نسخه شماره 2243 - 1388/09/23 -


انيميشن جديد والت ديزني صدرنشين شد


نواي مرغ سحر در قونيه پيچيد


اخبار کوتاه


برج ميلاد کاخ جشنواره فيلم فجر شود


اخبار کوتاه


سراي فرهنگ


 انيميشن جديد والت ديزني صدرنشين شد 

«شاهزاده خانم و قورباغه»  انيميشن جديد کمپاني والت ديزني که با حال و هواي کارتون هاي قديمي ساخته شده، در اولين روز نمايش خود 7 ميليون دلار فروش کرد و لقب موفق ترين فيلم سينمايي آمريکاي شمالي را در روز جمعه به خود اختصاص داد. به گزارش  فارس، اين فيلم اولين انيميشن سنتي کمپاني والت ديزني در چند سال اخير است که به کمک دست هنرمندان انيماتور خلق شده است.
«شاهزاده خانم و قورباغه» از روز جمعه در 3 هزار و 434 سالن سينماي آمريکا و کانادا به روي پرده رفت و پيش بيني مي شود که صدرنشين جدول هفتگي گيشه نمايش اين هفته سينماهاي آمريکاي شمالي شود.  از سال 2004 که کمپاني والت ديزني انيميشن دستي خانه بالاي تپه را تهيه کرد تا به حال هيچ انيميشن سنتي توسط اين کمپاني توليد نشده بود.  انيميشن خانه  بالاي تپه در اولين روز نمايش خود 4 ميليون دلار فروش کرد. فروش 3 روز اول اين انيميشن در سال 2004 به 14 ميليون دلار رسيد.  در طول اين مدت کمپاني والت ديزني انيميشن سنتي قلعه متحرک هاول را اکران عمومي کرد که يک انيميشن ژاپني است. کمپاني والت ديزني گفته است در صورت موفقيت مالي شاهزاده خانم و قورباغه دوباره توليد انيميشن هاي سنتي خود را در سطح وسيعي دنبال مي کند.  «شاهزاده خانم و قورباغه» در شرايطي در اولين روز نمايش خود 7 ميليون دلار فروش کرد که انيميشن هاي سنتي «مولان» و «هرکول» در سال هاي 1998 و 1997 نيز در اولين روز نمايش خود همين مقدار فروش کرده بودند.  تا به امروز انيميشن «شيرشاه» با فروشي 14 ميليون دلاري در روز اول نمايش خود موفق ترين انيميشن دستي کمپاني والت ديزني بوده است.
اين انيميشن دستي که در سال 1994 به نمايش عمومي درآمد از سه روز اول نمايش خود 40 ميليون دلار فروش کرد و توانست فروش کلي 313 ميليون دلاري را در آمريکاي شمالي از آن خود کند.


 نواي مرغ سحر در قونيه پيچيد  

در مراسم تقدير از محمدرضا شجريان از طرف بنياد بين المللي مولانا; سکه طلا و سنجاق سينه طلا به استاد آواز ايران اهدا شد.
به گزارش ايسنا، محمدرضا شجريان شامگاه گذشته  21 آذر ماه  در اولين شب اجراي کنسرت اش در قونيه با اشاره به دعوت بنياد بين المللي مولانا براي اجراي اين برنامه، اظهار اميدواري کرد:بتوانم برنامه اي در خور شان و علاقه مولانا اجرا کنم. 
شجريان از بنياد جهاني مولانا استاندار وشهردار قونيه در خصوص همکاري براي اجراي کنسرت تشکر و قدرداني کرد. 
در پايان سنجاق سينه اي طلا و سکه طلابراي اولين بار از طرف بنياد بين المللي مولانا به استاد آواز ايران اهدا شد  و در ادامه محمدرضا شجريان نيز کلکسيوني از نوارها و خط هاي خود را از اشعار مولانا به بنياد جهاني مولانا استاندار و شهردار قونيه اهدا کرد.
اسين چلبي بيست ودومين نواده مولانا و قائم مقام بنياد بين المللي مولانا در مراسم تجليل از استاد شجريان اظهار کرد:نغمه داودي استاد شجريان با آواز جان سوز خود در بهشت را بر روي عاشقان مولانا مي گشايد و اميدوارم صدها سال اين صدا ما را به بهشت رهنمون سازد. 
وي از هنر استاد شجريان که سالها با اشعار مولانا براي مردم دنيا دوستي، صلح و آرامش را هديه داده است تشکر و قدرداني کرد.
چلبي در پايان گفت:آرزو دارم استاد شجريان همه ساله به قونيه و مقبره مولانا بيايد.  به گزارش ايسنا، اولين شب اجراي کنسرت محمدرضا شجريان در قونيه دو بخش «رندان مست» و «مرغ خوش خوان» اجرا شد. 
در بخش اول استاد شجريان در دستگاه همايون «چشم ياري»، «رندان مست» و «مرغ خوش خوان» را اجرا کرد و در بخش دوم نيز شجريان در دستگاه شور و بيات ترک پيام «نسيم مرغ خوش خوان» و «در خيال» را اجرا کرد و در پايان برنامه طبق روال اغلب کنسرت هايش استاد آواز ايران به درخواست مردم و تشويق حاضران نواي «مرغ سحر» را اجرا کرد.


 اخبار کوتاه 

باران کوثري بازيگر قصه پريا  شد

«باران کوثري» به گروه بازيگران، جديدترين فيلم «فريدون جيراني» با عنوان «قصه پريا» پيوست.
به گزارش فارس، «باران کوثري» قرارداد ايفاي نقش در فيلم جديد «فريدون جيراني» را امضا کرد تا پس از «مهناز افشار» دومين بازيگر زن «قصه پريا» باشد.
براساس اين گزارش، ديگر بازيگران اين پروژه به زودي مشخص خواهند شد تا فيلم به مرحله فيلمبرداري نزديک شود.
از عوامل ديگر اين فيلم، بهرام دهقاني (تدوينگر) و پيمان جعفري (مدير توليد) مشخص شده اند.
براساس گزارش فارس، «قصه پريا» که به تازگي به تهيه کنندگي مرتضي شايسته و کارگرداني فريدون جيراني پروانه ساخت دريافت کرده موضوع اجتماعي دارد که به معضل اعتياد مي پردازد.

برگزاري کنسرت گروه سپندار در تالار رودکي

گروه موسيقي سپندار به سرپرستي نويد توسلي 24 و 25 آذر در تالار رودکي به روي صحنه مي رود.
سرپرست گروه سپندار با اعلام اين خبر به مهر گفت: در اين کنسرت که از ساعت 20 روزهاي ياد شده برگزار مي شود  تصنيف هايي از سه دوره تاريخي دهه 60 و 70، دوره چاووش و دوره آهنگسازاني چون عارف و شيدا اجرا مي کنيم. نويد توسلي در ادامه افزود:  در قسمت اول اين برنامه ما تصانيفي را در دستگاه همايون و مايه اصفهان اجرا مي کنيم. از جمله قطعات اين بخش مي توان به تصانيف"رخسار"، "خيال"، "نگاه" و "چهارمضراب غبار" اشاره کرد.  وي افزود: در بخش دوم برنامه قطعات"ستايش"، "مضراب پراني دشتي"، "گندم" ،"فراق (تمبک و تکنوازي ها)" و "تصنيف کهن بوم و بر" را در مايه ابوعطا و دشتي اجرا مي کنيم. اشعار قطعات نيز ازمولانا، حافظ، نيما و اخوان ثالث انتخاب شده است.

 بانو از اول محرم روي آنتن شبکه سه

مجموعه تلويزيوني «بانو» به کارگرداني «فريد سجادي» از اول ماه محرم هرشب از شبکه سه پخش خواهد شد.
به گزارش فارس، سريال داستاني «بانو» در 16قسمت 45 دقيقه اي ساخته شده و از روز جمعه 27 آذرماه و مقارن با اول ماه محرم از شبکه سه سيما به روي آنتن خواهد رفت.  بنابراين گزارش، داستان «بانو» را «نادر فريد» نوشته و اين سريال هرشب ساعت 45:19به روي آنتن خواهد رفت.  مجموعه «بانو» به کارگرداني «فريد سجادي» ساخته شده و بازيگراني نظير داريوش ارجمند، سياوش تهمورث، فريبا کوثري، ساره بيات، کاوه خداشناس، مريم قادري، خسرو دستگير و... در آن ايفاي نقش کرده اند.  در خلاصه داستان اين مجموعه تلويزيوني آمده است: مردي شيک پوش به همراه زني به نام «بانو» پس از بيست سال به شهري وارد مي شوند که مشخص مي شود توسط جماعتي از مردمان همين شهر به بانو ستمي رفته است و...

تالا ر پذيرايي پايتخت; برگزيده جايزه کتاب فصل

گروه فرهنگ: کتاب «تالا ر پذيرايي پايتخت» نوشته محمد علي گوديني و چاپ انتشارات سوره مهر، دربخش ادبيات داستاني دهمين دوره جايزه کتاب فصل برگزيده شد.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا) و به نقل از انتشارات سوره مهر کتاب «تالا ر پذيرايي پايتخت» که پيش از اين در نخستين دوره جشن داستان انقلا ب مورد تقدير قرار گرفته بود، برگزيده دهمين جايزه کتاب فصل شده است. اين اثر با تمرکز بر ماجراهاي تقسيم اراضي در رژيم شاه خائن آغاز مي شود و زمينه هاي شکل گيري انقلا ب اسلامي را روايت مي کند. اين رمان به وضعيت خانواده هاي روستايي و مهاجرت آنان به تهران وشهرهاي ديگر و تضادهاي فرهنگي و اجتماعي روستاييان و اهالي شهرها پرداخته است و به نحوه ورود آنان به واقعه 15 خرداد سال 1342 اشاره مي کند.

باچان جايزه جشنواره دبي را گرفت

جشنواره بين المللي فيلم دبي جايزه يک عمر فعاليت پرثمر هنري خود را به آميتاب باچان بازيگر سينماي هند اهدا کرد.
به گزارش فارس، اين جايزه به پاس همکاري خلاقه و دامنه دار اين بازيگر قديمي با دنياي سينما به وي اهدا شده است.
عبدالحميد جوما مدير جشنواره دبي قبل از اهداي جايزه به آميتاب باچان گفت: در صنعت سينماي هند هيچ هنرمند ديگري همچون آميتاب باچان نتوانسته چنين تاثير بزرگي بر سينماي هند و جهان بگذارد.  اهداي اين جايزه قدرداني و تقدير از هنرمندي است که بازي هايش منبع الهام ميليون ها تماشاچي سينما در سراسر جهان بوده است.
آميتاب باچان نه فقط تماشاگران هندي و کشورهاي منطقه بلکه تماشاگران سراسر جهان را با فيلم هاي خود سرگرم کرده است.

فروش يک ميليون نسخه اي «درباره الي...»

مدير تامين و امور بين الملل موسسه تصوير دنياي هنر گفت: يک ميليون نسخه ويدئويي فيلم سينمايي «درباره الي» ساخته اصغر فرهادي، تنها با گذشت دو هفته، در شبکه خانگي به فروش رسيد.
«سيروس ذوالفقاريان» مدير تامين و امور بين الملل موسسه تصوير دنياي هنر در اين باره گفت: از روز 8 آذر ماه پخش نسخه ويدئويي فيلم را آغاز کرديم که در اين مدت فروش قطعي يک ميليون نسخه را داشتيم.  وي افزود: اکنون يک ميليون نسخه فيلم نيز در حال تکثير و چاپ است که اميدواريم تا يک ماه آينده به پخش برسد.
ذوالفقاريان با اشاره به طرح جلد اين فيلم، گفت: از آنجايي که تصويردنياي هنر، هميشه محصولات خود را با طرح جلدهاي متعدد منتشر مي کند، «درباره الي» نيز با دو طرح جلد منتشر شد.

رفع توقيف فرود در غربت و برنامه ريزي
براي اکران عمومي

«سعيد اسدي» از رفع توقيف فيلم سينمايي «فرود در غربت» پس از دون سال و آغاز برنامه ريزي ها براي اکران عمومي اين فيلم خبر داد.  «سعيد اسدي» در گفت وگو با  فارس با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: با نظر مسبت مسولان سينمايي فيلم سينمايي «فرود در غربت» رفع توقيف شد که اين اتفاق با توجه به مشکلات بسيار زيادي براي توليد اين فيلم بوجود امد بسيار دلنشين بود و با اين رفع توقيف دوساله با هماهنگي تهيه کننده براي اکران عمومي فيلم برنامه ريزي خواهيم کرد.   وي افزود: با توجه به رفع توقيف فيلم و همچنين نمايش بسيار موفقي که «فرود در غربت» رد جشنوار خروس طلايي چين داشت و منجر به دريافت جايزه بهترين فيلم خارجي اين جشنواره شد، قصد داريم اين فيلم را در سال آينده اکران عمومي کنيم. 
کارگردان «فرود در غربت» که جايزه بهترين فيلم جشنواره خروس طلايي چين را دريافت کرده، در ادامه اظهار داشت:«فرود در غربت» علي رغم دريافت بزرگترين جايزه از جشنواره اي که فيلم هاي متعددي از 32 کشور جهان حضور داشتند، کسب کرده، حدود 3 سال توقيف بود؟ و آيا کسي نيست که از مسوولان پيشين سينما بپرسد که چرا اين اتفاق براي فيلم من افتاد؟

درنمايشگاه صنايع دستي و سوغات سراسر کشور صورت گرفت:
تاکيد رئيس سازمان فرهنگي هنري بر آموزش فرهنگ ملي مذهبي

گروه فرهنگ: رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در حاشيه بازديد از نمايشگاه دستي و سوغات در سراسر کشور که در فرهنگسراي رازي در حال برگزاري است بر معرفي فرهنگ و آداب و رسوم استان ها و برجنبه آموزشي بودن سنن هاي ملي و مذهبي تاکيد کرد.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 11، سيد محمد جواد شوشتري تصريح کرد: بهتر است مسوولين برگزاري چنين نمايشگاه هايي زمينه آموزشي بودن فرهنگ و هنرهاي سنتي را براي قشر جوان مخصوصا دانش آموزان فراهم کنند.
وي يادآور شد: توجه به علا يق و خواست عمومي شهروندان در چنين نمايشگاههايي باعث رونق و افزايش مخاطب مي شود. شوشتري افزود: براي آشنايي شهروندان با جاي جاي خطه سرزمين ايران و نيز آگاهي از هنر و تمدن سراسر کشور اين نمايشگاه ها بايستي به صورت دائمي برپا شود تا براي يک جهانگرد به توان در يک محل فرهنگ و جلوه ايراني را انتقال داد.
شوشتري با شاره به اين که مي بايست صنايع دستي و هنرهاي سنتي در کشور احيا شود تصريح کرد: با توجه به رقابت کشورهاي آسيايي براي جذب مشتري; بايد زمينه هايي براي قرار گرفتن صنايع دستي در سبدخريد شهروندان فراهم شود چرا که ايران سکاندار صنايع دستي در جهان است.
وي در پايان پيشنهاد داد که هداياي فرهنگي از آثار صنايع دستي انتخاب شود.


 برج ميلاد کاخ جشنواره فيلم فجر شود 

 جشنواره فيلم فجر در آستانه ورود به سي امين سال تولد هنوز مکاني ثابت براي نمايش فيلم، پذيرايي از ميهمانان و برگزاري مراسم حاشيه اي ندارد و امکانات برج ميلاد مي تواند جاي خالي کاخ جشنواره را پر کند.
به گزارش  مهر، نياز جشنواره فيلم فجر به يک مکان ثابت و واحد براي نمايش فيلم ها و برگزاري مراسم هاي حاشيه اي در اين سال ها هميشه حس شده است. مکاني که کارکرد کاخ جشنواره را داشته باشد، نمايش فيلم ها در چند سالن آن صورت بگيرد، بدون توقف و ترافيک جدول برنامه ها اجرا شود و مخاطبان جشنواره از حضور در اين مراسم لذت ببرند.
کاخ جشنواره فضايي است مناسب که در 10 روز برگزاري اين رويداد فرهنگي مانند همه پاتوق هاي فرهنگي امکان ديدار و گفتگوي سينماگران را فراهم مي کند، نمايش فيلم ها بدون مشکل خاص براي شرکت کنندگان انجام مي شود و مراسم حاشيه اي مانند نشست هاي نقد و بررسي فيلم ها، بازار فيلم، نشست هاي تخصصي و ويژه جشنواره در آن انجام مي شود و باعث تمرکز فعاليت هاي سينماگران و اهالي رسانه مي شود.
به دليل کمبود امکانات سينماي ايران نتوانسته در سال هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي مکاني ثابت براي برگزاري جشنواره فيلم فجر داشته باشد، اما مرکز همايش  هاي برج ميلاد مي تواند جاي خالي کاخ جشنواره را پرکند. اين مرکز اگرچه نسبت به سالن هايي که معمولا در اين سال ها ميزبان جشنواره فيلم فجر بودند، در منطقه اي از شهر قرار دارد که دسترسي به آن کمي دشوارتر از سينماهاي مرکز شهر است، اما اين مرکز تنها مجموعه فرهنگي مدرن، مجهز و مناسب شهر تهران است که مي تواند خلا نبود کاخ جشنواره را براي هميشه حل کند.
در اين سال ها با افزايش تعداد رسانه ها و خبرنگاران و مهمتر از آن افزايش تعداد افرادي که در ايام جشنواره فيلم فجر در سينماي رسانه ها و هنرمندان به تماشاي فيلم هاي جشنواره مي نشينند سينماهايي که زماني به راحتي ميزبان علاقمندان سينما در جشنواره فجر بودند با مشکلاتي براي سامان دادن امور مواجه شده اند، ازدحام و بي نظمي در اين سالن ها مسائلي را براي برگزارکنندگان و سينماگران به وجود آورده است.
برگزاري جشنواره در مرکز همايش ها مي تواند بخشي از اين مشکلات را حل کند، استقرار دبيرخانه دائمي، ستاد اجرايي و ميهمان هاي خارجي، نمايش فيلم ها، برگزاري بازار فيلم و مراسم حاشيه اي ديگر در اين مرکز راحت تر انجام مي شود و ميهمانان جشنواره براي دسترسي به اين برنامه ها زمان کمتري صرف مي کنند.
مشکل رفت و آمد اهالي رسانه که پوشش خبري جشنواره را بر عهده دارند، با برنامه ريزي حل مي شود. از سويي با فراهم کردن امکانات نرم افزاري و سخت افزاري مي شود بخشي از اين مشکل را رفع کرد و از سويي ديگر رفت و آمد خبرنگاران و نمايندگان رسانه ها را با فراهم کردن امکانات تسهيل کرد. سينماي ايران مي تواند با استفاده از امکانات مجهز و مدرن مرکز همايش هاي برج ميلاد بخشي از مشکلات و کمبودهايش در جشنواره فيلم فجر را حل کند، البته استفاده از اين مرکز نياز به برنامه ريزي گسترده دارد، برنامه ريزي منسجم و حرفه اي که موجب به وجود آمدن بحران هاي تازه در برگزاري بيست و هشتمين جشنواره فيلم فجر نشود.


 اخبار کوتاه  

راهيابي دو فيلم ايراني
 به معتبرترين جشنواره فيلم کوتاه جهان

گروه فرهنگ: دو فيلم از محصولات انجمن سينماي جوانان ايران به سي و دومين جشنواره فيلم کوتاه کلرمون در کشور فرانسه راه يافته است.
به گزارش مردم سالا ري  به نقل از روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران، فيلم هاي "برفک" ساخته نقي نعمتي از توليدات مشترک سينماي جوان و وزارت نفت در بخش مسابقه جشنواره کلرمون، سينماي جوان ايران را نمايندگي مي کند.  از ميان هزاران فيلم ارسال شده به دبيرخانه اين جشنواره تنها 76 فيلم از کشورهاي مختلف به بخش مسابقه راه پيدا کرده اند.  همچنين فيلم "با او" از ديگر توليدات انجمن سينماي جوانان ايران از آثار نقي نعمتي در يکي از بخش هاي غير رقابتي حضور دارد.  جشنواره کلرمون معتبرترين جشنواره فيلم کوتاه در جهان و دومين جشنواره معتبر کشور فرانسه بعد از جشنواره کن است و سي و دومين دوره اين جشنواره از تاريخ 9 تا 17 بهمن برگزار مي شود.  اين جشنواره معتبرترين عرصه سينماي کوتاه جهان از نگاه فيلمسازان و مديران جشنواره هاي مختلف است که داراي بازار فيلم است.  روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران اعلام کرد: اين انجمن علاوه بر حضور در بخش هاي مسابقه و بخش غيررقابتي در صدد برنامه ريزي براي حضور در بازار فيلم اين جشنواره نيز است.

حضور 10 شاعر پارسي گوي جهان
در چهارمين جشنواره شعر فجر

 
دبير اجرايي چهارمين جشنواره شعر فجر از حضور حداقل 10 شاعر و پژوهشگر پارسي گوي جهان در مراسم اختتاميه اين جشنواره خبر داد.
مصطفي اميدي، دبير اجرايي چهارمين جشنواره شعر فجر در گفت وگو با  فارس، بيان داشت: همزمان با مراسم اختتاميه جشنواره که اول اسفند ماه سال جاري در تالار وحدت تهران برگزار مي شود، حداقل 10 نفر از شاعران پارسي گو و پژوهشگران عرصه ادبيات فارسي به ويژه شعر فارسي، از ساير کشورهاي جهان در ايران حضور مي يابند.  به گفته وي اين شاعران و پژوهشگران علاوه بر شرکت در مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره شعر فجر در برنامه هاي جنبي جشنواره نيز حضور مي يابند.  اميدي هدف از حضور اين شاعران و پژوهشگران خارجي را آشنايي آنان با آخرين تحولات ادبي ايران و معرفي شعر ايران به ساير کشورهاي جهان از طريق آنان عنوان کرد.  دبير اجرايي چهارمين جشنواره شعر فجر در پاسخ به اين سوال که اين شاعران و پژوهشگران را چه کسي پيشنهاد مي دهد، گفت: اين افراد را اعضاي شوراي سياست گذاري جشنواره و شاعراني که عضو شورا نيستند و همچنين کارشناسان عرصه شعر فارسي اين افراد را پيشنهاد مي دهند، اما تصميم نهايي در ستاد اجرايي جشنواره و شوراي سياست گذاري اتخاذ مي شود.  اميدي همچنين خاطرنشان کرد که از افرادي که در گسترش ادبيات فارسي به ويژه شعر فارسي در خارج از مرزها کار کردند، براي شرکت در مراسم پاياني چهارمين جشنواره شعر فجر دعوت مي شود.  چهارمين جشنواره شعر فجر روز اول بهمن در بوشهر افتتاح مي شود و اول اسفند در تهران به کار خود پايان مي دهد.
 
 سيزدهمين جشنواره بين المللي قصه گويي آغاز شد

 
گروه فرهنگ: سيزدهمين جشنواره بين المللي قصه گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان امروز 22 آذر ماه آغاز به کار کرد.  به گزارش مردم سالا ري، عباس طريقت معاون فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و دبير سيزدهمين جشنواره در ابتداي اين جشنواره که با حضور 10 قصه گو از 8 کشور خارجي هم چون انگلستان، ايرلند، سوئد، قرقيزستان، لبنان و ... برگزار شده بود، گفت: ما اميدواريم که اساتيد در طي برگزاري اين جشنواره به اين پرسش ما پاسخ دهند که قصه گويي يک دانش است يا يک هنر، که توانسته است اين قدر سحرآميز فعاليت هايي را سامان دهد که در نهايت موجب شادماني کودکان خواهد بود.  وي تصريح کرد: شايد پاسخ اين پرسش را بتوان در يکي از ابيات حافظ پيدا کرد که مي گويد «عشق مي ورزم و اميد که اين فن شريف چون هنرهاي دگر موجب حرمان نشود»  معاون فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تصريح کرد: وقتي مي بينيم قصه گو براي لحظاتي کتاب را کنار مي گذارد و با تمام وجود براي بچه ها قصه مي گويد نيز اين شعر حافظ در ذهن تداعي مي شود که «بشوي اوراق اگر هم درس مايي که علم عشق را در دفتر نباشد» طريقت با بيان اين که در اين جشنواره قصه گوياني از سراسر کشور و برخي از کشورهاي خارجي حضور دارند تعداد آثار رسيده به جشنواره را 800 داستان اعلام کرد و گفت: قريب به 20 و اندي از آثار برگزيده از ميان آثار مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بوده است.


 سراي فرهنگ 

هفته فرهنگي مشارکت ها در خانواده

هفته فرهنگي مشارکت ها با شعار«توسعه پايدار شهري با ترويج مشارکت همگاني» از 21 تا 25 آذر در فرهنگسراي خانواده برگزار مي شود. در اين هفته هر نوع فعاليت از سوي تمامي نهادها و سازمان هايي که در حوزه جذب و هدايت مشارکت هاي مردمي در محلا ت فعاليت مي کنند در قالب نمايشگاه هايي در معرض ديد عموم قرار مي گيرد. در اين هفته کانون ها فعاليت هاي خود را به صورت عکس، گزارش مکتوب، نمودار، محصولا ت فرهنگي هنري ارائه مي کنند.

سينماي آينده در شفق

سلسله نشست هاي نمايش فيلم کوتاه با عنوان «سينماي آينده» در فرهنگسراي شفق برگزار مي شود. در اولين نشست خسرو نقيبي، فيلمنامه نويس و منتقد سينما به بررسي آثار مرتضي علي عباس ميرزايي مي پردازد. اين نشست 23 آذر ساعت 16 تا 18 در سالن آمفي تئاتر فرهنگسراي شفق برگزار مي شود. مرتضي علي عباس ميرزايي از فيلمسازان جوان کشور است. از آثار او مي توان به نيمکت، ديکتاتور، مادر، در را بازکن، ايماژ و خسان اشاره کرد.

نقش ورزش در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي

 کانون هم انديشان شکوفه فرهنگسراي اخلا ق اقدام به برپايي کارگاه هم انديشي نقش ورزش در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي نموده است.
اين کانون در نظر دارد برنامه فوق را به منظور بررسي آسيب هاي اجتماعي و نقش ورزش در پيشگيري از برخي معضلا ت جامعه به خصوص اعتياد برگزار نمايد. گفتني است در اين برنامه از ايماني کارشناس آسيب هاي اجتماعي دعوت گرديده تا در رابطه با تاثيرات ورزش در کاهش آسيب هاي اجتماعي راهکارهايي را بيان نمايد. لا زم به ذکر است برنامه فوق روز سه شنبه 24 آذر ماه از ساعت 14 الي 16 در سالن سراي حضور فرهنگسراي اخلا ق برگزار مي گردد.

کودکان شهروند در مهرآور

خانه فرهنگ مهرآور، به منظور ترويج قانون گرايي، نشست «شهروند، قانون، آرامش» را روز سه شنبه 24 آذر ماه برگزار مي کند. در اين برنامه که با هدف ترويج فرهنگ قانون گرايي روز سه شنبه از ساعت 10 تا 12 اجرا مي شود، والدين چگونگي ارائه آموزش نظم، انضباط و توجه به مقررات به فرزندانشان را ياد مي گيرند.

تهران قديم  از نگاه سينماگران در سالمند

فرهنگسراي سالمند روز سه شنبه 24 آذر ماه برنامه اي با عنوان «سيري در تاريخ» را برگزار مي کند. جهانديدگان شهر تهران روز سه شنبه30:8 به شهرک سينمايي غزالي مي روند و تهران قديم را از نگاه سينما گران تماشا مي کنند. برپايه اين گزارش، سيري در تاريخ با هدف آشنايي سالمندان با هنر سينما برگزار مي شود. از سويي فرصتي است براي يادآوري خاطرات سال هاي جواني آنها که در خيابان هاي قديمي تهران سپري شده است.

آموزش صنايع دستي در بهاران

فرهنگسراي بهاران با مشارکت سازمان صنايع دستي ايران، دوره هاي آموزشي صنايع دستي را برگزار مي کند. اين دوره ها شامل: آموزش سوزن دوزي، سرمه دوزي، موزاييک سازي، گليم بافي، قلم زني، طراحي سنتي، مينياتور، تذهيب، معرق، منبت با اعطاي گواهي پايان دوره از سازمان صنايع دستي مي باشد.