نسخه شماره 2243 - 1388/09/23 -


حصيد ميگو در آبهاي استان خوزستان ممنوع است

عضو شوراي شهر اصفهان خواستار شد:
اجرايي شدن مصوبات سفرهاي استاني در شهر اصفهان


شناسايي 289 بيمار مبتلا به آنفلوانزا در کرمان


اخبار کوتاه


اخبار کرج


 حصيد ميگو در آبهاي استان خوزستان ممنوع است 

سيدرحيم مغينمي در ستاد ميگوي استان با اشاره به اينکه مشکل بدهي صنايع ميگوي خوزستان به بانک ها تا کنون حل نشده است، اظهار داشت: 135 ميليارد ريال بدهي تسهيلات صنعت ميگو به بانک ها و 197 ميليارد ريال نيز سود تسهيلات تا سررسيد و پس از آن است. 
مغينمي با بيان اينکه براي سال 89 حدود 700 هکتار در نظر و مقدمات کار در حال آماده سازي است، گفت: لازمه توليد آن 5 ميليارد تومان تسهيلات براي سرمايه در گردش، 2 هزار و 500 تن غذا و 150 ميليون لارو ميگو است که با تامين اين مقدمات و بر طرف کردن موانع پيش بيني مي شود حدود 2 هزار و 100 تن برداشت شود.  اداره کل شيلات خوزستان اعلام کرد: صيد ميگو در آبهاي استان خوزستان ممنوع شده و صيادان نبايد اقدام به صيد اين گونه آبزي کنند.   به گزارش مهر در اهواز به نقل از اداره کل شيلات استان خوزستان، بر اساس نتايج تحقيقات به عمل آمده توسط کارشناسان پژوهشکده آبزي پروري جنوب کشور، به منظور جلوگيري از وارد آمدن صدمات جبران ناپذير به ذخاير ميگو و تضمين بهره برداري پايدار از دريا و تداوم اشتغال در حرفه صيادي، صيد ميگو در تمامي صيدگاه هاي استان خوزستان ممنوع اعلام شد.
 همچنين مالکان شناورهاي صيادي موظف هستند قبل از اعزام به دريا براي صيادي نسبت به تخليه ادوات صيد ميگو از لنج يا قايق خود اقدام کنند. اين در حاليست که صيادان ساير کشورهاي مجاور استان خوستان همانند کويت و عراق هيچگونه محدوديتي براي صيد انواع ماهي ها از جمله ميگو ندارند و اين ممنوعيت تنها مختص صيادان خوزستاني است.
ميگو از نظر تغذيه اي در گروه گوشتها جاي مي گيرد اما در ميان محصولات دريايي داراي ارزش غذايي متفاوتي است، به اين ترتيب که در هر 100 گرم از آن، 23 گرم پروتئين و 46 ميلي گرم منيزيم وجود دارد، پس مي توان آن را يک گوشت پر از پروتئين ناميد.


 عضو شوراي شهر اصفهان خواستار شد:
 اجرايي شدن مصوبات سفرهاي استاني در شهر اصفهان 

گروه شهرستانها: نايب رئيس کميسيون عمران، شهرسازي و معماري شوراي اسلا مي شهر اصفهان، خواستار اجرايي شدن مصوبات سفرهاي استاني هيات دولت در اين شهر شد.
به گزارش روابط عمومي شوراي شهر اصفهان، مهندس  فتح الله معين حذف خودروهاي فرسوده از ترافيک شهر اصفهان را يکي از اين مصوبات نام برد و گفت: علي رغم تصويب اين طرح و بحراني بودن وضعيت زيست محيطي شهر اصفهان، متاسفانه هيچگونه اقدام عملي در اين خصوص صورت نگرفته است.
وي تکميل و بهره برداري تونل سوم کوهرنگ در سال جاري را يکي ديگر از اين طرح ها بيان و اظهار اميدواري کرد: با توجه به اينکه اين موضوع از مصوبات دور سوم سفر رياست جمهوري است مردم اصفهان مي توانند در سال آينده از برکات آن بهره مند شوند.عضو شوراي اسلا مي  شهر اصفهان، اجراي طرح بهشت آباد را زمان بر دانست و گفت: تلا ش مسوولا ن استان و شهر اصفهان براي تکميل و بهره برداري از تونل سوم کوهرنگ و جديت در دفاع و حفاظت از حق آبه مردم اصفهان در حوضه زاينده رود و ايجاد محيطي قابل قبول براي زندگي آنان ضروري است. وي در بخش ديگري از سخنان خود، وضعيت زيست محيطي شهر اصفهان را بحراني و غير قابل قبول دانست و از عدم توجه مسوولا ن به اين امر انتقاد کرد و افزود: متاسفانه در بازنگري طرح تفصيلي شهر اصفهان ميزان فضاي سبز پيش بيني شده کمتر از نصف کاهش يافته است که اين موضوع جاي تامل دارد. مهندس معين از بي توجهي مسوولا ن شهرداري در تخصيص اعتبار ويژه براي تملک زمين جهت ايجاد فضاي سبز شهري انتقاد کرد و فضاهاي ايجاد شده را براي جبران فضاهاي سبز تخريب شده در پروژه هاي عمراني کافي ندانست و گفت: شهرداري اصفهان در سال هاي 86،87 و88  براي اجراي طرح هاي عمراني بيش از 8 هزار اصله درخت را در محدوده اين شهر قطع کرده است و اين روند مي تواند تهديدي جدي براي محيط زيست شهر اصفهان باشد. وي به هشدار جدي مسوولا ن سازمان نظام مهندسي کشاورزي در مورد وضعيت تالا ب گاوخوني و شن هاي روان و نامساعد بودن شرايط شرق اصفهان اشاره کرد وبي توجهي مسوولا ن امر نسبت به اين مهم را ياد آور شد و افزود: قطع آب رودخانه زاينده رود در سال گذشته به علت عدم انجام وظيفه دستگاه هاي مسوول، ميزان برداشت غير مجاز از بالا  دست استان اصفهان و در کل استان چهار محال و بختياري به ميزان حدود 60  ميليون متر مکعب از سهم مردم اصفهان در ايجاد اين وضعيت نقش اساسي داشته است.ديگر عضو شوراي  سلا مي شهر اصفهان هم در اين جلسه با اظهار نگراني از احتمال تغيير کاربري بناي تاريخي عصارخانه شاهي در اين شهر گفت: اين بناي 410 ساله متعلق به دوره پايتختي اصفهان در عصر صفويه است و بايد حفظ اين بنا مورد توجه مديريت شهري قرار گيرد. دکتر غلا مرضا شيران تبديل اين بنا به تجاري و غير فرهنگي را غير قابل توجيه بيان کرد و از مسوولا ن شهرداري خواست از تبديل اين بنا به قهوه خانه و مراکز ديگر جلوگيري کنند. وي همچنين از مسوولا ن  صدا و سيماي مرکز اصفهان خواست در اجراي  برنامه هاي خود از مجريان متعهد محلي استفاده کنند. همچنين رئيس کميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلا مي شهر اصفهان نيز در اين جلسه طي سخنان کوتاهي با قدرداني از دست اندرکاران برگزاري همايش آيت الله سيدابوالحسن اصفهاني گفت: برگزاري اين همايش ها نقش بسزايي در جامعه دارد و شهرداري بايد در اين زمينه همکاري نمايد. سردار کريم نصر اصفهاني به ابتکار سازمان فرهنگي  تفريحي شهرداري اصفهان در برگزاري همايش شهر کوچک در مقياس کوچک براي مهدهاي کودک اشاره کرد و برگزاري اين گونه فعاليت ها در مقياس بزرگتر را براي ارتقاي فرهنگ شهروندي، کاهش ناهنجاري ها و توسعه آموزش هاي شهروندي مهم و موثر دانست.


 شناسايي 289 بيمار مبتلا به آنفلوانزا در کرمان 

مدير گروه مبارزه با بيماري هاي دانشگاه علوم پزشکي کرمان از ابتلاي 289 بيمار مبتلا به آنفلوانزاي نوعA  و فوت پنج نفر به دليل اين بيماري در اين استان خبر داد.  به گزارش مهر، مدير گروه مبارزه با بيماري هاي دانشگاه علوم پزشکي کرمان در نشست شوراي سلامت کرمان گفت: تاکنون در استان کرمان 289 مورد آنفلوانزا تشخيص داده شده است. روح الله زحمتکش گفت: کرمان با 72 مورد و رفسنجان با 61 مورد بيشترين موارد ابتلا به اين بيماري را به خود اختصاص داده اند. وي عنوان کرد: تاکنون در استان کرمان پنج مورد بيمار مبتلا به آنفلوانزا نيز فوت کرده اند که اين آمار جداي از آمار مربوط به دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان است. وي بيشترين موارد اين بيماري در استان کرمان را در سنين بين پنج تا 30 سال عنوان کرد و گفت: 60 درصد از بيماران در اين رده سني بوده اند. استاندار کرمان نيز در اين جلسه با تاکيد بر لزوم برنامه ريزي و مديريت در موج دوم شيوع آنفلوانزا خواستار جديت در  پيشگيري از شيوع اين بيماري در استان شد.  حبيب الله دهمرده بر لزوم پيشگيري از شيوع بيماري آنفلوانزا نوعA  به خصوص در مراکز آموزشي تاکيد کرد و گفت: در موج دوم اين بيماري بايد با برنامه ريزي و جديت از گسترش آنفلوانزا جلوگيري شود. وي عنوان کرد: خوشبختانه در موج اول اين بيماري با همکاري دستگاه هاي مختلف توانسته ايم يکي از بهترين عملکردهاي کشور را در جلوگيري از شيوع و کنترل بيماري داشته باشيم که بايد اين مسئله در موج دوم آنفلوانزا مد نظر قرار گيرد. دهمرده خاطرنشان کرد: با توجه به احتمال شيوع اين بيماري همزمان با ورود حجاج به استان کرمان تدابير لازم بايد با جديت در فرودگاه کرمان رعايت شود و مردم نيز نکات بهداشتي را در اين زمينه رعايت کنند.


 اخبار کوتاه 

ترويج فرهنگ کار و تلاش، راه برون رفت
از بيکاري جوانان تبريزي

گروه شهرستانها:  با توجه به اهميت مسئله اشتغال ومعضل بيکاري در کشور ; بسيج سازندگي در اردوهاي طرح هجرت ;و برگزاري کلاس هاي آموزشي; وترويج فرهنگ کار و تلاش;نقش مهمي در مبارزه  با بي کاري و اشتغال زايي براي جوانان داشته است.
به گزارش مرکز اطلاع رساني بسيج سازندگي رضا رحماني با بيان اين مطلب اظهار داشت : طبق آمار ارائه شده 8 درصدي نرخ بيکاري در شهر تبريز; ومشکلات و معضلات ناشي از بيکاري ;و خطرات احتمالي که جوانان را تهديد مي کند زمينه سازي براي ايجاد موقعيت هاي شغلي جزو مسائل مهم استان تلقي مي شود که تا کنون فرمانداري استان با همکاري بسيج سازندگي در غالب  اردوهاي طرح هجرت; با اطلاع رساني و ترويج فرهنگ کار و تلاش و همچنين ايجاد فرصت هاي شغلي و شناخت ظرفيت هاي اشتغال زايي استان عملکردقابل قبولي داشته اند. وي در ادامه ابراز اميدواري کرد تا در آينده اي نزديک با ادامه همکاري نيروهاي بسيج سازندگي آمار بيکاري در استان به کمترين نرخ برسد. 
وي تاکيد کرد با توجه به جمعيت 4 ميليون نفري استان و پراکندگي  توزيع مدارس و امکانات  آموزشي در سطح استان ;وضعيت آموزش در منطقه را متوسط توصيف کرد و ابراز داشت با شناسايي حدود 12 هزار بي سواد در روستاهاي استان; و با همکاري سازمان آموزش و پرورش و  بسيج سازندگي اعزام نيروها براي آموزش به اين افرادو برگزاري دوره هاي آموزشي در سطح منطقه صورت خواهد گرفت. 
وي در ادامه نحوه تامل سازمان آموزش و پرورش استان با بسيج سازندگي را مطلوب ارزيابي کرد و گفت بحث تحصيل و آموزش; و اهميت اين مقوله در جامعه و همچنين توصيه هاي مقام معظم رهبري پيرامون مسائل آموزشي ضرورت اين مسئله را آشکار مي سازد و مي طلبد تا تمامي ارگانها و سازمان ها; نهايت  تلاش و همت خود را براي ارتقاي سطح آموزش در کشور به کار گيرند.

احتمال نشست ستون چهار سوق
در وسط بازار دامغان جدي است

سرپرست ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي شهرستان دامغان نسبت به احتمال ريزش ستون چهار سوق در وسط بازار دامغان هشدار داد.
معصومه داوديان در گفت وگو با  مهر  گفت: بازار قديمي و سنتي دامغان با 190 مغازه بزرگترين مرکز تجاري شهر دامغان به حساب مي آيد.
به گفته وي، اين بازار در زمان قاجاريه حدود سه هزار سال پيش ساخته و قدمت دارد که در اين بازار در حال حاضر انواع مواد اوليه و مايحتاج مردم خريد و فروش مي شود.
داوديان با اشاره به اينکه کسبه بازار از ايجاد طرح جمع آوري فاضلاب مغازه ها که از سوي ميراث فرهنگي اجرا مي شده است استقبال خوبي نکرده اند، گفت: اين مسئله باعث شد هر کسبه اي در داخل مغازه خود چاهي به عمق 2 تا 3 متر حفر کند.
وي افزود: به خاطر رسي بودن خاک و شيب بازار و وجود مغازه ها و آب ريزه هايي از مالکين مغازه ها تمام آبها در بخش چهار سوق وسط بازارجمع آوري شده است.
به گفته وي، علاوه بر اين فرسوده بودن لوله هاي آب در اين منطقه و نيز ايجاد رطوبت باعث شکاف و ترک سقف اين بخش شده که احتمال هر لحظه ريزش و فروريختن را دارد.
داوديان خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه در بخش ستون اين چهار سوق به عمق 2/5 متر از سوي ميراث فرهنگي خاکبرداري و استحکام بخشي شده است ولي چون رطوبت ناشي از فرسودگي لوله آب را دارد، احتمال هر گونه خطري وجود دارد. وي با بيان اينکه از آنجايي که گازکشي مغازه هاي داخل بازار بايد با مجوز ميراث فرهنگي باشد، گفت: اما ميراث فرهنگي به هيچ يک از مغازه ها مجوز گازکشي و يا استفاده از وسايل گازسوز را نداده است و اين مسئله ممکن است احتمال آتش سوزي باشد و مغازه دار ها بايد در اين زمينه مسائل ايمني را رعايت کنند. وي ياد آور شد: سيم کشي برق مغازه ها هم اصولي کار نشده است و احتمال جرقه و آتش سوزي وجود دارد.

بيش از 697 خانوار سيستاني 
در پي بارندگي هاي اخير آسيب ديدند

مديرکل جمعيت هلال احمر استان سيستان و بلوچستان گفت: در پي بارندگي هاي اخير بيش از 697 خانوار در سطح استان آسيب ديدند.  به گزارش ايسنا، دکتر غلامرضا حقيقي افزود: در اين ميان تعداد 9 نفر مجروح شده و متاسفانه چهار نفر فوت کردند.  وي اظهار کرد: اين بارش ها علاوه بر اين باعث تخريب 523 واحد مسکوني شد که در اين راستا تعداد 356 نفر امدادگر به همراه 201 پرسنل جمعيت هلال احمر با 111 دستگاه خودروي عملياتي سبک و سنگين نسبت به امر امدادرساني به حادثه ديدگان اقدام کردند.  حقيقي افزود: در راستاي امداد رساني به حادثه ديدگان تعداد 179 دستگاه چادر، 658 تخته موکت، دو هزار و 767 تخته پتو، 480 کيلو پلاستيک سنگري و 542 شعله والور به همراه 60 توپ البسه توزيع شد.  مديرکل جمعيت هلال احمر استان سيستان و بلوچستان در پايان گفت: همچنين تعداد 418 کيلو برنج، 90 کيلو حبوبات، 221 قوطي تن ماهي، 881 قوطي کنسرو لوبيا و پنج عدد کلمن آب نيز از جمله اقلام توزيع شده هستند.


 اخبار کرج 

برگزاري نشست مطبوعاتي شهردار کرج با اصحاب رسانه

گروه شهرستانها: دومين نشست مطبوعاتي شهردار کرج با اصحاب رسانه و روزنامه نگاران در محل باشگاه ميلا د شهرداري کرج برگزار شد.
در اين نشست که با حضور صيفي مدير روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري کرج و سوداگر مشاور رسانه اي شهردار و جمعي از خبرنگاران، سرپرستان نشريات و مديران مسوول روزنامه هاي سراسري و محلي برگزار شد در خصوص چگونگي تعامل بين شهرداري کرج و اصحاب رسانه بحث و تبادل نظر شد.
در ابتداي اين مراسم آقازاده شهردار کرج ضمن تقدير و تشکر از زحمات همه زحمتکشان عرصه اطلا ع رساني بر تعامل مطبوعات و رسانه ها با شهرداري تاکيد و افزود: ما از رسانه ها انتظار داريم با توجه به وظيفه و رسالتي که بر عهده دارند سعي کنند مطالب و اخبار را آن گونه که وجود دارد و به صورت واقعي منعکس نمايند تا مردم در مورد اتفاقات و مطالبي که در شهرستان مي گذرد به عنوان يک شهروند و يک ناظر قضاوت نمايند.
شهردار کرج درادامه اظهار داشت: «ما در طول هشت ماه گذشته به عنوان شهردار کرج در خدمت مردم بوديم تمام سعي و تلا شمان بر اين بود که رويکردمان عملياتي- اجرايي و توام با ايجاد تعامل بامردم و رسانه هاي شنيداري و ديداري باشد و اميدواريم اين نشست ها تداوم يابد.»
شهردار کرج در ادامه سخنان خود به پروژه هاي مهم اجرا شده و در دست اجراي شهرداري در سال جاري همچون مجتمع رفاهي تفريحي کارکنان شهرداري در نشتارود، خريد ساختمان جديد شهرداري کرج، ساختمان فرماندهي آتش نشاني، احداث پارک سوار آزادگان، پروژه هاي بازارروز البرز و کاج، پروژه هاي سازمان قطار شهري و زيرگذر محمد شهر اشاره کرد.

 افتتاح خط فرودگاه امام خميني به کرج

گروه شهرستانها: در راستاي توسعه خطوط اتوبوسراني کرج و در جهت رفاه حال شهروندان گرامي خط فرودگاه امام خميني(ره) به پايانه شهيد سلطاني کرج با بکارگيري 12    دستگاه اتوبوس زامياد کولردار راه اندازي شد. کرايه اين خط که طول مسير رفت و برگشت آن 160 کيلومتر است 25000 ريال مي باشد. اتوبوس هاي خط ياد شده فوق هر يک ساعت يک دستگاه و از ساعت 6 صبح لغايت 21 فعاليت مي نمايند و با افتتاح اين خط تعداد خطوط تحت پوشش اين سازمان به 80 خط رسيده است.

برگزاري اولين کارگاه آموزش طرح تفصيلي کرج

گروه شهرستانها: اولين کارگاه آموزش طرح تفصيلي کرج در محل تالا ر شهيدان نژاد فلا ح برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري کرج، اين کارگاه آموزشي با همکاري اداره آموزش شهرداري کرج و توسط حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري کرج با حضور مهندس احمدي بيداخويدي معاون شهرسازي و معماري شهرداري کرج، مهندس احمد ي پرگو مدير شهر سازي و معماري، مهندس رستمي مدير طرح هاي راهبردي و کاربردي شهرداري کرج و تعدادي از مديران و مسوولين با هدف بحث و تبادل  نظر و آموزش هاي لا زم در خصوص طرح تفصيلي شهر کرج برگزار شد.

گزارش هفتگي سازمان آتش نشاني
و خدمات ايمني کرج

گروه شهرستانها: سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني کرج در راستاي تحقق اهداف خود در جهت خدمات رساني به شهروندان با استفاده از امکانات موجود از جمله 93 دستگاه خودرو عملياتي سبک و سنگين 48 ساعت و 49 دقيقه عمليات را توسط 253 نفر از پرسنل خدوم سازمان به انجام رسانيدند.
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري کرج، نوع حريق در اين ماموريت ها شامل 8 مورد ضايعات،3  مورد مسکوني، 8 مورد تجاري، 1 مورد درخت و علفزار و 2 مورد خودرو گزارش شده است.
بنابراين گزارش ماموريت هاي مذکور شامل 28 مورد حريق 19 مورد نجات و امداد و 21 مورد احتياط از حريق و حوادث بوده است که در اين ماموريت ها 22 نفر از شهروندان نجات يافته 3 نفر مجروح و متاسفانه 2 نفر فوت نمودند که سريعا به عوامل اورژانس تحويل گرديدند.