نسخه شماره 2243 - 1388/09/23 -


نزاع بر سر رانندگي به جنايت انجاميد


مرد هزار چهره دستگير شد


عفو از اعدام براي زندانبان رجايي شهر


اخبار کوتاه


اخبار خارجي


 نزاع بر سر رانندگي به جنايت انجاميد  

مردي که متهم است جواني را در شرق تهران قرباني خشم آني خود کرده است، با بيان آخرين دفاعيات، پس از گذشت پنج ماه از وقوع حادثه مجرم شناخته شد.
به گزارش  ايسنا، ساعت  10/30 روز يکشنبه  21 تيرماه سال جاري، قاضي حسين روشن بازپرس کشيک قتل پايتخت از طريق گزارش ماموران کلانتري   136 فرجام در جريان به قتل رسيدن مردي   30 ساله به نام «محمد» در خيابان هنگام قرار گرفت و فورا دستور انجام تحقيقات پيرامون اين حادثه را صادر کرد.
در بررسي هاي اوليه، مشخص شد «محمد» به ضرب چاقوي شخصي   50 ساله به نام «مير محمد» به قتل رسيده است.
در پي بازداشت متهم به قتل در صحنه  جنايت و انتقال وي به دادسراي امور جنايي تهران، اين مرد ميانسال در مقابل بازپرس ويژه  قتل با اعتراف به جرم ارتکابي، حادثه را تشريح کرد و گفت: سوار بر موتور در حال عبور از خيابان هنگام بودم که ناگهان يک نيسان جرثقيل دار به موتورم زد و بدون آنکه راننده اش عذرخواهي کند رد شد. از اين موضوع به شدت عصباني شدم و به دنبالش رفتم. بعد جلوي اتومبيلش پيچيدم و زماني که متوقف شد، او را از ماشين بيرون آوردم. شروع به کتک کاري کرديم. در يک لحظه نمي دانم چه اتفاقي افتاد که با چاقويي که در خورجين موتورم داشتم، به جان او افتادم و يک ضربه به پهلويش زدم.
متهم به جنايت در حالي به بيان اعترافات خود پرداخت که ضمن اظهاراتش مدعي شد داراي اختلالات رواني است و پرونده پزشکي دارد اما پزشکي قانوني پس از معاينه «ميرمحمد»، نظر به صحت رواني او داد و به اين ترتيب، مسئوليت کيفري براي اين متهم ثابت شد.  با اخذ آخرين دفاعيات از اين متهم ميانسال، قاضي روشن براي وي به اتهام يک فقره قتل عمدي قرار مجرميت صادر کرد و پرونده را جهت صدور کيفرخواست در اختيار داديار اظهارنظر جنايي قرار داد.


 مرد هزار چهره دستگير شد 

مرد هزار چهره پس از 16 فقره کلاهبرداري توسط پليس امنيت پايتخت دستگير شد.
به گزارش ايسنا، سرهنگ قاسم لويي  رييس پايگاه يکم پليس امنيت تهران بزرگ  درباره جزييات اين خبر، اظهار کرد: طي شکايت فردي در يازدهم مهر ماه سال جاري  مبني بر کلاهبرداري شخص کانادايي به نام «آلاستاس اسپيدمان» عنوان کرد اين فرد اقدام به خريد 33 دستگاه کامپيوتر کرده و پس از انتقال کامپيوترهاي خريداري شده به آپارتمان فرد مورد نظر در نياوران، خريدار به بهانه اين که پول هايش به سرقت رفته است، از دادن پول هاي اقلام خريداري شده خودداري کرده که در نتيجه شاکي هم به دليل باز شدن درب کامپيوترهاي خريداري شده به پليس شکايت کرد.
وي با اشاره به اين که پس از مراجعه پليس به محل سکونت فرد مورد نظر ماموران مشاهده کردند که فرد کلاهبردار از محل سکونتش متواري شده است، افزود: طي بررسي هاي پليس مشخص شد که کلاهبردار به نام «حسام  م» ساکن قزوين 26 ساله است که با دو دختر دانشجوي رشته پزشکي در ارتباط بوده و يکي از آن ها به عنوان مترجم به او کمک مي کرده است.
رييس پايگاه يکم پليس امنيت تهران بزرگ ادامه داد: «حسام» با دادن يک چک يک ميليون و 400 هزار توماني به صاحب آپارتماني که در آنجا سکونت داشت، اقدام به فرار کرده بود که ماموران با انجام شگردهاي پليسي و تحت کنترل قرار دادن چند خط تلفن همراه فرد متواري، چند تن از دختراني که با متهم در ارتباط بودند را شناسايي و در ادامه با گذاشتن يک قرار صوري توسط اين افراد با اين کلاهبردار در ميدان «تجريش»، «حسام» را در 13 مهر ماه امسال دستگير کردند و پرونده  به بازپرس شعبه دادسراي ناحيه يک ارجاع داده شد.
به گفته وي، متهم پس از دستگيري در بازجويي ها ي خود اعتراف کرد که با معرفي کردن خود به عنوان ايراني که تبعه کاناداست و همچنين در برخي موارد با معرفي کردن خود به عنوان رزيدنت جراحي عمومي و به عنوان « دکتر سيدحسام  م» اقدام به کلاهبرداري و اغفال دختران مي کرده است.
سرهنگ قاسم لويي با اشاره به اين که متهم ساکن قزوين بوده و از همسرش جدا شده است، افزود: «حسام» چندين فقره سرقت هم از خانواده  همسرش داشته و همچنين در کلاهبرداري هاي خود از دسته چک سرقتي يک خانم استفاده مي کرده است.
وي در رابطه با جزييات کلاهبرداري هاي اين مرد هزار چهره، اظهار کرد: رسيدگي به پرونده  ادامه داشت تا اين که پليس به سرنخ هاي جديدي رسيد و متوجه شد که متهم به بهانه انجام کار مربوط به شهرداري خانمي به نام «ع»، دسته چک او را گرفته بود. اما براي بازپس دادن آن به صاحبش بازنگشت و متواري شد.
وي افزود: همچنين وي با دو زن که داراي ليسانس پزشکي از دانشگاه اوکراين بودند، رابطه دوستي برقرار کرد و به بهانه تطبيق مدارک پزشکي آن ها با ايران درخواست 12 ميليون تومان کرد که در مرحله اول با گرفتن پنج ميليون تومان، زماني که متهم همراه اين دو زن به وزارت علوم،  تحقيقات و فناوري مراجعه کرده بود، در حالي که مدارک آن ها را در دست داشت متواري شد.
سرهنگ قاسم لويي گفت: طعمه ديگر اين کلاهبردار در اين پرونده  زني به نام «الهام» داراي دکتراي پزشکي هسته اي بود که متهم با معرفي خود به عنوان «پزشک» وعده و وعيد ازدواج به او داده بود و بهانه خريد خودرو از او پنج ميليون تومان نيز دريافت کرد و متواري شد.
به گفته رييس پايگاه يکم پليس امنيت تهران بزرگ، بانک ملت شعبه قزوين هم شاکي ديگر اين پرونده  است که بر اساس آن، متهم با مدارک جعلي در دو مرحله درخواست وام به ميزان 89 ميليون ريال و در مرحله ديگر نيز درخواست وام به ميزان 210 ميليون ريال کرده بود.
وي اضافه کرد: اين فرد ابتدا عنوان کرده بود که مجرد است، اما همسر وي نيز يکي از شکات اين پرونده  بود که در حال حاضر درخواست نفقه و مهر خود کرده است.
به گفته وي، اين پرونده  تاکنون 16 شاکي داشته و ميزان کلاهبرداري انجام شده حدود 100 ميليون تومان است.
رييس پايگاه يکم پليس امنيت تهران بزرگ ادامه داد: «حسام» به دليل بيکاري و دزدي متعدد از اعضاي خانواده  همسرش از سوي خانواده  خود حدود دو سال پيش طرد شد و در نتيجه وي با آمدن به تهران در پانسيون زندگي مي کرد و وي داراي مدرک ديپلم است.
«حسام  م» در جمع خبرنگاران در رابطه با کلاهبرداري هاي خود، اظهار کرد که عضو يک شرکت گلدگوئيستي بوده است که سرشاخه هاي اين شرکت به دليل داشتن روابط عمومي بالاي وي اقدام به چاپ کارت ويزيت به عنوان رزيدنت جراحي عمومي کرده بودند و علت آن را اين گونه عنوان مي کردند که به عنوان پزشک مي تواند افراد بيشتري را وارد شاخه هاي هرمي کند.
به گفته اين متهم، پس از چندي وي از اين شرکت گلدگوئيستي به دليل مشکلات به وجود آمده بيرون آمد و کلاهبرداري هاي خود را آغاز کرد.
وي همچنين اظهار کرد که با عنوان «آلاستاس اسپيدمان» در يکي از مسابقات رزمي نيز شرکت کرده بود و پس از آن براي انجام کلاهبرداري، خود را به اين نام به طعمه هاي خود معرفي مي کرده است.


 عفو از اعدام براي زندانبان رجايي شهر  

زندانبان زندان رجايي شهر که به اتهام وارد کردن مواد مخدر به زندان، محکوم به اعدام شده بود، با درخواست کميسيون عفو و بخشودگي قوه قضاييه از مرگ نجات يافت.  به گزارش ايلنا ع.م يکي از کارمندان زندان رجايي شهر کرج به موجب حکم شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامي کرج که بيستم بهمن ماه سال 86 صادر شد، به جرم وارد کردن مقدار 485 گرم هروئين فشرده(کراک) و 395 گرم ترياک به داخل زندان مستند به ماده 8 و بند 2 ماده 5 ناظر به ماده 12 قانون مواد مخدر به اتهام وارد کردن کراک به داخل زندان به اعدام و از بابت وارد کردن ترياک به داخل زندان به پرداخت 15 ميليون ريال جريمه نقدي و تحمل 74 ضربه شلاق محکوم شده بود. ع.م که سالها در زندان مشغول به کار بوده و به دليل حسن اخلاق و رفتار در طول مدت خدمت، چندين لوح تقدير دريافت کرده است، درحاليکه قصد خير داشت با درخواست يکي از زندانيان، دو جلد کتاب مذهبي زيارت عاشورا را از شخصي که تاکنون شناسايي نشده، به داخل زندان آورد.  روز دوازدهم آبان ماه سال 86 هنگاهي که ع.م قصد ورود به زندان را داشت، نگهبانان زندان پس از بازرسي، جلد کتاب ها را شکافته و متوجه شدند که مقداري کراک و ترياک در جلد کتابها، بدون اينکه اطلاعي از محتواي آن داشته باشد جاسازي شده است.  وکيل مدافع اين متهم از وجود ابهامات زيادي در اين پرونده خبر داده بود.   بنا بر حکم عفو مقام معظم رهبري، اين متهم از حکم اعدام عفو خورد و از مرگ نجات يافت.


 اخبار کوتاه 

عاملا ن قتل پيرمرد شناسايي شدند

دو کارگر به عنوان عاملان قتل پيرمرد 83 ساله شناسايي شدند که تحقيقات براي دستگيري آنها آغاز شده است. به گزارش  فارس، ساعت 15 روز 16 آذر امسال ماموران کلانتري 116 مولوي از طريق مرکز فوريت هاي پليسي 110 تهران بزرگ از وقوع يک حادثه با خبر شدند.  ماموران با حضور در محل حادثه دريافتند يک پيرمرد 83 ساله بر اثر فشار بر رگ هاي حياتي گردنش به شدت خفه شده  است.  هنرمند، بازپرس شعبه چهارم دادسراي امور جنايي تهران درباره اين پرونده گفت: تحقيقات نشان داد اين فرد با انگيزه سرقت از مغازه اش به قتل رسيده است.  وي ادامه داد: تحقيقات براي شناسايي و دستگيري سارقان متهم به قتل آغاز شد تا اينکه مشخص شد 2 کارگر متهمان اصلي اين پرونده هستند و به اين ترتيب تحقيقات براي دستگيري اين دو نفر ادامه دارد.

جمع آوري 953 معتاد پرخطر در تهران

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ از جمع آوري زنان معتاد پس از رفع خلا» قانوني در نگهداري معتادان در اردوگاه هاي کاردرماني خبر داد.  به گزارش ايسنا سرهنگ کشفي از جمع آوري 953 معتاد پرخطر از سطح تهران خبر داد و گفت: در طرح جمع آوري معتادان پرخطر يک خلا» قانوني وجود دارد که در حال انجام هماهنگي هاي لازم با دادستان تهران جهت اخذ مجوز براي نگهداري اين افراد در کمپ هاي از پيش تعيين شده هستيم.  رييس پليس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ در رابطه با اردوگاه کاردرماني براي زنان معتاد نيز اظهار کرد: اردوگاه مخصوص زنان معتاد در جاده کرج آماده شده که پس از هماهنگي هاي لازم با قوه قضاييه اين اردوگاه فعال خواهد شد و با رفع خلا» قانوني موجود، معتادان زن هم توسط پليس در پايتخت جمع آوري مي شوند. 

تاييد گاز گرفتگي مدير عامل توسعه اعتماد  مبين
توسط پزشکي  قانوني

گزارش رسمي پزشکي قانوني علت درگذشت مديرعامل و عضو هيات مديره شرکت توسعه اعتماد مبين را «گاز گرفتگي» اعلام کرد.  به گزارش ايلنا، روابط عمومي شرکت توسعه اعتماد مبين طي اطلاعيه اي اعلام کرد: در پي تماس هاي مکرر جمعي از هموطنان در مورد علت فوت مجيد سليماني پور و همسر محترمه شان به اطلاع مي  رساند که مطابق گزارش رسمي پزشکي قانوني، درگذشت مرحوم دکتر سليماني پور و همسرشان در اثر گاز گرفتگي از طريق نشت گاز منوکسيد کربن در اتاق استراحت در نيمه شب پنج شنبه 19 آذرماه و به هنگام خواب اتفاق افتاده است.


 اخبار خارجي 

سقوط بشکه اسيد در مرکز خريد هنگ کنگ

بر اثر سقوط يک بشکه اسيد در مرکز خريد «هنگ کنگ» دست کم شش نفر مجروح شدند.  به گزارش ايسنا، رسانه هاي دولتي چين از قول سخنگوي پليس «هنگ کنگ» تصريح کردند: روز شنبه حوالي ساعت 22 به وقت محلي و 14 به وقت گرينويچ بر اثر سقوط يک بشکه اسيد در خليج «کازوي» که يکي از پر رفت و آمد ترين مناطق «هنگ کنگ» است، شش نفر مجروح شدند.  در گزارش خبرگزاري شينهوا آمده است که مجروحان پنج زن و يک مرد هستند که به دليل سوختگي ناشي از اسيد در بيمارستان بستري شدند. همچنين صورت يکي از زنان و قفسه سينه وي به شدت دچار سوختگي و جراحت شده و ديگر مجروحان اين حادثه نيز دچار 20 تا 30 درصد سوختگي شدند.  گفتني است، خليج «کازوي» براي بررسي بيشتر به طور کامل بسته شد، اما هنوز مشخص نشده که علت اصلي سقوط اين بشکه اسيد چه بوده است؟  اين پنجمين حادثه سقوط بشکه اسيد در «هنگ کنگ» است که از دسامبر سال گذشته ميلادي در اين منطقه به شمار مي رود و سه حادثه قبلي در منطقه پرجمعيت «مونگ کک» به وقوع پيوسته بود.

قتل پيرزن 100 ساله در آمريکا

هيات منصفه اي در آمريکا پيرزن 98 ساله اي را به جرم قتل هم اتاقي 100 ساله اش در يک آسايشگاه سالمندان در ماساچوست گناهکار شناخت. به گزارش فارس، مقام هاي قضائي اعلام کرده اند خانم لورا لوندکويست هم اتاقي 100 ساله خود با نام اليزابت برو را پس از جر و بحث بر سر ميزي که لوندکويست در کنار تخت برو گذاشته است به قتل رسانده است.  جسد برو در 24 سپتامبر در حالي که يک کيف پلاستيکي خريد به دور سرش پيچيده شده بود يافته شد و کالبد شکافي نشان داد که برو بر اثر خفگي جان باخته است.  هم اکنون آزمايش هاي بيشتر براي تعيين سلامت رواني لوندکويست در حال جريان است و در صورت تاييد اين موضوع اتهامات رسمي عليه وي مطرح خواهد شد.

واژگوني قايق در سواحل لبنان

در گزارش رسانه هاي بين المللي آمده است که بر اثر واژگوني يک قايق باري در سواحل «لبنان» دست کم هفت نفر از خدمه اين قايق مفقود شدند.
به گزارش ايسنا، نيروهاي صلح سازمان ملل متحد در مصاحبه اي با خبرگزاري رويترز، عنوان کردند: روز شنبه بر اثر واژگوني يک قايق باري در سواحل «لبنان» هفت نفر از خدمه اين قايق باري مفقود شدند که تلاش براي يافتن و نجات آن ها توسط گارد ساحلي و همچنين نيروهاي صلح سازمان ملل متحد ادامه دارد.

کشف بيش از دو تن مهمات از هواپيمايي
در فرودگاه تايلند

ماموران پليس فرودگاهي در تايلند بيش از دو تن مهمات را از يکي از هواپيما هاي واقع در اين فرودگاه کشف و پنج خارجي را نيز دستگير کردند.  به گزارش ايسنا، «مونتول ساکوکورن»  سخنگوي نيروي هوايي ارتش «تايلند»  در مصاحبه اي با رسانه هاي دولتي اين کشور، بيان کرد: اين هواپيما که متعلق به «قزاقستان» بوده روز شنبه پس از فرود در فرودگاه «بانکوک» پايتخت تايلند توسط ماموران گمرک و نيروهاي پليس مورد بازرسي قرار گرفت و در نهايت بيش از دو هزار کيلوگرم مهمات از انواع مختلف را در اين هواپيما کشف و ضبط کردند.  وي خاطر نشان کرد: پنج نفر از اتباع خارجي نيز در اين رابطه دستگير شده و تحويل مقامات پليس داده شدند، اين در حاليست که در گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، آمده است که اين هواپيماي باري مدل «ايلوشين» که متعلق به «قزاقستان» است از سمت کره شمالي به «سريلانکا» در حرکت بود که بنا به دلايلي از فرودگاه «بانکوک» درخواست فرود اضطراري کرد.