نسخه شماره 2220 - 1388/08/23 -


جابجايي در جدول نمايش فيلم هاي قبل از اسکار


شجريان به ياد مشکاتيان گريست و خواند


اخبار کوتاه

به بهانه صد و چهاردهمين سال تولد پدر شعر نو:
تو را من چشم در راهم...


کتاب


سراي فرهنگ


 جابجايي در جدول نمايش فيلم هاي قبل از اسکار 

جدول نمايش فيلم هاي سينمايي در آمريکاي شمالي پيش از مراسم اسکار، به دليل ترافيک نمايش فيلم هاي آماده نمايش دوباره تغيير کرد.  به گزارش فارس، هدف از اين جابجايي زمان اکران عمومي، عدم تداخل محصولات پر سر و صدا در جدول گيشه نمايش است. 
تحليل گران اقتصادي سينما از هشت هفته آخر سال ميلادي به عنوان دوران قبل از کريسمس ياد مي کنند،که طي آن صنعت سينما فيلم هاي پرخرج و مطرح خود را به روي پرده سينماها مي فرستد.  بعد از فصل تابستان، اين ايام دومين فصل خوب سينما در جدول گيشه فروش است.  اين در حالي است که تهيه  کنندگان مستقل سينما هم در همين ايام،فيلم هاي اسکاري خود را روانه اکران عمومي مي کنند.  در ارتباط با تغيير جدول نمايش، کمپاني «فوکس قرن بيستم»زمان نمايش عمومي قسمت دوم فيلم زنده وانيميشني خود «آلوين و سنجاب ها» را از روز کريسمس به 23 دسامبر منتقل کرد.  مسوولان کمپاني مي گويند بيش از 76 درصد کودکان و نوجوانان در چهارشنبه قبل از کريسمس به مدرسه نمي روند و اين مساله مي تواند به انها کمک کند تا تماشاچي بيشتري براي فيلم خود داشته باشند.  در عين حال، نمايش عمومي اين فيلم با کار جديد«جيمز کامرون» به نام «آواتار» همراه نمي شود. اين اثر علمي - تخيلي و حماسي سه بعدي،روز 18 دسامبر اکران عمومي مي شود.  کمپاني«برادران وارنر» هم روايت جديد خود از قصه کلاسيک «شرلوک هلمز» را روز 25 دسامبر به نمايش عمومي مي گذارند. «رابرت داوني جونيور» بازيگر اين فيلم است.  در همين حال، کمپاني يونيورسال کمدي جديد «نانسي مه يزر» به نام «اين پيچيده است» را در همان روز 25 دسامبر اکران مي کند.  آنها عقيده دارند فيلم-که «مريل استريپ» در آن نقش اصلي را بازي مي کند- يک محصول متفاوت است و فروش آن تداخلي در کار نمايش فيلم داوني جونيور به وجود نمي آورد.  اين در حالي است که فيلم هاي «نه» کار جديد شرکت «ميراماکس» و «بالا در آسمان» با بازي «جرج کلوني» هم در فاصله اي در همين ايام به نمايش عمومي در مي آيند.


 شجريان به ياد مشکاتيان گريست و خواند 

در مراسم نکوداشت پرويز مشکاتيان، محمدرضا شجريان به همراه گروه شهناز قطعاتي را براي مشکاتيان خواند و گريست.
به گزارش فارس، در مراسم نکوداشت زنده ياد پرويز مشکاتيان که چهارشنبه شب گذشته با عنوان نکوداشت پرويز مشکاتيان و با حضور هنرمنداني چون محمدرضا شجريان، مجيد درخشاني، داوود گنجه اي، همايون شجريان، مهدي آذرسينا، سعيد فرج پوري، حميد رضا نوربخش، مجيد مجيدي، نيکي کريمي، ساعد باقري، حسين دهلوي، و تني چند از هنرمندان در تالار آسمان فرهنگستان هنر برگزار شد، بعد از قرائت آياتي چند از قرآن کريم نماهنگي از فعاليت هاي هنري مشکاتيان به تهيه کنندگي محمدرضا جعفري پخش و سپس محمدرضا شجريان با بيان اينکه صحبت کردن براي پرويز مشکاتيان در نبودش براي من سخت است گفت: پرويز را همه خوب مي شناسند و عزيز همه ما بود من هرگز باور نمي کنم که حضور فيزيکي او در بين ما نيست.
وي ادامه داد: پرويز دردانه اي در موسيقي بود و من او را از سال 55 مي شناختم. او هنر خود را در جشن هنر سال 56 در کنار حسين عليزاده و ديگران نشان داد و از آن به بعد خيلي ها شيوه او را دنبال کردند.
محمدرضا شجريان ادامه داد: پرويز را از دست داده ايم اما با ياد او زندگي مي کنيم من به عنوان يک فرد کوچکي از خانواده موسيقي و خانه موسيقي از شما مردم عزيز که ياد پرويز را گرامي داشتيد و آن را با احترام بدرقه کرديد سپاسگزاري مي کنم که اينگونه حق شناس هستيد و قدر هنرمنداني را که با شما روراست بودند را مي دانيد.
استاد آواز ايران در پايان صحبت هاي خود بيان داشت: ما وامدار شما هستيم و سعي مي کنيم بخشي از دينمان را به وسيله هنرمان ادا کنيم.
در ادامه اين مراسم گروه موسيقي متشکل از اردشير کامکار، نوازنده کمانچه، بهداد بابايي نوازنده سه تار، و ارژنگ کامکار نوازنده تنبک، به همراه حميدرضا نوربخش خواننده به روي صحنه آمدند تا قطعاتي را در يادبود مشکاتيان اجرا کنند.قبل از اجرا نوربخش گفت: من نه آمادگي و نه قصد اجراي برنامه به خصوص چنين برنامه اي که تا اندازه کافي پربار، زيبا و جذاب بود را ندارم. ولي تصميم جمعي دوستان بر اين بود که ما هم بغضمان را به اين شکل با شما تقسيم کنيم.
وي در ادامه با ذکر خاطره اي از تمرينات کنسرت خود ازسال 86 با مشکاتيان قطعه اي از ساخته هاي اين آهنگساز بر روي شعري از مولانا به ياد مشکاتيان اجرا کرد.
به گزارش فارس در ادامه مراسم نکوداشت پرويز مشکاتيان که به همت خانه موسيقي و با همکاري فرهنگستان هنر برگزار شد، محمدسرير مديرعامل خانه موسيقي گفت: ما انگيزه هاي زيادي براي باهم بودن داريم و اين يادبودهايي که طي اين مدت براي مشکاتيان برگزار شد نشانه نفوذ و حضور ايشان در بين همه مردم است.
تا به حال چنين چيزي اتفاق نيفتاده که بعد از مرگ يک هنرمند مردمان هنردوست پايتخت، شهرستانها، شهرهاي کوچک و دانشگاه ها بزرگداشت هايي را برگزار کنند.
بر اين اساس اين اتفاق يگانه است و نشان مي دهد آثار اين آهنگساز هميشه ماندگار است.


 اخبار کوتاه 

عباس شباويز تهيه کننده قيصر درگذشت

عباس شباويز تهيه کننده پيشکسوت سينماي ايران از دنيا رفت.  به گزارش ايسنا، شباويز که مدت ها از سرطان رنج مي برد، صبح ديروز در سن 80 سالگي در منزلش درگذشت.  او فعاليت هنري اش را از سال 1328 با بازي در تئاتر آغاز کرد و از سال 36 با مديريت توليد فيلم «مردي که رنج مي برد» وارد سينما شد و دراين حوزه به عنوان مديرتوليد، بازيگر و کارگردان فعاليتش را ادامه داد. شباويز سال 45  استوديو «آريانا فيلم» را تاسيس کرد که با پايه گذاري  اين شرکت سنگ بناي ساخت فيلم هاي متفاوتي در سينماي ايران هم چون «قيصر» و «خداحافظ رفيق» را بنا نهاد و شرايط ورود جواناني چون «مسعود کيميايي»، «عباس کيارستمي» و «امير نادري» را به سينماي ايران فراهم کرد.  شباويز در بعد از انقلاب اسلامي هم به فعاليت خود ادامه داد و در فيلم «وکيل اول» به عنوان مدير توليد، «صعود» تهيه کننده و «ياغي و بدلکاران» بازي کرد.

بازيگر سريال سلطان و شبان درگذشت

جمشيد لايق، بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر، روز روز پنجشنبه در سن 78 سالگي دار فاني را وداع گفت. به گزارش فارس، اين پيشکسوت بازيگري که سابقه بازي در مجموعه هاي تلويزيوني سربداران، بوعلي سينا، هزاردستان و سلطان و شبان را داشت، پس از يک ماه اقامت در بيمارستان قلب تهران، عصر پنجشنبه 21 آبان ماه درگذشت.  براساس اين گزارش، قرار است پيکر وي، ساعت 9 صبح روز يکشنبه 24 آبان از مقابل تالار وحدت تشييع شود. جمشيد لايق يکم فروردين سال 1310 در يکي از محله هاي قديمي تهران متولد شد. او بعد از گرفتن ديپلم ادبي و ديپلم هنرستان هنرپيشگي در سال 1332 با گروه هنر ملي آشنا شد و در سال هاي 1334- 1333 دوره بازيگري و کارگرداني را زير نظر يک استاد تئاتر در آمريکا گذراند و در سال 1338 به استخدام اداره هنرهاي دراماتيک درآمد. او در سال 1353 براي دريافت ليسانس درام شناسي، کارگرداني و بازيگري از دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد.

محمود شاهرخي شاعر انقلاب به کما رفت

محمود شاهرخي شاعر پيشکسوت انقلاب، که 82 سال دارد، صبح ديروز پس از انجام دو عمل جراحي در بيمارستان عرفان تهران به کما رفت.
به گزارش فارس، شاهرخي روز دوشنبه براي انجام عمل جراحي روده به بيمارستان منتقل شد و روز گذشته نيز عمل ديگري روي او انجام شد، اما صبح ديروز به علت ايست قلبي و ضعف به کما رفت.
محمود شاهرخي متولد 1306 بم است.
وي يکي از مشهورترين چهره هاي شعر آييني پس از انقلاب است که سال ها، هم در شعر انقلاب و هم در شعر جنگ فعال بوده است.
از جمله آثار او مي توان به درسي را که از قرآن آموخته ام، در غبار کاروان، نسيم وصل، ز اشک پرس حکايت، امام علي (ع) روح بي نهايت، شميمي از گلزار معرفت، امام حسين (ع) تجلي جلال و جمال، بر آستان جانان، کيمياي احسان و ترجيعات توحيدي اشاره کرد.

اجراي گروه موسيقي پرنيان به ياد پرويز مشکاتيان

گروه فرهنگ: اعضاي گروه موسيقي «پرنيان» به مناسبت چهلمين روز درگذشت پرويز مشکاتيان در رشت کنسرت موسيقي سنتي برگزار کردند.
اين گروه موسيقي در دو برنامه روز گذشته و امروز - 21 و 22 آبان ماه - به اجراي موسيقي پرداختند.
در اين کنسرت موسيقي امير اميري (سنتور)، عباس ادراکي (کمانچه)، آرمين اميري (تار)، حميد سماعي (تار)، ياسر قلي زاده (ني)، سروش شجاع طلب (کمانچه آکتور)، ارين قلي پور (تنبک)، ميلاد مدبري (بم تار) و محمد سنگي (دف) به سرپرستي امير اميري حضور داشتند.
گفتني است: اين کنسرت در دو قسمت سه گاه و شور با اجراي قطعات «وطن من»، «مراعشق»، «خزان» و... از ساخته هاي پرويز مشکاتيان در سالن وارش مجتمع فرهنگي و هنري خاتم الانبيا» (ص) رشت برگزار شد.

افتتاح هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان

«هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان روز پنج شنبه 28 آبان ماه همزمان با سالروز پيوند ملکوتي حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت علي(ع) در مجتمع فرهنگي شهيد سليماني افتتاح مي شود.»  «هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان روز پنج شنبه 28 آبان ماه همزمان با سالروز پيوند ملکوتي حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت علي(ع) در مجتمع فرهنگي شهيد سليماني افتتاح مي شود.»  اعظم بروجردي دبير اين جشنواره با اعلام اين خبر گفت: با رفع مشکلات و مساعدت سرپرست سازمان فرهنگي هنري شهرداري، مراسم افتتاحيه جشنواره تئاتر بانوان همزمان با گشايش رسمي مجتمع فرهنگي شهيد سليماني، از سالن هاي تازه تاسيس شهرداري تهران برگزار مي شود.  وي افزود: اين مراسم در سالروز پيوند فرخنده دخت رسول اکرم (ص) و اولين امام شيعيان علي (ع) برگزار مي شود.

شاکردوست و شاهرخ شاهي مقابل دوربين رفتند

ديروز فيلم سينمايي «ناسپاس» به کارگرداني حسن هدايت و با بازي الناز شاکردوست و نيما شاهرخ شاهي در شهرک سينمايي دفاع مقدس کليد خورد.  به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي اين پروژه، سيدمحسن جاهد تهيه کننده «ناسپاس» با اعلام اين خبر گفت: بخش هاي اصلي لوکيشن در شهرک سينمايي دفاع مقدس و شهرک غزالي ادامه خواهد داشت.  وي که خود مديريت فيلمبرداري پروژه را عهده دار است تصريح کرد: اين قصه مضموني مذهبي تاريخي دارد که عشق پايه اصلي قصه را شکل مي دهد. عاميل و آشل دو پسرعموهستند که خواهان ازدواج با آنائل هستند. وقوع يک رخدادغير منتظره آرامش و آسايش قبايل و طوايف قوم يهود را بر هم مي زند. اما با ورود حضرت موسي(ع) روايت سمت وسويي ديگر به خود مي گيرد. 

رفع توقيف و اکران عمومي کوير مرگ  پس از 8 سال

فيلم سينمايي «کوير مرگ» به کارگرداني «اسماعيل براري» پس از 8 سال رفع توقيف و مجوز اکران آن صادر شد. «اسماعيل براري» کارگردان «کوير مرگ» در گفت وگو با  فارس، با اعلام اين مطلب اظهار داشت: خوشبختانه در هشتمين سال توقيف «کوير مرگ» سرانجام مشکل اين فيلم حل شد و ضمن رفع توقيف مجوز اکران فيلم نيز صادر شد.  وي افزود: مشکل فيلم در آخرين روزهاي حضور معاونت سينمايي قبلي و با اعمال نظر مستقيم وزير ارشاد سابق حل شد و دوستان ديدند که از ابتدا نيز فيلم تنها براساس يک سوتفاهم توقيف شده است و من واقعا از اين اقدام، هرچند که دير صورت گرفته است اما خوشحال هستم.  براري تصريح کرد: پس از گذشت 8 سال به نظر مي رسد ديگر براي نمايش فيلم زمان از دست رفته است اما فيلم هاي من عموما تاريخ مصرف مشخصي ندارند و هنوز هم «کوير مرگ» قصه اي نو دارد که مي تواند اکران عمومي موفقي داشته باشد.  کارگردان «کوير مرگ» در ادامه اظهار داشت: در شرايطي که در طي 8 سال گذشته «کوير مرگ» با بي مهري فارابي و معاونت سينمايي همراه بود و حتي کوچک ترين اقدامي در جهت حمايت از فيلم صورت نگرفت، اما در کشورهاي خارجي بسياري به نمايش درآمد که خوشبختانه بسيار هم مورد توجه قرار گرفت که موضوع نشان دهنده سليقه اي عمل کردن مديران ما است و خوشحالم که امروز با رفع توقيف فيلم مي توانيم خاطرات خوشي را در کنار روزنامه نگاران و منتقدان از تماشاي فيلم رقم بزنيم.  به گزارش فارس، داستان «کوير مرگ» که براري آن را در سال 1380 کارگرداني کرده است، در مورد يک نوجوان روستايي است که براي چيدن بوته هاي دارويي به صحرا رفته، شاهد انداختن جسدي درون يک قنات توسط يک زن مي شود. زن با ديدن نوجوان تلاش مي کند او را بکشد و نوجوان در جدالي نابرابر، به تدريج شخصيت کودکي خود را پشت سر مي گذارد.


 به بهانه صد و چهاردهمين سال تولد پدر شعر نو:
  تو را من چشم در راهم...  

تمام جريان هاي اصلي شعر معاصر فارسي مديون اين انقلاب و تحولي هستند که نيما مبدع آن بود،نيما آگاهانه تمام بنيادها و ساختارهاي شعر کهن فارسي را به چالش کشيد. شعر نو عنواني بود که خود نيما بر هنر خويش نهاده بود.
علي اسفندياري يا علي نوري مشهور به نيما يوشيج در 21 آبان 1274 خورشيدي در دهکده يوش استان مازندران متولد شد. وي بنيانگذار شعر نو فارسي است.
به گزار ش ايلنا، نيما يوشيج با مجموعه تاثيرگذار" افسانه" که مانيفست شعر نو فارسي بود، در فضاي راکد شعر ايران انقلابي به پا کرد. نيما آگاهانه تمام بنياد ها و ساختارهاي شعر کهن فارسي را به چالش کشيد. شعر نو عنواني بود که خود نيما بر هنر خويش نهاده بود.
تمام جريان هاي اصلي شعر معاصر فارسي مديون اين انقلاب و تحولي هستند که نيما مبدع آن بود.
نيما خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده فرا گرفت ولي دلخوشي چنداني از او نداشت چون او را شکنجه مي داد و در کوچه باغ ها دنبال نيما مي کرد.
دوازده ساله بود که به همراه خانواده تهران رفت و در مدرسه عالي سن لويي مشغول تحصيل شد. در مدرسه از بچه ها کناره گيري مي کرد و به گفته خود نيما با يکي از دوستانش مدام از مدرسه فرار مي کرد و پس از مدتي با تشويق يکي از معلم هايش به نام نظام وفا به شعر گفتن مشغول گشت و در همان زمان با زبان فرانسه آشنايي يافت و شعر گفتن به سبک خراساني را شروع کرد.
پس از پايان تحصيلات در مدرسه سن لويي نيما در وزارت دارايي مشغول کار شد. اما پس از مدتي اين کار را مطابق ميل خود نيافت و آن را رها کرد. بيکاري وي باعث شد تا افکار گوناگون به ذهنش هجوم آورد از جمله تصميم گرفت به ميرزا کوچک خان جنگلي بپيوندد و همراه با او بجنگد تا کشته شود. در همين زمان (سال 1305) با عاليه جهانگير ازدواج کرد تا به گفته خود از افکار پريشان رهايي يابد. حاصل اين ازدواج فرزند پسري بود به نام شراگيم که اکنون در آمريکا زندگي مي کند. شراگيم در سال 1324 خورشيدي به دنيا آمد.
درست يک ماه پس از ازدواج، پدرش ابراهيم نوري درگذشت. در همين زمان چند شعر از او در کتابي با عنوان خانواده سرباز چاپ شد. وي که در اين زمان به دليل بي کاري خانه نشين شده بود در تنهايي به سرودن شعر مشغول بود و به تحول در شعر فارسي مي انديشيد اما چيزي منتشر نمي کرد. به سال 1307 خورشيدي محل کار عاليه جهانگير همسر نيما به آمل انتقال پيدا کرد. نيما نيز با او به اين شهر رفت. يک سال بعد آنان به رشت رفتند. عاليه در اين جا مدير مدرسه بود و نيما را سرزنش مي کرد که چرا درآمدي ندارد. او مدتي نيز در دبيرستان حکيم نظامي شهرستان آستارا واقع در مرز شوروي سابق به امر تدريس مشغول بود.
علي اسفندياري در سال 1300 خورشيدي نام خود را به نيما تغيير داد. نيما نام يکي از اسپهبدان تبرستان بود و به معني کمان بزرگ است. او با همين نام شعرهاي خود را امضا مي کرد. در نخستين سال هاي صدور شناس نامه نام وي نيماخان يوشيج ثبت شده است.
نيما در سال 1300 منظومه قصه رنگ پريده را که يک سال پيش سروده بود در هفته نامه قرن بيستم ميرزاده عشقي به چاپ رساند. اين منظومه مخالفت بسياري از شاعران سنتي و پيرو سبک قديم مانند ملک الشعراي بهار و مهدي حميدي شيرازي را برانگيخت. شاعران سنتي به مسخره و آزار وي دست زدند. نيما پس از مدتي به تدريس در مدرسه هاي مختلف از جمله مدرسه عالي صنعتي تهران و همکاري با روزنامه هايي چون مجله موسيقي و مجله کوير پرداخت.
منظومه قصه رنگ پريده در حقيقت نخستين اثر منظوم نيمايي است که در قالب مثنوي (بحر هزج مسدس) سروده شده است. شاعر در اين اثر زندگي خود را روايت کرده است و از خلال آن به مفاسد اجتماعي پرداخته است. بخش نخست اين کار در قرن بيستم چاپ شده بود. سپس افسانه را سرود که در آن روحي رمانتيک حاکم است و به عشق نيز نيما نگاهي ديگرگونه دارد و عشق عارفانه را رد مي کند.
خانه پدري نيما يوشيج واقع در يوش، بنايي است که قدمت آن به دوره قاجار مي رسد. اين بنا به شماره 1802 از سوي سازمان ميراث فرهنگي به عنوان اثر ملي ثبت شده است و حفاظت مي شود. بازديد از خانه نيما براي عموم آزاد است.
نيما در 13 دي 1338 درگذشت و در امامزاده عبدالله تهران به خاک سپرده شد. سپس در سال 1372 خورشيدي بنا به وصيت وي پيکر او را به خانه اش در يوش منتقل کردند. مزار او در کنار مزار خواهرش ، بهجت الزمان اسفندياري (درگذشته به تاريخ 8 خرداد 1386) و مزار سيروس طاهباز در ميان حياط جاي گرفته است.
از مهم ترين آثار او مي توان به منظومه هاي زير اشاره کرد:  قصه رنگ پريده، منظومه نيما، خانواده سرباز، اي شب، افسانه، مانلي، افسانه و رباعيات، مانلي و خانه سريويلي، ناقوس قلم انداز، توکايي در قفس شعر و قصه براي کودکان، فرياد هاي ديگر و عنکبوت رنگ و ...
از وي چندين اثر تحقيقي نيز برجاي مانده به نام هاي: دونامه، ارزش احساسات، تعريف و تبصره و ياددااشت هاي ديگر، نامه هاي نيما به همسرش - عاليه جهانگير و جديدترين اثر منتشر شده توسط فرزندش مجموعه اي از تمامي يادداشت هاي او به نام يادداشت هاي روزانه نيما است که توسط نشر مرواريد منتشر شده است.


 کتاب 

برگزاري نمايشگاه ياد يار مهربان  در هفته کتاب 

گروه فرهنگ: هفتمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» در هفته کتاب به همت سازمان فرهنگي- هنري شهرداري تهران و با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي توسط موسسه نشر شهر از 23 تا 30 آبان ماه در محل دائمي نمايشگاه هاي شهرداري تهران برگزار مي شود. به گزارش مردم سالا ري،  به نقل از ستاد اطلاع رساني هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران و بنابر اعلام دکتر سيد امير مسعود شهرام نيا، مديرعامل موسسه نشر شهر، هفتمين دوره نمايشگاه ياد يار مهربان با هدف تجهيز کتابخانه هاي مدارس شهر تهران در کليه مقاطع، حوزه هاي علميه، کتابخانه هاي عمومي تهران، خوابگاه هاي دانشجويي تازه تاسيس شهر تهران به کتاب هاي تازه انتشار يافته و احياي جايگاه شايسته کتاب در ميان دانش آموزان و ارتقاي سطح فرهنگ مطالعه و کتابخواني در محل دائمي نمايشگاه هاي شهرداري تهران واقع در بوستان گفت و گو برگزار خواهد شد.  بنابراين گزارش، 25 ميليارد ريال بودجه اهداي کتاب براي 6 هزار و 400 واحد آموزش و پرورش ، 80 حوزه علميه شهر تهران، 40 خوابگاه دانشجويي تازه تاسيس و 144 کتابخانه عمومي شهر تهران در نظر گرفته شده است و بيش از 523 ناشر در فراخوان نمايشگاه شرکت کردند که پس از بررسي کتابهاي رسيده به دبيرخانه 15 هزار عنوان کتاب تاييد شده است.

معرفي کتابداران فعال کتابخانه هاي آموزشگاهي ايران

کتابداران فعال کتابخانه هاي آموزشگاهي کشور در ششمين روز هفته کتاب، روز پنج شنبه 28 آبان ماه، روز کتاب، مدرسه، دانش آموز، شهر و توسعه توسط وزارت آموزش و پرورش معرفي و تقدير مي شوند. از جمله برنامه هاي ششمين روز هفته کتاب مي توان به برگزاري سومين دوره کتاب سال دانش آموزي در تهران، تشکيل 10 هزار کتابخانه کلاسي در کلاس هاي مدارس دوره ابتدايي، تجليل از دانش آموزان برتر کتابخوان کشور به صورت سراسري در تهران، برگزاري مسابقه کتابخواني دانش آموزي در سه سطح مدرسه، منطقه و استان در همه مدارس و مناطق و سازمان هاي آموزش و پرورش استان ها، معرفي کتابداران فعال، کتابخانه هاي آموزشگاهي کشور و تقدير از آنان طي مراسم ويژه در تهران، برگزاري طرح جشن اعضا» کتاب ، نواخته شدن هم زمان زنگ کتاب و کتابخواني در مدارس کشور ، ساعت 30:9 صبح، چاپ و توزيع 100 هزار جلد کتاب  «ياران امام حسين (ع)» با هدف توسعه و تقويت فرهنگ ايثار و شهادت و ارسال آن به مدارس اشاره کرد.

خانواده و مدرسه پايگاه هاي اصلي کتابخواني 

جواد محقق گفت: ترويج کتابخواني در سطح جامعه مستلزم شروع فرهنگسازي مناسب از دو پايگاه خانواده و مدرسه است. جواد محقق، نويسنده ادبيات کودک و نوجوان در گفت وگو با ستاد اطلاع رساني هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، گفت: کودک بايد از ابتداي دوران خردسالي با کتاب به عنوان يک محصول فرهنگي آشنايي کامل داشته باشد.  وي ادامه داد: مدرسه بايد زمينه کتابخواني را در ميان کودکان به وجود آورد. متاسفانه نه تنها اين اتفاق نمي افتد، بلکه شيوه آموزشي در مدارس کشورمان به گونه اي است که دانش آموزان به سمت کتاب گريزي هم مي روند.  محقق با اشاره به اين که هفته کتاب فرصت مناسبي براي ايجاد فرهنگ کتابخواني در سطح جامعه به شمار مي آيد، افزود: بايد خانواده و مدرسه با بررسي نقاط ضعف و ايجاد ساختاري که فرهنگ کتابخواني را در ذهن کودکان نهادينه مي کند، کتاب را هرچه بيشتر در دسترس کودکان و نوجوانان قرار دهند.  هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران از 23 تا 30 آبان ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.


 سراي فرهنگ 

 آموزش فيلم سازي در سرو

فرهنگسراي سرو در دوره هاي جديد آموزشي خود، اقدام به برگزاري «دوره هاي آموزشي فيلم سازي» نموده است.اين دوره ها شامل: طراحي و ساخت فيلم هاي کوتاه 1 تا 5 دقيقه اي، فيلم نامه نويسي، فيلم برداري، نورپردازي و تدوين فيلم زير نظر کارشناسان فيلم سازي است.

مراسم رونمايي کتاب در ملل

واحد هنري فرهنگسراي ملل همزمان با هفته کتاب و کتابخواني اقدام به برگزاري مراسم رونمايي کتاب در تاريخ 24 آبان ماه مي نمايد. در اين مراسم از کتاب (سنگها برايت آواز مي خوانند) نوشته محمدرضا مهديزاده رونمايي مي شود. اين کتاب داراي مضمون ونثر ادبي مي باشد. در آئين گشايش اين مراسم شاعران و نويسندگاني هم چون محمد مجد، رضوان ابوترابي و کوروس احمدي حضور دارند.

اولين تقويم و سر رسيد تحصيلي کلا س اولي ها در اشراق

فرهنگسراي اشراق با هدف آشنايي کودکان کلاس اولي با نکات آموزش و تربيتي اولين تقويم وسر رسيد  تحصيلي ويژه پدر و مادرهايي که دانش آموز کلا س اولي دارند را منتشر کرد. اين مجموعه شامل يک تقويم ديواري ويژه همه خانواده و يک سر رسيد ويژه پدر و مادرها مي باشد که مکمل يکديگر بوده و شامل توصيه هاي اجرايي وعملياتي براي مادران و کودکان آنها مي باشد.

افتتاح کتابخانه در اخلا ق

همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخواني کتابخانه و سالن مطالعه فرهنگسراي اخلا ق با حضور رئيس، معاونان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، مهندس محمد نژاد شهردار منطقه 14 و جمعي از شخصيت هاي فرهنگي هنري و شهروندان ساعت 10 صبح روز يکشنبه 24 آبان افتتاح مي شود.

نقاشي، سفالگري، بازي و نشاط در انقلا ب

ثبت نام دوره هاي نيمه دوم ترم پاييز و کانون هاي شادي ويژه خردسالا ن در رشته هاي مختلف هنري بازي هاي پرورشي، زبان، قرآن و سرگرمي مهد و پيش دبستاني در فرهنگسراي انقلا ب آغاز شد.در اين دوره ها رشته هاي هنري متناسب با سن خردسالان از قبيل نقاشي و سفالگري آموزش داده مي شود.
آموزش زبان، حفظ و قرائت قرآن و بازي هاي پرورشي از ديگر کلا س هاي اين دوره است. خردسالا ن همچنين با عضويت در کانون هاي شادي، از برنامه هاي سرگرمي و آموزشي توام با بازي و نشاط و عضويت درکتابخانه تخصصي کودک و نوجوان برخوردار مي شوند.