ريال اختصاص داده اند، اظهار داشت: تاکنون فقط معاونت حفظ، احيا و ثبت آثار تاريخي پنج ميليارد ريال از مجموع 10ميليارد ريال تعهد خود را پرداخت کرده است.
وي افزود: براساس قطعنامه سازمان تربيتي، علمي و فرهنگي سازمان ملل متحد، برج جهان نما بايد از سمت ميدان امام (ره) 24 متر و از سمت خيابان چهارباغ تا ارتفاع 12 متر تعديل شود.
برج 50 متري جهان نما سال 1375 در فاصله 700 متري ميدان امام (ره) اصفهان با تخريب کاروانسراي صفوي و با وجود مخالفت هاي سازمان ميراث فرهنگي و نهادهاي فرهنگي ساخته شد.
در سال 1380 بازرسان يونسکو با ديدن اين برج از پله سوم مسجد شيخ لطف الله در ميدان امام (ره) اعلام کردند، خط آسماني و منظر تاريخي و فرهنگي اين ميدان مخدوش شده است و اگر دولت ايران براي تعديل برج جهان نما اقدام نکند، ميدان نقش جهان در فهرست ميراث جهاني در خطر قرار مي گيرد.


 اخبار کوتاه 

سونامي سه احمق در سينماهاي هند

«سه احمق» فيلم جديد «عامر خان» در شرايطي صدرنشين جدول هفتگي نمايش گيشه سينماهاي هند شد، که فروش روز دوشنبه آن بيشتر و بهتر از روز تعطيل يکشنبه بود.
به گزارش  فارس، اين موفقيت کلان و پيش بيني نشده با حيرت و شگفتي تحليل گران اقتصادي سينماي هند همراه بوده است.  «تاران آدارش» تحليل گر سرشناس سينماي هند در اين رابطه مي گويد: «بر روي اين موفقيت کلان نمي توان هيچ نامي گذاشت. موفقيت فيلم حکم يک سونامي عظيم را دارد که همه را در دنياي سينماي هند تکان داده است.»  فيلم در بيش از 1500 سالن سينماي سراسر خاک هند بر روي پرده رفته و استقبال تماشاگران در تمام اين مناطق از فيلم، عالي بوده است.  کار جديد عامرخان در چهار روز اول نمايش 50 کرور فروش کرده است.

ديويد ليواين; کاريکاتوريست معروف درگذشت 

«ديويد ليواين» کاريکاتوريست و تصويرگر معروف که کاريکاتور هاي گزنده اش براي مدت بيش از چهل سال به مشخصه ماهنامه نقد کتاب نيويورک تبديل شده بود، در 83 سالگي درگذشت.
آسوشيتد پرس نوشت: اين کاريکاتوريست پس از يک دوره بيماري درگذشته است.
بنابه گفته کتي هييز; همسر ليواين; سرطان پروستات عامل مرگ اين کاريکاتوريست نامدار بوده است. «جولز فايفر» ناش در مصاحبه اي که اخيرا انجام داده بود، درباره دوست خود گفت: نقاشي هاي ليواين آثار ارزشمندي بودند که بينش و بصيرت خارق العاده اي در آنها وجود داشت. در نيمه دوم قرن بيستم او مهم ترين کاريکاتوريست سياسي بود. زماني که او شروع به کار کرد از کاريکاتور هاي سياسي چندان خبري نبود، و کاريکاتور هاي ادبي خيلي کم وجود داشت; او در واقع اين زمينه را احيا کرد.

انيميشن توت فرنگي کوچولو دوبله شد

انيميشن سينمايي «توت فرنگي کوچولو» در انجمن گويندگان جوان دوبله شد.
به گزارش  فارس، انيميشن «توت فرنگي کوچولو» به مديريت مينا مومني در انجمن گويندگان جوان دوبله شد.
بنابراين گزارش، اين انيميشن با نظارت کيفي مهرداد رئيسي و گويندگي ساناز غلامي، کيوان عسگري، مينا مومني، سمانه مبلغ حسيني، ثمين مظفري، طاهره افقه و... دوبله شد.
ترجمه اين انيميشن را محسن پرتوي، باندسازي: کوروش والي و ميکس آن را تکتم حاتمي بر عهده داشته اند.

آنجلوپلوس با غبار زمان در جشنواره فيلم فجر

گروه فرهنگ: تئو آنجلو پلوس فيلمساز برجسته سينماي يونان و جهان با فيلم «غبار زمان» در بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم فجر حضور دارد. به گزارش مردم سالا ري  به نقل از روابط عمومي جشنواره فيلم فجر، آنجلو پلوس  نامي آشنا براي علاقه مندان سينماي متفاوت در جهان است. اين کارگردان يوناني، توانسته با آثار خود نگاه بسياري از علاقه مندان به سينماي جدي را به خود جذب کند. فيلم هاي او داراي بياني عاطفي  احساسي اند، هر چند که بيانگر مفهومي سياسي يا اجتماعي باشند.  اين فيلم در بخش بين الملل بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم فجر به روي پرده خواهد رفت.  غبار زمان داستان کارگرداني آمريکايي را روايت مي کند که بعد از مدت ها به استوديواش در رم باز مي گردد تا فيلمي را که سال ها پيش به دلايل نامعلومي متوقف شده بود، ادامه دهد.

گروگان و هيدالگو  در شبکه سينماي خانگي

گروه فرهنگ: دو فيلم سينمايي ايراني و خارجي با نام هاي گروگان و هيد الگو از سوي موسسه ويدئو رسانه پرده نقره اي به شبکه سينماي خانگي کشور عرضه شدند.
به گزارش مردم سالاري به نقل از روابط عمومي موسسه ويدئو رسانه پرده نقره اي، فيلم سينمايي گروگان به کارگرداني محمدرضا آهنج و هيدالگو به کارگرداني جو جانستون عناوين فيلم هايي هستند که اخيرا توسط اين موسسه به شبکه سينمايي خانگي کشور عرضه شده اند.
گروگان که نام اوليه آن سرقت 2 بود داستان دختري به نام سپيده است که تصميم دارد با دوست برادرش ازدواج کند. روزي او به همراه نامزد و برادرش چنگيز براي خريد حلقه نامزدي به يک طلافروشي مي روند و ناگهان در ميان حيرت همگان چنگيز اسلحه مي کشد و...

 خالق ارباب حلقه ها به مقام شواليه نيوزلند رسيد

«پيتر جکسون»، کارگردان و تهيه کننده سرشناس هاليوود به مقام شواليه در کشورش رسيد.
به گزارش ايسنا «پيتر جکسون» که با سه گانه «ارباب حلقه ها» موفق به کسب 17 جايزه اسکار شده است، در سال نو ميلادي به مقام شواليه در نيوزلند دست يافت.
«جکسون» که به پاس سال ها خدمت به سينماي نيوزلند به مقام "سر" رسيد، با بيان اين که دريافت نشان شواليه کشورش لحظه اي باورنکردني است، گفت: «هميشه فکر مي کردم لحظه اي بهتر از دريافت اسکار 2004 نخواهد آمد، اما تصور من اشتباه بود.»  به گزارش ورايتي، اين کارگردان صاحب نام هم اکنون درحال آماده سازي پروژه فيلم «هابيت» براساس کتابي از «جي.آر تالکين» است که «گيلرمو دل تورو» مکزيکي نيز در اين پروژه با وي همکاري خواهد کرد. فيلم برداري اثر جديد «پيتر جکسون» اسفندماه در نيوزلند آغاز خواهد شد.

 


 به بهانه سالگرد تولد محمدتقي بهارمرغ سحر ناله سر کن 
نويسنده : حورا نژادصداقت

جواني حدودا 18ساله در مجالس ادبي حضور مي يافت و چنان قريحه و استعدادي در ابيات داشت که گاهي تصور مي کردند اشعار پدر از دنيا رفته اش را حفظ کرده است و به نام شعرهاي خود مي خواند. آزمون هاي زيادي را با موفقيت طي کرد. به او 4 لغت مي گفتند و مي خواستند في البداهه يک رباعي که از سخت ترين قالبهاي شعري است بسرايد. مثلا يک بار جواني به گستاخي به او گفت با "اره، آينه، مويز، کفش" رباعي بساز و او با چند دقيقه فکر کردن براي هجو کردن آن شوخ چشم گفته بود:
چون آينه، نور خيز گشتي،  احسنت
   چون اره به خلق تيز گشتي، احسنت
در کفش اديبان جهان کردي پاي
   غوره نشده مويز گشتي، احسنت
و اين جوان که قدرتمندي او در عرصه ادبيات، روزنامه نگاري، سياست، تاليف و تصحيح متون ادبي هنوز هم اهميت زيادي دارد و جز با احترام زياد نمي توان از او نام برد، محمدتقي بهار معروف به ملک الشعراي بهار است. کسي که در زندگي نامه خود نوشتش از پدر محمد صبوري مي گويد که خود شاعر بود و لقب ملک الشعرايي داشت و مانند بسياري ديگر از کودکان در کودکي اش به خاطر کندن گلها يک بار کتک خورده بود و يک بار بر نامهاي که براي مواجب و منصب پدرش بود نقاشي کشيده بود، در مکتب درس خوانده بود و چند باري هم از چوب فلک نتواسته بود که فرار کند و از همان هفت سالگياش که شاهنامه را به خوبي ياد گرفته بود يک بار شعري سروده بود و جايزه گرفته که:
تهمتن بپوشيد ببر بيان
 بيامد به ميدان چو شير ژيان
محمدتقي بهار در جواني، پس از مرگ پدرش، زندگي خود ساختهاش را با اهدافش پي مي گيرد و موفق مي شود تا به آن چه مي خواهد دست يابد. در عرصه سياست حضوري فعال داشت و نوشتن کتاب "تاريخ مختصر احزاب سياسي ايران" در ارتباط با اواخر عمر سلسله قاجار، بيانگر دقت نظر او در امور سياسي کشور است.
براي فهم درست اهميت مجموعه کارهاي ادبي محمدتقي بهار خصوصا در سبک شناسي و يا به طور کلي توجهش به ادبيات و در اواخر عمر، به زبان پهلوي نيازمند بررسي شرايط زماني و افکار غالب بر جامعه او هستيم. ملک الشعرا در دوراني زندگي مي کند که روشنفکران بيم تجزيه شدن ايران را دارند و متاسفاند بابت از دست رفتهها و غارتها و نگرانند بابت آن چه هر لحظه ممکن است از کشور و فرهنگ دست مالي شده توسط حضور بي شرمانه روسها، آلمانها، انگليسيها چپاول شود.
کم کم روشنفکران حس ميهن پرستي و رواج آن را به عنوان يک ايدئولوژي در جامعه مطرح کردند و از طرفي نياز به حضور يک حکومت قدرتمند که بتواند جامعه را با هر وسيله حفظ کند، احساس مي شد. در همين دوران براي تقويت حس ايراني بودن عدهاي بر آن شدند که ايران باستان را زنده کنند و هويت ايراني را که بخشي از فرهنگ ما است، دوباره براي مردم يادآوري کنند.
به همين جهت افرادي که تازه با روشهاي جديد پژوهش غربي آشنا شده بودند، در عرصههاي مختلف مثل تاريخ، زنده کردن زبان پهلوي از طريق ترجمههاي متون پهلوي و اوستايي مشغول به کار شدند و در آن ميان نقش محمدتقي بهار نيز اهميت ويژه خود را داشت. زيرا تا پيش از آن همواره تاريخ نگاري ادبيات مدنظر اهل ادب قرار مي گرفت و دريافت شناخت ادبيات معمولا از کند و کاو تاريخ فراتر نمي رفت (داستان ادبيات و سرگذشت اجتماع، شاهرخ مسکوب) و "چيستي" ادبيات دست نخورده باقي مي ماند. با روش علمي و دقيق، ملک الشعرا توانست مطالعات "ادبي - تاريخ" به دست دهد و بدين ترتيب کتابهاي ماندگاري از جمله "سبک شناسي" را تاليف کرد. سبک شناسي در زمان خود علمي جديد در ايران بود زيرا تا پيش از آن به واسطه خواندن تذکرهها اديبان از احوال شاعران و نثرنويسان ادبيات فارسي آگاه مي شدند. 
رواج تحولات و نيازهاي جديد باعث شد که افرادي مثل او زبان را به مانند رودي در نظر بگيرند که سرچشمه را بايد کشف کنند و بهره آن روز خود را از آن بيابند و پاکيزه تر به دست آيندگان بسپارند.
در اين روند مسکوب معتقد است که يکي از علل گرايش بهار به اين گنجينه چند هزار ساله و رجوع دوباره به آن براي يافتن گوهرهاي ناب، خفقان حاکم بر ديکتاتوي سردار سپه بود و زندانيها و تبعيدهايي که راه سياست را بر بهار بست و او را به چيزي عميق تر در فرهنگ ايران سوق داد.
يکي از سختيهاي زندگي با انسانهاي بزرگ و دانشمند، حتي اگر در دوره خودشان به جايگاه حقيقي خود نرسند، اتفاقاتي است که براي همسران و فرزندانشان رخ مي دهد. زناني که آگاهانه يا به اجبار فرهنگ و... بخش عمده اي از مسائل زندگي را بايد به تنهايي حمل کنند. اين خصوصا زماني قدرت مي گيرد که انسان تنها  در يک بعد رشد کرده باشد و تا اندازهاي در مورد همسر ملک الشعرا نيز صدق مي کند. سودابه صفدري قاجار که پس از ادواج با محمدتقي بهار به خواست او در خانه "بهار" خوانده مي شد، مسووليت  فراهم ساختن بسياري از امور زندگي را به عهده داشت.
حتي در خاطرات به ياد مانده از ملک الشعرا آمده است که ايشان خودش حقوق شخصياش را نمي گرفت و اين کار به عهده باغبان منزلشان بود که ماهانه حقوق را تحويل بگيرد و به دست خانم بسپارد. مراقبت از فرزندان در خانهاي که پدر دائم مشغول مطالعه و انديشيدن است و گستره ديد و فکرش فراتر از خانه، به شهر بلکه کشور و سابقه تاريخي چند هزار ساله يک ملت مي رسد مسلما مادر است که وظيفه اصلي تربيت فرزندان را بايد به عهده بگيرد. اگر چه مرحوم مهرداد بهار در خاطراتش مي آورد که پدر در تربيت ما جدي بود اما از طرفي هم مي گويد: وقتي  پدر در اتاقش مشغول مطالعه بود ما اجازه نداشتيم که نزديک آن اتاق بازي يا شلوغ کاري کنيم. البته پدر هم گاهي اجازه ورود به آنجا را مي داد.  آن هم مشروط بر اين که هيچ حرف و سوالي خلوتانديشه او را بهم نزند و تنها اجازه ديدن بعضي کتابها يا عکسها را داشتم. فرزندان ملک الشعرا مادرشان را زني فرهيخته نمي دانستند اما در او قوه مديريتي بس کار آمد سراغ داشتند و اين سوال مطرح مي شود که چگونه مهرداد بهار بدون بهره مندي مستقيم از پدر مگر در شاهنامه خواني و کليله و دمنه خواني و حتي عدم اجازه ورود به جلسات ادبي ايشان با  فرهيختگان دورانش، بدان جايگاه رسيده است؟ او در مصاحبههايش صريحا اشاره مي کند که مي توانم بگويم مهمترين معلم زندگي من باغبان خانه مان بود که براي ما قصههاي زيادي مي گفت.
قصههايي که بعدها با آن چه پدر از شاهنامه مي خواند متفاوت بود و او اصرار داشت که کتابها درست نيست و حافظه خودش قابل اطمينان تر است و همين منشا ميل به ادبيات فولکلوريک در مهرداد بهار شد. از آن مي گفتيم که فرزندان چنين افراد بزرگي عموما از سوي مردم فهميده نمي شوند.


 3 فيلم در هفته جاري رفع توقيف خواهند شد  

مديرکل اداره نظارت و ارزشيابي ارشاد از رفع توقيف 3 فيلم در هفته جاري خبر داد و احتمال اين که «سفر به هيدالو» مجتبي راعي يکي از آن ها باشد را زياد دانست.
سيد عليرضا سجادپور در گفت وگو با ايسنا، گفت: تا شب گذشته هم جلسه داشتيم و در پي رفع توقيف فيلم ها بوديم و درحال حاضر از 12 فيلم توقيفي که وجود داشت تعداد به زير 10 آمده است، اما تعدادي ديگر هستند که بي دليل متوقف نشده اند.
وي افزود: جشنواره فيلم فجر را بايد يک فرصت ويژه براي اين گونه فيلم ها ببينيم و اين جشنواره به عنوان جشن داخلي سينماي ايران فرصت خوبي است تا بعضي فيلم ها ديده شوند و تصميم بهتري براي اکران عمومي گرفته شود و سينماگران هم در تصميم گيري سرنوشت فيلم دخيل شوند.
سجادپور که در هيات انتخاب فيلم هاي بلند جشنواره عضويت دارد پيشنهاد داد تا تعداد فيلم هاي بخش مسابقه بيشتر شود و به ايسنا گفت: تعداد 20 فيلم در اين بخش عرفي بوده که از قبل وجود داشته که در کنار آن فيلم هايي هم در بخش مهمان و مرور به نمايش درمي آيند و با توجه به کيفيت فيلم هايي که ديدم مي خواهم از دبير جشنواره خواهش کنم در تعامل با معاونت سينمايي تعداد فيلم هاي بخش مسابقه بيشتر شود تا تلاشي که براي فيلم ها صورت مي گيرد بيشتر ديده شود.


 سراي فرهنگ 

کلا س هاي آموزشي داستان نويسي در منطقه 6

واحد ادبي فرهنگسراي سرو، در ادامه فعاليت هاي خود، دوره هاي آموزشي داستان نويسي برگزار مي کند. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 6، اين کلا س ها زير نظر ابوالفضل درخشنده، از نويسندگان عرصه ادبيات داستاني دفاع مقدس، با عناوين آموزشي بررسي عناصر مختلف داستان (صحنه، زمان، مکان و...) تفاوت داستان مدرن و پست مدرن و... برگزار خواهد شد. اين کلا س ها روزهاي يکشنبه از ساعت 19-17 در فرهنگسراي سرو برپاست.

پرده هاي عاشورايي در نگارخانه هنر ايران

نمايشگاه آثار «پرده هاي عاشورايي» از استادان بزرگ نقاشي قهوه خانه اي، روز 12 دي ماه ساعت 00:14 در  نگارخانه هنر ايران افتتاح مي شود. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي موزه  هنرهاي معاصر تهران، موسسه توسعه هنرهاي تجسمي وابسته به مرکز هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا مي آثار استادان  بزرگ نقاشي قهوه خانه اي،  عباس بلوکي فر، حسين همداني، گدا علي، عقيلي، محمد حميدي و... برگزار مي کند. اين نمايشگاه  روز 12 دي ماه ساعت 00:14 در نگارخانه هنر ايران افتتاح و تا 29 دي ماه ادامه دارد.

سلا مت شهروندي در فرهنگسراي ملل

فرهنگسراي ملل برنامه کارگاهي فصل زمستان اين مرکز را سه شنبه  هر هفته ويژه خانواده رايگان برگزار مي کند. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه يک کارگاه سلا مت شهرداري با مسووليت پذيري، سلا مت روحي شهروندي و ترويج فرهنگ نظم هر هفته درسالن فرهنگ، برگزار مي شود. در اين کارگاه کارشناسان مربوطه ضمن بررسي عوامل فوق به سوالا ت  پاسخ مي گويند.

اکران فيلم سينمايي نيش و زنبور در فرهنگسراي بهمن

فيلم سينمايي نيش و زنبور کاري از حميدرضا صلا حمند  بر پرده سينما تراس بهمن در حال اکران است. در اين فيلم رضا کيانيان، رضا عطاران، مريلا  زارعي و پوراندخت مهيمن به ايفاي نقش پرداخته اند. به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي بهمن  اين فيلم در سانس هاي 10، 14، 16 و 18 اکران مي شود.

نمايشگاه نقاشي هاي مظفري  در نگارخانه ماه مهر

نمايشگاهي از آخرين آثار نقاشي معصومه مظفري با عنوان "ميز" از 10 تا 20 دي ماه در نگارخانه ماه مهر برپا مي شود.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي نگارخانه، اين نمايشگاه شامل 11 اثر نقاشي آرکليک بر روي بوم است که کوچکترين آن 120 در 100 سانتي متر و بزرگترين آن 300 در 180 سانتي متر است.  اين نمايشگاه در ادامه کارهاي قبلي اين هنرمند جست وجويي در يافتن نقش فضا در هنرهاي تجسمي است. دغدغه مظفري در اين نمايشگاه ها چگونگي قرار گرفتن عناصر و فيگورها در فضا و شکلي است که فضا به اين عناصر مي دهد و تاثيرات کلي القائاتي است که اين ترکيب در ذهن هنرمند به وجود مي آورد.  ميز در کارهاي اخير مظفري وسيله اي که گاهي  فضاها را با هم مرتبط مي کند و گاهي برعکس بين فضاها فاصله مي اندازد. بالاخره ميز که همه فضا را از آن خود مي سازد و تبديل به مکاني مي شود که اشياي ديگر بر روي آن قرار مي گيرند. معصومه مظفري فارغ التحصيل از دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي (کارشناسي ارشد) و مدرس دانشگاه، عضو انجمن هنرمندان نقاش ايران وعضو گروه دنا است.

نمايشگاه نقاشي جوانه سيزده در مجموعه نياوران

همزمان با آغاز سال نو ميلادي سيزدهمين نمايشگاه بين المللي هنر کودکان و نوجوانان با عنوان جوانه در مجموعه فرهنگي  تاريخي نياوران برپا خواهد شد. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران، در اين نمايشگاه 300 تابلو نقاشي از 150 هنرمند کودک و نوجوان به نمايش گذاشته خواهد شد.  آثار به نمايش درآمده در اين نمايشگاه با تکنيک هاي مختلف از جمله مداد رنگي، پاستل، آب رنگ و رنگ و روغن روي بوم خلق شده اند.  نمايشگاه جوانه سيزده(XIII) از سوي نگارخانه شيو و گنجينه نقش جهان و با همکاري مجموعه فرهنگي  تاريخي نياوران، کميسيون ملي يونسکو در ايران، کميته ملي موزه هاي ايران و انجمن فرهنگي بيستون برگزار خواهد شد.  نمايشگاه نقاشي جوانه سيزده از 11 تا 18 دي سال  جاري از ساعت 9 تا 17 در تالار آبي مجموعه فرهنگي  تاريخي نياوران برپا خواهد شد و بازديد از اين نمايشگاه براي عموم علاقه مندان آزاد است.