نسخه شماره 2243 - 1388/09/23 -


کپنهاگ در تسخير حاميان طبيعت

اصلا حات دموکراتيک اردوغان شکست خورد
موج ناآرامي ها در کردستان ترکيه


موضع مثبت کره شمالي مقابل ژاپن


رويارويي سيا و القاعده


همه پرسي در کاتالونيا


باز هم اختلا ف در مجلس افغانستان


احتمال استقلال جنوب سودان


انتخابات شيلي و خاطره پينوشه


اخبار کوتاه


 کپنهاگ در تسخير حاميان طبيعت 

در پي راهپيمايي فعالان زيست محيطي در کپنهاگ، پايتخت دانمارک، پليس حدود 900 تن را بازداشت کرد. اين راهيپمايي همزمان با برگزاري اجلاس تغيير اقليم در کپنهاگ و در اعتراض به سياست هاي کشورهاي توسعه يافته برگزار شد.  پليس زماني وارد عمل شد که تعدادي از جوانان با پرتاب آجر شيشه هاي مغازه ها را شکستند. راهپيمايي هايي مشابهي در سراسر جهان برگزار شده است. همزمان، وزيران کشورهاي شرکت کننده در اجلاس تغييرات اقليم وارد کپنهاگ شده اند تا پيش از نشست روساي دولت ها، در ادامه گفتگوها که از روز دوشنبه شروع شد شرکت کنند. هيات هاي شرکت کننده در نشست در حال تهيه پيش نويس بيانيه اي هستند که از کشورهاي توسعه يافته مي خواهد تا سال 2020 توليد گازهاي گلخانه اي را به 25 تا 45 ميزان سال 1990 کاهش دهند. اعضاي اتحاديه اروپا هم قصد دارند براي کمک به کشورهاي در حال توسعه براي مقابله با چالش هاي تغييرات اقليمي ده ميليارد و 600 ميليون دلار کمک مالي پيشنهاد کنند. هيات هاي شرکت کننده هنوز درباره مسائلي اختلاف دارند. اين در حالي است که تظاهرکنندگان خواستار صدور بيانيه اي الزام آور و قاطع براي کاستن از گازهاي گلخانه اي هستند. پليس دانمارک مي گويد سي هزار نفر در راهپيمايي روز شنبه شرکت داشتند. برگزارکنندگان راهيپمايي کپنهاگ اين تعداد را يکصدهزار تن عنوان مي کنند. چهره هاي شناخته شده زيادي مانند راهول بوز، هنرپيشه هندي و مري رابينسون، کميسر پيشين حقوق بشر سازمان ملل متحد در اين تظاهرات شرکت داشتند. تظاهرات در مسيري شش کيلومتري ادامه داشت و پس از اين که تعدادي از معترضان اقدام به پرتاب آجر کردند، پليس وارد عمل شد. اين راهپيمائي با همکاري پانصد و پانزده سازمان و نهاد از 67 کشور جهان سازماندهي داده شده بود. تصاوير تلويزيون دانمارک ده ها جوان بازداشت شده را نشان مي داد که با دست هاي بسته در صف نشسته بودند. از 968 بازداشتي، تنها 13 نفر همچنان در بازداشت باقي مانده اند.


 اصلا حات دموکراتيک اردوغان شکست خورد
 موج ناآرامي ها در کردستان ترکيه 
نويسنده : علي ودايع

دادستان کل ترکيه گفته است که حزب جامعه دموکراتيک از شورشيان جدايي  طلب کرد (پ ک ک) حمايت مي کند  و حکم به تعطيلي اين حزب داد.
همين حکم کافي بود تا يک شکاف عميق ميان دولت لائيک ترکيه و کردها که در آرزوي استقلال هستند آشکار شود.
"احمد ترک"، رهبر حزب جامعه دموکراتيک ترکيه روز گذشته اعلام کرد که راه چاره تعطيلي حزب نيست.
در واکنش ممنوعيت فعاليت "حزب جامعه دموکراتيک" توسط دادگاه قانون اساسي اين کشور، 19 نماينده مجلس که عضو اين حزب هستند، به عنوان اعتراض به اين تصميم صحن مجلس ترکيه را ترک کرده اند.
اين حزب داراي 21 نماينده در مجلس ترکيه است ولي دو نفر از اين نمايندگان به مدت پنج سال از فعاليت هاي سياسي محروم شده اند.
در همين حال پليس ضدشورش ترکيه در شمال شرقي اين کشور با تظاهرکنندگان معترض به انحلال يک حزب کردي درگير شد از عصر روز شنبه موج ناآرامي ها کردستان ترکيه را فرا گرفته است; در "يوکسکوا" در نزديکي مرز با ايران و عراق، تظاهرکنندگان به سمت نيروهاي پليس و خودروهاي زرهي سنگ و بمب هاي بنزيني پرتاب کردند.
گزارش ها حاکي از آن است که ناآرامي ها در برخي مناطق کردنشين يکشنبه نيز ادامه داشت.
پليس ضد شورش نيز در مقابل براي متفرق کردن تظاهرکنندگان از ماشين هاي آب پاش استفاده کرد.
اين افراد به ممنوعيت فعاليت حزب جامعه دموکراتيک ترکيه توسط دادگاه قانون اساسي معترض هستند. اين حزب که يکي از اصلي ترين احزاب حامي کردها در ترکيه به شمار مي رود، دهمين حزب کرد در ترکيه است که فعاليت آن غيرقانوني اعلام مي شود.
در پي ممنوعيت فعاليت حزب جامعه دموکراتيک توسط دادگاه قانون اساسي اين کشور، 19 نماينده مجلس که عضو اين حزب هستند، به عنوان اعتراض به اين تصميم صحن مجلس ترکيه را ترک کردند.
اين حزب داراي 21 نماينده در مجلس ترکيه است ولي دو نفر از اين نمايندگان به مدت پنج سال از فعاليتهاي سياسي محروم شدهاند.
دادستان کل ترکيه گفته است که حزب جامعه دموکراتيک از شورشيان جدايي طلب کرد (پ ک ک) حمايت مي کند.
اعلام تصميم دادگاه قانون اساسي ترکيه، موجب درگيري تظاهرکنندگان کرد و پليس ضد شورش در جنوب شرق ترکيه شد.
حزب جامعه دموکراتيک دهمين حزب کردهاي ترکيه است که توسط دادگاه قانون اساسي اين کشور غيرقانوني اعلام شده است.
احمد ترک، رهبر اين حزب گفت که تعطيلي حزب تنها مي تواند موجب احساس بيشتر سرخوردگي و نوميدي در ميان جامعه کرد ترکيه شود.
دولت ترکيه حدود چهار ماه قبل به عنوان بخشي از تلاش هايش براي عضويت در اتحاديه اروپا گفت که در روابط خود با کردها که بزرگ ترين اقليت اين کشور را تشکيل مي دهند، تجديد نظر مي کند و به همين مناسبت برنامه اصلاحاتي را براي بهبود روابط با کردها به اجرا گذاشت. دولت "رجب طيب اردوغان"  تلاش داشت که اصلاحات دمکراتيک را پيش ببرد و به همين علت به نظر مي رسد استعفاي دست جمعي نمايندگان حزب جامعه دمکراتيک، دولت آنکارا را در پيشبرد اهداف خود در شرايط دشواري قرار دهد. اصلاحات دمکراتيک از ابتکارات حزب حاکم عدالت و توسعه (آک) است که براي حل مسائل و مطالبات اکراد و ديگر اقليتهاي قومي ترکيه طراحي شده و اتحاديه اروپا و آمريکا نيز اردوغان را براي اجراي آن تشويق مي کنند.
حزب حاکم عدالت و توسعه بر اين باور بود که براي اجراي اصلاحات دمکراتيک از پشتيباني مردم و سياسيون کرد برخوردار مي شود، ولي حوادث هفته گذشته در مناطق کردنشين نشان داد محاسبات حزب حاکم درست نبوده است. طرح اصلاحات دموکراتيک دولت ترکيه براي حل مسائل کردهاي اين کشور با مداخله گروه هاي فشار موجب تشديد درگيرها در مناطق کردنشين اين کشور شد.
طي يک هفته اخير شهرهاي کردنشين ترکيه شاهد تظاهرات و درگيري گسترده مردم با نيروهاي امنيتي و پليس بود که در اثر آن تعداد زخمي و تعداد زيادي نيز دستگير شدند.
در حالي که احزاب مخالف دولت، اردوغان را به تجزيه طلبي و تفرقه افکني ميان مردم ترکيه متهم مي کنند، حزب جامعه دمکراتيک نيز وي را به بي صداقتي در اجراي طرح اصلاحات دمکراتيک متهم کرده و معتقد است اردوغان جسارت لازم را به خرج نمي دهد.
مجموعه کشمکشهايي که بر سر اجراي اصلاحات دمکراتيک در يک ماه اخير در ترکيه انجام گرفته و همچنين زياده رويهاي حزب جامعه دمکراتيک در دفاع از "اوج الان " و "پ.ک.ک " موجب شده است تا دادستان ترکيه از دادگاه قانون اساسي اين کشور بخواهد تا مجوز فعاليت حزب "جامعه دمکراتيک " را لغو کند. اشتباه فاحش دولت ترکيه اين بود که بدون بررسي دلايل تاريخي و بررسي بستر اجتماعي مناطق کردنشين اقدام به طرح اصلاحات دموکراتيک کرد.
علاوه بر آن شبکه هاي مافيايي ترک - کرد که ده ها سال از ناآرامي ها حداکثر بهره برداري را کرده بودند مانع از اجراي اين طرح شدند.
گويا سرنوشت مناطق کردنشين با نارآرامي و اغتشاش عجين شده است.


 موضع مثبت کره شمالي مقابل ژاپن 

نماينده ويژه آمريکا در امور کره شمالي يکشنبه  گفت که پيونگ يانگ ديدگاه مثبتي نسبت به از سرگيري گفت وگوها با توکيو دارد. "استفن بوسورث" تاکيد کرد که کره شمالي پيش شرطي را براي از سر گيري گفت وگوها با ژاپن تعيين نکرده است. اين مقام آمريکايي افزود که در جريان سفر اخير خود به کره شمالي از مقام هاي اين کشور خواسته است تا شهروندان ربوده شده ژاپني در زمان جنگ سرد را آزاد کنند. وي همچنين گفت که مقام هاي پيونگ يانگ موضع مثبتي نسبت به از سرگيري گفت  وگو با ژاپن درباره شهروندان ربوده شده و ساير مسائل اتخاذ کردند. اين ديپلمات آمريکايي با ديگر تاکيد کرد که هنوز تاريخي براي از سرگيري گفت وگوهاي شش جانبه تعيين نشده است.
وي ادامه داد: "به اعتقاد من تمامي مشکلات موجود در آينده نزديک حل وفصل نخواهد شد اما آنچه که بايد انجام دهيم اين است که صبر کرده و روي خواسته خود پافشاري کنيم." بوسورث عصر يکشنبه به عنوان بخشي از برنامه خود براي در ميان گذاشتن دستاوردهاي سفر به کره شمالي با اعضاي گروه مذاکرات شش جانبه، عازم مسکو خواهد شد.


 رويارويي سيا و القاعده 

اشپيگل آنلاين گزارش داده که "صالح السومالي" از رهبران احتمالي القاعده، توسط آمريکاييان در پاکستان کشته شده است. بحث رسانه ها در باره هويت اين فرد دو روز طول کشيد و اين نام با استناد به خبر رسمي مقامات آمريکايي اعلام شد. در خبرها، عنوان شده که السومالي، احتمالا رهبر "عمليات خارجي" القاعده  و مسئول عملياتي کردن طرح هاي تروريستي از آفريقا بوده است.   بنا بر گزارش ها، حمله آمريکا به اين عضو القاعده در هشتم دسامبر در شهر ميرامشاه در ولايت وزيرستان صورت گرفته است.  به نوشته اشپيگل آنلاين، درآغاز گمان مي رفته که فرد کشته شده، ابويحيي الليبي، مهم ترين نظريه    پرداز القاعده  و فرد شماره سه اين شبکه تروريستي بوده باشد. خبر کشته شدن السومالي، نه از سوي القاعده تاييد شده و نه از سوي منابع مستقل. به عقيده تحليل  گران مسائل تروريستي، شمار کادرهاي رده مياني  القاعده در دوران اخير، کاهش چشمگيري داشته و در نتيجه نمي توان به روشني از فرد شماره سه، چهار يا پنج اين سازمان سخن گفت. به گفته اين ناظران، سلسله مراتب رهبري در اين شبکه تروريستي ديگر مانند سابق عمل نمي کند.


 همه پرسي در کاتالونيا 

سازمان دهندگان همه پرسي غيررسمي در ايالت "کاتالونيا" اسپانيا براي استقلال اين ايالت، اميدوارند که پيروزي چشم گير دراين همه پرسي به تلاش هاي جدايي طلبانه آنان در عرصه سياسي کمک شاياني کند.  همه پرسي يکشنبه در چند شهر ايالت "کاتالونيا" اسپانيا براي خودگرداني و استقلال اين ايالت اسپانيا برگزار شد. گفته شده که در اين همه پرسي اين پرسش مطرح شده است که آيا شما با تبديل شدن کاتالونيا به کشوري مستقل، دموکراتيک و عضو اتحاديه اروپا موافق هستيد. اين همه پرسي ارزش قانوني نداشته و الزام آور نيست و همه ساکنان ايالت کاتالونيا از جمله مهاجراني که 16سال قبل در اين منطقه ساکن شدند،در آن شرکت کردند. بر اساس قانون اساسي اسپانيا نهادهاي رسمي محلي نمي توانند به اين همه پرسي کمک مالي کنند درنتيجه اين همه پرسي بدون چنين کمک هايي برگزار مي شود. شايان ذکر است اين همه پرسي در پي همه پرسي ديگري که در ماه سپتامبر گذشته در شهر "انريس دمونت" برگزار شد، برگزار مي شود. در همه پرسي گذشته، مردم به طور گسترده خواهان استقلال کاتالونيا شده بودند.


 باز هم اختلا ف در مجلس افغانستان 

مجلس نمايندگان براي بررسي صلاحيت هاي اعضاي  کابينه جديد تعطيلات زمستاني خود را به تعويق انداخته است. در حالي که اعضاي کابينه جديد افغانستان به مجلس نمايندگان معرفي نشده اند، موضوع تابعيت دوگانه آنها در ميان نمايندگان مجلس باعث اختلاف نظرهاي زيادي شده است. قرار است "حامد کرزاي"، رئيس جمهوري افغانستان ظرف هفته جاري اعضاي کابينه جديد خود را به مجلس نمايندگان معرفي کند. اما بحث ها در مجلس درباره چگونگي راي گيري در مورد تائيد يا رد صلاحيت اين وزيران و همچنين برخي مسائل ديگر مربوط به اين موضوع منجر به بروز اختلافاتي شده است. شماري از اعضاي مجلس در نشست روز شنبه خود معرفي وزيراني را که تابعيت دوگانه دارند را به شدت رد کردند، اما شماري ديگر اين موضوع را مداخله در کار رئيس جمهوري و خارج از صلاحيت اعضاي مجلس دانستند. بر اساس ماده 72 قانون اساسي افغانستان، وزيران دولت بايد تابعيت اين کشور را داشته باشند، ولي اگر تابعت کشوري ديگر را داشته باشند، در آن صورت مجلس نمايندگان صلاحيت رد يا تائيد آنها را دارد.  در قانون اساسي به اين موضوع اشاره نشده که افراد داراي تابعيت دوگانه نبايد به عنوان وزير به مجلس نمايندگان معرفي شوند. اما شماري از نمايندگان مجلس بر اين موضوع پافشاري کرده اند که رئيس جمهوري نبايد افرادي با تابعيت دوگانه را به عنوان وزير به مجلس نمايندگان معرفي کند.
آنان از ديگر نمايندگان مجلس خواستند که در صورت پيشنهاد چنين افرادي، با آنها همنوا شوند و پيش از راي گيري اين وزيران پيشنهادي را رد کنند.
به نظر اين نمايندگان، سود اين کار در اين است که هنگام بررسي صلاحيت هاي اين وزيران در مجلس و همچنين زمان راي گيري، بحث هاي جنجالي در مجلس به ميان نخواهد آمد.


 احتمال استقلال جنوب سودان  

رهبران احزاب اصلي جنوب و شمال سودان که در خارطوم سرگرم مذاکره اند، در مورد موضوع يک همه پرسي که مي تواند به استقلال جنوب سودان بينجامد به توافق رسيدهاند. شرايطي که بر طبق آن همه پرسي انجام خواهد گرفت از مسائلي بود که به مدت 20 سال موجب مناقشه جدي شمال و جنوب سودان و جنگ هاي داخلي شده بود.
جنگهاي داخلي سودان در پي امضاي يک موافقت نامه صلح در سال 2005، پايان يافت. ولي به دليل اختلاف نظر در مورد بسياري مسائل، اين صلح بسيار متزلزل و شکننده به نظر مي رسيد. عمر البشير و ساوا کيير، رهبر جنبش آزاديبخش خلق سودان به مدت چهار روز سرگرم مذاکره بودند تا به موضع مشترکي دست يابند. شرکت دو رهبر اصلي شمال و جنوب سودان در مذاکرات فشرده، نشان دهنده اهميت مسائل مورد مذاکره و تمايل به رفع اختلافات دو طرف بود. جزئيات توافق هنوز کاملا روشن نيست و رهبران احزاب اصلي اکنون بايد اعضاي حزب خود را در جريان توافق به دست آمده قرار دهند. ولي يکي از مقامات ارشد جنبش آزاديبخش خلق سودان گفت چنانچه تعداد شرکت کنندگان در همه پرسي به حد نصاب برسد، 51 درصد راي مثبت براي استقلال جنوب سودان کافي خواهد بود. قرار است اين همه پرسي در سال 2011 برگزار شود.


 انتخابات شيلي و خاطره پينوشه 

مردم شيلي براي انتخاب رييس جمهوري جديد به پاي صندوق هاي راي رفتند. براي نخستين بار از پايان دوران ديکتاتوري در شيلي، يک نامزد محافظه کار در نظرسنجي ها دست بالا را دارد. شيلي در آستانه نقطه عطفي تاريخي قرار دارد. يک هفته پيش از برگزاري انتخابات رياست جمهوري در شيلي، يکي از قضات اين کشور تاييد کرد که ادواردو فري مونتالوا، رييس جمهور پيشين شيلي، توسط سازمان جاسوسي رژيم پينوشه، ديکتاتور سابق اين کشور، به قتل رسيده است. او که يکي از مخالفان ژنرال آگوستو پينوشه به شمار مي آمد، در سال 1981 پس از يک عمل جراحي ساده به دليل عفونت شديد در بيمارستان درگذشت. بر پايه گزارش هاي جديد در خصوص اين حادثه، ادواردو فري مونتالوا پيش از مرگ بر روي يک کاغذ نوشته بود: "مرا سريعا از اين جا خارج کنيد." در پي کالبدشکافي اي که از سوي دانشگاه شيلي روي جسد رييس جمهور پيشين صورت گرفت، مشخص شد که او در اثر استنشاق گاز خردل و تاليوم مسموم و در نهايت به قتل رسيده است. در پي اين امر نيز شش نفر از جمله دو پزشک مظنون به دست داشتن در قتل فري مونتالوا دستگير شدند.   به باور کارشناسان نکته اي که در اين ميان قابل توجه است زمان افشاي اين موضوع است، زيرا اين خبر درست در هنگامي منتشر شد که پسر ادواردو فري مونتالوا به عنوان يکي از نامزدهاي کسب پست رياست جمهوري اين کشور سرگرم برگزاري کارزارهاي تبليغاتي خود بود.   وي که همانند پدرش ادواردو فري نام نهاده شده است، به محض شنيدن اين خبر، کارزار تبليغاتي خود را متوقف کرده و در مراسم بزرگداشت مجدد پدر حاضر شد.   مردم شيلي در حالي روز يکشنبه (13 دسامبر) براي انتخاب رييس جمهور جديد به پاي صندوق ها رفتند که ميشله باشلت، رييس جمهور موفق کنوني اين کشور، بنا بر قانون اساسي شيلي نمي تواند براي بار دوم در انتخابات شرکت کند. در اين انتخابات همچنين اعضاي مجلس نمايندگان مشخص مي شوند.   در انتخابات شيلي سه نامزد اصلي حضور دارند که يکي از آنها ادواردو فري، فرزند رييس جمهور پيشين شيلي است که خود در فاصله بين سال هاي 1994 تا 2000 بر کرسي رياست جمهور اين کشور تکيه زده بود. وي از سوي ائتلاف دموکرات مسيحي نامزد شده است.  سباستين پينرا ديگر نامزد شرکت کننده به شمار مي رود که از سوي حزب محافظه کار "ائتلاف براي تغيير" در اين رقابت ها حضور يافته است. بر اساس جديدترين نظرسنجي انجام شده در شيلي، اين سياستمدار ميليونر، با داشتن 41 درصد آرا از رقيبان خود پيشي گرفته است. مبارزه سرسختانه با فساد مالي يکي از وعده هاي انتخاباتي پينرا بوده، اما درعين حال او از قصد خود براي دنبال کردن سياست هاي اقتصادي رييس جمهور کنوني خبر داده است.    نفر سوم حاضر در مبارزات انتخابات رياست جمهوري شيلي، مارکو انريکه اومينامي است که به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده است. وي فرزند يکي از ژنرال هاي اسبق شيلي است که پس از به قتل رسيدن پدر توسط يکي از سناتورهاي سوسياليست و وزير اقتصاد پيشين به فرزندخواندگي پذيرفته شد. اومينامي 36 ساله، سياست هاي خود را "جسورانه، صادقانه و مورد اعتماد" توصيف کرده است.   نکته مهمي که در اين ميان نگراني فعالان حقوق بشر و مخالفان سياسي را برانگيخته است ، پيشرو بودن سباستين پينرا نامزد محافظه کار شيليايي است. به عقيده اين فعالان، احزاب محافظه کار جنايت هاي صورت گرفته در زمان پينوشه را بي اهميت جلوه مي دهند و در احزاب ائتلافي پينرا طرفداران و فعالان رژيم ديکتاتوري پينوشه حضور دارند.  از سوي ديگر، با انتشار خبر مربوط به قتل رييس جمهور پيشين شيلي، ادواردو فري مونتالوا، موضوع کشتارهاي زمان ديکتاتوري و خاطرات دوران خفقان بار ديگر زنده شده اند. با اين حال، يکي از مفسران شيليايي در يکي از روزنامه هاي چاپ اين کشور اظهار داشته است که انتشار اين خبر عامل چندان کافي براي تغيير نظر راي دهندگان نخواهد بود.  از همين رو نيز برخي اين موضوع را مطرح مي کنند که برگزاري مجدد مراسم خاکسپاري ويکتور خارا، گيتاريست چپ گرا و خواننده معروف شيليايي که در آستانه انتخابات رياست جمهوري (6 دسامبر) صورت گرفت، چندان بدون منظور نبوده است.  


 اخبار کوتاه 

جهش عراق در صادرات نفت

وزير نفت عراق، حسين شهرستاني مي گويد قراردادهاي جديد توسعه به علاوه تلاشهاي موجود دولت، عراق را قادر خواهد ساخت 12 ميليون بشکه نفت در روز توليد کند. عراق، روز شنبه کار اعطاي قراردادهاي توسعه برخي از بزرگترين ميدانهاي نفتي اش را تکميل کرد.

کشف بار اسلحه در فرودگاه تايلند

به گفته مقامات تايلند بدنبال فرود هواپيمايي حامل مقادير بسياري سلاح در بانکوک، پنج فرد خارجي دستگير و هواپيمايشان توقيف شده است. مقامات مي گويند اين هواپيما از پايتخت کره شمالي، پيونگ يانگ راهي سريلانکا بود که خواهان فرود در بانکوک شد.

سفر ناگهاني براون به افغانستان

براون نخست وزير بريتانياعصر شنبه و بدون اعلام قبلي وارد قندهار شد و شب را در يک پايگاه نظامي در آن شهر گذراند.وي در سفر کوتاه خود به جنوب افغانستان با حامد کرزاي رييس جمهوري آن کشور در شهر قندهار ديدار و گفت و گو کرد. وي همچنين آخرين وضعيت نيروهاي انگليسي را با فرماندهان نظامي بررسي کرد.

ادامه مذاکرات روسيه و آمريکا

"ديمتري مدودف"، رئيس جمهوري روسيه و "باراک اوباما"، رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا در تماسي تلفني درباره تمديد مدت گفت وگوها به توافق رسيدند. اين گفت وگوها با هدف يافتن جايگزيني براي پيمان کاهش تسليحات راهبردي (استارت 1) در جريان است که به دوره جنگ سرد مربوط است.

رجز خواني وزير دفاع آذربايجان
 براي ارمنستان

وزير دفاع آذربايجان اعلام کرد که اگر مناقشه قره باغ ميان ارمنستان و آذربايجان در چارچوب تماميت ارضي آذربايجان حل نشود در آن صورت جنگ ميان دو کشور ممکن است.

درخواست آمريکا از بلغارستان
 براي زندانيان گوآنتانامو

دولت بلغارستان مي گويد واشنگتن از آن کشور پرسيده است که آيا مي تواند زندانيان بازداشتگاه گوانتانامو را تحويل گيرد. وزير کشور بلغارستان، تسوتان تسوتانوف به راديوي دولتي آن کشور گفت اين درخواست در نامه اي به نخست وزير بلغارستان مطرح شده است.

محکوميت تضمين آمريکا به کردها

نمايندگان در پارلمان عراق شديدا تضمين هاي آمريکا به منطقه  کردستان عراق را محکوم کردند. آنها اعلام کردند اين توافق نقض حاکميت عراق و در ترجيح دادن منافع يک جناح عراقي بر منافع ديگر گروه ها است. اين توافق حمايت غير قانوني آمريکا از يک منطقه خاص و زير پا گذاشتن حقوق عراقي هاست.

سرمايه گذاري هنگفت کويت در صنايع نفت

وزير نفت کويت روز يکشنبه اعلام کرد، اين کشور قصد دارد 25 ميليارد دينار (حدود 87 ميليارد دلار) تا سال 2030 در طرح هاي نفتي سرمايه گذاري کند.

محکوميت آتش زدن مسجد کرانه باختري

اکمل الدين احسان اوغلو " دبير کل سازمان کنفرانس اسلامي روز يکشنبه با انتشار بيانيه اي به آتش کشيدن يک مسجد در روستاي " ياسوف " توسط شهرک نشينان صهيونيستي در جنوب نابلس در کرانه باختري را محکوم کرد.

حملات عربستان به نيروهاي حوثي

بعد از شکست عربستان در عمليات زميني ، ارتش اين کشور در عمليات هوايي اقدام به بمباران صعده با بمبهاي سمي کرد که در نتيجه آن 75 تن کشته شدند. هواپيماهاي سعودي صبح روز يکشنبه محور تهامه را بمباران و عمليات خود را بر مناطق جبل المدود، و الجابري، غافره، قمامه، جزاع اسفل مران، و شدا متمرکز کردند.

اعتراض به ممنوعيت ساخت مناره در سوئيس

حدود  700 تن از مردم سوئيس با برگزاري اعتراضات خياباني در برن به وجود ديدگاه هاي منفي نسبت به اسلام در سوئيس اعتراض کردند. اين معترضان خواهان صبر و تحمل بيشتر در برابر اسلام شدند.

سازمان ملل هدف جديد تروريست ها

دبيرکل سازمان ملل اظهار داشت، با افزايش حملات مرگبار به دفاتر سازمان ملل پس از سال 2003، اين سازمان تبديل به يک هدف براي تروريست ها شده است.

فرار بزرگ زندانيان فيليپين

ده ها شبه نظامي نيمه شب شنبه با حمله به زنداني در جنوب فيليپين 31 زنداني را آزاد کردند.  مقام هاي رسمي فيليپين اعلام کردند که در جريان درگيري مسلحانه اين شبه نظاميان با نيروهاي امنيتي دو تن کشته شدند.

اجازه پناهندگي به زلايا

سخنگوي وزارت خارجه دولت کودتايي هندوراس اعلام کرد که دولت اين کشور زمينه انتقال امن و مطمئن "مانوئل زلايا" را به هر کشوري خارج از آمريکاي لاتين که حاضر به اعطاي پناهندگي به وي باشد، فراهم مي کند.

واحدپولي آلبا در آمريکاي لا تين

رهبران چپ گراي بلوک 9 کشور آمريکاي لاتين از تصميم خود براي ايجاد واحد پولي جديد براي تجارت بين اين کشورها از ماه ژانويه آينده خبر دادند. واحد جديد پولي کشورهاي موسوم به "آلبا" به صورت اسکناس يا سکه ضرب نخواهد شد و هدف اصلي آن مديريت بدهي هاي مالي بين دولت هاي اين کشورها با تاکيد بر کاهش وابستگي به دلار آمريکا و به طور کلي به واشنگتن است.

اعلام نتيجه انتخابات آبخازيا

رئيس کميته مرکزي انتخابات آبخازي "سرگئي باگاپش"، رئيس جمهوري کنوني اين کشور را به عنوان پيروز نهايي انتخابات رياست جمهوري روز شنبه اعلام کرد. بر اساس اين ادعا وي با  59/37 درصد از آرا را به خود اختصاص داد.

آزمايش موشکي هند

يکي از مقام هاي دفاعي هند اعلام کرد که اين کشور يک فروند موشک هسته اي بالستيک را از ساحل شرقي خود پرتاب کرده است. موشک "دانوش" که بردي حدود 350 کيلومتر (220 مايل) دارد، نسخه دريايي موشک زمين به زمين "پريتوي" است که مي تواند هر دو نوع کلاهک هسته اي و عادي را حمل کند.

انتخاب مجدد موگابه در حزب مطبوعش

رئيس جمهوري زيمبابوه براي دوره پنج ساله ديگر به عنوان رهبر حزب "زانو پي اف" انتخاب شد. انتخابات مجدد به عنوان رهبر حزب "زانو پي اف" اين امکان را به "رابرت موگابه" مي دهد که در انتخابات آتي رياست جمهوري که قرار است سال 2013 ميلادي برگزار شود، اعلام کانديداتوري کند.