نسخه شماره 2220 - 1388/08/23 -


آغاز تور آسيايي اوباما

شورش شاگرد بر استاد
پوتين به بازگشت مي انديشد، مدودف به بقا


ائتلاف اروپايي جنبش هاي ملي


عمليات هاي پراکنده در پاکستان


ترفند جديد برلوسکوني براي فرار


محاکمه متهمان حادثه مادريد


ورود فرمانده ارتش سريلانکا به سياست


اخبار کوتاه


 آغاز تور آسيايي اوباما  

رييس جمهور آمريکا سفر خود را به چند کشور آسيايي از ژاپن آغاز کرد. وي در اين تور آسيايي قرار است به سنگاپور، چين و کره جنوبي نيز سفر  کند. باراک اوباما رييس جمهور آمريکا، قصد دارد تا گمانه زني هاي اخير را در مورد اين که نفوذ آمريکا در آسيا به دليل افزايش قدمت چين و نارضايتي ها از جنگ عراق و افغانستان در حال کاهش است، رد کند. اوباما در اولين توقفش در اين تور آسيايي به ژاپن خواهد رفت جايي که وي روزشنبه سخنراني مهمي را در توکيو ايراد مي کند. وي قصد دارد روابط دولت آمريکا را با دولت يوکيوها توياما نخست وزير ژاپن تقويت کند و در مورد موضوع حضور نيروهاي آمريکايي در ژاپن با مقامات ارشد ژاپن گفت وگو کند. با توجه به اينکه سال آينده ميلادي (2009) پنجاهمين سالگرد بازنگري روابط امنيتي ژاپن و آمريکا است ، انتظار مي رود رهبران دو کشور در اين ديدار بر اهميت روابط هم پيماني تاکيد کنند. به گزارش رسانه هاي ژاپني ، مقامات ژاپني و آمريکايي اميدوارند همکاري دو کشور در زمينه مسايل مختلف نظير تغييرات آب و هوايي و خلع سلاح جهاني و منع اشاعه تسليحات هسته اي ، توسعه يابد. از جمله محورهاي مورد مذاکره ميان دو طرف، همکاري مشترک دو کشور در زمينه کمک به برقراري ثبات و امنيت در افغانستان اعلام شده است. اوباما سپس براي شرکت در اجلاس همکاري آسيا - اقيانوسيه (اپک) به سنگاپور خواهد رفت و در اولين نشست مشترک رييس جمهور آمريکا و 10 رهبر مجمع کشورهاي جنوب شرق آسيا (آ.سه.آن) شرکت مي کند. اوباما در سنگاپور همچنين با رهبران آ.سه.آن در مورد تنش ها در ميانمار گفت وگو خواهد کرد. دولت اوباما در تغيير مواضع خود پس از روي کار آمدن، قصد دارد با خونتاي ميانمار تعامل کند اما گفته مي شود که ديدار احتمالي اوباما و "تين سين" نخست وزير ميانمار، بعيد است.  پس از آن اوباما به چين و کره جنوبي سفر خواهد کرد.


 شورش شاگرد بر استاد
 پوتين به بازگشت مي انديشد، مدودف به بقا 
نويسنده : علي ودايع

مدودف از حدود 8 ماه پيش که در طي يک سخنراني از پوتين در رابطه با اقتصاد روسيه انتقاد کرده بود نشان داده است مبارزه براي صعود از زير سايه ولاديمير پوتين را آغاز کرده است.
در آخرين موضع گيري مدودف، وي در طي سخنراني روز پنج شنبه اعلام کرد بدوي بودن اقتصاد کشورش را نمي پذيرد و گفت که بقاي روسيه به مدرنيزه شدن آن بستگي دارد.
وي در جريان نطق سالانه خود موسوم به نطق "وضعيت کشور"، وابستگي روسيه به مواد خام را توهين آميز توصيف کرد و گفت: "چنين اقتصادي بايد با اقتصادي جايگزين شود که به لحاظ فن آوري متنوع و پيشرفته است و مي تواند نيازهاي مردم اين کشور را مرتفع کند."
رئيس جمهوري روسيه گفت: "الگوي به جاي مانده از دوران اتحاد جماهير شوروي ديگر کارآيي ندارد و بقاي روسيه به اين بستگي دارد که سريعا مدرنيزه شود."
مدودف خواستار آن شد که متحول شدن اقتصاد روسيه با جامعه اي مستحکم شود که آزادتر است و بر مبناي دموکراسي اداره مي شود.
رئيس جمهوري روسيه افزود: "نهادهاي بزرگ دولتي که بهره روي ندارند بايد متحول شوند، پاسخ گو باشند و شفاف عمل کنند."
وي تاکيد کرد: "به جاي جامعه اي کهنه و منسوخ که در آن رهبران به جاي همه فکر مي کنند و تصميم مي گيرند، ما بايد جامعه اي تيزهوش، آزاد و مسوول داشته باشيم."
مدودف افزود که دولت وي بايد شفاف تر شود و با افراد فاسد شديد برخورد کند.
وي گفت که نهادهاي بزرگي که توسط "ولاديمير پوتين"، نخست وزير کنوني و رئيس جمهوري پيشين تاسيس شده اند آينده اي در روسيه ندارند.
رئيس جمهوري روسيه وعده داد که نهادهاي دموکراتيک اين کشور تقويت خواهند شد اما هشدار داد از تلاش براي اخلال در ثبات ملي به بهانه شعارهاي دموکراتيک جلوگيري خواهد شد.
وي گفت: "آزادي يعني مسووليت و اميدوارم که همه اين موضوع را درک کنند."
برخي کارشناسان معتقدند که اين نوع سخنراني مدودف ممکن است تلاش براي کسب پشتوانه مردمي و نيروهاي اپوزيسيون براي شکست پوتين باشد.  مدودف با استفده از شعارهاي ليبرال به اين اميد است که مي تواند سرفداراني براي خود دست و پا کند.
کارشناسان معتقدند که مدودف در مبارزات انتخاباتي در صورتي که شرکت کند عقب ماندگي، فساد، بيکاري و شعار دموکراسي براي همه سود خواهد جست.
در همين حال در فهرستي که هفته نامه آمريکايي "فوربس(Fordes)" از سياست مداران با نفوذ جهان اعلام کرد پوتين در رطبه سوم قرار داشت و مدودف در پايين ليست جاي گرفته بود و بر طبق آخرين نظر سنجي که انجام گرفته تنها 20 درصد مردم روسيه مدودف را تصميم گيرنده نهايي در مسائل روسيه قلمداد مي کنند و 67 در صدد پوتين را تصميم گيرنده نهايي مي دانند. روزنامه "نزاويسيمايا گازيتا" در مقاله نوشت که "ولاديمير پوتين"، نخست وزير روسيه ترجيح مي دهد که بيش از اين ديدارهاي خود که با کليه فراکسيون هاي مجلس دوما درباره تصويب بودجه فدرال انجام مي شد، علني نکند.
در اواسط هفته آينده نمايندگان مجلس دوماي روسيه بايد بودجه 2010 را بررسي کند، حال آن که آن را با پوتين بررسي نخواهند کرد.
منابع و کارشناسان نزاويسيمايا گازيتا تاکيد مي کنند که جفت حاکم تقسيم نقش رخ داده است، نخست وزير مقام بالا حزبي را به "ديمتري مدودف"، رئيس جمهوري روسيه واگذار کرده و توجه خويش را صرفا معطوف حزب حاکم "روسيه واحد" مي کند.
در اين مقاله تاکيد شده است که پوتين بيش از اين تمايل ندارد که چهره يک نخست وزير بالا حزبي را داشته باشد. حال وي خود را به عنوان رهبر حزب اکثريت يعني حزب روسيه واحد نشان مي دهد.
يک منبع آگاه نزديک به کرملين احتمال داد که تا سال آينده و حتي زودتر از آن، پوتين کارت عضويت حزب روسيه حاکم را دريافت کرده و نهايتا خود را با اين حزب مرتبط مي کند.
ديگر مقام آگاه در دفتر رياست جمهوري توضيح داد که در اين ترکيب قدرت پوتين و مدودف تغيير نقش رخ داده است چرا که حالا مسووليت گفت وگو با اپوزيسيون بر عهده شخص رئيس جمهوري است.در ادامه مقاله اشاره شده که کارشناسان همچنين احتمال مي دهند که گام بعدي شرکت پوتين به عنوان نفر اول در فهرست روسيه واحد در انتخابات مجلس 2011 ميلادي خواهد بود. بعد از آن ممکن است که به عنوان نامزد روسيه واحد در انتخابات رياست جمهوري معرفي شود. مدودف با اقشار مختلف جامعه، ديگر احزاب و اپوزيسيون گفت وگو مي  کن ولي نشست با رقباي سياسي کار نخست وزير نيست. پوتين به صراحت تکيه گاه هايي تکميلي براي خود بر جاي مي کند که هيچ کس حتي به فکر آن نباشد که بخواهد آنها را تغيير دهد. پوتين گام ديگري به سوي به اصطلاح سيستم سياسي آلمان بر مي دارد که در آن رهبر اکثريت پارلماني، رئيس دولت حزبي و يا صدراعظم است و اين نقشي است که وي خود را در آن مي بيند و رئيس جمهور حزبي.
در مقابل برخي با استناد به سخنان پوتين و مدودف که مي گويند پشت سر هم هستند ارائه دو برنامه متفاوت براي روسيه را از پليس خوب و پليس بد ياد مي کنند که هدفي جز گرمي کاذب بازار سياست در روسيه ندارد.


 ائتلاف اروپايي جنبش هاي ملي 

مجموعه اي از احزاب راست گراي تندرو که در پارلمان اروپا کرسي دارند، قصد خود براي تشکيل يک ائتلاف اعلام کردند. احزاب راست گراي تندرو خود را "ائتلاف اروپايي جنبش هاي ملي" معرفي کرده و اين احزاب که از جمله حزب ملي بريتانيا(BNP)، "جبهه ملي فرانسه" و حزب ملي گراي "جوبيک(Joddik) " در مجارستان را شامل مي شوند، هدف خود را از تشکيل ائتلاف بازگشت به ارزش هاي سنتي، جلوگيري از مهاجرت بيشتر به اروپا و اعمال موازين سخت گيرانه عليه مهاجران غيرقانوني اعلام کردند. در حال حاضر شمار نمايندگان آنها در پارلمان اروپا به اندازه اي نيست که به طور رسمي فراکسيون يا بلوک سياسي تشکيل دهند و در نتيجه بر اساس قانون به طور خودکار از منابع مالي اتحاديه اروپا بهره مند نخواهند شد. براي تشکيل بلوک سياسي رسمي در پارلمان اروپا بايد اعضا اين گروه حداقل 25 تن و حداقل از هفت کشور مختلف باشند. اما ممکن است اين ائتلاف به عنوان گروه طرفدار اروپا درخواست خود براي دستيابي به منابع مالي را مطرح کند; البته بر اساس متن قانون و شرايط پارلمان اروپا براي اختصاي دادن منابع مالي به گروه هاي طرفدار اروپا (حدود 11 ميليون يورو)، چنين گروهي بايد اصول آزادي، دموکراسي، احترام به حقوق بشر و آزادي هاي اساسي و حکومت قانون را بپذيرد. در مانيفست اين گروه که در سايت جبهه ملي منتشر شده، آمده است که اين گروه هرگونه تلاش براي ايجاد يک ابرکشور اروپايي را مردود مي دانند.


 عمليات هاي پراکنده در پاکستان 

ارتش پاکستان مي گويد در طي روز گذشته 17 سرباز در جريان زد و خوردها در وزيرستان جنوبي کشته شده اند. از ماه گذشته که عمليات ارتش پاکستان عليه شورشيان طالبان شروع شد، درگيري هاي اخير پر تلفات ترين درگيري براي نظاميان بوده است. ارتش پاکستان مي گويد در اين زد و خوردها 22 نفر از شورشيان نيز کشته شده اند.
در تحولي ديگر، در جريان دو انفجار جداگانه در شمال غرب پاکستان دست کم 16 نفر کشته شدند. در يکي از اين انفجارها که عامل آن يک بمبگذار انتحاري بود دفاتر مرکز اصلي سرويس اطلاعاتي در پيشاور هدف قرار گرفته بود که دست کم 12 کشته و 40 مجروح به جا گذاشت. بيشتر کشته شدگان از پرسنل ارتشي و امنيتي بودند. در اين انفجار، ساختمان سه طبقه مرکز سرويس اطلاعاتي کاملا منهدم شد. به علت موج تازه خشونت ها مدارس يک بار ديگر در شمال غرب پاکستان تعطيل شده است. پيشاور بيشترين صدمه ها را از اين خشونت ها ديده است. در طي 6 هفته گذشته حدود 200 نفر در جريان حملات شورشيان به اين شهر کشته شده اند. در جريان حمله ديگري به يک ايستگاه پليس در نزديکي شهر بانو ، در ايالت سرحد شمال غرب، 3 نفر کشته و دست کم 15 نفر مجروح شده اند. اين شهر در نزديکي وزيرستان شمالي قرار دارد که يکي از مراکز قدرت طالبان پاکستاني است.


 ترفند جديد برلوسکوني براي فرار 

سيلويو برلوسکوني"نخست وزيرايتاليا پس ازآنکه دادگاه قانون اساسي مصونيت قضايي چهارمقام عاليرتبه اين کشور را سلب کرد بارديگر با شگردي براي گريز از چنگال قانون لايحه جديدي را به مجلس سنا برد که در صورت تصويب نمايندگان تمامي پرونده هاي قضايي وي در دادگاه مشمول مرور زمان خواهد شد. لايحه موسوم به "محاکمه کوتاه"با هدف فرار نخست وزير ايتاليا از خطر محاکمه که نزديک ترين زمان دادگاه برلوسکوني درجريان پرونده رشوه ديويد مايلز وکيل انگليسي او 16 ماه جاري نوامبردر دادگاه ميلان برگزار مي شود روزگذشته به مجلس سنا ارايه شده است. اين لايحه که با واکنش شديد نمايندگان اپوزيسيون ورهبران احزاب سياسي مخالف مواجه شد مورد حمايت نمايندگان عضو حزب حاکم ملت آزادي و پيوند شمال ايتاليا به رهبري اومبروتو بوسي و از متحدان اصلي سيلويو برلوسکوني قرار گرفته و به نظر مي رسد جانفرانکو فيني رييس مجلس نمايندگان نيز از حاميان جدي اين لايحه است. براساس اين لايحه، درصورتي که دوسال از درخواست دادستاني براي محاکمه اي سپري شود و طي اين مدت نيز حکمي از سوي قاضي صادر نشده باشد، پرونده قضايي موجود مختومه اعلام خواهد شد. اين درحالي است که سيلويو برلوسکوني نخست وزيرايتاليا هم اکنون داراي چندين پرونده قضايي درخصوص پرداخت رشوه به ديويد مايلز وکيل انگليسي براي اداي شهادت دروغ، تخلف مالياتي در مورد شبکه هاي تلويزيوني خصوصي مدياست.


 محاکمه متهمان حادثه مادريد 

محاکمه 11 افراطي بنيادگراي مظنون در مادريد آغاز شد. اين افراد به توطئه چيني براي حملات انتحاري در سيستم راه آهن زير زميني در اسپانيا متهم هستند. مظنونان که 9 پاکستاني و دو هندي هستند، ژانويه 2008 زماني کوتاه پيش از آن که به گفته مقام هاي رسمي، حملات خود را بر سيستم متروي بارسلونا و ديگر هدف هاي اروپايي آغاز کنند، دستگير شدند. تمام متهمان خود را از اتهام ها از جمله عضويت در سازمان تروريستي و تملک مواد و تجهيزات بمب سازي مبرا دانسته اند. مقام هاي امنيتي اسپانيا اين مظنونان را به جنبش "تحريک طالبان" مستقر در پاکستان به رهبري "بيت الله محسود" ارتباط داده اند. مقام هاي پاکستان مي گويند، محسود در اوائل سال جاري در حمله هواپيماهاي بدون سرنشين آمريکا کشته شد.
مقام هاي اسپانيايي اعلام کرده اند که جزئيات اين توطئه نخستين بار از خبرچيني که در داخل واحد مظنونان عمل مي کرد، به دست آمد.


 ورود فرمانده ارتش سريلانکا به سياست 

فرمانده ارتش سريلانکا هنگام حمله به ببرهاي تاميل و پاکسازي اين گروه، به منظور شرکت در انتخابات رياست جمهوري و ورود به مسايل سياسي، استعفاي خود را تسليم رييس جمهوري اين کشور کرد.
در شرايطي که انتخابات رياست جمهوري در سريلانکا بزودي برگزار مي شود و "راجا پاکسا" رييس جمهوري کنوني قصد دارد بار ديگر در راس قدرت قرار گيرد، "ساراتا فونسيکا" فرمانده ارتش که فرماندهي جنگ با تاميلي ها را برعهده داشت با ارايه استعفانامه اعلام کرده است قصد ورود به عرصه سياسي را دارد.
بنابر خبر پايگاه اينترنتي روزنامه "هندو"، منظور وي از سياست نامزدي براي انتخابات رياست جمهوري است که تنها رقيب رييس جمهوري فعلي سريلانکا خواهد بود.
استعفانامه رييس ارتش سريلانکا تنها پس از بازگشت نخست وزير سابق سريلانکا و رهبر احزاب مخالف دولت به کشور صورت گرفت.
همچنين گفته مي شود بازگشت" رانيل ويکريميسنگي" نخست وزير سابق سريلانکا به اين کشور پس از مشورت با هند صورت گرفته است .
انتخاب "راجا پاکسا" بار ديگر به عنوان رييس جمهوري سريلانکا به دليل جنگ وي با ببرهاي تاميل و تاثير آن بر افکار عمومي مردم اين کشور مورد بحث و غيرقابل پيش بيني است.


 اخبار کوتاه 

ادامه نبرد حوثي ها  و عربستان

ارتش عربستان بيش از 145 موشک را به داخل يمن شليک کرده است و نيروي هوايي يمن 15 حمله را عليه روستاهاي منطقه ملاحيظ، شدا و الحصامه صورت داده است. در همين حال عربستان و اردن در زمينه اعزام 450 نيروي اردني به عربستان ظرف چند روز آينده جهت مبارزه عليه حوثي ها توافق کردند.

درگيري پراکنده در قفقاز شمالي

در يک درگيري مسلحانه که روز جمعه ميان  نيروهاي امنيتي و افراد مسلح نزديک روستاي "علي يورت" اينگوش رخ داد، سه فرد مسلح کشته شدند که يکي از آنان بنام "واخا بکوف" تحت تعقيب قانوني قرار داشت. به گزارش ديگري از داغستان جمهوري ديگر قفقاز شمالي، بر اثر انفجار بمب در يک قبرستان در اين منطقه سه تن از نزديکان يک افسر پليس مدفون در اين گورستان به قتل رسيدند.

هشدار کره شمالي به سئول

کره شمالي براي دومين بار در هفته جاري به سئول هشدار داد تدابير نظامي لازم را در ارتباط با حادثه برخورد نيروي دريايي دو کشور اعمال خواهد کرد و براي تعيين يک خط مرزي جديد در درياي غربي با کره جنوبي تدابير نظامي جدي اتخاذ خواهد کرد.

ارجاع گزارش گلدستون به شوراي امنيت

دبيرکل سازمان ملل گزارش ريچارد گلدستون در خصوص جنگ نوار غزه را به شوراي امنيت ارجاع داد. معمولا اين گزارش را رييس شوراي امنيت در اختيار اعضاي شورا قرار مي دهد و مذاکرات دوجانبه و چند جانبه ميان اعضا آغاز مي شود.

اتهام فساد عليه سياستمداران افغانستان

دادستان کل افغانستان گفته که تحقيقات در باره اتهام ارتباط شماري از اعضاي کنوني کابينه افغانستان با فساد تکميل شده است. اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان اعلام کرد که اين افراد همراه با شماري از وزيران پيشين و چند مقام بلندپايه ديگر به فساد مالي متهم هستند و محاکمه وزيراني متهم در اين پرونده با تشکيل دادگاه ويژه آغاز مي شود.

افزاش خريدهاي نظامي فرانسه

ارتش فرانسه به بهانه هماهنگ ساختن تجهيزات نيروهاي اين کشور براي "عمليات سريع" و "سخت" شدن درگيري ها در افغانستان، سفارش هاي نظامي خود براي عمليات خارجي را به بيش از دو برابر افزايش داده است.

اطلاعات جامع حزب الله از اسراييل

روزنامه اسراييلي "يديعوت احرونوت" با اشاره به اينکه حزب الله لبنان همه چيز را درباره ارتش اسراييل مي داند نوشت: حزب الله منابع اطلاعاتي قوي در اسراييل دارد. اسرائيل اخيرا به يک گزارش محرمانه داخلي حزب الله که به صورت يک نشريه مي باشد دست يافته که در آن فعاليت هاي ارتش اسراييل از جمله فرماندهي منطقه شمال و لشکر 91 بطور مشروح تشريح شده است.

احضار توني بلر به کميته حقيقت ياب جنگ عراق

توني بلر" نخست وزير سابق بريتانيا و تعدادي از همکارانش در کابينه وي در زمان حمله به عراق در سال 2003، اوايل سال آينده ميلادي به کميته حقيقت ياب جنگ عراق براي ارايه توضيحات احضار خواهند شد.

آغاز روابط ديپلماتيک ميانمار و بحرين

مايندگي هاي دائم ميانمار و بحرين در سازمان ملل متحد با امضاي اطلاعيه رسمي مشترکي در نيويورک آغاز روابط ديپلماتيک دو کشور را اعلام کردند.  آغاز روابط ديپلماتيک ميانمار با بحرين تعداد کشورهايي که با ميانمار روابط مشترک ديپلماتيک خود را آغاز کرده اند به 100 عدد از زمان استقلال اين کشور در سال 1948 رساند.

انفجار نزديک پايگاه آمريکا در کابل

گروه طالبان مسووليت حمله انتحاري روزگذشته را که باعث زخمي شدن حداقل شش تن در نزديک اردوگاه فونيکس (يک پايگاه لجستيکي براي نيروهاي آمريکايي در نزديک کابل) شد، پذيرفت.

ديدار اسد و سليمان

در طي ديدار رييسان جمهور سوريه و لبنان پيش از سفر اسد به اليزه بر تحکيم روابط دوجانبه ميان دو کشور در تمام زمينه ها تاکيد کردند.

ادامه مذاکرات فتح و حماس پس از عيد قربان

نمر حماد مشاور محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين، قاهره دور جديد مذاکرات آشتي ملي فلسطين را بعد از عيد قربان از سر خواهد گرفت.

درخواست مذاکره ساکاشويلي با مخافان

رئيس جمهوري گرجستان از وزراي خود خواست تا با حزب مخالف مذاکره کنند. به گفته وي، به دست آوردن اطلاعات در مورد بي دقتي هاي خود در اين نوع مذاکرات دردناک تر از شنيدن توهين از برخي مخالفان نيست.

درخواست تجديد نظر براي قاتل مروه شربيني

در پي صدور حکم حبس ابد براي قاتل مروه الشربيني، وکيل مدافع وي درخواست تجديد نظر در اين حکم را مطرح کرده است.

خونتاي گينه خواهان تشکيل دولت انتقالي

دولت نظامي (خونتا) گينه با ارائه پيشنهادي خواستار ايجاد دولت انتقالي و باقي  ماندن موسي  داديس کامارا در قدرت شد. اين پيشنهاد از سوي گينه به بلايسه کومپائوره رييس جمهور بورکينافاسو که در مذاکرات دولت گينه با اپوزيسيون نقش ميانجي را ايفا مي کند، ارائه شد.

سفر هيلاري به فيليپين

وزير امور خارجه آمريکا در سفر خود به مانيل، حمايت آمريکا را از مبارزه فيليپين عليه شبه نظاميان مرتبط با القاعده اعلام و بر حضور نظاميان آمريکا براي کمک به اين کشور در جبران خسارت ناشي از طوفان هاي اخير تاکيد کرد.

انتقاد اوکراين از ناوگان درياي سياه روسيه

رئيس جمهوري اوکراين با اعلام اين که حضور ناوگان درياي سياه روسيه روابط اوکراين  روسيه را بي ثبات کرده، گفت: "در قانوني اساسي گفته شده که پايگاه هاي نظامي خارجي نمي توانند در خاک اين کشور مستقر باشند."

ورود روسيه به بازار تسليحاتي عربستان

روزنامه گازتا رو فاش کرد روسيه براي نخستين بار به طور رسمي تائيد کرد که مذاکراتي را درباره صدور تسليحات به عربستان سعودي انجام مي دهد.

لغو احتمالي انتخابات فلسطين

"حنا ناصر"، رئيس کميته مرکزي انتخابات فلسطين پنجشنبه در کنفرانسي خبري در رام الله، اعلام کرد که اين کميته از برگزاري انتخابات در موعد مقرر 24 ژانويه 2010 ناتوان است.

تلاش اردوغان براي حل مشکل کردها

"رجب طيب اردوغان"، نخست وزير ترکيه روز گذشته در پارلمان ترکيه در مورد پايان اختلافات با کردهاي اين کشور سخنراني کرد.

بيانيه برندگان جايزه صلح نوبل

15 تن از برندگان جايزه صلح نوبل در برلين گردهم آمدند و سپس با انتشار اطلاعيه اي اعلام کردند که تمام ديوارهاي مانع ميان انسان ها در سراسر جهان فروريخته شوند و جهاني بدون خشونت را خواستار شدند.

انتقاد رييس جمهوري مخلوع هندوراس از آمريکا

رييس جمهور مخلوع هندوراس دولت آمريکا را به تضعيف و تغيير موضع در درگيري هاي اخير در اين کشور متهم کرد. واشنگتن پيشتر اعلام کرده بود که از ابقاي دوباره مانوئل زلايا به عنوان رييس جمهور هندوراس حمايت مي کند، اما در امضاي توافق نامه با ميانجي آمريکا توسط زلايا و دولت موقت هيچ ضرب الاجلي براي بازگشت زلايا به قدرت اعلام نشده و اميدها براي ابقاي زلايا پيش از انتخابات 29 نوامبر به نظر مي رسد که کمرنگ شده است.