نسخه شماره 2243 - 1388/09/23 -


پاسخ وزير امور خارجه به آمريکا و انگليس

سخنان مهم رهبر معظم انقلا ب در جمع طلا ب و روحانيون:
همه بايد آرامش خود را حفظ کنند
قائل به جذب حداکثري و دفع حداقلي هستم

اخبار کوتاه


مشاوره تلفني


ديپلماسي

سيد محمد خاتمي:
امروز براي همه ما امام خميني(ره) معيار است


ازديولافوآ تا سباستين زاوالا

محتشمي پور:
بايد مانع انتقام گيري از امام و ياران انقلاب شد


امام خميني(ره) ريشه هويتي دانشجويان


همه به امام عشق مي ورزند


داستانک


دعوت به البرز


روزنگار


اخبار کوتاه


هواشناسي


کاريکاتور


 پاسخ وزير امور خارجه به آمريکا و انگليس 

وزير امور خارجه ايران در پاسخ به اظهارات اخير مقامهاي آمريکايي، رفتار آنها را خلاف کنوانسيون ديپلماتيک 1961 و نيز معاهده الجزاير دانست و تاکيد کرد: دوران تهديد و تحريم سپري شده و اين حربه زنگ زده کارايي خود را در برابر ايران از دست داده است.  دکتر منوچهر متکي در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار اعزامي مهر به نشست امنيتي منامه; و در پاسخ به اظهارات اخير وزير امور خارجه آمريکا که تعميق روابط جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي آمريکاي لاتين را انديشه اي بسيار بد و نگران کننده براي ديگران خوانده بود، گفت: اينکه خانم کلينتون مناسبات متقابل کشورهاي مختلف جهان را با بدگماني و خط و نشان کشيدن تحليل کنند، با اصول و ارزشهاي ديپلماتيک و حرفه اي بويژه کنوانسيون ديپلماتيک 1961 مغايرت کامل دارد. ما اينگونه رفتارها را خارج از ارزشهاي پذيرفته شده هزاره سوم مي دانيم و تقبيح مي کنيم. وي افزود: برقراري مناسبات دوستانه بين کشورها يک اصل مسلم در منشور ملل متحد بوده و هيچ عضوي نمي تواند و حق ندارد با رفتارهاي کلانترمآبانه ديگران را از روابط سازنده مبتني بر احترام و منافع متقابل بازدارد و کشورهايي را که با تعامل هاي غيراستعماري فيمابين، زمينه رفاه و پيشرفت ملت هاي خويش را در چارچوب مناسبات عادلانه و غير تبعيض آميز به ارمغان مي آورند، سرزنش کند. وزير امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار مهر مبني بر دلايل ادعاي اخير رئيس جمهور آمريکا در زمينه به بازي گرفتن نظام بين الملل توسط ايران و دخالت هاي آشکار وي در مسائل داخلي کشورمان ادامه داد: ما اکنون شاهد اقداماتي چون کشتار مردم بيگناه در افغانستان و عراق ، استمرار فعاليت زندان هاي مخوف آمريکا در گوانتانامو و افغانستان و ساير زندانهاي اين کشور در سراسر جهان، تاسيس هفت پايگاه نظامي در آمريکاي لاتين و ناديده گرفتن نسل کشي سازمان يافته مردم مظلوم فلسطين توسط رژيم صهيونيستي هستيم که همه اينها سند تناقض هاي آشکار و ابهام هاي فراوان در رويکردهاي دولت ايالات متحده است.


 سخنان مهم رهبر معظم انقلا ب در جمع طلا ب و روحانيون:
 همه بايد آرامش خود را حفظ کنند 
 قائل به جذب حداکثري و دفع حداقلي هستم

رهبر انقلاب اسلامي در آستانه ماه محرم در ديدار هزاران نفر از طلاب، روحانيون، فضلا، اساتيد حوزه هاي علميه و جمعي از ائمه جماعات مساجد تهران، در سخنان بسيار مهمي، تبليغ صحيح را ايجاد روشنگري و شاخص سازي در جامعه به خصوص در دوران فتنه دانستند و با اشاره به قضاياي بعد از انتخابات به ويژه اقدام اخير دشمنان ملت ايران در اهانت به امام راحل(ره)، از حضور آگاهانه مردم در صحنه، قدرداني و همه آحاد مردم به ويژه دانشجويان را به آرامش دعوت و خاطرنشان کردند: اين بناي استوار که هندسه آن الهي است و بناي آن هم با دست يک مرد الهي پايه ريزي شده و بقاي آن نيز به پشتوانه يک ملت الهي است، استوار خواهد ماند و مخالفان آن به اهداف خود نخواهند رسيد.
به گزارش ايسنا حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين نقش تبليغ و روشنگري صحيح در دوران فتنه به قضاياي بعد از انتخابات اشاره کردند و افزودند: بعد از انتخابات، متاسفانه عده اي قانون شکني، و ايجاد اغتشاش کردند و زمينه اي را به وجود آوردند که دشمن مايوس و نااميد، جان بگيرد و آن قدر جسارت پيدا بکند، که در مقابل چشم انبوه دانشجويان علاقه مند به امام، انقلاب و نظام اسلامي به امام(ره) اهانت کند.
ايشان خاطرنشان کردند: اين اهانت بزرگ، نتيجه آن قانون شکني ها و دل  خوش کردن به تشويق هاي رسانه هاي بيگانه بود و حالا که اين خطاها و کارهاي اشتباه انجام شده، براي پنهان کردن آن، به فلسفه بافي و استدلال تراشي روي آورده اند.
رهبر انقلاب اسلامي اين گونه فلسفه بافي ها بعد از خطاهاي مکرر را عامل اصلي فتنه و غبارآلود شدن فضا دانستند و تاکيد کردند: عده اي با شعار طرفداري از قانون، عمل خلاف قانون انجام مي دهند، اين عده شعار طرفداري از امام مي دهند، اما کاري مي کنند که نسبت به امام(ره) چنين گناه بزرگي انجام شود و دشمنان با خوشحالي براساس اين اقدامات، تحليل کنند و بعد هم برضد مصالح ملي و ملت ايران، تصميم بگيرند. مشکل اصلي همين حرف ها و عمل هاي فريبکارانه و غبارآلودگي فضا است.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: آن کسي که براي اسلام، انقلاب، و امام کار مي کند، به محض اين که ببيند، حرف و حرکت او موجب ايجاد جهت گيري بر ضد اصول شده، بلافاصله متنبه مي شود و مسير خود را اصلاح مي کند. اما چرا اين آقايان متنبه نمي شوند.
ايشان خاطرنشان کردند: وقتي از اصلي ترين شعار جمهوري اسلامي، يعني استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي، اسلام آن حذف مي شود، آقايان بايد به خود بيايند و بفهمند که راه غلطي را مي روند، وقتي در روز قدس که اساس آن براي دفاع از فلسطين و مقابله با رژيم صهيونيستي است، به نفع رژيم غاصب و برضد فلسطين شعار داده مي شود، بايد متنبه شوند و تبري خود را از اين جريان اعلام کنند.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: چرا هنگامي که سران ظلم و استکبار که مظهر آن امريکا، فرانسه و انگليس است از آن ها حمايت مي کنند، متنبه نمي شوند. چرا هنگامي که افراد فاسد فراري و سلطنت طلب و توده اي از آن ها حمايت مي کنند، به خود نمي آيند و متوجه نمي شوند که مسير آن ها غلط و اشتباه است؟
حضرت آيت الله خامنه اي تاکيد کردند: چشم خود را باز کنيد و از اين جريان تبري بجوييد. آيا مي شود به بهانه عقلانيت، اين حقايق روشن را ناديده گرفت. ناديده گرفتن اين حقايق، درست نقطه مقابل عقل است.
ايشان خاطرنشان کردند: عقل حکم مي کند، در قضيه اهانت به امام (ره) بجاي آن که منکر اصل قضيه شويد، اهانت را محکوم کنيد و بالاتر از آن به حقيقت و عمق اين اقدام پي ببريد و متوجه شويد که دشمن کجا را هدف گرفته و بدنبال چيست.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اين برادران سابق ما که اسم و رسم خود را مديون انقلاب اسلامي هستند، چرا به خود نمي آيند و چرا نمي بينند که دشمنان انقلاب و امام چگونه از سخنان و اقدامات آنان خوشحالند و کف و سوت مي زنند و عکس آنان را سردست گرفته اند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اينکه انتخابات براساس قانون انجام و تمام شد و اشکالي هم بر آن وارد نبود، خاطرنشان کردند: پايبندي به قانون اقتضا مي کند که اگر رئيس جمهور منتخب را هم قبول نداشته باشيم، اما در مقابل قانون خاضع باشيم و به آن احترام بگذاريم.
ايشان با اشاره به جدايي برخي ياران امام و انقلاب در دوران امام و زاويه پيدا کردن آنان با امام (ره) و مطرود شدنشان، افزودند: اين مسائل بايد براي همه ما عبرت باشد البته من همانگونه که در نمازجمعه گفتم قائل به جذب حداکثري و دفع حداقلي هستم ولي برخي افراد ظاهرا خودشان اصرار بر فاصله گرفتن از نظام، و طرد شدن دارند.
رهبر انقلاب اسلامي عده قليلي را که بواسطه سخنان و حرکات برخي افراد جسارت پيدا کرده و در مقابل نظام ايستاده اند، در برابر عظمت ملت ايران، صفر دانستند و تاکيد کردند: اين نظام، نظام الهي است و در طول سي سال گذشته، خداوند متعال بارها لطف و حمايت خود را در حق نظام اسلامي نشان داده است و اگر ما با خدا باشيم قطعا خدا هم با ما خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: مطمئنا دشمنان نظام اسلامي و جهانخواراني که مي خواهند با منطق هاي مغلوط بر دنيا مسلط شوند، از اين ملت و ملت هاي مستقل تو دهني خواهند خورد.
ايشان با تاکيد بر اينکه دشمنان نظام، همچنان انقلاب اسلامي، امام راحل عظيم الشان، ملت مقاوم ايران و جوانان اين ملت را نشناخته اند، افزودند: دانشجويان، امروز از لحاظ علمي و معنوي جزو برترين دانشجويان هستند و همواره هوشيارانه در صحنه حضور دارند و در قضاياي اخير هم بارها امتحان خوبي داده اند.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به خشم و ناراحتي قشرهاي مختلف مردم، در پي اهانت به امام راحل (ره)، اين واکنش ها و اعلام برائت ها را به حق و مناسب دانستند و تاکيد کردند: همه بايد آرامش خود را حفظ کنند و بدانند کساني که در مقابل ملت قرار گرفته اند، بي ريشه هستند و در برابر عظمت ملت ايران و انقلاب اسلامي توانايي ماندن نخواهند داشت.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اينکه اگر لازم باشد مسئولان و حافظان قانون، به وظيفه خود عمل خواهند کرد، افزودند: البته دانشجويان موظفند، افرادي را که منشا فساد هستند، شناسايي و به ديگران معرفي کنند اما همه کارها بايد با آرامش انجام شود.
ايشان حفظ آرامش و امنيت را مهمترين وظيفه برشمردند و خاطرنشان کردند: دشمناني که به دنبال ايجاد ناامني و اغتشاش هستند با مردم طرف هستند و البته دستگاه هاي قانوني هم وظايفي دارند که بايد به وظايف خود عمل کنند.
رهبر انقلاب اسلامي تاکيد کردند: دشمنان ملت ايران و نظام اسلامي همچون کف روي آب هستند که از بين خواهند رفت و آن چيزي که باقي مي ماند اصل نظام اسلامي است.
حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سه مناسبت مهم روز مباهله، ماه محرم، و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، پيام اصلي اين سه مناسبت را ابلاغ حقيقت و روشنگري مردم بيان کردند و افزودند: پيامبر اسلام (ص) در روز مباهله، به منظور روشنگري مردم و شاخص سازي براي حق و باطل، عزيزترين انسانها را به صحنه آورد و در روز عاشورا نيز امام حسين (ع) براي بيان حقيقت و روشنگري در طول تاريخ، عزيزترين عزيزان خود را به وسط ميدان آورد و با گفتار و عمل و با پرداخت هزينه اي سنگين، به ابلاغ حقيقت پرداخت.
ايشان هدف اصلي وحدت حوزه و دانشگاه را نيز، برقراري پيوند حقيقي و استفاده از ظرفيت هاي معنوي و مادي اين دو مجموعه اثرگذار دانستند و تاکيد کردند: در اين مناسبت نيز هدف اصلي تبليغ پيام الهي و ابلاغ حقيقت است.
رهبر انقلاب اسلامي، پايه هاي اصلي تبليغ را، بصيرت، يقين و عمل برشمردند و خاطرنشان کردند: در تبليغ بايد بصيرت و ايمان قلبي متعهدانه و يقين به پيام وجود داشته باشد تا براساس آن عمل و حرکت شکل گيرد و در واقع چنين تبليغي، عمل صالح خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اينکه لازمه و شرط اصلي تبليغ صحيح، جريان سازي، گفتمان سازي، و شاخص سازي است، افزودند: اين جريان سازي و شاخص سازي نيازمند برنامه ريزي دقيق و مستمر است و يکي از نيازهاي اصلي حوزه هاي علميه براي تبليغ، لزوم وجود مرکز برنامه ريزي و نيازسنجي به منظور تبليغ صحيح و جريان سازي است.
ايشان هدف از گفتمان سازي در تبليغ را، ارتقاي انديشه و معرفت ديني در مردم دانستند و خاطرنشان کردند: رشد معرفت ديني مردم اگر همراه با تعهد باشد، عمل را در جامعه بوجود خواهد آورد.
رهبر انقلاب اسلامي ماه محرم را بهترين فرصت براي تبليغ صحيح، و شاخص سازي در جامعه به ويژه در دوران فتنه، برشمردند و افزودند: در دنيايي که اساس کار دشمنان حقيقت بر فتنه سازي است، اساس کار طرفداران حقيقت بايد بر بصيرت و راهنمايي باشد.  حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين دو شرط اصلي تبليغ افزودند: تبليغ و بيان حقيقت اگر در مسير الهي و براي خدا و همراه با اخلاص باشد و در اين مسير هم از غيرخدا يعني قدرتمندان و طواغيت هراسي به دل راه داده نشود، قطعا نتيجه بخش و اثرگذار خواهد بود.  حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي موضوع تبليغ صحيح و شرايط و لوازم آن تاکيد کردند: اقدام همراه با يقين و شجاعت، و حساب و کتاب آن را به عهده خدا گذاشتن، چارچوب اصلي تبليغ اسلامي است.
ايشان نکاتي را هم درخصوص تبليغ و عزاداري در ماه محرم بيان کردند و افزودند: بايد سعي شود همانگونه که امام راحل (ره) در سخني ژرف نگرانه فرمودند، عزاداريها در محرم به شکل سنتي و همراه با روضه خواني و اشک براي مصائب امام حسين (ع) و خاندان ايشان باشد.
رهبر انقلاب اسلامي روضه خواني و ذکر مصيبت را پيوند عاطفي با اولياي الهي و پشتوانه بسيار ارزشمند براي پيوند فکري و عملي با معارف ديني دانستند و افزودند: اين پيوند عاطفي در واقع همان مودتي است که در قرآن کريم آمده و اگر اين مودت نباشد، ولايت و اطاعت هم وجود نخواهد داشت و ممکن است همان بلايي که بر سر امت اسلامي در دوران هاي اول بدليل کنار گذاشتن مودت آمد، تکرار شود.
حضرت آيت الله خامنه اي تاکيد کردند: تشريح حوادث عاشورا و ذکر مصيبت لازم است و عده اي از موضع روشنفکري نگويند که چه نيازي به ذکر مصيبت و گريه است.
ايشان درخصوص عزاداري سنتي خاطرنشان کردند: انجام عزاداري به شکل متعارف آن و حرکت بصورت دستجات سينه زني و ذکر مصيبت موجب بيشتر شدن ارتباطات عاطفي مردم خواهد شد اما بايد از برخي اشکال عزاداري، همچون قمه زني که بد و ناصحيح است و قبلا هم بر ترک آن تاکيد شده پرهيز شود.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه سخنان خود و در تشريح اهميت تبليغ و روشنگري حقيقت، در زمان فتنه،به دوران پيامبر (ص) و حضرت علي (ع) اشاره کردند و افزودند: در زمان پيامبر(ص) و حضرت علي(ع) اشاره کردند و افزودند: در زمان پيامبر(ص) بيشترين مسائل در خصوص روشنگري، مربوط به منافقين بود و در زمان حضرت علي (ع)هم اصلي ترين چالش، مواجهه با افراد مدعي اسلام بود که به دليل هواهاي نفساني در مسير اشتباه، حرکت مي کردند.
حضرت آيت الله خامنه اي، چنين شرايطي را، دشوار و پيچيده خواندند و خاطرنشان کردند: در چنين شرايطي، مسائل براي مردم مشتبه مي شود و خواص گرفتار شک و ترديد مي شوند و اين شک خواص، پايه حرکت صحيح جامعه اسلامي را همچون موريانه مي جود.
ايشان يکي از مشکلات کنوني جامعه بين المللي را در شرايط کنوني، همين مساله دانستند و افزودند: در سطح بين المللي، دشمنان از همه ابزارها براي مشوه کردن اذهان مردم اعم از عوام و خواص استفاده مي کنند که از جمله آن ها مي توان به شعارها و ادعاهاي قانونگرايي، حمايت از حقوق بشر، و طرفداري از مظلوم اشاره کرد.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به سخنان چند روز پيش رييس جمهور آمريکا که مدعي لزوم پاسخگويي دولت هاي قانون شکن شده بود، خاطرنشان کردند: کدام دولت قانون شکن تر از دولت آمريکا است که براساس يک دروغ، عراق را اشغال و اين همه مصائب را بر ملت عراق وارد کرد.  حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: دولت آمريکا براساس کدام قانون، به اشغالگري خود در عراق ادامه مي دهد و براساس کدام قانون، نيروهاي نظامي خود را در افغانستان افزايش مي دهد و هر روز تعدادي از مردم بيگناه اين کشور را به به خاک و خون مي کشد.  ايشان با تاکيد بر اين که " دولت آمريکا مظهر بي قانوني در جهان است ولي در ظاهر به گونه اي ديگر عمل مي کند" افزودند: معني فتنه همين است و براي مقابله با اين جريان گنداب فاسد که تلاش دارد با ابزارهاي مختلف خود در افکار عمومي جهان رسوخ پيدا کند، تنها راه، روشنگري و بيان حقيقت است، که وظيفه اي سنگين به شمار مي رود.
رهبر انقلاب اسلامي، ترويج اختلافات مذهبي را يکي ديگر از شيوه ها، براي ايجاد ترديد و اختلاف در ميان مسلمانان دانستند و تاکيد کردند: تنها راه مقابله با اختلافات مذهبي، بصيرت، روشنگري، تبليغ صحيح و در دام دشمن نيفتادن است.
در ابتداي اين ديدار آيت الله مقتدايي مدير حوزه علميه قم در سخناني، تبيين معارف اهل بيت عليهم السلام و اسلام ناب، و راه امام(ره) را محورهاي اصلي فعاليت هاي حوزه هاي علميه و مبلغان دانست و گفت: به منظور هماهنگي و سياستگذاري کلان تبليغ و استفاده از همه ظرفيت ها، و پاسخگويي به نيازهاي روز، يک شوراي مرکزي تبليغ طراحي و راه اندازي شده است.


 اخبار کوتاه 

بيانيه هاشمي رفسنجاني درباره هتک حرمت
به ساحت امام راحل و مقام معظم رهبري

رئيس مجلس خبرگان رهبري و مجمع تشخيص مصلحت نظام با صدور اطلاعيه اي اهانت به تمثال مبارک حضرت امام خميني(ره) و رهبر معظلم انقلاب را محکوم کرد. به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، در اين اطلاعيه آمده است:  اهانت به تصوير مبارک امام راحل بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران و رهبر معظم انقلاب از سوي هر کس و با هر هدفي که انجام يافته عملي ناروا و زيان بخش و سزاوار تقبيح است.  هوشياري و نشان دادن حساسيت از سوي اقشار ملت و به خصوص سلسله جليله روحانيت درسي تاريخي به نمايش گذاشت که اميد مي رود از اين پس کسي جرات اينگونه هتاکي ها را به خود راه ندهد. اينجانب به نمايندگي از سوي اعضاي محترم مجلس خبرگان رهبري و مجمع تشخيص مصلحت نظام از هوشياري مردم عزيزمان تشکر مي کنم و اميدوارم بروز اين احساسات پاک درس عبرتي به بدخواهان باشد.

بررسي کارنامه  استانداران جهت تغييريا ابقا

وزير کشور از توافقنامه جديد امنيتي با پاکستان در هفته آينده خبر داد و همچنين گفت: کارنامه استانداران کشور را بررسي کرده و با در نظر گرفتن گزينه هاي "هزينه" و "فايده" در صورت صلاح ديد اقدام به تغيير يا ابقاي آنها خواهيم کرد.  مصطفي محمد نجار در گفت وگو با مهر با اشاره به اين موضوع که تغييرات انجام شده در استانداران بيشتر به خاطر حضور اين افراد در وزارتخانه ها و مناصب ديگري بوده است، اظهار داشت: تا کنون 12تغيير در استانداران کشور صورت گرفته و تا هفته آينده استاندار ايلام نيز معرفي خواهد شد. وي با بيان اينکه تغييرات خيلي زيادي در اين بخش انجام نشده، گفت: تنها چند تغيير در استانداران راسا توسط دولت انجام گرفته و اغلب تغييرات به دليل شرايط کاري بوده است. نجار در خصوص شرايط مرز خسروي و تامين امنيت زوارعتبات عاليات نيز گفت: چندي پيش توافقنامه اي بين دو استاندار کرمانشاه و ديالي عراق به امضا رسيد که بر اساس آن طرف عراقي متعهد به تامين امنيت جهت اعزام تعداد اندکي از زوار عتبات از طريق مرز خسروي شد که بر اين اساس هم اکنون روزانه بين 400تا500 نفر از مرز خسروي به عتبات اعزام مي شوند. وزير کشور افزود: البته با توجه به موقعيت و امکانات مرزي موجود در حال پيگيري جهت افزايش اين تعداد هستيم.

تسليت احمدي نژاد به رئيس جمهور سوريه

محمود احمدي نژاد در پيامي به بشار اسد رئيس جمهور سوريه درگذشت برادر وي را تسليت گفت.  به گزارش مهر، متن پيام تسليت احمدي نژاد به شرح زير است: با نهايت تاثر و تالم از خبر درگذشت برادر گراميتان آقاي مجد حافظ اسد مطلع گرديدم. ضمن ابراز تسليت، اميدوارم همدردي اينجانب را پذيرا باشيد و ما را شريک آلام وارده بدانيد. از خداوند متعال براي آن مرحوم علو درجات و براي جنابعالي، خانواده معزا، دولت و ملت برادر سوريه صبر جزيل مسالت دارم. 

محصولات جديد موشکي ايران به زودي تست مي شوند

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح از تست چند محصول جديد در حوزه موشکي و آماده سازي يک ناو جديد در آينده نزديک خبر داد. به گزارش فارس، سردار احمد وحيدي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح،در حاشيه بازديد از نمايشگاه پژوهش و فناوري در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وزارت دفاع در آستانه تست چند محصول جديد در حوزه موشکي و آماده سازي يک ناو جديد است. وحيدي افزود: اين محصولات موشکي و ناو جديد، مراحل نهايي تست خود را مي گذرانند و در آينده نزديک جزئيات بيشتري از اين محصولات به اطلاع عموم خواهد رسيد.  وزير دفاع با بيان اينکه چرخه تحقيقات و فناوري به صورت به هم پيوسته در وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران شکل گرفته است و به بلوغ در اين مسير رسيده ايم، تصريح کرد: اين چرخه در بستر توان تحقيقات علمي دانشگاه ها و مراکز دانش محور و شرکت هاي دانش بنيان شکل گرفته است.  وي همچنين محققان کشور را سلحشوران اصلي جبهه نبرد با جريان ظالم و نظام سلطه دانست و گفت:ما امروز کشور را يک پژوهشکده بزرگ مي دانيم. ايده هايي که دانش آموزان در مدرسه ارائه مي کنند نشاندهنده واقعيت ملت ايران و کشوري است که قابليتهاي ذاتي بسياري دارد. وزير دفاع تاکيد کرد: دستيابي به قله هاي عظمت در علم و فناوري مي تواند ما را بر قله هاي قدرت بنشاند. وي با اشاره به حوزه هايي از فناوري که بيشتر بايد به آن توجه کرد اظهار داشت: فناوري اطلاعات و هوشمندسازي که مي توانند ما را با گام هاي بيشتري به جلو هدايت کنند بايد بيشتر از گذشته مورد توجه قرار گيرند.  وحيدي افزود: فناوري هاي هوافضا، فناوري اپتيک و ليزر، زيست فناوري و نانوفناوري امروزه جزو نيازمندي هاي ما به شمار مي آيند و با نهايي شدن نقشه جامع علمي کشور مي توانيم با هم افزايي اين فناوري ها را هدايت کنيم.  وي با اشاره به بحث حمايت از محققان کشور گفت: آنچه در حوزه حمايت از تحقيقات در برنامه ها مطرح است تنها بخشي از برنامه ها است و همه ما بايد براي پاسخگويي به موقع به نيازهاي محققان که عمدتا تحقيقاتي است، فعاليت کنيم تا شعله هايي که از فعاليت محققان کشور برخاسته است را حمايت و حفظ کنيم تا نور آن کل کره زمين را در برگيرد.

تهديدات احتمالي آينده عليه نيروهاي مسلح
را شناسايي کنيم

رئيس سازمان قضايي نيروهاي مسلح گفت: با توجه به شرايط متغير سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جهان بايد تهديداتي را که ممکن است در آينده عليه کشورمان و نيروهاي مسلح ايجاد شود، شناسايي و ظرفيت هاي مقابله با اين تهديدات را با انديشه و تفکر بوجود آوريم.  به گزارش مهر،محمد کاظم بهرامي که در مجمع استاني پيشگيري از وقوع جرم در نيروهاي مسلح استان بوشهر سخن مي گفت، افزود: ما که انقلاب بزرگي را بوجود آورديم وظيفه داريم آينده خودمان را آن طور که مي خواهيم رقم بزنيم و منتظر نمانيم که غربي ها براي ما تعيين تکليف کنند. وي افزود: اين موضوع نياز به فکر، انديشه و مطالعه عميق دارد تا براي آينده کشورمان با کمک صاحبنظران و دانشمندان علوم مختلف برنامه ريزي کنيم و نيازهاي جامعه بر اساس انديشه ديني و فرهنگي ايراني - اسلامي برآورده سازيم. وي پيش بيني تهديداتي که در آينده ممکن است نيروهاي مسلح را متوجه خود سازد، مهم توصيف کرد و اظهار داشت: براي تحقق اهداف سندچشم انداز 2 ساله کشور در افق 1404 که مورد تاکيد مقام معظم رهبري است وجود نيروي مسلح مقتدر به لحاظ روحي، معنوي و عملياتي ضروري است و لطمه به هر يک از اين ابعاد، اين نيروها را دچار مشکل مي کند.


 مشاوره تلفني 
نويسنده : محمدرضا محمدي جرقويه اي

س: من به آينده خوش بين هستم و روزهاي آينده خبرهاي خوشي مي شنويم.
مشاور: خدا را شکر، در چه زمينه هايي خبر خوش خواهيم شنيد؟
س: مشکلا ت خانوادگي به زودي کم خواهد شد و طلا ق به صفر خواهد رسيد.
مشاور: چه جالب، شما از کجا اين خبر را مي دانيد و خوش بين هستيد؟
س: مگر شما روزنامه نمي خوانيد؟
مشاور: چرا ولي چنين خبري را نشنيدم.
س: شما روزنامه جام جم مورخ 88/9/10 را نخوانديد که به نقل از مدير کل امور آسيب ديدگاه اجتماعي سازمان بهزيستي گفته بود،خانواده ها در روز تنها 15 دقيقه با هم صبحت مي کنند.
مشاور: چرا خواندم.
س: شما در همان روزنامه نخوانديد که صندوق بين المللي پول گفته بود، حذف يکباره يارانه ها، مشکلا ت را صد چندان مي کند.
س: خواندم اينها چه ربطي به هم دارد؟
مشاور: وقتي يارانه حذف شد و مشکلا ت صد چندان شد خانواده ها ديگر نمي توانند يک دقيقه هم با هم حرف بزنند و در نتيجه دعوايي رخ نمي دهد و طلا ق به صفر مي رسد.


 ديپلماسي 

البرادعي از گفت وگو نکردن کشورهاي عربي
با ايران انتقاد کرد

البرادعي از مواضع کشورهاي عربي انتقاد کرد و گفت: در حالي که ايران نقش منطقه اي فعالي ايفا مي کند کشورهاي عربي موضع بي طرفي اتخاذ کردند و رهبري يا مسوولي از کشورهاي عربي را نمي بينيم که از عراق، دارفور و يا لبنان بازديد کند.  به گزارش ايسنا، مديرکل پيشين آژانس بين المللي انرژي اتمي در گفت وگو با برنامه "برداشت اول" شبکه ماهواره يي"دريم" افزود: ما بايد ديدگاه فراگيري داشته باشيم; ما در بخش کوچکي از جهان، جهان شمول زندگي مي کنيم که نمي توانيم بدون همکاري با تمام جهان بخشي از مشکلات مان راحل کنيم; پس اگر يک بار ديگر به وحدت ميان کشورهاي عربي باز نگرديم سرنوشت مان بد خواهد بود.  البرادعي ادامه داد: ما نمي دانيم که اطراف ما چه مي گذرد; در رابطه با ايران همان طور که مي دانيم اين کشور با مشکل اعتمادسازي با جهان غرب مواجه است و ما هم چنان از موضوعات و مسائل قرون وسطايي سخن مي گوييم و نمي توانيم از آن بگذريم در حالي که جهان پيرامون ما از جهاني واحد و خانواده اي واحد سخن مي گويد.  او بيان کرد: با وجود آن که ايران هم چنان با غرب که دشمن آن است در حال گفت وگو است يا کره شمالي که با کره جنوبي در حال گفت وگو است ما شاهد گفتمان کشورهاي عربي با ايران نيستيم.

ايران و سوريه يادداشت تفاهم
همکاري هاي دفاعي امضا کردند

وزيران دفاع ايران و سوريه در دمشق يادداشت تفاهم همکاري هاي دفاعي امضا کردند.  به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري نووستي، در آخرين روز سفر احمد وحيدي - وزير دفاع ايران - به سوريه، يادداشت تفاهم همکاري دفاعي در يازده بند ميان ايران و سوريه به امضاي وزراي دفاع دو کشور رسيد.  در اين يادداشت تفاهم که به امضاي احمد وحيدي و علي محمد حبيب - وزيران دفاع ايران و سوريه - رسيد، دو طرف بر ضرورت تحکيم هرچه بيش تر مناسبات دفاعي و نظامي دو جانبه تاکيد و آن  را عنصر مهمي در توسعه روابط سياسي، امنيتي و اقتصادي دو کشور ارزيابي کردند.  براساس اين گزارش، تبادل تجربيات در امور دفاعي و تشکيل مستمر و منظم کميسيون مشترک همکاري هاي دفاعي ايران و سوريه از ديگر مفاد اين يادداشت تفاهم اعلام شده است.

پيام تبريک رحيمي به مناسبت روز ملي بورکينافاسو

معاون اول احمدي نژاد در پيامي فرا رسيدن روز ملي بورکينافاسو را به دولت و ملت اين کشور تبريک گفت.  به گزارش ايسنا، متن پيام دکتر محمدرضا رحيمي بدين شرح است:  فرا رسيدن روز ملي بورکينافاسو را به جنابعالي، دولت و ملت آن کشور صميمانه تبريک مي گويم.  اميدوارم با تلاش و همکاري متقابل مسوولان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري بورکينافاسو، شاهد گسترش بيش از پيش مناسبات ميان دو کشور باشيم.  از خداوند متعال، سلامتي و موفقيت جنابعالي و سعادت و عزت دولت و ملت بورکينافاسو را مسالت دارم.

ايران در حمايت از طالبان نقشي ندارد

مشاور رييس جمهور افغانستان در امور داخلي گفت: ايران در حمايت از طالبان نقشي ندارد.  به گزارش ايسنا، معصوم استانکزاي در چهارمين جلسه عمومي نشست منامه تحت عنوان "افغانستان، جنوب غرب آسيا و خليج (فارس)" بيان کرد: نمي توان گفت که ايران از شورشيان حمايت مي کند اما حمايت و همکاري بين قاچاقچيان و شورشيان در مرزهاي دو کشور وجود دارد.  به گزارش پايگاه اينترنتي ايلاف، وي ادامه داد: ايران نقش فعال و موثري دارد. علاوه بر آن اين کشور در سازندگي افغانستان که از پديده هاي تروريستي و بي ثباتي رنج مي برد، نقش اساسي دارد. هم چنين هرگونه پيشرفت يا پيشرفت نکردن در عرصه امنيتي پيامدهاي سريعي بر ايران دارد. معصوم گفت: از روابطي که ما و تهران را گرد هم مي آورد بسيار خرسنديم و خواهان افزايش همکاري ها با آن در عرصه هاي مختلف هستيم.

خالد مشعل وارد تهران شد

هيات جنبش مقاومت اسلامي حماس به رياست خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي اين جنبش وارد تهران شد.  به گزارش مهر، قرار است اين هيات با مقامات عالي رتبه ايران از جمله محمود احمدي نژاد  ديدار و گفت وگو کند. موسي ابومرزوق  نايب رئيس دفتر سياسي، عزت الرشق و سامي خاطر از اعضاي دفتر سياسي  و احمد جمال نماينده پيشين حماس در يمن، خالد مشعل را در اين سفر همراهي  مي کنند.
 
تاکيد وزيران خارجه ايران و بحرين
بر تعميق همکاري ها

وزيران امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و پادشاهي بحرين ضمن تاکيد بر تعميق همکاري ها، درباره توسعه بيش تر روابط دو جانبه در ابعاد سياسي، اقتصادي و فرهنگي گفت وگو کرده و آخرين وضعيت و تحولات منطقه را مورد تبادل نظر قرار دادند.  به گزارش ايسنا در اين ديدار که حاشيه نشست امنيتي منامه و در محل اقامت متکي انجام شد، وزير امور خارجه کشورمان گسترش بيش تر مناسبات و همکاري ها ميان تهران - منامه، تعميق و تقويت علقه ها و پيوندها ميان کشورهاي منطقه را در جهت منافع طرفين دانست.  خالد بن محمد آل خليفه نيز ضمن ابلاغ سلام امير اين کشور به وزير امور خارجه کشورمان، از حضور وي در اجلاس امنيتي منامه قدرداني کرد.  وي با ابراز رضايت از روند رو به گسترش روابط تهران منامه، ضرورت افزايش ارتباط و رايزني هاي في ما بيني را مورد تاکيد قرار داد.  در اين ديدار طرفين بر هم گرايي، تعامل و تعاون کشورهاي منطقه به منظور کمک به ثبات، آرامش، پيشرفت، توسعه منطقه و هم چنين تقويت علقه ها و پيوندهاي ملت هاي منطقه تاکيد کردند.


 سيد محمد خاتمي:
 امروز براي همه ما امام خميني(ره) معيار است  

رئيس  دولت اصلاحات تاکيد کرد: امکان ندارد مردم و دانشجوي ايراني به امام خميني اهانت کند.
به گزارش ايلنا، حجت الاسلام سيدمحمد خاتمي در جمع شوراي احزاب اصلاح طلبان فارس با اشاره به بيستم آذرماه، سالروز شهادت آيت الله دستغيب; با اشاره به شخصيت علمي، اخلاقي و انقلابي ايشان گفت: «اين انسانها در طول تاريخ زياد نيستند و واقعا حضرت آيت الله دستغيب يکي از اين انسانها بود. هم در عصر انقلاب و هم بعد از آن نقش ممتازي داشت، به درستي به عنوان يکي از ارکان و پايه هاي انقلاب اسلامي است و کسي که مردم به ايشان اعتماد داشتند و از طريق ايشان اتصال بين انقلاب و مردم ايجاد مي شد.»
رئيس بنياد باران با بيان اينکه «مرگ آيت الله دستغيب هم تجسم زندگي ايشان بود که بريدگي از دنيا و بي اعتنايي به تن و جسمانيت و توجه به روح بود»، يادآور شد: «از صفات بارز ايشان ايمان به امام و وفاداري و ارادت به امام بزرگوار به عنوان کانون و محور انقلاب اسلامي و رمز و راز عظمت ملت ما و تاريخ اين مرحله ما بود.»
وي افزود: «الحمدالله همه دستغيب ها بزرگوار و مردمي هستند به خصوص بايد قدر بزرگواري چون آيت الله علي محمد دستغيب عالم پرهيزکار و انقلابي را داشت که واقعا شخصيتي انقلابي و در خط امام و شجاع و فداکار هستند.»
خاتمي در ادامه اظهار داشت: «فکر مي کنم کل ملت ايران به جز عده اي معدود و عده اي آدم ناراحت، ناراضي و بيمار و منحرفي که انقلاب ما همه امتيازات آنها را گرفت; به انقلاب اسلامي افتخار مي کنند و امام را به عنوان محور و مدار انقلاب و مظهر ايمان و آزادگي خود بزرگ مي دارند و امروز هم ما مي گوييم ملاک و معيار براي اصلاح امور و دستيابي به آرمان هايي که ملت ما داشته است خود انقلاب; راه و رهنمودهاي امام و موازين قانون اساسي و مطالبات درست مردمي است که در جريان انقلاب به رهبري حضرت امام داشتند.»
رئيس جمهور سابق کشورمان با بيان اينکه «انقلاب ما حادثه بزرگ و مقطع بسيار مهمي در تاريخ طولاني زندگي اين مرز و بوم بود»، افزود: «ملت رشيد و بزرگ ما که داراي تجربه هاي تاريخي ارزشمند است، در عين حالي که دين دار و پايبند به موازين ديني است در دوران اخير پيشتاز يک حرکت اجتماعي در دنياي اسلام و تاريخ شرق بوده و آن مساله حاکميت انسان بر سرنوشت خود و حرکت به سوي مردم سالاري و جامعه مدني که از دستاوردهاي دنياي مدرن است بوده است.»  خاتمي يادآور شد: «هنر ملت ما اين بوده که با معيارهاي ديني و اعتقاداتي که داشته از اين نقطه حرکت کرده و خواستار يک جامعه مدني البته سازگار با معيارهاي اخلاقي و ديني خود بوده وهست.»
به عقيده رئيس دولت اصلاحات، ملت ايران اين حرکت آزادي خواهي، استقلال طلبي و عدالت جويي که براي حفظ حرمت انسان در جامعه، حاکميت انسان بر سرنوشت خود که رمز و راز و محور مردم سالاري است را همواره به خاطر علاقه اي که به دين داشته و همچنين به خاطر شرايط تاريخي همسو با معيارهاي ديني خواسته است.
وي همچنين به برخي مخالفان سازگاري دين و سياست اشاره کرد و گفت: «شايد طرفداران اين عقيده که برخي از آن ها نيز انسان هايي ديندار بودند، انسان هاي بدي نبوده اند اما به هر حال زمان را درک نمي کردند.»
رئيس موسسه بين المللي گفت وگوي فرهنگ ها و تمدن ها تصريح کرد: «آن ها در ظواهر غرق شده بودند و نمي توانستند آن روح و محتواي دين اسلام را دريابند که با حرمت و کرامت انسان وحاکميت انسان بر سرنوشت خودش سازگار است، آن ها نمي ديدند که اين دين نمي تواند سازگار با استبداد باشد، نمي تواند سازگار با محروم کردن انسانها باشد. نمي تواند فقط حاکمان را صاحب اختيارات و قدرت هاي بيکران و بي مسووليت بداند; فقط از مردم اطاعت بخواهند.»
وي يادآور شد: «خواست مشترک مردم در طول همه جريانات و جنبش هاي اجتماعي از مشروطيت تا امروز اين بود که واقعا آزادي مي خواسته و از استبداد و ديکتاتوري زده شده بوده و نيز خواستار رهايي از سلطه اجانب و برخورداري از استقلال بوده است.»
خاتمي ادامه داد: «ما را متهم مي کنند که آزادي ما ولنگاري است، نخير آن آزادي ما منضبط شدن اخلاقي جامعه است، آزادي ما اخلاقي است; آزادي دقيقا در برابر استبداد است و آزادي که پايه هر عمل اخلاقي است زيرا عمل تحميلي ولو خوب باشد با آزادي و اراده آزاد انسان انتخاب نشده است اخلاقي نيست.»
رئيس جمهور سابق کشورمان با تاکيد بر عظمت و بزرگي ملت ايران و استقلال طلبي و پيشرفت خواهي او; اظهار داشت: «ملت ما از اينکه عقب مانده باشد و از اينکه در اقتصاد،صنعت،سياست و... دچار عقب ماندگي باشد، رنج مي برده و خواهان پيشرفت بوده است.»
وي تاکيد کرد: «براي ما سنگين است که بگويند ايران کشور در حال توسعه است، ما عظمت و پيشرفت را در طول تاريخ تجربه کرده ايم و استقلال و پيشرفت براي مان مهم بوده است.»
خاتمي در بخش ديگري از سخنانش به مسائل چندماهه اخير اشاره کرد و گفت: «مردم ما مگر چه چيز مي خواستند و چه مي خواهند؟ اصلاحات مگر جز در اين مسير  خواست و مطالبات تاريخي مردم حرکت مي کرده و مي کند؟ من اين را قبول ندارم که مطالبات مردم فراتر از آن چيزي است که در انقلاب ما بود; اگر اعتراضي هست که چرا ما از آن معيارها عقب افتاديم يا انحراف پيدا کرديم.»
رئيس بنياد باران تاکيد کرد: «به صراحت بگويم، امروز هم جامعه ما امام و انقلاب را قبول دارند و به خون شهيدانشان احترام مي گذارند و مدارو معيار همان آرمان هاي انقلاب اسلامي است، امروز براي همه ما امام خميني معيار است، معياري که انقلاب را رهبري کرده هم جمهوري اسلامي را پيشنهاد کرده، هم به همت ايشان مردمي ترين و دموکرات ترين انتخابات و رفراندوم ها برگزار و قانون اساسي تصويب شده است.البته همه قبول داريم که قانون اساسي وحي الهي نيست و اگر کسي ايرادي هم به آن داشته باشد اشکالي نيست ولي مبناي حرکت ما همين قانون اساسي است که دست آورد انقلاب و مورد تصويب قاطع مردم بوده است.»
سيدمحمد خاتمي ادامه داد: «انتقادي که مي کنيم بر اساس همين معيارهاست، مردم سالاري در متن انقلاب بوده، خواست مردم بوده، امام آن را قبول کرده، در قانون اساسي آمده و مساله مردم سالاري ديني را بنده مطرح کردم حالا اينکه عده اي بيايند بگويند اصلا مردم سالاري با دين سازگار نيست! اين ضد خط امام و قانون اساسي ماست.»
رئيس جمهور سابق کشورمان يادآور شد: «يک عده ديگر هم که بگويند مردم سالاري ديني اما به نام دين، ابتدايي ترين و بديهي ترين مسائلي که در متن مردم سالاري است زير پا گذاشته شود، اين هم غلط است.»
وي با بيان اينکه «کسي که از اصول و آرمان ها دفاع مي کند طرفدار انقلاب است»، گفت: «او طرفدار انقلابي که همسو با خواست مردم است و مگر خواست مردم اين انقلاب را بوجود نياورد؟»
رئيس دولت اصلاحات افزود: «به صراحت بگويم مردم ما به چارچوب هاي قانون اساسي، به اساس و معيارهاي آرمان هاي انقلاب اسلامي و به شخص امام احترام مي گذارد وامکان ندارد مردم ما و دانشجوي ما به امام خميني(رض) اهانت بکند.»
خاتمي ادامه داد: «مردم و دانشجويان ما امام و نظام را قبول دارند، در چارچوب قانون اساسي مي خواهند عمل کنند و ما هم جز اين حرفي نداريم، معتقديم اگر انحرافي وجود دارد بر اساس همين معيارها بايد اصلاح شود.»


  ازديولافوآ تا سباستين زاوالا 
نويسنده : حسين ثابتي عبدليان

نزديک به يک ماه از آن رويداد باور نکردني مي گذرد و گويا اين بار نيز قرار است با گذشت زمان، گرد فراموشي،  بسياري از ابهامات و گوشه هاي تاريک يک پرونده ملي را بپوشاند. خبر کوتاه اما بسيار تکان دهنده بود، 5/5 تن ازآثارکمياب وباستاني کشور در آستانه خروج از کشور کشف  شده است. شگفتي خبرنه در نوع رخداد بلکه در اندازه آن و مقامي بود که قصد قاچاق اين اشيا را داشته است. بارنخست زماني که خبررا خواندم با خود پنداشتم شايد اشتباه چاپي درکاراست شايد 5/5 مثقال طلا  يا شايد دست بالا 5/5 کيلو اشياي عتيقه باشد. آخر مگر هويت و شناسه يک ملت سنگ و آجر است که بتوان 5/5 تن ازآن را در يک جا گردآورد وبه يک باره از کشور خارج کرد؟ با کمي کنکاش و جستار دريافتم که خبربه درستي چاپ شده است وبه راستي ماموران باشرافت گمرک ايران درتوشه يک ديپلمات آرژانتيني مقدار 5/5 تن ازاشيائي را کشف کرده اند که هريک ميتواند در خود رازهايي ناگفته از گذشته اين مرزوبوم را نهفته داشته باشد.
دراين جا بي درنگ به ياد ديپلمات کره اي افتادم که چندي پيش قصدخارج کردن سنگ نبشته اي باستاني از کشور را داشت که توسط ماموران حراست فرودگاه شيراز بازداشت مي شود و پس از ضبط اثرباستاني بي درنگ آزاد مي گردد. دراينجا اين پرسش مطرح مي شود که به راستي دليل اين همه چشم پوشي، گذشت و ناديده انگاشتن چيست؟ چه بسا اگر دستگاه ديپلماسي کشوردرآن زمان برخوردي شايسته و بايسته با اين موضوع ازخود نشان مي داد امروزما دگر بار نگران روي دادن چنين رخدادهاي تاسف باري در ابعاد گسترده تر نبوديم. در اينجا بايد پرسيد آيا آثارباستاني اين مرزوبوم که هويت ايراني واسلامي اين مردم را معنا مي بخشد تا اين اندازه بي اهميت است که فداي مصلحت و سياست گردد؟ آيا ديپلماتي که در پوشش ديپلماتيک به اموال ميزبان دست درازي مي کند درهيچ دادگاه داخلي  يا بين المللي قابل محاکمه نيست؟
هنوزملت ايران فراموش نکرده اند که دولت آرژانتين چگونه برسر رويداد تروريستي آميا آبروي ملت ايران را در جهان، بازيچه دست خود قرارداد واين درحالي است که هيچ گاه ودرهيچ دادگاه صالحي دست داشتن ايران دراين عمليات تروريستي به اثبات نرسيد. حال چگونه است که بر سر خروج 5/5 تن ازهويت ملي ايرانيان توسط ديپلمات همين دولت با مماشات شگفت آور دستگاه ديپلماسي کشورروبروهستيم و اين درحالي است که اين 5/5 تن اشياي عتيقه در توشه سباستين زاوالا قرارداشته است ودرهردادگاه داخلي يا بين المللي اين اتهام به آساني قابل اثبات است. اگرچه چندي پيش وزارت امور خارجه پس از دير زماني قفل سکوت را شکست و مراتب اعتراض خود را به سفارت آرژانتين اعلام کرد، اما افسوس اينجاست که اين اعتراض دير هنگام، نه بر آمده از حس مسووليت پذيري، بلکه تحت فشار افکار عمومي و مطبوعاتي انجام گرفت که در پيگيري ماجرا کوتاه نيامدند، حال اين اعتراض تا چه اندازه در عرف ديپلماتيک مي تواند پاسخي به اين توهين بزرگ باشد، پرسشي است که خود آقايان در وزارت امور خارجه بايد پاسخ آن را بدهند. اما دراين ميان نکات و پرسش هايي چند، ذهن بسياري ازهم ميهنان را به خود مشغول داشته است.
گردآوري 5/5 تن از اشياي باستاني يک کشورازقرآنهاي خطي گرفته تا کتيبههاي سنگي  پيش از اسلام کاري است سترگ که حتي از گروه هاي باستان شناسي  که از پشتيباني قانوني بهره مندند به آساني برنمي آيد. چه بسا براي بدست آوردن حتي يک تکه ازاين اشيا، استادان و خبرگان اين رشته سالها گوشه و کنار کشوررا درنوردند و کاوش کنند، اما دستاوردي نداشته باشند. اگر بناي فرضيات خويش را بر آن پايه استوارسازيم که دلالان و قاچاقچيان اشياي عتيقه اين اشيا را براي ديپلمات ياد شده فراهم آورده باشند، آن گاه اين پرسش پيش ميآيد که ديپلمات مورد اتهام چگونه توانسته است افزون بروظيفه ديپلماتيک خويش با اين دلالان پيوند يابد واين اندازه ازآثارباستاني را درباروبنه خويش جاي دهد؟ و بازاگربپنداريم که اين دلالان خود به سراغ اين ديپلمات رفته وپيشنهاد معامله رابه وي مي داده اند بازاين مشکل پيش ميآيد که چرا دلالان و قاچاقچيان اشياي عتيقه به جاي آنکه براي فروش اشياي قاچاق به سراغ دلالان بين المللي بروند، بايد به سراغ يک ديپلمات خارجي بروند و با اعتماد به اوچنين حجم بالايي از عتيقه را با خيال آسوده دردسترس اين شخص بگذارند؟ آيا اصولا  ارتباط خلافکاران و قاچاقچيان با ديپلماتهاي خارجي که زيرذره بين نيروهاي امنيتي کشور ميزبان هستند  تا اين اندازه ساده وبي درد سر است؟ شايد پاسخ روشن به اين پرسشها به واسطه اطلاع رساني توسط رسانه ها و همچنين واکنش بايسته و شايسته دستگاه ديپلماسي کشوربه اين دست درازي و توهين آشکار بتواند تا حدودي به بازپروري غرور زخم خورده جامعه ايراني کمک کند.
اينک نزديک به 130 سال از زماني که مادام ديولافوآ با سو»استفاده از هوسراني ها و ناشايستگيهاي شاه قاجار ناصرالدين ميرزا، قرارداد ننگين خارج کردن اشياي باستاني اين مملکت را به امضاي ملوکانه رسانيد ميگذرد، نگاهي به خاطرات اين بانوي چپاول گر نشان ازآن دارد که دشمنان اين سرزمين تمامي تلاش خود را براي بي هويت ساختن مردمان اين سرزمين به کار بسته اند. مادام ديولافوآ که ازسال 1884 تا 1886 ميلادي ازسوي دولت فرانسه به تاراج آثارباستاني و هويت ملي ايرانيان سرگرم بود درسال 1888 ميلادي خاطرات خود در کاوش هاي شوش را به چاپ مي رساند. او در بخشي از خاطرات خود اعتراف مي کند که از شدت رشکي که نسبت به تمدن اين سرزمين داشته است هر آنچه را که مي توانسته ازايران خارج مي کرده  و هرآنچه را که نمي توانسته ببرد با ضربات پتک درهم ميشکسته است. در رويه اي ازکتاب خاطرات اوآمده است:
شوش 8 فوريه: «ديروزگاو سنگي بزرگي را که در روزهاي اخير پيدا شده است با تا سف تماشا ميکردم نزديک به دوازده هزارکيلو وزن دارد! تکان دادن چنين توده بزرگي نا ممکن است. سرانجام نتوانستم برخشم خود چيره شوم پتکي به دست گرفتم برجان حيوان سنگي افتادم ضرباتي وحشيانه به او زدم. سرستون درنتيجه ضربات پتک همچون ميوه اي رسيده ازهم شکافت. يک تکه سنگ بزرگ از آن پريد که اگربا چالاکي خودمان را کنار نمي کشيديم پايمان را خرد مي کرد. به اين ترتيب بردن دوازده هزار کيلو تنديس گاو سنگي، به صورت قطعههاي خرد شده  براي ما شدني شد.» با نگاهي به اين خاطرات درمييابيم که در اين يک قرن و نيم اخير رشک برندگان و دشمنان بين المللي چگونه خواستهاند مردمان اين سرزمين را از هويت تهي سازند. نکته شگفت و پرسش برانگيزآن است که بسياري از اشياي باستاني تاراج شده از ايران، نه با نام تمدن ايران بلکه به نام تمدن بين النهرين  يا آسياي ميانه به نمايش درميآيند، گويي اينان نه تنها به دزدي فرهنگي بسنده نمي کنند بلکه پرآوازه گشتن نام ايران حتي با اشياي دزديده شده ازخودمان را نيز برنمي تابند و اين ثابت مي کند که ميراث فرهنگي ملتها امروزه حتي در پيوندهاي سياسي ميان ملتها نقشي اساسي را بازي مي کند. فراموش نکنيم که فرانسه تحت رهبري مارشال پتن بهترين بهانه براي تسليم شدن در برابر نيروي آلمانها را آن دانست که بگويد براي حفظ ميراث فرهنگي و بناهاي تاريخي فرانسه از بمباران آلمانها با اين کشور سازش ميکند واين اهميت غيرقابل انکار ميراث فرهنگي ملتها را در عصر کنوني به اثبات مي رساند. ژوزف ناي ديدگاه  پرداز پرآوازه آمريکايي درکتاب خود با نام جنگ نرم، برتري را نه ازآن کشورهاي داراي فناوري تسليحاتي بلکه ازآن کشورهايي مي داند که به نيکي راه بهره وري ازقدرت نرم را دريافته وبه کاربسته باشند. پيشينه پرافتخار يک ملت مي تواند درآوردگاههاي بين المللي به عنوان بازوان قدرت نرم به کاررود و اين پيشينه ثابت نمي گردد، مگربا آنچه که هويت ملي ما را به اثبات برساند وآن نيزقابل دسترسي نيست مگرآنکه در نگاهباني و پاسداري از ميراث فرهنگي خود کوشا باشيم.                                                                                                                                        


 محتشمي پور:
 بايد مانع انتقام گيري از امام و ياران انقلاب شد 

عضو ارشد مجمع روحانيون با اشاره به اهانت به امام(ره) گفت:بايد مانع انتقام گيري از امام، ياران انقلاب و تصفيه حساب هاي سياسي شد.
به گزارش ايلنا، سيد علي اکبر محتشمي پور در گفت وگويي با اشاره به اهانت به حضرت امام خميني (ره) گفت:اين روزها حوادثي رخ داده است که قلب هر انسان آزاده ومعتقد به انقلاب و نظام جمهوري اسلامي و علاقمند به سرنوشت ايران عزيز را جريحه دار کرده است که يکي از حلقه هاي آن اقدام به پاره کردن تمثال مبارک رهبر کبيرانقلاب حضرت امام خميني(س) مي باشد که پس از سي سال به صورت غيرمنتظره در برابر ديدگان مردم در سيماي جمهوري اسلامي به نمايش گذاشته شد.
وي افزود: اين اقدام زشت با هر انگيزه و از سوي هر شخص وجرياني صورت گرفته باشد، يک جرم بزرگ وخيانت نابخشودني از سوي ياران و شاگردان امام وملت قدرشناس ايران اسلامي تلقي مي شود چرا که مردم تمام عزت وشرف واستقلال و آزادي و جمهوري اسلامي و تمام ارزشهاي اسلامي و انساني خود را حاصل نهضت وقيام وانقلاب آن رهبر فرزانه در تاريخ ايران اسلامي مي دانند.
محتشمي پور ادامه داد: گرچه براي اشخاص هوشمند انگيزه ها واهداف ساختار شکنانه عاملان و آمران اين گناه بزرگ روشن است ولي هويت مشخص عوامل مبهم است. آنچه انتظار مي رود اينست که حاکميت نظام مقدس جمهوري اسلامي درصورتي که اراده قطع ريشه هاي واقعي توطئه وفتنه را دارد که انشا» الله دارد، هرچه زودتر جهت شناسايي عاملان وآمران اين اقدام ننگين و پلشت درهر پست و مقام و با هر انگيزه اي باشند اقدام نمايند و جلوي گل آلودگي آب را گرفته تا دشمنان دانا و دوستان نادان نتوانند از اين فضاي شبهه انگيز سو» استفاده کرده و به انتقام گيري از امام وياران امام و انقلاب و تسفيه حسابهاي سياسي بپردازند.
وي تصريح کرد:آنچه مهم است اينکه به جاي متهم نمودن «اين و آن»، کانون توطئه عليه اسلام ناب محمدي و انقلاب اسلامي شناسايي شود که به عقيده من شناسايي اين کانون خيلي مشکل نيست. هنگامي که يکي از ياران اميرالمومنين علي(ع) درکوران جنگ صفين خدمت امام رسيد و عرض کرد ترديد و شبهه مرا مستاصل کرده و اين ترديد از آنجاست که هم ما نماز مي خوانيم هم لشکريان معاويه هم ما قرآن مي خوانيم هم آنان و... امام علي(ع) فرمود آيا آن پرچم و صاحب آن (عمروعاص) را در قلب لشکريان مقابل مي بيني؟ گفت آري. فرمود اين پرچم و صاحبش درجنگ هاي «قبل الفتح» درمقابل اسلام قرارداشت واکنون هيچ فرقي با آن دوران ندارد ]انتقامي است که از اسلام و پيامبر(ص) مي گيرند.


 امام خميني(ره) ريشه هويتي دانشجويان  
نويسنده : محسن دقت دوست

در حالي که طنين دعوت به همدلي نيروهاي سياسي توسط مراجع معزز ديني و فرهيختگان جامعه هر روز قويتر مي شود و در شرايطي که نياز روزافزوني به تصويري يکپارچه و متحد از کشور به دليل حضوري مقتدر در صحنه زياده خواهي قدرت هاي جهاني وجود دارد، برخي افراد دست به کاري مي زنند که اسباب شادماني و پايکوبي رسانه هاي بيگانه و افکار بيمار و پليد آنسو و اينسوي آب را  فراهم مي سازند. اين نابخردي يا خيانت در عين آن صورت مي گيرد که تمامي ارکان و چهره هاي شاخص نظام جمهوري اسلامي از مقام رهبري گرفته تا بزرگان احزاب و جريانات اصلاح طلب و اصولگرا به شاگردي و تقرب به آن بزرگوار مفتخرند و خويشتن را وامدار و پايبند منويات و رهنمودهاي او مي دانند.
هيچ شخصي و هيچ منش و قاموسي در نظام جمهوري اسلامي يافت نمي شود که اهانت به امام عزيز را تحمل کند; حتي اگر اين مساله به حد بي احترامي به عکس و پوستري باشد. ريشه هويتي قشر فرهيخته دانشگاهي نيز در اين حيطه قرار دارد و دانشجويان خود در پيروي از خط مترقي امام نسبت به برخي مدعيان امروز يد طولا و سابقه روشن تري دارند. آنها همواره گستره آرمان هاي خود براي ميراث گرانقدر امام خميني (ره) يعني انقلاب اسلامي را در آيينه شفاف انديشه ايشان جستجو کرده و به وضوح از غير اين مسير نرفته و نخواهد رفت. شناسنامه دانشجويان فقط و فقط با "مهر" و به "مهر" امام خميني(ره) معتبر است و اين جنبش با به کارگيري ظرفيت هاي اصيل انقلاب اسلامي، موفق گرديده تا بسياري از دل هاي منجمد را به اين شيوه بيارايد و استراتژي "تبديل معاند به مخالف و تبديل مخالف به همراه" را با قوتي افزونتر تداوم بخشد.


 همه به امام عشق مي ورزند 

قائم مقام دبيرکل حزب اعتمادملي گفت: «حضرت امام(ره) شخصيتي فاني در اسلام و راه خدا بودند و حرمت ايشان حرمت اسلام، خدا و پيامبر(ص) است.»
حجت الاسلام والمسلمين رسول منتجب نيا در گفت و گو با ايسنا، اظهار کرد: «حضرت امام(ره) علاوه بر اين که يک مرجع تقليد اعلم زمان خود بودند ، يک عارف بالله و يک انسان کامل درعصر حاضر بوده اند، توهين به چنين شخصيتي توهين به مقدسات خدا، پيامبر(ص) و امام زمان(عج) است نه يک شخص.»
وي افزود: «از آنجا که امام (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي و معمار انقلاب بوده اند، ما و مسوولان ما که دم از چارچوب هاي قانون اساسي و نظام جمهوري اسلامي مي زنيم نبايد فراموش کنيم که همه بر سر خوان نعمت امام(ره) حاضر هستيم و ارتزاق مي کنيم، بنابراين توهين به امام(ره) يعني زدن ريشه هاي نظام و انقلاب.»
قائم مقام حزب اعتماد ملي با بيان اين که فراتر از هر جناح سياسي، از هيچ کس و به هيچ بهانه اي کوچکترين بي حرمتي به امام خميني(ره) پذيرفته شده نيست درعين حال انتساب اين اقدام زشت به دانشجويان و منتقدان دولت را نادرست دانست و گفت:« اين پديده زشت که احساسات انسان را جريحه دار مي کند و از سوي هر وطن دوستي مردود است، نبايد به ابزاري براي متهم کردن ديگران تبديل شود.»  قائم مقام دبير کل حزب اعتمادملي با بيان اين که «نبايد به سرعت کسي را متهم کرده و از هر حادثه اي براي مخدوش کردن رقيب استفاده کرد»، خاطرنشان کرد:« علاوه بر مسووليت قانوني، وظيفه شرعي نيز ايجاب مي کند که بدون دليل نبايد کسي را متهم کرد.»  منتجب نيا گفت: «همه طيف هاي سياسي از اصلاح طلبان گرفته تا اصولگرايان و حتي کساني که ديني نيستند به امام (ره) عشق مي ورزند و عزت و شرافت نظام و ملت ما مرهون امام(ره) است. هنوز 20 سال بيشتر از رحلت امام(ره) نگذشته است; اما 100 سال هم بگذرد باز هم همه نسل ها اعم از امروز، ديروز و نسل هاي آينده همه مديون امام (ره) هستيم و بايد خاندان ايشان را محترم بشماريم و اجازه ندهيم کسي به ساحت ايشان کوچکترين بي احترامي کند.»


 داستانک 
نويسنده : سيد نويد سيد علي اکبر

کابوسي که مي خنديد

از پياده روي که برگشتم روي مبل لم دادم، تلويزيون را روشن کردم تا صداي کسي توي خانه بپيچد. برنامه عجيبي داشت درباره يک ميمون که توي کشوري کوچک در حوزه درياي مديترانه در خانواده اي فقير زندگي مي کرد. ميموني قهوه اي رنگ بود که برايش پاپيون صورتي بسته بودند. او کت و شلوارکي راه راه پوشيده بود و روي صندلي کوتاهي نشسته بود و به دوربين نگاه مي کرد. ميمون کوتوله مودبي بود. پشتش شبيه همه ميمون هاي ديگر قوز داشت و با قاشق از توي يک بشقاب غذا برمي داشت و توي دهانش مي ريخت.  هنوز درست غذا خوردن با قاشق را ياد نگرفته بود. چند دانه از برنج ها از قاشق اش پايين ريختند. غذايش را که قورت داد دستمال سفيدي را از جيب کت راه راهش بيرون کشيد و کنار دهانش را پاک کرد. دوربين صورتش را نشان مي داد. ميمون سرش را خاراند و لبخند کشيده اي زد. لب هايش تا نزديکي گوشها باز شدند و پوست صورت پشمالويش چين خورد. از او مي ترسيدم. توي چشم هايش چيزي بود که من را مي ترساند. انگار که مي خواست مسخره ام کند يا به من بخندد. تلويزيون را خاموش کردم. توي تاريکي چشم هايم را بستم و سعي کردم به آن موجودي که لبخند ترسناکي داشت فکر نکنم.


 دعوت به البرز 
نويسنده : جواد لگزيان

اگر دوست داريد بيرون قاب هاي روزمرگي قدم بزنيد "به وقت البرز" مجموعه شعرهاي "مهرنوش قربانعلي" را از دست ندهيد.
قربانعلي اشعارش را با کلماتي که يادآور ابهت زبان فارسي در اوج خود درخراسان قديم است، آغاز مي کند و نبض شعرش را با حرارت اسطوره هاي اين فلات بزرگ تنظيم مي کند تا يشت ها، سرود روزي را بخوانند تا باراني کيهاني ببارد بر تمام سطرهاي "به وقت البرز".
در اولين شعر اين مجموعه با طنين اين کلمات است که آبادي شاهنامه تکثيرمي شود و خواننده در صداي گام هاي توس مي تواند در آغوش سرزمين فارس،گرماي يک شعر سپيد را درک کند و ناسيوناليسم شاعرانه قربانعلي را تجربه کند. ناسيوناليستي آگاه که مي سرايد: "ستارخان روي حرف سهند حرفي نمي زند."
اما شعر در اين فضا متوقف نمي شود و شاعر هوشيار، روايتي امروزي از زندگي را ارايه مي دهد، آن هم در هياهوي دوربين هاي ديجيتال که گويا خوشبختي به ارمغان نياوردند و لبخند حرفه اي که بر لب هاي ما نمي نشيند.
در يکي از موفق ترين شعرهاي قربانعلي هم خوانندگان، سفري باستاني به اعماق تاريخ را تجربه خواهند کرد و با صداي طبل قديمي رهسپار ديار خورشيدي اينکاها مي شوند اما در برخورد لاجرم با واقعيت براي پرداخت قسط هاي بانک سراسيمه از تاکسي نارنجي روزمرگي پياده شده و به شعر بعدي
که با لبخند آغاز مي شود، عزيمت مي کنند. لبخند جاوداني که شايد ازناکامل بودن تجربه اي به نام زندگي مي گويد.
"به وقت البرز" اشعاري از "مهرنوش قربانعلي" را موسسه انتشاراتي آهنگ ديگر رهسپار بازار کتاب کرده است. شعري بخوانيم از دفتر اول:"آيه اي که دوست اش داشتم/ به چشانم بازگشته/ هوا بيش از نفس کشيدن است.


 روزنگار 

امضاي پيمان ضد انگليسي ايران
با ژاپن در 1939
 

دولت وقت ايران که مناسبات خودرا با آلمان ناسيونال سوسياليست (نازي) نزديک و صميمانه کرده بود و کوشش داشت که خود را از زير نفود انگلستان خارج سازد (که از دهه دوم قرن نوزدهم اعمال مي شد) 14 دسامبر 1939 با امپراتوري ژاپن- دوست آلمان و دشمن انگلستان- پيمان دوستي امضا کرد.  امضاي اين پيمان، باعث انتقاد شديد مطبوعات لندن شد و از همان زمان خط و نشان کشيدن نسبت به دولت وقت تهران آغاز گرديد. دولت ژاپن که از دهه سوم قرن 20 به تقويت بنيه نظامي خود دست زده بود، هفتم دسامبر 1341 به پايگاه دريايي آمريکا در پرل هاربر و هشتم دسامبر به پايگاههاي انگلستان در هنگ کنگ و مالايا (مالزي و سنگاپور) حمله نظامي برد، وارد جنگ با آن دو دولت شد و عنوان اقدام خودرا پاکسازي شرق از استعمار غرب گذارد. در پي اشغال نظامي ايران از سوي انگلستان و شوروي در آگوست 1941 (شهريور 1320)، دولتهاي متحد برضد آلمان، ايتاليا و ژاپن دولت وقت ايران (اشغال شده) را وادار کردند که به آلمان و ژاپن (البته به صورت سمبوليک) اعلان جنگ دهد. اين اعلان جنگ، ايران را در رديف دولتهاي متحد و بعدا از موسسان سازمان ملل (متحد) قرارداد. 

جمعيت ايران در سال 1355

به گزارش روزنامه هاي تهران در 23 آذر 1355 (14 دسامبر 1976)، جمعيت ايران 34 ميليون شده بود و نفوس تهران و حومه اش به سه ميليون و هفتصد هزار تن رسيده بود. 1355 سال سرشماري هر ده سال يک بار ايران بود. جمعيت ايران 30 سال پس از آن زمان تقريبا دو برابر و نفوس تهران بيش از سه برابر شده بود و جمعيت اين شهر به صورتي خارج از قاعده، روزافزون بوده است. 


 اخبار کوتاه 

 دادگاه غيرعلني تاج زاده برگزار شد

وکيل مدافع مصطفي تاج زاده از برگزاري جلسه دادگاه موکلش به صورت غيرعلني خبر داد.
امير حسين آبادي در گفت وگو با  ايسنا،با بيان اين مطلب اظهار کرد: صبح ديروز جلسه رسيدگي به اتهامات مصطفي تاج زاده در شعبه 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضي صلواتي برگزار شد.
وي با بيان اين که در ابتداي جلسه کيفرخواست صادره از سوي دادسراي عمومي و انقلاب تهران قرائت شد، يادآور شد: موکل بنا به دلايلي به دفاع از خود نپرداخت و رييس دادگاه نيز وقت رسيدگي به پرونده را تجديد کرد.

توديع وثيقه 500 ميليوني 
براي زيدآبادي و صدورقرار کفالت براي مسعود باستاني

شريف از توديع وثيقه 5 ميليارد ريالي براي احمد زيدآبادي و صدور قرار کفالت براي مسعود باستاني خبرداد.
محمد شريف در گفت وگو با  ايلنا از ثبت لايحه اعتراضي نسبت به احکام احمد زيدآبادي و مسعود باستاني خبر داد و گفت: لايحه اعتراض به احکام صادره در مورد محکوميت هاي احمد زيدآبادي و همچنين اعتراض به حکم صادره در مورد محکوميت مسعود باستاني روز شنبه  توسط همکارم افروز مغزي در دادگاه بدوي صادر کننده احکام فوق الذکر به ثبت رسيد.
وکيل زيدآبادي ادامه داد:اينجانب در رسيدگي بدوي به اتهامات موکلم تصور محکوميت به شکل صادر شده به ويژه در خصوص محکوميت ايشان به ممنوعيت مادام العمر وي از هر گونه تحليل کتبي و شفاهي را نداشتم و اميدوارم که دادگاه تجديد نظر براساس قوانين موضوعه جمهوري اسلامي رسيدگي کند.
وي با بيان اينکه محکوميت مادام العمر در قوانين جمهوري اسلامي ايران موضوعيت ندارد، اظهار داشت: منطق حاکم بر احکام حقوقي و پيشينه هايي که اينجانب تا به حال به عنوان وکيل مشاهده کرده يا شنيده و يا خوانده ام، صدور حکم محکوميت مادالعمر از تحليل مسايل سياسي را مشاهده نکردم و نحوه نظارت اجراي احکام بر اجراي چنين محکوميت نيز نامشخص است به اين ترتيب به صدور حکم قانوني اميدوارم.
شريف درباره پرونده مسعود باستاني نيز گفت: با توجه به اينکه شغل موکلم روزنامه نگاري است و روزنامه نگار در برابر خدمات راجع به شغل خود مانند همه مشاغل دستمزد مي گيرد، پيگرد روزنامه نگار به لحاظ انجام کارهاي قانوني راجع به شغل خبرنگاري مبناي قانوني ندارد به همين دليل به ناچار چشم اميد به دادگاه تجديد نظر دوخته ام.
وي در مورد پرونده عبدالله مومني نيز گفت: درخصوص اين پرونده درصدد انجام تشريفات قانوني جهت مطالعه پرونده و تنظيم لايحه هستم.
شريف در پاسخ به اين پرسش که آيا دادگاه براي تبديل قرار بازداشت موکلان شما به وثيقه يا کفالت تصميمي اتخاذ نکرده است،گفت: در مورد تامين وثيقه صادره در پرونده زيدآبادي با توجه به اينکه مبلغ وثيقه اوليه 250 ميليون تومان بود اين مبلغ يک بار به 350 ميليون و بار ديگر به 500 ميليون تومان افزايش يافت و در حال حاضر تمام تشريفات قانوني جهت توديع وثيقه صورت پذيرفته است.
وکيل مسعود باستاني ادامه داد: در خصوص پرونده اين موکلم نيز قرار کفالت صادر شده، اما با توجه به مذاکرات همکارم با دفتر دادگاه تجديد نظر،در حال حاضر ما با اين پرسش مواجه هستيم که آيا دادگاه تجديد نظر در خصوص اجراي اين قرار تصميم اتخاذ خواهد کرد يا خير؟

توضيحات دفتر آيت الله موسوي اردبيلي
درباره يک خبر

دفتر آيت الله موسوي اردبيلي توضيحاتي را در خصوص مطالب منتشر شده از قول وي در ديدار با دبير و اعضاي کميته دانشجويي دبيرخانه حمايت از فلسطين مجلس شوراي اسلامي،ارائه کرد.
به گزارش ايلنا،توضيحات دفتر آيت الله موسوي اردبيلي بدين شرح است:
اخبار منتشر شده منسوب به حضرت آيت الله العظمي موسوي اردبيلي (مدظله) که در برخي جرايد روز شنبه مورخ 88/9/21 انعکاس يافته بود، متاسفانه با دقت کافي تنظيم نشده بود و بعضي از مطالب آن مخصوصا مطالب مربوط به شيعيان زيدي يمن صحيح نمي باشد.
لازم به تذکر است همچنان که بارها به مطبوعات محترم تاکيد شده است اخبار مرتبط به معظم له چنانچه از طريق مسوولين اين دفتر و يا سايت رسمي آن منتشر نگرديده باشد،مورد تاييد نيست.


 هواشناسي 

آغاز بارندگي از شمال غرب

سامانه ناپايداري که روز گذشته نيمه جنوبي کشور را دربر گرفته بود ظهر امروز به تدريج از اين ناحيه خارج شده و آسمان اين مناطق صاف خواهد شد.
در شمال غرب اما با ورود يک سيستم ناپايدار، ضمن آغاز بارندگي دماي هوا نيز در اين مناطق کاهش مخصوصي خواهد يافت; وضعيتي که کم و بيش در سواحل درياي خزر نيز مشاهده خواهد شد.
کمينه و بيشينه دماي هواي پايتخت نيز امروز بين 4و9 درجه سانتيگراد متغير خواهد بود.


 کاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي